Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:27 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Какво мислите занови  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.03.15 12:33



това: защо Дух Свети се явил на 50-ца над апостолите като огнени езици, а не по друг начин?

Аз си имам мнение по въпроса, но са ми интересни други гледни точки. Не си казвам виждането за да не въздействам на евентуалните "оратори" тук.



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 19.03.15 12:34.



Тема Re: Какво мислите занови [re: Metropolis]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано19.03.15 18:01



Празнуването на Петдесятница в тогавашния юдаизъм се е асициирало и с възпоменание на даването на Закона на планината Синай. В тази светлина огънят в Деяния е символ на Божието Присъствие и даването на нов закон и/или ново пророчество към Израел.

И изведе Моисей народа от стана да посрещне Господа,
и се спряха при полите на планината.
А планина Синай беше цяла в дим, защото Господ бе слязъл
върху нея в огън
; и се издигаше от нея дим като дим от пещ,
и цялата планина силно се тресеше;
и тръбният глас ставаше все по-силен и по-силен.
Моисей говореше, и Бог му отговаряше с глас.
И слезе Господ на Синай планина, навръх планината,
и повика Господ Моисея навръх планината,
и Моисей се качи.


(Изход 19:17-20)

И сега се замислих за следното:

Защо обаче в Деяния 2, за разлика от Изход 19 се говори за няколко огнени пламъци?

Допускането ми е, че това е поради множествеността на получателите и опосредителите.
В Изход е само един - Моисей, в Деяния са няколко - апостолите.

Когато настана ден Петдесетница, те всички в единомислие
бяха заедно. И внезапно биде шум от небето, като че идеше
силен вятър, и напълни цялата къща, дето седяха.
И явиха им се езици, като че огнени, които се разделяха,
и се спряха по един на всекиго от тях.


Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: Какво мислите занови [re: Metropolis]  
Автор gloriana (член)
Публикувано20.03.15 08:54



Може би защото езикът е орган на речта, а Христос е обещал на учениците Си "уста и премъдрост", на които никой няма да може да противостои, езикът е символ на говоренето и в частност на проповядването. А езиците са огнени, защото Христос е казал, че е дошъл да даде огън на земята и би искал вече да е пламнал - може би този огън на благовестието се е запалил на Петдесетница и гори и до днес. Всъщност нямам представа





Тема Re: Какво мислите занови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано20.03.15 09:24



Матей 3:11 "аз ви кръщавам с вода за покаяние; но Оня, Който иде подире ми, е по-силен от мене; аз не съм достоен да Му понеса обущата; Той ще ви кръсти с Дух Светий и с огън;"


Йоан 16:13 А кога дойде Оня, Духът на истината, ще ви упъти на всяка истина; защото от Себе Си няма да говори, а ще говори, каквото чуе, и ще ви възвести бъдещето.


Защо точно на 50-ца Господ

изпращайки Духът на истината, Който Единствен упътва всяка истинно търсеща душа във всяка истина, това не знам. Знам само, че това са Божията свята Воля и Премъдрост. Да бъде Товята Воля, Господи, както на Небето, тъй и на Земята.




Редактирано от tri-9084 на 20.03.15 09:27.



Тема Re: Какво мислите за [re: gloriana]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.03.15 12:11





...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: Какво мислите занови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.03.15 12:21



Да, когато Дух Свети е започнал да действа мащабно чрез чисто човешки същества в новостроящата се Църковна общност май от тях и чрез тях се поддържа духовният огън изгарящ греховете. Инак как непречестен може да влезе в Царството Небесно?
От 11 Псалм Давидов
"Думите на Господа са думи чисти, сребро, очистено от пръст в горнило, седем пъти претопено. Ти, Господи, ще ги запазиш и ще ги завардиш от този род навеки."

Естествено че могат в тази посака да се датат стотици цитати, но това ми попадна първо и едва ли е най-сполучливо, но..

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 20.03.15 12:34.



Тема Re: Какво мислите занови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.03.15 12:27



Брате Ежко, все пак Камъка който отхвърлиха зидарите не ли той началото на ХЦ? "Крайьгълния камък" чрез който се събират в едно двата рода - на наследниците на Аврам по плът и на новопридобитите от езичниците Адамови наследници по дух, не е ли Той начатъкът на ХЦ?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 20.03.15 12:37.



