Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:42 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Re: На варненци -нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано20.11.13 21:17



Шестте въпроса, които сте задали, ги задавам и аз. И не само аз. Всички около мен. Задават се в лични разговори, на свещеници, задават се във форуми, фейсбуци, по медии!

Никакъв църковен съд не може да разреши проблемите на БПЦ, ако в БПЦ няма критична маса вярващи православни християни, а не топлохладни владикопоклонници. Иначе Сульо ще съди Пульо.

Не съм съгласен с определението "зловеща кампания". Не се чувствам част от никаква кампания. Мнението ми е плод вътрешна убеденост и е изразено тук, и другаде, преди да бъде за-"дирижирано". Понякога в тинята пада капка, която предизвиква стихия на цялото трупано омерзение.

пп - като се закрие БПЦ със закон какво ще се случи?



Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.11.13 22:09



Възможно е да сте прав, че няма организирана кампания, както се оказахте прав за руската църква и прочие юрисдикционност.

Съгласен съм с мисълта Ви за нуждата от критично мислеща маса. Тази маса ще се дооформя, когато уставът на Б.П.Ц. включи действителни избори както за енорийските свещеници, така и за владиците и не на последно място за патриарха.

Допреди няколко години си правех илюзии, но за момоента песимизмът ми е тотален.

Вие кого виждате достоен за Варненски и прочие митрополит? За Варна е нужна обиграна във всички отношения личност и човек с твърд характер. Варна не е Силистра, нито Плевен.

В това си съсътояние, Б.П.Ц. не оправдава своето съществуване. Понеже съсътоянието е доведено от иерархията, остава да се види на какво е способен народът. Неграмотността е на университетско ниво и това е съществен проблем за някогашно духовно възраждане.

Редактирано от Prokimen на 20.11.13 22:10.



Тема Re: На варненци - *DELETED*нови [re: Prokimen]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано20.11.13 22:10



Мнението е изтрито от tri

Тема Re: На варненци -нови [re: Ежко]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано20.11.13 22:17



Редактирано от AnimaMeaTibiAmandi на 20.11.13 22:32.



Тема Иерархичният принцип, значи е виновеннови [re: Prokimen]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано20.11.13 22:22



В отговор на:

В това си съсътояние, Б.П.Ц. не оправдава своето съществуване. Понеже съсътоянието е доведено от иерархията, остава да се види на какво е способен народът.



Кой народ ?" Вярващият" ? А Вие по какъв начин се вписвате до довеждането на БПЦ "в това си състояние", бидейки многогодишен нейн свещенослужител и настоящ съблазняващ ?




Редактирано от Ежко на 20.11.13 22:28.



Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.11.13 22:41



Размисляйки по варненския случай, стигнах до практиката с тегленето на жребий, както е бил избран митрополит Тихон Белавин за патриарх. Какво е Вашето мнение по въпроса за евентуалния жребий?

Моето прескромно мнение е, че е напълно приложим и сякаш за момоента най-добър вариант, стига всички кандидати за постове са "достойни". Понятието е твърде широко и затова го сложих в кавички.

Иска ми се да вярвам, че Вие ще напишете една критична статия, която да стане ориентир в мъглявата канонична ситуация и липса на богословски издържано осветление.

Любопитно ми е да зная как приехте декларацията на неврокопските свещеници и ултиматум кои митрополити приемат за временно-управляващи овдовялата им епархия.

От уставна гледна точка как гледате на факта, че епископ Серафим остава в епархията. Няма никаква сянка на съмнение, че той е един от малцината достойни и способни хора да управляват епархия, но в името на справедливостта, оставането му в епархията докато се подготвят изборите е странност, която би могла да породи нова вълна от владишки пререкания и взаимни обвинения, началото на каквито сложи еп. Игнатий.



Тема Re: На варненци -нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано20.11.13 22:53



Жребият е единствения евангелски указан начин на избор. Още като бяха изборите за патриарх бях привърженик на този начин на избор.
От друга страна се втрисам от листите на кандидатите!
Добре сте го сложили в кавички.
Кой и как предлага персони като Борис да бъдат хиротонисани? И дали някога някой ще предложи Дионисиевци, Антимовци и прочее кариеристи да бъдат хиротонисани в епископски сан? Главата ме боли. Това е положението тук.
Повтарям се, но вероятно грешката е в мен - гледам да намеря духовниците, а виждам само политикани, бизнесмени и шментарджии.

Нямам представа дали е останал в епархията (еп.Серафим)! А и все още не е обявена дата за избори. Ще трябва да погледна пак устава. Миналата година се запознах с него, докато метеше с метла притвора на манастирския храм. Рядко някой е оставял в мен толкова приятно впечатление. Не открих и капка предвзетост.

Аз лично одобрявам, че еп.Игнатий направи тези изказвания. Крайно време е да се говори конкретно и с имена, а не като човек който се е набълбукал с пара. Знам от достатъчно сигурни източници за това, което се е случвало във Варна преди изборите.



Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.11.13 23:01



И аз останах изненадан от изявленията на еп. Игнатий. Стана ми даже симпатичен, че се осмели да каже нещо публично, което многократно съм намеквал в приятелски кръг и никой не искаше да ми вярва. Изненадан съм за обвинението му към еп. Сионий. Не споменава източник на информация и понеже няма достоверност, за мен си е клевета.

Не ми стана ясно защо "Двери" упоменаха по адрес на еп. Игнатий, че бил "неизбираем". Щом е в листата, защо да не е избираем? Ако "Двери" и други църковни авторитети знаят причините за неизбираемостта на епископа, защо не са реагирали в самото начало при обявяване на листата.

Жалко е, че еп. Евлогий се е оттеглил от изборите. Той е един от малкото сериозни архиереи, които искрено болеят за авторитета на Църквата. Би направил най-запустялата епархия образцова като Рилския манастир.



Тема Re: На варненци -нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано20.11.13 23:08



Епископ Евлогий още през февруари 2007-ма се сблъска челно с нечестността и фарса на т.нар."избори".



Тема Re: На варненци -нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.11.13 23:17



Той има пребогат опит в църковните несправедливости и пловдивският случай не би трябвало да става причина той да оттегли кандидатурата си за митрополит. В Русе би могъл да бъде избран, но вероятно дядо Неофит изчаква да подготви нещата за архим. Виктор.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.