Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:59 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: oldfrog]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано10.11.14 14:13



Умосъзерцателното постигане на Бога
не спирам да се учудвам, как може интелигентни хора, да са пък чак толкова банални и повърхностни. Още един дето постигнал Бога - че каква ти е разликата с този, когото критикуваш. А да - неговото постигане на Бога е фалшива монета, пък твоето е оригиналдъ, разбира се.

Интересно как така все се оказва, че светците, пророците и месиите, не са постигнали Бога, а селските попове всяка сутрин си пият с него кафето и това най- малкото. Дори и да си преживял нещо по- необичайно, защо пък веднага заключаваш, че си постигнал Бога -може ли пък толкова да не се замисляте и осъзнавате. Тези трикове с психиката, вече се откриват от психолозите - както и се очаква, все пак нали това им е работата. Те ги откриват и не от вчера, за това и говорят за "религиозно преживяване" - да, учените знаят какво представлява това "постигане на Бога", те много добре знаят, как да го постигнеш, като единствената разлика е, че те не ти втълпяват, че това наистина е Бога, дори напротив. А и няма как да е Бога - никой човек не може да ти даде Бога, никой човек не може да те отведе при Него, ако може, то що за Бог е тогава този Бог. Съжалявам, но тази свръхсекретна, мистериозна, езотерична тайна, която освен теб, никой друг не я знае, не е никаква тайна и който не се е заинтересувал, той не я знае - който не се е заинтересувал, той е повярвал, че е постигнал Бога. Толкова обичайна заблуда, че няма на къде.

И няма как да сравняваш с другите религии, при положение, че нямаш техния опит - с тези си изказвания, демонстрираш единствено предразсъдъци и нищо друго. Колкото до хората в/у чиито имена е създадена една или друга религия то те не са нито езотерици, нито монисти, нито пантеисти, нито теисти и всички видове изми, не са с произход нито Бога, нито демоните, а с произход човека.



Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: Prokimen]  
Автор pugilist (Деспот)
Публикувано10.11.14 23:34



6.5. И кога се молиш, не бъди като лицемерците, които обичат да се спират по синагоги и по кръстопътища да се молят, за да се покажат пред човеците. Истина ви казвам, те вече получават своята награда.

Познато ли ти е?

Сигнатура вероятно значи подпис? Моят не се чете.


Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: Exaybachay]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано16.11.14 18:00



ЕксайБачай,
Какво значи умосъзерцателно познаване на Бога, ми е напълно ясно, че на теб, като невярващ човек, ще бъде напълно непознато като "духовно чувство".

Под "духовно чувство" и аз и свети Симеон Нови Богослов сме напълно наясно за какво става на въпрос, а в това число влиза и всеки истински християнин, който е преживял при Покаянието истинско новорождение и има дара на Светия Дух.

Ако някой ден Бог ти даде Покаяние и Вяра, то тогава бъди сигурен, че това, което пиша, Божията благодат в теб ще го направи ясно и разбираемо и тогава думите ми няма да ти бъдат толкова странни.

Действителни религиозни преживявания има и под влиянието на Бога, както и на бесовете. Неща, които на незапознатите със сигурност се струват недействителни.

Но за тези, които са запознати, тук вървящият спор е за това, че бесовски преживявания с подател Сатана, се приписват на Бога.

А, ти, като смяташ, че тук говорим за нереални и измислени неща, защо все още участваш в дискусията?

"Който дохожда при Бога, трябва да дохожда с вяра, че Бог съществува"

След като в теб такава вяра отсъства, защо се опитваш да дохождаш!?

И, да, моето умосъзерцателно постигане на Бога е истина, защото е еднакво с това на свети Симеон Нови Богослов и на всички истински християни преди и след него.

Докато това на архимандрит Софроний Сахаров е точно противоположното.

Очите ми са виждали и други неща, но в такива клубове, а и въобще, по препоръката на светите Отци не се говори и не се споделя.

Тоест Бог, когато реши да се открие на някого, бъди сигурен, че го прави по действителен и разбираем начин.

Сигурно и на апостол Павел са му казвали, че се бил понапил, че бил паднал от колата, бил си поударил главата, па му се привидял Господа по пътя за Дамаск, но апостол Павел си има Божието уверение, както и всеки един на когото Бог реши да потвърди свидетелството му, че това е реален исторически факт. С думата исторически наблягам, че това е действителен факт, реална случка, а не невероятната измислица на хора, които са се простили със здравия разсъдък.

Някой ден дано Бог ти подари разбиране!





Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: oldfrog]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано16.11.14 19:36



Най- забележителното качество на всички видели, постигнали, срещнали и говорили с Бога от всякакви религии е, че са до такава степен абсолютно убедени в това, че първо никой не може да ги разубеди и второ всички останали, които не са от тяхната религия и са абсолютно убедени във преживяванията, са сбъркали.

