Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:33 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Eliana21 (новак)
Публикувано24.11.13 19:26



Да искат списък с достойни от еп. Гавриил -- той със сигурност има някоя и друга добра идея.





Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано24.11.13 19:35



Аз уважавам душевното Ви смущение. Това е началото на Вашите недоумения, които терзаят душата ми от три десетилетия. Прочетените Ви съждения са като на част от масата. Искаше ми се да Ви чета като богослов и юрист.

1) Ако имахте власт, какъв изход бихте предложили.

2) Коя точка от Устава намирате за нарушена?

3) Какъв изход предлагате?

Колкото до еп. Игнатий, лично аз приветствам смелостта му, но така или иначе, как гледате на обвинението му срещу еп. Сионий? Според логиката на площадните вълнения, в чийто фокус е единствено еп. Борис, би трябвало да се санкционира и еп. Сионий, но питанката ми е защо? Защо никой не предприема разследване на обвиненията и защо еп. Игнатий си позволява лекомислието да обвинява без аргументи, уважителни за църковния и граждански съд?!

От Вас, юриста, очаквах друг поглед към обвиненията, подхранващи безпринципната принципност. Уж демонстрации за чистота в Б.П.Ц., а с нечисти методи.

В действителност, еп. Игнатий какво искаше да каже на обществеността? Мислите му са твърде разхвърлени. От една страна се оттегля, от друга страна обвинява еп. Сионий и еп. Борис, от трета страна говори за страховете на митрополит Кирил, от четвърта страна говори, че олигарски управляват Църквата и сплашват владиците. Много приказки без никаква последователност.

Уж се отказва, а после архимандрит Дионисий му внушил и го убедил. Само това е достатъчно за да се постави диагноза без специалист. Какъв вятър митрополит ще бъде, след като не обмисля действията и приказките си? С всичката ми адмирация към него за някои огласки, не виждам никаква последователност на уравновесен човек. Вие виждате ли я?



Тема Re: На варненци -нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано24.11.13 22:38



Каква власт? Властта на патриарха, на всеки отделен епархийски деребей, на оберпрокурора или на автократора? Всъщност няма значение - няма как да се даде отговор на този въпрос.
Одеве слушах по телевизията митрополит Антоний. Освен ясната заявка за бъдещето на Игнатий, каза и други интересни неща - поне 10 пъти спомена думата "клир", вкл., че е избран от клира в Европа и най-интересното - че е поел по спасителния път на клирик.
Освен маловерието, неверието, безсъвестността, безкруполността и гордостта, това е един от основните проблеми. Клерикализацията - ние сме Църквата. Значи щом сме клирици сме поели по пътя на спасението. Ми освен Писание и Предание, и много стенописи има от време оно - като се почне от Лествицата и се стигне до предверията на всички изписани манастирски храмове. Драматичното хоро към геената огнена все от клирици е водено. И то с корони.

Вижте, хората са петимни не за добри администратори, твърди ръце, литургисти, оратори и пищни одежди. Петимни са за пастири. Петимни са за разговор, за малко внимание. За добра дума.
Благодаря за старлес, че напомни за Йезекил.

За устава!
Има изнесени данни за нарушения по:
т.8, т.9, т.16, т.18 на чл.190-ти от Устава.

Само че никакъв църковен съд няма да се произнесе обективно, когато е съставен от хора, за които други хора могат да изнесат същите или идентични данни.
Когато са писани правилата и каноните по дефиниция се е предполагало, че тези за които са писани имат страх от Бога. Не само клириците, а и миряните.
Знам, че за мен, като мирянин оправдание в съдния ден, че владиците ни били такива и онакива, няма да бъде прието.
Не знам обаче дали владишкото оправдание, че "оставих овцата на вълците за доброто на Църквата, а и в устава нищо не пишеше за тази овца", ще бъде прието.

Редактирано от AnimaMeaTibiAmandi на 24.11.13 22:45.



Тема Re: На варненци -нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано24.11.13 23:04



Ще Ви разкажа нещо и простете ако вече съм го правил, но за мен това е показател да това, което се случва.

