Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:07 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема индология  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано15.09.15 17:53



Не знам дали така искате да се казва, ако искате тук да си имате такава тема... Който разбере нещо за йога, ведите и упанишадите, бхагавад гита - какво е писано за тях в миналото - такива текстове, които са написани от хора които разбират православието естествено са за предпочитане. Аз за мен лично си мисля, че ако разбера по въпроса истината, това доста ще ме успокои. Ако не искате тук да има такава тема, няма проблем да е в друг форум, например йога, но там май няма много хора които да са наясно пък с християнството, така че, на мен просто това ми е интересно, мъчи ме така да се каже и дали има тема или не, ще си проучвам въпроса...



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано15.09.15 19:10



http://dveri.bg/component/com_content/Itemid,100522/catid,281/id,21162/view,article/



https://en.wikipedia.org/wiki/Semyon_Frank

Редактирано от petarst на 15.09.15 19:34.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано15.09.15 20:06



интересно - човека казва, че в ведите не е имало "идеята" за прераждането... А е имало в най старите текстове само втората смърт и ада, а после, в упанишадите се появява прераждането... Аз гледах филмче за аборигените от австралия където има това вярване. Доколкото знам има теория, че т.нар. дравиди в южна индия имат нещо общо с аборигените от австралия. Трябва да се проучи - това мнение, че в най ранните текстове, т.е. ведите няма нищо за прераждането. А другото наистина е така - в индия няма такъв оптимизъм от прераждането.. Но може да се преродиш в по-добро семейство, така че да продължиш с духовния си живот. А има такива "преданоотдадени", които се молят да са в общение с 'преданоотдадени' за да им служат, дори и в ада. Тука вече ми е странно как така преданоотдадени ще са в ада...
малко ме притеснява думата "идея".. Защото в ведите, упанишадите не става въпрос за разсъждения.. По-скоро за медитация - т.е. изчистване на сърцето от всичко от този свят и своеобразно връщане към чистото състояние - и това, което е записано в тези древни книги е опита на такива медитиращи "муни", т.е. нещо като мълчаливци. И доколкото съм запознат това че света е свят на страдания, не е толкова някакъв индийски песимизъм, за разлика от западния оптимизъм, а е нещо като осъзнатост, спомен за миналото състояние... И тук вече е въпроса - наистина ли тези мъдреци от изток са можели да си спомнят къде са били дори преди да се родят. Във всеки случай е интересно, защото освен разликите явно има и прилики - именно в този път към себе си, навътре и в изчистването от световните желания.
А оптимизъм в християнството определено има, доколкото разбирам - в това че се ражда бог като човек като нас, а не дух. Т.е. "самоунизяването" или как се казва.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.09.15 08:10



Eto

за трако-индийските връзки. Колко е достоверно не знам, но след като те занимава този въпрос прочети и доклакдай.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 16.09.15 08:10.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано16.09.15 14:13



Не знам във Ведите, ама я поразпитай разбиращите от юдео-християнство кога в това учение са се отказали от идеите за прераждане. Съмнявам се да има много хора от разбирачите, които да си признаят честно, но може пък да се намерят...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: индологиянови [re: Metropolis]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано16.09.15 14:41



Интересно, но не знам дали е вярно.. Това ми звучи добре - че "веди" има общо с видя. Има такава дума на санскрит видяа - знание.
Тук се сещам за нещо интересно - притчата за книжниците -
(Мат. 13:52)
52. А той пак рече: За това всеки книжник, който се е учил за царство небесно, подобен е на человек домовит, който изважда из съкровището си ново и вехто.
има такава поговорка на санскрит която ми звучи подобно
pustakebhyam eva vidyaa na labhedhvam
от книгите само знание не се придобива

Има смисъл в това видя на бълг. и видяа да са от един индоевропейски корен, защото нали това знание си е всъщност виждане - както това:
Матей 6:22
22. Светило на телото е окото; и тъй, ако е окото ти чисто, всичкото ти тело светло ще бъде.
...
А иначе както казва автора на статията - всеки дърпа чергата към себе си. В интернет има сега много индийци и не само, които опровергават пък цялата арийска теория - че не са от вън дошли, а това е западна измислица. Но ето виждаме че още от древността гърците си имат пък теория за Дионис че е просветил Индия. Аз това не го бях чувал ще го проверя, но дори и така да е - ние освен че сме на територия в която има тракийски съкровища не знам какво общо имаме с траките - това съм го чувал от преподавателка по тракология в СУ. Тук идва малко едно такова "ние по плът" така да се каже - което няма значение всъщност за християнството и за ведите също.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано16.09.15 21:25



Една индийска приказка в стара детска книжка от "социализма":
Мъдрият папагал
Тръгнал веднъж един търговец по своите си търговски работи в Бенгалия. "Какви армагани да ви купя?" - Попитал той домашните. Всеки изброил желанията си. "А за тебе, папагале, мой?" - не забравил да попита и своя любимец. "В бенгалия има едно поле, а сред него - старо дърво, занареждал папагалът. В него гнездят семейство папагали. Предай им моите поздрави и ги попитай: какво да правим ние, папагалите, които живеем в клетки?" Търговецът обещал да изпълни всичко, което му заръчали и заминал. В бенгалия напазарувал богато, взел армаганите и тръгнал да се връща. Преди да потегли обаче, си спомнил молбата на своя папагал.
Намерил полето, приближил дървото и видял семейството папагали. "Хей, папагали!" - викнал той. Моят папагал ви праща много поздрави и пита: какво да правят папагалите, които живеят в клетки?"
Още не изрекъл последната дума и птиците като мъртви изпопадали на земята. "Чудо на чудесата! - възкликнал търговецът. Явно тези папагали са странни приятели на моя. Не , не бива нищо да му казвам."
Върнал се в къщи и раздал армаганите на всички. " А за мен забрави ли?" - попитал от клетката папагалът. " Предадох твоите поздрави - рекъл търговецът, а отговор не получих". "Разкажи ми всичко, както беше" - настоял папагалът.
"Намерих полето и дървото, и цялото папагалско семейство. Но едва им предадох поздравите и всички паднаха мъртви на земята".
При тези думи папагалът се полюшнал и навирил крака на дънто на клетката.
"Горкият! Узна за смъртта на приятелите си и сърцето му не издържа. Нищо не биваше да му казвам" - помислил си търговецът и вдигнал птицата, за да я изхвърли през прозореца. А папагалът това и чакал: изпърхал с крила и отлетял. Станало ясно: живите папагали се престорили на умрели, за да подскажат на своя събрат как да се измъкне от клетката отново на свобода.

