Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:24 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: И ние да поумнеем!!нови [re: oldfrog]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано08.02.14 18:53



"И след като в моя живот нещата са станали по същия начин, още ли си мислиш, че говориш с Инославен?"

Икуменист сте съ сигурност.





Тема Re: Да поумнеят новостилцитенови [re: oldfrog]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано08.02.14 22:36



Я ни кажи кога за последно се изповяда, кога за последно се причасти с Господа и кога за последно се обърна молитвено към Богородица, облажавайки Я, прославяйки Я, подражавайки на Сина Божий, на Господа, Който най-първом сторил Това.

Ето на тия 3 въпроса отговори на себе си.


Редактирано от tri-9084 на 08.02.14 22:38.



Тема Re: Да живеят новостилцитенови [re: gosti]  
Автор Prokimen ()
Публикувано12.02.14 11:10



Нека да са си живи и здрави многолетно тачещите с добрите си Триединния Бог по всички възможни стилове! Нека прославата им да бъде евангелска, а не човешка и плътска!

Недоумявам защо новостилни братя, рекламиращи своята псевдописателска дарбица, отъждествявайки я с църковното учителство, стигат далече в имагинерната си представа и се силят да придават на фантасмагоричните си виждания (халюцинации) благодатна авторитетност на чиста и свята безпрекословна истина. Ако някой страда от манията да се прослави като забавен писател, защо не си намери други неутрални теми, а черпи енергия за тщеславието си непрекъснато от старостилието?!

Съблазнен съм от последната статия в "Двери" за поканената старостилка да си поразвее байрака с новостилните си братя и сестри, която не получила благословението на своя духовник.

Аз като новостилен съм се допитвал също до новостилни свещеници, монаси и архиереи, които за някои неща не са давали благословението си.

Ако и да има свещеници, които се опитват насила да старчествуват, това не е патент на старостилието. Имаме актуален скандален случай с прословутия лъжеатонски иеромонах Василий, който не само налагал волята си на крехки женски душици, но искал и да го поразтрият оттук и оттам (според оплакването на столичната игуменка на манастира в Дървеница). За ината да дядо Кирил Варненски и неговата самовлюбеност да не говорим. Всички старостилни свещеници взети заедно не биха дали ината на Кирил Варненски.

Нека оставим стиловете и погледнем на статията откъм бесовската й част. Струва ми се, че авторът, изсилил се да омаскари старостилните свещеници, стига твърде далече в своите съждения против свещенството като цяло. А защо авторът не си се моли у дома преди пътуване, а трябва да иска свещеникът да отслужи нарочен молебен и безпрекословно да го благослови?!

Тази дръзка наглост (разпореждане какво трябвало да прави свещеникът по принцип) на автора ме смути. Той визира фиктивно старостилни свещеници, които нито е виждал, но прокламира наредланията си към цялото свещенство.

Колкото до измислената му старостилна сестра, кой я е насилил да си избира този или онзи за духовен ръководител и да му досажда с непрекъснатите си въпроси? Бойг й е дал на нея, както и на автора да си избира духовника или по-точно и благоприлично - изповедника. Последният не е хукнал да иска да знае къде ще пътуват и какво ще правят енорияшите му или онези, които в прелестното си състояние са го натоварили с духовното им ръководство. Ако случката есъс старостилката е истина, тя е доказателство, че Сулю и Пульо не заслужават свещеничческата жертва и загуба на време да изслушват терапевтично щуротиите им. Да си търсят психиатър и да му плащат прилично да им слуша откаченостите.

Ако човек сакрално се е обвързал с някой духовник, то някак си неприлично е да го злепоставя по този площаден начин. Никой не го е вързал за свещеника. Църквата благославя дори втори и трети брак, та защо човек да не си намери друг духовник, вместо да си търси истории за да се прави на благочестив и интересен в очите на тълпата.

Вие какво мислите по въпроса за молебните, и вмененото от автора безпрекословно задължение на свещеника да стори това или онова. А ако свещеникът има съвест и последната не му позволява да благослови някакво деяние?

Защо от молитвата да правим насила магия и да отъждествяваме предстоящия пред Престола с езическите магове?

Редактирано от Prokimen на 12.02.14 11:31.



Тема Re: И ние да поумнеем!!нови [re: Ioannis_]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано23.02.14 14:29



Дали съм икуменист, ще разбереш от поста ми до Прокимен!

И очаквам да ме осветлиш за сайта на Собор. Питах не за да се заяждам, а защото наистина ме интересува!



Тема Re: Да поумнеят новостилцитенови [re: tri-9084]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано23.02.14 14:43



Таралежко,
Тези предизвикателства, дето ми ги хвърляш, можеш ли да ми ги докажеш от Светото Писание, особено в частта Нов Завет?

