Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:54 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема индологиянови  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано15.09.15 17:53



Не знам дали така искате да се казва, ако искате тук да си имате такава тема... Който разбере нещо за йога, ведите и упанишадите, бхагавад гита - какво е писано за тях в миналото - такива текстове, които са написани от хора които разбират православието естествено са за предпочитане. Аз за мен лично си мисля, че ако разбера по въпроса истината, това доста ще ме успокои. Ако не искате тук да има такава тема, няма проблем да е в друг форум, например йога, но там май няма много хора които да са наясно пък с християнството, така че, на мен просто това ми е интересно, мъчи ме така да се каже и дали има тема или не, ще си проучвам въпроса...



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано15.09.15 19:10



http://dveri.bg/component/com_content/Itemid,100522/catid,281/id,21162/view,article/



https://en.wikipedia.org/wiki/Semyon_Frank

Редактирано от petarst на 15.09.15 19:34.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано15.09.15 20:06



интересно - човека казва, че в ведите не е имало "идеята" за прераждането... А е имало в най старите текстове само втората смърт и ада, а после, в упанишадите се появява прераждането... Аз гледах филмче за аборигените от австралия където има това вярване. Доколкото знам има теория, че т.нар. дравиди в южна индия имат нещо общо с аборигените от австралия. Трябва да се проучи - това мнение, че в най ранните текстове, т.е. ведите няма нищо за прераждането. А другото наистина е така - в индия няма такъв оптимизъм от прераждането.. Но може да се преродиш в по-добро семейство, така че да продължиш с духовния си живот. А има такива "преданоотдадени", които се молят да са в общение с 'преданоотдадени' за да им служат, дори и в ада. Тука вече ми е странно как така преданоотдадени ще са в ада...
малко ме притеснява думата "идея".. Защото в ведите, упанишадите не става въпрос за разсъждения.. По-скоро за медитация - т.е. изчистване на сърцето от всичко от този свят и своеобразно връщане към чистото състояние - и това, което е записано в тези древни книги е опита на такива медитиращи "муни", т.е. нещо като мълчаливци. И доколкото съм запознат това че света е свят на страдания, не е толкова някакъв индийски песимизъм, за разлика от западния оптимизъм, а е нещо като осъзнатост, спомен за миналото състояние... И тук вече е въпроса - наистина ли тези мъдреци от изток са можели да си спомнят къде са били дори преди да се родят. Във всеки случай е интересно, защото освен разликите явно има и прилики - именно в този път към себе си, навътре и в изчистването от световните желания.
А оптимизъм в християнството определено има, доколкото разбирам - в това че се ражда бог като човек като нас, а не дух. Т.е. "самоунизяването" или как се казва.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.09.15 08:10



Eto

за трако-индийските връзки. Колко е достоверно не знам, но след като те занимава този въпрос прочети и доклакдай.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 16.09.15 08:10.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано16.09.15 14:13



Не знам във Ведите, ама я поразпитай разбиращите от юдео-християнство кога в това учение са се отказали от идеите за прераждане. Съмнявам се да има много хора от разбирачите, които да си признаят честно, но може пък да се намерят...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: индологиянови [re: Metropolis]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано16.09.15 14:41



Интересно, но не знам дали е вярно.. Това ми звучи добре - че "веди" има общо с видя. Има такава дума на санскрит видяа - знание.
Тук се сещам за нещо интересно - притчата за книжниците -
(Мат. 13:52)
52. А той пак рече: За това всеки книжник, който се е учил за царство небесно, подобен е на человек домовит, който изважда из съкровището си ново и вехто.
има такава поговорка на санскрит която ми звучи подобно
pustakebhyam eva vidyaa na labhedhvam
от книгите само знание не се придобива

Има смисъл в това видя на бълг. и видяа да са от един индоевропейски корен, защото нали това знание си е всъщност виждане - както това:
Матей 6:22
22. Светило на телото е окото; и тъй, ако е окото ти чисто, всичкото ти тело светло ще бъде.
...
А иначе както казва автора на статията - всеки дърпа чергата към себе си. В интернет има сега много индийци и не само, които опровергават пък цялата арийска теория - че не са от вън дошли, а това е западна измислица. Но ето виждаме че още от древността гърците си имат пък теория за Дионис че е просветил Индия. Аз това не го бях чувал ще го проверя, но дори и така да е - ние освен че сме на територия в която има тракийски съкровища не знам какво общо имаме с траките - това съм го чувал от преподавателка по тракология в СУ. Тук идва малко едно такова "ние по плът" така да се каже - което няма значение всъщност за християнството и за ведите също.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано16.09.15 21:25