Редактирано от petarst на 16.09.15 21:28.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано16.09.15 21:39



http://www.dar-al-masnavi.org/n-I-1547.html
(1547) a parrot imprisoned in a cage: "In this Story, which
illustrates vv. 1540-1545 ["But if you are accepting (the Qur'án),
when you read the stories (of the prophets), the bird, your soul,
will be distressed in its cage./ The bird that is a prisoner in a cage,
(if it) is not seeking to escape, 'tis from ignorance./ The spirits
which have escaped from their cages are the prophets, (those)
worthy guides./ From without comes their voice, (telling) of
religion, (and crying), 'This, this is the way of escape for thee./ By
this we escaped from this narrow cage: there is no means of escape
from this cage but this way,/ (That) thou shouldst make thyself ill,
exceedingly wretched, in order that thou mayest be let out from
(the cage of) reputation.'"-
Значи това е история от суфите - за да избягаш от човешката слава да се направиш болен и изпаднал...



както казах не разбирам православието, спомням си само едно нещо - че не е достатъчно изчистването на сърцето, живота без страсти - смисъла е че все ща си остане тлението. Затова исус е бог който взима смъртта върху себе си.
извинявам се - само пиша безвкусици.


доколкото знам в исляма е нещо подобно - че уж е страдал исус, т.е. не разбират някои работи : )

...
а това, което ни привлича към суфизма и другите източни неща е това че са от сърце - а не както за съжаление се случва да "богословства" човек с главата си от това което чете.. Наскоро четох, че в сирия е много по поетично християнството още от св. ефрем сирин, за разлика от византия

Редактирано от petarst на 16.09.15 22:29.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.09.15 15:16



Човече, то за Православито ти личи, но да ти кажа в словестният миш-маш за забъркани доста разнородни неща. Хубаво е че имаш разностранни интереси, но нямам желание и време в този клуб да обсъждаме неща различни от Православието. Ако искаш да стане разговор с някой от влизащите в клуба дай нещо по-конкретно.



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 17.09.15 15:33.



Тема Re: индологиянови [re: Metropolis]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано17.09.15 20:27



ок. както казах може да заключим темата и ще я продължа в друг клуб, например йога, където всички от тук ще са поканени, защото аз искам да намеря такива текстове, които да обясняват задоволително това, което аз се питам - какво точно е новото и уникалното в исус христос и православието на фона на всички древни книги.



поздрав:

Редактирано от petarst на 17.09.15 20:54.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.09.15 21:51



Значи аз не съм модератор и изказвам само лично мнение. Та според мен проблема не е в темата по принцип а че не е формулирана ясно. Какво по точно те вълнува по отношение на мисията на Господа нас Иисуса Христа?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: индологиянови [re: Black Wolf]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.09.15 19:02



В отговор на:

Не знам във Ведите, ама я поразпитай разбиращите от юдео-християнство кога в това учение са се отказали от идеите за прераждане.




Да разбираме ли, че питанката е от преродил се вълк в човешко подобие?

Доколкото са визирани незнаещите християни в посланието, то въпросът ми като на скудоумен човечец към поставения въпрос от интелектуалния колос е кога християнството е спрягало прераждането като свое верую?



Тема Re: индологиянови [re: Metropolis]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано18.09.15 20:48



:) би ме вълнувало ако имах Св. Дух :) сигурно понеже нямам затова ме вълнуват много други работи :)
просто искам да е ясно бе - всички книги и по специално древните санскритски...
Когато чета нещо от там и виждам някакви неща, които са на същата тема - за бог, за човека, за живота - е , къде е истината - трябва да има точни разлики и едното да е по-близо до истината от другото. или поне да се види кое е от Св. Дух и кое е някакви заблуди.
Да се видят аналогиите и разликите - ако има нещо сходно - защо го има-значи някога е било от едно място, едно откровение, например "монотеизма", което може да има различни ... най-различни отклонения - трябва да има една истина и някакви сухи пръчки за рязане. кое е в ведите и упанишадите от лозата и кое е някаква заблуда.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано19.09.15 10:09



тука е по- либерално от "двери.бг" там директно ми изтриха темата :) Но аз писах имейли до модераторите :)
а в тея форуми просто вече рядко някой пише,
сигурно сега важната дискусия е в фейса :)

----
може би правилно ме трият :)
но аз пак си продължавам да си размишлявам :)
последно разбирам че има такова схващане, че в бхагавад гита има "дуализъм" - сигурно като в зороастризма го виждат. Но май не беше точно така...
В бхакти до колкото си спомням злото е като спаринг партньор на бог, той се забавлява, не твори... А материалния свят е създаден за да се изпълни желанието на "обусловените души" да се наслаждават отделно от Бог. И в този материален свят има и адски места, планети за мъчения - това вече може би прилича доста на ада в християнството.
Но доколкото разбирам, някои православни богослови, не знам дали са прави, виждат в самата вяра на бхагавад гита, някаква заблуда, някакви анти-християнски вярвания може би... Аз не съм специалист за да разбера, но имам симпатии към индийската мъдрост, защото виждам нещо което пък ми прилича на неща казани от Исус Христос - ами нали и те гледат навътре и живеят отречено в горите и чистят сърцата си, искат да служат на бога... Добре, има заблуди, както и в юдаизма.. Не може ли да се отсее кое е истината и кое е заблуда.
Ми в бхакти се говори също за "гяни" - такива които само знание искат, за разлика от бхакти, което е любов към бога, т.е. този гностицизъм може би е гяна-йога или нещо такова.
Искам така някак си да си го обясня, че да виждам истината, доброто в индийската мъдрост, няма проблем да видим и заблудите.