Знаете, че всяка година ходя по 10-15 дни в Родопите. Има едно помашко селце, вдън гори тилилейски, на 3 км. от границата с Гърция. 90 жители, няма магазин, няма нищо. Но имат църква. Нова, от 2003 год.
През 2000 год. дядо Арсений лично покръства 20 човека, в последствие още 15-20. Построява се и църква. Всяка година, поне веднъж, със прословутата зелена лада, дядо Арсений е там за да служи, да говори с тях, да седне на масата с тях. Откак почина, Царство му небесно, очевидно колоната от мерцедеси и беемвета, трудно може да стигне по разбития път до селото. През последните 7 години само веднъж е служил девинския поп, който обаче редовно ходи да прибира касата за дарения от стотиците туристи като мен, които умилени, че в сърцето на помаклъка бие камбана, дават някаква лепта. Когато попитах в Девин защо не се служи в това село, ядния отговор беше - баа, че то там са 5 човека и кви християни са?

Но, тези "никакви християни" в салона, в които се събрат - нещо като читалище, кръчма, кафене и зала за празници, са окачили две малки портретчета в дървена рамка - едно на Левски, и едно на дядо Арсений. И редовно ги бършат от прах и изправят, ако леко са се накривили.

---

"Играем си на шикалки с Бога".
Ще станат вече 10 години и не мога да изтрия от паметта си това изречение.

---

Мисля да приключвам, за това - честит имен ден и по молитвите на св.Климент Охридски да имате здраве и сполука във всяко добро.



Редактирано от AnimaMeaTibiAmandi на 24.11.13 23:14.



Тема Ако Игнатий бе честен, да бе подал отвод.нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано25.11.13 09:10



Ако Игнатий бе честен, да бе подал отвод. Но не би. Жалкото тук е това, че продължава да палячовщини в ефира съблазнявайки хората. Последната му изява бе днес в "Здравей България" на Нова, където публично обяви за свой идеен съмишленик Светльо Ангелов и почти дословно изпапагалства ето това:




Само не разбирам как ти успя да се вържеш на хора с лукави сърца.

И пак ще кажа: ако Игнатий бе честен, да бе подал отвод. И лукавото му оправдание: "ако се оттегля има вероятност те завинаги да ме зачеркнат от всякакви списъци".

А бе ти на човеци ли се уповаваш или на Бога, бре. Тия номерца могат да минат за пред медиите, но Истината е тази, която ще ти въздаде за лукавщината.




Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано25.11.13 09:39





Нужен е спешен ремонт на храма в боринското село Кожари
15.02.2011 / 14:14 - citybuild.bg

Покривът на параклиса „Св. Георги Победоносец" е протекъл и създава опасност да унищожи всички стенописи.

Това съобщи за радио „Фокус"-Смолян кметът Митко Богутев. Той обясни, че храмът е построен през 2000 г. с частни дарения. След това е богато изографисан, но се е появил проблем с покрива. Кметът е отправил писма до областния управител на Смолян и различни институции да се осигурят средства и специализирана фирма, която да извърши ремонт на покрива и да довърши външната облицовка на храма. Две фирми от Пловдив вече са откликнали и са направили парично дарение, но сега се търси специализирана фирма, която да извърши ремонтните дейности.

Кметът обясни, че храмът е много посещаван, като на Гергьовден се организира двудневен общоселски празник, на който се събират стотици жители и изселници от Кожари, което се намира на самата гръцка граница. Зачестяват и случаите, в които двойки, сключили граждански брак в „Ягодинската пещера", пътуват 9 километра по черен път до селото, за да сключат в параклиса църковен брак. Богутев обясни, че това е най-близкият православен храм, затова с увеличение на браковете в пещерата се увеличават и посетителите в селото, сключващи църковен брак.



С фолклорен събор в боринското село Кожари отбелязаха Гергьовден
06.05.2011 13:54 / Смолян / Новини
с. Кожари. С фолклорен събор в боринското село Кожари отбелязаха Гергьовден, съобщи за радио „Фокус” –Смолян кметът на селото Недялко Богутев. Селото, което се намира на самата българо-гръцка граница и има население от едва 100 души събра за празника над 600 човека, като много гости са дошли от Триград, Буйново, Девин и вътрешността на страната. Съборът се провежда до параклиса „Св. Георги”, който е единственият в този регион. Заедно с фолклорната програма, в която със свои изпълнения са се представили състави от Триград и Буйново се е раздал и благословен курбан, приготвен от месото на пет овце. Богутев отбеляза, че заради заетостта на местния свещеник с освещаването на нов параклис по пътя Девин- Михалково и служба в Девин, в параклиса е нямало служба. Хората са взели светена вода и сами са осветили курбана. Кметът обясни, че районът на Девин, Борино и Доспат се обслужва от един свещеник и по време на големи празници му е трудно да посети всички села. Според местните обаче е достатъчно, курбанът да е поръсен със светена вода, за да се спази традицията. Празника продължава с народно веселие и изпълнения на самодейци. Кметът изрази съжаление, че за разлика от други години сега за празника в селото са си дошли много малки гурбетчии.
Здравко БЕШЕНДЖИЕВ







Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано25.11.13 11:52



Благодаря Ви за вниманието. И на вашия Климент желая да крепне във вярата и да ви радва!

