Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:31 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: старецът Порфирийнови [re: timotey-25734]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано13.12.13 11:33



Ми така е Тимотей, няма точна дума с която да се изрази динамиката на свързването между човешките личности в Христос.
Евангелието е система от симптомно ориентирани адаптивни правила, обновявани от Христос в сърцата на верните. Те са трудно смилаеми за оглашените и се различават от твърдо фиксираните правила написани на "външен носител".
Затова и всички Християнски ереси изпадат в множество логически противоречия е се заплитат като пилета в калчища в плътското си умуване.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: старецът Порфирийнови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано13.12.13 15:05



Тими
празника на великият свети Спиридон мина скоро, но ти като любител на Преданието ето ти нещо



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: старецът Порфирийнови [re: Metropolis]  
Автор Eliana21 (новак)
Публикувано14.12.13 20:16



Цитат на Старец Порфирий който дава отговор и на двата въпроса:

"Ние сме истински християни когато имаме дълбоко чувство че сме членове на мистичното тяло на Христос , на Църквата , в непрекъсната връзка на любов , когато ние живеем обединени в Христос , това е преживяване на единство в Своята Църква. Ето защо Христос се моли на Своя Отец, казвайки 'нека те да бъдат едно.' Той повтаря молитвата отново и отново, и апостолите подчертават това навсякъде. Това е най-дълбокия аспект, най-възвишения смисъл на Църквата. Това е мястото, където трябва да откриете тайната: всички да бъдат обединени като един човек в Бога. Няма друга религия като тази, и никоя друга религия не казва нищо такова. Те имат нещо за казване , но не и тази мистерия, това изключително ниво на мистерия, което Христос изисква от нас и ни казва че трябва да достигнем, че Той иска да станем Негови.

Християнската религия преобразява хората и ги лекува.

Нашата религия е религията на религиите . Тя е от откровение , автентичната и истинска религия. Другите религии са човешки, кухи. Те не познават величието на Триединния Бог. Те не знаят, че нашата цел , нашата съдба , е да станем богове по благодат, за да постигнем подобие с Триединния Бог , да станем едно с Него и помежду си . Това са неща, които другите религии не знаят, никоя друга религия не казва такова нещо. Крайната цел на нашата религия е, "да бъдат те едно." (Йоан 17:11, 22). Тук работата на Христос достига своето изпълнение. Нашата религия е любов, Ерос, ентусиазъм, лудост, копнеж за божественото. Всички тези неща са вътре в нас . Душата ни изисква от нас да ги постигнем."

Цялата статия:



Редактирано от Eliana21 на 14.12.13 20:22.



Тема Re: старецът Порфирийнови [re: Metropolis]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано14.12.13 22:18



Аз съм старостилец - още св. Николай не е минал, но благодаря -видях го. В книгата за него има още много чудеса. Някои от тях съм сложил в третата част на моите Писма до дъщерята - и сложих една много красива икона на св. Спиридон.

Не знаех, че капакът на мощите му понякога не се отварял... Какъв пример за нас ни даде Бог - 17 века и угодният Му е още жив - това, че е като заспал точно това показва. И още 1700 века пак ще си остане жив. Да угодим и ние Богу и ние да останем вечно живи!








Тема Аз пък съм християниннови [re: timotey-25734]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано14.12.13 22:28



"""Аз съм старостилец """

Аз пък се опитвам да стана




Редактирано от Ежко на 14.12.13 22:30.



Тема Re: Аз пък съм християниннови [re: Ежко]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано17.12.13 19:42



Нали трябва да бъдем Едно. Защо не сме едно - защо две трети от Православните, начело с руснаците и светогорците празнуват Рождество на 7-ми януари, а ние празнуваме заедно с католиците и протестантите - заедно по време с еретиците?!

2000 години беше един календар и един Типик за службите и сега защо се наложи промяна? Заради масоните и католиците. За да бъдем едно, трябва всички да изискваме Синодът да върне църковния календар. И тогава ще бъдем Едно.

Редактирано от timotey-25734 на 17.12.13 22:31.



Тема Re: Аз пък съм християниннови [re: timotey-25734]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано18.12.13 09:26



Това не ни разделя - както ти казах, никой "новостилец" няма проблем да се причастява било на Атон, било в Москва, било в Киев, било в Сърбия. . . Такива като теб, внасят разколнически дух понеже по дух си оставате разколници.



С какво смяташ че ти си по-горен от монах Кирил ?




Тема За Светоотеческия Календарнови [re: tri-9084]  
Автор Eliana 21 ()
Публикувано18.12.13 13:58



Тимотей не внася никакъв разкол като указва че Светоотеческия календар е правилния календар за Богослужение.

Както знаеш чудото на Благодатния огън и много други чудеса се случват всяка година по Светоотеческия календар даже и в Гърция която е новостилна с изключение на Св Гора Атон. Ние тук може много статии да си пращаме един на друг но 'който може да вмести да вмести.'

Тимотей не е разколник защото не призовава към разкол или лишаване от причастие на новостилци в старостилни храмове а към връщане на БПЦ към Светоотеческите традиции по отношение на календара нарушени по време на комунизма.

Ние не сме по-горе от Св Отци от 7те Вселенски събора.



Тема Re: За Светоотеческия Календарнови [re: Eliana 21]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано18.12.13 17:53



Когато в Иерусалим е Велика Събота, така и в България е Велика Събота, нали.

Тимотей се върна в БПЦ, но не се причастява в родния си град, понеже храмовете били "новостилни". Това ако не е скрит призив към ракол, какво е.

Мнозина не знаят, че 1-я Вселенски Събор реформира календара на Созиген:

"От времето, когато бил въведен юлиянският календар, до времето на Първия вселенски събор в 325 година, юлианският календар бил изостанал от астрономическия с почти 3 денонощия. Това станало известно на Събора от доклада на делегацията на Александрийската църква. Последната била по-добре осведомена от останалите църкви по календарните въпроси, благодарение на нейните връзки с александрийските астрономи. Затова Александрийската църква единствена по онова време съставлявала всяка година календарни таблици, с които определяла и съобщавала на всички останали църкви кога се пада през дадена година Пасхата. Когато отците на Събора чули доклада на Александрийската църква и разбрали, че църковният календар е изостанал с 3 денонощия, те съвсем не оспорвали това положение, никой от тях не се осмелил да каже, че това няма никакво значение за Църквата, но всички единодушно взели решение: да се изпуснат З денонощия от църковния календар, за да се изравни той с астрономическия.

Така и станало и това е един прекрасен прецедент и пример за решаването на календарния въпрос,

валиден и задължителен за цялата Църква и за всички поместни църкви!"





Редактирано от tri-9084 на 18.12.13 18:06.



Тема Re: За Светоотеческия Календарнови [re: tri-9084]  
Автор Eliana 21 ()
Публикувано18.12.13 18:37



Да. Но други чудеса както това с лилиите на Св Богородица стават на Успение по Стар Стил.



Тимотей има право да се причастява в който храм избере. Това не е призив за разкол а негово лично право и предпочитание.

Ако това действително е така и е станало прецедент защо не е било отразено в останалите събори?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.