Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:02 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Единственият свидетел на Благодатния огън  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано02.05.16 11:44



"И така, в полунощ на Велики петък през 1926 г. о. Митрофан пристъпва към изпълнение на дръзкото си намерение. Взима стълба и се качва на металната плоча, уж за да проверял висящите кандила, както обяснява на стария отец-портиер, с молбата да отнесе той стълбата малко по-късно. За целта се подсигурява и с най-големия фенер, който могъл да си намери на пазара. Предстояло му да прекара там цели тринадесет часа затворен, обездвижен и тих до обед на Велика събота."







Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: nabludatell42]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано04.05.16 16:29



А ето и нещо по-ново за благодатния огън, слизащ на Божи Гроб на Велика Събота. Може би мнозина от надничащите тук са го прочели вече. Но, все пак е по темата и е като опит за обзор и нещо като хронология по въпроса. Та ето го



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 04.05.16 16:30.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано04.05.16 17:38



Интересен текст. Не бях чел толкова добре подредена хронология. А и не бях чувал за неугасващото кандило от 17 столетия вече. Благодарности!



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Metropolis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано04.05.16 17:43



@ Metropolis

А защо свидетелствата свършват в 16 век?

Аз пък медитирам по какви причини дякон Андрей Кураев URBI ET ORBI заговори за т.н. "запалка". Няма съмнения, че огънят слиза и то не само на старостилната Велика събота, но единствено по молитвите на православния иерусалимски патриарх.

За да осъвременим въпроса, искам да подчертая заинтересоваността си да узная кой как възприема събитието или какво значение има въпросният огън за всеки един от нас в личния ни духовен живот и опитна аскеза.

Лично аз приемам чудото като факт, но не намирам спасителността на шумотевицата и пътешествията с огнени колесници до Иерусалим за да се пренася по олимпийски огънят. Не виждам файдата за душата.

Редактирано от Prokimen на 04.05.16 17:45.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано04.05.16 17:52



Що за благодат е онова, което не е душеполезно?
Никакво чудо не е - чудо е, че интелигентни хора, го възприемате за факт.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Exaybachay]  
Автор petarst (член)
Публикувано08.05.16 00:02



аз съм абсолютен хахо, но ме вълнуват тея въпроси и си мисля - защо йерусалимския патриарх

теофил 3 е бил в световния съвет на църквите,
http://www.pravoslavieto.com/inoverie/ecumenism/arhiep_seraphim_sobolev.htm
и защо ми звучат толкова огнено и запалено разни записи на египтяни, сирийци..
Очевидно за да избере човек в какво вярва трябва да влезне много надълбоко в това - в богословието, в царството божие, в истината.. Да се изповядваш и пр. Но пак си си сам, понеже свидетелят-свещеник знае ли всички тези неща?
Е дръзвам да кажа това а не грехове -който иска мога да му казвам такива работи-мойта история, колко съм зле, пропаднал и пр.
А си мисля за интернет пристрастяването - къде е разликата с другите страсти и пороци като тутун, ракия, вино, бира, джойнт, кока и т.н. пък даже и "съзависимите отношения" - всичко това не е ли пак грях - и съответно цялата духовност която се обсъжда по интернет не е ли една страст която вреди на психиката , т.е. душата. хе хе хе

друго от мене като лаик и не знам какъв си - какво е грях против себе си? Има ли общо с личностните проблеми - когато се отчуждаваш от приятелите си - това съм чувал че е личността - в общуването с приятелите се проявяваш - твоята лияност - дали това има нещо общо с "божия образ" , а и с "егото", което може да бъде и "духовно его". И съответно, това има ли смисъл също да е грешно, т.е. грях. Аз имам чувството че Бог обича да сме приятели с приятелите си - дори тези най-старите. Може би дори това да напомня за Исус и неговите приятели. А и във връзка с темата за Левски - точно това е имало тогава - Левски и всички други имена от онова време които заедно са искали да правят въстание - включително монаси, свещеници и др истински християни - са били просто приятели ми се струва, нещо което е май най-застрашено от изчезване.. грехопадение има нещо общо с отчуждение май.

Всъщност към отчуждението може би се прибавят страстите, защото като се изолираш и се зомбираш пред компа се обездвижваш. Който се изолира и си храни егото, резервоара се изпразва и търсиш да го запълниш със разни заместители, т.е. пристрастявания и его-уголемявания, включае с "духовно" лице.