Друже, познавам Ви и Ви уважавам като трезво мислещ и уравновесен човек. Позволете ми братската препоръка - гневете се и не съгрешавайте в безпринципност. Позволете ми да споделя несъгласието си с подхода на Вашата мисъл и разочарование от погледа на професионалист. За сетен път се повтарям, че не се силя да омаловажавам или защитавам беззаконията. Познавам ги от личен опит и съм ги критикувал многократно в двата форума. Боя се, че в свещения си гняв, Вие губите уравновесоност и трезвомислие, подхранвайки отрицателно настроение срещу еп. Борис. За разлика от Вашата личностна настройка и падане в тенденциозно поставения капан на о. Василий Шаган, аз съм за принципни действия, а не за личностно разчистване на кариеристични пътища.

Ако ще се прави чистка в Б.П.Ц. и ще се морализира живота й, то нека се измисли форма щото всички недостойни да бъдат отсранени. Очевадна налудничавост е тенденциозната ожесточеност срещу личността на еп. Борис. В доказателство на моето съждение ще Ви кажа, че ако беше спечелил сценарият на Шаган щото еп. Наум да набере най-много гласове, никой нямаше да се ожесточава срещу еп. Борис.

Ето го църковното лукавство. Ето я православната ни български патент безпринципност!

Ако някой ни настъпи по мазола, силата ни е в компроматите и многото площадна врява. Точно това става в момента, а не някаква добросъвестна борба за нравствена чистота в църковността.

В отговор на:

Има изнесени данни за нарушения




Непростими са подобни приказки от устата на юрист от Вашата величина! Ако аз започна кампания срещу Вас и Ви обвиня във всички възможни престъпления, сама по себе си тази врява и лудост ще стане ли начало на съдебен процес?

Защо искате от патриарха да се вслуша в площадната глъч с тенденциозни компромати, след като никой, дори Василий Шаган не е поставил когато е било редно съдебен иск против еп. Борис?!

Ако Шаган беше почтен човек, щеше да реагира преди избора, ако не е съумял да го стори при оповестяване листата на избираемите митрополити. Дори нашите "приятели" от "Двери" не сториха акт на човешка почтеност и загриженост за църковен морал и чистота. Ако са имали достъп до монашеското писмо, защо не са го огласили с огласата на листата и някой да представи аргументиран съдебен иск против низвержението на еп. Борис.

Ако Вие сте християнин и богослов, трябва да искате не отстраняването на този и онзи от избирателната листа, а ако те са нарушили каноните, да бъдат низвергнати. Странно, но факт. Никой не говори за низвержение. Значи всички хулиганстващи ще ги устрои само едно изключване на еп. Борис от листата. Църквата да си се радва и занапред на гревете, предявени за неговата дискредитация, ако са истина.

Колкото и да е опорочен еп. Борис, християнската ни съвест не би трябвало да допуска порочна битка срещу него и увличане на възможно повече народ по един безнравствен начин и уж в името на църковната чистота и нравственост. Това е лукавство и коварство български патент.

Моля Ви, воювайте като интелектуалец и професионалист, както спасихте достойнството на о. Николай, но не влизайте в капана на Шаган и не се прославяйте този път като безпринципен хулиган.

За еп. Борис се говори, че имал жена. Та едва вчера ли са узнали новината, че я афишират, ако е истина. За еп. Наум се говореше по телевизията и се писаха също протестни писма, че сякаш живеел с любовника си в Синода пред очите на всички синодални старци.

Не мога да зная дали е истина, дали е клевета. Привеждам двете мълви в контекста на горецитираните Ви думи. Защо Борис трябва да бъде отстранен заради обвинения без доказателства, а Наум да стане Варненски митрополит?

Самият Вие потвърждавате онова, което съм си мислел без да търся достоверна информация.

