Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:50 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Веднъж да съм съгласен с "дядо" Николай Пднови  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано23.02.16 13:19





Такива дилеми - църковния с/у националния празничен календар - са важни за определянето кой се числи православен само заради "българщинАта" и кой, защото вярва, че това е автентичният път към Бога.

Лично усещане: повдига ми се от патриотарстващи псевдоправославни, а ето, че дядо ни Николай, може би поради леката си манийност по посока изчистване на Православието от скорошни исторически налепи, не е такъв.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)

Тема В Панагюрище ...нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор furnadzhiev-110571 ()
Публикувано23.02.16 23:11



... ще си проличи православността на българския народ. Доколкото разбрах кмета не ще да се променя датата. Естествено, хора на честванията ще има. Не можем и да очакваме всички българи да сме вярващи, камо ли пък православни. Но след това писмо на владиката и ако наистина не променят датата, ще видим дали

* българският народ е православен

или

* в България има православни



Тема Re: Веднъж да съм съгласен с "дядо" Николай Пднови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано24.02.16 00:50



Ахам - да се бием в гърдите и да дигаме скандали за нищо: това ли е не- псевдоправославието?

Да ви бе попа в час, да бе решил да отслужи Великден на друга дата.



Тема Re: Веднъж да съм съгласен с "дядо" Николай Пднови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано24.02.16 14:58



И аз. Явно през 2005-а са били в нарушение, което не бива да се повтаря.
Пък и Великден си е най-големият празник.



Тема Re: В Панагюрище ...нови [re: furnadzhiev-110571]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано24.02.16 15:02



А, етнофилетизъм си е у нас, не е да не си знаем.
( btw, инстересна страница имаш. добре дошъл в клуба

)



Тема Патриархът: Априлското въстание не пречинови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано24.02.16 16:52





„Възкресение Христово е празник на празниците и нищо, което е редом с него, не може да попречи на неговото празнуване. Така че пасхалният празник ще си има своята територия. Първи май има как да се празнува от християните.
Това няма да ги смути и, така да се каже, ще има още един празник”



Тема Re: Патриархът: Априлското въстание не пречинови [re: nabludatell42]  
Автор danes (лелеее)
Публикувано24.02.16 21:24



Най - накрая...
Николайчо хубаво говори, ама като му гледаме делата...



Тема Re: Патриархът: Априлското въстание не пречинови [re: danes]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано25.02.16 19:06



Трудно ми е да преценя кой от двамата е прав. По йерархичен ред - разбира се, дядо Неофит, но...



Тема Re: Патриархът: Априлското въстание не пречинови [re: nabludatell42]  
Автор danes (лелеее)
Публикувано25.02.16 23:08



Съгласен съм- и в двете становища има истина. Но като си помислиш, че тогавашните революционери са се клели в библията- натежава аргумента, че между двете чествания няма никакво противоречие. Множеството от българския народ днес за съжаление е далеч от вярата, може би честването на двата празника заедно ще помогне на някой да се обърне към нея (вярата) и към Него.



Тема Re: Патриархът: Априлското въстание не пречинови [re: danes]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.03.16 17:54



Всъщност на кой му пука?

Всъщност 1 май е официален празник - Ден на труда. Освен това Великдена е през нощта.
Червени яйца, козунаци, това-онова. Това е Великдена за народа и от друго той не се интересува, другото си е за поповете.



А честването на Априлското въстание е през деня. Едното какво пречи на другото?!?...

Цялото напиняне на владиката е за да покаже, че за българите Великден е нещо повече от козунаците. Ама не е и никога не е бил. Нашия народ се интересува от християнските празници ако нима нещо за ядене и пиене, някой курбан, нещо по-така. За кръста що скачат? Щото преди това се налюскват като говеда с ракия, а след това продължават...
Или ако има някое друго забавление. Народа хич не му е пукало за светците и пр. Щото си е останал езически в душата си и в мирогледа си.

Жена ми ме води чат-пат по църкви, и защо не? Не ми пречи да се помоля и на юдейския бог, нищо че нее кой знае колко силен... може па да помогне.

Не случайно народа е казал "вържи попа, та да е мирно селото"!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 04.03.16 18:01.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.