Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:43 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Каквото е писано това ще стане  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано30.12.15 17:24



На кой цитат се позовава това твърдение?



Тема Re: Каквото е писано това ще станенови [re: zimbra]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано31.12.15 04:31



Няма конкретен цитат

Но не е ли това смисълът на пророчествата? Може малко да доуточниш въпроса. В личен план, често казват някому "тъй му било писано". В Библията обаче са описани по-глобални и ключови моменти в историята.

А може би имаш предвид, дали Бог детерминистично определя какво ще се случи?



Тема Re: Каквото е писано това ще станенови [re: nabludatell42]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано31.12.15 10:23



Да, не можах да си спомня за така формулиран текст. Но за доста цитати гарантиращи че нещо, което написано, ще се случи защото е написано.

Всъщност исках да поговорим най-вече за силата на Писаното Слово.

Ще съм ви благодарна за линкове, тълкувания и т.н. по въпроса. Изобщо за всичко, което се сетите вкл. за личните ви становища и гледни точки.



Тема Re: Каквото е писано това ще станенови [re: zimbra]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано31.12.15 12:07



Да, интересен въпрос. "Написаното не може да се наруши" (Иоан 10:35)
Само бележка, православното виждане е че Бог не предопределя, а предузнава (

, която донякъде го пояснява)

А странното при пророчествата е че май ни се изясняват едва когато се е случило събитието, едва тогава успяваме да сглобим пъзела...



Тема Re: Каквото е писано това ще станенови [re: nabludatell42]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано01.01.16 13:04



За много години!


"Само бележка, православното виждане е че Бог не предопределя, а предузнава "

За да бъде "предузнато" бъдещето, то трябва да бъде предопределено (определено преди да се случи). Коя сила, ако не Бог, е предопределила бъдещето? В смисъл, получава се така, като че ли Бог сътворява света, но нещо друго определя как този свят да се развива, а Бог само узнава хода на това развитие впоследствие :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Каквото е писано това ще станенови [re: Герисъм]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано02.01.16 04:21



Щом ще философстваме

, как ти се струва следното твърдение, Гери:

В смисъл, получава се така, като че ли Бог сътворява света Ок, ако Висш разум* е детерминирал Законите, на които ще се подчинява конкретната Вселена - предопределение.
но нещо друго определя как този свят да се развива, а Бог само узнава хода на това развитие впоследствие
Който познава всички параметри може ли да предузнава?

Важи и за Свободната воля - може на пръв поглед да изглежда, че Свободната воля създава хаос, но ако приемем, че сценариите са с ограничен брой избори, то те също могат да бъдат предвидени по схемата "ако..., то...". За нас може все още да изглежда сложно, но един Висш разум би трябвало да е в състояние да изчисли във всеки един момент вероятния брой бъдещи версии, които ще се разиграят.

Подозирам, че даже е по-лесно от колкото изглежда. В отделен постинг.

* Бог в нашия случай

ЧНГ на всички!



Тема Re: Каквото е писано това ще станенови [re: zimbra]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано02.01.16 06:23



По-лесно от колкото изглежда?

Параметрите на неживата Вселена, са такива, че и животът може да бъде предвиден, вкл. е естествено следствие от тях.

Висшият Разум би трябвало да е наясно, че в такава Вселена, при определени (възможни за поява предвид параметрите) условия на конкретна планета, може да възникне химичната реакция водеща до живот. Случващото се и на случаен принцип след Взрива, предвид мащабите, прави вероятностите за живот да са повече от една. Достатъчно е съставът на Вселената и силата на взрива да бъдат "контролирани"...изначално. Това в случай, че Вселената има Създател.

Още по-интересно става в еволюционен план. Висшият Разум би трябвало да е наясно, че еди каква си първа форма на живот ще има еди какво си поведение в еди какви си планетарни/природни условия. Резултатите и ефектът от това поведение могат да се предузнаят. Разумът (щом е Висш) може да предвиди развитието, включително и да наблюдава в глобален мащаб всеки един процес. Изобщо няма да говоря за намеса в процеса. Достатъчно е в даден Еволюционен момент да се види критичния брой и вида на ф-мите на живот (с какво се хранят и какво отделят), за да се стигне до извода, че планетата ще се насити с кислород, което ще доведе до аеробните организми. Ако един такъв Разум е наясно с "преди-сега-след" модели, то няма да му е кой знае колко трудно да предузнава следващия ход на Живата Природа. Всъщност и ние вече си позволяваме да го правим, и все по-често се оказваме по-прави от колкото сме смеели някога да предполагаме, че можем да бъдем!



