Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:32 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Богоявление - защо се хвърля и вади Кръста?нови  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано16.01.16 20:31



Добър вечер!

Напоследък наблюдавам едно положение на Богоявление - Йордановден. На човекът, извадил Кръста се дава парична награда от светските власти. Обикновено наградата е пари, но понякога е предметна. Дава се от кмета или някой общински съветник. Интересно ми беше да разбера, че и в Македония, след няколко дни, също ще имат такава практика, Общината дава дори телевизор. Правилно ли е това? Хвърлянето и ваденето на Кръста е църковен ритуал, редно ли е светската власт да участва? А и изваждането на Кръста не е ли чест? Как да се разбере дали човекът е влязъл във водата заради вярата, а не заради парите?

------
Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт


Тема Re: Богоявление - защо се хвърля и вади Кръста?нови [re: JWalker]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано18.01.16 12:00



Да, интересен въпрос. Потърсих, но не намерих сигурни източници, как и защо е възникнал ритуалът. Освен у нас и в Македония, се практикува от православните и в Гърция, Турция, Албания.

Смисълът явно е напомняне за кръщението на Христос в река Йирдан, и освещаване на водите, повторно - след водосвета в храма.

На твоя въпрос - да, светската власт не е редно да дава награда. Но вероятно свещеникът не иска да влиза в противоречия, пък и вероятно се отнася положително към допълнителния стимул. Но самото изваждане си е чест, разбира се. И благословията на победителя е достатъчна награда.



Тема Re: Богоявление - защо се хвърля и вади Кръста?нови [re: nabludatell42]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано18.01.16 12:38



Да, благодаря за отговора. При нас за втора година се случиха неприятни сцени с бой за кръста и кметът реши, че от догодина награда няма да има. Който желае, нека да влиза във водата за чест.

Също така, започнах да си мисля, че веенето на национални знамена, пеенето на патриотични песни, което е добро по принцип, е малко несъвместимо с църковния ритуал. Визирам Калофер с риск някой да каже, че не съм достатъчно патриот.

------
Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт

Редактирано от JWalker на 18.01.16 12:50.



Тема Re: Богоявление - защо се хвърля и вади Кръста? [re: nabludatell42]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.01.16 14:51



Вие защо изтрихте отговора на Негово царско Величество? Струва ми се, че неговият отговор беше най-правилен. Народът търси не Бога, а зрелища. Прав сте в тълкуването си, че по силата на молитвата от последованието на богоявленския водосвет, освещават се всички води. После5 идва идеята да се спомни самото кръщение на Спасителя в Йорданските води, докато се стигне до днешната кощунствена ситуация, която би трябвало да се премахне. Видимо, панаирджилъка устройва църковниците на всички нива, а това е профанация. Тълпата, во главе с расоносното същество не познава Христа и Евангелието, не скъпи Евхаристията, а като прасета се въргалят в блатата и се поругават с християската светиня. Затова мохамеданите ще научат Европата на вяра, защото хората с апостолската приемственост не са повече нейни носители.

- награя гласовиятият поп обещава пари

Догодина патриархът ще организира богоявленско шоу за нудистите за да бъде берекетът му по-голям.

ЗАРАДИ ТОЗИ Т.....К, както беше писал клубният Цар, свещеникът би трябвало да бъде подведен под съдебна отговорност за обществени безредици. Това ли е християнството български патент?


Въпреки че съм аполитичен, иска ми се да стана член на партия, защитаваща правата и спокойствието на животинките. Иначе някой слуша ли молитвата. Докажете ми, че не е БЕСОСЛУЖЕНИЕ - Това българско езичество трябва да бъде забранено със закон, ако Църквата няма патриапрх, който да е загрижен да очисти църковността от срамните явления, нямащи нищо оьбщо с душеспасението.

И трите клипа за мен се вграждат в лаконичното обяснение на Царя - клубен участник. Не биваше да му триете съждението.

Редактирано от Prokimen на 18.01.16 14:58.



Тема Re: Богоявление - защо се хвърля и вади Кръста?нови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.01.16 14:56



Затова мохамеданите ще научат Европата на вяра, защото хората с апостолската приемственост не са повече нейни носители.
Недей, че и баща ми - при все, че не е проявявал особен интерес и любознателност към религията - твърди същото ........ и много ги познава такива събития.



Тема Re: Богоявление - защо се хвърля и вади Кръста?нови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.01.16 15:08



- вижте колко народ се е насъбрал заради зрелището. Някой пита ли се дали е имало толкова богомолци в храма по време на Литургията? Колко човека са се причастили? Ето защо, за мен, тази манифестация е доказателство за изродена религиозност и духовна мерзост. Ако тази ненормалност не вълнува владика и патрика, Бог ще очисти сквернотата чрез мохамеданския нож и тогава бабаитите и расоносните същества ще се научат къде зимуват раците, защото такава площадност не ражда нито святост, нито възпитава изповедници на вярата.

Ако Бог е допуснал да изчезнат славни катедри като Картагенската, то какво остава на Българската супермаркетност - панаирджийска видимост без никакво християнско съдържание?!



Тема Приемам критикатанови [re: Prokimen]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано18.01.16 16:09



за изтритото мнение. Стига да го беше казал прилично, няма проблем.

Клиповете Ви са съвсем на място.

