Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:20 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: няма такава пародиянови [re: Дея]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано24.07.14 17:51



Оставете човека на мира!
ам а де - оставете го ...... кой тиражира името му за щяло и нещяло, едно нещо знам със сигурност - това не е самия дядо Добри.

п.п. и впрочем доколкото виждам, уютното място, което е намерил не е в църквата.



Тема Re: няма такава пародиянови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано24.07.14 23:39



Възможно е да не съм прав, но лично аз не виждам нито подвиг, нито нещо достойно за подражание в личния живот на дядото. В крайна сметка, Бог е Сърцеведецът и Съдията. Вдиганата шумотевица около екстравагантната личност на стареца няма здрава педагогика нито нюанс на християнско благочестие.

Ако въпросният старец е толкова благочестив човек, защо действа открито за да подхранва зрелищната шумотевица? Възможно е в простотията си да не го осъзнава, но като цяло, не виждам никаква стойност в цялата му дейност.

Възможно е също, че поради отчужденост към такъв вид екзалтираност, нямам нужната информация за да оценя по достойнство подвига му. Моят критерий е, че щом тълпата ликува, бесовете се радват с нея. Божието дело се извършва по друг начин.



Тема Re: няма такава пародиянови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано25.07.14 15:43



Ами ти не виждаш, защото си във верата, за това няма как да видиш, онова което изгубилите вяра виждат. Не един път съм казвал - и в този клуб - че изгубената вяра не е просто в Бога, изгубената вяра не е "във", дали ще кажем свободата, истината, добротата, справедливостта, любовта, човещината, Бог, в случая не е от съществено значение, онова което е плашещо, е просто изгубената вяра. Човеците нямат вяра Prokimen- е, в най- добрия случай имат представа за вяра, но самата вяра липсва - качеството "вяра" изглежда, като че ли е ампутирано от човешкото същество. Да вярваш, в днешния свят изглежда налудничаво - нормалното е да се съмняваш, скептицизма е станал до такава степен самоцелен, че дори да искат, хората не могат да вярват.

Това е същото, като да те застигне безсънието, да изгубиш способноста да спиш. Западния свят е на това дередже - не напразно психотерапевтите придобиват все по- значим статус на запад. Западния човек е станал толкова трескав, толкова много напрежение е натрупал, заради стремежите си, амбицията, съревнованието и конкуренцията, че е изгубил способността си да релаксира, да се отпусне, да си почине - постепенно западния човек стига до там, че дори да не може да спи, ще се изненадаш, ако проучиш, кои са най- продаваните лекарства, от кои лекарства фармацевтичните компании, осъществяват най- големи печалби. И сега западняка се е докарал на това дередже, че дори да иска, не може да се наспи - спокойствието изглежда налудничаво и ненормално явление. А то е нещо толкова естествено, че без него човешкия живот е пълен ад - вярата е нещо толкова присъщо, че без нея животът е просто едно вегетиране и нищо друго.

Ти не си изгубил способността си да вярваш и за това не виждаш нищо особено - даже напротив, тъй като си съвсем наясно с вярата, си наясно и с вярата на другите, и за това ти можеш да си позволиш, дори да внесеш критика в тази патардия относно един, бих казал съвсем обикновен човек. В преден пост написа "горко ни, ако всички заговорят добро за нас", аз бих допълнил "горко ни, ако всички заговорят за нас", защото тогава става много трудно да избегнеш хорската суета, къде ще иде дядо Добри, къде ще се скриеш ти, ако почнат да те преследват с камери или да те рисуват по жилищните сгради. А става още по- особено, ако тези всички, са хора изгубили вярата си.

п.п. жалко, че изтри темата - беше я поставил много добре.

Редактирано от Exaybachay на 25.07.14 15:45.



Тема Re: няма такава пародиянови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано25.07.14 19:20



Изтрих я темата, защото пак няма да бъда правилно разбран, а не искам да съблазнявам и дразня никого. Човек не бива да играе с душата си и още по-малко с душите на другите. Ако ми дойде вдъхновение, може да я отворя отново, но при мен писането е в момоента когато съм провокиран. Ако започна да мисля какво да пиша, не се получава нищо.

И по другата тема имам какво да ти пиша, но пак ще разблея стадото и ще разлая кучетата :)



Тема Re: няма такава пародиянови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано25.07.14 22:57



Дядо Добри е жертва на известността си, за която си няма и понятие. Нито интервюта е давал, нито е писал, нито е говорил, нито дори и не подозира какво се случва с името му и с всички снимки от всеки преминаващ пред храмовете. Още по-малко подозира, че вече се създава търговска марка с името му, че му се приписват разни тъпи "мъдрости" ала Шри Шри Чинмой, Далай Лама и не знам си още кой мъдрец.
Хората го знаеха от десет, двадесет години, но интересът на медиите към него изгърмя до небесата след интервюто на епископ Тихон, в което каза, че дядото е най-големия дарител на св.Александър Невски. И оттам вече се започна граденето на митологията. Тонове изписано мастило, но без една казана дума лично от дядо Добри, които дори да каже - трудно му се разбира.
Не е виновен стареца. Дали е подвиг - Бог ще реши. За мен като страничен е подвиг.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от AnimaMeaTibiAmandi на 25.07.14 22:58.</EM></FONT></P>

Редактирано от AnimaMeaTibiAmandi на 25.07.14 22:59.



Тема Re: няма такава пародиянови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано23.08.14 05:43



Поглед отвън



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.