Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:26 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Хлебните къщинови [re: Lilla My]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано19.12.13 09:48



още една вметка: в "трижди по-православната гърция" (кавичките са уместни) просфората се пече във фурните и си я купуваш като...поп после я "просферяш" (даряваш)
какви ти там благочестиви жени, нам си кво и нам си що - фурнаджията и довиждане ако не ти се занимава


Пак, че са останали фурнаджии да пекат просфорки, щото тук купуват да занесат в храма направо заводски.





Тема Re: Хлебните къщинови [re: alisalisa-147324]  
Автор izz ()
Публикувано19.12.13 11:16



точно така





Тема Re: Св Синод е написал точна реакциянови [re: Eliana21]  
Автор izz ()
Публикувано19.12.13 11:18



Какви канонични/неканонични практики бе жена? Тук астава дума за народни обчиаи не за църковна служба. Ми като не можеш да си представиш това си е твой проблем. не знам да има забрана за това някъде.



Тема Re: Хлебните къщинови [re: Eliana21]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.12.13 11:24



В отговор на:

Например приготвянето на просфори е един процес който изисква усърдна молитва и светена вода не просто слагането на печатче както и да е върху което и да е парче тесто както се вижда на тези клипове.




Ти няма ли да се позасрамиш поне мъничко от тази ти пословична неграмотност?

Какви дяволи ти внушиха в сънна халюцинация това за светената вода в просфорите? Не съм гледал клипчетата и не зная за какво става реч. Стори ми се, че бе писала призив към другите да се ограмотели. Ако беше чела малко книжнина с нужната сериозност, трябваше да проумееш, че думата "просфора" означава "приношение". Църковната история свидетелства, че в първите векове, днешните театрални представления, наричани "литургии", на които никой почти не се моли, са се наричали агапи, т.е. "вечери на любовта. Евхаристийният спомен на тайната вечеря се е извършвал вечер и си е било своеорбразна братска трапеза. Предполага се, че тогава богатите разделяли храната си с бедните, докато днес владиците канят на пиршествата си масоните и архонтите.

Та когато престанали братските трапези "агапи" и започнали театралните евхаристии, народът носел своите приношения - хлябове и вино.

В гръцките провинциални храмове се срещат тези древни остатъци до ден днешен.

Театралните евхаристии са запазили спомен от онези благодатни времена на християнската любов по време на т.н. "проскомидия", когато поповете вадят частици , споменавайки имената на живи и умрели.

Дрънканиците за светената вода за просфори са си от лукавия.

Повтарям, че не съм гледал клиповете и не съм чел информация за въпросната госпожа. Пак във Вашите словесни изсилвания срещнах критичност, че не можело било някой да фабрикува просфорите за храмовете.

Някога, имаше в големите градове благочестиви жени, които правеха просфори у дома си за няколко храма.

С този си критичен и провокативен постинг не искам да те обиждам, а само да те провокирам да мислиш с главата след като се ограмотиш. Не искам и да кажа, че Сулю и Пулю могат и трябва да фабрикуват просфорите, но не бива и да се превъзнасяме по-високо от небесата, представяйки собствените си халюцинации и неграмотност като вода ненапита от подножието на Божия престол или едва ли не нарочно запазена вода и лично дадена ни от Самия Спасител, която Той е пазел толкова векове нарочно за нас от водата, подадена му с ведрото на Самарянката.

Препоръчвам книгата на Архим. Киприан Керн "Евхаристия".

Редактирано от Prokimen на 19.12.13 11:27.



Тема Да, всъщност давашнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано19.12.13 11:27



интересна и благодатна насока и цитат...



В предишното си мнения явно малко съм се подвел в не дотам вярна насока по отношение на коментара ти.



Тема Напротив, проблемът е и личностен!нови [re: field cricket]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано19.12.13 11:33



"Жената е готина и ентусиазирана, срещу нея никой нищо не е казал.
..........................................Според мен проблемът е, че в Хлебните къщи няма достатъчно богословска чувствителност


"Липсата на достатъчно богословска чувствителност" се корени в особения вид екзалтираност на тази жена. Определяйки я като екзалтирана, в никакъв случай не искам да кажа, че не е добродедетелна, и че няма някои забележителни качества.

Формулировката за "недостатъчната богословска чувствителност" е много точна!



Тема Е, тя, Елиана,нови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано19.12.13 11:38



изглежда доста си е по такива фантазии и магически ритуали - полуподпечатани или направо подпечатани - но неправилно, от масовото окултно битие - на миряни и евентуално на някои от свещениците.





Тема Re: Хлебните къщинови [re: izz]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано19.12.13 11:47









Тема Не само светена вода и молитва,нови [re: Eliana21]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано19.12.13 20:41



трябва и да се пече във фурна, в която една седмица преди това да не се е пекло ястие с месо. Хубаво е и свещеник да благослови фурната, а също и съдовете, в които се замесва тестото и тези, в които се пече. Препоръчва се, т.е. не е задължително, процесите по изготвянето на просфората да бъдат придружавани от химнопеене. Ако приготвячът не може да пее добре, тогава е позволено да се използват технически средства, възпроизвеждащи църковно пеене, което, обаче, в никакъв случай не трябва да съдържа инструментална съставка. Това обстоятелство - инструменталната съставка, е неправославно, и може да компрометира целия процес.

Елиана: "Например приготвянето на просфори е един процес който изисква усърдна молитва и светена вода не просто слагането на печатче както и да е върху което и да е парче тесто както се вижда на тези клипове."





Тема Re: Св Синод е написал точна реакциянови [re: izz]  
Автор Eliana21 (минаващ)
Публикувано19.12.13 20:46



Както казва апостол Павел „Всичко ми е позволено, ала не всичко е полезно; всичко ми е позволено, но няма да бъда аз обладан от нещо” (1 Кор. 6:12).

Трябва човек да прояви разсъдителност какво е това нещо и този дух който му дава идеи да яде образи на Божи Светци а най-добре да се посъветва със свещеник.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.