Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:34 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Из притчи Тимотееви чтение  
Автор Prokimen ()
Публикувано04.05.16 12:02



Позволявам си да отворя тази тема, провокиран или по-скоро предизвикан

***

и

***

от моята многоуважаема клубна френдеса, с която се познавам и в реалността, боейки се, че тя е на път да мистифицира нечии фолклористични виждания и да канонизира ортодоксалната талибанщина като одухотворяващ метод, водещ гратис към рая и отваряне на духовното зрение, което в нашия случай може да е чиста проба прелест.

Ако правилно разбирам публичната изповед на бившата модераторка, тя е в процес да открива Америка по пътния указател на покойния Тимотей, апостол на Дир-а и не само.

Бог да прости Тимотей. Сега той предстои пред Божия съд и няма нужда от наше съдилище, а по-скоро от нашите усърдни молитви поне до 40-я ден.

Ето повод за Аби да прочете "паки и паки" целия Псалтир за упокой на своя духовен водач към небесните светлини, като на всяка "Слава и ныне" чете положената молитва за упокой. Има и по-леко разрешение от Псалтира - "Канон за починал".

Не мисля, че подетото направление със сънищата на някой си през 2008-2009, (когато лицето е изповядвало най-настървено киприанитската ерес) с видението на църквата, отредена от "создание века" за опелото и констатациите на Аби с новото си име за духовните закономерности по "виденията" Тимотееви.

Ако трябва да изразя своето си лично мнение по въпроса с подетата канонизация и опити за написване на богослужебно последование в чест на иже во святих отца нашего Тимотея Богослова, равноапостолного просветителя всего поднебесия и междупланетних созвездий, чудотворца Дирского и покровителя интернетного безделия, то според мен, предрага ми Френдесо, Тимотей не ти е казал нищо ново или от личния си духоносен живот. Той повтаряше като мантра прочетеното от него без да свидетелства от личния си живот на християнин. Без да съм психолог, струва ми се, че Тимотей си въобразяваше по този начин да набива в главите на хората онова, което е запомнил от четеното и недоразбраното, че спасява душата си.

Този подхват би могъл да се окачестви като подвиг, ако се прилагаше при главорезите, които не познават Христа и нямат нито Евангелието, нито светоотеческата литература + богословски съчинения.

Доклкото ти си ми образована в излишък, грях ти на душата, че се изявяваш като християнска калпазанка и вместо да седнеш да изчетеш поне за обща култура необхватните писания и тълкувания на църковните авторитети, си се разсополивила в псевдо одухотворяващи спомени по Тимотеевите преразкази и лични измишльотини.

Тимотей беше образован уж човек, а говореше по-нескопосано и от най-неграмотната селска баба, която за разлика от него има поне благоговение и няма да нарежда по жандармски или като заклинание, а с умиление, което естествено ще умили душата без да я уврежда с излишна вятърничавост. Боя се, че Тимотей прелестно или самоизмамно се вживяваше за съвременен апостол - просветител на онези, които ги мързи да прочетат автентичните Писания.

Пишеш ми:

В отговор на:

"Тимотей бе започнал да има алтернативен усет за причина -> следствие. Изразявал го е в различни етапи от участието му тук. Може да е грешал кога и как е тълкувал житейските примери като урок/изпитание или "наказание" (думата е условна, защото напоследък интерпретирам "наказание" предимно като "последствие") В случая по-важното е, че това към което проявявам разбиране и споделям е тази вазимовръзка между събитията, която се откроява когато индивидуалният опит бъде проследен."




Открай време простолюдието, но не миряните, а лаиците по гръцки му = набожният народ, който е нямал време да чете Писание и свети Отци е вярвал в Божието възмездие за неразкаян грях. Ето защо, в 21 век е срамота, че можеш да се задоволиш с Тимотеевата талибанщина, вместо сама да прочетеш Писание и Отци и да си медитираш автентично по-своему, а не според гъдела на съществата с негативна енергия.

Спорен е въпросът или няма единно мнение дали децата носят последсвията от неразкаяни родителски грехове и доколко всеки грях е причина за някои житейски изпитания. Тук ще се съглася с Тимотей, че връзка има, но не Тимотей или аз, или ти сме открили тази "закономерност" в духовния живот.

Покойната ми родителка твърдо вярваше и привеждаше многобройни примери, че децата носят последствия от родителски грехове, както и това, че всеки сторен грях рано или късно става всеобщо достояние чрез особено наказание свише.

