Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:17 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Кръщене 40-ти ден?  
Автор Фиш Л (Емарципанена)
Публикувано11.07.13 15:48



Здравейте!

Днес ми поискаха убедително доказателство, че в Библията пише, че новороденото трябва да се кръсти на 40-тия ден. Позовах се на традицията, но все пак, някой ще се наеме ли да ми отговори кратичко?

благодаря!



Тема Re: Кръщене 40-ти ден?нови [re: Фиш Л]  
Автор аби (di garda)
Публикувано11.07.13 16:04



В Библията няма такова.



А е приетото за 40 тия ден гласи приблизително следното: До 9 септември 1944 г. по традиция и в подражание на еврейския закон (Стария Завет на Библията), който задължавал родителите да обрежат мъжкото си дете на 8-ия ден, и у нас е била възприета практиката новородените деца да се кръщават на 8-ия ден след раждането. Тогава майката не присъствала на кръщението, понеже е лехуса, т.е. болна от родилните физиологични процеси. На 8-ия ден кръстниците занасяли бебето в църква, за да бъде кръстено, и го връщали на майката със съответни благословии.

Съгласно законите на Православната Църква майката може да присъства на кръщението на детето си след след като минат 40 дни от раждането, когато отива в църква да благодари на Бога за благополучното раждане на здраво дете и да получи чрез свещеника благословение за телесно и душевно здраве за себе си и за бебето.


От там.

Свалям правителства. Всякакви.

Тема Re: Кръщене 40-ти ден?нови [re: аби]  
Автор Фиш Л (Емарципанена)
Публикувано11.07.13 16:59



Благодаря, Аби!



Тема Re: Кръщене 40-ти ден?нови [re: аби]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.07.13 20:19



В отговор на:

...Съгласно законите на Православната Църква майката може да присъства на кръщението на детето си след след като минат 40 дни...




но ако са й чели т.н. "очистителни молитви"

............
Теб кой ще те свали (от власт, разбира се) и да зарадва Ежко?



Тема Re: Кръщене 40-ти ден?нови [re: Prokimen]  
Автор аби (di garda)
Публикувано11.07.13 23:10



На 40-тия ден.
Много правилна забележка.
Благодаря.



Свалям правителства. Всякакви.

Редактирано от аби на 11.07.13 23:11.



Тема има условиенови [re: Фиш Л]  
Автор Stephanus ()
Публикувано12.07.13 17:27



да се вярва

"Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен; а който не повярва, ще бъде осъден."

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Re: има условиенови [re: Stephanus]  
Автор anb ()
Публикувано12.07.13 17:53



В подкрепа на Stephanus: Според Бибилята Водното кръщение е нашият начин за отъждествяване с Исус Христос в Неговото погребение и възкресение - символ на умирането на стария човек в нас и възкресението на новия. Водното кръщение е съзнателен акт на желанието на новоповярвалия да се идентифицира с Исус Христос.





Тема Re: има условиенови [re: anb]  
Автор Kossoman ()
Публикувано12.07.13 20:56



Не забелязахте ли, че въпросът е поставен в клуб Православие? Питащият очевидно се вълнува от православната доктрина, а не от вашата. Не бъдете натрапчиви.





Тема Re: има условиенови [re: Kossoman]  
Автор anb ()
Публикувано12.07.13 21:43



Съжалявам за причинения дискомфорт и смущението, което предизвикаха думите ни за водното кръщение. За себе си признавам, че се насилвах да не участвам в дискусията именно, поради "доктриналните" различия (чисто човешки, разбира се). Stephanus пък пряви доблестта да го сподели накратко, аз пък го допълних така, както си е и ето-веднага "основателна" забележка.

Само, че преди да се подпрем на традициите си и доктрините си, да припомним какво пише в Книгата, в която няма делене по доктрини, а е писано:

" Или не знаете, че ние всички, които се кръстихме да участвуваме в Исуса Христа, кръстихме се да участвуваме в смъртта Му? 4 Затова, чрез кръщението ние се погребахме с Него да участвуваме в смърт, тъй щото, както Христос биде възкресен от мъртвите чрез славата на Отца, така и ние да ходим в нов живот."


"37 Като чуха това, те, ужилени в сърцата си, рекоха на Петра и на другите апостоли: Какво да сторим, братя? 38 А Петър им рече: Покайте се, и всеки от вас нека се кръсти в името Исус Христово за прощение на греховете ви; и ще приемете тоя дар, Светия Дух. 40 И с много други думи заявяваше и ги увещаваше, казвайки: Избавете се от това извратено поколение. 41 И тъй, тия, които приеха поучението му, се покръстиха; и в същия ден се прибавиха около три хиляди души"


Излизам от дискусията!

Редактирано от anb на 12.07.13 22:10.



Тема Те и бесовете вярват, бре. Аман от лукавщининови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано12.07.13 22:42



„. . . който не повярва, ще бъде осъден ”.

Значи - според вашето тълкование, излиза нещо чудовищно: ако пеленачето умре, значи ще бъде ОСЪДЕНО, за него няма спасение.

Възниква следният изключително важен въпрос: от коя възраст противниците на детското кръщение смятат, че е възможно човек да се кръщава? Кога

свършва възрастта на детската н е с ъ з н а т е л н о с т, и за каква в я р а става въпрос - АКО ТАЗИ ВЯРА Е НЕПРАВИЛНА ИЛИ ДОРИ ЕРЕТИЧНА, тогава какво ?

И още нещо - не сме ли всички ние д е ц а Божии ?

И как ще разтълкувате думите на Анания, казани на Павел (тогава все още Савел):

"И сега що се бавиш? Стани, кръсти се и умий греховете си, като призовеш името на Господа Иисуса " (Деян. 22:16).

Ако бяхте на мястото на Савел, нямаше ли да отговорите на Анания, че няма никаква необходимост след думата " кръсти се" да се прибавя "омий греховете си", защото кръщаващият се с акта на кръщението изповядва, че той ЧРЕЗ ВЯРА ВЕЧЕ е встъпил в тясно общение с Христа и е получил от Него прошка на греховете. Да, ама не- ето, че светото Кръщение стои на първо място. Сам Господ заповядал: "Идете, научете всички Н А Р О Д И, като ги кръщавате в името на Отца, и Сина, и Светаго Духа". Има ли народ без деца, господа противници на детското кръщение?
Христос не е казал "по-напред научете, а после вече кръщавайте", а е казал "научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал".


В отговор на:

да се вярва

"Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен; а който не повярва, ще бъде осъден."



Те и бесовете вярват, бре. Аман от лукавщини

. . .


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Ежко на 12.07.13 22:44.</EM></FONT></P>

Редактирано от Ежко на 12.07.13 23:12.



Тема Защо ти искат доказателства за нещо, което го няманови [re: Фиш Л]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано12.07.13 22:58





. . .




Тема Re: Кръщене 40-ти ден?нови [re: Фиш Л]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано12.07.13 23:13





. . .




Тема Re: има условиенови [re: anb]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.07.13 08:01



Съжалявам, че се налага да уточнявам - не за Писанието, а за възпитанието става дума.



Тема Ангелът казал на Корнилийнови [re: anb]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано15.07.13 08:23



В отговор на:

В подкрепа на Stephanus: Според Бибилята Водното кръщение е нашият начин за отъждествяване с Исус Христос в Неговото погребение и възкресение - символ на умирането на стария човек в нас и възкресението на новия. Водното кръщение е съзнателен акт на желанието на новоповярвалия да се идентифицира с Исус Христос.




Ангелът казал на Корнилий, че ще бъде спасен ЦЕЛИЯТ МУ ДОМ (Деян., 10:6, 11:14) – значи и върху децата е слязъл Дух Светий и на Петър не му останало нищо друго, освен да извърши водно кръщение .

Ето свидетелства точно ""

. . .




Тема Всички починали деца ще отидат при Господ !нови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано15.07.13 12:50



„. . . който не повярва, ще бъде осъден ”.

Значи - според вашето тълкование, излиза нещо чудовищно: ако пеленачето умре, значи ще бъде ОСЪДЕНО, за него няма спасение.

Първо Ежко, аз съм цитирал думите на Господ Исус Христос, а именно:
"Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен; а който не повярва, ще бъде осъден."

така, че не съм давал никакво тълкувание. И по тази причина е доста неловко да започнеш със "според вашето тълкование", но
освен това никъде не съм говорил, за чудовищни неща за които твърдиш.

Пеленачетата няма да бъдат съдени от Господ, защото не са извършили съзнателен грях. Те също и няма как да отхвърлят Божието благовестие, затова и Господ Исус Христос е казал: "Но Иисус ги повика и каза: Оставете децата да дойдат при Мен и не ги възпирайте, защото на такива е Божието царство."
Всички починали деца ще отидат при Господ !

По скоро Ежко вие(косвено) твърдите "нещо чудовищно", а именно, че ако едно дете има невярващи родители и те не го кръстят и то умре.... Тогава какво става с него, според вас, Ежко ? имаш ли отговор ?

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"

Редактирано от Stephanus на 15.07.13 12:51.



Тема "Из устата на младенци и кърмачета"нови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано15.07.13 14:11



В отговор на:

Първо Ежко, аз съм цитирал думите на Господ Исус Христос, а именно:
"Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен; а който не повярва, ще бъде осъден."

така, че не съм давал никакво тълкувание.



Преди да цитираш, направи нищо по-малко от тълкование: "има условие: да се вярва".

Сега, когато съвестта ти проговори, почна да се оправдаваш.

В светото Писание има много примери за кръщаване на цели домове и семейства, където без съмнение има дечица. Но няма нито едно свидетелство което да говори за противното. Децата също носят наследството от грехопадението и най-страшната болест от него: смъртта. Нали си водил детето си като малък на лекар, защо да не го заведеш още от малък при Лекаря ?

От Матея свето Евангелие:

"И като повика Иисус едно дете, изправи го посред тях
и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно;
и тъй, който се смири като това дете, той е по-голям в царството небесно;
и който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема;
а който съблазни едного от тия малките, които вярват в Мене, за него е по-добре да му надянат воденичен камък на шията и да го хвърлят в морската дълбочина."
[Мат., 18:2-6]

Някои противящи се тълкуват, че под "тия малките" ( последният стих 6-ти) Спасителят има впредвид с а м о децата, понеже по-горе се казва "И като повика Иисус едно дете".

Ако допуснем, че това е така, то те сами си противоречат, понеже Христос недвусмислено казва, че те М О Г А Т да вярват: ". . .тия малките, които вярват в Мене", свидетелства Божието свето откровение. Как, ние не знаем. Но знаем, че ако за нас нещо е възможно, то за Бога всичко е възможно. Защото ни е засвидетелствано, че "Из устата на младенци и кърмачета Ти си стъкми похвала" ? (Пс.8:3; Мат. 21:15-16).


В отговор на:

Пеленачетата няма да бъдат съдени от Господ, защото не са извършили съзнателен грях. Те също и няма как да отхвърлят Божието благовестие, затова и Господ Исус Христос е казал: "Но Иисус ги повика и каза: Оставете децата да дойдат при Мен и не ги възпирайте, защото на такива е Божието царство."
Всички починали деца ще отидат при Господ !

По скоро Ежко вие(косвено) твърдите "нещо чудовищно", а именно, че ако едно дете има невярващи родители и те не го кръстят и то умре.... Тогава какво става с него, според вас, Ежко ? имаш ли отговор ?




Ето, че правилно съм разбрал тълкуванието ти: "има условие: да се вярва". Точно ти поставяш условие и аз точно на него обърнах внимание.

На 8-я ден старозаветните пеленачета били обрязвани, а както знаем, кръщението заменило старозаветното обрязване, както за това учи ап. Павел: "В него сте обрязани чрез неръкотворно обрязване, като съблякохте греховното тяло на плътта, чрез обрязването Христово, като се погребахте с Него в кръщението" (Кол. 2:11-12). Да, Стефчо, обрязването се извършвало над деца, които още нищо не разбирали (Бит. 17:10-11; Лук. 2:21), следователно, над децата не само че може, но и трябва да се извършва и "обрязването Христово", т. е. Св. кръщение.


Иначе, аз отговор нямам. Знам кое е полезното, чрез едно църковно Правило на Събора в Картаген от 419г.:

Канон 124

Постановено е така също да бъде анатема оня, който отрича нуждата от кръщаване на малки, току-що родени от майчина утроба, деца, или каже, че те се кръщават за опрощаване на греховете, но че от прародителския Адамов грях нямат в себе си нищо, което би трябвало да бъде очистено чрез банята на пакибитието (от което би следвало, че образът на кръщението за опрощаване на греховете не трябва да се счита за истински, а за лъжлив); защото онова, което апостолът казва, че “чрез един човек грехът влезе в света, и чрез греха - смъртта, и по такъв начин смъртта премина във всички люде чрез един човек, в когото всички съгрешиха” (Рим. 5:12.), трябва да се разбира не иначе, освен както това е разбирала вселенската църква, която навсякъде е разпространена и разпростряна. Понеже според това правило на вярата и малки деца, които сами още не могат да извършват грях, биват кръщавани за опрощаване от греха, та чрез прераждане да се очисти в тях това, което те са приели от древното раждане.


