Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:16 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: !?нови [re: Exaybachay]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано17.08.14 16:14



Имай търпение,
Ще видиш всичко подробно и обяснено, при това на български. В блога ми голяма част от нещата и преводните материали са преведени.

Молитвеното състояние е връзка, която може да бъде с два различни източника, Бог и бесовете. И понеже Бог и бесовете са различни по природа, то съответно се различават и плодовете, които се получават при молитвеното единение. Това изпускаш в коментарите досега.

Задаваш интересните въпроси на търсещия човек и определено си заслужаваш времето посветено в написването на отговорите на тези въпроси, до които съм достигнал самия аз или съм прочел свидетелството на други.



Тема Re: !?нови [re: oldfrog]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано17.08.14 16:18



Ще видиш всичко подробно и обяснено, при това на български.
бих се радвал.

п.п. останалото ще коментирам, след като прочета.



Тема Re: !?нови [re: Exaybachay]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано17.08.14 16:26



Ето ти линк към блога ми:



Прочети статиите на тема:
Критика на спасението според Силуан Атонски

Виж статията:
Същността на Евхитианството

От една страна лъжеучението на Силуан и Софроний е възраждането на тази ерес, че спасението става само с молитва.

От друга страна ще трябва да изчакаш да преведа Доклада на архиепископ Теофан Полтавски, който е посветен на Катехизиса на Митрополит Антоний Храповицки, който проправя теоретичната основа за появата на Силуан и Софроний.

Основната атака е върху Юридическия догмат за Изкуплението в кръвта на Христос, което се заменя с нравствено-психологическата теория на старите еретици Флавио и Аугусто Социни и някои учения почерпени от либералното немско протестантско богословие от 19 век.

Злоупотребата на Странника с молитвата също може да си го прочетеш и какви са точно конкретните проявления при Силуан може да прочетеш от критиката на отец Олег Моленко:
Бог на Библията и "бог" на Силуан Атонски - това един Бог ли е?

Може да си прочетеш и статиите:
Монахиня Касиния за Силуан Атонски
Игумен Никон Воробьов за Силуан Атонски

Всичко съм превел на български и където е било необходимо съм добавил и малък коментар. Игумен Никон коментира, че молитвата на Силуан се различава от тази на Максим Капсокаливит, доколкото си спомням името, а после съм показал в какво конкретно се състои това.

Рови в архивите и приятно четене. За разлика от писането само на идейно ниво онлайн в момента, там нещата са написани с максималната прецизност на израза, на която съм способен в момента.



Тема Re: !?нови [re: oldfrog]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано17.08.14 19:34



Критика на спасението според Силуан Атонски
по част 1

Има един анекдот, разказващ как ангелите отишли при Бог и му рекли:
- Господи ние разбрах как си сътворил човека- сега ние също можем да сътворим човек, открихме формулата.
- Така ли - отвърнал озадачено Бог - не мога да повярвам. Интересно, добре нека тогава да видя, покажете ми, искам да сътворите човек.
Ангелите въодушевени запретнали ръкави, но тъкмо да започнат работа, още с първата стъпка Бог ги спрял:
- Аааа, чакайте, чакайте момчета - първо ще трябва да си създадете калта.

Всичко е сътворено от Бог - в началото има само Бог, а той създава всичко останало, дори и калта. Лесно е да си представиш създаването, когато имаш вече налична кал, но тогава калта от какво ще я създадеш - а нещото, от което ще създадеш калта, него от какво ще го създадеш. Бог е единственото съществуващо, от къде създава всичко останало - ако има вече налично нещо, което да вземе и да създава от това нещо, то значи Бог има предистория и явно в началото не е само Бог, има и разни други елементи. А това обезсмисля цялата работа - това потвърждава материализма, явно в началото бе Бог и материята, а после Бог създава, каквото е създал от вече наличната материя, която фактически не е създадена от него. И тук вече пирона на материалистите - не откриваме никаква нужда от някаква намеса, от някакъв Бог, за да се осъществява преобразуване на материята, има само материя и нищо друго, никакви богове, никакви духове, цялата ви теория е ала бала.