Тема Re: Какво мислите занови [re: Metropolis]  
Автор gloriana (член)
Публикувано20.03.15 12:54



И какъв е правилният отговор?





Тема Re: Какво мислите занови [re: gloriana]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.03.15 13:15



Aз не съм казъл че знам верният отговор, а че имам виждане по въпроса.

" Благословете, народи, нашия Бог и възгласете Му хвала.
Той запази живота на душата ни и не даде да се поклати ногата ни.
Ти ни изпита, Боже, претопи ни, както се сребро претапя.
Ти ни вкара в примка, тури окови на чреслата ни,
постави човек над главата ни. Влязохме в огън и вода, и Ти ни изведе на свобода. "


Мисля си че апостолите най-много от всички са били изпитвани и подкрепяни от БОГ за да поставят основите на ХЦ.
Но спомни си какво става на Христовото кръщение в Йордан.



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 20.03.15 13:16.



Тема Re: Какво мислите занови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано20.03.15 13:34





Св. Юстин Попович: "Ако не беше днешният Ден [Петдесетница], братя и сестри, не би го имало и християнството, не би ги имало светите апостоли, не би ги имало светите мъченици и изповедници, не би ги имало праведниците и пустинниците. Ако не беше днешният Ден, не би ви имало и вас! Ако не беше днешният славен и велик Ден – не би я имало и Христовата Църква в света. Този свят би бил и би останал поприще на смъртта, тъмница на греха. А човекът? Човекът би престанал да бъде човек и би се превърнал в някакво чудовище.

Днешното велико, свято събитие: съшествието на Дух Свети на апостолите и първите Христови ученици, е дало битие на Христовата Църква. Днес е рожденият ден на Христовата Църква. Днес Църквата се е родила чрез слизането на Светия Дух над светите апостоли. Господ е бил в света в плът, проповядвал е, вършел е чудеса, пострадал е, възкръснал е и се е възнесъл на небето. А ето, Неговите ученици бягат, уплашени от евреите, крият се. Какво е станало, къде е Неговата сила, къде е Неговото обещание: Ето, давам ви власт да настъпвате на змии и скорпии и на всяка вражеска сила (Лук. 10:19)? Те бягат, крият се като бегълци и страхливци… Къде ще отидете? И днес, в Петдесетия ден след Възкресението на Господ Христос, слиза Дух Свети във вид на огнени езици и се спира на всекиго от светите апостоли. И всички наченаха да говорят на други езици. Простите галилейски рибари, неуки хора, говорят на разни езици в същия миг, в който Дух Свети слиза на тях. Споменават се седемнадесет различни народа, както чухте днес в Деяния на светите апостоли, които са присъствали, и вдички слушали своя роден говор от устата на неуките галилейски рибари (Деян. 2:1-12).

Какво се е случило? Свети апостол Петър им обяснява, че това е изпълнение на пророчеството на Йоил: ще излея от Моя Дух върху всяка плът; синовете ви и дъщерите ви ще пророчествуват и ще дам Божествена сила на всяко човешко същество (Деян. 2:14-17; Лук. 24:49). И наистина, онзи уплашен беглец Петър, в същия ден, когато Дух Свети слязъл на него, неустрашимо проповядвал Възкръсналия Господ, и казва, че спасението е в Него: защото под небето няма друго име, чрез което човеците могат да се спасят (Деян. 4:12).

Кой в света може да направи това, освен Господ Христос?! Слязъл е Дух Свети, обещанието е изпълнено, най-голямото обещание, най-голямата надежда е изпълнена. Дух Свети е слязъл и е превърнал слабите, немощни Христови ученици във всесилни хора, във всемогъщи герои. Тях, смъртните, е направил безсмъртни. Те, по думите на Господ Христос, са се облекли в сила отгоре (Лук. 24:49).

На днешния ден светите апостоли са се облекли в сила отгоре. Каква е тази сила? Сила, която е по-голяма от всяка земна сила, по-мощна от греха, по-могъща от смъртта, по-голяма от дявола, от ада. Това, което днес са преживели светите апостоли, вече не гасне в тях. Те, дванадесетте, и останалите с тях, са се разпръснали по целия свят, и раздават същия този Свети Дух, тези огнени езици, на всяко човешко същество, което повярва в Господ Иисус. И Дух Свети, братя, е станал душа на Христовата Църква. . ."




Редактирано от tri-9084 на 20.03.15 13:34.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.