Редактирано от petarst на 08.05.16 00:37.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: petarst]  
Автор Prokimen ()
Публикувано08.05.16 14:21



Клубни друже, горният Ви постинг е най-най-смисленият в този клуб за последните месеци. Боя се, че не всички са му обърнали внимание, а той заслужава сериозно внимание и за момента. Според моето прескромно мнение, е най-значимият от всички теми на първата страница на клуба.

Какво отношение в крайна сметка може да има сам по себе си Иерусалимският патриарх към събитието

Редактирано от Prokimen на 08.05.16 16:03.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Prokimen]  
Автор petarst (член)
Публикувано08.05.16 22:31



Ако има нещо положително в поста ми - за Йерусалимския патриарх, за Световния съвет на църквите - заслугата е на автора на статията срещу икуменизма, архиепископ Серафим Соболев, дядо владика :)

А за втората част - за егото това всеки си го знае и усеща.

На мен много неща се вижда че не са ми ясни, а е толкова интересно.


..
само да можеше да не е с компютри ..
--
в квартала има хубава църква- в кв. Надежда.. Не знам защо не мога да се сближа има и младежи.. Аз много харесвам музиката и народна и църковна и от египет сирия като https://www.youtube.com/watch?v=1oNUxUxSZOY&nohtml5=False
Може би защото съм доста се интересувал и още се интересувам от музика и богословие на учението бхакти и това не се приема от почти никой християнин. Аз исках да си изясня точно какви са разликите защото има много паралели.

Редактирано от petarst на 08.05.16 22:47.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: petarst]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано09.05.16 15:57



какво е грях против себе си
То тъкмо това е грях. Колкото до така наречените пороци, е абсурдно да се смята, че това са средствата, като такива. А инак "страст" и "обездвижване" е някакво чудо на логиката, щото на практика в действителността, такава закономерност не се наблюдава.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано09.05.16 16:06



Последният ти постинг, който очаквах да ме просвети, ми се стори толкова сложен за разбиране, колкото ми е сложен и клубният ти ник за произнасяне.

Ще направиш ли благотворителен труд да кажеш горното си изречение с други и малко повечко думички за да ми светне.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано09.05.16 19:59



Не, че е сложен коментара ми, а очакването - че ще те просветя - поражда объркване. Кое е сложното - грехът, който и какъвто да е той, нима не е "против себе си"? И самото това "против себе си", нима не е грях? За порока - представи си светът без човешкото същество и ми кажи, кое е порочно? А страста - страста е движение, наричаме движение преместването на даден обект от едно местоположение на друго, но и мислите се движат, и чувствата се движат, няма ли движение няма и страст.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано10.05.16 00:56



В отговор на:

... очакването - че ще те просветя - поражда объркване...




Никак не е лъжа това очакване.

Колкото до греха, от християнска гледна точка, той ни отдалечава от Бога и заради него отпадаме от Църквата. Затова и съществената молитва при тайнството изповед от край време е поставяла акцент на " примири и съедини със светата Си Църква", а не появилото се от 15 век римо-католическо разбиране "ти прщавам...."

Всеки грях изисква от "героя" метанойя, която на български неправилно се превежда с едно "покаяние" и още по-неправилно се интерпретира от широките маси, че покаянието е избърборване на личните летописи по време на изповед.


Доколкото темата е за "единствен" свидетел, държа да уведомя благочестивите "зде стоящих и повсюду православных", че въпросният "единствен" не е никакъв единствен и че неговото видение не е самата истина.

Все още въпросът за прословутия огън днес е повече от спорен. Има предостатъчно свидетелства за реално слизане на огъня свише, но сякаш не само веднъж и дваж огънят не слиза свише.

Има свидетели, че огънят си се появява от време на време извън Велика събота.



Редактирано от Prokimen на 10.05.16 00:58.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано10.05.16 01:27



Е не може ли да мина, само със "споделяне" - какво е това "просветяване"? Моля те - колкото и да гъделичкат егото ми, такива високи оценки, то все пак си знам, че съм много, ама много далеч от .... истината да го кажем. Така, че просто си споделяме - просто си говорим, нищо кой знае какво.

Та - два въпроса. Кажи ми как точно грехът отдалечава от Бога, как се случва в действителност това отдалечаване, самия процес ми е интересно да разбера, какво всъщност прави/ причинява греха, че да отдалечава от Бог? И втория - какво е метаноя? (мисля, че се изписва без "й")

Пък третото не е въпрос - какво му е благодатното на благодатния огън, лекува ли, чудеса ли прави, ангели ли слизат, дава билет за рая или какво?!



