Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:19 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Католически ереси с православен кореннови  
Автор Prokimen ()
Публикувано29.09.13 12:11





Драги Аск, все съм си мислел, че си културен, духовно грамотен и почтен млад човек. Тази нощ си променям мнението с убеждението, че както Ежко се опита да те изобличи, двойният стандарт и тенденциозната демагогия са ти станали втора природа и постингът ти издава да си се ошлайфал в това мерзавско изкуство.

Ако нямаш срам от хората да ме обливаш с клеветническата си помия, не се ли боиш от Бога или твоят Бог е клеветникът, затова и ставаш хистеричен негов служител.

Колкото и провокативно да пиша, всякога го върша с уважение към онези, които ще жертват от времето си да ме четат. Прочее, това което Йоанис нарече алабализъм за да се измъкне от конкретен отговор, не е злоупотреба с доверието на читателите ми. Ето защо съм изумен от дързостта ти да се изсилиш да подвеждаш твоите читатели в професионалната ти демагогия.

В другата тема нарочно споменах, че осъжданите от Православието мариологични римо-католически ереси са взаимствани от Изтока и не са никак чужди на истинското православие, чийто фанатичен представител без хорски срам и страх от Бога се явяваш.

Православната догаматика осъжда римо-католическите догмата, свързани със Света Богородица:

1) Нейното непорочно зачатие (т.е., че Св. Богородица е зачената от своите родители Йоаким и Анна без наследствеността на първородния грях)

2) Нейното възнасяне на небето с тяло след смъртта й.

Тези вярвания водят началото си на Изток и по-късно са усвени от латинския Запад, получавайки авторитета на догмати за римо-католическата църква. В нашата "истинно-православност", ние осъждаме тези догмати като еретически, но забравяме или от демагогия като твоята, или от недостатъчна грамотност, да имаме предвид, че Православната Църква възпява въпросните ереси в своите богослужебни текстове.

Ти имаш наглостта да оплюеш и обвиниш по най-непристоен начин, че заблуждавам някого си. Горчивата истина е, че точно ти заблуждаваш и при това не от неграмотност, а от професионална лукавост.

Нека започнем в хронологичен ред. Благодарение на Йоанис се появихме и двамата на клубния хоризонт. Прочее, св. ап. Яков, брат Господен ни задава реторичния въпрос: "Тече ли от един извор сладка и солена вода? " ( Иак. 3:12 )

Защо подкрепяш Йоанис когато търси с гъделичкащ слуха ти израз "цар на алабализма" да се съгласиш с ръце и крака, но без разсъдъка на главата си, а не се съгласяваш с неговото съждение, че Архиепископ Серафим Соболев е бил долнопробен доносник?! Какви са тези номера на духовна проституция от висотата на духовната ти девственост?

Уж си наясно със себе си и ме обвини, че аз не съм бил наясно със себе си, а излиза, че или не познаваш вероучението на твоята еретическа секта или си жигосал съвестта си в професионалния си фанатизъм за да заглушиш гласа Божи в сърцето си до умопомраченост?!

Явно, твоята префърцунена старостилност те е лишила както от православност, така и от християнството. В този контекст си за оплакване.

Извадените от Ежко някогашни мои съждения ми припомниха двойния стандарт на старците, които те увлякоха в Киприановата ерес. Но нека се върнем на въпроса за твоята помийна хистеричност.

Колкото до т.н. "непорочно зачатие" съм се изказал във форума на Пламен Сивов и няма да се повтарям. Тукашната тема е най-вече да изоблича твоето лукавство и крайна непочтеност по мой адрес.



Преди време ми беше писал на бележка, че американският ересиарх киприанит Хризостом идвал да успокоява рогатия добитък на Фотий когато Касиан се отделил от кравефермата 666 и спрял да й дава мляко.



Излиза, че вашата секта оборва по най-просташки начин св. ап. Яков, доказвайки, че от един извор е възможно да тече и отрова и светена вода. Апостолът ряпа да яде, а читателите да пасат трева докато им поникнат големи волски рога.

Ето го отново демагогският сектантски двоен стандарт. Ето го образецът на същинската простащина и хулиганство. Богоборството, друже, води до умопомрачение. Клозетното гърне на Серафим Саровски едва ли ще излекува обърканата ти богословски глава.

P.S. Моля Прокимен за извинение за редакцията, но цитирането на лична информация е деликатна тема. Поздрави.

Редактирано от нблдтл на 01.10.13 10:42.