"Кой - казва праведният Иов - ще се роди чист от нечист? Ни един" (Иов. 14:4).

"Както чрез един човек грехът влезе в света, а чрез греха - смъртта, и по такъв начин смъртта премина във всички люде чрез един човек, в когото (т. е. в Адама) всички съгрешиха"; или: "... чрез престъплението на едного (сиреч Адама) дойде осъждане на всички човеци" (Рим. 5:12, 18, 19). "Ние всинца - казва ап. Павел - ...по естество бяхме (до кръщението), както и другите, чеда на гнева" (Еф. 2:3).

Всички хора се раждаме с първородния грях, защото и сега вследствие на повредената завинаги своя природа всички хора умират (Рим. 6: 23), то за да се освободят децата от този всеобщ грях, с който никой не може да влезе в Царството небесно (Откр. 21:27), необходимо е да се извършва свето кръщение и над децата за да се "умият, осветят и оправдаят в името на Господа нашего Иисуса Христа и чрез Духа на нашия Бог" (1Кор. 6:11), защото кръщението "спасява...чрез възкресението на Иисуса Христа" (1Петр. 3:21).

. . .




Редактирано от Ежко на 15.07.13 14:16.



Тема Re: "Из устата на младенци и кърмачета"нови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано15.07.13 14:31



Ето, че правилно съм разбрал тълкуванието ти: "има условие: да се вярва". Точно ти поставяш условие и аз точно на него обърнах внимание.

Там е работата, че това са думи на Иисус Христос, така, че условието е Негово.

"Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен; а който не повярва, ще бъде осъден."

Ти разбира се смяташ, че бебе на 8 дена , вече вярва в Христос .....





На 8-я ден старозаветните пеленачета били обрязвани, а както знаем, кръщението заменило старозаветното обрязване, както за това учи ап. Павел: "В него сте обрязани чрез неръкотворно обрязване, като съблякохте греховното тяло на плътта, чрез обрязването Христово, като се погребахте с Него в кръщението" (Кол. 2:11-12).


Това, че тук е използван изразът "обрязване", съвсем не означава, че "както знаем, кръщението заменило старозаветното обрязване".
И така значи вие твърдите, че некръстено дете отива в Ада ? Така ли да разбирам незнанието ти, защото излиза че мотива да го кръстите е от страх да не се случи това, нали ?

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"

Тема Re: Kossomanнови [re: Kossoman]  
Автор anb ()
Публикувано15.07.13 14:50



Определено първите Седем не липсват нито на Stephanus, нито на anb. Липсва им друго-готовността за компромис при определяне същността на важните неща, както е в случая.





Тема Re: Kossomanнови [re: anb]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.07.13 15:00



Прощавай, но аз оставам с известни съмнения в тази посока. Проява на лош вкус и недобро възпитание е невъзможността да се въздържиш от започването на n-тата доктринална дискусия в една тема с конкретен въпрос.



Тема Ще заведеш ли болното пеленаче на лекар ?нови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано15.07.13 15:08



Ще заведеш ли болното пеленаче на лекар ? Да, нали. Тогава защо не го заведеш при Лекаря след като при миропомазанието се дава Печатът на дара на Светия Дух - особените благодатни дарове необходими на човека да бъде христ`ов. И хората усещат това и в някои особени действия казват за някого: "излезе кръстен".

Именно Светият Дух възражда човека в Кръщението (Иоан 3:5) и именно чрез
Светото кръщение е обещанието за изпросване на добра съвест (1 Петр. 3:21).

Кръщението не е приношение, не е и обещание, както неправилно някои смятат, а именно молба за добра съвест. Неслучайно точно в това Тайнство на кръщаващият се Бог изпраща л и ч е н Ангел пазител.

Прокимен рече:

Възниква въпрос за какво би могла да бъде тази молба?

Продължението на фразата на апостол Петър разяснява: "Кръщението... спасява сега и нас чрез възкресението на Иисуса Христа"

Следователно, кръщението подава дар от Бога чрез възкресението на иисус Христос. Не на Бога се принася дар, а от Бога се очаква помощ.

КРЪЩЕНИЕТО не спасява с това, че в него ние сме обещали нещо на Бога, а с това, че Спасителят ни дарува плода на Своето възкресение. При кръщението, ние и изпросваме от Бога да ни дарува добра, обновена съвест.



. . .




Тема !?нови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано15.07.13 15:20



"Обикновено, всички протестанти, позовавайки се на 1 Петр. 3:21, свеждат кръщението до "клетва" за вярност на Бога обещание за добра съвест."

"чийто образ, кръщението, и сега ви спасява - не измиването на плътската нечистота, а молбата към Бога за чиста съвест - чрез възкресението на Иисус Христос,"

Не виждам никъде т.нар. клетва !!!!

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Хващаш се за другонови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано15.07.13 15:39



Хващаш се за друго - нещо, което не съм ти цитирал. Знаеш, че не винаги съм се съгласявал с всеки, дори и с Прокимен. Ако съм го цитирал, това не значи, че с всичко написано от него се съгласявам.

Зададох ти конкретен, макар и риторичен въпрос - защо него го коментираш . Не че се учудвам, че бягаш пак и пак по тъч линията, де

впредвид и другите съществени неща, които ти изложих и които ти подминаваш като малка гара.

. . .




Редактирано от Ежко на 15.07.13 15:43.



Тема Re: Хващаш се за другонови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано15.07.13 16:44



Ето ти конкретно:

Ще заведеш ли болното пеленаче на лекар ?

Да ще го заведа, защото е болно !

За кръщение ще го оставя, когато може да определи коя е лявата му ръка и коя дясната и каже: "Тате аз също вярвам в Исус и искам да се кръстя.

А прочие ти също не отговори: В ада ли отиват децата на невярващите, когато не са кръстени ?

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"

Редактирано от Stephanus на 15.07.13 16:44.



Тема Re: Хващаш се за другонови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано15.07.13 18:01



Ще го заведеш на лекар, защото е болно, а няма да го заведеш при Лекаря, защото е смъртно_болно и ще го оставиш да боледува, без да приемеш илачите свисше, без да пожелаеш Божествения покров, обръщайки гръб на Ангела му, без да . . . И един ден - ако все още е живо твоето дете - то да реши къде да отиде, па било то и в най-близката секта - да отиде да се кръсти без да бъде извършено миропомазване - тоест, без да му бъде поставен Печата на дара на Дух Светий -Духът на Истината. Ето, това е твоята/вашата логика.

"""А прочие ти също не отговори: В ада ли отиват децата на невярващите, когато не са кръстени ?"""

Аз нищо не съм тълкувал, за разлика от теб. Ти постави условие, тълкувайки думите на Съдията - Единствения, Който отсъжда. Точно според такова тълкувание - че има условие - следва, че малките деца са вече осъдени.

Защото има и други хора, които са умствено повредени и които по понятни причини няма как да разберат за Спасителя, нежели да тръгнат по Пътя към Вярата, Истината и Живота. Така че, условие за повярване - у децата, у психично болните, у малоумните и прочие - Христос видимо не поставя. Те са за онези, на които той е похлопал на вратата - тоест, които м о г а т да Го чуят и са в състояние да повярват (друг е въпросът, как точно ще се развие веруюто, щом не се търси с дух и с истина ). Това е Тайна. За всички останали, има друг Промисъл и това също е Тайна.

Причина, обаче, за некръщаването на психично болните, на слабоумните, на децата, няма и не може да има. Защото те имат нужда от лечение, а не от самочини тълкувания-мнения, чиято цел е да се противопоставят именно срещу нуждата от Лекаря.

. . .




Редактирано от Ежко на 15.07.13 22:36.



Тема Re: Хващаш се за другонови [re: Stephanus]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.07.13 21:51



За кръщение ще го оставя, когато може да определи коя е лявата му ръка и коя дясната и каже: "Тате аз също вярвам в Исус и искам да се кръстя.

Логично, но няма смисъл да спорите, защото в Църквата кръщаването на пеленачета се е наложило като традиция поне от 2 век. Католиците обясняват необходимостта от кръщение на новородените с първородния грях, от който да бъдат освободени, за да станат Божии чеда. При кръщението кръстникът е този, който поема ангажимент от името на новопокръстеното да го запознае с Христа и да го въведе в християнския живот. Солидарно с родителите му християни, разбира се. Тази традиция може да е старомодна, недемократична и да няма конкретни указания в Библията по този въпрос, но нито Православната, нито Католическата църкви ще я отменят.



Тема не си тълкувал значи ?нови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано16.07.13 17:50



"""А прочие ти също не отговори: В ада ли отиват децата на невярващите, когато не са кръстени ?"""

Аз нищо не съм тълкувал, за разлика от теб. Ти постави условие, тълкувайки думите на Съдията - Единствения, Който отсъжда. Точно според такова тълкувание - че има условие - следва, че малките деца са вече осъдени.

Защото има и други хора, които са умствено повредени и които по понятни причини няма как да разберат за Спасителя, нежели да тръгнат по Пътя към Вярата, Истината и Живота. Така че, условие за повярване - у децата, у психично болните, у малоумните и прочие - Христос видимо не поставя.


Значи казваш нищо не си тълкувал.


А как стигна до това заключение: "Така че, условие за повярване - у децата, у психично болните, у малоумните и прочие - Христос видимо не поставя" ?????

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"

Редактирано от Stephanus на 16.07.13 17:50.



Тема Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор Stephanus ()
Публикувано16.07.13 17:54



Е това вече е друго нещо. (постинга ти, де)
Не е като Ежковото спорене.

Ще бъде полезно ако намерим кой от Св. Отци е говорил конкретно по проблема.

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Моето тълкуване е в отговор на твоетонови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано16.07.13 22:47



Моето тълкуване е в отговор на твоето. Нека ти го припомня - 1-во, твоето:

Има условие: да се вярва


А ето и моят отговор - ако щеш го наречи и тълкуване:

Условие за повярване - у децата, у психично болните, у малоумните и прочие - Христос видимо не поставя.

Да, Стефчо - ти първом постави условие, че видите ли имало било Условие, правейки си самочинно тълкуване, цитатничеийки и буквоядствайки. Ала ето, че ти самият - твоята съвест - не приема това за нормално.

Нека не забравяме, че буквата убива, а Духът животвори - че буквоядната ревност не по разум не ни носи никаква полза.

. . .




Редактирано от Ежко на 16.07.13 22:54.



Тема Re: Моето тълкуване е в отговор на твоетонови [re: Ежко]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано16.07.13 23:40



Мога ли да попитам - покръстването осъзнат акт на приемане на Христос ли е, или може ли да бъде насилствено действие?



Тема Насилие ли е да лекуваш детето си, щом е болно ?нови [re: vatanasov]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано16.07.13 23:54



В отговор на:

Мога ли да попитам - покръстването осъзнат акт на приемане на Христос ли е, или може ли да бъде насилствено действие?



С насилие ли довеждате детето си при лекаря, когато видите и знаете, че то болудува ?

Ако то е болно от болестта на Даун - нима няма да го "насилите" да го доведете в лечебницата ?



. . .




Редактирано от Ежко на 17.07.13 00:02.



Тема Re: Насилие ли е да лекуваш детето си, щом е болно ?нови [re: Ежко]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано17.07.13 00:05



Попитах конкретен въпрос - трябва ли човек да съзнава какво извършва когато се покръства, или може насилствено да се покръства, без собствено волеизявление? Защото ако не е нужно неговото волеизявление, той с нищо не е задължен пред никого.



Тема Re: Yepнови [re: Stephanus]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано17.07.13 03:50



За св. Отци не вярвам да е било проблем. Не ми се тършува сега за цитат, но в К Катехизис обясняваха тази църковна традиция с предположението, че щом апостолите са покръствали групово цели семейства, то едва ли са оставяли некръстени дребните деца в семейството. От друга страна, духовното развитие и спасението на детето би трябвало да е приоритет за родителите му християни, а какво по-добро начало от поставянето му под Божия закрила чрез водното Кръщение? Предполага се, че дете, възпитавано от християни в духа на вярата, в съзнателна възраст ще направи същия избор като родителите си.

Моето предположение е, че в първите векове на християнството е било в реда на нещата родителите да вземат решения от името на малолетните си деца за всичко, включително и за религиозната им принадлежност. Впоследствие, когато християнската религия се е наложила като единствена, бездруго, тийнейджърите не са имали друга алтернатива. Освен да залитнат към някоя ерес, де, което би било неприемливо за семейство благочестиви християни. Та, освен от първородния грях, чрез незабавното кръщение са ги предпазвали и от евентуални издънки.



