Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:48 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Другите религии  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано13.01.16 15:35



Попаднах наскоро на това

. Наред с другите любопитни моменти, завършва така:

" Затова религиите са достойни за уважение, затова и св. Порфирий и св. Лука, архиеп. Кримски укоряват много строго тези, които не зачитат вярата на другия. Това, че сме православни християни, не е само наша привилегия, а и страшна отговорност, за да явим истинския Бог. И ако бог, който ние се опитваме да явим или да защитим, е този, който понякога виждаме по различните сайтове, тогава по-добре да съм атеист. Защото този бог е лъжлива картина на Бога, която отблъсква хората. Бог, Когото свети Порфирий ни представя, призовавал хората и ги спасявал. Ние обаче повече говорим за ада и заплахата, а не за любовта, забравяйки, че Второто Пришествие е великото празненство на вярващите. То е моментът, когато след борбата идва наградата, идва радостта, идва животът и триумфът на живота.
Нека изясним, че религиите показват тревожното търсене на човека, на което Бог отговаря. Това казал св. ап. Павел в Атина: „Тогава Павел застана сред ареопага и рече: мъже атиняни, по всичко виждам, че сте особено набожни.Защото, като минавах и разглеждах светините ви, намерих и жертвеник, на който бе написано: Незнайному Богу. За Тогова прочее, Когото вие, без да знаете, почитате, за Него аз ви проповядвам”.
Той говори с уважение за вярата на хората, за усещането, че съществува нещо по-горе от тях. Един атеист знаете ли какво е? Той е един самохвалко, който не приема никакъв Бог над себе си. Не защото не вярва в Бога, а защото вярва, че той самият е Бог..."


(из "", беседа на Сисанийски митрополит Павел )


Как ви се струва - икуменизъм или автентично православие?




Редактирано от nabludatell42 на 14.01.16 12:32.



Тема Re: Другите религиинови [re: nabludatell42]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано20.01.16 23:55



В отговор на:

Как ви се струва - икуменизъм или автентично православие?




Нито едното, нито другото. Просто здрав разум. Което е висшето състояние на човека.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Другите религиинови [re: Black Wolf]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано21.01.16 00:20



"Ние обаче говорим за ада и заплахата, а не за любовта ...... един атеист знаете ли какво е - един самохвалко, който вярва, че той самият е Бог".

Бе бахти любовта, бахти здравия разум, на който му куца, дори най- елементарна логическа издържаност в рекламата.



Тема Re: Другите религиинови [re: nabludatell42]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано21.01.16 00:44



Човекът със любимия ми никнейм - по принцип избягвам да коментирам твои мнения, защото си началник и да не те ядосам, макар да правиш впечатление тъкмо на онези добряци, на които човек лесно може да им се качи на главата.

Наблюдателен си, но кажи ми според теб, какво правим с вярата на атеиста - само вярата на религиозните ли следва да зачитаме и защо? Пък и има разни религии, с едни такива ритуали - даже хора за жертвоприношения се принасят.



Тема Re: Другите религиинови [re: Exaybachay]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано21.01.16 07:36



Да, има и такива религии, които принасят и хора в жертва, включително и описани в Библията.

Имаш право, дори атеистът има някаква вяра

Човек явно е устроен да вярва в нещо. Едни вярват в силата на науката, други вярват че няма нищо на което да се вярва... Всеки има право на убеждения, и сме длъжни да ги уважаваме, разбира се.

Идеята на автора май е друга Ако човек вярва и търси някаква по-висша сила, той би могъл и да намери Бог (както го виждаме православните християни). Но ако е егоцентрист и вярва предимно в себе си, не би Го и търсил.



Тема Re: Другите религиинови [re: nabludatell42]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.01.16 13:19



А може би го намира не в х

ристиянството?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Другите религиинови [re: nabludatell42]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано21.01.16 17:01



Има едни строфи на Т. С. Елиът с огромна значимост - всичките му стихове са значими, но тези имат връзка с това, което ще споделя.

Ние сме празните хора
Ние сме препарираните хора
Подпряни един о друг
С глави пълни със слама. Уви!
Сухите ни гласове, когато
Шепнем заедно
Са тихи и безсмислени
Като вятър в суха трева
Или като плъхове, бягащи върху строшени стъкла
В нашия сух килер
Фигура без форма, сянка без цвят
Парализирана сила, жест без движение
Тези, които преминаха
С открити очи в другото на смъртта Царство
Помнете ни - ако въобще - не като загубени
Насилствени думи, а само
Като празните хора
Като препарираните хора


Докато човек не признае своето нещастие, докато не признае своето страдание, докато не признае хилядите окови и затвора, в който се намира, докато не признае празнотата, която го изпълва отвътре - тази негативна празнота - дотогава няма как да стъпи на духовния път. А дори и една крачка, само една крачка да направи по духовната пътека, има в пъти по- огромна стойност, отколкото да обикаля из всичките лабиринти на ума, защото религията - а не умствените построения - представлява истината. А истината е благодат. Истината е единственото възможно съдържание - всичко друго е празно.