Значи възможностите са две - или в началото не е само Бог т.е. има и материя независима от него; или всичкото създадено е създадено от Бог, който преобразува самия себе си, защото кое е това "друго" редом до Бог, от което ще черпи материал за творението си. В първия вариянт - съжалявам, но християнството издиша пред материализма, пред една толкова елементарна и плоска философия, каквато е материализма. При втория вариянт християнството няма бутане - освен от самите християни, които наивно смятат, че съществуването е делимо, което обаче съвсем не могат да докажат, нито могат да демонстрират на практика. Искам да видя кой е този остров във вселената, който ще съществува отделно от всичко останало - искам да видя това велико божествено творение "човека" как ще съществува отделно от растенията, животните, въздуха, светлината и водата. А ако не можеш да го демонстрираш, то критиката ти е чисто и просто необоснована.

Да прав си, но дори и не подозираш колко си прав, като казваш, че неделимата вселена отрича възможността за съществуването на личност - личностите наистина не съществуват, Аз- ът е интелектуална концепция, а не реално съществуване, тъкмо поради това и е тленен, умира. Има само една личност - и това е Бог, друга личност няма, никога не е имало и не може да има. Личноста е илюзия, сън, временно явление, в което просто вярваме. Вълната в океана се надига, съществува известно време, но не може да съществува отделно от океана, океана и вълната не са две, те са едно цяло. В центъра на вселената има сила, по- велика от всичко друго - и този център се намира във всичко и всеки. За това вселената е цялост и всичко в нея е пак цялост - това, което наричаме части, дори и те самите са пак цялостни.

От всичко това не следва, че трябва да се молим за всички - ако Силуан разбираше това, което проповядва, щеше да знае, че самата молитва е молитва за всеки, ако той може да се моли само за себе си и отделно за всички, значи сам не вярва в това, което проповядва, той не го разбира. Да назубриш нещо, не значи, че си го разбрал - неговото знание може би идва от източници извън християнската литература или е чул тези неща от други хора, но самия той не е имал това прозрение, от там идва и погрешността в учението му.

по част 2

Ню Ейдж е едно твърде общо понятие - няма какво да го коментирам. А относно космическото съзнание, все още е рано за него - за сега съзнание, подсъзнание и колективно съзнание са достатъчни, защото и без това явно е много трудно да се проумеят. Инак вече има наченки в психологията - тук там се споменава и за космическото съзнание, споменава се и за надсъзнателното, но все още е рано, все още сънят е дълбок, ще трябва да мине време, докато се придържате към масата, ще трябва да чакате, няма друг начин, защото масата е мудна и бавна.

част 3- та не се отваря.

по част 4

- Бог ще накаже всички безбожници. Те ще горят във вечния огън.
Очевидно, на него му доставяло удовлетворение, че те ще бъдат наказани с вечен огън. На това Старец Силуан с видимо душевно вълнение казал:
- Е, кажи ми, моля, ако те поставят в рая, и ти ще видиш оттука, как някой гори в адския огън, ще бъдеш ли спокоен?
- А какво да направиш, сами са си виновни, – говори този.
Тогава Старецът със скръбно лице отговорил:
- Любовта не може да понесе това… Трябва да се молим за всички

В този диалог става ясно едно нещо - в монахът пустинник няма никаква любов, той е напълно безразличен. В това отношение Силуан ви е надскочил - любовта е по- голяма от човека, когато обичаш някого, ти просто го обичаш, това не зависи нито от тебе, нито от другия. Тази любов, която проявявате по задължение е чист фалшификат - никой, никога не се е влюбвал по задължение, любовта е напълно естествен феномен, толкова естествен, колкото и дишането. Всички деца се раждат обичащи, тяхната любов не идва отвън, тя си е вродена - и тъкмо тази любов с времето става все по- голяма и по- голяма, стига разбира се, ако не й се пречи. А пределите на любовта до сега никой не е открил - никой не е намерил границата, от която насетне любовта не може да се разраства. Любовта е над всички човешки принципи, идеологии и закони, над всички човешки постижения и открития, над всички представи и мечти - не можеш да я търгуваш, не можеш да я купиш или продадеш, не можеш да я пресметнеш. Тази любов, която претегляте и пресмятате, не е никаква любов, а едно изключително добре прикрито, дори от самите вас, лукавство - едно его за небесния рай. Ако избереш да обичаш, защото ще спечелиш "Х", то това не е обич, а сделка.