Тема Re: Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано17.07.13 11:17



Ако за покръстването не е било нужно осъзнато участие и съгласие (щом и пеленачета са покръствали), то това е чисто едноличен Божи акт, в който покръстващият и самата процедура нямат значение, и следователно не са нужни.

Другият вариант е покръстването на възрастни и на пеленачета да има съвсем различно значение пред Бог - което налага пеленачето като порастне, да си мине официалната процедура за осъзнал се човек.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.07.13 11:52



Какво е кръщението според Православната Църква, предполагам и според Католическата?
Нека приемем че горе долу се свежда до следното:
В реда на тaйнствата на първо място стои Кръщението. То е врата, която ни въвежда в благодатното царство, в църквата и ни дава достъп за участие в другите тайнства. Необходимо е на всеки човек, за да може духовно да се възроди и спаси. В беседата си с Никодим Исус Христос наблегнал именно на това: "Ако някой не се роди от вода и Дух, не може да влезе в Царството Божие." (Йоан 3:5)



Съвсем профански казано това е само първа стъпка по пътя към Бога.
Никой не може да задължи родители атеисти да кръщават децата си. Това го правят само вярващи родители.
Вие, когато като малко пращате детето си на училище да учи азбуката или да се запознава с основите на музикатата, с това предопределяте ли че то ще стане академик или блестящ музикант?

Тогава питате ли детето то иска ли да прави това? Ако го питате имате ли съмнение, че то би предпочело да не се занимава с това, а по цял ден да си играе както намери за добре?

Това насилие е ли върху детето или вие се стремите да му дадете повече опции за избор? Какво ще избере то когато стане зрял човек пак си остава в неговата власт да реши.

Надявам се, че разбирате за какво ви говоря.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 17.07.13 11:59.



Тема Re: Yepнови [re: Metropolis]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано17.07.13 14:14



Не сте ме разбрали. След като не се изисква съзнателно участие от кръщаваният, това действие е еднолично действие на Бог. Няма значение дали някой друг е искал вие да бъдете кръстен, нали? Бог не се нуждае някой да му препоръчва действия, но той би се съобразявал със свободно изявената воля, нали? В случая обаче такава нямаме.

Когато аз пращам детето на училище, отношенията с него са между мен и детето, не между него и Бог. Аз съм бог в този случай, аз еднолично вземам решението. Да, това е насилие срещу неговата воля, не мислите ли и вие така? Но това противоречи с концепцията за свободната воля, изразена от Бог. Моето действие е чисто човешко, не може да е аналогия на покръстването.

Затова и казвам, всичко това обезсмисля съзнателният избор при покръстването. А следователно и цялата човешка процедура около него. Бог може да даде повече опции за избор по свое усмотрение - както виждаме, и без да му бъдат поискани лично. Просто казано, покръстването и на пеленачета обезсмисля покръстването като цяло.



Тема Re: Насилие ли е да лекуваш детето си, щом е болно ?нови [re: vatanasov]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано17.07.13 14:41



"""Попитах конкретен въпрос - трябва ли човек да съзнава какво извършва когато се покръства, или може насилствено да се покръства, без собствено волеизявление? Защото ако не е нужно неговото волеизявление, той с нищо не е задължен пред никого."""


Нещата не стоят по този начин. Не Лекарят има нужда да бъде лекуван, а ние. Вашето дете не е необходимо да знае що е бронхит пневмония, за да го заведете на лекар, щом боледува, нали. Като порастне, само ще преценява дали има нужда да се лекува, или не. Задължението не само да лекувате детето но и въобще отговорността за него, начиная от възпитанието, е на родителите - поне до пълнолетието му. Затова тук въобще не става въпрос за насилване на воля в това число и когато му налагате задължението да ходи на училище в продължение на 12 години, например. И детето Ви, макар и да не иска да учи Дарвин, се съгласява.

. . .




Тема Re: Насилие ли е да лекуваш детето си, щом е болно ?нови [re: Ежко]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано17.07.13 15:01



Ами това с лекуването на детето превръща процедурата с покръстването на пеленаче в нещо като "молитва за дъжд" по отношение на пеленачето. Докато съзнателното участие в покръстването е приобщаване към християнската общност. Тоест имаме две коренно различни по същност процедури, и е заблуждаващо да се наричат с еднакво име, нали? Веднага изпъква нуждата "покръстеното" пеленаче след като се осъзнае, да се покръсти отново, но по другият, истинският начин.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.07.13 15:10



Съзнателен избор може да има ако има алтернатива. Детето в ежедневните контакти ще не че опознава света извън църквата.
Ако родителя не му отвори "вратата" към общуването в Църквата Христова, то има ли възможности за сравнение и избор?

Ако едно дете не бъде научено да познава нотите, как може да се разбере дали има потенциал да стане добър музикант?
Общуването в Църквата е нещо специфично и не може да се преразказва, а да се изживее. Тогава човек може да сравнява и да избира.

Ето нещо от ап. Павел до римляните гл 10.
11. Пък и Писанието казва: "всеки, който вярва в Него, няма да се посрами".
12. Няма разлика между иудеин и елин, защото един и същ е Господ на всички, богат за всички, които Го призовават.
13. Защото всякой, който призове името Господне, ще се спаси.
14. Но как ще призоват Оногова, в Когото не са повярвали? Как пък ще повярват в Оногова, за Когото не са чули? А как ще чуят без проповедник?
15. И как ще проповядват, ако не бъдат пратени? както е писано: "колко прекрасни са нозете на ония, които благовестят мир, които благовестят доброто!"


Има опит който човек не може да придобие по никакъв друг начин освен лично. Родителите и кръсниците са тези които трябва да имат тази грижа в началото на живота на детето. Включително и за това как най-лесно да намери пътя към Господа Иисуса Христа. Е, то ако не желае никой не може да го накара насила.
Тук говорим по принцип. А че всяко нещо може да се формализира и изпразни от съдържание е друг въпрос.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано17.07.13 15:32



В православието и католицизма водното кръщене не е завършек, а начало на духовното общение с Бога. Осъзнатото участие и съгласие за живот в Христа се извършва посредством молитви, изповед и причастяване. При католиците подходящата възраст за приемане на първо причастие е около 12 години. Това е възрастта, за която са преценили, че човек е достатъчно съзрял, за да вземе сам решение дали да се присъедини като пълноценен член към Църквата или не. Православните са по-практични. Те причастяват малките деца и без подготвителен пост и изповед, задължителни за възрастните, приемайки на доверие, че малките са все още невинни и нямат грехове за изповядване, затова няма причини да ги възпрепятстват от общение с Христа. И православни, и католици гледат на водното кръщение като на важно тайнство, в което Божията благодат за първи път се излива върху изначално грешната човешка природа и считат за напълно естествено, дори за свой родителски дълг, че не трябва да лишават децата си от нея. Голяма трагедия за родителите е, ако детето им почине още некръстено, като езичник. Четох някъде, че поради високата детска смъртност в миналото, римокатолиците задължително кръщавали новородените не по-късно от едно денонощие след раждането.

Точно тази традиция на ортодоксалните Църкви не е обект за спорове сред членовете и.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано17.07.13 15:36



След като не се изисква съзнателно участие от кръщаваният, това действие е еднолично действие на Бог.

Ма то, и опрощаването на греховете ни, и спасението ни са еднолични действия на Бог. Човеците може да се постараем, но нямаме заслуги към тези действия.



Тема Re: Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано17.07.13 16:02



Точно това имах пред вид - кръщаването на осъзнат човек го прави пълноценен член на църквата, докато кръщението на пеленаче не го прави такъв. Две съвсем различни процедури, по смисъл и по последствия, но с едно и също име.

След като, както сама споменахте, че и спасението, и опрощението, а и кръщаването са еднолични действия на Бог, Той сам може да избере да общува или да не общува духовно със всеки. Това обезсмисля съвсем кръщаването на кърмачета - принуждаван е да общува с натрапен му събеседник, който при това не е пожелал общуване. Бог може да общува духовно с абсолютно всеки, без да му е нужна процедурата покръстване, още повече че пеленачетата нямат грях. А и да имат, пак Той е този който може да реши проблемът.



Тема Re: Yepнови [re: Metropolis]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано17.07.13 16:14



Пак да се поясня - след като няма волеизявление от страна на детето при покръстването, то всичко се крепи на еднолично действие от страна на Бог. Каква е ролята на родителя тук? Бог отваря вратата, не родителят. Нима Бог не може сам да взема решенията си?

Прав сте, родителите и кръстниците трябва да се постараят с възпитанието - но преди кръщаването, за да съзрее нужното волеизявление. Процедурата върху пеленачета е просто нещо различно от съзнателно взетото решение за следване на Божия път. Както споменах в друг постинг, прилича повече на "молитва за дъжд" по отношение на пеленачето. Прилича ми повече на суеверие.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано17.07.13 16:52



Точно това имах пред вид - кръщаването на осъзнат човек го прави пълноценен член на църквата, докато кръщението на пеленаче не го прави такъв.

ТЦ!

Духовното общение с Бога посредством молитви, изповед и приемане на Светото причастие прави човека пълноценен член на Църквата. Също изучаването и тълкуването на Словото, спазването на Божиите заповеди и още един ред ежедневни навици, на които кръстените християнчета биват привиквани от пеленачета.

След като, както сама споменахте, че и спасението, и опрощението, а и кръщаването са еднолични действия на Бог, Той сам може да избере да общува или да не общува духовно със всеки. Това обезсмисля съвсем кръщаването на кърмачета - принуждаван е да общува с натрапен му събеседник, който при това не е пожелал общуване. Бог може да общува духовно с абсолютно всеки, без да му е нужна процедурата покръстване, още повече че пеленачетата нямат грях.

Богу не е нужна "процедурата покръстване" и заради осъзнато избралите да се подложат на нея. На човеците е нужна, затова и се кръщават.

принуждаван е да общува с натрапен му събеседник, който при това не е пожелал общуване
Досега не съм чула, освен при някои случаи на шизофрения, въпросният "събеседник" да се е материализирал физически или вербално пред новопокръстен и да му се натрапва с гюрултията си. По-често "събеседникът" си мълчи, а покръстеният го търси, за да си общуват. Не са чак толкоз апокалиптични нещата.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано17.07.13 17:06



Процедурата върху пеленачета е просто нещо различно от съзнателно взетото решение за следване на Божия път. Както споменах в друг постинг, прилича повече на "молитва за дъжд" по отношение на пеленачето. Прилича ми повече на суеверие.

Формално погледнато, всички християнски тайнства са суеверие, дори вярата в Бог е суеверие за невярващите хора. Личен избор, няма лошо. Ако са Ви кръстили като бебе, но сега сте на друг акъл, никой не ви пречи да гледате на въпросната процедура като на малко понамокряне с водичка. Не вреди на кожата.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.07.13 17:18



Е може би не съм се изразил достатъчно точно в примера с вратата. По правилно е да се каже, че ролята на родителя е да почука на вратата, за да може Бог да я отвори.
Кръщението е таинство за духовно раждане на личността (покана към Дух Свети да "слезе" върху детето).
В Православието горе долу става така:
Кръщаваният (а при децата кръстникът) се отказва от сатаната, обещава да вярва в Христа и да Му служи и прочита Символа на вярата. После се освещава водата и кръщаваният се потапя три пъти във водата с думите: „Кръщава се Божият раб (името) в името на Отца, амин, и Сина, амин, и Светаго Духа, амин". Това е най-главният момент от кръщението. Върху новокръстения невидимо слиза в това време Светият Дух, очиства го от греховете и го възражда за нов християнски живот. На кръщавания се дава бяла дреха в знак, че е очистена душата му, и кръст, за да следва Христа. Некръстеният не може да приема никакви други тайнства. А кръстеният, станал веднъж член на Църквата, добива право да се ползва от всички нейни благодатни тайнства.
И аз пак да повторя кръщението е една отправна точка която дава възможост да се приемат и другите тайнства.

Мисля, че при разсъжденията си вие негласно приемате, че след една възраст всички хора стават напълно зрели, схващано като възможност да приемат безпогрешно правилни решения.
Според нас Християните обаче такъв човек няма, дори и най-блестящия ум е неспособен да прозре отвъд едни граници поставени пред бога-разум.
Там се прониква само ако Живият Бог разреши. Тази способност различна за различните индивиди се култивира при общение с Бог и чрез разум, но и при приемане на тайнствата на Христовата Църква.
Темата е много обширна. По пътя на "чистия разум" може да изглежда малко като проблема с яйцето и кокошката.

Редактирано от Metropolis на 17.07.13 17:48.