Вашите религиозни преживявания могат да се преживеят под ръководството на всеки един по- опитен и образован психотерапевт - но знам ли, може би психотерапевтите получават лично от Бога указания кое и как да сторят.

Поради вашите собствени заблуди, заблуждавате и науката - действителността е, че такива филми, като "религиозно преживяване" няма. Да - факта е, че психотерапевтите могат да демонстрират, докажат и обяснят тези религиозни преживявания. Но, ако един от тях дойде и ми рече - сега ще ти покажа религиозно преживяване, аз ще му отвърна "а кой те излъга, че има такова нещо", докато ти ще напълниш гащите, щото ще се окажеш в девета глуха.

А, ти, като смяташ, че тук говорим за нереални и измислени неща, защо все още участваш в дискусията?

"Който дохожда при Бога, трябва да дохожда с вяра, че Бог съществува"


ти сега какво ме питаш - защо участвам в дискусията или защо дохождам при Бога ..... или си толкова опиянен, че си се филмирал до степен, да приемаш тази дискусия за тъждествена на дохождане при Бога?

Апропо - съвсем не се опитвам да дохождам при Бога и не само, че не вярвам да е във човешките възможности да дохождаме при Бога, но и отричам Бога. Няма смисъл да ми задаваш такива въпроси, защото не можеш да разбереш какво казвам - все още не можеш, така че просто няма смисъл, от учтивост сега ще ти отговоря, но ако те интересува нещо и искаш да ме питаш, то гледай да е такъв въпрос, чиито отговор ще можеш да разбереш. Аз съм човек, който постоянно благодари на Бога, това е мое лично упование. Той мисли за мен - макар че не съществува, Той все пак мисли за мен. Аз го отричам, но въпреки това Той мисли за мен. И за това Бог е велик - ние не можем да познаваме неговите пътища, те са непредсказуеми, а аз винаги съм обичал непредсказуемото и за това обичам Бога, макар че не съществува.

Дивите гъски не възнамеряват да хвърлят своите отражения
Водата не смята да приема техните образи ......


И въпреки това, то се случва - никой не е имал намерение и все пак образът е там. Несметно богатство, ослепителна красота и жива благословия, невъзможно е дори да се изрази - а ти ми говориш за религиозни преживявания и постигане на Бога, мерси, но ги запази за себе си, моето упование отдавна няма нужда от детски играчки.



Тема Чисто...."чик-чирик"!? :) !?нови [re: oldfrog]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано17.11.14 21:10



олд фрог: "Какво значи умосъзерцателно познаване на Бога, ми е напълно ясно, че на теб, като невярващ човек, ще бъде напълно непознато като "духовно чувство".

Под "духовно чувство" и аз и свети Симеон Нови Богослов сме напълно наясно за какво става на въпрос, а в това число влиза и всеки истински християнин, който е преживял при Покаянието истинско новорождение и има дара на Светия Дух. "


Понякога се сещам, че умният иначе, макар и по своему лимитиран според мен, Православен скотъ, имаше респект към "богослова" олдфрог. Както много пъти съм отбелязвал, уважаемият олдфрог може да бъде уважаван само на общо основание, а не като богослов. Дано в живота е добродетелен и по-съответен отколкото в "богословските" си позиции, стил и изяви.

Редактирано от _maycal на 17.11.14 21:12.



Тема Re: Чисто...."чик-чирик"!? :) !?нови [re: _maycal]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано23.11.14 14:12



Първо, Майкале-теософе, на теб:
Както мога да очаквам не виждам и запетайка богословски аргумент, поне да обясниш и докажеш твърденията си за мен и Скотъ Православен.

След като моето твърдение съвпада с това на свети Симеон, значи съм на правилна позиция.

Щом твърденията на архимандрит Софроний са точно противоположното на свети Симеон, на свети Григорий Синаит, на свети Максим Изповедник, на светите Калист и Игнатий Ксантопули, а за това не се изисква даже никакво разбиране, а елементарно поглеждане на текстовете, които съм поместил, то е повече от ясно, че твоят богослов-любимец Софроний е яко прелъстен, а и ти си достатъчно в калъпа.

То и бащата на Православието свети Атанасий Велики е бил за тогавашните ариани и за такива като теб, като мен, невярващ човек.

Ако можеш разбирай, но ако не можеш, чист съм от кръвта ти, обяснил съм ти всичко!

Тези полемики по принцип ще си продължат, заради тези, които могат да разберат, а теб ще те оставя на масонската окултна теософия да продължиш да смяташ, че си християнин, докато Бог не те събуди от този ти сън и опиянение на заблудата.



Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: Exaybachay]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано23.11.14 14:30



Исус попита Петър:
Кой смяташ, че Съм Аз?
Петър отговори:
Ти Си Христос, Син на Живия Бог!
Исус в отговор му рече:
Не кръв и плът са ти открили това.

Защо напомням тази стара случка? Защото тя е показателна за нещо, което, докато Бог не ти открие, никак няма да разбереш, както и да ти го обяснявам.