Една индийска приказка в стара детска книжка от "социализма":
Мъдрият папагал
Тръгнал веднъж един търговец по своите си търговски работи в Бенгалия. "Какви армагани да ви купя?" - Попитал той домашните. Всеки изброил желанията си. "А за тебе, папагале, мой?" - не забравил да попита и своя любимец. "В бенгалия има едно поле, а сред него - старо дърво, занареждал папагалът. В него гнездят семейство папагали. Предай им моите поздрави и ги попитай: какво да правим ние, папагалите, които живеем в клетки?" Търговецът обещал да изпълни всичко, което му заръчали и заминал. В бенгалия напазарувал богато, взел армаганите и тръгнал да се връща. Преди да потегли обаче, си спомнил молбата на своя папагал.
Намерил полето, приближил дървото и видял семейството папагали. "Хей, папагали!" - викнал той. Моят папагал ви праща много поздрави и пита: какво да правят папагалите, които живеят в клетки?"
Още не изрекъл последната дума и птиците като мъртви изпопадали на земята. "Чудо на чудесата! - възкликнал търговецът. Явно тези папагали са странни приятели на моя. Не , не бива нищо да му казвам."
Върнал се в къщи и раздал армаганите на всички. " А за мен забрави ли?" - попитал от клетката папагалът. " Предадох твоите поздрави - рекъл търговецът, а отговор не получих". "Разкажи ми всичко, както беше" - настоял папагалът.
"Намерих полето и дървото, и цялото папагалско семейство. Но едва им предадох поздравите и всички паднаха мъртви на земята".
При тези думи папагалът се полюшнал и навирил крака на дънто на клетката.
"Горкият! Узна за смъртта на приятелите си и сърцето му не издържа. Нищо не биваше да му казвам" - помислил си търговецът и вдигнал птицата, за да я изхвърли през прозореца. А папагалът това и чакал: изпърхал с крила и отлетял. Станало ясно: живите папагали се престорили на умрели, за да подскажат на своя събрат как да се измъкне от клетката отново на свобода.

Редактирано от petarst на 16.09.15 21:28.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано16.09.15 21:39



http://www.dar-al-masnavi.org/n-I-1547.html
(1547) a parrot imprisoned in a cage: "In this Story, which
illustrates vv. 1540-1545 ["But if you are accepting (the Qur'án),
when you read the stories (of the prophets), the bird, your soul,
will be distressed in its cage./ The bird that is a prisoner in a cage,
(if it) is not seeking to escape, 'tis from ignorance./ The spirits
which have escaped from their cages are the prophets, (those)
worthy guides./ From without comes their voice, (telling) of
religion, (and crying), 'This, this is the way of escape for thee./ By
this we escaped from this narrow cage: there is no means of escape
from this cage but this way,/ (That) thou shouldst make thyself ill,
exceedingly wretched, in order that thou mayest be let out from
(the cage of) reputation.'"-
Значи това е история от суфите - за да избягаш от човешката слава да се направиш болен и изпаднал...



както казах не разбирам православието, спомням си само едно нещо - че не е достатъчно изчистването на сърцето, живота без страсти - смисъла е че все ща си остане тлението. Затова исус е бог който взима смъртта върху себе си.
извинявам се - само пиша безвкусици.


доколкото знам в исляма е нещо подобно - че уж е страдал исус, т.е. не разбират някои работи : )

...
а това, което ни привлича към суфизма и другите източни неща е това че са от сърце - а не както за съжаление се случва да "богословства" човек с главата си от това което чете.. Наскоро четох, че в сирия е много по поетично християнството още от св. ефрем сирин, за разлика от византия

Редактирано от petarst на 16.09.15 22:29.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.09.15 15:16



Човече, то за Православито ти личи, но да ти кажа в словестният миш-маш за забъркани доста разнородни неща. Хубаво е че имаш разностранни интереси, но нямам желание и време в този клуб да обсъждаме неща различни от Православието. Ако искаш да стане разговор с някой от влизащите в клуба дай нещо по-конкретно.



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 17.09.15 15:33.



Тема Re: индологиянови [re: Metropolis]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано17.09.15 20:27



ок. както казах може да заключим темата и ще я продължа в друг клуб, например йога, където всички от тук ще са поканени, защото аз искам да намеря такива текстове, които да обясняват задоволително това, което аз се питам - какво точно е новото и уникалното в исус христос и православието на фона на всички древни книги.



поздрав:

Редактирано от petarst на 17.09.15 20:54.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.