Като цяло трагедията в християнството е, че хората живеят с нагласата, че вече знаят какво е любов - само, че в цялата човешка история, в настоящото ни битие и във всичко, което ни заобикаля, няма никаква любов ...... инак разбира се, това съвсем не пречи, да вярваме, че знаем, какво е любов, толкова е удобна такава вяра. Вече знаем какво е любов, сега е ред да търсим Бог - уви, това е много, много далеч от реалното състояние на нещата. Де да знаехме какво е любов, че най- сетне да се наречем ученици на Христа.

А дали обичаш и се молиш за спасението на някого, нито ще го спаси, нито няма да го спаси - малко повечко трезвост няма да навреди, никой, никого не е спасявал, това е невъзможно. кръстът се носи сам, не защото просто Исус така е казал, а защото няма как друг да обича вместо теб.

И впрочем - много е лесно да се молиш за умрелите, няма значение дали са в ада или рая, и без това няма как да знаем, но е много лесно да обичаш умрелите, защото нищо не ти косва. Толкова е удобно и комфортно да се обича онова, което вече не съществува - лесно е и удобно, защото тези така наречени обич и молитва, с абсолютно нищо не докосват егото, та и за това не са нито молитва, нито обич, а едно банално самозаблуждение, просто един ум в ада.

по част 5

Подвеждаш се в това:
" И тогава човекът ще разбере колко ужасна е липсата на Бог"
от къде тази сигурност, че ще разбере? Ако беше толкова просто, то тогава Бог можеше да реши така, че всички да минат през ада, та да разберат и готово - а всъщност дали вече не е решил именно това? Слабо разбиране и слаба критика в тази част - любовта, а не гневът са в основата на битието, съществуването в гняв е зловредно и болестотворно, единствено съществуването в любов е плодовито и пълноценно. Любовта е по- висша от гневът и наказанието - Бог е всемилостив, Бог е любов и е странно как хората се опитват да отнемат правото му да обича безгранично и безусловно. Но и не е много странно - все пак слабо познавате любовта.

Но така или инак - оправихте себе си, спасихте се, спасихте цялото човечество, та тръгнахте да спасявате и мъчениците в ада ..... ай сиктир и каква полза от цялата тази галимация ..... никаква, абсолютно никаква, само повод за раздори.

по част 6

Всъщност, онова от което си е изпатил Силуан е християнството - все този ад, все края на дните, все едни и същи безсмислени въпроси, дали щяло да се спаси цялото човечество, дали онези в ада щели да идат в рая ...... ма цялата тази работа е просто сметки, тука няма никаква религия, никаква духовност, никакво разбиране, никакво осъзнаване и никаква любов. Всичко това са чесала за интелекта, за егото - никаква реална полза. При толкова много страхове чакайте вие любов - та то няма пространство.

по част 7

"И в другия свят аз ще съм си Жабока от този свят."

какви наивни надежди, разсъждения основани на страх - и сега какво, в оня свят пак ще те срещам, пак ще трябва да общувам с всички дървени глави, с които съм се срещал в този свят. Или уж по- добрия вариянт - всички ще размишляват, като мене.

В оня свят отиват душите - а жабокът си умира, както и всяка една друга личност, Аз- ът не стъпва в рая, може да отиде единствено в ада и всъщност Аз-ът е ада.

п.п. като заключение - Силуан не е тънал в по- голяма заблуда от средностатистическия православен, пък и изобщо християнски свещеник. Но е засегнал някои наистина деликатни моменти, които в традиционния си вид са изопачени и фалшифицирани - от там и голямото лаене срещу него.



Тема Re: !?нови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано17.08.14 19:48



@oldfrog:

"За съжаление не притежавам дарбата на екзорсизъм...." - Друже, да не вземете да възприемете шеговитостта ми като обида. Извинявам се, ако изразите ми са предизвикали обидна вибрация.