Тема Молитвата за дъжд. . . н о с и дъжднови [re: vatanasov]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано17.07.13 18:54



В отговор на:

Ами това с лекуването на детето превръща процедурата с покръстването на пеленаче в нещо като "молитва за дъжд" по отношение на пеленачето.


Ами нали точно поради вярата на молещите се, Господ праща дъжд - включително и на Вас - и Вие се ползвате от това б л а г о без дори и да благодарите .

Не ли заради Вашето верую се доверявате на лекаря и детето Ви п о л у ч а в а изцеление без да се интересувате дали то иска или не въобще лечение, или пък (сте загрижен че иска) точно този лекар.
В отговор на:

Докато съзнателното участие в покръстването е приобщаване към християнската общност.


Точно поради казаното по-горе това Ви съждение е невярно. Защото при равни други условия, човек получава изцеление за едно и също заболяване без значение дали вярва на лекаря или не, без значение дали осъзнава болестта си или не, без значение дали е интелигентен или слабоумен. С други думи: в "стадото" на общопрактикуващият лекар има всякакви индивиди - мъже, жени, деца, с най-различни характеристики, казано простичко. Но всички те са неговите пациенти, всички те са приобщени по някакъв начин към точно този лекар - а, специално децата, това става не по тяхна воля, а по волята на родителите. Заради тяхното (на родителите) верую към лекуващия.

Подобна аналогия можете да направите и с приобщаването на христовото стадото към Лекаря на лекарите Господ Иисус Христос.

. . .





Редактирано от Ежко на 17.07.13 20:44.



Тема Re: Yepнови [re: Metropolis]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано17.07.13 19:50



Аз под зрялост разбирам способност човек сам да взема решения. Дали са правилни или не, няма значение, важно е да се осъзнава изборът. Докато при пеленачетата това липсва напълно. Там изборът се прави от друг. И всъщност въпросът ми е - доколко са равностойни двата типа кръщение - със съзнателен избор, и с избор направен от друг. Мисля че е очевидно че не са равностойни - и по отношение на Бог, и по отношение на кръщаваният. Ако допуснем равнопоставеност пред Бог - ами тогава става все едно дали си кръстен или не, нали? Бог може да приеме всеки, след като не е нужно дори неговото желание или съгласие - това ще е проявата на заявената Божия любов.

Мисля че Светият Дух няма защо да бъде канен, той знае какво да прави по-добре от канещите го - освен в един случай, когато ясно е заявен отказ да бъде поканен. Този отказ може да бъде свързан с отказ от кръщене, волеизявен лично от кандидатът. Само за този случай е смислено да остане кръщаването, но в съзнателна възраст.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано17.07.13 22:04



И всъщност въпросът ми е - доколко са равностойни двата типа кръщение - със съзнателен избор, и с избор направен от друг.

На този въпрос само Господ може да ти даде отговор.

Мисля че е очевидно че не са равностойни - и по отношение на Бог, и по отношение на кръщаваният.

По отношение на Бог няма откъде да знаеш, защото не си Бог. По отношение на кръщавания - възможно е кръщаваният да се почувства обиден на кръстниците си заради това, че са вземали решение без да го питат. В такъв случай, ако има проблем, той е междуличностен. Дори личен. Възможни са две положения - кръстеният като бебе да не се интересува от християнската вяра като порасне. Тогава му е безразлично, че са го кръстили на своя глава и няма драма.
- кръстеният като бебе в съзнателна възраст е убеден, че ако го бяха питали, би избрал да се кръсти. Също няма драма.
Това може да е проблем само, ако кръстеният като бебе прояви такова самолюбие, че да реши да се обижда на кръстниците си. Които обаче, са действали, водени от най-безкористна грижа за душата му. А щом някой кандидат-християнин си храни самолюбието по този начин, то той и в зрели години не е в състояние да осъзнае значението на Христовото кръщение. Та, все тая, дали е кръстен или не.

Ако допуснем равнопоставеност пред Бог - ами тогава става все едно дали си кръстен или не, нали? Бог може да приеме всеки, след като не е нужно дори неговото желание или съгласие - това ще е проявата на заявената Божия любов.
Градиш хипотези от името на Бог. Излишно усилие при положение, че спокойно могат да бъдат неверни.



Тема Стига вече с лъжитенови [re: аби]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано17.07.13 22:19



"""А е приетото за 40 тия ден гласи приблизително следното: До 9 септември 1944 г. по традиция. . ."""

Жената пита честно и коректо, а ти нямаш право да даваш отговори, присмивайки се, говорейки лъжовно, без да се интересуваш дали ще помогнеш или не. Факт.

. . .


Редактирано от Ежко на 17.07.13 22:21.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.07.13 11:36



Първо кръщаването на пеленачета е избор на родителите и ако те са силно вярващи е много вероятно децата да имат много от техните наклоности. При това тези деца ще растат в средата на вярващи хора.
Второ вие по всички въпроси ли вземате напълно лично осъзнат избор или често разчитате на опита и познанията на роднини и приятели, които имат по конкретен опит в дадена сфера? Какво по естествено е по този въпрос това да са родителите?
Бог може да приеме всеки, след като не е нужно дори неговото желание или съгласие - това ще е проявата на заявената Божия любов.
Иисус докато е бил на земята е приемал всички които са желали да го следват, дори сред 12 апостоли е приел Юда. Изцелявал е всички които се обръщали към него за помощ.
Мисля че Светият Дух няма защо да бъде канен, той знае какво да прави по-добре от канещите го - освен в един случай, когато ясно е заявен отказ да бъде поканен.
евангелие на Иоан гл. 7
37. А в последния велик ден на празника застана Иисус, издигна глас и рече: който е жаден, да дойде при Мене и да пие.
38. Който вярва в Мене, из неговата утроба, както е речено в Писанието, ще потекат реки от жива вода.
39. Това каза за Духа, Когото щяха да приемат вярващите в Него; защото Дух Светий още не бе даден, понеже Иисус още не бе прославен.


В старозаветни времена Дух Свети е посещал по своя воля пророците, но това е друга тема.

Съвсем профански казано когато тръгнеш на път към Царството небесно ти трябва "виза", коята няма да ти бъде издадена ако ти или родителите ти не подадът молба по установения ред.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Ако бебето е кръстенонови [re: Metropolis]  
Автор Stephanus ()
Публикувано18.07.13 13:58



"Съвсем профански казано това е само първа стъпка по пътя към Бога.
......
Вие, когато като малко пращате детето си на училище да учи азбуката или да се запознава с основите на музикатата, с това предопределяте ли че то ще стане академик или блестящ музикант?"


Ако бебето е кръстено - то има ли вероятност все пак да не отиде в Рая ?
или
След като е кръстено вече Божието Царство му е в "кърпа вързано" ?

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"

Редактирано от Stephanus на 18.07.13 13:58.



Тема Re: Yepнови [re: Metropolis]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано18.07.13 15:37




Съвсем профански казано когато тръгнеш на път към Царството небесно ти трябва "виза", коята няма да ти бъде издадена ако ти или родителите ти не подадът молба по установения ред.

много точно казано - трябва ти етикетче, печат за заверка, да е сигурно, че си годен, щото знае ли се, може небесната администрация, да е като нашата държавна, да оплетат конците и току виж, допуснали някой, който е за ада, в рая.

п.п. няма ли съзнателен избор, няма и отговорност - от тук насетне всичко останало е просто безсмислено, а в случая дори може да се каже вредно.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Ако бебето е кръстенонови [re: Stephanus]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.07.13 15:51



В кърпа вързано няма нищо Стефчо, не се прави на ударен.
Плюс това няма сила която да задължи родителите да кръстят детето като пеленаче. Те решават да го направят или не.
Дали Господа Иисуса Христа ще реши да е наш Ходотай това ние не можем да знаем. Което не пречи да постъпваме така както се изисква от нас.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Yepнови [re: exaybachay]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.07.13 15:55



Какъв съзнателен избор може да имаш ако нямаш бегла представа от участие в Църковния живот и неучастие в него, ако от едното никога не си опитал?
От едно нещо няма избор.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Yepнови [re: Metropolis]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано18.07.13 18:16



Те за това, за да е коня пред каруцата, първо се придобива представата, а после се прави избора - толкова е простичко.

п.п. направо е учудващо как църквата може да изкриви и изопачи, напълно логични и очевадни неща, и да сътвори тотални небивалици.

Фактически кръщението е придобило този си вид, поради страх - страхът, че детето като порасне, може да размишлява свободно и необременено, и изобщо да не се съгласи с възгледите, и разбиранията на християнската църква. Когато му набуташ в главата още от малко всички тези условности, шанса да бъде самостоятелен човек, да поема отговорност за собствените си мисли и решения, намалява драстично - това го знаят всички политици, всички така наречени духовни водачи, това не е тайна и за науката. Хубаво го е казал Исус да не се закачат децата, ама а де - това е много ярък пример, как църквата измисля и налага свои си, а не божии правила.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Yepнови [re: Metropolis]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано18.07.13 22:30



Съгласен съм за вероятностите за подобни наклонности, но вероятност е едно, реален факт е съвсем различно. Както не можете да изкупите чужд грях, така не можете да представите своята воля за чужда, изказвайки собствено мнение да го представите за чуждо. Нека децата растат в нужната среда, решението обаче трябва да си го вземат те, никой не може да ги замести.

И аз често се допитвам до познати, често бъркам, но решенията и грешките са мои - после Господ мене ще ме съди за тях. Но ситуацията не е същата - пеленачетата не са се допитвали до родителите си за да вземат съзнателното решение, нали? Решението е взел някой вместо тях. Просто посочвам, че процедурите с покръдтване при пеленаче и при възрастен са коренно различни, и по смисъл, и по обвързване с Бог.

Да, трябва виза за царството небесно. Но как ще я получиш ако сам не я пожелаеш? Там с връзки (препоръки от родители и приятели) не се влиза.



Тема Нима не налагате собствени критерии за възпитаниенови [re: vatanasov]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано18.07.13 22:55



В отговор на:

Съгласен съм за вероятностите за подобни наклонности, но вероятност е едно, реален факт е съвсем различно. Както не можете да изкупите чужд грях, така не можете да представите своята воля за чужда, изказвайки собствено мнение да го представите за чуждо.



Моля Ви да спрете с тези увъртания. За каква "чужда" воля тук става въпрос по отношение на децата Ви, особено когато те са в невръстна възраст, когато са бебета. Не смейте да ни казвате, че няма да заведете детето си на лекар, щото видите ли, не знаете каква му е волята, "понеже волята на детето ми е чужда".

Чужд грях никой не може да изкупи - Един е Изкупителят. Но за прощение на греховете не само можем, но и сме и призвани да се молим на Изкупетля. Затова са и Задушниците - най-малкото в тези дни да се сещаме и да се молим за упокой на душите на нашите близки, роднини и въобще за всички люде.

Оставете децата си на "произвола на съдбата", оставете ги сами да решат дали да ходят на училище или не, оставете ги да правят каквото си искат без никакъв контрол от Ваша страна и тогава ще Ви повярвам, че сте дошли тук да играете честно.

В отговор на:

Нека децата растат в нужната среда, решението обаче трябва да си го вземат те, никой не може да ги замести.



И каква "нужна" среда смятате да му осигурите - във връзка с казаното от мен по-горе - на малкото Ви дете или пеленаче ? А и после - на детенцето, на юношата/девойката - само/а ли трябва само да взема решение, без нуждата от възпитанието на родителите - Закон, на който вярваме или не, осъзнаваме или не, всички вкупом се подчиняваме. Така че, стига сте приказвали врели некипели, след като щете или не щете - точно според Вашите противопоставяния - излиза, че Вие сам насилвате децата си, н а л а г а й к и им собствените си критерии за възпитание.
В отговор на:

И аз често се допитвам до познати, често бъркам, но решенията и грешките са мои - после Господ мене ще ме съди за тях. Но ситуацията не е същата - пеленачетата не са се допитвали до родителите си за да вземат съзнателното решение, нали ? Решението е взел някой вместо тях. Просто посочвам, че процедурите с покръдтване при пеленаче и при възрастен са коренно различни, и по смисъл, и по обвързване с Бог.



Ма Вие взехте че и да си вярвате на нелепостите си, щом стигнахте да ни проповядвате вярването си (да, това е Вашето верую) - щото видите ли, "пеленачетата не са се допитвали до родителите си за да вземат съзнателното решение, нали". За какво съзнание на пеленаче, говорите. Колко пъти Ви провокирахме че детето има нужда от възпитание още от най-ранна възраст, и точно родителите сме тия, които носим отговорност именно и точно пред Твореца ни. Ако и сега ми кажете, че децата нямат нужда от възпитание, от водителство, от поучения - въобще, от Помощ, тогава сепредавам. Което не означава, че ще приема отговара Ви за адекватен, разбира се.