Тема Възнесла ли се е Богородица с тяло или не?нови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано29.09.13 12:55



В крайна сметка в какво точно вярват киприанитите демагози като АСК, които заблуждават пасящите трева? Възнесла ли се е Богородица с тяло на небето или не? Росен Сиромахов иженарекомый епископ Фотий, оглавител на сектата твърди, че от древност светите отци учели за такова възнесение. Хризостом от Америка се обръща към българската дружина мерзавци за да ги увещава да вярват във възнесението на Богородица с тяло.

Старостилният сайт на отец Иван Латковски, бивш асистент по догматическо богословие в Богословския факултет на СУ

.









Ето какво пише на сайта : "Что касается предания о вознесении тела Божией Матери, то верование в вознесение Ее тела после его погребения есть в Православной Церкви. Оно выражено в содержании службы праздника Успения Божией Матери, а равно и в Исповедании Иерусалимского собора восточных патриархов 1672 года. Св. Иоанн Дамаскин во втором слове на Успение рассказывает, что некогда императрица Пульхерия (5 в.), построивши храм в Константинополе, просила у Иерусалимского патриарха Иувеналия, участника Халкидонского собора, мощи Пресвятой Девы Марии для положения в храме. Иувеналий ответил, что, согласно древнему преданию, тело Божией Матери взято на небо, и присоединил к этому ответу известное повествование о том, как Апостолы собраны были чудесным образом на погребение Божией Матери, как после прибытия ап. Фомы открыт был гроб Ее, и в нем не оказалось Ее тела, и как было открыто Апостолам, что Ее тело вознесено на небо. Письменные Церковные свидетельства по данному предмету вообще относятся к сравнительно позднему времени (не ранее 6 века), и Православная Церковь, при всем уважении к ним, не усваивает им значения догматического источника. Церковь, принимая предание о вознесении тела Божией Матери, не относила и не относит этого благочестивого предания к основным истинам, веры христианской."

Ще се намери ли някой безпристрастен, който да ми обясни с какво съм подвел читателите по въпроса?

Редактирано от Prokimen на 29.09.13 12:59.



Тема Re: Възнесла ли се е Богородица с тяло или не?нови [re: Prokimen]  
Автор gloriana (минаващ)
Публикувано29.09.13 13:55



да се надяваме, че питанката Ви е искрена и е единствено плод на недостатъчна духовна образованост.
Духовно неграмотна съм и искрено благодаря за представения материал. Прочетох всичко относно догмата и за съжаление открих противоречие в православните възгледи. Някои го смятат за ерес, други - не.



Тема Простащина ли е статията на Росен Сиромахов?нови [re: gloriana]  
Автор Prokimen ()
Публикувано29.09.13 17:59



Благодаря Ви за откровеността да споделите констатацията си за противоречие в православните възгледи. Вие намерихте ли повод да ме обвините като АСК, че Ви пращам да "пасете трева"? Къде я открихте моята простащина, привличайки вниманието на клубните читатели и писатели към една реалност? Подвеждам ли някого, пишейки, че онова, което осъждаме у католиците като ерес, го възпяваме в православното си богослужение като истина? С други думи казано, лъжа ли е, че и истинското православие е съпричастно на римо-католическите ереси?! Прочее, защо моят постинг да е простащина, а епископ Фотий, който го казва официално, да не е същински простак според логиката на Аск?



Тема Re: Простащина ли е статията на Росен Сиромахов?нови [re: Prokimen]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано29.09.13 18:13



Любезни Ми Прокимен,
Не се впечатлявайте на Аск!

Не крия, че от нещата, които прочетох напоследък в клуба от него, съм изключително много разочарован.

Никаква аргументация, а това, което е написал се нарича "въртене на лисичи опашки". Боя се, че в негово лице попадаме на поредния попаднал в ямата на Православния Модернизъм. Колкото и да не ми се иска, ще бъдем от двете страни на барикадата по отношение на Православието.

Да ми твърди, че митрополит Антоний Храповицки не е написал това, което е написал, при положение, че архиепископ Теофан Полтавски е направил съвсем точни представителни извадки, от които личи контекстно ясно каква е оригиналната идея на митрополита и после е показал как това се отличава от светоотеческото виждане по тези въпроси и то на най-основните в догматично отношение отци, Йоан Дамаскин и Максим Изповедник, си е чиста проба духовна слепота.

Има пълното право и да ми се обиди, но ще е по-добре да се замисли.

За съжаление хората, които могат да вникнат в написаното от Светите Отци и да го представят в коректен и достъпен вид на масовата аудитория, която няма чак такава дълбочина на духовното разбиране, са всъщност ненамируема рядкост.

Благодаря Ви за линковете! Ще сваля всичко и ще поизчета нещата малко по-нататък.

