Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:57 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Тема Ключов момент в обсъждането си оставанови [re: Eliana21]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано26.09.13 21:04



надеждата и предположението, че епизодът със зломагическото"(?) загробване не отговаря на истината - така, както е предаден.
Елиана: "Отново повтарям: мисля че мон. Елена е била праведен човек с послушание към Св Серафим. Освен това тя е и местночтим светец в Дивеево. Пак и прочетох житието и намирам че всякакви окултни интерпретации за нея или за него са напълно абсурдни и неуместни. "

Влизайки в различни хипотези, съобразно упоритата защита на "епизода" от страна на аск, Елиана и компания, изложих - в тяхна услуга - по тяхната логика, версията за "вампирство" на младата монахиня. Пак пояснявам - това е теоретична и съвсем условна версия, следствие от позициите на изброените хора. Та съобразно нея (версията за "вампирството" на монахинята спрямо брата и, което го води към смърт, която от своя страна може да се прекъсне от индуцирана смърт на "вампира"!???) го има психологическо - психиатричния проблем за личностното разстройство. Искам да кажа, че при личностните разстройства, хората, които страдат от тях, нямат достатъчно осъзнатост или почти никаква за това. В конкретния случай, пак според теорията (виж по-горе) произтичаща от уважаемите аск, Елиана и други, монахинята може да е била с желание и усилия за праведност, но може да е имала и личностно разстройство.

Подкрепа на такова предположение е това, което е цитирала Елиана - Мантурова (монахинята) може би е била толкова зле от психологическо-психиатрична гледна точка, че изглежда като напълно "самообсебила"(?) се със Серафим Саровски - "...Я уже не могу жить без него..." Такива изказвания, ако са верни и ако се приемат буквално, са категорична индикация за психопатология!



Тема "Плява", за съжаление, отнови [re: ask2OO4]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано26.09.13 21:21



аргументи от страна на Елиана, също така "плява" от аргументи от страна и на аск и Глориана, а също и лични нападки - недостатъчно достойни или изцяло недостойни, към Прокимен. Точно те ми дават повод да се произнеса така (виж по горе) с чиста съвест. Основанието ми е, че аргументите са наистина "плява" - почиват изцяло на недобър предразсъдък, нагласени и крайно нестройни формално, нелепи и жалки съдържателно. Емоционално-детинска работа, с извинение.

Иначе, личи си, че изброените хора имат добри морални устои и нагласи, но трябва и минимум разсъдителност и смиреномъдрие за някои неща...

Не забравяйте, обаче, аск, Елиана и компания, че емоциите при мен, а считам - и при Прокимен, няма да изместят фокуса върху същината на въпроса - за измислената, надявам се, демонична история с окултно-магическото умъртвяване на една млада монахиня!





Тема Re: Морля те да представиш и обяснишнови [re: ask2OO4]  
Автор izz ()
Публикувано26.09.13 21:23



Този извод си направих от следните твои изказвания:

Ако искаш обаче да го живееш, няма друг начин освен да се научиш от и в Църквата. И основа за такъв живот е ВЯРАТА, ДОВЕРИЕТО. Както в Бога, така и в Неговата Църква.

Това не е моето мнение, а разбирането на Църквата.

Добре, нямам намерение да се джафкам с хора, с които имаме несъвместими понятия по отношение на Църквата и православната вяра. То ясно си го пише: "ако и Църквата не послуша, нека ти бъде като езичник и митар".


От всичко това става ясно, че ако някой твърди, че действа от името на Църквата, то той е внаги и априорно прав. Т.е ако един номиниран за патриарх действащ митрополит прави нещо, то следва да се приема безкритично от миряните ако не е осъден от Църквата. Нали на базата на това построи довода си, че щом Серафим е обявен за светец, без значение какви окултни практики е ползвал, то ние трябва автоматично да приемем, не че той не е прав, а че ние нещо не сме схванали. На същия принцип трябва да приемем че Галактиката е прав да е масон и масонството е едно добро и Богоугодно дело. Но ти пък не се съгласи с това. И сега не ми е ясно къде е чертата и кой я слага...Може би ако грешника е жив то делото му може да бъде осъдено, но ако е умрял-край вече?





Тема Дано се поучатнови [re: exaybachay]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано26.09.13 21:24



"Aми едно от двете е - или светостта на монаха от баснята е съмнителна или достоверността на самата басня е съмнителна. По мое мнение, по-скоро второто."

Дано се поучат някои хора от твоята трезва разсъдителност по случая, драги exaybachay*

*този ник така и не знам как се произнася и що за ник е



Тема Re: "Плява", за съжаление, отнови [re: _maycal]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано26.09.13 22:21



Майкъл, явно ти смяташ, че аз все още обсъждам темата, и отказваш да забележиш, че отдавна казах каквото имам да казвам по нея. С простотии не ми се разправя повече. Горният ми постинг не са "аргументи" по темата (както правилно си забелязал), нито целят да са такива, а неща, които искам да кажа лично на Прокимен във връзка не само с тази тема, но и с много други негови изказвания и цялостно поведение. А се намира в темата ти, а не на лични, защото искам освен Прокимен, да го прочетат и останалите.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Морля те да представиш и обяснишнови [re: izz]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано26.09.13 22:38



Все пак трябва да правим разлика между това някой да твърди, че действа от името на Църквата, и действително да е така. Това, че някой бил официално еди какъв си, не го прави такъв по същество.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Дано се поучатнови [re: _maycal]  
Автор exaybachay (каламутняк)
Публикувано26.09.13 23:17



Ами историята е следната - но не знам дали е реално случила се, по-скоро не е, макар че не звучи фантастично.

