Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:15 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Не само светена вода и молитва,нови [re: _maycal]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано19.12.13 20:49



трябва и да се пече във фурна, в която една седмица преди това да не се е пекло ястие с месо

да

за това някои гръцки домакини замесват хляба си, но го дават на фурнаджията да го опече в "чиста" фурна.

е, благословията така или иначе идва после





Тема Re: Св Синод е написал точна реакциянови [re: Eliana21]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано19.12.13 20:50



Трябва човек да прояви разсъдителност какво е това нещо и този дух който му дава идеи да яде образи на Божи Светци

И самия Бог включително...



Тема Re: Хлебните къщинови [re: Prokimen]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано19.12.13 21:02



Започнах да чета постинга но след обявлението че Св. Литургия представлява "днешните театрални представления, наричани "литургии", на които никой почти не се моли" не мога да се накарам да продължа. За мен да наричаш Св Литургия театрално представление е вид хула, особено като се има предвид отношението на много Светци и старци към театралните представления.

Ако за Св Литургия разбирането Ви е такова то е ясно че няма никакъв смисъл да обсъждаме неща като просфори, артос и т.н. така че ще спестя времето и на двамата от пилеене в подобна дейност.



Тема Re: Не само светена вода и молитва,нови [re: _maycal]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано19.12.13 21:08



Описанито изглежда смислено.

Аз към момента не съм чувала църковно пеене с инструментална съставка в Православен храм. Навсякъде където съм била в Православни храмове има само хор никакви инструменти. Даже където храма е купен от католици и там има примерно орган той не се използва по време на служба.



Тема Re: Хлебните къщинови [re: alisalisa-147324]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано19.12.13 21:29



Не мога да разбера защо всички се редят на опашка да ме просветляват относно историята на просфорите.



Не можем ние днес в днешните времена да се сравняваме с първите векове на Църквата. Определено при съмнение предпочитам да чета както ти се изрази 'правилни руски сайтове' защото те към момента са най-малко заразени от ереста на модернизма.

Има и някакъв резон преди време в България да са произвеждали просфори в къщи защото предполагам в селата по това време е имало доста повече 'благочестиви жени' от сега.

Даже в сайта който ти ми даваш пише Приготвя се с почит и усилна молитва . Аз на клипа който филмира производството на просфори в Хлебните къщи не видях усилена молитва а няколко печатчета които се търкаляха на масата и хората кой както свари си правеха просфори като хоби или детска игра.

Според мен няма смисъл повече да предъвкваме въпроса защото се повтаряме и сме влязли в цикъл.



Тема Re: Не само светена вода и молитва,нови [re: _maycal]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано19.12.13 21:31



Лирично отклонение: Като почитател на латиноамериканската литература, в която има особено чувствителен финес към детайлите, често се намеква, че настроението на приготвящите я и чувствата, които влага в нея имат отражение за консумиращите я. Дълбоко подозирам, че има нещо вярно в това. Особено предвид това, че вярвам в енергийните взаимодействия захвърлени в раздел "метафизика" и дори подигравани в научните среди.

Самия факт, че обстановката, естетично сервираната храна, благоразположението на домакина или на мястото оказват влияние върху доброто ни храносмилане е достатъчно показателен, че яденето е нещо повече от задоволяване на естествените ни нужди.

Всъщност дори смятам, че храната задоволява и духовните нужди. Мисля, че онези древни хора, много по свързани с природата и усещанията, които дава тя са забелязали нещо, което ние днес пропускаме. А именно една връзка между храната и душата, която трябва да се стимулира и в приготвянето на самото ястие. Ето защо вярвам в ритуално приготвената храна. Стига не само ритуалът да е бил спазен, но и духовността, която се очаква да бъде вложена в него.

Както и да е.





Тема Re: Хлебните къщинови [re: Eliana21]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано19.12.13 21:34



. Аз на клипа който филмира производството на просфори в Хлебните къщи не видях усилена молитва а няколко печатчета които се търкаляха на масата и хората кой както свари си правеха просфори като хоби или детска игра.

Какво чета между редовете?

Обсебеност.

При това толкова силна, че ще ми е абсолютно невъзможно да ти обясня, защо този хляб, който са замесили тези хора всъщност се е превърнал в ...свещен. За всеки случай не е заради печатчетата.



Тема Re: Не само светена вода и молитва,нови [re: Lilla My]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано19.12.13 21:35



Достатъчно е човек да прекара няколко дни в манастир и да се храни с храна приготвена от монахини и трудници с молитва за да стане ясно какво влияние оказва молитвата на плодът от всеки труд включително храната.



Тема Re: Не само светена вода и молитва,нови [re: Lilla My]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано19.12.13 21:39



"А именно една връзка между храната и душата, която трябва да се стимулира и в приготвянето на самото ястие. Ето защо вярвам в ритуално приготвената храна. Стига не само ритуалът да е бил спазен, но и духовността, която се очаква да бъде вложена в него.

Както и да е"


Това има значение за доброто изпълнение на рецептите или за евентуално готварско творчество, а също и за доброто предразполагане - от страна на готвача, на хората, които ще ядат храната.

Иначе, в коментара ми за фурната и пр., съм добавил емотикон "намигване".





Тема Re: Хлебните къщинови [re: Lilla My]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано19.12.13 21:47



На мен ми се струва че един човек който прави просфори по такъв начин един ден ако попадне в храм няма да ги уважава и цени както следва.

Също ми се струва че такива и подобни теории за 'свещен хляб' са провокирали Св. Синод към реакция.

В моето съзнание има голяма разлика между неща като бонбони, бисквити и мандаринки които прихожаните носят за да ги споделятс останалите след служба на кафе и чай и неща като просфори, артос, антидор. Производство на просфори 'както и да е' размива тази разлика в съзнанието на хората не в полза на последните. Но вече се повтарям така че мисля да спра до тук.



Редактирано от Eliana21 на 19.12.13 21:49.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.