Само преди седмица събеседвахме с друг клубен участник с когото също се знаем в реалността, че всички, взели участие в събарянето на русенската църква "Всех святых", са претърпяли осезаемо или видно от всички особено възмездие (на 40 ден от смъртта на един от "героите" пада мълния на гроба и както казваше покойният Доростоло-Червенски митрополит Софроний, пред събраните роднини му изскочили джагърлъците, друг пък от героите, според клубния участник и мой познат, полудял и синът на "герой" от събитието подчертал пред него, че всички от действащите лица понесли Божие наказание)

Случаите за връзка между грехове и наказания са неизчислими и за тях с часове може да разказва всеки свещеник от личния си опит на изповеди.

Така или иначе, Писанието свидетелства за т.н. "първороден грях", който сме разисквали тук. Упоменавам го в контекста на постинга ти като своеобразна представа за "причина - следствие" и недоумението ми защо трябва да се екзалтираш от притчите Тимотееви, вместо да попрочетеш от съкровищницата на християнската аскетика, с което да се ограмотиш не толкова богословски, колкото духовно и да започнеш личния си път на одухотворяване, вместо зомбиране от всевъзможни самовлюбени гуровци.

Алфата и омегата на духовния живот е покаянието!

Покайте се, защото се приближи царството небесно! - Ето го едното изречение, което незнайно защо ти пренебрегваш, за да се опитваш да синтезираш неизброимите Тимотееви притчи и да стигнеш до откриването на Америка, демек "причина - следствие", с което фалшифицираш житието на Тимотей, че едва ли не той пръв е започнал да предусеща какво трябвало да ни каже Господ и св. Йоан Предтеча. Тогава идваме до под кривата круша с " изкарвай, Гано говедата" или прераждането. Т.е., ако не си проумяла евангелския призив за покаяние, сякаш Тимотей в предишен свой живот е бил учител и наставник на Въплътилия Се Син Божи и на св. Йоан Предтеча, които са ни го казали в Новия завет, запомнено от Тимотей в предишния им живот. Това е буквалният за мен прочит на постинга ти.

Никой не ти забранява да си окачиш иконата на Тимотй в молитвения си ъгъл у дома или защо не в спалнята да го съзерцаваш, защото съм сигурен, че в близките часове портретът му ще замироточи и ще започнат контейнерни чудотворения, но чини ми се, че би било далеч по-душеспасително да се вслушаш в думите на Самия Жизнодавец Христа: "Изследвайте Писанията..." (Иоан 5:39) както е цитирал и Стефан Цанев в своите "Български хроники", указвайки и по-нататък Иоан 5:46.

===========
следва

(моля, тази ми тема, посветена на бившата модераторка, да се интерпретира като "думам ти, дъще, сещай се, снахо!" и нищо лично спрямо покойния Тимотей, за чиято душа се моля, щото Бог да я упокои в селенията Си

Редактирано от Prokimen на 04.05.16 12:43.



Тема Re: Из притчи Тимотееви чтениенови [re: Prokimen]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано04.05.16 13:35



Всъщност е много лично и е доста далеч от правилото поне за 1-вите 40 дни: "За мъртвите или добро или нищо".



Накратко:
"Тимотей не ти е казал нищо ново или от личния си духоносен живот. Той повтаряше като мантра прочетеното от него без да свидетелства от личния си живот на християнин. Без да съм психолог, струва ми се, че Тимотей си въобразяваше по този начин да набива в главите на хората онова, което е запомнил от четеното и недоразбраното, че спасява душата си."
И така да е, да е папагалствал повече, от колкото е вниквал, не виждам проблем. Опитвал се е да преразкаже това, което му е правело впечатление, което е считал за важно, а няколко пъти подчертах (за това трябва внимателно да се чете), че го е правил според мярата си. Въпросът е вярно ли е по същество? След като е вярно, цитирам:
"Тук ще се съглася с Тимотей, че връзка има, но не Тимотей или аз, или ти сме открили тази "закономерност" в духовния живот. "
и на всичкото отгоре се оказва, че и тримата сме съгласни, то не виждам за какво в момента е цялата тази патаклама. Наблегнах, че всеки може да стигне до евентуалния намек за връзка, дори и да е зороастриец.