Достатъчно е Еволюционният процес за цялата Вселена да се разиграва на един и същи принцип, за да се предузнават възможните резултати на всяка планета където е възникнал. Естествено следствие е и възникването на разум на местна почва, който също може да бъде "изчислен" какво поведение ще има. Висшият Разум не би се затруднил да предвиди, коя планета има капацитет за Еволюция до интелигентен вид. Може пък и да дава едно, рамо (под формата на метеорит), знае ли се...Впрочем май метеоритите лесно могат да се контролират да вършат полезна работа, без да нарушават последствията за Вселената като цяло . Пускаш един с подбран размер, трепеш неудобните видове и чакаш. Ако има проблем, пак стреляш и си траеш. Все нещо що годе задоволително ще се получи накрая. Ако си Висш и Всесилен не би трябвало да е проблем.

Ако един Висш Разум е имал честта да наблюдава един или няколко модела, то няма да му е сложно да знае как ще се държат обитателите на дадена планета. Подразбира какви ще я свършат и интелигентните същества - общо взето или ще избират едно, или ще избират друго. Когато пък е наблюдавал цялата Еволюция на една планета ще му е още по-лесно да "види" последствията, защото ще разполага с цялата база данни във всеки един момент. В рамките на една планета с конкретни природни закони изборът, независимо от големия брой възможности, в края на краищата е ограничен (въпреки противните, често фантастични твърдения). За Висшия Разум различни прогнози за период от 4-5000 години не би трябвало да са трудни. Можем да поспорим за времевия диапазон на пророчествата в Библията, защото ми се струва, че съвсем не е толкова голям. Опасявам се, че дори Той не се занимава с такова дългосрочно предвиждане, когато си има работа със самородни интелекти. 200-300 години е достатъчно.

Дори уж сложното поведение на интелигентен вид тип Сапиенс май не е сложна постановка. Почти съм сигурна, че има формула, която може да предвиди по-далечен резултат, каквото и да прави Сапиенса, колкото и хаотично да изглежда то. Напоследък проявявам голям интерес към Еволюцията и колкото повече се задълбочавам, толкова по-предвидима ми изглежда тя, вкл. и когато касае разумен вид с право на собствен избор. Освен това Генетиката е гигантски скок в познанието. За нас може да е началото, но за опитен, вездесъщ, Разум нашата планета сигурно е елементарна рецепта с елементи на предсказуемост.

В рел. учения има една доста интересна теза за "познаването на мислите" от страна на Разума. В смисъл, че Разумът знае какво мислим (търпя поправки от участници несъгласни с това). Логично, ако един Висш Разум познава добре Еволюцията на подопечните си, то няма да му е кой знае колко трудно да "им чете" мислите. Ние самите го можем спрямо хора, които познаваме - знаем как мислят, предвиждаме какво ще направят, имаме значителен % познаваемост, стига да сме от по-наблюдателните и анализиращи индивиди. Нашият разум, не би трябвало да е загадка за Разума . А като се има предвид, че непрекъснато му даваме податки изразявайки се по всякакъв начин - чрез изкуството, писмено, словесно, чрез действия и т.н. не би трябвало да сме тайна за Него. Пробвал се е а ни забрани разни работи свързани с изразяването, но нещо не сме се разбрали добре. Очевидно за сега е преглътнал проблема и е сменил стратегията.

Ние вече си имаме достатъчно науки за познаването на вида ни. Ще е трудно ли за изключително информиран Разум? Мисля, че не.

Отделно, че поведението ни следва вече познаваеми модели. Напълно възможно е да се обяснява с проста графика, която да е примерно "кръг" (може да е друга фигура, таблица и т.н. подходяща форма). Едната половина се определя от еди какви си личности характеристики, другата от други. Негативни/позитивни. В зависимост от профила си, даден човек попада с действията и изборите си в едната или в другата половина. Според това къде попада, се разиграват определен брой сценарии. Необходимо е само да имаме правилното познание кои елементи от психиката ще поставим в половините. тТе ще определят поведението и мисленето на индивида. Броя индивиди от едната и другата страна определя възможните финали, които накрая се редуцират до 1 бр. окончателно последствие, ако междувременно няма съзнателна промяна в полза на другата половина.

Изобщо няма да се учудя ако до 100-тина години имаме точни графики за профила на всеки Сапиенс и буквално сме наясно какво мисли, кога го мисли и какво поведение ще следва, както и резултатите от поведението на големи групи хора, а защо не и в глобален мащаб. Нищо чудно един ден да знаем къде ще има ураган заради пеперудата.