Ясно ли ти е какво означава "да изповядаме греховете си един на друг"?

Разговорите за Евхаристията и за Богородица не водя! Това смятам, че отдавна съм го казал. А защо не ги водя, нЕма и да ти обяснявам.

Това че аз си имам богословски съображения за различен начин на провеждане на някои практики в сравнение с Православните го запазвам само за себе си.

Отговори си на въпросите:
Защо няма нито един текст в Новия Завет с корен назир употребен по отношение на Исус, та да може да се припише на Христос някакво назирейство?

И не мислиш ли, че когато приписваш на Исус титлата "Назирей над Назиреите" го изкарваш лъжец, защото е казал, че е дошъл да изпълни, а не да отмени Закона, а в противоречие на Закона е пил вино?

И не аз, а ти срамиш Христос! И се опитвам да те отърва от собствената ти неразсъдителност! Но явно не помагат нито кротки братски увещания, нито симулиран твърд тон.

Много добре знаеш как да бъдеш провокативен, но и аз умея да мълча и да не удрям, когато Господ е заповядал търпение!

Моите трудове за православните ще бъдат за полза на някои от тях, но за теб определено няма да са такива.

Все пак желая ти успех и спасение за целия ти дом.



Тема Re: Да живеят новостилцитенови [re: Prokimen]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано23.02.14 14:50



Любезни ми Прокимен,
Тези дни, докато си ровех в архивите, ми попадна една интересна статия, която си дадох труда да преведа и да предоставя на внимание на любознателните читатели, в частност на Вашето. И ако монахиня Касиния Везенкова за критиките си към архим. Софроний Сахаров и преподобни на не знам какво Силуан Атонски е получила упрек за „емоционалност” и съобщение, че „вече духат други ветрове” то тази статия точно маркира в какво се състоят тези други ветрове. Дадох си труда и за малко допълнителни размисли и извадки от Светото Писание като доказателствен материал.



За насърчение е фактът, че има и богословски образовани свещеници, които са способни не просто да изразят собствено мнение, но и богословски да го защитят. Но вероятно статията ще Ви вкара и в сериозен размисъл, защото изобличението е към богословите-либерали от Париж.

За съжаление тези ветрове в РПЦ духат още от края на 19 век, за което е предупреждавал и Теофан Затворник. Идейният баща, поне официален, си остава митрополит Антоний Храповицки. Ето нещичко за него:

„През 1887 г. започва работа по разрушаването на православната проповед, която работа продължил през целия си живот. По-конкретно смятал, че „християнската проповед никога не е била само обективно предаване на догматите и заповедите помимо вътрешното участие на душата на проповедника... Такава била преди всичко проповедта на Спасителя Христос”. Въпреки очевидното свидетелство на Писанието митр. Антоний твърди, че Господ „не излагал някакво определено учение, но поучавал, убеждавал и действал не толкова с убедителността на Своето учение, а чрез личната Си любов към хората, чрез личната Си убеденост” (!). На това основание митр. Антоний съветва „повече да се обръщаме към живота, повече да се стараем просто да привлечем хората към истинското християнство, а не да постигаме пълно съвършенство. И да отделяме за догматите незначително място в проповедите”.”

Ще обърна специално внимание на репликата на митрополит Антоний „повече да се обръщаме към живота”. Това си е чиста проба на прокарване на богословието „от опит”, за което става въпрос в статията на свещеник Пьотър Андриевски. Ако случайно някой не е схванал връзката.

Още нещичко за митрополит Антоний Храповицки:

„През 1890 г. е назначен за ректор на Санкт-Петербургската семинария и възведен в сан архимандрит. През 1891 г. (на 27-годишна възраст) става ректор на Московската Духовна Академия. По думите на о. Киприян Керн, в историята на руската духовна школа митр. Антоний завинаги ще остане освободителят от умъртвяващата схоластика на Макарий и Филарет.”

Този пасаж го помествам заради още един парижки празноглавец, при това патролог. Говоря за архим. Киприян Керн, който също има наглостта да громи Светоотеческото Православие като проф. Осипов, наричайки митрополит Макарий Булгаков и митрополит Филарет Дроздов умъртвяващи схоластици.

Проблемът на митрополит Антоний Храповицки и парижките богослови-либерали е, че точно техните идеи са почерпени от либералното немско протестантско богословие от 19 век. И когато протестантът е ръкопляскал за идеите „от опита”, прокламирани от архиепископ Кирил Гундяев, тогава, той е ръкопляскал не на човек, който го учи на нещо, а на човек, който споделя собствените му еретични виждания.