В отговор на:

Да, трябва виза за царството небесно. Но как ще я получиш ако сам не я пожелаеш? Там с връзки (препоръки от родители и приятели) не се влиза.



Напротив - нали вие, като родители, сте пожелали това дете. Е, защо смятате, че Господ няма да се съобрази с вашите желания. Толкова е просто: каквото искаме - стига да е по съвест тоест да е честно, безкористно, нелицемерно, - това и получаваме. По Божията свята Премъдрост - Тайна, недостижима за нас.


Какво, прочее, искате най-вече за детето Ви ? Споделете, моля ?

. . .




Редактирано от Ежко на 18.07.13 23:33.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано18.07.13 23:32



Родителите непрекъснато проявяват насилие върху децата си, натрапвайки своята воля и своето мнение. Насилствено и без тяхно разрешение ги ваксинират срещу полиомелит, туберкулоза и тетанус, суеверно вярвайки, че ги предпазват от болести, насилствено ги приучават да ходят на гърне, вместо да зачетат свободната им воля да цапат навсякъде, дори насилствено ги пращат на училище, вместо да ги оставят сами да изберат искат ли да научат азбуката или не.

Животът на непълнолетните е изпълнен с родителско насилие и незачитане на свободната воля на детето. На този фон от въпиющ терор, едно невинно топване в църковния купел е с мед да го намажеш.





Тема Точно това значи, Стефчонови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано18.07.13 23:46



В отговор на: На 8-я ден старозаветните пеленачета били обрязвани, а както знаем, кръщението заменило старозаветното обрязване, както за това учи ап. Павел: "В него сте обрязани чрез неръкотворно

обрязване, като съблякохте греховното тяло на плътта, чрез обрязването Христово, като се погребахте с Него в кръщението" (Кол. 2:11-12).

Стефчо каза:

Това, че тук е използван изразът "обрязване", съвсем не означава, че "както знаем, кръщението заменило старозаветното обрязване".

Точно това означава, Стефчо.

. . .


http://www.freeimageworld.hit.bg/kartinki/bulet/bul38.gif

Редактирано от Ежко на 18.07.13 23:48.



Тема Re: Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано19.07.13 01:26



Вярно е това, само че не светът, а църквата е за пример - а па с такива недодялани изпълнения, как да я дам за пример.
Излагане си е това с бебетата честно - то още не отворило очи, давай юруш възпитание строго трябвало, спасение от греховете трябвало, визита някаква си трябвала ....... щот сте луднали, давай и него, че да не го отървем. На някой си му щукнало, че бебетата трябва да се кръщават и по силата на инерцията това е станало традиция - една от най-глупавите изобщо - която уви наистина едва ли ще отпадне някога, тъй като това не е какво да е, ами е тайнство, пък стане ли дума за тайнство ......



биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни

Тема Re: Yepнови [re: exaybachay]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.07.13 07:27



Вярно е това, само че не светът, а църквата е за пример - а па с такива недодялани изпълнения, как да я дам за пример.

Ми не я давай, никой не те задължава. Намери си друга църква, религия или организация, която да отговаря на претенциите ти и давай нея за пример.





Тема Re: Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано19.07.13 12:23



Това, че никой не ме задължава е отделна тема - въпроса е, че църквата предявява такива претенции, пък и на мен ми се иска да я дам за пример, ама как да стане тази работа, като се излага така: поливката на бебета не е никакво свещенодействие, не е никакво тайнство, не е никакво кръщение, това си е чиста суеверна глупост, към която се придържате по навик и по силата на традицията, а не по силата на словото и трезвото разсъждение. Дори самите вие се досещате, че е така - защо му се отдава толкова голяма значимост, защо кръщенето не се поставя под въпрос? имало е толкова много други суеверни безсмислици в историята на християнството, които са били също от подобна голяма важност и с течение на времето са отпаднали, но кръщенето на бебета, дори в близкото бъдеще едва ли би отпаднало, едва ли изобщо някога ще отпадне, защо така ..... ами защото вие самите го казвате, че едно топване в лигена с вода е нещо безобидно, фактически какво толкова е станало малко са му намокрили бузите и туй то, именно за това му отдавате такова огромно значение, защото е незначително. Добре, че е тайнство, инак до сега църквата да е забравила за него.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Yepнови [re: exaybachay]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.07.13 12:42



Както обичайно си написъл некакви дивотии, ама щом си верваш то си е твоя работа.

Обяснявам ти че за много неща в живота човек взима решение не само, а често и без приоритета на "чистия разум". Ако ти дадът две ястия и едното освен че усещаш миризмата му го и вкусиш, а за другото имаш "познание" само по миризмата му за какъв равностоен избор става дума?
Ти видял ли се некъде такова чудо като хирург теоритик, които никога не е оперирал?

Църквата разчитала на страх, дрън, дрън. Преди да говориш глупости се запознай първо колко строга е била "цедката" за влизане в ранната Христова Църква и в първите години след им. Константин Велики, когато са просияли множество свети Отци.

Ти поне Евангелията чел ли си?
ев. Лука:
18. А Той им рече: видях сатаната, как падна от небето като светкавица;
19. ето, давам ви власт да настъпвате на змии и скорпии и на всяка вражеска сила; и нищо няма да ви повреди;
20. обаче не се радвайте на това, че духовете ви се покоряват; а радвайте се, че имената ви са написани на небесата.
21. В оня час се зарадва духом Иисус и рече: прославям Те, Отче, Господи на небето и на земята, задето си утаил това от мъдри и разумни, а си го открил на младенци. Тъй е, Отче, понеже такова беше Твоето благоволение.


Току виж, че децата имат по близка връзка с Триединият БОГ, щото с годините човек, особено стоящ извън Църквата все повече се омотава в грехове и отдалечава от Господа Иисуса Христа.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Yepнови [re: exaybachay]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.07.13 12:43



Това, че никой не ме задължава е отделна тема - въпроса е, че църквата предявява такива претенции, пък и на мен ми се иска да я дам за пример, ама как да стане тази работа

Много просто - Църквата си има изградени традиции и на когото не харесват, не я дава за пример. Проблемът с това какво ти се иска, не е на Църквата, а твой. Реши си го.





Тема Re: Yepнови [re: Metropolis]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано19.07.13 13:15



И понеже се случва човек да взима решения без приоритета на чистия разум, дай да караме по тази гайда - страхотна логика, направо я втасахме. А въпросното дрън дрън, дрънчи в цялата история на християнството - признавам към днешна дата, вече отшумява.

А това, че децата имат по-близка връзка с Бог и децата го знаят - тъкмо още една показател, за глупоста и безсмислието на кръщенето.

п.п. разбирам яда ви, че не можете да обосновете и аргументирате смислено, това така тачено тайнство, ама айде без подобни номера, да ми го обръщаш на лично и да се опитваш да ме засегнеш, защото просто не хващат дикиш - срещал съм сред обикновенните хора, крайни християни, които също нямат добро мнение за кръщенето и за контраст съм срещал пак сред обикновенните хора, такива които са едни християни, дето и една молитва не знаят, и в църква не са стъпвали от десетилетия, но си кръщават децата защото "бе то не са знай". Не е толкова трудно да погледнеш ситуацията от страни и да видиш, колко нелепа история е тази с кръщенето на бебета - само малко да се дръпнеш от инерцията и се получава.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Къде Господ ни е задължил ?нови [re: Metropolis]  
Автор Stephanus ()
Публикувано19.07.13 13:23



Нали това дискутираме: Дали от нас се изисква да кръстим бебето или да чакаме да порасне и да си каже мнението. Къде Господ ни е задължил да кръстим бебето ????

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Re: Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано19.07.13 13:27



Аз все си мисля, че църквата е загрижена за спасението на душите - така, както се изказваш, излиза, че църквата е загрижена само за собственото си благо. Традиции са се променяли и ще се променят винаги - това е неизбежно и е проява на тесногръдие да се мисли друго яч. И така, както се опитваш да изметиш темата, директно ти казвам, че проблемът с това какво ми се иска, за щастие в днешни времена, вече не се решава задължително от църквата - като цяло по-успешно и от най-върлите атеисти, успявате да очерните сами авторитета на църквата. Знам, че можете повече - също така знам, че по въпроса за кръщенето на бебета, сте капо, вместо да се гнявите, опитайте се да приемете факта, че не за всичко сте прави, да допуснеш, че може би грешиш за нещо, не е чак толкова страшно.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Ок - без тълкуване тогава:нови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано19.07.13 13:43



Господ Исус казва:
"Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен; а който не повярва, ще бъде осъден."

А какво става с човек:
Който се кръсти и не повярва ?

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"

Редактирано от Stephanus на 19.07.13 13:43.



Тема Re: Yepнови [re: exaybachay]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.07.13 14:20



Изобщо не се гнявя аз. Ма ми омръзна да пиша най-различни логични варианти в защита на родителите, които на своя глава си кръщават бебетата. Дали грешат или не, ей сега ще ти го болдна, белки го проумееш, само един Господ знае.

Който вярва в Господ, да си решава. Толкоз.



Тема Христос спасява. За нас са примерите от Писаниетонови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано19.07.13 14:41



В отговор на:

Господ Исус казва:
"Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен; а който не повярва, ще бъде осъден."

А какво става с човек:
Който се кръсти и не повярва ?




Ще ти отговоря с думите на Господ Иисус Христос а ти ги приемай* както искаш:

От Иоан свето Евангелие


[3:1] Измежду фарисеите имаше един човек, на име Никодим, началник иудейски.
[3:2] Той дойде при Иисуса нощем и Му рече: Рави, знаем, че си учител, дошъл от Бога, защото никой не може да прави тия чудеса, които Ти правиш, ако не бъде с него Бог.
[3:3] Иисус му отговори и рече: истина, истина ти казвам: ако някой се не роди свише, не може да види царството Божие.
[3:4] Никодим Му казва: как може човек, бидейки стар, да се роди? Нима може втори път да влезе в утробата на майка си и да се роди?
[3:5] Иисус отговори: истина, истина ти казвам: ако някой се не роди от вода и Дух, не може да влезе в царството Божие;
[3:6] роденото от плътта е плът, а роденото от Духа е дух.

* Ние имаме свидетелствата на светото Писание, което изобилства с примери за Кръщение на деца, затова вярващите сме длъжни да ги приемаме.


Няма нито един пример - или заповед - да не се кръщават най-малките - точно обратното казва Сам Господ:

"Идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа, и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал" Мат.28:19-20).

Има ли народ без деца, Стефчо ?

Думите "като кръщавате", "и като ги учите", поставени след думата "научете", както това е известно и на добре грамотните ученици, посочват едновременността на означаваните от тях действия, т. е. Христос казва, че Апостолите трябва едновременно да учат и кръщават дори възрастните, без да чакат кръщаваните подробно да изучат цялото учение Христово. Стотникът Корнилий и тъмничният стражар не успели да научат всичко, което Христос заповядал на Апостолите (за заучаването на това от презвитерите на Ефеската църква ап. Павел употребил цели три години, като ги учел денем и нощем непрестанно - Деян. 20:31), а били кръстени (Деян. 10:44-47; 16:3-33).



. . .




Редактирано от Ежко на 19.07.13 15:04.



Тема Re: Христос спасяват. За нас са примерите от Писаниетонови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано19.07.13 14:58



Както и няма заповед ДА се кръщават бебета.

п.п. наистина учудващо е как вселенските философи са изпуснали да драснат поне два реда в библията от името на Исус и да бетонират работата - но така или инак за всеобщо щастие, това не се е случило, за съжаление обаче както и по много други въпроси, не на същественото, а на формалното се отдава голямата почит.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема фарисейщина Ежконови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано19.07.13 15:02



Ей на тва му се вика фарисейщина Ежко:



"Има ли народ без деца, Стефчо ?

Думите "като кръщавате", "и като ги учите", поставени след думата "научете", както това е известно и на добре грамотните ученици, посочват едновременността на означаваните от тях действия, т. е. Христос казва, че Апостолите трябва едновременно да учат и кръщават дори възрастните, без да чакат кръщаваните подробно да изучат цялото учение Христово. Стотникът Корнилий и тъмничният стражар не успели да научат всичко, което Христос заповядал на Апостолите (за заучаването на това от презвитерите на Ефеската църква ап. Павел употребил цели три години, като ги учел денем и нощем непрестанно - Деян. 20:31), а били кръстени (Деян. 10:44-47; 16:3-33). "


Едновременност казваш:


Значи каква е едновременността в стиха:
"Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен;" ??? Кога да се кръсти човека ????
Преди или след като ПОВЯРВА !!!! ( не след като изучи цялата Библия, както фарисейски се измъкна от въпроса )
и освен това както и стиха НЕДВУСМИСЛЕНО казва: "който не повярва, ще бъде осъден"

Тежко вам фарисеи ....

