Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:18 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.08.14 21:06



В отговор на:

... на които православната св. Литургия им се струва прекалено овехтяла, протяжна, повторителна, тегава.




От личен опит ще си позволя откровението, че Св. Литургия може действително да умори, ако не се преживее молитвено. Според моите прескромни наблюдения съм стигнал до убеждението, че освен известна грамотност, позволяваща да се осъзнае последованието на Евхаристията, освен личната молитвена практика, твърде много зависи от качеството на певците и четците.

Понякога богомолците са склонни да величаят този и онзи свещенослужител, мислейки, че неговото имено отслужване на последованието ги е вдъхновило за молитва, но аз всякога съм си мислел, че хористите най-вече имат заслуга и вина за молитвения настрой на свещеник и богомолен народ.



Тема Re: Прокимен се "оформи" ;) , според мен!нови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.08.14 21:25



В отговор на:

Щом като Прокимен така категорично утвърждава и едва ли не превъзнася "богослова" Жабчо, за мен той (Прокимен) в немалка степен се "дооформя" като религиозен човек, който има отчетлива слаба страна. А по отношение на "Жабчо" и преди съм отбелязвал, че уважавам неговата добронамереност и добродетелност, но за съжаление и с извинение (към него) намирам, че той е псевдобогослов и евентуално псевдофилософ.




Уважаеми,

1) Склонен съм да мисля, че човек се оформя цял живот, в това число и аз, бидейки несъвършен човек, случва се да променям възгледите си и да се дооформям в една или друга насока. Иначе, бих бил съвършен и като такъв нямаше да се унижавам да събеседвам тъдява

2) Колкото до Жабчо, не познавам човека. Написаното от мен не трябва да се откъсва от своя контекст. До този момент, няма никакъв официален критичен поглед на новото Софрониево - Силуаново богословие или демонология, чужди изцяло на Православието и преобръщайки християнството с краката нагоре. В свое време, монахиня Касиния Везенкова, обезпокоена от създаващия се култ към нейния полу сънародник (защото Касиния си беше половин македонка и половин рускиня), написа на "един дъх" писмото, с което успокояваше своята християнска съвест да е указала частично на сатанизма в действие. Нейното тревожно писмо до покойния патриарх Пимен Извеков е трудно разбираемо за широките маси, а и крайно недостатъчно като форма на богословска контраатака. Въпросът е съдбоносно важен и заслужава някой богослов да го разясни задълбочено и на разбираем език.

Малко по-задълбочен опит да се проникне в адската тъмнина и яростен огън на Софроний - Силуан беше направен в този клуб, което му се вменява в същински подвиг. Само ние дръзнахме да пораздухаме словесно мрака на преизподнята, представян за таворска светлина.

В този контекст, честта я има Жабчо, че се постара най-усърдно да обясни алфата и омегата на официализиращото се поклонение на Дявола, слагайки го тържествено на мястото, отредено от Св. Писание на Бога.

Далеч съм да разнищвам богословските възгледи и лично християнско свидетелство на Жабчо. Огласявам моята констатация, която е неопровержима - до този момент, Жабчо е написал най-много и най-ясно за сатанизма на Софроний-Силуан, който става официално верую на непогрешимото Православие.

Аз нямам нужния капацитет да издам книжка по тревожния факт и имайки предвид изписаното от Жабчо, изразих надежда, че той ще дообработи своите съждения и предупреждения в прилична книжка.

Да се надявам, че съм правилно разбран и че този ми постинг не раздразва чужди красти.

Редактирано от Prokimen на 19.08.14 21:28.



Тема Re: Мда, перфекциониращо кресчендирамнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано19.08.14 23:30



Пардон, Абсентът не се е смирил, а изглежда само се "кипри", играе роля пред себе си и пред другите, според която трябва да излезе, че се е доближил до по-истинска религиозност и християнство, а всъщност симулира нещо като "законнически" (вж. книгата на св. Мария Скобцова) религиозен стил, май...





Тема Re: Мда, перфекциониращо кресчендирамнови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.08.14 08:47



Вие и Мария Скобцова ли четете? Много странна референция давате.