Редактирано от petarst на 19.09.15 10:28.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (минаващ)
Публикувано21.09.15 00:24



http://dveri.bg/component/com_kunena/Itemid,100330/catid,7/id,32243/view,topic/#32257
http://dveri.bg/component/com_kunena/Itemid,100330/catid,7/id,20914/limitstart,90/view,topic/#23976
http://dveri.bg/component/com_kunena/Itemid,100330/catid,7/id,33236/view,topic/#36315
http://dveri.bg/component/com_kunena/Itemid,100330/catid,15/id,27408/limitstart,30/view,topic/

http://www.alexandrmen.ru/books/tom6/6__tom.html
http://www.alexandermen.ru/books/tom3/3__tom.html



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано21.09.15 09:00



Eдно текстче, което без да е задълбочено може да ти даде инфо по терзанията ти

. А че тук вече никой не пише си прав.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор Атанас (Бодлидрешко)
Публикувано21.09.15 10:27



Старецът Тадей Витовнишки за източните религии


На Изток и на Запад се разпространиха различни философски идеи – например индийските учения. Под предлог на привидно разтоварване от бурния ритъм на съвременния живот хората „отпускат“ нервната си система с помощта на източните техники. Всички източни религии са под ръководството на падналите духове, това е своеобразна магия, от която след това хората не могат да се освободят.

– Защо на Изток е разпространена тази религия?

– Човешкият род е изгубил правилното разбиране за Бога. Знаете как на асировавилонците бесовете дали философия, с която да ги държат в своя власт. След това дошъл редът на египтяните, на които „откривали“ разни учения. Същото било при гърците и римляните. Мамят и нас, християните. Малък е броят не онези, които вярно и предано служат на Господа. Преподобни Исаак Сирин казва за своето време, че едва един от десет хиляди е предан на Бога.

Упражняват йога по целия свят. От образователната програма са изхвърлили вероучението, а въвеждат упражнения по йога. Когато дойде времето (на края на света – бел. ред.), интелектуалците ще приемат всичко, което им се предлага.

Из „Мир и радост в Светия Дух“




Тема Re: индологиянови [re: Атанас]  
Автор rgr9 (ентусиаст)
Публикувано21.09.15 11:51



Абе направо, бесовете са отговорни за създаване на цивилизацията!





Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано21.09.15 12:28



никой не е трил ама тр да си регистриран за да виждаш темата



Тема Re: индологиянови [re: Prokimen]  
Автор petarst (член)
Публикувано21.09.15 12:43



ще се радвам да разбера защо това прераждане не е прието от св. отци...
Трябва да е нещо основно - не може да е само защото го няма в стария завет... Може би защото и Исус Христос не е казал че има. Или противоречи с възкресението, общия съд или какво?
А пък, които сега "вярват" в това - защо го вярват? То в ведите ако го има - прочетох една статия тук горе съм я сложил, където се казва, че го няма в ведите прераждането а после идва като "идея".. Аз си мислех че е нещо като опитност в медитация - както всичко останало - което го пише в тези книги... А от друга страна - "египетската мъдрост" - ако там имаше прераждане, моисей защо не пише за него..
Въобще става страшно за идиоти като мене.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано21.09.15 13:11



на мен ми се струва, че науката индология трябва малко да се поизчисти от едни идеи които са си точно идеи - не са нито опитност, нито откровение от ангели, а са си разсъдъка, който си се знае от кога си се развива...
колко се дразня и аз от себе си...
искам да го изкарам така, че което е истина във тея веди да си се приеме - както приемаме на вяра догматите - нали и те са нещо което не разбираме.
Странно е да се смесват някакви идеи на някакви модерни учени - индолози с богословски тълкувания - т.е. защо в православни текстове се използват текстове от учени-индолози, които не са православни все пак..
защо науката индология, която работи само с текстовете, без да има връзка с някакви автентични практикуващи представители на тези учения, се използва за източник на знания за ведите... Все едно някой учен, който изследва библията да го слушаш, а не някой който е приложил , който е ученик на Исус Христос...
---
явно е нужна вярата -
когато някой нещо е видял, опитал, няма как човек който не е да го види същото ако не повярва първо че това е нещо което той още не е видял...
в случая с прераждането - ок. какво тогава са видяли тези хора които са видяли това че да го описват като прераждане...?
Аз си го представям както пише - като спомен - първо са си спомнили например преди да се родят как е било, нещо такова...
Но подобно нещо има и в стария завет или е грешно да го мислим тва - "из чреве матери моея ть еси покров мой" това не е ли нещо като спомен..
Но не държа да е така...
Ако някой ми докаже наистина, че:
"Безсмъртието на душата, заедно с всичките подучения на елинската мисъл – за предсъществуването на душите, прераждането и естественото безсмъртие на човека представляват голяма опасност за човека, тъй като го отклоняват от Бога. Предсъществуването на душите го прави, защото на практика унищожава границата между Бога и човека, правейки човека бог по природа, придавайки на човека божествени характеристики. Прераждането – защото отнема съсредоточеността на човека към този живот, давайки му измамна надежда, че ако в този живот не успее, ще го направи непременно в другия. А естественото безсмъртие – защото изключва Бог от картината – Единственият, Който може да помогне на човека, да го дари с живот и да го направи наистина щастлив. Защото при Бога е истинското щастие."
Това се разбрахме, че не е "елинската мисъл", щом присъства и в "египетската мъдрост". Но явно има много заблуди около това нещо... Наистина може да бъде опасно... Но тази идея - че ти се дава нов шанс, всъщност не е цялата картинка, защото и във ведите явно има ад. Но аз също не съм запознат а просто си изливам разсъдъка..
Тука ми се струва странно - защо когато говорят за платон, Аристотел, говорят за "философия", "разсъждения" - аз до колкото разбирам, техните учения също не са били като модерните разсъждаващи философи, щом

1.2. Учението на Питагор за безсмъртието

Известният древногръцки философ Питагор е живял през VI в. преди Христос. Важно е да се отбележи, че той не е оставил никакви написани текстове, но учението му се е предавало устно между последователите му[6]. Със сигурност можем да кажем, че той е вярвал в безсмъртието на душата и прераждането. Вероятно е бил първият в древна Гърция, който е проповядвал подобни идеи. В тях, според Херодот, Питагор е бил повлиян от египтяните. Ксенофан ни свидетелства, че според Питагор след смъртта душата се преражда отново в друг човек или в животно. От това му виждане произтича забраната му да се убиват и ядат животни. Колкото пък до прераждането, Емпедокъл съобщава, че

Питагор е можел да си спомни всичко от свои десет или двадесет минали животи[7].

Аз не виждам това като нещо което е важно - дали вярваш или не..
Какво е основното което учи Исус Христос - аз това искам да разбера - естествено ако прераждането не е истина или е вредно за това да се мисли, ок
Ма то по принцип никой не казва че трябва да го мислим, напротив, мислите се игнорират, както в умната молитва или както се казва. Интересно пък не е ли имало някой православен монах, който докато навлиза в сърцето не е видял нещо като спомен от утробата и т.н.
Но после може да е питал и да са му казали че пише че няма такова нещо...
извинявам се за ... това което съм.