Като пледираш за едновременност (на Конвейер) то тогава няма ли да се получи противоречие между стиховете:
"Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен; а който не повярва, ще бъде осъден."
" И така, идете, правете ученици всичките народи и ги кръщавайте в Името на Отца и Сина и Светия Дух,"



Мдааа, относно Вярата - няма такова нещо Ежко като официална религия и всеобщо покръстване

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"

Редактирано от Stephanus на 19.07.13 15:04.



Тема Попитах те: има ли народ без деца ?нови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано19.07.13 15:08



Няма нито един пример - или заповед - да не се кръщават най-малките - точно обратното казва Сам Господ:

"Идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа, и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал" Мат.28:19-20).

Има ли народ без деца, Стефчо ?

Давам ти примери и от Светото Писание, които са пряко изпълнение на Христовата заповед :



За нас това е предостатъчно. Всичко друго са суетни умувания.

. . .




Тема не отговаря на въпросанови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано19.07.13 15:15



Няма нито един пример - или заповед - да не се кръщават най-малките - точно обратното казва Сам Господ:

"Идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа, и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал" Мат.28:19-20).

Има ли народ без деца, Стефчо ?

Отговорът на този въпрос Ежко, не отговаря на въпроса изисква ли Господ кръщаване на деца !!!

Освен това: Няма нито един пример - или заповед - да се кръщават деца!!!

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема "научете всички народи като ги кръщавате"нови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано19.07.13 15:16



[qoote]Нали това дискутираме: Дали от нас се изисква да кръстим бебето или да чакаме да порасне и да си каже мнението. Къде Господ ни е задължил да кръстим бебето ????




Ние не дискутираме. Ние ти предоставяме да приемеш основни истини от Светото Писание. Ето ти пак и пак отговора на Господ:

"Идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа, и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал" Мат.28:19-20).

Предоставиха ти се примери от светото Писание където тази заповед се оделотворява - засвидетелствано ни е извършване на Кръщение над цели домове, а във всеки дом тогава е имало без съмнение и деца.


Ако признаем, че в кръщението действа Самият Бог - и ние християните признаваме - значи кръщението е тайнство, тоест такова човешко действие, което

призовава Божията благодат в света на човека.

Ако главното в кръщението се извършва от Духа, откъде протестиращите имат такава дързост, че да ограничават областта на действие на Онзи, Който диша, където си ще ? Защо са толкова сигурни, че Духът не иска да действа в децата? Откъде, наистина, такава дързост ?

Църквата винаги е смятала, че е допустимо да се кръщават християнските деца. За това споменава св. Ириней Лионски (+ 202). „Христос дойде да спаси чрез Себе Си всички, – казвам всички, които се възраждат чрез Него за Бога – младенци, юноши и старци” (Против ересите 2, 22, 4; вж. също 5, 15, 3). Ориген говори за кръщаването на децата като за апостолско предание: „Църквата получи от апостолите предание да дава кръщение и на младенците” (На Рим. кн. 5, гл. 6).

През 252 г. Картагенският събор определи: „Не бива никого да отстраняваме от кръщението и от благодатта на Бога, във всичко милосърден, благ и снизходителен. Ако към това трябва да се придържаме по отношение на всички, още повече, както смятаме, трябва да го спазваме по отношение на новородените младенци, заслужаващи предимно нашата помощ и Божието милосърдие, защото още с раждането си с плача и сълзите си изразяват само моление” (цит. св. Киприян Картагенски 46 Писмо до епископ Фидий).

И дори инициаторът на протестантското движение Мартин Лутер през 1522 г. осъжда анабаптистите Никлос Щорх, Томас Дрексел и Марк Щюбнер, които отхвърлят детското кръщение. Самият Лутер е бил кръстен като дете и се отказал да се прекръства, давайки себе си за пример колко благодатно е детското кръщение: „Че кръщаването е угодно на Христос достатъчно се доказва от Неговите Собствени дела, а именно че много от кръстените Бог прави свети и Дух Свети им дава и сега има още много от тях, за които се вижда, че имат Дух Свети както според учението, така и според живота им; както и на нас бе дадено по Божията милост.” И по-нататък: „Ако Бог не приемаше кръщаването на децата, значи във всички времена до ден днешен нито един човек на земята не би бил християнин… затова казваме, че за нас не е най-важно вярва или не вярва кръщаваният; от това кръщението не става неистинско, а всичко зависи от Божието слово и заповед. Кръщението не е нищо друго освен вода и слово Божие, едното заедно с другото. Моята вяра не създава кръщението, но го възприема”.


В текстовете на Новия Завет има пряка заповед на Христа: „оставете децата и не им пречете да дойдат при Мене” (Мат. 19:14).

Христос, поглеждайки децата, „възложи ръце върху тях и ги благослови” (Марк. 10:16). Значи, Христос благославя децата, Той може да ги благослови. Така и православните се надяваме, че Господ ще благослови и нашите деца. Амин.

. . .




Тема Е, ти на бялото щом викаш черно, няма каквонови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано19.07.13 15:23



На казаното: "Няма нито един пример - или заповед - да не се кръщават най-малките - точно обратното казва Сам Господ:

"Идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа, и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал" Мат.28:19-20).

Има ли народ без деца, Стефчо ?
"

Стефчоотговори:

В отговор на:

Отговорът на този въпрос Ежко, не отговаря на въпроса изисква ли Господ кръщаване на деца !!!

Освен това: Няма нито един пример - или заповед - да се кръщават деца!!!




Нещо повече: предоставиха ти се примери, от където се вижда как първите християни правилно са разбрали заповедта на Христос за кръщаване на цели народи - на бедни и богати, на слаби и силни, за учени и неграмотни, за мъже и жени, за малки и големи, за царе и за роби... - за всички.

Ти на бялото, щом викаш черно, няма каквоповече да ти кажа.

С Богом.

. . .




Тема Re: Yepнови [re: exaybachay]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.07.13 15:33



Ти има ли поне идея каква разлика между ролята на човек в светското (социално) общество и ролята му в Църквата?
От това което пишеш оставам с твърдото убеждение, че не си чел Евангелията.
Няма как да ме ядосаш. Отделих ти достатъчно време да ти обясня причините по които Църквата препоръчва кръщение на малки деца. Ако искаш разбираш, ако не пак твое право. Но как да разполагам с времето си е пък мое право.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: "научете всички народи като ги кръщавате"нови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано19.07.13 15:35



Но Исус никъде не е казал "доведете децата при мене" и във всички библейски цитати, никъде не пише да се кръщават бебета - значи просто си правите своеволни тълкувания, от "оставете децата и не им пречете да дойдат при Мене", изобщо не следва "доведете децата при мене", в контекста на думите на Исус се съдържа точно противоположния смисъл, защото явно децата сами отиват при него, възрастните просто не трябва да пречат, така наречената заповед е повече от ясна и недвусмислена.

Не мога да разбера какъв е проблема да се кръсти човек, когато реши - какъв проблем ще стане, ако едно бебе не бъде кръстено? Защо трябва нещо толкова простичко, да се преиначава на някакъв буламач от несвързани приказки - не разбирате ли, че така оформяте една фалшивост, с която е много по-вероятно да отдалечавате хората от Бог, вместо да ги приобщавате към него.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Лъжеучение !!!! Лъжинови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано19.07.13 15:38



След като твърдиш, че в стиха:
Мат. 28 глава казва да се кръсти целият народ !!!!! абсолютно всички то кажи ми:
Това ли направиха Апостолите ???
Създадоха ли апостолите Официална християнска Църква в Юдея ? или в Римската империя ?

казваш: "Апостолите трябва едновременно да учат и кръщават дори възрастните, без да чакат кръщаваните подробно да изучат цялото учение Христово." на въпроса ми дали кръщаваните трябва да са повярвали ?



Аз те питам дали трябва да вярва !!!!
Ти ми отговаряш, че не е необходимо да познава цялото учение......

Направи си сметка кой прави БЯЛОТО ----> Черно

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"

Тема Re: Yepнови [re: Metropolis]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано19.07.13 15:51



Въпросите ти нямат никакво отношение към темата. Това "няма как да ме ядосаш" не знам защо изобщо го казваш - но явно си се ядосал нещо, щом го споменаваш. И никой не ти отнема правото да разполагаш с времето си - това па ептем не вдявам от какъв зор го правиш на въпрос. (айде ще ти спестя въпроса, а какво правим с правата на децата в/у времето, че хептем ще се омажеш)

Та все пак относно малкото, което каза по темата - всички причини, които обясни и, които както казваш идват от църквата, съжалявам, но са чисто суеверие, единствената смислена, логична, обоснована и рационална причина я каза Алиса, всичко останало до тук, което дадохте, като аргументи е под всякаква критика.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: "научете всички народи като ги кръщавате"нови [re: exaybachay]  
Автор Stephanus ()
Публикувано19.07.13 15:53



Но Исус никъде не е казал "доведете децата при мене" и във всички библейски цитати, никъде не пише да се кръщават бебета - значи просто си правите своеволни тълкувания, от "оставете децата и не им пречете да дойдат при Мене", изобщо не следва "доведете децата при мене", в контекста на думите на Исус се съдържа точно противоположния смисъл, защото явно децата сами отиват при него, възрастните просто не трябва да пречат, така наречената заповед е повече от ясна и недвусмислена.

Именно

пп: не навсякъде сме на едно мнение, но специално тук.

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Мъжете знаят защонови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано19.07.13 16:09



Да разбирам ли че само мъжете ще се спасят преди христа или че кръщението е само за мъжете защото е заменило обрязването?

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Re: Къде Господ ни е задължил ?нови [re: Stephanus]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.07.13 16:09



А къде ни е забранил?

Според теб дето съвсем "чиста дъска" ли е или е свързан по някакъв начин, за които нямаме много представа, генетично и духовно (душевно) с родителите си?

Стефчо погледни Изход гл 20;
5. не им се кланяй и не им служи, защото Аз съм Господ, Бог твой, Бог ревнител, Който за греха на бащи наказвам до трета и четвърта рода децата, които Ме мразят,
6. и Който показва милост до хилядно коляно към ония, които Ме обичат и пазят Моите заповеди.


Ти ако имаш неизкунени грехове и лишаваш детето си от директно общение с Господа Иисуса Христа, Изкупител на греховете на всички ни какво става тогава?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: "научете всички народи като ги кръщавате"нови [re: Stephanus]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано19.07.13 16:38



Няма защо да се кривим - в повечето случаи не сме на едно мнение с теб, но това няма значение. Кръщенето на бебета - защо фактически са бебета, а не деца - е една от най-прозаичните и нелепи идеи, чиито творец църквата, а не Исус или Бог т.е. (те тук примерно пак ще се разминаваме) тук говорим за чист авторитаризъм от страна на една институция. И докато за бедните духом, скръбящите, кротките и милостивите е точно никакъв проблем да кажат "да сбъркахме", то за институциите, независимо кои са те, това винаги е било огромна тежест - нормално, тъй като една институция е толкова загрижена за авторитета си, че фактически става крайно зависима от него. Съвсем не са единици хората, сред ревностните християни, които виждат и разбират неловката ситуация, но просто - както вече казах - именно, защото това е един съвсем незначителен ритуал от духовна гледна точка, от гледна точка на чистата вяра и е толкова значим от гледна точка на институцията, към която таят уважение, в повечето случаи продължават да спазват традицията.

Действително това не е от въпросите, които са болка за умиране - тука мегдана за спорене, в повечето случаи спада към полетата на конформизма и безсмислените полемики. Наистина донякъде и аз смятам, че не е кой знае какъв фал, но и все пак не рядко се случва един такъв момент, че точно тази подробност (кръщенето на бебета) да се възприеме с достатъчно неприязън, за да отдалечи хора от църквата, от религията, от Исус, от Бог, хора които инак са съвсем добронамерени, чистосърдечни и живеещи, както се казва по Богоугоден начин. Наблюдавал съм такива случаи и не малко сред тях, възприемат и наричат себе си атеисти (: - на такива атеисти, като им река, че са по-религиозни от религиозните ..... ела тогава да видиш, за какво иде реч :D

Мисълта ми е, че заради такива недобре обмислени решения на църквата, се получават някои от фаловете, които наблюдаваме около нас - и често пъти се хващаме пак за формата и фасада, щом някой е рекъл, че е атеист, значи е атеист и край не подлежи на спор, щом някой е рекъл, че е религиозен и за доказателство извади кръщелното свидетелство, пак две мнения няма (това важи и за двата лагера) ...... колко нелепа и суетна е цялата тази игра, и колко много обичаме да я играем. (ние възрастните, възрастните деца, а не мининките)

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Къде Господ ни е задължил ?нови [re: Metropolis]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано19.07.13 16:49



За генетичната връзка с родителите би трябвало вече да имаме някаква представа - поне визирам хората, работещи в сферата на генетиката.