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Exaybachay]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано10.05.16 17:50



как точно грехът отдалечава от Бога, как се случва в действителност това отдалечаване, самия процес ми е интересно да разбера, какво всъщност прави/ причинява греха, че да отдалечава от Бог

Прокимен ще ти го обясни и от Християнска гледна точка, а аз ще се концетрирам относно принципа/процеса, който е еднакъв за всички, вкл. и за атеистите. Ще използвам християнската етика, защото тя е най-близка до разбиранията и възгледите изграждани в Западния свят.

1. Това, което наричаме Бог олицетворява Принципа. Който принцип е следният: имаме две изведени опозиционни етични точки
- 7 смъртни гряха
- 7 добродетели


те са общочовешки, общовалидни и не зависят от каквато и да било религиозност
повечето хора са някъде по-средата, като залитат в едната или другата посока.

2. Всеки индивид има своята Зона на Комфорт. Той се чувства добре в нея когато подхранва егото си. Не може да се измери количествено (поне аз не знам да има такава система) колко добродетелен и колко порочен е един човек. Условно порочността "отдалечава" от, а добродетелта "приближава" към облагите от Принципа.

3. Принципът е следният - колкото по-малко порочен е в Зоната си на Комфорт един човек, колкото повече е изградена тя от благодетели, толкова по-благоприятни събития следва да му се случват и обратното. Сериозен проблем е това, че резултатите често не могат да се видят в един живот, а това, което се нарича "благодат" се дава по непонятни за индивида заслуги, чрез Принципа. Типичен пример е: наказание до 3-4 поколения, милост до 1000. Тоест, може на един не чак толкова морален индивид да му се случват и доста хубави неща, само защото пра-пра-пра-нтата му баба е била "свят" човек. Но пък за неговите неморални постъпки да се заплати от поколенията му, той самият изобщо да не разбере (или да не иска да разбере) поразиите, които е натворил приживе. Връзките са толкова неуловими, че като цяло се твърди, че "това вероятно са пълни глупости".

4. Процесът е трудно да се наблюдава. Човек трябва да работи с това, което съдържа Зоната му на Комфорт. И не само да го променя, но и да го ползва " чрез дела". Едва тогава процесът започва да се "разкрива" и практически.
Процесът се изразява най-отчетливо в появата на положителни и отрицателни за индивида събития. Има промяна на обстоятелствата "за" или "против" комфорта. Отделно, че когато един човек е поработил със себе си в полза на добродетелите, започва и да се чувства по-добре. Например, колко е приятно да не се изпитва болката на завистта, нали?

Или "отдалечаването от Бог" е повява на дискомфорт от всякаква гледна точка - лоши събития/неприятности (уж случайни, но в следващ постиг ще обясня защо мисля, че някои изобщо не са случайни), разваляне на отношения, вътрешни терзания, а ако е вярно и за "наследството" още по-зле.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: zimbra]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано10.05.16 22:10



Да си довърша предния постинг.

Дали това, което казват и други, че забелязват да се случва е плод на избирателната способност на вниманието ни или е нещо друго, трудно проследимо и извън нас, Бог? Не мога да отговоря този въпрос, но съм възприела версия две - има връзка между човешките добродетели и недостатъци и събитията съпътстващи проявите им, като поне аз мисля, че има нещо и "от вън", което действа по въпроса.

А смятам, че не винаги е случайна проявата на събитията (няма да стигам до крайността твърдяща, че всички събития са неслучайни, което обаче не би ме учудило) защото след усилен авторенинг, прилагане на психологически техники, работа в полза на добродетелите и в ущърб на тези от 7-те смъртни, които ми бяха присъщи - наблюдавам промяна в моя полза.

Прокимен каза да не си мерим благодатта на площада. Далеч съм от подобни намерения, но смятам, че хората даващи предимство на 7-те благодетели (и без да стигаме до крайности) вероятно са по-облагодетелствани по различни начини. Най-малкото се чувстват по-добре и физически (няма лакомия, контрира се мързелът) и психически - например суетата не им причинява това всепоглъщащо чувство, предизвикващо желание непременно да бъде "нахранена" и задоволена.

Ако държиш да наблюдаваш процеса можеш да го направиш и сам. Промени параметрите на Зоната си на комфорт и наблюдавай какво ще ти се случва. Ще зебелжиш и това, че изведнъж изникват възможности за поправка на стари грешки и куп други странни неща, които ще са свързани именно с промяната на мисленето, което дефакто е Зоната в която се чустваш най-добре и която искаш да подхранваш.