Според последното, простите формули в Библията прави-не прави не ме учудват. Изключвайки Висш Разум от сценария извеждаме, че предходните поколения са имали доста добра познаваемост за причинно-следствена връзка: какво мисли - как се държи един човек (и обратното) = резултат от действията. Щом те се познават така добре, Висшият направо трябва да им "чете мислите".

Целта бе да се опитам да покажа, че при наличието на Висш Разум предопределено/предузнато май е нещо рутинно за Него. Има си база данни, казуалност, феномени. Като глобален изход разиграва два сценария - вечен живот и масово унищожение. И двата можем сами да ги изведем със забележка към "вечен" когато говорим за биологичния живот. Въпреки, че дори това не трябва да е проблем ако приемем, че живеем достатъчно дълго без да се самоунищожим, което да ни позволи технологично да се преселим когато нашата Планета сдаде багажа, а Вселената ни позволява достатъчно преселения, които да правят "вечен биологичен живот" по-адекватно понятие.

Обяснил е, и не бива да му се сърдим, че няма голям проблем с нашия избор, въпреки, че ще му е мъчно да се прецакаме. И аз да съм Висш Разум ще съм доста изнервена да създам изначални условия за същества, които могат да си живеят прилично живота и да изпитват предимно удоволствие от него, а да ги гледам какви евтини и гадни трикове си прилагат. На всичкото от горе да ми е ясно, че ако го дават така ще се претаковат сами. Въпреки полезните ми съвети и всичките ми опити да им покажа, че разумът може да се използва и така, и иначе, като съм им дала насоката за фактическите изходи от използването. И ако трябва да спася, ще си подбера само свестните индивиди, които ако не друго поне уважават сложната структура на живота, като останалите ще ги затрия в собствените им параметри. А ако се ядосам, може да ги гръмна всичките и да си започна отначало на друго място с по-готини параметри...щото вече знам!

Редактирано от zimbra на 02.01.16 06:40.



Тема Re: Каквото е писано това ще стане [re: zimbra]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано02.01.16 11:45



"Ок, ако Висш разум* е детерминирал Законите, на които ще се подчинява конкретната Вселена - предопределение. "

"Който познава всички параметри може ли да предузнава?"

Нямам нищо против такъв вариант на постановката, но Наблюдател твърди, че православната гледна точка не е такава, Бог не е предопределял, а само е предузнавал, затова се включих с коментар.

От друга страна, светът може да не е създаден по детерминистични закони (а както е сега, по квантовите закони), което да не дава възможност познавайки всички параметри да се предузнава точно, а само вероятностно. Един такъв свят може да изненада неприятно всеки опит за предузнаване, дори от Бог. И щом приемаме, че Бог може да предузнава, то светът трябва да е предопределен. В случая, пак от Бог.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Каквото е писано това ще стане [re: zimbra]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано02.01.16 19:22



Да, Аби, но забележи - всичките тези прогнози са безкрайно общи. Да, вероятно е някъде да се получат подходящи условия за живот, възможно е да се достигне дори до разумен живот. И ние правим подобни прогнози, водещи до извода че вероятно не сме самио във вселената.

Но тук става за съвсем друг тип предузнаване. Библейският Бог предсказва (би трябвало да е предузнал) конкретни параметри на бита, че главния герой ще има син, който пък също ще има син който ще владее нещо си... Това няма как да стане с прогнози - жената на главния герой може да я бутне междувременно кравата и да пресече прогнозата. При достигане на такива детайли случайният фактор играе много голяма роля. Само ако е предопределен светът, то може да има познание какво ще се случи, тогава случайният фактор е част от механизма, довеждащ предопределеното до реализация (и всъщност не е случаен, а е преднамерен, закономерен).

Четенето на мислите може да помогне в кратковременен план, за "предузнаване" чрез прогноза за много кратки периоди. Утре ще се промени нещо (кравата ще бутне жена му) и мислите ще щукнат в съвсем друга посока. Такава прогностика (чрез четене на мислите) няма характеристиките на предузнаването, за което става дума в Библията.


4-5000 години са огромен период за всякакви прогнози. Могат да се случат безброй много на практика непредсказуеми събития (например гъските да не спасят Рим, например ако римляните са попрекалили с пировете с гъще месо..., или Карибската криза 60-те години на миналия век, когато се разминаваме на косъм с големи проблеми, които то са могли да запратят историята в съвсем друг коловоз).

