Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:38 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re:за мое огромно учудваненови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.01.15 19:14



В отговор на:

[image]...уви за мое огромно учудване, установих, че тези двама господа наистина са превзели умовете на вярващите, до степен на умопомрачение. От два християнски форума ме изритаха именно поради теми, в които се обсъждаха въпросните личности. Ма така ме изгониха, че сами си нарушиха правилата на форумите, та настана един цирк - едните недоволстват, що го гоните и ме викат да се върна, другите нямаш място тука, защото си еретик. Оставам с впечатлението не, че не могат да осмислят, защо това, което се проповядва в тази книга не е православие, но понеже е одобрено от църквата, значи трябва да е православие, един вид си казват - може би все още не можем да разберем в дълбочина какво пише в тази книга, но при всички положения, съдържанието й е непременно вярно...[/image]




1) Евангелието препоръчва като ни гонят от един град, да бягаме в друг, отърсвайки праха на обувките си

Радвайте се и се веселете, че запазвайки наградата си на небесата, не са Ви светили маслото преждевременно. И това го пише в Новия Завет, че ще дойдат времена, когато ще ни предават на съд и ще ни умъртвяват даже лъжебратя и фалшиви сестри в Христа, въобразявайки си, че принасят Богу жертва.

2) Бихте ли ни пошушнали на ухо кои са тези форуми ?

3) То и по времето на св Максим картината била тъждествена с нашето време разделно. Нищо ново под слънцето. "Героите на нашето време" изпитват панически ужас, ако някой дръзне да хвърли сянка на съмнение в авторитетността на техния бесоводител. Това са новите псевдодуховни църковни талибани

Редактирано от Prokimen на 11.01.15 19:15.



Тема Re:за мое огромно учудваненови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано11.01.15 21:26



Е то точно това първото също ми го тикаха и аз попитах - ок, тогава защо не бягате, ами ме гоните, аз нито гоня, нито бягам, но след като вие проповядвате, че трябва да бягате, тогава защо вземате ролята на гонители.

Но има една подробност Прокимен - моето учудване се различава малко от твоите съображения. Нека преди това ти разкажа, за една реална случка от преди година някъде беше - тя ще внесе повече светлина, защо аз се учудвам. Значи един клиент ми разказа преди време, как в някаква църква - на евангелистите мисля, че беше - дали след необходимото обучение и подготовка, която те си имат, на един човек да води литургия и още в първата си проповед, онзи започнал да проповядва, че всъщност едва ли не, всичко което е казал Исус е лъжа, а самия Исус най- вероятно е измислен герой. Съответно, както сам се досещаш, онези шах и мат - те, че го изритали, изритали го, ала въпроса, който е озадачаващ: къде аджеба са били неговите учители през цялото това време, докато са го обучавали? Какво са гледали - нали уж са духовно зрящи, нали уж разбират тайните на душата, нали уж разпознават "едното" от "другото" ? Сещаш ли се - все едно аз да съм преподавател на шофьорски курсове и да дам свидетелство за управление на МПС, на някой, който бъкел не вдява как се шофира и/ или не познава правилата за движение по пътищата, и то не, защото ми е платил под масата, а защото наистина съм преценил, че е правоспособен да управлява МПС по цивилната пътна инфраструктура.

Това за мен е странно - кой, какво знае в крайна сметка? Наистина ли знае или ..... както дойде, накъдето духне вятъра и натам? В този смисъл е и моето учудване - как е възможно всичките тези хора, чак па толкова да се заблуждават, та голямо примиране да му примират на този Силуан. Аз не знаех, но всъщност се оказва, че тези две личности, придобиват все по- голямо и по- голямо влияние сред православните - в смисъл, те стават, като "хитя на сезоня", като някаква модна тенденция. Сигурен съм, че ако се задълбоча в православното богословие, ще намеря не един или двама човека, които също не отговарят на православната традиция, НО - кой ги е чувал? кой ги знае? никому известни или съвсем, съвсем слабо известни. Докато при Силуан и Софроний, това е като някаква истерия братче - ще рече човек, не хора, ами богове са това.

Фактически нямам време, нито съм си го поставил за цел, за да направя едно показно, но 99% съм убеден, че аз самия мога да заблудя по същия начин, както онзи човек, нашата православна църква - ще ги метна на върбите всичките, ич даже няма и да заподозрат, че като ми дойде момента да се изява официално пред хората в църквата, ще почна да им говоря примерно, че всъщност аз съм месия, че мен ме е пратил Бог с откровение и ако не ме слушат, отиват в ада всичките. Казвам ти, наистина вярвам, че съм способен да заблудя съвсем успешно, всичките там, които ще се занимават в моето обучение.

