Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:35 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: За светинитенови [re: Prokimen]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано21.12.13 13:39





Артос видях в тази българска църква която го е получила като подарък от друга ПЦ.



Тема Re: За светинитенови [re: alisalisa-147324]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано21.12.13 13:54



Това твое мнение ми напомня на един истински епизод. В заведение в София до х-л Плиска са поставили книга с образа на Спасителя на корицата право на земята на стълби. Там хората се разхождат като образа се праши от праха по пода (естествено) също мога да си представя как и някой би го подритнал от невнимание пиян или трезвен. В същата зала на това заведение има полици където биха могли да сложат книгата но там стоят наредени бутилки алкохол като за изложба.

Като помолих да вдигнат книгата от пода ми обясниха че това било само 'книга а не икона' което за тях представляваше достатъчен повод да се валя по пода. Като настоях я вдигнаха но на следващия ден отново я бяха поставили на пода. Това за съжаление илюстрира ценностите на много българи за които бутилката е заела мястото на Спасителя.

И в твоята логика има нещо такова--защо да не си направя за 5 минути сандвич с образ на светец и да не го изям. На мен самата идея ми звучи много абсурдно--все едно да си направя торта с образа на роднина и да я изям. Но както и да е -- икона означава образ и на иконите на Божи светци дължим поне толкова уважение колкото и на снимките на нашите роднини, а всъщност и повече.

Така че в заключение единствено мога да ви пожелая да четете житията на светците да им се молите и да ги следвате посилно а не да им ядете образите на филии.





Тема Re: Свети Лука Кримски и частицата за упокоениенови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано21.12.13 14:16



От следните изявленията на Прокимен:
1. "днешните театрални представления, наричани "литургии", на които никой почти не се моли,"
2. "Театралните евхаристии са запазили спомен от онези благодатни времена на християнската любов по време на т.н. "проскомидия", когато поповете вадят частици , споменавайки имената на живи и умрели."


излиза че той мисли че днешните литургии за нищо не стават, както и че не признава ефективността на проскомидията за здраве и упокоение. Аз не съм съгласна с нито един от тези изводи и приведох цитат от Св Лука от който се вижда че и той не е съгласен.



Тема Re: За светинитенови [re: Eliana21]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано21.12.13 14:34



Я ми обясни още малко за иконите, че съм проста, хабер нямам.
...и на Прокимен за църковните служби, че е хванат от гората, милият.


Редактирано от alisalisa-147324 на 21.12.13 14:37.



Тема Re: Елиана, а за теб каквонови [re: _maycal]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано21.12.13 14:47



Кръстът означава:
1. Любов от страна на Св Троица към нас грешните
2. Както го формулира Св Юстин Попович

спасително страдание на вярващите
3. Закрила и духовно оръжие, против , и всичко вредно за човека.
4. Благословение от свещеник или монах
5. Спасителна ограда и благословение достъпно за всеки и по всяко време.


"Силата на Кръста
Три момичета минавали през железопътен прелез и се оказали между два влака, но и трите останали живи. Недалеч от тях стояли бесове и горещо спорели:
- Ти защо не хвърли първата под влака? - крещяли си те един на друг, - душата й беше наша!
- Не можах. На гърдите й висеше кръст!
- А ти защо се забави? Втората беше без кръст, можеше да хвърлиш нея! - извикал друг.
- Макар и без кръст, но тя се осени с кръстното знамение.
- А ти пък защо пропусна? Третата беше невярваща!
- Така е, но майка й я беше прекръстила преди път с думите: „Върви с Бога!”

Редактирано от Eliana21 на 21.12.13 14:55.



Тема Re: За светинитенови [re: alisalisa-147324]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано21.12.13 15:12



Това е поправимо

. Заповядай обяснение:

1 Не прави икони от ястия и ястия от икони и
2 Не хули Св Литургия и отделните и елементи като проскомидия.



Тема Re: За светинитенови [re: Eliana21]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано21.12.13 18:28



А, дУбре.
Само да те светна, че ония образи чудотворни, пред които се кумиш, кръстиш и биеш чело, са правени с жълтък, белтък, чесън и ракия.
Пък туй, дето го ядеш в църквата, е бивша икона.

Ма щом разпореждаш, ще забраним рисуваните икони и печатането на хлябове за църквата.





Тема Re: Елиана, а за теб каквонови [re: Eliana21]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано21.12.13 20:08



Благодаря!



Но да обърна внимание, че и в двете части на отговора ти става дума на първо място за символизация. Казано по-просто и максимално кратко: кръстът е символ на човешкото страдание и приближаване към Бога



Тема Re: За светинитенови [re: alisalisa-147324]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано21.12.13 20:49



Какво е това кумиш



Еми то и нашия прародител Адам е направен от кал така че не виждам проблем някои от старите икони да са правени с ракия.

Просфорките не са бивша икона а бивши и настоящи просфорки. Просфорките, антидора и артоса са специален случай със специални правила.




Тема Re: Елиана, а за теб каквонови [re: _maycal]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано21.12.13 21:05



Така е и това се опитах да кажа в т. 2-- затова приведох и статията на Св. Иустин който уточнява че когато се опиташ да избегнеш или да отхвърлиш това страдание ставаш или като езичник или като фарисей.



Ако си Божи светец за теб страданието придобива други измерения както казва Св Лука Кримски в своята автобиография 'Аз обикнах страданието.'

Номер 1 е любовта и жертвеността на нашия Спасител който осъществява човешкото спасение по благодат и чрез собствената си жертва приковава нашите грехове на Св Кръст.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.