Редактирано от petarst на 21.09.15 14:02.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано22.09.15 23:18






Редактирано от petarst на 22.09.15 23:22.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор nabludatell-38662Модератор (Scopidae)
Публикувано23.09.15 15:44



ще се радвам да разбера защо това прераждане не е прието от св. отци...

"На човеците е определено веднъж да живеят, после - съд". Послание на ап. Павел към Евреи, 9:27. Това е основанието.



Тема Re: индологиянови [re: Prokimen]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.09.15 15:50



Ами ти кажи, ако наистина си запознат с въпроса.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано23.09.15 16:47



поздрав - изповед: :)



Creedence Clearwater Revival - My Baby Left Me

Редактирано от petarst на 23.09.15 17:05.



Тема Re: индологиянови [re: nabludatell-38662]  
Автор petarst (член)
Публикувано23.09.15 16:57



а може ли църквата да помоли св. ап. Павел, който нали е жив.. да разясни въпроса...
аз изобщо не съм запознат, както казах нито с хиндуизма, ведите, всиюките там школи, нито пък с християнството..
както казах, ако нямах там разните страсти.. нямаше сигурно даже да се питам, камоли тука да се правя на кой съм аз :)

поздрав -много ме кефят:
http://www.ask.com/youtube?q=Creedence+Clearwater+Revival+-+let+the+midnight+special&v=M6NmHEFB2n8&qsrc=472

Редактирано от petarst на 23.09.15 17:21.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано27.09.15 12:18





това отдавна го четох.. ще потърся другите изказвания на авторите, когато ме приемат в форума..

--
основен въпрос който ме мъчи (може би заради маловерието ми) е във връзка с тази разлика - какво е сътворил Бога? - Доколкото разбирам -четох малко от Патанджали и преди това съм чел и общувал с "кришнарите" - там се вярва, че човека сам е определил с желанията си да се роди в такава атмосфера - в "материалния свят", където да може отделно от Бога да се наслаждава сетивно и да е господар. Т.е. бог е в духовния свят, където няма страдание, защото има отношения между бог и неговите слуги, приятели и пр., което е описано антропоморфно, заради човеците, а не защото е точно така. Т.е. в рамките на тяхната система, това е нещо в което трябва първо да повярваш, а след това да разбереш, да "видиш".
Всички знаят как е в библията - Бог създава земята и т.н. и рая.Това е книга битие на Моисей - и това също не знам дали трябва ние да го разбираме образно че е станало така - или Мойсей разказва нещо като притча, в която трябва да повярваме, но да разберем после. Чел съм и буквални тълкувания, например - Бог създал 1 мъж и 1 жена, за да знаят всички че са братя..
Но има и не буквални - например "кожените дрехи"
http://winestyle.ru/wine/ Наздраве!

Редактирано от petarst на 27.09.15 12:40.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано27.09.15 20:17



Аз искам да се извиня на този който ме чете, ако има чак пък такъв, защото моите мисли нито са православни, нито са християнски, нито са вайшнавски, на познавач на ведите или нещо такова.. Аз съм си един от всички объркани хора, но може би още съвсем не съм си изгубил разсъдъка, и се опитвам с него нещо да си изясня, което е невъзможно, но поне подредя - но това не е учението на Исус Христос.. Аз съм от това поколение хора в България, които четат всякакви книги на духовна тематика и според мен трудно може човек да стане автентичен какъвто и да било - православен, будист или джайнист, поне за себе си така мисля.. Всъщност "обществото" като цяло какво може да "стане" освен да деградира :) и към това се прибавят просто и моите мисли..

А темата е реакция на глупавите според мен изявления за и против "йогата" - без да има нито един истински йога в целия филм.
А иначе естествено като сравнява човек книгите и вижда разлики, но книгата не е нито учението на исус христос, нито учението на св.Отци, нито пък книгата Бхагавад Гита и пр. е учението на вайшнавите, бхактите и пр.
Така че книгите може да си ги сравняваме до утре и да не стане нищо съществено за нас или за хората около нас, а камо ли за цялото "общество", което май го няма отдавна или камо ли за цялото въобще.
Така че просто тук го предпочитам пред "фейса" по много причини, но в момента в който зажишея по активно с разни хора в "реала, надявам се и "тук" вече да не ме влече толкова.

А иначе имам и нови спекулации:
Къде в православието се говори за хората от света, които няма да стават аскети и тяхните човешки нужди... Защо има едно такова (може би само в мойта глава) аскетическо отношение към тялото смесено с голяма нечистота на тайно. Поне аз съм така - може би аз така съм си го направил, но все пак отнякъде съм и повлиян.
И тем подобни мерзости и глупости има в деградиралата ми глава. (малко като самобичуване)



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано06.10.15 12:09



"Къде в православието се говори за хората от света, които няма да стават аскети и тяхните човешки нужди... Защо има едно такова (може би само в мойта глава) аскетическо отношение към тялото смесено с голяма нечистота на тайно. Поне аз съм така - може би аз така съм си го направил, но все пак отнякъде съм и повлиян.
И тем подобни мерзости и глупости има в деградиралата ми глава. (малко като самобичуване)"

Аз сам не виждам колко съм изпаднал и защо имам "проблеми"...
Сега попаднах на някои неща в стария завет - вижда се че болестите не случайно идват... И тогава не помагат нито лекарства, нито здравословни практики...
Може би сега пък изпадам в друга крайност.
Исках да разбера има ли в Индия словото на същия този един бог - сигурно, но има и толкова неща, които в стария завет са осъдени- там пише че самия бог ги мрази, а в бхагавад гита пише че бог приема всичко, следователно тук става въпрос за две различни учения. А истината е само една. В стариш завет любовта на Бог е ревнива, в Бхагавад гита пише че бог приема "каденето на небесните войнства" , т.е. ангелите като все едно е към него или нещо такова.
Т.е. явно Бхагавад гита е някакъв опит да се включат всички култове към разни "божества" в Индия към една монотеистична система... Но това дали се харесва на бог?.. Мислел съм си - любовта наистина е загрижена до ревност, скръб... Дали в Бхагавад гита любовта не е малко "непривързана"? В крайна сметка - стария завет предсказва исус христос - добрия патир живота си дава за овцете, т.е. тук го има и "мита" за пастира, но има и тази тревога, скръб и ревност която стига до жертвата. Има я и любовта към целия човек, включително тялото, т.е. не само душата, която ще отиде в рая.. Аз не знам и това как се тълкува - Лазар, когато умира, неговата сестра казва че вярва, че той ще възкръсне при всеобщото възкресение, а Исус Христос казва "Аз съм възкресението и живота", т.е. не само вярата в всеобщото възкресение е учението на Исус Христос.
Моля ако някого подвеьдам да ми прости и да не разчита на моите мисли.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано08.10.15 00:24



Всички източни учения са ражба на демоните. Бог е само в Стария Завет, Който е за наше поучение, а и в Новия Завет, Който е за ИЗПЪЛНЕНИЕ!!