Ти, като имаш неизкупени грехове, ще търсиш начина да ги изкупиш и няма да намесваш детето си в тази работа, защото то не може - както е казал Исус, всеки сам си носи кръста - колкото и неприятно, и жестоко да звучи, децата също ще носят своя, а не родителите им. Некръщаването на едно бебе, не значи, че го лишаваш от общение с Христос - когато то само реши, че иска да се кръсти, а ти му забраниш, тогава можем да говорим за лишение, също и когато от малко го подемеш по другата линия,. та го зомбираш с атеизъм. А какво става, в такива случаи - те тука един път и аз да кажа "само Бог знае".

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема синът няма да понесе беззаконието на баща синови [re: Metropolis]  
Автор Stephanus ()
Публикувано19.07.13 17:27



Ти ако имаш неизкунени грехове и лишаваш детето си от директно общение с Господа Иисуса Христа, Изкупител на греховете на всички ни какво става тогава?


Езекил 18:20
"Душата, която греши, тя ще умре; синът няма да понесе беззаконието на баща си и бащата няма да понесе беззаконието на сина си. Правдата на праведния ще бъде за него и безбожието на безбожния ще бъде за него."

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Re: синът няма да понесе беззаконието на баща синови [re: Stephanus]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано20.07.13 07:23



Ти вярващ християнин ли си?



Тема Re: Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано20.07.13 22:24



Е сега защо сравнявате ваксинирането с встъпването в Божието Царство? Какви са тези пошли аналогии?

Аз нямам нищо против топването, просто твърдя, че като порастне човек и реши да следва пътят на Христос, трябва пак да се топне, по собствено желание този път. Щото първото топване не носи смисъла на второто - чуждата воля не може да замести твоята, нито родителските препоръки са достатъчни. Просто ти сам носиш отговорностите си пред Бог, никой друг.



Тема Re: Нима не налагате собствени критерии за възпитаниенови [re: Ежко]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано20.07.13 22:37



Ако сте проследили внимателно тезата ми, то тя е - при липса на волеизявление от покръстеният, покръстването е едноличен Божи акт. Само Бог взема решение да приеме ли бебе или не. На него не му трябват препоръки, топене във вода, Той може да приеме всяко бебе. Стига да изяви едноличното си желание. Родителите насила не могат да го принудят. Аналогията с лекаря отпада. Той се превръща в лекар само когато вие осъзнаете, че сте болен. Но това не става в бебешка възраст.

Бог е Лекар, който иска вие сами да поискате лечение. В това е смисъла на покръстването. За това ни е дал и свобода на волята. Другото е действие само за пред хората.

Аз мога да насилвам децата си да ми се подчиняват - аз не съм Бог. Подчинението пред Бог обаче трябва да е доброволно - или се подчиняваш, или отпадаш. Препоръки и връзки пред Него не минават. Моля, не вкарвайте Бог в калъпа на нашите човешки взаимоотношения.


Искам детето ми да изяви осъзната свободна воля към Бог. Просто е. И няма друг начин приобщаването към Него.



Тема Re: Молитвата за дъжд. . . н о с и дъжднови [re: Ежко]  
Автор vatanasov (непознат)
Публикувано20.07.13 22:45



А, не винаги носи дъжд. Ако се замислите, изключително рядко молитвите се сбъдват. Дадох пример с тази молитва по-скоро като суеверие.

Болестта, заради която търсим Бог, трябва да я осъзнаем. Бог не лекува насила, не лекува този който не е разбрал че е болен и не е пожелал да се излекува. Той вижда всичко, и препоръките на родителите изразени чрез кръщенето на бебе с нищо не могат да помогнат. Той не е като лекарите, при които си водим децата.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано20.07.13 23:44



Е сега защо сравнявате ваксинирането с встъпването в Божието Царство? Какви са тези пошли аналогии?

Не намирам нищо пошло в полагането на грижи за живота и здравето на малките деца. Ако Вие го намирате за пошло, то детският живот за вас не струва и петак, за какво Божие царство ми говорите тогава?



Тема Re: Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано21.07.13 00:30



Айде сега: кръщенето - грижа за здравето на малките деца ...... звучи по-зле и от реклама на WS Teleshop. И ако с реклами при това пошли, се грижиш за твоето дете, дай да не правим сметки, кой на колко оценява детския живот.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Yepнови [re: exaybachay]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано21.07.13 01:51



Не си поканен да си вреш човката в моите родителски решения.
Както и в работите на Православната църква, де.



Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Дeя ()
Публикувано21.07.13 11:17



Преди девет месеца на мои познати почина детенцето им, нямаше годинка. В болницата лекарите не успяха да му помогнат. Бащата на детето, научавайки че детето няма да живее, взема свещеника и кръщават детето в болница. Детето отива в Божието Царство вече християнче.



Тема Re: Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано21.07.13 11:28



Пак подмсърчане на сополи - ти явно все още не си проумяла, че с подобни маниери, да се надуваш, като спукан балон, не хващаш дикиш.
Да говориш от високо, когато удариш на камък е банален похват Алиса - по презумция във един форум са поканени всички, съжалявам, но като имаш нещо против, ходи с детинските си прищевки да се оплакваш на арменския поп или модераторския екип. Крайно време ти е да разбереш, че аз с твоите менторски наставления нямам никакво намерение да се съобразявам.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема "Иисус, като п о в и к а младенците, рече:. . ."нови [re: exaybachay]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.07.13 13:28



В отговор на:

Но Исус никъде не е казал "доведете децата при мене" и във всички библейски цитати, никъде не пише да се кръщават бебета - значи просто си правите своеволни тълкувания, от "оставете децата и не им пречете да дойдат при Мене", изобщо не следва "доведете децата при мене"



Само че малко преди това, Господ казва:

Донасяха при Него И младенци, за да се докосне до тях; а учениците, като видяха това, забраниха им. Но Иисус, като п о в и к а младенците, рече: оставете децата да дохождат при Мене и НЕ ИМ ПРЕЧЕТЕ, защото на такива е царството Божие. [Лука, 18:15-16]

Повярвалите в Божествения произход на Сина Божий донасяли И младенци при Него, за да се докосне Той до тях и по тоя начин те да получат Божието благословение и благодат. Това били съвсем малки дечица, някои може би само на няколко месеца, съвсем мънички бебенца. Учениците Му, обаче, се опитвали да възпрат тия, които ги донасяли – “като видяха това, забраниха им”, се казва в Евангелето.

Христовите ученици не обърнали ни най-малко внимание на малките човеченца, сякаш те не били човешки същества, а някаква си никому ненужна стока. Какво обаче се случило – Христос не само че не върнал “ненужната стока”, но и п о в и к а л САМИТЕ младенци. Защото за Сина Божий те били истински живи човешки създания - същества не само от плът и кръв, но и с дух - същества, носещи Неговия образ и Неговото подобие.

Господ казва на Иеремия: “Преди да те образувам в утробата, Аз те познах, и преди да излезеш из утробата, осветих те;” (Иер. 1:; вж. още Съд. 13:4-7).

Господ го осветил с Божествената Си благодат, по Своя Воля. Е, кой ще Го спре да освещава с благодатните Си енергии най-малките, децата, след като родителите им желаят (децата им) да бъдат облечени в Христос (срвн. Гал.3:27)

За Иоана Предтеча и Кръстител Господен се казва, че : “Той ще бъде велик пред Господа; няма да пие вино и сикер и ще се изпълни с Духа Светаго още от утробата на майка си ” (Лук. 1:15). При срещата с Божията майка праведната Елисавета й казва: “Защото, щом гласът на твоя поздрав достигна да ушите ми, проигра младенецът радостно в утробата ми” (Лук. 1:44).

И съвременната наука доказа, че

Защо си мислите, че тези ангелчета няма да чуят и Божия Универсален Език на Любовта ?

“А първосвещениците и книжниците, като видяха чудесата, що Той стори, и децата , които викаха в храма и думаха: Осанна Сину Давидову!, възнегодуваха и Му рекоха: Чуваш ли, какво казват те? А Иисус им отговори: Да! Нима никога не сте чели: "Из устата на младенци и кърмачета Ти си стъкми похвала" ? (Пс.8:3; Мат. 21:15-16).

И от Светото Евангелие от Матея (Мат. 19:15) знаем, че при Христа са принасяли деца и Той ги благославял, като им възлагал пречистите Си ръце. Значи децата са били способни и без да вярват, да получат Христовото благословение, както и псалмопевецът казва за себе си:

Но Ти ме извади из утробата, вложи в мене упование още в майчините ми гърди. Още от утробата на Тебе съм оставен; от утроба майчина Ти си мой Бог ” (Пс. 21:10-11).

И тъй, ние виждаме, че благодатта Божия още в майчината утроба “освещава” пророка Иеремия, още в майчината утроба “изпълва” с Дух Свети и радост Иоана Кръстителя и научава още кърмачетата да приветствуват в храма Спасителя. Значи децата могат да получават дара на Св. Дух в най-ранната си възраст, а затова могат и трябва да получат дара на Св. Дух и в кръщението, защото, макар че в пророческото служение и кръщението даровете са различни, “ала Духът е един и същ ” (1 Кор. 12:4).

В отговор на:

Не мога да разбера какъв е проблема да се кръсти човек, когато реши - какъв проблем ще стане, ако едно бебе не бъде кръстено?



Има ли проблем да заведеш детето си на лекар, щом боледува. А всички ние сме болни още по рождение, носейки наследството от грехопадението. Затова ни е нужен и Лекарят колкото се може по-рано. Както се каза по-горе, кръщението е изпросване от Бога на добра съвест. "Кръстен излезе", казва и народа.

. . .


Редактирано от Ежко на 21.07.13 13:38.



Тема "и всички в Моисея се кръстиха"нови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.07.13 13:46



В отговор на:

Да разбирам ли че само мъжете ще се спасят преди христа или че кръщението е само за мъжете защото е заменило обрязването?




Обрязването е само един от пред_образите на светото Кръщене. Друг от предобразите откриваме по време на бягството на богоизбрания народ от Египет:

"Не искам, братя, да не знаете, че бащите ни всички под облака бяха и всички през морето минаха; и всички в Моисея се кръстиха в облака и в морето;" (1Кор., 10:1-2).

Ето, че тук апостола говори за "бащите" - дали малките дечица в едно с жените не са били отделени, за да останат "извън" облака, и да са преминали "под/над" морето, и така да са останали некръстени "в Мойсея"

Очевидно е, че става въпрос за целия народ Божий - "в с и ч к и преминаха и в с и ч к и в Моисея се кръстиха".

. . .




Редактирано от Ежко на 21.07.13 14:04.



Тема Ами те могат да вярват - казва го Сам Христос:нови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.07.13 14:00



Първо, нека те попитам: За теб децата, по-малко хора ли са ? И не би ли се вслушал в думите на едно 3-4-ри годишно дете, например тъй, щото да приемеш поучение от него ?

В тази връзка да си припомним една случка, разказана от Венци (пишещият тук под ник "ARMAGEDON "

)


- С децата ми от скоро играем една игра, гоним мухи и комари с думите: "Бой, бой, бой". Веднъж синът ми (на 4 годинки) попита сериозно: "Комарите отиват ли в рая?" След като получи отрицателен отговор, започна да плаче с думите: "Нищо, че хапят, нищо че ни боли, не искам да ги убиваме и умират". Аз бях раздвоен между строгия баща, който е длъжен да подготви малкия мъж за предизвикателствата на утрешния ден, тоест дали да го напляскам и да му забраня повече да плаче за глупости и думите на духовния си наставник, че трябва добре да се вслушвам в това, което говорят децата на тази възраст, защото понякога ангелите им говорят чрез тях и можем да научим неподозирани неща за себе си... Та докато се двоумях как да постъпя, в съзнанието ми се появиха думите на Спасителя:

И като повика Иисус едно дете, изправи го посред тях
и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно;
Мат. (18: 2-3)

Край на цитата


От Матея свето Евангелие:

"И като повика Иисус едно дете, изправи го посред тях
и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно; и тъй, който се смири като това дете, той е по-голям в царството небесно;
и който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема; а който съблазни едного от тия малките, които вярват в Мене, за него е по-добре да му надянат воденичен камък на шията и да го хвърлят в морската дълбочина." [Мат., 18:2-6]


Някои протест(ант)иращи тълкуват, че под "тия малките" (последният стих 6-ти) Спасителят има впредвид с а м о децата, понеже по-горе се казва "И като повика Иисус едно дете".

Ако допуснем, че това е така, то те сами си противоречат, понеже Христос недвусмислено казва, че те М О Г А Т да вярват: ". . . тия малките, които вярват в Мене", свидетелства Божието свето откровение.