При всички положения Апологетиката е дисциплина, от която няма как да избягаме, и ще се наложи да посветим доста време, което е за полза на другите, докато за нас самите ще бъде изгубено скъпоценно време.

Не считайте, че някои от трудовете Ви са напразни!

Поздрави
Иво (Стар Жабок)



Тема Re: Простащина ли е статията на Росен Сиромахов?нови [re: Prokimen]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано29.09.13 18:51



Раздаването за "Бог да прости", което коментирах на времето, си е православния вариант на католическата концепция за чистилището от Флорентино-Фарарския събор.

Е, Жабчо нападнал православието, беше коментара, а истината е, че това са католически ереси, проникнали в Православието.

Не ми се оспамва темата с извадка, от която личи това ми твърдение, а не ми се дава линк към блога ми, защото е поместено в обширна статия. "За Писанието, Преданието, Вярата и Делата", която е всъщност втората.

Никой, който да види, че, когато Марк Подвижник говори, че важното са не делата, а Естеството, което ги поражда, тоест новото естество при новорождението и изпълването със Светия Дух, на което подробния анализ е направил епископ Игнатий Брянчанинов в статията си "За Спасението и съвършенството" в "Аскетични опити 2"!

Говоря за хора, на които духовните стойности на написаното в Писанието и Преданието, са им непонятни, защото им липсва Този, от Когото идва разбирането за тези неща, Светия Дух! И поради тази непонятност те никога не могат да направят духовните съпоставки в написаното тук и там и как тези неща се съотнасят едно към друго. Как се допълват, развиват, обогатяват и изясняват едно друго, това си е непостижимо за духовните слепци, ако помните какво Ви цитирах наскоро от Свети Симеон Нови Богослов.

Може и да не сте го видели, защото имаше перидо на Ваше отсъствие от Клуба, а аз го написах след една седмица.

Както и да е! Дали е за Марианизмите, за чистилището, за върховенството на папата или по някакъв друг въпрос, то винаги ще се намерят хора, които в неразбирането си ще защитават погрешна идея поради едната криворазбрана ревност за измисленото си православие, което е изопачаване на Истинското Православие.

Със Светоотеческото православие нямам никакъв проблем, но с "православието" на разни хорица, които се мотаят из клубовете вече имам голям проблем. Идват ми едни Илиеви настроения като край потока Кисон.

Боя се, че и добронамерени иначе хора карат повече на криворазбрана православна ревност, отколкото на добре обоснована и аргументирана библейски и светоотечески вяра!

Дано за някои хора важи тази последна ми реплика, а не горните констатации.

Бъдете здрав!

На когото Господ подари разбиране, подари, а на когото не подари, значи е извършил съд над него и го е предал на извратен ум и мислене!



Тема Re: Простащина ли е статията на Росен Сиромахов?нови [re: oldfrog]  
Автор exaybachay (каламутняк)
Публикувано29.09.13 19:19



На когото Господ подари разбиране, подари, а на когото не подари, значи е извършил съд над него и го е предал на извратен ум и мислене!

и тази "премъдрост" от къде идва - Бог, Исус, апостолите, някой православен светец или от един дърт изкукуригал жабок.

п.п. ако някой ме попита "де си виждал жаба да кукурига" ти си идеалния пример.

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема Re: Католически ереси с православен кореннови [re: Prokimen]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано30.09.13 00:42



Първо искам да Ви се извиня, ако по какъвто и да било начин съм Ви оскърбил Вас лично. Винаги съм се старал да коментирам единствено идеи на принципно равнище, а не и носителите им. Грешен човек съм обаче, така че простете ми, ако в това отношение съм сбъркал с нещо. Нямам нищо против Вас, нито желая да Ви очерням или клеветя.

Същевременно обаче никак не съм си променил мнението по принципната страна на въпроса. Не желая да коментирам Вашите писания. Съжалявам, тежко е да се чете подобно "нещо", което дори не знам как точно да окачествя. Не мисля да отговарям подобаващо, защото вече се извиних и за това, че може да съм се изразил някъде именно по подобен начин, и с това мисля да приключа коментара.