Добра книга за теб ще бъде 4-те тома на старец Паисий. Намери ги - прочети ги и тогава пак ела...








Тема Re: индологиянови [re: timotey-25734]  
Автор petarst (член)
Публикувано08.10.15 19:18



Не искам вече да се изявявам -ясно е че не съм човека, който ще обясни нещата... Харесвам стареца Паисий, но не ми отговаря на въпросите защото не е чел за бхакти...
Това "Този, който ме е образувал в утробата" "Този който ме е пратил"... Т.е. навътре... Този бог - т.е. единия Бог шъпроса е дали не се е открил и на други хора, не само в стария завет. Чувствам че бъркам както да "изневерявам" на единия бог от стария завет, така и да умаловажавам ако този същия е търсен и в индия от тамошните пророци в техните сърца и са стигнали до там, че да видят себе си като изгонени от рая, заради завист към бога.. затова са се родили на тази земя - да се наслаждават отделно от бога, това са пожелали... Тази "идея" от къде идва? Искам да разбера не е ли пак от същия един бог, когото те са търсели навътре... Съжалявам че си цикля в разсъжденията, разбрахме се че тук трябва сериозен духовен човек, който това да го казва от опит.
А иначе не се съмнявам че има такива учения - лъже-учения в индия, но искам да се открои това което същия бог - бога на авраам е учил хората в индия, както е учил моисей, пророците и Исус Христос. Ще се опитам да открия такива книги, които отговарят на въпроса , но се изкушавам да пиша - от изшестно време съм с повече свободно време, което се отразява лошо.

Друго което искам да си изясня е - границата между страха от злото, който може да е заболяване и нечистите духове. Т.е. човек може да има параноичен страх от зло с халюцинации и пр. и къде е границата между това и някакви външни нечисти влияния.

Редактирано от petarst на 08.10.15 19:40.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано11.10.15 10:45



https://www.youtube.com/watch?v=pwPmoqMv1ZY
http://www.jmanjackal.net/eng/enghindu.htm

https://www.youtube.com/watch?v=bhYWA7LOqP4

Редактирано от petarst на 11.10.15 10:46.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано21.10.15 22:51



Този индиец е открил пророчеството за Исус Христос в ведите!

Това е много важно за мене.

Но продължавам със съмненията (може би просто съм такъв - не съм възпитан да вярвам - ще мога ли някога да съм истински вярващ?)

Съмненията са ми за неща които той казва - той казва - упанишадите са преразказ едва ли не на стария завет или нещо такова...
Т.е. опростява нещата, но ми се струва с изопачаване на истината...

Аз се моля на Бог, и на божия син Исус Христос да ни обясни - ако има книга от т.нар. упанишади, в която има богооткровена истина...

Разбрах днес за петия вселенски събор
http://www.pravoslavieto.com/history/sabori/553_V_vselenski_Konstantinopol.htm

"които са възобновили езическите басни и отново са ни повтаряли в бълнуване и блуждаене на ума и в сънни видения преминаванията на някои тела и души, и които нечестиво са въставали срещу възкръсването на мъртвите..."

Не виждам защо едно човече като мене, и въобще нашето поколение - деца на атеизма - може сега да мъдрува върху такива въпроси...
Но това е - дали е проклятие - имаме повече информация, книги от хората преди нас.. И се мъчим в това незнание - всеки сам за себе си, понякога заедно с болестта си, трябва да се бори и с тези въпроси за да знае точно в какво вярва...
Това е и юаст от болестта сигурно - не можеш да спреш да искаш да разбереш цялата истина за всичко...
И човек остава за всичко да се надява на бога - няма друг изход...
И в случая - всички хора, които някога са чели от ведите, упанишадите - искат по някакъв начин да си подредят тези неща, без да се чувстват предатели или чужди в собствената си страна и пр.
Затова и аз чакам нетърпеливо - признавам че нищо не разбирам и чакам един свестен текст - дали ще е от някой от Св. Отци или съвременен човек - който да ни изясни...

Аз със моите си напъни измъдрих, че
не мога да кажа кое е истина без да съм го преживял... Т.е. трябва първо да повярвам и тогава, след известен период евентуално да разбера какво е писал някой пророк или Исус Христос...
Сега - на кого да повярвам?
В евангелието пише, че исус казва на прогледналия вече слепец:
Вярваш ли в Божия син?
-кой е за да повярвам?
-Който стои пред тебе..
Т.е. Исус казва за себе си - аз съм Божия син.
На дошлия при него никодим също, дори казва че е
Единородния божи син.

Всички останали са хора. Исус Христос не е написал нищо. Значи ако иска да каже нещо ново - Ново монотеистическо учение, което се различава от всичко друго...
Но казва, че не отменя закона и пророците...

Казал е да нямаме други учители освен Христос. Казал е да оставим връзките на плътта - човешката "любов"
Аз нищо от това не съм изпълнил..
Опитвал съм и все се връщам...
И си получавам което сам съм си направил:
"не съгрешавай пак за да не ти се случи по-лошо"



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано22.10.15 23:45



Който намери Истината и продължи да търси, намира лъжата!... Лукавата лъжа прилича на истина, затова е наречена лукава, защото човек няма възможност сам да я разбере.








Тема Re: индологиянови [re: timotey-25734]  
Автор petarst (член)
Публикувано28.10.15 08:04



Не съм съгласен да се отрича всичко от индия. Няма да пиша, защото вярвам че "истината винаги побеждава"



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано30.10.15 00:39



Индия не знае Христос. А Той е Истината. Който няма Христос има лъжата.