Момче родено от смесен брак на индиански племена - то вярно, че от наша гледна точка все индианци и племена, но по техния аршин се води човек със смесена кръв, тъй като родителите му са от различни племена. Та, бидейки рожба на такива родители е било възприемано, като един вид чуждо - и в двете племена смесената кръв не се е почитала. В една от многото войни, белите мъже го отмъкват - ползват го, като циркова атракция, разнасят го насам-натам в клетка, един вид вижте го малкото диво зверче. По-късно го откарват с кораб в Англия - със същата цел разбира се. Малкото момче решило да започне да ги имитира, да се държи като тях, да им подражава, надявайки се, че така ще изгубят интерес към този млад дивак, но вместо това той нарастнал още повече. За това го пратили в училище за бели - образовал се малкия, как, що измислил план и избягал, та прекосил още веднъж "великия океан" (: Върнал се при "своите", но като им разказал перипетиите си, какво е преживял, какво е видял, какво е научил, те се разгневили, присмяли му се, нарекли го лъжец и го отритнали завинаги, казали му "ти си ексейбачи - ти си никой" и така той заживял сам.

Та това значи - никой. Що за ник е - ами и аз така, никъде не съм добре дошъл, все не пасвам на калъпите (не само религиозните). Идентичността си - доколкото изобщо мога да говоря за такава - намирам в безусловното съществуващо, в човешките норми и парадигми виждам твърде много неистинност, водеща разбира се до конфликти и конформизми, не че не са ми присъщи човешките слабости и грехове, но не обичам прекаления компромис, тъй като по този начин, се изпада в едно лутане в омагьосан кръг и в даден момент, чисто и просто ми отеснява на душата, а както е казал мъдреца, каква полза, че светът е широк, ако обувката е тясна.

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема Re: Морля те да представиш и обяснишнови [re: ask2OO4]  
Автор izz ()
Публикувано26.09.13 23:24



Да, трябва да се прави разлика. Как я правим? Аз я правя като обмислям дали съответства дейсвтието на приетото в тази вяра. Ти как?



Тема Re: Дано се поучатнови [re: exaybachay]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано27.09.13 00:03



" Идентичността си - доколкото изобщо мога да говоря за такава - намирам в безусловното съществуващо"

В екзистенциализма: "Съществуването предшества същността." (Сартр), Същността е в самото съществуване." (Хайдегер)

Интересна е историята на ника ти. Благодаря!



Това, което пишеш, ме накара да си спомня думите на нещо като религиозен химн, написан по текстове на Франческо от Асизи и по псалмите, мисля:

"Io straniero a i miei frattelli
pelegrino per mio madre"*

То и аз така - повече или по-малко.

Salmo
(Luisa Zappa - Ennio Morricone)

Giorno e notte ho gridato,
Giorno e notte ti ho cercato,
ora guardami, soccorrimi,
che nessuno più mi aiuta.
Nella mia umiliazione,
la mia immensa confusione,
chi con me si rattristasse
invano io cercai,
senza trovare…
Io, straniero ai miei fratelli,
pellegrino per mia madre,
ho guardato
ma non c’era chi potesse
consolarmi…
tu conosci i miei sentieri,
ora veglia in mia difesa,
sono stato calpestato,
che il tuo aiuto
non mi manchi…
La mia voce ha gridato,
la mia voce ha supplicato,
nella polvere giacevo
ma tu hai preso la mia mano,
mio Signore!


Псалм

Ти видя сълзите ми,
Не се отдалечавай от мен,
Защото болката се приближава.

Ден и нощ виках,
ден и нощ те търсих.
Сега виж ме, помогни ми,
никой вече не ми помага.
В моето унижение,
моята безмерна обърканост
кой с мен да тъжи
напразно търсих
без да намеря…
*Аз, чужденец за моите братя
странник за майка ми
гледах
но нямаше никой, който да може
да ме утеши.

Ти знаеш моите пътеки
сега бди в моя защита.
Бях погазен
нека твоята помощ
да не ми липсва (вече).
Моят глас викаше,
моят глас молеше,
в прахта лежах,
но ти хвана ръката ми
Боже мой.

Ти видя сълзите ми,
Не се отдалечавай от мен,
Защото болката се приближава.

Песента:

Редактирано от _maycal на 27.09.13 00:06.



Тема Re: Ключов момент в обсъждането си оставанови [re: _maycal]  
Автор Eliana21 (непознат)
Публикувано27.09.13 01:05



Тази абсурдна окултна версия може да се зароди само във Вашето съзнание и тя няма връзка и по никакъв начин не се явява продължение на нищо написано от мен, Аск и Глориана.

Много лесно поставяте психиатрична диагноза на монаси от едно изречение в житие. Да се каже "...Я уже не могу жить без него..." е напълно нормално за духовен отец като Св Серафим който действително е бил незаменим. В частност за преп. Елена това е човека на който е разчитала и и е бил голяма опора 7 години и с който я свързва дълбока духовна връзка. Ако някой каже "не ми се живее без майка ми" няма да го изкарат психиатрично болен но виж според Вас като става въпрос за духовен отец може.

Но, отново няма смисъл да продължаваме дискусията защото и двете страни се повтарят.

Редактирано от Eliana21 на 27.09.13 01:10.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.