Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:50 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Тема Re: На вниманието на аск и други - "странна"нови [re: Prokimen]  
Автор konstantin iliev (непознат)
Публикувано02.10.13 01:24



брата е болен и волята на Бог е той да умре. по нареждане на стареца сестрата се жертва за брат си който оздравява по чуден начин и не само той но и всички селяни от околията, които впоследствие и се връщат в православието
в житията на светиите се срещат далеч по озадачителни неща



Тема Re: На вниманието на аск и други - "странна"нови [re: konstantin iliev]  
Автор Prokimen ()
Публикувано02.10.13 09:24



В отговор на:

по нареждане на стареца сестрата се жертва за брат си




Много добре сте го казали. Точно това дискутираме тук, че то колкото и да умилява православните, не се вгражда в християнството защото е шаманизъм или принасяне човешка жертва на бесовете.



Тема Re: На вниманието на аск и други - "странна"нови [re: Prokimen]  
Автор konstantin iliev (непознат)
Публикувано02.10.13 09:49



св. Серафим не е извършвал никакви шамански ритуали или дори християнски. просто е прозрял неотменимата воля на Бог и е казал - искаш ли - искам.
По същия начин можете да кажете защо св. Петър преди да отиде в Рим не си е казал молитва за здраве



Тема Re: На вниманието на аск и други - "странна"нови [re: konstantin iliev]  
Автор Prokimen ()
Публикувано02.10.13 09:53



Аз не съм твърдял, че преп. Серафим е шаман, а че житието му е твърде фалшифицирано, както и някои от чудесата. Налагало се е дори тогавашното руско правосъдие да се намесва след едно измислено чудо и да постави руския Синод в твърде неловко, за да не кажа скандално положение.



Тема Илиев, вкарваш ме внови [re: konstantin iliev]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано02.10.13 10:17



изкушение да кажа: къде се завираш "барабар Петко с мъжете"?... И по-натам с моето изкушение - да отбележа, че според мен показваш данни, с извинение, за религиозен примитивизъм и степен на мътнота, която ти пречи да си съзвучен с разглежданите въпроси. Следвай правилата за добродетелност, а ако по Божия воля и вследствие на твое усилие получиш някаква допълнителна подкрепа на интелекта си, може да опитваш пак - вече по-съответно, да се включваш в подобни разговори.

Ето, поддадох се на тласък към горделивост, а пък и аз самият съм условно интелегентен... Понякога, обаче, когато някои обстоятелства са много крещящи, а човекът насреща (уважаемия Илиев) изобщо "не вдява", а упорства в активността си, дали не трябва да се дават някои становища? Едно е простодушната благодатна религиозност, друго е активният и войнстващ примитивизъм, меко казано.

Редактирано от _maycal на 02.10.13 10:17.



Тема Re: Илиев, вкарваш ме внови [re: _maycal]  
Автор konstantin iliev (непознат)
Публикувано02.10.13 11:11



Майкал аз до толкова мога, това ми е капацитета. а и клуба до колкото виждам се казва Православие, а не клуб на интелигентните големи мъже. а се намесих понеже това лято си направих труда да прочета въпросната книга, която хич не е лесна за четене и е разбираемо да възпроизведе дискусии



Тема Re: Илиев, вкарваш ме внови [re: konstantin iliev]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано02.10.13 12:02



Е, ама виж как стартираш в темата:

" на мен пък историята около Мантурова не ми направи особено впечатление. нито е първата нито е последната чието послушание е да умре. и въобще от кога смъртта на праведника е трагедия в православието?? май откакто има клубове в които бъка от еретици които държат на своите си събрания на които да високоумстват. както се вижда чак се ядосах накрая. Бог Бог на живите ли е или господ на трагедията. тези които си мислят че в православието се играе театър по-добре хич и да не се занимават с това"



Тема Re: Илиев, вкарваш ме внови [re: _maycal]  
Автор konstantin iliev (непознат)
Публикувано02.10.13 12:19



не стартирам така. по-нагоре сложих мнение под псевдонима "в итв" след което реших че трябва да си сложа някакво по нормално име. и понеже почти никой не ми обърна внимание реших че ясно трябва да заявя позицията си та да стане диалог



Тема Re: Илиев, вкарваш ме внови [re: konstantin iliev]  
Автор Prokimen ()
Публикувано02.10.13 12:24



В отговор на:

клуба до колкото виждам се казва Православие




КлубЪТ (без отрязан член) се нарича "Православие", но последното трябва да е в рамките на християнството, а не отделно от него. Не рядко се срещат православни езичници, които не познават християнското вероучение. В светлината на християнското вероучение човек би трябвало да развива своята православност, а не да я превръща в своеобразен религиозен фолклор.

Колкото до смущаващия болшинството детайл от житието на преп. Серафим, преповтарям се не зная кой път. Ако вярваме, че житието е автентично и отразява истината, тогава преп. Серафим няма нищо общо с християнството и не може да говорим за неговата святост.

От прочетени архивни материали съм стигнал до заключението, че житието е фалшиво изфабрикувано. Има два елемента, които заслужават особено внимание. Мотовилов е бил психопат. От него са ни останали много дрънканици. До каква степен може да се вярва на откачен човек? Идете в някое психиатрично заведение да изслушате веселите му мистици и ще станете основател на нова религия.

Първата агиографска редакция е направена от Митрополит Филарет Московски, който бил принуден да промени много неща от чутото и прочетеното. Това той го пише на своя духовник о. Антоний, който пък бил духовно чедо на преп. Серафим Саровски.

Българският превод на житието е взаимствано от житието, изфабрикувано от Серафим Чичагов. Той е бил страстно заинтересован от бързата канонизация и затова прибягва към евтини трикове, които разтърсват Русия с небивал скандал. В една измислена статия се мамело простолюдието с едно ново чудо на преп. Серафим Саровски. Цирано е името на някакъв староверец, който пожелал да работи в деня на канонизацията и умрял. След време човекът се явил в прокуратурата и скандалът разтърсил цяла Русия. Кому са били нужни всички тези лъжи и брътвежи?

В този контекст описаният случай, който Майкъл предложи на дискусия, е плод на нехристиянски халюцинации. В крайна сметка, всеки е свободен да приема нещата както намери за добре. Въпросът е струва ли си човек да бъде православен фанатик, но не и християнин?!

П.П,
Вие как си представяте сказанието за 1000 дневната молитва на камъка? Пил ли е вода, ходил ли е по нужда или 1000 дни и нощи, зиме и лете, при дъжд и сняг не е мърдал от камъка. Тази фалшификация дава тласък на житиеписеца на Серафим Вырицки да измисли повтаряне на измишльотината. Ето, това може да е православен фолклор, но тези басни не се вграждат в християнството. Да е православен човек, не означава да е лишен от интелект и мисловна дейност. Евангелието ни задължава да изследваме Писанията и да изследваме духовете.

Редактирано от Prokimen на 02.10.13 12:30.



Тема Re: Илиев, вкарваш ме внови [re: Prokimen]  
Автор konstantin iliev (непознат)
Публикувано02.10.13 12:52



относно 1000-та дни и нощи - по същия начин можем да поставим под въпрос стълпничеството въобще. и аз съм си задавал въпроса как св. Симеон стълпник е ял и е ходил по нужда, но не знам кой ще отговори на този въпрос
а относно православния фанатизъм - православен фанатик ли е бил от. Филарет който от доста далеч вижда как душата на св. Серафим се възнася на небето носена от ангели




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.