Та мисълта ми е - е бива ли пак да са чак толкова кьорави. Аз не съм чел цялата книга, само пасажите, които е публикувал моя обичен брат жабока :Д в неговия блог, но то е повече от видно, че това, което проповядват не е сдържано към православната догматика и традиция, като цяло. Дали това, което проповядват е истина или не е, едно на ръка - аз мога да докажа, че е вярно, мога да докажа и че не е вярно, но при всички положения, техните идеи не спазват, нито пък допълват, нито пък развиват православната догматика. Това, което искам да кажа е, че чисто академично да се погледнат нещата, напълно безпристрастно, без да се тръгва от някаква позиция - православна, будистка, атеистка - то пак е видимо, че православното богословие и тяхното богословие е драстично различно, не говорим за някакви малки разлики. Това ме учудва мене - сещаш ли се, някаква си разлика там, винаги е възможно да се пропусне, някакъв дребен детайл, който да убегне от погледа, случва се, но в случая говорим за големи разлики, ето това не проумявам.

Инак форумите и без на уше мога да ги кажа - виж аз съм открит човек, мен не ме притеснява, че мога да се заблуждавам в едно или друго, мен не ме притеснява с кого дискутирам, папата ли е, Силуан ли е, ти ли си, Исус ли е. Не виждам никакъв проблем в това, човек да си изкаже свободно, открито разбиранията и вижданията - това, че мога да се бъркам, че може да греша, не виждам какво да ме притеснява, не виждам какво да ме е срам, хората казват "засрами се", че защо? Не разбирам, защо човек трябва да се засрамва от грешките си - какъв смисъл има от това да се срамуваш, това е безплодна работа за мен. По- добре е, да ми се покажат грешките, да ми се докаже в какво се бъркам и като видя, че е така, като видя, че - ей верно 2+2 не прави 17, а 4 - значи по- добре за самия мен и аз ще бъда благодарен, а не засрамен. Винаги съм се чудил на тези хора, които са търсели да засрамят другите - че нали, като засрамиш някого, то той трудно ще ти благодари, ти му казваш истината, ала първо го караш да се срамува, после го караш да ти благодари.

Примерно в момента изпитвам такива затруднения с един човек от нашия клуб и все се чудя, как да постъпя - много пъти се е отнасял по такъв начин с мене, че виждам как е целил да се засрамя. Но с времето, с дискусиите, много полза извлякох от този човек, много неща сподели тука открито, като информация, като разбиране, като анализ, като опит и в една или друга степен, неговото участие в крайна сметка се оказа особено плодотворно за мен, но сега не намирам подходящия начин да се отблагодаря, а ми се иска.

Та форумите - единия всъщност не е баш християнски, но си има цял раздел само за християнството. Това е научния форум. Ала там са се сбрали едни зомбита, които не допускат, ама абсолютно никакво различно мнение от тяхното из духовните раздели. А се е опитал някой да каже нещо, което не отговаря на тяхното мнение или пък недай си боже да отвори нова тема - такова надпреварване настава да го нападат, че честно казано, чак ми беше кеф. Бъкел нищо не могат да ми кажат - карат само на едно чисто цитатничество, като са неспособни да свържат две логични съждения на кръст, относно това, което цитират. И вярно - аз съм си демоничен човек, правя ги каквото си поискам, като поискам правя такъв анализ, че всичко да е в съзвучие с тяхното миненко разбиране, като поискам раздробявам текста дума по дума и пращам всичко по дяволите, а те горките, академици, професори, глави умни, образовани, ич не могат да ми реагират адекватно.

И така по някое време бяха подхванали и темата за тези господа и о боже - да ги подложиш на критика се оказа, че е най- лошото нещо, което може да стори човек. Абсолютна наглост и безочие - как можеш да си позволяваш, да критикуваш такива видни авторитети и доказани от църквата богослови, като третокласните Софроний и Силуан. Не можели да допуснат да подвеждам младото поколение, което влизало в този форум, за да се образова :Д . И бам, бан - взеха да ми пишат някои от участниците на мейла, ала какво да им говоря, след като модераторите на този форум нямат доблестта да застанат открито пред мен, нека почиват. И така - изтриха и тази, и други теми, изтриха ми всички мнения, да не би да се види нещо различно от тяхната ограничена рамка. Но към тези момци, няма да проява милост - подразниха ме достатъчно, така че по- добре да не се срещат с мен, няма да проява, ама грам милост и ще ги разпердушиня, така че да им лъснат голите задници без никаква възможност да се прикрият.