Сега нека и Прокимен ти обясни, но по християнски...същото.

Редактирано от zimbra на 10.05.16 22:26.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Exaybachay]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано10.05.16 22:50



И втория - какво е метаноя?

Не мога да се удължа да не пиша и за това. За мен метаноя излиза извън сентенциите, но е втях. Това е едно самопризнание пред себе си "какъв съм всъщност", като в пълнотата си не оневинява прикриването на слабостите и недостатъците ни. Най-лесно е чрез 7-те смъртни. До колко съм подвалстен на тях? Кой от тях най-много ми вреди, искам да го задоволявам и ми причинява болка ако не го подхранвам?

Метаноята е обръщане на ума или начина на мислене.Преосмислянето, работата върху Зоната на Комфорт, задаването на новите и параметри, отърваването от така наречените пороци. Признаване на грешките от миналото, на вредните навици и постъпки изобщо, истинската метаноя не може да не поведе човека по нов Път.

Веднага след това се вижда и процесът, за който говорихме, защото метаноята променя битието.

Не става за един ден, но мога да ти кажа, че лесно бих я сравнила с работата на метаболизма, ако трябва да използвам за пример физически порцес. Когато човек започва нов режим на хранене, трябва да промени много неща, дори и отношението си към храните. В първите дни няма ефект и изглежда безмислено. След това зяпочва да губи тегло, като в началото губи повече телесна маса, а после все по-умерено до достигане на желаното тегло. При по-пълните хора (алегорията е за по-натоварените със 7-те) губенето на маса е по-голямо в началото от това на по-леките. Да кажем по-пълният ще свали 10 кг- в първия месец, а по-слабият не повече от 5. Накрая на режима всеки ще се чувства много добре в новата си кожа. И започват промените - комплименти, дрехите стоят по-хубаво, леко е на душата и на краката - точно за такива полезни събития говорих преди малко.

Новата ментална Зона на Комфорт, точно като новото тяло, сякаш повлича със себе си цял низ на приятни, направо благословени случки. Нищо общо с предходното затормозено състояние на човек борещ се да натъпче суетата, алчноста, завистта, да задоволи мързела и лакомията... съответно виждащ предимно негативите и пораженията от дискомфорта в уж удобното си Его.

С времето започнах да разглеждам Библията като учебник/пътеводител за Принципа. Колкото повече се вглеждам и препрочитам текстовете, толкова повече се удивявам, как цялата структура е списвана за Принципа и Неговите прояви. Съответно е и свидетелство за самия Принцип. Да го кажа по-друг начин - обяснява как действа върху нас Той.



Тема Re: Единственият свидетел на Благодатния огъннови [re: Exaybachay]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано12.05.16 08:46



Нещо, което привидно няма връзка с въпроса ти, но аз я правя.

Вярвам в пълната ремисия. Наясно съм, че е много трудно да се постигне, но вярвам, че е възможна, а медицинските потвърждения не са едно или две.

Давам пример с медицински случай, при който химиотерапия от 12 сеанса + многобройни молитви (индивидуални и групови) за болната водят до пълна ремисия на рак на панкреаса 4-ти стадий. Добре съм запозната с механизмите на рака, с отговорните за стресовите атаки към клетките т.нар. свободни радикали в организма. Ремисията дори технически е повече от логична, защото молитвите са намалявали стреса, държали са го под нивата "виновни" за болестта. Съответно показателите в тези 9 месеца са се снижавали, така че имунната система на организма успява да се пребори с клетките.

Технически "метаноята" би трябвало да повиши стресовите нива, породени от осъзнаването и признаването на грешките и недостатъците. Но тук влиза в сила облекечението, което се изпита чрез изповедтта. Стресовите нива в края на краищата се понижават и организмът е по-способен и сам да се бори с рака + правилно хранене (също дадено в текстовете) + медицинска помощ (никога не е отричана в текстовете, дори напротив въпреки погрешно извежданите тълкувания).

Това го пиша като пример за "приближаване до Бога". Процесът на приближаването също технически е изведен от текстовете на Библията. Редът е ясен, а всяка рел с-ма си има своите правила. Но те винаги описват един и същ процес с различни понятия и се ползват различни техники за постигането на състоянието на метаноя, а от своя страна то води първо до духовна "ремисия", от там и до физическа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.