Светците, които упоменава митрополита, не съм ги чел, а така извадено от контекста ми е невъзможно да разбера, какво са визирали с укорите си.

Едното ми предположение е, че са имали предвид да се зачита свободата на другия - може да зачиташ всичко друго, но ако не зачиташ свободата, то тогава твоето зачитане няма никаква стойност, защото човекът, това е неговата свобода. Ако се опитваш да отнемаш свободата му, ако я накърняваш, то това означава, че се опитваш да го убиеш, да го унищожиш. А свободата е изконно право на човека, дадено му от Бог - дори и Бог зачита човешката свобода. Имам познати и приятели, които са християни, други будисти, трети йоги, четвърти атеисти, пети езичници и не един път ми се е приисквало да ги откъсна от лапите на убежденията, които са си изградили, но съм се спирал, не защото ми е невъзможно - напротив, знам как - а защото виждам, че с подобна постъпка, ще отнема свободата им. Примерно преди години, едно момиче от компанията, се повлече по секти и загази наистина дълбоко - идвали са хора при мен, да ме склонят да поговоря с нея, защото те знаят, че съм способен да я разубедя, но те така и не разбраха защо не се съгласих, те не разбират, че това, което ще се случи е просто смяна на едни окови с други. А оковите са си окови - такива, онакива, разликата не е съществена. Тя си го е избрала, тя си носи кръста и няма друг начин - просто битието е такова, че няма друг начин. Аз, ти, родителите й, роднините й, целия свят може да не е съгласен с нея, но - това си е нейната свобода. А ако си свободен човек, ако осъзнаваш, че си свободен човек, то няма как да не зачиташ свободата на другите, защото ще знаеш, че това е най- висшата ценност, ще знаеш, че това те прави жив, а не дишането. Човек може и да диша, но това не означава, че живее - може и да не диша, но това не означава, че не живее. Така, че укорът е в смисъл, че най- напред ти не си осъзнал своята свобода, което е и причината да не зачиташ свободата на другия т.е. не става толкова въпрос за другия, за отношението към другия, а става въпрос за теб, за отношението към теб, към твоята душевност.

Другото предположение, което мога да направя е, че са имали предвид тъкмо вярата - чистата вяра, а не убежденията. Няколко пъти съм споменавал във този форум, че голямата трагедия на този свят в днешно време - не знам как е било преди да се родя, не съм живял тогава, не мога да съм сигурен - е, че живеем във времена на изгубената вяра. Не вярата "във", не вярата в Бога, в религията, в духовното - махни всички обекти, всички нещота, просто вярата, само вярата, нищо друго ..... но дори и тука се колебаете какво казвам, някак не разбирате. Това, което е изгубено е способността да се вярва, вътрешно присъщото качество на упованието, то си Е, всеки се ражда с него, не че го придобиваш от света, а ти е дар от Бог, имаш го още преди да си проводен в съществуването. Лесно е и разбираемо да се вярва в нещо - Бог, родината, президента, че ще спечелиш от тотото, идеологията, няма значение какво е нещото, въпроса е, че всичките нещота са светски, дори това "духовност" е светско нещо, "нещота" това е "света", това е езика, това е умът и неговото лингвистично функциониране. Дали ще вярваш в Бог или ще вярваш в липсата на Бог, разликата не е голяма, защото и в двата случая, имаш обект, към който насочваш ума т.е. това, което наричаме "вярване" е нещо, което е породено от ума, а не което ти е дадено от Бог. Не, че наистина вярваш, а просто си го претеглил чрез ума, сметнал си го и си го намерил за изгодно, убедил си се и казваш "моите убеждения, моите възгледи, моята гледна точка" - това е просто една счетоводна сметка, която може да е разумна, може и да не е много неразумна, но все е ум, а не Божията благословия. Може и да има Бог, може и да няма, кой знае, чиста хипотеза, но едно е сигурно - човек се ражда със способността да вярва, човек се ражда вярващ. Не, че някой ден може да стане вярващ - не това ....... нали си наблюдателен, наблюдавал ли си малките деца, те са толкова доверчиви, съвсем естествено доверчиви, просто така от само себе си, че за да оцелеят в този опасен покварен свят, едно от първите неща, на които започваме да учим децата е да не се доверяват .... примерно на непознати. Ако си достатъчно наблюдателен, ще забележиш, че всички живи същества се раждат съвсем напълно доверчиви, без "ако", без сметки - новороденото мишле, отива и се гуши в котката, новороденото коте, отива в скута на кучето. В това доверие няма ум, всъщност то е напълно неразумно, изглежда налудничево, няма никаква логика и за това казваме "какви глупачета, нищо не разбират" - но глупците сме ние, защото не само сме се отучили на тази способност, но не разбираме как отучаваме и децата, а си мислим, че ги учим на вяра. Пълен парадокс, но необходим.