Другия форум си е баш християнския форум - така се казва. В него форум ....... за там направо нямам думи. Такива елементарни и посредствени заблуди, че ...... честно, просто останах смаян. То не зле, ами много зле, ужасно зле - не, че иде реч за някакво много криворазбрано християнство, а изобщо липсва каквато и да е било наченка на духовна просветеност. Даже бие на фанатизъм , вижда се и с просто око, че залитат в крайности. Не знам какво им е на тези хора, но честно казано даже ми е жал за тях - кой им проповядва такива откровени дивотии не знам, ала им скапва психиката и то сериозно. Не говоря просто за знания - говоря за психическото им състояние. Има разбира се няколко човека, както и в научния форум има, които не, че споделят възгледите ми, но се държат нормално, човешки нали, водим си разговор в крайна сметка, един съгласен, друг несъгласен, това е форум все пак, не сме в църквата т.е. проявяват съвсем разумно и адекватно отношение. Но като цяло картинката е плачевна, много плачевна. Та аз тънко, тънко така се промушвах, предлагах им да разгледат в по- голяма дълбочина, красотата на евангелията, на Исусовите думи, не толкова все да натегат на някакви си: кой ще иде в рая, кой щял да гние, какво трябвало и нетрябвало, колко лоши били другите и всякакви такива инфантилни изпълнения. Но там се получи конфликт с админа на форума - хвана я яд женицата, че има по- добър оратор от нея, почна да се опитва да ме оспорва, но по един много примитивен и първичен начин, който даже ми бе смешен, дори дете би могъл да я оспори. И постепенно напрежението м/у нас се нагнети, тя взе да ме заплашва открито, та ме баноса. Там се подразних, защото някаква елементарна шматка се опитва да командари цялата работа, по такъв абсурден начин, че освен да наказва, явно друг довод не може да даде. И аз така й сипах, ама само с пет шест изречения, така хубаво я нахраних, че веднага модераторите ми пишат на лични - ей недей така и така, каква била работата. Значи - тя админ, бачкала в чужбина, гледа баби, самата тя на години и разбираш ли, отвреме на време и идвало в повечко, и - това ми го казват модераторите - нямало човек, който да не е бил наказван поне един път, включително и самите те. Та нали - чувствали се длъжни, да й прощават някои неща, защото този форум, съществувал благодарение на нея, тя се жертва. Рекох - ок, трий ми мнението, преди да е влязла, ще помисля, ще видим.

Няма какво да участвам в този форум - щом един човек се жертва за този форум, аз не ща, не искам жертви, няма смисъл, те не разбират, как подхранват самоунищожението на тази жена, естествено че ще откачи в крайна сметка и няма нужда да съм пророк, нито медик, за да предскажа, че тя ще си докара голяма беля на здравето. Към тях имам милост - няма проблем, по ще им е добре без мен, разбирам каква е работата, те не са способни на повече. Но - горките хорица, жал ми е за тях.

Обаче за научния форум - не, категорично не, даже не си спазват правилата, какви глупаци само. Факт е, че ме изгониха просто ей така - няма нарушено правило, няма обяснение, няма предупреждение, няма нищо. Гати авторитарните преструванковци и това ми било научен форум - че те по тъпкани с предразсъдъци от религиозни талибани, който не вика за назе, нема право да пише. Държах се учтиво, нито едно правило не съм нарушил и много неща им спестявах, но нека се молят на Бог, да не ги среща с мен, защото няма да им спестя нищичко.

Та така ......



Тема Re:за мое огромно учудваненови [re: Exaybachay]  
Автор Ab I ((мюх))
Публикувано17.01.15 09:09



може ли линк към темата от научния?
интересно ми е как са се развили дискусиите по въпроса там

ако е същият, за когото предполагам доста се учудвам, че се е стигнало до там
защото там няма пишещи със задълбочени теологични познания, напротив
в смисъл там една подобна тема не би могла да бъде развита херменевтично с коректните за и против

Редактирано от Ab I на 17.01.15 09:22.



Тема Re:за мое огромно учудваненови [re: Ab I]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано17.01.15 17:20



Няма как - банът е тотален, аз си мислех да пиша на админа тогава, защото подозирах, че всичко се разви без негово знание, но не ми се занимаваше, тъй като не виждах особен смисъл.