Началото на порочността във варненския избор бе поставена от еп. Наум. Вината е на Синода, че нарушавайки уставността, го натовари да се мотае да служи панихиди за стареца си, което е своеобразна предизборна кампания.

При този безспорен факт на порочност и липса на каквато и да било реакция от лаладжиите на Шаган, струва ми се, че е крайно непочтено и връх на опорочено съзнание да се търси начин за отстраняването на еп. Брис само заради това, че еп. Наум не е набрал нужните гласове за да се окаже първа кипра в играта на шикалки с развръзването на ръцете на Св. Дух, за което говори Шаган.

Каква наглост! Каква жигосана съвест да се похули Св. Дух в тази Шаганова кампания!

Колкото до еп. Игнатий, струва ми се, че той се оказва най-недостойният от всички в листата. Поведението му не е на уравновесен човек.

Уважавам желанието му да се изясни случаят със смъртта на митрополит Кирил, но защо точно в този момоент? Защо си е мълчал до ден днешен и едва сега решава да се прави на интересен, след като се изложи с оттеглянето си, съгреши с клевети срещу епископите Борис и Сионий, после се вслушал в съветите на Дионисий като компрометира патриарха, че последният пошушвал на Дионисий какво да говори на Игнатий. С една дума - лудница!

Дори и да е истина, че патриархът е бил до архим. Дионисий. Трябваше ли еп. Игнатий да огласи по този идиотски начин?! Струва ми се, че ако беше уравновесен човек с пълноценни умствени способности, можеше да оправдае връщането си в избора по друг, по-благоприличен начин и да го облече в съответната лексика.

Мислите ли, че би било полезно и жест на морал, ако утре Игнатий стане митрополит и след всяко синодално заседание забръщолеви по медиите с всички цветове на дъгата кой митрополит какво е говорил в заседанието, кой против кого воюва и т.н.? Тези налудничави детайли ще оздравят ли агониращата българска църковност? Аз не съм уверен.

Засега не виждам принипност в надприказването и оклеветяването. Това ме кара да си остана песимист в положителния изход на подетата кампания.

Редактирано от Prokimen на 25.11.13 12:10.



Тема Прокимен, защитете конкретно и официалнонови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано25.11.13 12:04



епископа Борис, защото за сега по отношение на този човек от Вас идват някакви, с извинение, мътновато неопределени сигнали (за него), а по-нататъшните ви "конструкции" се градят на тях и на "лошите качества" и на други участници в тази афера.

Този текст, мисля, е един от примерите за моята теза:

"Вие губите уравновесоност и трезвомислие, подхранвайки отрицателно настроение срещу еп. Борис. За разлика от Вашата личностна настройка и падане в тенденциозно поставения капан на о. Василий Шаган, аз съм за принципни действия, а не за личностно разчистване на кариеристични пътища.

Ако ще се прави чистка в Б.П.Ц. и ще се морализира живота й, то нека се измисли форма щото всички недостойни да бъдат отсранени. Очевадна налудничавост е тенденциозната ожесточеност срещу личността на еп. Борис."


След като познавате в не малка степен този човек, който Ви е бил и шофьор, представете, ако обичате, нещо като списък на положителните му качества, а също и Ваши оправдания на някои обвинения срещу него. Моля Ви да не се плъзгате по плоскостта, че Борис има кусури, но и еди кой си имал и т.н.



Тема Re: Прокимен, защитете конкретно и официалнонови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано25.11.13 12:16



Брате, аз нямам за цел да защитавам или осъждам персонално който и да било, а и никого не познавам отблизо. Познавам отблизо единствено Адрианополския еп. Евлогий, който ми е бил протосингел в две епархии и игумен, но той не е в листата.

Моето смущение е единствено от факта, че се води една обществена кампания уж в името на нравствеността, но по един пословично безнравствен начин.

Многото врява е на личностна основа, а не по принцип.

Камъните за препъване в цялата тази олелия са епископите Борис и Наум.

Повтарям се и защитавам своето си виждане, че ако Наум беше набрал нужните гласове, никой нямаше да заговори против еп. Борис. Ако пиесата се беше изиграла по абсолютно същия начин, но вместо Борис да би бил Наум, никой нямаше да заговори, че Игнатий не бил избираем. А защо да не е избираем? И ако не е избираем защо са чакали до този момент, а не са реагирали в началото?! Ето го моето доказателство за явно лукавство.