Тоест виждам, че Божията благодат, просто не иска да подейства в теб, поради някакви причини, които Бог си знае, и не ти дава разбиране за написаното от мен.

Така че въобще не се учудвам на написаното от теб, нито пък го намирам за нещо обидно за мен.

За невярващия, всички религии наистина изглеждат като измишльотина, но...

Както казах вече, всички религии идват от невидимия духовен свят, като една е истинската и нейният Бог си я доказва, а другите са фалшивите и съответно отпадащите.

За съжаление не мога да реша спора с теб по примера на пророк Илия и вааловите пророци. Нито пък мога да възпроизведа отново състезанието на Бога чрез Моисей с магьосниците на фараона и окултните сили на демоните стоящи зад тях!

Да го видиш с очите си, то пак няма да се убедиш, просто ще си намериш някакво друго обяснение на ставащото и това ще бъде пагубно за теб, както за вааловите пророци, така и за фараон и египтяните.

Бог се открива и доказва на когото си иска. Това че на теб още не иска да го даде, то не означава, че няма Бог, както казват безумците в сърцата си, според Писанието.

И духовното умосъзерцателно постигане на Бога на свети Симеон е действително, и езотеричното постигане на дявола на архимандрит Софроний е действително.

Просто спорът тук е, да покажа, че който избере практиките и постигне резултатите на архимандрит Софроний, не служи на Бога, а на Неговия противник Дявола, докато Бог все още му дава възможност да изкушава хората, за да се разбере, кой какво избира, Божието смирение или Сатанинската гордост.

Всичко това се пише в този клуб не за такива като теб, а за тези, които имат способност от Бога да разбират тези неща.

Понеже питаш, отговарям, макар че знам, че не си способен да разбереш. Това просто от уважение. Някой ден написаното Бог може и да му придаде стойност по действието на Своята Благодат.

А на Майкал си му пиша от братска загриженост, но пак само Бог е този, Който може да го вкара в пътя.

Бъди здрав!

И не се обиждай, ако нещо от написаното изглежда като да съм го написал, за да те нагрубя.

Ако има някакво недоглеждане, все пак, моля да ме извиниш!





Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: oldfrog]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано23.11.14 17:31



Както казах вече, всички религии идват от невидимия духовен свят, като една е истинската и нейният Бог си я доказва, а другите са фалшивите и съответно отпадащите.
човече, ти живееш с една от най- древните и често срещани заблуди в духовен аспект - че Бог се погрижил специално за едните т.е. естествено "назе" (;, па другите оставил на самотек, кучета ги яли дет се вика.

Как да ти кажа - нещо много повърхностно ми се види, това твое духовно умосъзерцателно постигане на Бога.



Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: Exaybachay]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано30.11.14 14:29



Както може да се очаква, понаписал си нещо, което смяташ за умно.

Прочети си 1кор. 2 глава и ще разбереш най-малкото, че ние християните има нещо, което смятаме, че такива като теб не могат да разберат, засега.

А коментарите ми са за разбиращите от Християните и така нареченото "умосъзерцателно постигане на Бога" е нещо, което е описано от светите Отци, привел съм достатъчно цитати от тях и всичко това е, за да се покаже, че такива като архимандрит Софроний Сахаров не са част от тази традиция, защото техният духовен опит е от света на демоните, а не от света на Светия Дух.

Този Бог, за Когото върви реч в този клуб, си е казал много ясно за какво и как се е погрижил, но такива като теб просто се забавляват да си губят времето и това на другите с разни изопачени разбирания за казаното.

Исус е умрял за всички, но това благовестие такива като теб нЕма да ги ползва, просто защото нЕма да се съедини чрез вяра с теб и поради тази причина в практичен духовен план е безполезно за теб.

Това съм казал и продължавам да го казвам. Ако не можеш да разбереш написаното, то не е по причина, че давам лъжливо свидетелство.

Прочети си и поместеното от Свети Симеон Нови Богослов по-горе.

По доста неприятен начин засяга точно такива като теб. Намираш се в Клуб, за който нямаш и йота разбиране за материята, която се дискутира в него.

Ако разбираше поне малко, щеше да знаеш какво се разбира под "умосъзерцателно постигане на Бога" в Църковното Предание на Православието.

Все пак си търсещ човек и си давам труда да ти отговоря на зададения въпрос.

Но разбирането на отговора ми можеш да получиш единствено ако Божията благодат ти даде разбиране за духовната стойност на думите, които съм ти казал, а това вече не зависи от мен. Зависи от това доколко си готов да приемеш казаното, а това го вижда единствено Бог и според това, какво е видял, решава да ти покаже или да го остави скрито за теб.





Тема Re: Преобразяващата сила на молитватанови [re: Prokimen]  
Автор grg (ентусиаст)
Публикувано30.11.14 15:07



То няма ли все пак някакви правила за свещенническа тайна/дискретност, та пускат гоненето на демони в интернет? Явно попът е някакъв безсрамник!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.