@ExayBachay:

"...линкове в този форум за Силуан и Сахаров, все са на руски, а аз не го разбирам достатъчно добре..." =

И слава Богу! По-добре е да не ги четете за да не Ви яхнат легион бесове За съжаление, никой не смее да пише против новото богословие на Софроний Сахаров и странната духовна практика на Силуан Атонски. За момента, нашият Жабчо е написал най-много и най-правдиво е разяснил уловките на чуждото на християнството нововъведение в православното богословие.

Да се надяваме, че Жабчо ще намери време и сили да оформи и издаде нарочна книжка. Това ще е подвигът на неговия живот! Такава разяснителна книжка е вопиющо наложителна.

Редактирано от Prokimen на 17.08.14 19:50.



Тема Re: !?нови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано17.08.14 20:07



Да това забравих до упомена в предния пост - действително Силуан не бива да представя учението си, като православие, по този въпрос спор от моя страна няма. Но спор има, че и сегашното православие се е отдалечило в не по- малка степен от себе си. Инак ще намеря време да прочета и останалите преводи в блога му.



Тема Re: !?нови [re: oldfrog]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.08.14 16:13



Бог на Библията и "бог" на Силуан Атонски - това един Бог ли е?

и сега какво - мислиш, че си с нещо по- различен от Сталин, като убиваш в името на църквата ли?

Сори - за един човек на света, на любовта, на истина, на справедливостта, убийството е противозаконно, противочовешко, противобожествено и нехуманно. Да убиеш, за да се защитиш е едно, но да убиваш в името на нещо си, без изобщо да ме интересува какво е това нещо, то ти си опасен за човечеството, за обществото, ти си насилник, престъпник и за да бъдат предпазени мирните хора, от твоето безумие и агресия, която лукаво наричаш любов, то мястото ти е зад решетките. И изобщо, ама изобщо не ме грее, каква философия ще ми развиваш - нямаш никакво, абсолютно никакво оправдание, нито право да прилагаш насилие, в името на каквото и да е било, НИКАКВО!!!

Щом не можете да проумеете толкова елементарна и очевадна истина - затвора, там си четете молитвите и разсъждавайте в/у Библията. Този Бог, който го проповядвате - бил той на Библията или на Силуан - не е Бога на Исус.

п.п. слава на Бога, че раздели църква от държава - толкова сте откачени, че нищо добро не може да се очаква от вас.



Тема Прокимен се "оформи" ;) , според мен!нови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано18.08.14 20:01



Прокимен: "За момента, нашият Жабчо е написал най-много и най-правдиво е разяснил уловките на чуждото на християнството нововъведение в православното богословие.

Да се надяваме, че Жабчо ще намери време и сили да оформи и издаде нарочна книжка. Това ще е подвигът на неговия живот! Такава разяснителна книжка е вопиющо наложителна. "

Щом като Прокимен така категорично утвърждава и едва ли не превъзнася "богослова" Жабчо, за мен той (Прокимен) в немалка степен се "дооформя" като религиозен човек, който има отчетлива слаба страна. А по отношение на "Жабчо" и преди съм отбелязвал, че уважавам неговата добронамереност и добродетелност, но за съжаление и с извинение (към него) намирам, че той е псевдобогослов и евентуално псевдофилософ.

Редактирано от _maycal на 18.08.14 20:18.



Тема Отчасти капитулирал, отчасти смирил се!?нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано18.08.14 20:07



Става дума за Absinthe Ducrosfils. Добре е, че се е посмирил, лошото е, че е позагубил идентичност без да е стигнал до по-перфекционирана религиозност, до по-отчетливо приближаване до Богообщението, според мен. Ако Absinthe Ducrosfils върши добри дела и не си остане бетонно закотвен в "стандартния формализъм", обаче, вероятно е на добър път... :)



Тема Мда, перфекциониращо кресчендирамнови [re: _maycal]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано19.08.14 16:35



Докато, уви, Ваша милост, видно е, прогресивистично дисчендира. И ступидира. Специфицирано лингвистифично.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.