Уж варненци били загрижени да не се опорочат изборите и уличиха еп. Борис в подкуп на гласове, но същите тези улични богомолци не намериха християнска почтеност да изискат от Синода да прекрати шетанията на Наум под предлог на панихиди. За мен, ако е имало подкуп на гласове, той не е по-неморален от панихидите на другия. Ако ще се говори за опорочени избори, би трябвало да се упомене нарушението на правилата на играта и от Наум, но не би. Никой не си спомня вече появата на двете момчета от малцинствен произход и за писмото на българския свещеник в С.А.Щ, което той адресира до дядо Максим защо любовникът на еди кой си епископ живее в Синода. Ако телевизионното свидетелство против двамата епископи, резидиращи и служещи в София е клевета, то защо да не се приеме, че това което се тиражира против еп. Борис е клевета?

Ако се вслушаме в желанието на Анима, че спрямо еп. Борис имало нарушени точки от Устава, защо да не се отстранят и наклеветените по телевизията епископи Йоан и Наум докато нарочно църковно съдопроизводство не уточни къде са границите на лъжата и истината?

Защо свидетелството на двете циганчита по телевизията да не е достойно за синодално разглеждане и обществени вълнения по площадите, а обвинението против еп. Борис и еп. Сионий, трябва да приемем за неопровержима истина, налагаща тяхното отстраняване от листата на избираемите?!

Вашият личен отговор какъв е?

Редактирано от Prokimen на 25.11.13 12:35.



Тема Re: На варненци -нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано25.11.13 13:34



"Непростими са подобни приказки от устата на юрист от Вашата величина! Ако аз започна кампания срещу Вас и Ви обвиня във всички възможни престъпления, сама по себе си тази врява и лудост ще стане ли начало на съдебен процес?"


Точно защото съм юрист съм се изказал по този начин. Ако забелзявате използвам думата "данни", а не факти. Също така казвам, че "има знесени данни", а не твърдя, че са извършени нарушения. Кое е непростимото? Има ли изнесени данни? Подлежат ли на доказване?


В светското право, и по точно в неговия клон наречен наказателно право, в чл.207, ал.1 от НПК е предвидено, че съдебното дирене започва при наличието на законен повод и достатъчно данни. И тъй като това ми се падна и на държавния изпит, то добре си спомням, че съобщения в пресата за извършено престъпление, се счита по безспорен начин на "достатъчно данни".

Събирането на доказателствата е работа на разследващите органи - полиция, дознание, следствие под надзора на прокуратурата. Съдът пък преценява кои доказателства са годни и могат да бъдат въобще доказателстава и кои - не.

Разбира се, че ако ме обвините във всички възможни престъпления ще е възможно да стартира съдебен процес. Дори на два.

Единият ще е възможен ако прокуратурата прецени, че изнесеното от Вас представлява "законен повод и достатъчно данни" и се сасосезира с възбуждане на наказателно производство срещу мен. Страни по това дело ще сме аз от една страна - като заподозрян и евентуално по-късно в зависимост от събраните доказателства като обвиняем и по-късно като подсъдим и държавата в лицето на прокуратурата, от втора страна. Вие ще сте свидетел.

Вторият процес ще е между мен и Вас. И той ще е за клевета и/или набедяване в престъпление. В този процес Вие ще трябва да доказвате твърденията си. Т.е. за разлика от първия процес Вие ще сте страна по делото и при това активна страна върху която ще лежи тежестта на доказването.


Какво общо имам с еп.Наем и о.Шаган? Нито ги познавам, нито пък искам да им адвокатствам. По-горе написах ясно, че не считам за редно това, което се случва да бъде персонализирано само с Борис. След има достатъчно данни

, че Наум е извършил нарушения на Устава, то нека опонетите му да сезират незабавно Синода. Защо не го правят? За да не ме разсърдят мен ли? Заради това, че имам позиция по този въпрос, следва ли да нося на гърба си отговорност за безотговорността и всички безобразия, които се извършват в БПЦ?

Защо никой да не говори за низвержение?
Разбира се, че при доказване на такива провинения следва да има и съответните наказания.
Само че, в светското право, съдебния процес е един от начините за "изпиране" на личността. Образува се дело, събират се куци и негодни доказателства, опорочава се в зародиш и след 2-3 години дело и "горещи репортажи" съответното лице е оправдано по всички точки на некадърното обвинение.
А тук - какво ще стане? Ще изгори някой, който е г-н никой.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.