Относно споменатото направление, нямам никакви спомени:
"Не мисля, че подетото направление със сънищата на някой си през 2008-2009, (когато лицето е изповядвало най-настървено киприанитската ерес) с видението на църквата, отредена от "создание века" за опелото и констатациите на Аби с новото си име за духовните закономерности по "виденията" Тимотееви."
Няма никаква връзка с това, което ми е направило впечатление от ...щом така предпочиташ да ги рамкираме "читателските преразкази" на Тимотей.

За да не се впускам в повече цитати, ще се изкажа само относно последното. Никъде не съм казвала, че Тимотей първи е "разбрал" нещо, което така или иначе си виси за общо ползване в тесктовете хилядолетия наред. Казвам, че го е търсел, намирал, усещал, изпитвал и искаше да го интерпретира. Даже обратното - казвам, че е удивидилен броя на пътищата, по които хората както се казва "от кол и въже направени" могат да стигнат до едни и същи изводи, което определено не прави Тимотей първенец по каквото и да било, освен поредния наредил се на опашката.

Финалната част в почти кресчендо (особено в частта си за канонизацията на Тимотей) е некоректна както за мен (която не съм изразявала становищата приписани ми по-горе), така за теб (поради погрешното преекспониране на отношението ми), така и за починалия (който не бива да бъде винен за създалото се интерпретационно недоразумение). Мисля, че е добре да се въздържаме малко повече, защото и без това има предостатъчно неща, за които да се покайваме и не е нужно да си слагаме нови в списъка.

Лек ден!

Редактирано от zimbra на 04.05.16 16:37.



Тема Re: Из притчи Тимотееви чтениенови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано04.05.16 13:51



Как звучи само - християнска калпазанка. :Д
Но може би по- скоро преекспонираш, преекспонирането й - вероятно я е гризнала съвеста малко ..... инак как ще е християнска калпазанка.



Тема Re: Из притчи Тимотееви чтениенови [re: Exaybachay]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано04.05.16 16:56



християнска калпазанка


сладурско, няма спор!

Не ме е гризнала съвестта. Случвалото се тук с всички ни е част от едва ли не неизбежен процес, в който доброволно и упорито сме участвали години наред. То не е можело да се случи по друг начин защото сме влагали себе си в него. Няма смисъл да се виним за това,което сме били повече от необходимото, нито да се отричаме от изграждането на егото си. Може да сме калпазани, но не и бандити.

Тук същината на "калпазанството ми" е друга - от позицията на сегашния опит и сегашните си виждания "за нещата от живота", определено бих водила дискусиите от някога в друга посока, по ползотворна за мен самата от предишната. Същината е в това, че много по-добре разбирам защо някои от присъстващите (в случая фиксираме Тимтоей) писаха неща, които са писали и какво всъщност са искали да кажат, което не съм схващала в каква посока на личните търсения е било списвано. Съвсем друг е въпросът, коя част от него споделям и коя не, защото ми се вмениха тези за разни неща, дето даже не помня да съм ги и чела докато съм се подвизавала тук (например, нямам никакъв спомен за нечии сънища)



Тема Re: Из притчи Тимотееви чтениенови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано04.05.16 17:24



В отговор на:

Как звучи само - християнска калпазанка. :Д




Струва ми се, че ние с Аби (така предпочитам да я наричам) можем всичко да си кажем. Понеже вие (не Вие) с нея сте любители на изисканата реч, приемете написаното от мен красиво българско словце в синонимния му вариант - ленивка. В сеанса да задържим присъствието на духа на покойния ни френд во веки веков в клуба и да не го отпуснем да благовести на починалите какво е интернет, ДИР и клуб "Православие" от онова славно време, когато беше същински зверилник, словцето, което е гъделичнало съзнанието ти може да се интерпретира и като готована, чакаща някой да чете и й преразказва своето разбиране.

Тя като уравновесен човек и професионална филоложка, несравнимо по-добра от оногова с една никаква френската реч, ще намери точния превод, който й подхожда най-верно и ако й дойде осенение свише, може и да й се отврят нови непознати философско-мистични хоризонти. Боже сохрани да не вземе да повдига и тя стари теми от създание века и опазил я Бог от вдъхновения щото да си пише сама на себе си.