Уви, цялото събитие много ми прилича на езически ритуал. Нито някой от участниците показва приемане на Евангелието, нито печелившият се доказва като добър християнин, а не като баш бабаит. Най-доброто разбиране у тълпата е "за берекет и здраве" и "тъй е било открай време".

За жалост не е само български патент, явно по целия Балкански полуостров го има.



Тема владици кукеринови [re: nabludatell42]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.01.16 22:27



Аз не осъждам народа и още по-малко младите мъже, които се хвърлят за кръста. За мен няма съмнение, че те мръзнат от религиозни чувства и по своему уважават празника. Трагедията е, че патриарх, владици и свещенство не болеят за душеспасението на тези човешки души, не болеят да ги просветят с истините на Евангелието и да им укажат непогрешимия път към Христа.

В своята недуховност, клирът осакатява духовно цял един народ.

В своята мания да са каста над народа, те се радват да са централна фигура в зрелищата, но Бог ще изиска от нас скъпа цена за всяка душа.

Струва ми се, че Викарният епископ на пишещия духовни книги мастит митрополит не би трябвало да става чучело в процесията, предвождана от тъпанарите. Това изпразва шествието от неговата сакралност и става светски карнавал, на който, духовенството в облачение заменя кукерите.

Жалко е когато владиката играе на кукер
вместо да предвожда народа като духовен водач към Горния Иерусалим. Някои активни духовници ме убеждават, че този епископ е един от най-свестните, за да не кажа най-свестният. И него не смея да съдя. И той свидетелсва по този начин своята религиозност и го няма духоносният ни старец, който да размисли до колко тези зрелища могат да са богоугодни и най-вече душеспасителни за мръзнещата тълпа по силата на тъпанарското водителство на процесията.

Вече е късно да се забранят зрелищата със Синодално нареждане. Народът, който няма други зрелищни развлечения освен церковните карнавали, няма да разбере евентуалната загриженост. Остава Бог да изпрати трезвост и разбуди жигосаните съвести на расоносните кукери да се възползват от площадното стечение и се опитат да го въцърковят.

Бих приветствал евентуалната инициатива ако се обяви, че могат да се хвърлят в ледените води само реални християни, които са се черкували, принесли покаяние и са се причастили. Тогава, зрелището може и да разчупи ледовете на недуховна черковност в България с владици кукери.

-2015

====+++===

Искам да подчертая, че пръв о. Христофор Събев се опита да възроди богоявленската традиция в гр. Велико Търново. Само за това Синодът го запрети в свещенослужение. В този контекст, днес би трябвало да се запретят старите владици, които гласуваха Христофоровото запрещение, станало начало на разкола.

Редактирано от Prokimen на 18.01.16 22:48.



Тема "Прочее, за нищо не съдете преди време"нови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано18.01.16 23:46



В отговор на:

Тълпата, во главе с расоносното същество не познава Христа и Евангелието, не скъпи Евхаристията, а като прасета се въргалят в блатата и се поругават с християската светиня.





Напротив - скъп`и Евхаристията това "същество" (каквото и да значи това), затова (именно), свещенослужителят е призван да не раздава Светите Тайни "както и да е". Затова, твърдението Ви е лъжовно. Мъчно ми е да чета подобни мисли от човек, който е(бе) свещено_служящ.

. . .

Колкото до зрелищата и прочие. В 1 Коринтяни 9:22 ап. Павел казва: "за немощните станах като немощен, за да придобия немощните, за всички станах всичко, щото по какъвто и да е начин да спася някои."

И това е в пълно съгласие със светото Евангелие "не забранявайте, защото, който не е против вас, той е за вас."

А във водите няма да се хвърли мюсулманин, нали. Нито какъвто и да било друговерец.


1 Коринтяни 4:5-13
5. Прочее, за нищо не съдете преди време, докле не дойде Господ, Който и ще изнесе на виделина тайните на мрака и ще извади наяве намеренията на сърцето; и тогава похвалата ще бъде всекиму от Бога.
6. Това, братя, приспособих към себе си и Аполоса зарад вас, за да се научите от нас да не мъдрувате повече от онова, що е писано, и да се не гордеете един пред други за никого си.
7. Защото, кой те отличава от другите? Какво имаш, което да не си получил? А щом си получил, защо се хвалиш, като да не си получил?
8. Преситени сте вече, обогатихте се вече и се възцарихте без нас; о, да бяхте се възцарили, та и ние да царуваме с вас!
9. Защото мисля, че нас, апостолите, Бог постави най-последни, като осъдени на смърт; понеже станахме зрелище на света - на Ангели и човеци.
10. Ние сме безумни зарад Христа, а вие сте мъдри в Христа; ние сме немощни, а вие силни; вие сте славни, а ние безчестни.
11. Дори до тоя час и гладуваме, и жадуваме, и ходим голи, и ни бият по лице, и се скитаме,
12. и се трудим, работейки с ръцете си. Злословени - благославяме; гонени - търпим;
13. хулени - молим се. Станахме като измет на света, измет за всички досега.




Редактирано от tri-9084 на 18.01.16 23:49.



Тема Re: владици кукеринови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.01.16 23:47



с истините на Евангелието и да им укажат непогрешимия път към Христа.

Може и да се бъркам - разбира се - но все ми се струва, че дори и да искат няма да могат ......... защото най- напред не знаят.

Или по друг, може да изглежда и лукав начин - възможно ли е човек да е просветен с истините на Евангелието и да създава такива кръчмарски патардии .... и още повече пък да ги пробутва за християнство?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.