Статията на архиепископ Никон Рождественски „Митрополит Филарет за тайната на Изкуплението”, която е преди тази на о. Пьотър Андриевски в блога ми указва точно това, макар и само някои автори да са споменати. По-нататък ще си дам труда да покажа нагледно топлите връзки в идеите и на едните и на другите либерали.

Когато източните патриарси са анатемосали грегорианския календар, те не просто са анатемосали календара, а това, на което календара е носител. Въвеждането на нов календар е опит да се прокара не просто нов календар, а влияние и власт. Този, който прави реформата, има негласната претенция да е знаещия и овластения. При това неговият календар в някаква степен подменя богослужебната подредба, а това от своя страна ще даде възможност за подмяна не само на реда, но и на съдържанието, най-вече на съдържанието. Новият календар, с оглед претенциите на Римските папи за приматност, си е бил чиста проба политически ход, който патриарсите са усетили и са дали съвсем навреме анатемата си.

Едноличната приматност на Папата противоречи на Светото Писание. Според Закона всяко нещо се „потвърждава от двама и трима свидетели”. Затова Христос винаги е пращал апостолите Си по двама, а тази практика се е запазила и след Възнесението Му. И ако сам Пророк говори, то съпътстващите го чудеса от страна на Бога са вторият свидетел, за да се изпълни заповяданото, но това важи само за старозаветните пророци.

Но за календара не ми се говореше, защото дори всички Православни да са по Стария Календар, то както се вижда от материалите, които предоставям на Клубното внимание, то опасността не е в календара, а в подмяната на Догматиката, която обслужва масоните в расо.

Поздрави
Жабчо



Тема Re: И ние да поумнеем!!нови [re: Ioannis_]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано23.02.14 15:01



Йоанис,
Чак след поста до Прокимен да ти задам другите два въпроса, на които не ми отговори.

Може ли да обориш богословски труда на архиепископ Серафим Соболев "Изопачаване на Православната истина в руската богословска мисъл"?

Митрополит Вениамин Фьодченков, който също се е върнал в рамките на РПЦ МП, също ли е бил агент?

И понеже малко презрително се отнесе към Роман Вершилло с реплика от вида "оня дето си сменя юрисдикциите като носна кърпичка" да ти задам още един въпрос.

Можеш ли да напишеш сам поне една стотна от богословските критики на Роман, а ако си от страната на Модернистите, то може ли да обориш критиките му?

По тези въпроси имам свобода на писане, още повече, че Православните Традиционалсти са ми съидейници по въпросите от вярата, които наистина спасяват, а не се явяват витаминчета, без които спокойно може и да минеш.

Когато имам възможност, тази тема я следя!

Желая успех и дано не си фен на "Православието без Откровение и Предание"!



Тема За фалшификат говори и Теоклит Дионисиатскинови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.10.14 16:13



В отговор на:

Мисля, че когато засягаме този мазолест въпрос - календарната реформа, трябва да коментираме единствено през призмата на анатемата. Засега само Венцислав Каравълчев е дръзнал да опровергае автентичността на тази анатема, обвинявайки, че е измислица по силата на някаква фалшификация в руския свето Пантелеймонов манастир на Атон


.

Светогорският монах отец Теоклит Дионисиатски (представил се в Господа на 20 янури 2006), почитан в Гърция като един от съвременните старци и известен в целия православен свят със своите аскетични трудове и със защитата си на Православието:

“Възкресението на Христос се е считало и сега се счита за мит заради една лъжа, разпространена от евреите. След като пазачите съобщили на първосвещениците разтърсващата новина за Възкресението, те им дали много пари и им наредили да говорят, че докато са спели, Негови ученици са дошли и са откраднали тялото Му... И допълва евангелист Матей: “И се разпространява това слово сред юдеите и до днес” (Мат. 28:11-15). Една голяма лъжа премина през историята. Такива лъжи в света има много.

Една лъжа представлява и основополагащата причина за старокалендарството, което и до днес отнема силите на делото на Православието чрез влиянието на тези схизматици върху простодушните християни. Коя е тази лъжа? Че двата поместни събора по времето на патриарх Йеремия II през 1583 г. и 1593 г., свикани, за да осъдят дръзката промяна от папизма на решението на Първия вселенски събор за празнуването на светата Пасха, са осъдили заедно с това и календарната промяна. Как се е родила тази лъжа? От една фалшификация, направена от ранния зилот Яков Новоскитски в ръкописния кодекс на манастира "Св. Пантелеймон" (Русик), под номер 772. Тези мними анатеми лукавите зилоти на Света Гора използват като плашило, с което да плашат простодушните християни. И целият им разкол се построи върху тази лъжа така, както всички разколи се раждат от фалшификати и измами, които подмамват добродушните и незнаещите."





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.