Тема Re: индологиянови [re: timotey-25734]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано30.10.15 15:02



Тими ама много ли си убеден че Индия не познава Христос. Нещо за мисията там на апостол Тома да си чул?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: индологиянови [re: Metropolis]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано31.10.15 22:50



А след 2000 години къде са православните храмове. Да, днес има там православие, но е наченка, както и в Китай и Япония -само 100 000 православни.

И България беше православна, а колко днес вземат причастие!? Само 0.1%!!!! Ето колко са православни днес у нас.








Тема Re: индологиянови [re: timotey-25734]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано03.11.15 12:44



Тими въпроса е от кога има християни в Индия. За България е ясно народа ни като цяло не е стоял никога твърдо в християнството. Масовостта на богомилството го доказва. Но това поречило ли е да просиаят от народа ни доста светци от времето на св Йоан Рилски, че и преди това, та досега? А и ти дето си уж от дълго ревностен християнини с честота на причастяване ли си мислиш че ще се оправдаеш на Съда?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: индологиянови [re: Metropolis]  
Автор petarst (член)
Публикувано07.04.16 16:19



Возникновение автокефальной поместной Сирийской православной церкви связано с конфессиональным разделением в некогда единой Церкви Римской империи, когда не согласившиеся с имперской религиозной политикой восточные народы обособились в своих поместных церквях. Отказ христиан Сирии и Египта признавать Халкидонский собор привёл к смещению нехалкидонитских патриархов Антиохии и Александрии, и, как следствие, к созданию параллельных кафедр, которые постепенно приобрели этнические особенности, поскольку лояльные империи греки больше тяготели к халкидонитским патриархатам, а местное население предпочитало патриархаты нехалкидонские. Появление термина "Яковитская" связанно с миссионерской деятельностью эдесского епископа Якова, который трудился над восстановлением иерархии нехалкидонской миафизитской Сирийской Церкви после того, как усилиями имперской власти её иерархия была фактически уничтожена.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D1%80%D0%BE-%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C
???



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано11.04.16 00:15



https://www.youtube.com/watch?v=8L29sGBlSME&list=RD1oNUxUxSZOY&index=17

към хората на които завиждам се прибавят и тези



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано11.04.16 00:37



значи с моя болен мозък това измислих:
до третия събор са заедно и египтяни и сирийци и византийци..
Аз съм просто фен на музика - да не говорим че както писах тука съм всъщнст бивш нереализирал се кришнар.. Аз търся в музиката какво ме кефи.. Сигурен съм че и във византийската и разбира се в нашата има страхотни неща, но аз просто слушам - и каквото ми харесва без никой да се обижда. Жалко че не мога да намеря записи от манастири и църкви в българия от отдавна - сигурно е имало - както има народна музика записи.. И това от сирия и египет звучи просто много по живо.. На здраве!



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано12.04.16 23:45



https://www.youtube.com/watch?v=EEWyy7yY_4E&nohtml5=False
опаа
св. йоан дамаскин
който пиве против анти халкидонците пък те го почитат
.аа грешка това може би са от Greek Orthodox Patriarchate of Antioch and all the East


и за Св. Серафим Саровски има :)
https://www.youtube.com/watch?v=7Fftq6DaRy4

Редактирано от petarst на 12.04.16 23:50.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано13.04.16 00:22



https://www.youtube.com/watch?v=8L29sGBlSME&list=RD1oNUxUxSZOY&index=17

ако това е някаква ерес - много тъжно - такива запалени еретици, пък правилните... :)



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано13.04.16 01:02



https://www.youtube.com/watch?v=YOsGwTI4TRc&list=RD1oNUxUxSZOY&index=3
тази музика ми харесва много



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано29.04.16 19:10





radio bethlehem2000





Редактирано от petarst на 29.04.16 19:11.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано08.05.16 11:27



http://www.medieval.org/emfaq/beginlst/chant.htm
Имам такива въпроси - някъде съм чул недочул че има влияние на индийската мъдрост - евентуално будистки книги в библиотеката на Александрия - върху платон и Аристотел. Следователно трябва да има уточнение - каква е разликата между учението на Исус Христос и другите монотеистични учения - това евентуално може би е учението на пророците за всеобщото възкресение.. Интересно ми е - толкова.

.. А от индийската църква, която е към монофизитите - сирийци има такива които искат да докажат и влияние на индийската мъдрост върху древен египет.. Има и такива, които сравняват езика "тамил" с шумерския - според тях това е един от най древните езици преди санскрит, езика на ведите. Шумерския би трябвало да е езика , с който евреите се гордеят че е езика на Евер, първия език.
Има разни паралели между древните шумерски градове като Ур, от който е излязъл Авраам (За Авраам четох история подобна на историята на Моисей - че този нечестив цар който строял Вавилон разбрал че се родил Авраам, син на свещеник от Ур и искал да го убие, затова Авраам избягал. В Ур сега има "учени" които намират древни образи в древните храмове - изобравения които приличат на индийските - например Рама - историята не знам кой я е чел.. Аз направих справка и тези истории приличат малко на определението "исполини" на Моисей. Има там в индийските генеалогии династии на Слънцето, на мен ми прилича на това за което Моисей говори - как са се появили исполините -това е преди потопа. Не съм много добре запознат - отгоре отгоре приказвам.. Така чета - имало е някакво взаимодействие между Ур и древните индийски градове като "Харапа и Мохенджо Даро". Един индиец-инженер, който станал християнин - от тези които четат библията - не е от "индийската православна църква", има видео с него и той говори за това, че Исус Христос казва как е било преди - моисей ви каза да си напускате жените но преди не е било така. И това преди може би се отнася за благочестието на вярващите в единия бог - като Ной например. Историята за Ной я има в някаква друга история от Шумер - "Гилгамеш". Някъде там се е случило разделянето на ученията - за да бъде едно нещо истината, а друго - лъжеучение.

--
ОБщо взето може би е както в всеки друг занаят - кой е по-голям майстор - тук майсторлъка е богопознанието, но не е точно така, защото Бог си избира на кого да даде познание а пък кого да заблуди - има и такива истории в стария завет.

Така че разлики има определено - Този, който е извел Авраам от Ур - за православните това е единия бог и Исус Христос преди да се въплъти може би. Това не е племенен ангел. Затова моята надежда е всички тези въпроси да се изяснят с цялата им сложност за да мирясаме такива идиоти които се интересуваме от тези теми. Според мен разяснението може да дойде от напълно невежи хора, които бог си ги избере, например като жената съувала че в лопушанския манастир има икона.

