Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:00 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Прощаваненови  
Автор Aelan ()
Публикувано20.08.13 23:42



Как успявате да прощавате?



Тема Re: Прощаваненови [re: Aelan]  
Автор izz ()
Публикувано20.08.13 23:47



Трудно.

Ще споделя как на мен ми се получава по-лесно: като приема, че това което са ми направили има висша цел. Т.е че аз не съм жертва, а ученик. Обикновено ако успееш да се дистанцираш от ситуацията, или пък след време успяваш да намериш смисълът в нея, да разбереш защо ти се е случило. Дори може да започнеш да виждаш човека, който ти е навредил/наранил/измамил като благодетел в някакъв смисъл.

Иначе можеш да се молиш да ти се даде дара на прошката, но поне при мен повече работи първия начин.



Тема Re: Прощаване [re: izz]  
Автор Aelan ()
Публикувано21.08.13 00:07



А ако знаеш че дадените хора ще ти вредят цял живот?



Тема Re: Прощаваненови [re: Aelan]  
Автор izz ()
Публикувано21.08.13 00:20



Обичайно щом простиш изчезва/разрешава се ситуацията. Какво ще е цял живот знае само Бог, и нещата могат да се променят за една секунда, без значение как са ни изглеждали до преди малко.



Тема Re: Прощаваненови [re: izz]  
Автор Aelan ()
Публикувано21.08.13 00:23



Спаси Господи izz за хубавата мисъл.



Тема Re: Прощаваненови [re: Aelan]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано21.08.13 12:41



Знаеш ли, преди доста години бях срещнал един много ревностен йога, който според неговото верую твърдеше, че не може да нарани човек при никакви обстоятелства - един от хората, които бяхме там го пита директно "добре де, ако сега нахлуя у вас, пребия децата ти и изнасиля жена ти, и това пред теб, това значи ли, че няма да ми направиш нищо", отговора беше "да, изобщо не бих ти посегнал", "дори шамарче" попита другия човек, " да дори шамарче" отговори йогата.

Наистина Индия може да се нарече страната на ненасилието - почти всички религии и духовни школи, силно се придържат към ненасилието, но това значи ли, че трябва да бъдеш идиот. Според както ги разбирам свещените книги, няма такова нещо.

Това, което мога да ти кажа аз, но първо да уточня, че не споделям възгледите на нито една християнска деноминация - казвам го, за да си имаш едно на ум.
Та - преди да се научиш да прощаваш, опитай да се научиш, да не обвиняваш, така нуждата от прощаване ще намалее драстично. После - прощаването не идва от "трябва", а идва от разбиране и осъзнаване, един лесен пример: имаш малко дете (примерно), всички малки деца правят една камара бели, когато твоето дете направи някаква пакост, ти не изпитваш нужда да му прощаваш, защото знаеш, че това ще е глупаво, ти не му прощаваш, защото първо не го обвиняваш, второ защото знаеш, че детето, като всяко дете е все още глупаче и трето, защото го обичаш, твоята обич е твоята прошка в случая. Ако прощаваш, защото така трябва, ще бъдеш имитатор, а да си имитатор, не е кой знае колко интелигентно и религиозно - ще лъжеш себе си (защото дълбоко вътре в теб, ще знаеш, че не си простил), ще лъжеш човека пред теб, ще лъжеш и Бог, и в крайна сметка една такава прошка няма никаква стойност, това ще е просто една формалност, една куртоазия, едно лицемерие.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Прощаваненови [re: Aelan]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано21.08.13 13:24



А ако знаеш че дадените хора ще ти вредят цял живот?
Задействаш се по такъв начин, че да не допуснеш да ти вредят цял живот.

Как допускаш някой, който определено ти вреди, да има власт над тебе цял живот?



Тема Re: Прощаваненови [re: exaybachay]  
Автор izz ()
Публикувано21.08.13 15:28



напълно съм съгласна





Тема Re: Прощаваненови [re: Aлиca.]  
Автор Aelan ()
Публикувано21.08.13 15:30



Ако ти е от семейството може не да има 'власт' но действията да имат ефект върху теб--и материален и емоционален.



Тема Re: Прощаваненови [re: Aelan]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано21.08.13 16:03



Хм това са от най-трудните и деликатни ситуации - решението на първо време е не да се занимаваш как да простиш, а как да станеш самостоятелен човек.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.