Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:35 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Една апология на богомилството!?нови  
Автор _maycal (refab)
Публикувано11.02.14 00:33





Само прегледах съвсем повърхностно, засега, този научен труд, и останах с впечатление, че е отявлена апологетика на богомилство, катарство, албигойство и т.н.!? Не знам, обаче, какво е нивото на тази апологека...



Тема Re: Една апология на богомилството!?нови [re: _maycal]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.09.14 16:19



Майки чел ли си

?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: Една апология на богомилството!?нови [re: Metropolis]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано09.09.14 22:02



Не. ИЕзглежда интересно, вкл. и заради изтъкването(?) на някои положителни аспекти на богомилството, каквито вероятно има, но като цялостна дуалистична доктрина то си остава тежка ерест.



Тема Re: Една апология на богомилството!?нови [re: _maycal]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.09.14 23:33



Естествено че от богословска гледна точка богомилството си е чиста ерес. Предополагам

неща ги знаеш, но за припомняне.
Явно като социално явление обаче те са имали отражение върху живота не само на балканите, но и в западна европа. И аз не съм чел това издание, а и целият труд, а само откъси в разни блогове. Но доколкото знам тази работа на екзарх Стефан е ценена високо.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 09.09.14 23:34.



Тема Re: Една апология на богомилството!?нови [re: _maycal]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.09.14 11:57



На мен ми е през ****** какво са казвали богомилите за църквата, религията и пр.

За мен са важни две неща в оценката за богомилството.

1. От една страна е добре, че са били сила, която е била опозиционна, която е пречела ортодоксалната религия да обхване всичко, т.е. да парализира мисленето на хората.
2. От друга страна е било зле, че са били доста отвратителни и крайни сектанти, които са замъглявали човешкия разум по друг начин.

Така че двете неща горе-долу са се неутрализирали взаимно. Но като следствие църквата не е можела спокойно да си вее байрака, което е ОК.

По-важното е, че българите в душата си са останали езичници и християнската отрова не проникнала твърде дълбоко в душите им. А това е голяма сила за един народ.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 10.09.14 12:11.



Тема Re: Една апология на богомилството!?нови [re: Black Wolf]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.09.14 12:04



Точно това е трагедията на един народ, много малка част от който са опознали същинското Православие. За огромната маса от тях то си остава и до днес външната страна на ритуалите смесено със фолкрорни фантазии и суеверия. То какво да очакваш от хора които в душата си са останали езичници. Многобожието на езичниците води до размътване на мозъка. Нещото което и желаят демоните яваващи се като много божества и изискващи да се покланят на идолите им. Идолите често не са материални, но това е друга тема.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Една апология на богомилството!?нови [re: Metropolis]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.09.14 12:16



Ами без значение дали е православие или друга християнска секта, юдео-християнството не е полезно за хората.



Така че българите само са спечелили.

Що се отнася до "многобожието", явно не си запознат със същността на езичеството, да не говорим за демонологията.
То и християнството не е единобожие, и също почита покрай основния бог много други сили, пък и с маса демони си има даване-вземане. А и идоли имате предостатъчно, особено православните - толкова кокаляк, парцали и пр. мощи, икони и др. неща ние езичницине никога не сме и мечтали да имаме.

Някоя и друга скала, някой дъб - все реални и живи неща; къде ще се мерим с вас с целия кокаляк?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Една апология на богомилството!?нови [re: Black Wolf]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано10.09.14 15:44



С уточнението, че сме останали езичници, не благодарение на богомилството - ние просто сме си кореняци езичници и при нас ортодоксалните религии, немат шанс да хванат дикиш, единственото, което постигат е да объркват психиката на българина.



Тема Re: Една апология на богомилството!?нови [re: Black Wolf]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.09.14 17:40



То пък ти като си разбрал нещо за Християнството, жалко че си си загубил толкова време в този и клуб и в християнство. Идоли имате вие езичниците.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Една апология на богомилството!?нови [re: Metropolis]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано11.09.14 09:21



Идоли имате вие езичниците.

Нинам, ти прецени кой има идоли. Автентича история:
Преди няколко дни отивам в обичайния копирен център, за да ми увеличат в определен размер една репродукция на икона - служа си с техниката за копирки, щото по-удобно. Случвам на непознат до този момент служител, той съвестно ми прави увеличенията, но от непознаване на машината "прегаря" /вади твърде черни и нечетливи/ 2 копия репродукции на хартия А4. Калкулира ми само качествените копия, но ми предлага да взема и "брака". Със сериозния аргумент, че по правило трябва да го унищожи, но бил вярващ православен и не можел да извърши този грях - да изхвърли в коша за боклук или в машината за рязане ИКОНА.
Да напомня, че иде реч за тиражирана репродукция от широко тиражирана снимка на икона, при това, толкова "зачернена" от неправилно зададени данни на ксерокса, че буквално не става за нищо.

Аз си взех листите, винаги си вземам брака в копирните центрове, когато ми го подаряват или ме карат да си го платя, защото гръбчетата им са чисто бели листи, на които може да се рисува, пише и т.н.
Уважавам хорското почитание към иконите, но подобни крайности ми идват малко нещо прекалени и ненормални. Не е нормално хората да се настройват чак до такава степен в страхопочитане на материала и материалната благоукраса, съпътстваща и обслужваща почитанието към Бог. Баш си е идологизиране на материята в ущърб на Духа. При православните е особено драстично.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.