Определено има разлики - и когато знаеш и вярваш в истината трябва да я отстояваш дори до смърт - както е станало с изповедниците.
Но първо трябва да си сигурен че в тебе няма тщеславие и другите страсти, а наистина вършиш волята на Бога. Мисля си че да вършиш волята на бога означава желанията ти да не са за този свят, а само за божията любов, мерило за която е любовта към ближния.

Редактирано от petarst на 08.05.16 12:14.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано09.05.16 00:03



вчера в парка заимов видях едно момче на колело с вграден някак си звук с як бас, не знам къде го държеше - това е по-добър начин да споделяш любимата си песен от това тук..

Редактирано от petarst на 09.05.16 00:04.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано09.05.16 00:12







Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано06.11.16 15:17





Редактирано от petarst на 06.11.16 15:17.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано08.11.16 09:44



в другия клуб"взаимопомощ-психотерапия" и там се правя : (моля за корекции):

аз така си го мисля - че психология е имало много преди Фройд и пр. Не че съм запознат с неговите теории. Психо - душа, лог-познавач.. Самите тези думи идват от гръцки и се употребяват още от преди христос. И гръцките му ученици също ги използват когато проповядват на гърците.
Това за което говориш си е казано там - да видиш гредата.
Разбира се - колкото повече пропада човечеството, болестите се видоизменят, но могат да се сведат до неща които още тогава ги е имало и техните причини. Също така нормата е много паднала - нещо което тогава е било ненормално, сега е нормално.
Според мене няма съмнение, че психолози е имало - познавачи на човешката душа, за вярващия човек най-добрия познавач на душата му е бог, за християните исус христос и неговите ученици.
А целта до колкото знам - да опознаеш себе си - да знаеш къде си сгрешил - ако искаш да разбереш къде си сгрешил може би няма да бягаш от "враговете си" които те обвиняват нещо (ако е истина). Има такава приказка - врага може да е приятел, приятеля-враг.





Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано17.11.16 00:35



За мен е важно да си изясня смисъла на жертвата на Исус Христос.
Имам някакъв спомен за един пророк, който боледува вместо израилтяните - за тяхните грехове.
Очевидно човек прави неща, с които си навлича болест и смърт. Явно има закони които действат и всяко зло се връща. Въпроса е Бог как прощава - явно сигурно има нужда от някой който да поеме върху себе си тези болести за да се простят на виновния.
Изобщо не съм наясно с Индийските учения, макар че се изказвам уж че нещо знам.. но по спомен там съм срещал такава мисъл - бог може да прости греховете ако му се отдадеш. И едва ли не - няма нужда някой да ги изкупва. Това ме притеснява доста - защото как да се мисли ако това е така жертвата на Исус Христос?
В библията Исус Христос прощава грехове - а съблазняващите се в него питат кой може да прощава грехове освен един бог. Исус им отговаря - син човешки има власт да прощава грехове. Защо - може би от Бог му е дадено, заедно с любовта към човека, от любов да поиска да пострада вместо него. На друго място когато прощава, изцелява жената с кръвотечение, сила излиза от Христос. Един вид, след всяко такова прощаване той може би е чувствал все пак някакъв товар?
И се стига до там - всички са си навлекли смърт и тази смърт, както болестта може да се прости - като някой я вземе върху себе си, т.е. умре вместо другите. Христос казва и "с кръщение имам да се кръстя" Може би говори от името на Адам - ??
Значи тук къде е ролята на Бог - Отец? За него Исус Христос казва, че е благ. Явно е - Бог Отец обича хората - от него е любовта към хората. Исус казва че той е Дух, който пребъдва в него и върши своите дела. Защото Бг Отец обича хората, затова иска да им прости, а Исус се е уподобил на Него и прави това, което би направил Бог.. Плаче за умрелия Лазар и иска никой да не умира, ако трябва Той да умре вместо хората осъдили се на смърт. И затова пожертва себе си.
Другата интерпретация ми се вижда по-друга и тя е -
бог Отец пожертва сина си за нашите грехове. Убива своя син за да не убие нас-които това заслужаваме - смърт. ??? И това е по- съгласно с стария завет - там бог доста убива, а в новия - Исус Христос казва, че е дошъл да спаси не да погуби.
Може би не е така както аз го интерпретирам, може би Стария и Новия завет са по- по друг начин свързани.. Аз се питам.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано20.11.16 00:47



Едните - съвремените хинду твърдят, че авраамовата култура, в която набутват юдаизъм, ислям и християнство и в това число класическите индолози като Макс Мюлер, са всъщност произлезли от най-древната култура - Ведите.
От друга страна са крайните евангелисти, които виждат ведите и всичко от индия като езическо - онова от което Авраам е излязал и се спасил. Т.е. Спасил го единия бог.
И се получава една доста сложна история..
За мен е сигурно едно - има една единствена истина по тези въпроси както и по всички въпроси и много разнообразни заблуди.
Най- важната истина за човека е какво е сгрешил и какво може да оправи.

Различните пророци които са търсили истината им е откривано в различна степен, а друга група са лъже пророците, които за заблудени. Според мен бог си решава на кого какво да открие. На мен всъщност нищо не е открил, което се вижда от състоянието ми. Но доста съм мислил, което не е никакво богопознание.
Изгубил съм себе си до някаква степен, затова обикновено пиша в клуб "взаимопомощ - психотерапия", но не вярвам в модерните неща. Вярата ми е просто от безпомощност - обикновено се моля на Исус Христос.

Редактирано от petarst на 20.11.16 00:50.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано12.12.16 23:03



Когато съм сам-ето изкушавам се да напиша нещо тука - като има някой наоколо заниманието с компютъра ме прави раздразнителен и това си го изкарвам на този на който би трябвало да обръщам внимание, т.е. смисъла на "духовното".
Така че в моя живот това са изключващи се работи - интернет и духовност , дори интернет и душевно здраве, но какво да правш тука си цикля, сигурно е като "
"страст"
И този който те чете - ангажирайки го с такава дейност - какво му е на това "духовното". Ма дано в мен да си е само проблема.