За да не си помисли някой, че в безделието си се чудя как да начеша пръстите си по клавиатурата за да презиззвикам света да съди брат Тимотей преди Бог да Си е казал думата и е ако възможно да Му се наложи нашето и защо ли пък не моето и само моето мнение, държа да засвидетелствам на свой ред адмирацията си към Тимотей.

Той ме е възхищавал единствено със своето незлобие като евангелски младенец.


Струва ми се, че само заради това ще му се отворят дверите на Царството, а и Сам Бог ни указва на това незлобиво детско състояние на духа.

Ако ми дойде вдъхновение, ще продължа започнатата тема. Дано чудото с вдъхновението стане преди темата да се оспами.


Редактирано от Prokimen на 04.05.16 17:34.



Тема Re: Из притчи Тимотееви чтениенови [re: Prokimen]  
Автор Prosecutor devil (злия дух )
Публикувано04.05.16 18:38



Смирен пред Бога и с Библия в отворен десен прозорец на браузърът аз моля БОГ да прости Тимотей ако той има някакви грехове за които аз не знам. Тимотей син божи и човек праведен и честен имаше склонност да чете и разпространява пророчества и да си служи с псевдонаучни методи, но кой ли не е грешен?

Моля се със сълзи на очите за душата на брат Тимотей Господ Бог да го опрости и да влезе във вечния Рай и да живее завинаги в нашите сърца!


Редактирано от nabludatell42 на 04.05.16 23:14.



Тема Re: Из притчи Тимотееви чтениенови [re: Prokimen]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано04.05.16 20:00



Като спомена стари теми... липсва ми склонност да ровя в "минали бешели", освен ако не ми е от някаква съществена полза. Споделих, че малко преди тъжната вест търсех една тема. Върти ми се, че навремето тук надълго и нашироко бе обсъждана книгата Майсторът и Маргарита. Май Тимотей, по спомен, се бе ангажирал доста с казуса. Но за съжаление не открих това, което търсех, сигурно защото не съм задала правилните параметри за търсене...От там и се бях присетила за неща писани от него, които ми се струваха повече от странни, но частично съм възприела търпимост и разбиране към подобни становища (независимо от кого ги е преписал или възприел). Дори съм склонна да обсъждам т.нар Първороден грях от различна от предходната си позиция, която беше - пълното му отрицание.

Иначе да, с теб определено можем да си кажем всичко (право куме в очите), но пък не можем

да се "скараме"!

*********************
Може ли да ми помогнете да намеря темата за Майстора и Маргарита? Спомням си, че бе изразено голямо възмущение то книгата, но в този или в съседния клуб...Искам да видя какво сме писали тогава. Ако намеря смисъл и нещо, което бих искала да обсъдим ще пусна нова тема естествено

Редактирано от zimbra на 04.05.16 20:04.



Тема Re: Из притчи Тимотееви чтениенови [re: zimbra]  
Автор FILER099 (eyes to see )
Публикувано05.05.16 10:05



информацията остарява със страхотна скорост, особеност на порядъка на хаоса във Вселената. тъжна е вестта наистина но човекът ще преодолее мракът, в това съм сигурен!такава светла личност няма да стане достояние на привидения в отвъдното, ще удържи божия съд със сигурност, първородния грях е предмет на отделна тема но всичко започва от него защото се върти в 8ца, безкрайна...

откровен съм с теб,

8-цата е безкрайност, не търси тази книга защото ще отвориш врата...



Тема Re: Никога не разговаряй с непознат човекнови [re: zimbra]  
Автор Prokimen ()
Публикувано06.05.16 12:17



В отговор на:

Иначе да, с теб определено можем да си кажем всичко (право куме в очите), но пък не можем да се "скараме"!




Защо и да не се поскараме. В спора се ражда истината!

Колкото до указаната от теб тема, не съм я забелязвал или е изчезнала от паметта ми поради старческа амнезия. За мой срам, не съм чел и книгата на Булгаков. Благодарение на въпроса ти прелистих светия Интернет и понаучих интересни детайли по написването на книгата и нейните многобройни варианти. Открих дори едноименен мюзикъл.

"Никога не разговаряй с непознат човек!"



Тема Re: Никога не разговаряй с непознат човекнови [re: Prokimen]  
Автор FILER099 (Keine Lust )
Публикувано06.05.16 14:56



де да бях човек е на!а интернетът наистина е свещенното слово и вниманието защото войната е започнала!

пазете се!



въздигайте се овреме за да не умрете!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.