Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:18 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Тема Re: Илиев, вкарваш ме внови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано02.10.13 13:42



Кому са били нужни всички тези лъжи и брътвежи?
питаш, сякаш не знаеш на кого - да отнемеш чудесата от възгледа на вярващите е свързано винаги с голямо негодувание и детинско чумерене, защото видиш ли какъв светец ще е един светец, който няма поне една торба с чудеса зад гърба си. Колкото и парадоксално да звучи, лесно е да се вярва в чудеса, трудно е да се вярва в действителността. И в този смисъл, дори и ти, и Майкъл, сте с единия крак във филма - наистина ли вярвате, че една смърт, може да замени друга, придържайки се към духовния контекст на въпроса. (а не на примерно медицински такъв, където предполагам, че това е възможно)

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема Re: Илиев, вкарваш ме внови [re: konstantin iliev]  
Автор Prokimen ()
Публикувано02.10.13 13:42



Прекрасен пример със стълпничеството. Вие запитвали ли сте се защо ли преп. Серафим не е наречен "стълпник"? Струва ми се, че житиеписецът е искал щото неговият литературен герой да надмине подвига на древните и е преиначил въпроса с молитвата върху камъка на 1000 дни и нощи, което не е вярно. Стълпничеството е друг вид подвиг, който нне може да се сравнява с измишльотината за 1000-та дни и нощи.

Разроете се в интернета и дано намерите свидетелството на една родственица на преп. Серафим Вырицки. Последната твърди, че по това време, когато и на него са му приписали не зная колко стотин дни и нощи молитва върху камък, той е бил парализиран е неподвижен. Духовният подвиг е едно нещо, а житията са твърде често баснословни. Затова и са жития, а не биографичен очерк, защото това е особен религиозен жанр.

Редактирано от Prokimen на 02.10.13 13:43.



Тема Серафим Вирицкинови [re: Prokimen]  
Автор gloriana (член)
Публикувано02.10.13 14:13



той е бил парализиран е неподвижен

Носили са го до камъка и са го връщали обратно

Той е бил благословен да "повтори подвига на Серафим Саровски" мисля от св. Йоан Кронщадски. Ще проверя отново.



Тема Re: Илиев, вкарваш ме внови [re: konstantin iliev]  
Автор Eliana 21 ()
Публикувано02.10.13 17:35



В житието което аз съм чела не става въпрос за непрекъснато стоене на камък а за молитва през повечето време на денонощието.

И в пещерата на Св Йоан Рилски също обикновен човек не би оцелял дълго това не е причина да поставяме под въпрос подвизите на Св Йоан.

"Каждую ночь он поднимался на огромный камень в лесу и молился с воздетыми руками. Днем же он молился в келье, также на камне, который принес из леса, сходя с него только для краткого отдыха и подкрепления тела скудной пищей. Так молился преподобный 1000 дней и ночей."



Тема Малко по-прецизнонови [re: gloriana]  
Автор gloriana (член)
Публикувано02.10.13 23:18



Св. Йоан Кронщадски е благословил преподобния и му е предсказал, че след време ще се моли в продължение на 1000 дни. Пророчеството се сбъдва в края на живота му, неговата внучка разказва:
През 1941 година дядо беше започнал вече седемдесет и шестата си година. По това време болестта много го беше обезсилила и той практически не можеше да се придвижва без странична помощ. В градината, на около петдесет метра, зад къщата, от земята се издигаше объл гранитен камък, пред който растеше неголяма ябълка. Та на този камък и възнасяше към Господа своите прошения отец Серафим. към мястото за моление го водехме за ръка, а понякога просто го носехме. На ябълката се закрепваше икона, а той заставаше с болните си колене върху камъка и издигаше ръце към небето...

П.П Източник е книгата "Старецът йеросхимонах Серафим Вирицки (1866-1949)".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.