Все пак да се изкажа, колкото и да е безмислено.
За да си избистря моя си път и мир със себе си си измислих нещо такова - в крайна сметка имам нужда от истината.. Истианата за моите грешки към всички с които съм се срещал. И някакъв начин да оправя каквото мога. Така че да спя спокойно дет се вика. Едно е да се успокояваш чрез нещо си - дали е алкохол или мисли или практики, Друго е да си оправиш пътя - нещо което да е много живо, чисто и осмислящо.
Идеала ми е една истинска духовност - или дори не духовност, просто една истина. Има много "духовни общества" - не са ли това просто хора, които до преди ншколко или повече години са били просто себе си, пък после са станали еди какви си. Къде е тука истината бре? Къде е усещането -познато усещане за нещо истински и дълбоко от тази среща? Къде е този дълбок живот?
Как да забравиш себе си ако целия си вече еди какъв си - не си си просто ти, а си от еди кои си. Не че няма една истина и заблуди, но тая истина къде е?
Може би проблема си е много или изцяло в моя телевизор, а може би дълбоки проблеми има в цялото това подреждане на хората.
Пътя на човека или на тялото му е към някой гроб.
Кой е казал че трябва да се играят роли? Хората остаряха в своите си пътища.
Когато тръгваха към нещо духовно бяха всъщност по-близо до истината. Едни отидоха тук, други в друга сграда, построена преди сто години. Едната е по-стара сграда. И резултата - едните играят една роля, другите-друга. Къде е тук духовността?
Верно-опасни са заблудите.. Затова има авторитети, канони.. А къде остава смисъла на всичко?
Така че - дали не са проблем сградите? И всичко което те прави вече не себе си, а някакъв си там от еди кои си. Не че няма една истина.. Не че сме по-лоши и незначителни от миналите вярващи, т.е. ние просто не сме хора като тях. Не сме естествени. Как да има живот?
Остават гробищата. И кой на къв се е правил.
А нещо което е естествено - да умреш за себе си, вече е невъзможно-не дай си боже - защото - кого обичаш? сградата? едно или друго съсловие? идея? не-обичаш себе си.
това си е лично моя път - мойта гледна точка. Може би е гордост или нищо, не заслужаващо внимание. Големи приказки, не особено оригинални.
А може и да има известна доза истина.
Или се разминах с истината - човек от детството, който вече идва на гости на деветия етаж, а аз на 34 съм още в една сложна ситуация - можех сега да съм ,т.е. отдавна чист .

поздрав:


---
колко ли е прекрасно да видиш истината, сигурно е несравнимо с нищо вдъхновение. "Моята кръв е истинско питие"! Да усещаш че живота ти е много смислен. Направо си мисля - сравнение с моето безмислено глупаво самоуверено самолечение - какво блаженство е страданието на христос на кръста. Не е ли усещал Той огромна радост всъщност че отива при своя отец и скоро ще се свърши - едно толкова съвършено смислено дело-живот. Какво е да пострадаш по плът, когато всъщност работиш за всички - аз всъщност изобщо не съм разбрал колко е красиво неговото дело, но щом хората го възпяват толкова вдъхновено.. В какъв мрак съм - дори и не виждам - сляп си а не го виждаш че си сляп<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от petarst на 12.12.16 23:47.</EM></FONT></P>

Редактирано от petarst на 12.12.16 23:48.



Тема Re: индологиянови [re: petarst]  
Автор petarst (член)
Публикувано13.02.18 11:39



Бръмбари в главата ми. Учих индология в Циек от 2000 до 2005 после прекъснах. Всичко почти съм забравил, отдавна не общувам с преподавателите. Но после срещнах тъй наречените 'бхакти'-човеците, които са приели да вярват, да следват каквото пише в книгите на Шрила Прабхупада. Прекрасни млади хора, не съм ходил където се събират от доста време. Отделих се от тях- да не ходя вече там - защо? Не знам защо точно - дали е искрено, сърдечно или интелектуално, разсъдъчно или под влияние на други хора и книги. Не бих искал тези хора да ме смятат за предател, ако си спомнят за мене. Мечтая да намеря книжка, която всичко обяснява, така, че всички хора, които познавам да се съгласят че написаното в тази книжка е истина- да разяснява всичко и всички ние с такива духовни търсения да се съгласим с единствената истина.
Това е сигурно всичко умът ми, помислите, а Бога-Единствения Бог си знае как всички да се спасят и да доведе всички до познание на истината и вяра в точната истина без полу-истина и заблуда.
Чакам да срещна такава книжка, текст, която да разясни на мен и другите търсещи точно всичко както си е.
От къде идва трудността - от това: между Православието и бхакти йога както и други учения от др. Индия има едни прилики при сравнението им се намират прилики. А има и разлики. Но истината за всичко не може да е повече от една, тъй че ние трябва да приемем едно нещо за истината, другото да отхвърлим и е хубаво да го отхвърлим с много ясни аргументи и доказателства за истинността на едното учение и лъжовността, полу-истината или заблудата на другото учение. И също така - историята е добре да се знае - как се получават приликите - кой кого е повлиял.
Мисля че това си е цяла наука.
Но не е , разбира се външна наука - да търсим търсим и да разчитаме на своя разум да ни доведе до истината. Самата истина - Единствения Бог аз приемам , че си определякого да просвети, кого да остави на неговия ум.
Може би с мен се случва второто, затова и така търся и още не съм намерил точната книга, текст, който напълно да ме удовлетворява като обяснение.
Тези дни може би нещо вярно 'помислих': че просто си мисля че много знам и никого не признавам по-знаещ, докато това съвсем не е признак че нещо си разбрал, напротив. И истинска яснота за всички духовни истини може да има неграмотен дори човек, тъй че това, че някой много чете (аз дои не съм толкова начетен), дали не може да стане пречка- ако смяташ себе си начетен - и затова нямаш човек на когото да се довериш...
Но нищо, първата част от пътя е ясна - да осъзнаваш своето падение, да разбереш своите грехове и своята заблуда и може би поне да се оглеждаш в хората. А ясно е и че съвсем не си начетен, което всъщност и христос казва: Книжниците приличат на богат човек, който вади ново и старо от съкровището си. Дори това не разбирам съвсем - тайна.
Тайна, майна



Тема Re:нови [re: petarst]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано13.02.18 13:01



Дай да не прекаляваме в тая тема? Все пак "Православие" е клубът.



Тема Re:нови [re: nabludatell42]  
Автор petarst (член)
Публикувано17.02.18 21:35



https://www.youtube.com/watch?v=YOsGwTI4TRc




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.