Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:41 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Хлебните къщинови [re: alisalisa-147324]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано20.12.13 08:47



Няма смисъл.



Тема Re: Хлебните къщинови [re: Eliana21]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано20.12.13 08:54



Сериозно мисля, че идолопоклонничеството пред различните форми и проявления на материята ти идва в повечко. Каквито и оправдания да му търсиш, е факт, че отдаваш прекомерно значение на материята. Нещо повече, изпитваш ирационален страх от нея.

Духът, който животвори, не е "арестуван" там, където си мислиш. Той ползва материята, без да и се подчинява изцяло.

Пиша това не да се заяждам, а защото откровено си мисля, че собствените ти страхове те тормозят излишно. Дали ще ги храниш или ще ги пребориш, за да се освободиш, си е твоя работа.



Тема Re: Хлебните къщинови [re: Lilla My]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано20.12.13 09:10



Няма смисъл, права си.



Тема Елиана, а за теб каквонови [re: Eliana21]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано20.12.13 12:24



е значението на кръста? Какво представлява кръстът?

Сетих се за това, защото преди време моя позната имаше специално (макари неясно) мнение по въпроса.



Тема Re: Св Синод е написал точна реакциянови [re: Eliana21]  
Автор izz ()
Публикувано20.12.13 12:27



именно-прояви разъдливост





Тема Свети Лука Кримски и частицата за упокоениенови [re: _maycal]  
Автор Eliana 21 ()
Публикувано20.12.13 14:08



Цитирам Прокимен:
1. "днешните театрални представления, наричани "литургии", на които никой почти не се моли,"
2. "Театралните евхаристии са запазили спомен от онези благодатни времена на християнската любов по време на т.н. "проскомидия", когато поповете вадят частици , споменавайки имената на живи и умрели."

Смятам че коментарът е излишен. Единствено мога да включа следното наставление от Свети Лука Кримски по отношение на частицата за упокоение:
"Кажете, кого да слушаме повече: отцепниците от Църквата - сектантите или свети Иоан Златоуст? Чуйте какво говори свети Иоан: «Не напразно апостолите са установили да се извършва пред Страшните Тайни поменаване на починалите; те са знаели, че от това умрелите получават огромна полза, това за тях е най-велико благодеяние. Не напразно се извършват и приношения за покойниците, не са напразни моленията за тях, не е напразна милостинята, всичко това е установил Светият Дух, искайки ние да получаваме полза един чрез друг».

Запомнете, запомнете тези слова, повярвайте, че поменаването на починалите е установено още от светите Апостоли и, както говори св. Иоан Златоуст, даже от Самия Свети Дух!"



Естествено за Прокимен Свети Лука вероятно също е обикновен "поп" който "вади частица". На основата на изказванията за Св Литургия посочени по-горе ми става ясно че нямаме никакви допирни точки и всякакви разисквания от сега нататък са просто загуба на време.

Също така на основата на личен опит не мога да се съглася че хората днес на Св Литургия не се молят. Молят се. Както и че не споделят кой каквото може на братска трапеза след Св Литургия. Споделят. Така че просто аз и Прокимен няма за какво да си говорим.



Тема За светинитенови [re: alisalisa-147324]  
Автор Eliana 21 ()
Публикувано20.12.13 14:42



Аз пък мисля че човек да уважава светините не е идолопоклонство.

Светите икони, мощи, светена вода, просфори, антидор, артос--всичко това са светини и за това как да се отнасяме към тях си има наставления на Св Отци.

Самите светци са указвали целебни извори с цел помощ на вярващите а не идолопоклонство към самия извор. И до ден днешен от такива извори хората получават помощ и изцеление (както естествено и от Св икони, мощи и т.н.).

Тъй като днес се празнува Свети Нил Столбенски, прилагам статия от Св Николай Могилевски която включва история за Св Нил.



Пожелавам на всички в клуба 'собствените им страхове' да им дойдат в повечко до там че повече да не пишат хули към Божите Светци и светините.



Тема Re: За светинитенови [re: Eliana 21]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.12.13 16:15





Слушай, моме,

П.П. Ти в коя българска църква видя артос?

Редактирано от Prokimen на 20.12.13 16:45.



Тема Re: За светинитенови [re: Eliana 21]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано20.12.13 16:33



Ти си знаеш докъде ти се простира уважението, също и кое наричаш "светини".

Впечатли ме това твое мнение:

"Има както традиционни печати с Агнеца, така и с образи на светци и други свещени символи."

Аз не мога да си представя да ям образа на Божи Светец.


Про положение, че става дума за парче дърво, оформено от човешка ръка по определен начин и парче хляб, оформено от човешка ръка по определен начин, ми идва малко в повечко нечия представа за съответната материя - печено зърно, като за нещо толкова свещено и недосегаемо, та чак кощунство да се яде.
Графична рисунка на икона ще ти направя точно за 5 минути със спринцовка, пълна с течен шоколад или кетчуп върху филията хляб за закуска. И какво, няма да я ядеш, а ще си я закачиш на стената да и се молиш ли? Осъзнай се малко.

[20:4] Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята;
[20:5] не им се кланяй и не им служи, защото Аз съм Господ, Бог твой, Бог ревнител, Който за греха на бащи наказвам до трета и четвърта рода децата, които Ме мразят,
[20:6] и Който показва милост до хилядно коляно към ония, които Ме обичат и пазят Моите заповеди.




Тема Re: Свети Лука Кримски и частицата за упокоениенови [re: Eliana 21]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано20.12.13 17:37



Не съм проследил конкретния ви настоящ спор с Прокимен, но ми се струва, че нямате принципни противоречия, тъй като той често предупреждава за това, църковните тайнства да не се третират като баяния и магически практики (при това често извършвани по ценоразпис), а вие държите на някои доосветяващи, макар и незадължителни, обредни подробности.

Ако Господната вечеря е просто храна, то Голготската смърт е просто екзекуция.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.