Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:48 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Re: На варненци -нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано20.11.13 23:18



Неговото място беше в Пловдив.
Според мен.



Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.11.13 23:44



Сякаш пловдивчани са го искали за свой кириарх, но дядо Евлогий не беше любимец на дядо Кирил и неговата герасимистка партия в Църквата.

С тези си думи не искам да кредитирам слуховете за разиграни пари в Пловдив. Не съм следил събитията около избора и затова се въздържам да наливам вода в мелницата на пловдивските интриги.

Истина е, че за скандала в ПДС главен организатор беше старецът на дядо Евлогий, който беше броил пари на семинаристите да го дискредитират, но в дискредитирането на дядо Евлогий се потруди не малко и бившият ефимерий, сегашен секретар на Синода.

Дядо Евлогий е нужен на Църквата като митрополит. Лично аз възлагах много надежди на дядо Николай и все още искам да вярвам, че той ще играе положителна роля в живота на българската църковност. Бог да внуши на обидения дядо Евлогий да влезе отново в листата на избираемите, както и на епархийски избиратели да го облекат в нужната власт и правомощия, ако искат нещо да се промени.



Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано23.11.13 13:24



И да ни разкажете как е минало "събранието" на царственото свещенство пред Синодната палата.

Какви са шансовете на еп. Игнатий да оцелее след тези взривни изказвания? Има ли вероятност някой да се вслуша в неговите думи и те да станат начало на една нова страница в живота на българската църковност?

Бог да дава смелост на дядо Неофит, защото не е никак шега работа неговото председателстване на Синода днес.

----
Като "коментар" в "Двери" са дадени клипове от т.н. "Бдение". Останах положително изненадан от словото на о. Василий Шаган. Отдавна не бях слушал с простички думи да се каже много нещо. Няма никакво съмнение, че варненският прецедент ще даде някакви наченки на положителни промени в българската църковност. Ако синодалните старци не си вземат поука, македонците могат и да загърмят с истински пушкала.

Редактирано от Prokimen на 23.11.13 13:35.



Тема Re: На варненци -нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано23.11.13 22:57





Няма мотиви, същият списък - било за изпитание!!!
Очевидно ПРОБЛЕМЪТ ще се персонализира до Борис и с това ще се приключи. Проблемът не е Борис, той е просто негова материализация към настоящия момент по настоящия казус.
Омерзен съм от приказките (не владишки, а на редови миряни), че еп.Игнатий е: луд, ненормален, хахав, подкупен (от кого и защо не стана ясно), играел игра, не му била чиста работата....


Но за лудите и хахавите бе и финала на един роман на Вазов, в който всички се кълнат като в Библията. Ами да вземат да си го препрочетат.



Тема Re: На варненци - *DELETED*нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано23.11.13 23:17



Мнението е изтрито от tri

Тема Re: На варненци -нови [re: Ежко]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано23.11.13 23:20



чл.89, ал.2

(2) Светият Синод се произнася с мотивирано решение в тридневен срок от получаването на жалбата. Той може да потвърди избора или да го касира. Решението на Светия Синод е окончателно.



Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор starless (минаващ)
Публикувано23.11.13 23:53



Вярно, за изпитание е! Единодушно решила...сговорна дружина, единодушно, но в кой дух? Бог, вероятно, допуска тази мерзост за изпитание на всички ни - един отляво, друг отдясно;един овца,друг коза...Припомнете си Иезекиил, гл.34 -сякаш Господ говори на родния наш синод...Прочетете отново тази глава и да кажем на Утешителя - Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе! Припомнете си колко пъти в Църквата е оставал един верен епископ, идва време явно да се случи същото отново...Дано се окажем "овце тлъсти, а не мършави"! И Бог да ни даде този достоен епископ! Повече от всякога трябва да сме будни, защото - в каквото ни завари, в това и ще ни съди.



Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано24.11.13 17:51



Вашата наивност започва да ме развеселява (разсмива).

1) Вие какво очаквахте?

2) Ако бяхте на мястото на патриарха каква лична позиция бихте огласили или по другому казано, ако да бяхте Св. Синод каква мотивоировка щяхте да приложите?
(Навремето, покойният Макариополски еп. д-р Николай кожухаров разказваше, че когато били семинаристи, питали ги кой какъв мечтае да стане. Един от съучениците му изявил желание да стане Св. Синод )

Виждам, че свещеният Ви гняв иска щото еп. Борис да бъде изхвърлен от листата. Аз обаче не виждам как уставът го позволява. Вие виждате ли уставна пролука да се осхществи пристрастието на о. Василий Шаган за да спечели неговият сценарий за еп. Наум?!

Според мен, Уставът е виновникът да се затлачват нещата или да се водят делата в задънена улица.

Днес писах в темата на Майкъл твърде дълго, но си изтрих многословието.

Ще съм Ви благодарен да споделите Вашето виждане каква друга процедура виждате и как най-вече би се осъществила тя по силата на Устава.



Тема Re: На варненци -нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано24.11.13 19:06



Повтарям - омерзен съм. И уморен.
Възможно и да съм наивен.

За това ще отговоря с два цитата:

Първият е евангелски и използван днес от варненските християни по повод това йезуитско решение на многопочитаемите синодални старци:

"Зная твоите дела: ти не си ни студен, ни горещ; о, дано да беше студен или горещ! Така, понеже си хладък, и нито горещ, нито студен, ще те изблювам из устата Си" (Откр.3:15-16).


Второто е по повод предстоящата разправа с епископ Игнатий:

"Тоя луд беше единственият човек, който се осмели да протестира". (Под игото, И.Вазов)

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от AnimaMeaTibiAmandi на 24.11.13 19:08.</EM></FONT></P>

Редактирано от AnimaMeaTibiAmandi на 24.11.13 19:09.



Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано24.11.13 19:24



пп

Шаган може и да има пристрастие за еп.Наум, но това и желанието на болшинството синодали.

А ако до няколко месеца еп.Борис излети от Бачково, то това ще се окаже една добре пресметната шахматна партия на виден южен кириарх



Че ставали скандали, че хората изпитвали отвращение, че бягали от Църквата - голям праз! Важна е както й казват "църковната дипломация" или каквото е всъщност - служението на себе си. Случва се и някой непредвидим или зле предвиден "идиот" да пообърка картите или да внесе нежелани нюанси, но ще се справим и с него. Омертата не се нарушава безнаказано. Дори и от случайни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.