Виж, ако законите, по които се развива вселената, бяха точно детерминистични, предопределеността щеше да е естествена характеристика на света, и предузнаването нямаше да е проблем за могъщ разум (особено за този, който знае началните условия на вселената). Но това което знаем е, че този детерминизъм не работи в посока минало-бъдеще, тоест от дадени причини ние можем да определим само възможните варианти за следствието, не точно самото следствие. Което премахва възможността за предузнаване в тази вселена. Изобщо, ако е верна струнната теория, там има едно много интересно следствие: има огромен, но краен брой различни вселенски истории. При непрекъснатото образуване на такива вселени, все някога ще се пръкне същата като нашата вселена, с нас като история в нея. Тук има възможност за прогностика за всесилен разум - ако е научил историята на всичките 10 на степен над 500 възможни вселени, да изрови историят на нашата и да каже какво има да се случва. Но тук също има предопределеност...

Аз нямам проблем с предопределеното, но предузнаването винаги върви в комплект с него.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Каквото е писано това ще стане [re: Герисъм]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано02.01.16 22:12



Но тук става за съвсем друг тип предузнаване. Библейският Бог предсказва (би трябвало да е предузнал) конкретни параметри на бита, че главния герой ще има син, който пък също ще има син който ще владее нещо си... Това няма как да стане с прогнози - жената на главния герой може да я бутне междувременно кравата и да пресече прогнозата. При достигане на такива детайли случайният фактор играе много голяма роля. Само ако е предопределен светът, то може да има познание какво ще се случи, тогава случайният фактор е част от механизма, довеждащ предопределеното до реализация (и всъщност не е случаен, а е преднамерен, закономерен).

Да, Гери, аз не виждам проблем за един Висш разум да знае И тези неща. Така се случи, че вече си запознат с отношението ми към случайните събития. Ще стане пак каша, сложно, защото и за самата нямам все още структура на това, което ми се върти напоследък в тиквата.

Ще се опитам, нищо че напълно се отклонихме от първоначалния замисъл на темата. В кратце - след като живите организми буквално са фактор във Природната среда с поведението си и генетичното си "програмиране", защо да не са фактор и в разиграването на самите събития на планетата? Сега изглежда като научна фантастика, но щом са в състояние да я наситят с кислород, да се превърнат в енергиен източник/храна, да имат целенасочено, генетично предаващо се поведение, което да еволюира в Разум, то разумът е фактор. Според мен ако Висш разум разполага с формулата, схемата (нямам точното понятие) би могъл да предвиди кравата. Ако пък това дали ще имаш син или дъщеря се определя от все още неизвестно ни биологично условие? Мога да предложа поне една хипотеза и по този въпрос...

Четенето на мислите може да помогне в кратковременен план, за "предузнаване" чрез прогноза за много кратки периоди. Утре ще се промени нещо (кравата ще бутне жена му) и мислите ще щукнат в съвсем друга посока. Такава прогностика (чрез четене на мислите) няма характеристиките на предузнаването, за което става дума в Библията.

4-5000 години са огромен период за всякакви прогнози. Могат да се случат безброй много на практика непредсказуеми събития (например гъските да не спасят Рим, например ако римляните са попрекалили с пировете с гъще месо..., или Карибската криза 60-те години на миналия век, когато се разминаваме на косъм с големи проблеми, които то са могли да запратят историята в съвсем друг коловоз).


Аз самата казах, че според мен е много

. Но пък от къде да знаем? Висшият Разум може да е наясно кога ще е следващата ледникова епоха Ето ти прогнозата.
Изхождаш от нашите възможности. Забравяш, че Висшият Разум има цялата информация. Логично трябва да е в състояние да прави по-дългосрочни прогнози от нашите. А пък ако се намесва (включва се като кабел в нечия кратуна и диктува поведение) може да си върти нещата и така, че прогнозите да му се сбъднат. Аз пък изобщо не съм сигурна, че на Разумът хитреенето и промяната на "решенията" не му е присъщо (ни най-малко не Го съдя, напълно Го разбирам). Имам си сериозни основания, за това. Утре ще обясня.

Но това което знаем е, че този детерминизъм не работи в посока минало-бъдеще, тоест от дадени причини ние можем да определим само възможните варианти за следствието, не точно самото следствие. Което премахва възможността за предузнаване в тази вселена. Изобщо, ако е верна струнната теория, там има едно много интересно следствие: има огромен, но краен брой различни вселенски истории. При непрекъснатото образуване на такива вселени, все някога ще се пръкне същата като нашата вселена, с нас като история в нея. Тук има възможност за прогностика за всесилен разум - ако е научил историята на всичките 10 на степен над 500 възможни вселени, да изрови историята на нашата и да каже какво има да се случва. Но тук също има предопределеност...
Много готино!
Утре ще ми дадеш малко повече детайли, нали?
Не разбирам добре струнната теория и ако можеш поне мъничко да ми помогнеш да се информирам, ще съм ти супер благодарна.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.