Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:22 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема 11 от 15-те митрополити - IIIнови  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано27.01.12 19:32



Пак продължение.



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - IIIнови [re: нблдтл]  
Автор krokoem ()
Публикувано27.01.12 19:46



В отговор на:

Kossoman: въобще не разбирам какво толкова ги коментирате


Прав си. Ако не бях я пуснал аз тази тема, изобщо нямаше да си правя труд да отговарям толкова пъти. Но понеже двама души тук изсипаха доста безсмислици се почувствах длъжен да реагирам. Но май вече не си струва и да ги чета, дотолкова издребняха в безсилие и злоба...
Иначе, каквото трябва да се случи ще се случи, мисля че ще дойде ред да се изяви истината и за останалото духовенство - епископи, свещеници, монаси и т.н. както е писано: защото няма нищо скрито, което да се не открие, и тайно, което да се не узнае.



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - IIIнови [re: нблдтл]  
Автор krokoem ()
Публикувано27.01.12 19:47



В отговор на:

Mъглишeв: Тоест в нашия случай кой да е подписувател на декларация за сътрудничество с ДС, кариерист и циник може да се измъкне от критики и дори да се надява на умилението на благочестивите вярващи (и на все по-благочестивите национал-комунисти), стига не дори да си признае нещо конкретно, не да изкаже съжаление за своите реални или въобразени грехове и не (разбира се) да се лиши от някаква своя функция, а само да каже едно най, ама най-общо: "Е, хора сме, всеки може да сгреши". Дори само това вече застрахова против критики и се смята за велика покаятелна проява. Защото в нашата полуруска-полуосманска религиозна култура владиката наистина е някакво малко божество, един мъничък неприкосновен падишах и цар Салтан на нашите души. Бабите обичат титлите и митрите заради самите тях. Салтанатлък има в тия неща. И като казвам "баби", нямам предвид жените, които често се молят в храмовете, а един вид духовни баби, които благоговеят пред бради и финтифлюшки.


Кога намери време да го напишеш този анализ? Много е добър!
Само дето някои душички и в това ще се съблазнят, ако и да правиш предимно исторически обзор.

Да, такова е настроението на не малка част от християните. Но мисля че тази закостенялост полека-лека се разчупва. Свидетелство за това са преобладаващите мнения за досиетата на владиците и в другите християнски форуми, които общо взето са в същия дух.

Владиката е владика, когато служи на своя лаос, на своя Народ. Така казва и Господ: Аз съм добрият пастир: добрият пастир полага душата си за овците; Иоан 10:11
Такъв е истинският владика, когато полага душата си за овците, а не за вълците от ДС или за себе си...



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - IIIнови [re: нблдтл]  
Автор krokoem ()
Публикувано27.01.12 19:50



В отговор на:

пoлckи щypeц: Това мнение е несъстоятелно. Липсва определение за драматизация. Същевременно се посочва, че християните не драматизират. Тоест, който според частното мнение на автора драматизира, не е християнин.


Струва ми се, че стана някакво недоразумение, съжалявам, ако си ме разбрала погрешно.

Писах това: Християните вярват в Бога не заради действията на този или онзи митрополит, а заради Самия Бог, което им дава увереност, че Бог винаги, каквото и да стане ще се погрижи не само за тях, но и за Църквата Си. В този смисъл те не драматизират поведението на личности или събития, независимо колко зле изглеждат. Да, приемаме каквото дойде, коментираме го, търпим неправдата, без обаче да я одобряваме.

Моля, ето определение за драматизирам: Усилвам напрежението на нещо, като преувеличавам неговото значение, придавайки му съдбоносен характер.

Не разбирам как може да се тълкува различно. Какво частно мнение на автора може да има в смисъла на думата драматизирам? Да се твърди че започва вторият демократичен разкол в БПЦ е меко казано пресилено и преувеличено. Разкол = нова църква! Затова зададох риторично въпроса "Дали е необходимо да се драматизира чак толкова..."

След това казвам, че Бог винаги се грижи за Своите Си, така че наистина няма нищо страшно. Както казва св. Иоан Златоуст "на този свят има едно единствено страшно нещо и това е грехът. Друго страшно нещо няма." Ако се страхуваме да е за греховете ни а не дали започва разкол.

И който е формирал този рейтинг на доверие - също. А външните кучета ги яли...
Е, за какви кучета говориш? Не съм го казвал това, мисълта ми беше, че православните християни са една константна величина в рейтинга на църквата. Константна, но малка като процент от населението. Външните са хора които влизат в църква на Великден или на венчавка/опело и не може да се считат за православни християни дори и да са кръстени и да се определят като такива. Те са външни, не са въцърковени, те се колебаят, затова и рейтингът варира. Ако се изследва рейтинга само на църковните християни, няма да се открие промяна.