Единтвеното, което искам да уточня, е причината да реагирам по този начин.
Ето Вашите думи, на които реагирах: "Например, Православието осъжда римо-католическия догмат за възнасянето на умрялата Богородица с тяло на небето. За римо-католиците това е догмат. Ние казваме, че е ерес, а го пеем точно така на богослужението, както римо-католиците са го формулирали."
Извинете, но единствено аз ли виждам тук нещо, което никак не подхожда в устата на православен? Според Вашите думи излиза, че ние православните от поне 7 века, а всъщност доста повече, имаме формулировки на конкретни събития от историята на Църквката, възприети в богослужението, които формулировки (забележете - същите!!!) наричаме ерес у римо-католиците! Направо Ви заявявам, че ако моят епископ, който и ще да е, изкаже такова твърдение, аз много внимателно ще си помисля дали трябва да оставам негов енориаш. Как изобщо някой може да си помисли, че в православното богослужение могат да бъдат не просто допуснати, но и устойчиво навлезли от векове концепции, които по съществото си представляват ерес?! Не мислите ли, че вместо да се хули по този начин св.Църква, трябва да променим своите тези, според които тя е допуснала такъв абсурден двоен стандарт?!

И за да не ме обвинявате в голословие, а и за пояснение на останалите четящи тук, давам извадка от първия линк, който сте дали, от о.Иван Латковски:
"ВЪЗНЕСЕНИЕ НА СВ.ДЕВА МАРИЯ- догмат на Римокатолическата църква, възвестен официално на 1 ноември 1950г. от папа Пий ХІІ. Съдържанието на догмата е : св.Дева Мария се е възнесла на небето с тяло. Това логически следва от догмата за непорочното й зачатие- щом Божията Майка е зачената без порок, без грях, то смъртта не може да има власт над нея.Тя не е умряла, а е отминала от този свят и с тялото си се е възнесла при своя Син. След свършека на земния й път тя е взета на небето “с тяло и душа за небесна слава”."
Тук ясно се казва кое е ереста:
1. Догматът за непорочното й зачатие.
2. Прякото следствие от него - св.Богородица не е умирала!
Кое от тези две твърдения намерихте формулирано в православните богослужебни текстове?!

Вторият Ви линк, на прот.Максим Козлов прави следното уточнение:
"въпросът за смъртта (на св.Богородица) е заобиколен. Той не е определен в католическото богословие, защото съществуват два възгледа по този въпрос в Католическата църква - и двата погрешни, от православна гледна точка.

Ако Божията майка не е умряла, както казват едни католически богослови, то това влиза в разрез с учението на древната неразделна Църква, която утвърждава този факт, в частност чрез св. Йоан Дамаскин. Затова съвременните католически мислители предпочитат да казват, че Божията майка първо била умряла, а после възкресена и възнесена. Но ако признаем, казват те, че тя е умряла, въпреки че не е имала вина за първородния грях и не е носила отговорност за него, то това означава, че нейната смърт е била доброволна. Тя не е била длъжна да умре, но е вкусила смърт доброволно, както доброволно е вкусил смъртта и Синът Божи. Но ако била доброволна, то значи, че смъртта й била също изкупителна! Католиците именно така наричат Божията майка - Съизкупителница. Това е един официален титул, който често се използва в католическата литургика."


Вашата бомбастична теза твърди, че в православното богослужение или някъде в православния Изток можем да намерим поне две от следните безпочвени твърдения:
1. Св.Богородица е зачената непорочно и е непричастна към първородния грях.
2. Тя не е умирала.
3. Дори да признаем, че е умряла, това е станало доброволно в качеството й на съизкупителка.
Само че такива твърдения няма и не може да има, затова и си позволих да кажа, че Вие лъжете най-безцеремонно.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Простащина ли е статията на Росен Сиромахов?нови [re: Prokimen]  
Автор gloriana (минаващ)
Публикувано30.09.13 08:25



Не зная дали е простак, но почти дословно повтаря статията на архиепископ Хризостом.



Тема аск, какво значи според теб "успение"?нови [re: ask2OO4]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано30.09.13 23:09



Ето тук пренасям текста (от 29.9.2013г.), на въпроса на който аск засега не е отговорил:

"
А по повод на: "Ние наричаме ерес латинското лъжеучение, че св.Богородица не е вкусила смърт, а направо се е възнесла на небето. " (аск Истеричник ), без да съм много наясно по случая, ще цитирам официалния разширен католически катехизис:

"Също и в своето успение...

966 Накрая неопетнената Дева, запазена непокътната от всякакво петно на първородния грях, след като измина земния си път, бе възнесена с тяло и душа в небесната слава и възвеличена от Господа като Царица на Вселената, за да се уподоби още по-пълно на своя Син, Господ на господстващите, победител над греха и на смъртта." (Concilium Vaticanum ||. Const. dogm., Lumen gentium, 59 AAS 57 (1965)

Кажи сега аск, но с конкретни цитирания на католически официални текстове, моля, каква точно е тезата на католиците, за да се разбере ясно. Не използвай, ако обичаш, само разработки - мнения, на православни богослови, в които липсват цитатни позовавания от католически източници. Благодаря!"





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.