Веднъж, събеседвайки с монахиня Елизавета, принцеса Лихтенбергска, на въпроса ми що за противоречива личност е била въпросната Сария Скобцова, свръх сдържаната аристократка по дух и кръв, ывъзкликна:" Ой, батюшка, она курила прямо как циганка" Демек, всичкото й богословие било "яко дым табачный"

Давайки Мария-та за референция да не би да препоръчвате на Абсент-а да се затича към газова камера или да започне да пуше като парен локомотив?

Редактирано от Prokimen на 20.08.14 08:55.



Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: ann*]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано20.08.14 09:53



пак стигаме обаче до там, че трябва първо да се молим за себе си
този път именно по тази причина





Тема Re: !?нови [re: oldfrog]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано20.08.14 09:58



По никакъв начин не бива да се използват източни техники за концентрация в християнската молитва, защото те отварят неконтролируемо чакрите, което на свой ред отваря човека за света на демоните и не се знае по време на молитвата с „кой бог” ще се срещнеш.
:Д това лова бас на каквото кажеш, че нито можеш да го демонстрираш, нито можеш да намериш човек, който да го демонстрира, а камо ли да си го виждал наяве - та и да ги използвате тези техники, няма да си навредите с нещо в повече от загубено време.


Съгласна съм с това, но в никакъв случай поради изтъкнатите причини и ще го представя в друг, правилния му контекст, в отделна, нова тема.

Редактирано от Lilla My на 20.08.14 09:59.



Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: Lilla My]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.08.14 18:22



В отговор на:

пак стигаме обаче до там, че трябва първо да се молим за себе си




Стигаш ти, ама другия път. Това да не би да ти е влакът за Каспичан?

Мадам е в заблуждение!

В т.н. "Господня молитва" или по-другому казано "Отче наш" казваме: "и остави ни дълговете, както и ние оставяме на нашите длъжници" Андън му? Първом прощаваме и после ни се прощава. Няма подвиг по-голям от този, човек да положи душата си за своя ближен. Демек, първом мислим за ближния и после за себе си. Най-сложното е човек да победи себе си и да се помоли първом за своя неприятел.



Тема Re: Мда, перфекциониращо кресчендирамнови [re: _maycal]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано20.08.14 20:58



Толкова маски и опосредствания, че току-виж във вихъра на превъплъщенията си съм се показал и като себе си, ей тъй - без да искам, поради пустий стохастично-ротационен темел :) Ъм? И в тая връзка - опасявам се, че ти липсва автотерапевтична самоирония, драги Майк; без нея ще се спаружиш и духовно, и душевно с тия непотърсени назидателни пози, незнайно за пред кого. И мерси, но не чета модерни светии, честна дума, посочвал съм го неколкократно - не съм изчел т.нар. Свети Отци, изковали догматиката на Църквата, пък камоли да си хабя зъркелите за модерни преработки и субективиращи медитации, за колкото и православни да се препоръчват.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: Prokimen]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано20.08.14 21:15



Навярно е така, както казвате, но бих дал и следното допълнящо сравнение от позицията ми на мирянин и реципиент: утвърденият репертуар на популярни класически музикални произведения рядко извиква негативни коментари от ситуационни лоши изпълнения (Хайдн си е Хайдн независимо от некадърното изпълнение на еди кой си злополучен симфоничен оркестър); докато обратно - при небрежното отслужване и възприемане на св. Литургия, често самата тя е винена за евентуалното незадоволително изживяване - не била пригодена за модерното възприятие и пр. Казано по народному - поради зулумите на Илия псувните отнася св. Илия. А същевременно - настроените спрямо модерното възприятие са готови да висят на километрични опашки и да дават луди пари, само и само да се докопат до някой поп-музикален фестивал или клубно парти. В това се състои и част от фалша и лицемерието на онези, които отричат традициите и в частност традиционното християнско изповедание - гордеят се с "освобождаването" си от традиционните ритуални обвързаности и същевременно участват в още по-заробващи и времеконсумиращи, но този път светски, ритуали.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: Prokimen]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано20.08.14 21:48



Най-сложното е човек да победи себе си и да се помоли първом за своя неприятел.

значи съм съвършено права
отново стигаме до моленето първо за себе си



нали трябва да измолим сили /за себе си/ за такава победа?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.