Тема Re:за мое огромно учудваненови [re: Exaybachay]  
Автор Ab I ((мюх))
Публикувано17.01.15 20:38



независимо от бана
можеш да дадеш линк към темата
защото ми се струва, че банът не е точно по причините, които излагаш тук



Тема Re:за мое огромно учудваненови [re: Ab I]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано17.01.15 20:49



Ма нали това ти казвам - пълен бан: няма тема, няма мнения, няма как да вляза, няма как да ти дам линк и изобщо ...... тотал.



Тема Re:за мое огромно учудваненови [re: Exaybachay]  
Автор Ab I ((мюх))
Публикувано17.01.15 21:58



ок



Тема И този въпрос остана без отговорнови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано21.01.15 23:09



Самоцитирам се:

Преди време споделих, че точно Вие бяхте този, от който научих за "проблематиката" относно стареца Силуан и че точно Вие - и впоследствие Жабоций - станахте най-големите рекламатори и пропагандатори на книгата на о. Софроний. Точно вие двамата - особено Жабоций - отдадохте камари от сили и време да убеждавате, че видите ли колко се била изопачила Вярата, поради това - да го наречем - "ново учение" - учение, което в България 99% от хората не познават, нежели да изповядват.


А и за какво точно учение става въпрос ? Понеже нещата стигнаха до краен предел, ще Ви задам един краен въпрос: кажете ни, Прокимен, има ли надежда за хората, които сега, към този момент, пребивават в адовото състояние - независимо дали са с тяло или не, без значение дали са живи или мъртви телом - и ако не, защо тогава се молим за тях, за тяхното спасение на Спасителя Христос.








Тема Това ли ви и е по сърценови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано21.01.15 23:32



"""Различието в нашите виждания за Църквата, че тя е една не толкова в административно и външно видимо отношение, колкото във вероучителната си неувредимост като единствен залог за реална благодатност, не може да попречи на личното ми уважение към Вас като богобоязлив монах, грамотен богослов и плодоносен архипастир."""

Ах, че лукаво. Та Вие се стремите да обърнете нещата на 180 градуса, опитвайки се да наклеветите дядо Иоаникий в някакво измислено Ваше верую, по отношение на Църквата Христова, приписвайки му лъжевяра, свеждайки я на административно ниво. Та нима дядо Иоаникий не изповядва Символа на Вярата - това ли се опитвате да ни внушите ?

И защо са тези подлоги в писмото Ви, спрямо същия този човек, ако не от лицемерие




Опитах се да дочета докрай, но няма да го сторя. Поради горното.




Редактирано от tri-9084 на 21.01.15 23:46.



Тема Раят и адът според православната традициянови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано22.01.15 09:59



Едва сега забелязвам в блога на една моя позната преинтересна статия, озаглавена:

. Автор на въпросната статия е отец Георги Металинос

Заслужава подчертано внимание едно изречение или твърдение на автора, че "Раят и адът не са две различни места. Такава идея е идолопоклонническа"

Искам да го повярвам, но Писанието не отъждествява двете понятия или с други думи казано, Св. Писание ги различава недвусмислено ясно. В контекста на историята с бесноватия Силуан Атонски, пак ще повторя, че и богослужебните православни текстове не възпяват в еднаква степен рая и ада. Достатъчно е да се вслушаме в словото на св. Йоан Златоуст за Пасха.

Какви времена доживяхме. Истинското Православие и християнство да са в очите на бесноватите силуанисти - идолопоклонство, а сатанизмът в действие - истинското богословие!

И смех и грех!

Нека някой (с нормална психика, моля!) ме убеди, че силуанизмът не е преобърнал световното православие с краката нагоре.

По логиката на автора може да се каже, че Бог и Дявол са едно и също, и който не ги отъждестви - е идолопоклонник. Господи, помилуй!

След като раят и адът не са различни места, тогава и грехът не е различен от благочестието!

Излиза, че Писанието е сборник от празни сказания, защото ясно ни говори за разделение при Съда Христов. Ако вярваме на отец Георги Металинос, който несъмнено е силуанист, трябва да изобличим Христа да е шарлатанин да е наговорил като някои шизофреници тук щуротии според евангелието от Матей 25 глава.

Излиза, че мормоните са по-християни. макар и да нямат Христа за Бог, отколкото силуанистите, имащи за свой бог сатаната с всичките му сили на поднебесието.

Редактирано от Prokimen на 22.01.15 10:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.