Та в този смисъл - който не е много по- различен от първото ми предположение - светците може би са имали предвид, не възгледите на другите и вярата им в тези възгледи, а самото качество, което всеки го има и пак не става толкова въпрос за другите, а за теб и за твоята вяра. Ти може да си се родил котарак, но като дойде някое новородено мишле да заспи в козината ти, какво ще направиш - може да си станал християнин, може да вярваш в Бог, но какво ще направиш, когато неверника дойде за подслон. Съхранил ли си даденото ти от Бог?

Е разбира се, може и да са имали предвид нещо друго, включително и тъкмо това, което говори митрополита, но така или инак за мен този човек е съвсем светски - не знам дали иде реч за икуменизъм или православие, но определено не е автентичен. Само погледни - бил защитавал Бога ...... Господи. Той луд ли е или какво? Че кой е той, та да защитава Бог - от кога стана така, че Бог има нужда да бъде защитаван от човеци? Какво се е случило - да не е пострадал нещо или да е толкова остарял, че да е излязъл в пенсия. Бог ли защитава или собствения си егоцентризъм, който се изразява в търсенето на Бог? И защо го търси - за да получи "наградата". Виж ти - значи радостта, живота и триумфа му липсват ...... празен човек, препариран човек, кой по дяволите му е дал правото да проповядва на хората. Глупак на глупците - слепец над слепците, той няма, за това и ще му бъде отнето .... не защото няма, а защото се преструва, че има, преди другите, лъже себе си.

Докато не осъзнае нещастието си, човек няма как да стъпи на духовния път - самото това осъзнаване е стъпването. А в проявата на уважение относно убежденията на хората няма нищо духовно, това е просто социална необходимост, обществен консенсус, инак ще се изтрепем - за това сме длъжни, не че уважението ни е уважително, то е чиста формалност, просто куртоазия, която е нужна, но нищо повече, нищо духовно. Уважението, което е уважение не идва от задължение - ти не си длъжен да уважаваш децата си, ти просто ги уважаш, не че си длъжен да уважаваш родителите си, съпругата си, а ги уважаваш от само себе си, от съществото си, не го налагаш отвън върху себе си, а извира от теб, съвсем естествено и леко.

п.п. леле дълъг пост стана - спирам и се извинявам за фермана, поувлякох се. :Д



Тема Re: Другите религиинови [re: Black Wolf]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано22.01.16 16:07



Знае ли човек, може и точно там да го намери. Глей ся, ние сме си направили своя избор (предполагам ти също). Скокът на вярата, дето вика Киркегор, или ако щеш, сключили сме облога на Паскал. Ок - ти си вярваш в едно, ние в друго; очевидно не може и двете страни да сме прави.

Та ще видим





Тема Re: Другите религиинови [re: Exaybachay]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано22.01.16 16:17



Напротив, благодарности за дългия пост

Чудесни мисли, довечера ще се включа по-подробно.

Само да вметна една история

"Веднъж Макарий Велики отивал в Нитрийската планина заедно с ученика си и му казал да върви напред. Като се отдалечил, ученикът срещнал един езически жрец, който бързал за някъде и носел голямо отсечено дърво. Ученикът му извикал: "Къде бягаш, демоне?" Жрецът се разсърдил и го набил жестоко, оставил го едва жив и отново забързано продължил пътя си.

След малко срещнал блажения Макарий, който го приветствал така: "Здравей, трудолюбецо, здравей!" Учуден, жрецът отговорил: "Какво хубаво видя в мене, че ме поздравяваш така?" Старецът казал: "Поздравих те, защото видях, че се трудиш и угрижен бързаш нанякъде." Жрецът отвърнал: "От поздрава ти дойдох в умиление и разбрах, че ти си велик служител на Бога. Ала един друг окаян монах, като ме срещна, ме наруга, и затова го набих."



Тема Re: Другите религиинови [re: nabludatell42]  
Автор kalomain-97207 (гозгунджия)
Публикувано25.01.16 10:10



А аз си мисля, че ако е егоцентрик, това не означава, че няма да търси бога. Напротив - ще го търси, но ще реши, че го е намерил и ще намрази всички, които се съмняват.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.