Надявам се сега да е по-ясно.



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - IIIнови [re: krokoem]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано27.01.12 19:59



Кога да намеря време... в работно време



Днес един италианец звъни в колцентърчето и вика: имам проблеми с нета, как да го оправя. И го питам: какво искате да направите? А човекът: Ми пиша тука в едни форуми, днес е петък, няма много работа... не се сдържах, засмях се. Неговото обаждане ме прекъсна по средата на писането на горния ми велик опус.

Коля и беся


Тема Re: 11 от 15-те митрополити - IIIнови [re: Mъглишeв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано27.01.12 20:39



На репликата ти във втора част - както всеки деветнайсет годишен младеж беше длъжен да се закълне във вярност и на БКП, така и всеки, който имаше макар и малка ръководна позиция в професията си или в обществото имаше точно две алтернативи - или сътрудничество на органите на МВР, или влизане в номенклатурния списък на съответния комитет на БКП. Което по същество е едно и също, а в огромната част от случаите беше чисто формално. При армейската клетва ние приемахме текста за партията като необходим придатък към същинската клетва към Родината. По аналогичен начин декларацията за сътрудничество или влизането в номенклатурата беше необходимият компромис за всеки, който искаше да изпълнява някаква обществена или професионална водеща функция. С това в никакъв случай не казвам, че нямаше доносници и мекерета, но искам да ти обърна внимание, че в повечето случаи ставаше дума за празна формалност.



Тема Достойни наследници на гръко-фанариотитенови [re: нблдтл]  
Автор Heoбoгoмил (андролог)
Публикувано27.01.12 22:00



Те не са там от вяра, но има важен гносис, който трябва да пазят!
..........

България е страна с опасна история.
Защо ченгето-теолог-историк, Божидар Димитров, е ходил да рови във Ватикана? Как се е просветил само!
Нима е донесъл истината от там?! По-скоро изплита лъжата, да е неразкриваема и да изгежда правдива.

И модерна Турция и съвременна България замитат величието на древен Булгар. Службите и на двете страни(глобалните служби - също) наистина са имали интерес от обтягане на отношенията с Ватикана. Но сведенията са пръснати и не могат да установят тотален контрол.

Редактирано от Heoбoгoмил на 27.01.12 22:00.



Тема Нали ти отвори темата, друже Крокинови [re: krokoem]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано27.01.12 22:47



В отговор на:

Прав си. Ако не бях я пуснал аз тази тема, изобщо нямаше да си правя труд да отговарям толкова пъти. Но понеже двама души тук изсипаха доста безсмислици се почувствах длъжен да реагирам.



Длъжен си бил да реагираш, преди да пуснеш темата или реагира, след като пусна Зловонието.

Ето, и в тази 3-та поредна тема, 11-те са похулвани В К У П О М като черни овци - това е нечестно - нечестно е да сипете обвинения "a la "

Това зловоние се опитват да прокарат. А ти - где се вписваш ти ?





Редактирано от Ежко на 27.01.12 23:14.



Тема друже, защо си дошъл?нови [re: Ежко]  
Автор krokoem ()
Публикувано27.01.12 23:47



Защо си дошъл, друже? Да злословиш ли?

Току-що си писал в съседната тема, че се молиш преди да влезеш във форума, даже за любов споменаваш разни думички. А като те виждам с каква омраза ме намрази и ме клеветиш вече трето продължение, се чудя какво ли щеше да бъде, ако не се беше помолил преди да влезеш във форума. Защото омразата ти е избила вече на челото и от всякъде се вижда. Чак ме наричаш "друже", обръщението с което Христос се обърнал към Иуда когато Го предавал. То е ясно, че в твоите очи съм по-жалък и от Иуда.

В отговор на:

Нали ти отвори темата, друже Кроки




Зловоние съм пуснал, а? Значи по всички медии, по всички християнски форуми се коментират данните изнесени от комисията по досиетата, а когато аз пускам същите данни и същата тема тук, ставало зловоние. Как не ти е поне малко неудобно да лицемериш!
В отговор на:

след като пусна Зловонието




Ти, нещо смислено по темата ще кажеш ли най-после, или ще си ломотиш така несвързано докрая?
В отговор на:

Това зловоние се опитват да прокарат. А ти - где се вписваш ти ?






Тема Re: друже, защо си дошъл?нови [re: krokoem]  
Автор latschistein ()
Публикувано28.01.12 00:08



Има огромна разлика между омраза и възмущение. Ежко не мрази никого. Това е явно за всеки при добро желание.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.