. . .




Тема Re: "Иисус, като п о в и к а младенците, рече:. . ."нови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано21.07.13 14:22



Добре, ако приемаш "докосване" и "благославяне", като синоними на "кръщение" тогава възгледа ти е разбираем и логичен - ще оставим настрана и момента, че случая, като цяло е доста по-различен, тъй като както и да го погледнем, това е пряка среща м/у младенците и Исус т.е. тука и дума не можа да става за някакъв символичен акт и/или традиционен обред.

Но тогава навлизаме в старите различия във възлгедите по този въпрос м/у католицизма и православието - дали кръщението е "ex opere operato" или е действено, само когато кръстения го осъзнава. Ти правиш сравнение с полагането на медицински грижи за болен човек, но нека погледнем и другото сравнение - с встъпването в училище. Второто сравнение е по-коректно, имайки се предвид, че "кръщене" и "учение" участват често в едно изречение - цитирал си вече такива, няма нужда да повтарям цитати и аз. Та въпроса ми е - дали човек може да се изучи независимо от волята му или преподавания материал, трябва да се осъзнава и разбира т.е. да има волеви акт от страна на изучаващия го?

А относо първото сравнение:
Защо си мислите, че тези ангелчета няма да чуят и Божия Универсален Език на Любовта ?
как мислиш - ако изнасилиш една жена, която харесваш, в която си се влюбил, дали ще чуе универсалния език на любовта?! Тъкмо за това бебето няма да го чуе - лечението на душата и лечението на тялото са коренно различни методи, ти можеш да притежаваш нечие тяло, но е абсолютно невъзможно да притежаваш нечия душа, за това е възможно да заведеш един човек на лекар против волята му, но не е възможно да се разполагаш с душата му, и за това всеки сам си носи кръста, за това и няма начин някой да понесе чуждо беззаконие, не защото просто в библията е написано така или, че на Бог така му се прищяло, това е природен закон, който няма как да бъде нарушен.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни

Редактирано от exaybachay на 21.07.13 14:23.



Тема Питайте Прокимен за молебените за дъжднови [re: vatanasov]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.07.13 14:23



Може да питате пишещият под ник "Прокимен" който засвидетелства тук, в този форум как негови енориаши са имали такава жива, силна вяра, че когато са правили молебени за дъжд Бог винаги е изпълнявал молитвите им.

Всеки християнин може да сподели и потвърди, че Бог не само чува молитвите ни, но и изпълнява наши просби, макар и да не заслужаваме Милостта Му.

. . .




Редактирано от Ежко на 21.07.13 16:45.



Тема Re: Yepнови [re: exaybachay]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано21.07.13 14:46



И ако с реклами при това пошли, се грижиш за твоето дете

Как да се изразя по-ясно? Не е работа на всеки анонимен скучаещ форумен льольо да пробутва догадки как АЗ се грижа за своето дете. В тема, която
1. НЕ Е за моето дете.
2. Е за тайнствата в Православната Църква, които засягат единствено и само членовете на Църквата.

Външните лица могат да питат, да обсъждат, да харесат или не отговорите и самото тайнство и дотам.



Тема Re: "Иисус, като п о в и к а младенците, рече:. . ."нови [re: exaybachay]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.07.13 15:21



Детето ти не отива по свое желание да учи, но въпреки това не само м о ж е, но и сам`о осъзнава по-късно, че трябва да се учи. Затова праща и внуците ти - собствените си деца - на училище по същия начин, както и ти него навремето: насилствено. Което съвсем не означава, че е нередно нито според твоята съвест, нито - по късно - според съвестта на порасналото ти дете. Стига, те, съвестите ви, да са чисти в тази насока.

Примерът ти с насилената жена е меко казано неуместен.

Човек е тяло-душа-дух и Творецът ни, като Лекар, знае най-добре от какво имаме нужда. Както за тялото, така и за духа ни, който Бог е вселил в нас.

Или мислите, че напразно говори Писанието: "до ревнивост Бог обича духа, който е вселил в нас"? (Иаков, 4:5)

Многократно се каза, че в светото Кръщение се отправя молба към Бога за добра съвест, а съвестта е Гласът Божий, Който чуваме и сме призвани да приемаме и разбираме с духа си (с който единствено можем да разбираме Духа).

В "ЩО Е ТО СЪВЕСТТА?" Александра Карамихалева казва:

". . . Ду­ма­та “съ­вест” в по­ве­че­то жи­ви ези­ци е пре­вод от гръц­ка­та ду­ма “си­ней­ди­сис”, на ла­тин­с­ки “кон­с­ци­ен­циа”, и оз­на­ча­ва “зна­ние с дру­ги­го”. Съ­вест­та е съз­на­ние за нрав­с­т­ве­ни­те цен­нос­ти и нор­ми та­ки­ва, как­ви­то са те за Бо­га. Чо­веш­ки­те раз­би­ра­ния за доб­ро и зло, ис­ти­на, спра­вед­ли­вост... са раз­лич­ни в раз­лич­ни­те вре­ме­на и об­щ­нос­ти, и у все­ки чо­век по­от­дел­но. Съ­вест­та ни съ­об­ща­ва как­ва е не­из­мен­на­та и все­об­ща Бо­жия прав­да, Бо­жия ис­ти­на, Бо­жия во­ля и до­кол­ко ние са­ми­те ги след­ва­ме.

Тя е съ­ща­та си­ла, ко­я­то на­ка­ра Адам да се скрие от Бо­га (Бит. 3:7-10), ко­я­то го­ни Ка­ин до края на зе­мя­та (Бит. 4:14), ко­я­то на­ка­ра Са­ул да пла­че от срам (1Цар. 26 гл.), Да­вид гор­ко да се кае, а книж­ни­ци­те и фа­ри­се­и­те да ос­та­вят пре­лю­бо­дей­ка­та не­на­ка­за­на. Тя до­ка­ра твър­дия ка­то ка­мък ап. Пе­тър до съл­зи (Мат. 27:5), тя нап­ра­ви въз­мож­но об­ръ­ща­не­то на Зак­хея (Лу­ка 19:8), на блуд­ни­ца­та (Лу­ка 7:38), пре­диз­ви­ка раз­ка­я­ни­е­то на раз­бой­ни­ка на кръс­та (Лу­ка 23:40-41).

За жа­лост ние, греш­ни­те хо­ра, об­щу­ва­ме със сво­я­та съ­вест ка­то с до­сад­на съп­ру­га. Тя ни пре­дуп­реж­да­ва, съ­вет­ва, въз­пи­ра, при­пом­ня ни на­ши­те греш­ки и сла­бос­ти... ­ а ние се опит­ва­ме да я из­лъ­жем, да се из­мък­нем от уко­ря­ва­щия й пог­лед. (Не е из­к­лю­че­на и по-гру­ба си­ла, за да я на­ка­ра­ме да за­мъл­чи.) Но съ­вест­та всъщ­ност е най-цен­но­то, ко­е­то има­ме, най-вер­ни­ят ни дру­гар. Тя е де­лът от ба­щи­но­то ни има­не, кой­то Бог ни е дал, за да не ос­къ­де­ем в да­леч­ни­те зе­ми. Тя е спо­ме­нът за до­ма на От­ца ни и нос­тал­ги­я­та по не­го. Съ­вест­та е коп­не­жът по ед­но свръ­хем­пи­рич­но бла­го; по­ри­вът да пра­вим как­во­то за­ви­си от нас, за да се сбъд­не мо­лит­ва­та ни: “да дой­де Тво­е­то цар­с­т­во; да бъ­де Тво­я­та во­ля, как­то на не­бе­то, тъй и на зе­мя­та” (Мат. 6:10); по­ри­вът да прет­во­ря­ва­ме с жи­во­та си зло­то в доб­ро, а доб­ро­то в още по-доб­ро. . .

. . . Съ­вест­та всъщ­ност бра­ни най-съ­щин­с­ко­то, най-ис­тин­с­ко­то ни “аз” ­ Бо­жия об­раз [и ни подтиква да възрастваме в богоуподобяване - за това авторката говори малко по-надоло, бел. моя, Ежко] . Тя е “ин­с­тин­к­тът за са­мо­съх­ра­не­ние” на бо­жес­т­ве­но­то на­ча­ло в нас от по­се­га­тел­с­т­ва­та на зло­то. . . “Бла­жен е, кой­то не осъж­да се­бе си за то­ва, що одоб­ря­ва” (Рим. 14:22), каз­ва св. ап. Па­вел. Бла­жен е он­зи, у ко­го­то лич­ни­те же­ла­ния съв­па­дат с Бо­жия нрав­с­т­вен за­кон, на­пи­сан на скри­жа­ли­те на сър­це­то ни (вж. 2Кор. 3:3); при ко­го­то мис­ли, чув­с­т­ва, на­ме­ре­ния и пос­тъп­ки са в

пъл­но съг­ла­сие с Бо­жи­я­та во­ля за нас.

Има ли та­къв чо­век на зе­мя­та? Мо­же би. В крат­ки­те ми­го­ве меж­ду две па­де­ния. Но и то­ва мо­мен­т­но пред­в­кус­ва­не на Бо­жи­е­то Цар­с­т­во ни сти­га, за да про­дъл­жим уси­ли­я­та си да се бо­го­у­по­до­бя­ва­ме, да се стре­мим към не­дос­ти­жи­мо­то ­ “бъ­де­те съ­вър­ше­ни, как­то е съ­вър­шен и Не­бес­ни­ят ваш Отец” (Мат. 5:48).

В Пи­са­ни­е­то се каз­ва, че чо­ве­кът е сът­во­рен по Бо­жий об­раз и по­до­бие. Бо­жи­ят об­раз е съ­вър­ше­на­та бо­го­по­доб­на лич­ност, ко­я­то сме приз­ва­ни да бъ­дем, по­до­би­е­то е сте­пен­та, в ко­я­то сме пос­тиг­на­ли ви­со­ко­то си наз­на­че­ние, а съ­вест­та е ме­ри­ло­то, ко­е­то ни по­каз­ва до­кол­ко то­ва, ко­е­то сме в мо­мен­та, се доб­ли­жа­ва до то­ва, ко­е­то тряб­ва да ста­нем, и ни под­тик­ва да про­дъл­жа­ва­ме да се усъ­вър­шен­с­т­­ва­ме ду­хов­но."

Източник:



Точно към добра, чиста съвест сме призвани да имаме и от Самия Христос чрез апостола Си:

Чедо Тимотее! Тая поръка ти предавам съгласно по-раншните за тебе пророчества, за да воюваш съобразно с тях като добър воин,
имайки вяра и добра съвест, която някои отхвърлиха, и претърпяха корабокрушение във вярата; от тях са Именей и Александър, които предадох на сатаната, за да се научат да не богохулствуват.
[1Тим., 1:18-20]

Оттук следва, че човек може да има вяра, но същевременно да се противи на съвестта си, не вслушвайки се в Божията воля и така да я жигосва.

А. Карамихалева в тази връзка казва още следното:

". . . Вмес­то да се стре­мим да се из­ди­га­ме към изис­к­ва­ни­я­та на съ­вест­та си, да за­поч­нем да сни­жа­вамe нея към сво­е­то рав­ни­ще, да тъл­ку­ва­ме прев­рат­но съ­ве­ти­те `и, да ги изо­па­ча­ва­ме, да ги на­гаж­да­ме към ути­ли­тар­ни­те си раз­би­ра­ния и его­ис­тич­ни же­ла­ния. У не­мощ­ни­те във вя­ра­та съ­вест­та се ос­к­вер­ня­ва под въз­дейс­т­ви­е­то на де­мо­ни­те (вж. 1Кор. 8:7) и мо­же да ги под­тик­ва към не­бо­го­у­год­ни, ду­ше­па­губ­ни де­я­ния (вж.1Кор. 8:10). Ве­ро­ят­но то­ва има пред­вид ап. Па­вел с оп­ре­де­ле­ни­я­та “лу­ка­ва съ­вест” (Евр. 10:22), “жи­го­са­на съ­вест” (1Тим. 4:1-2), “ос­к­вер­не­ни ум и съ­вест” (Тит. 1:15). Сти­га­ме и дотам, че да оп­рав­да­ва­ме сво­я­та от­мъс­ти­тел­ност, зло­ба, гор­дост, ко­ра­во­сър­деч­ност, по­зо­ва­вай­ки се на съ­вест­та си: ­ “мо­я­та съ­вест ме за­дъл­жа­ва”, “мо­я­та съ­вест ми поз­во­ля­ва” или “не ми поз­во­ля­ва”. Про­дъл­жа­ва­ме да се съ­вет­ва­ме със съ­вест­та си и да го­во­рим за нея, но все по­ве­че гу­бим пред­с­та­ва за ис­тин­с­ка­та `и при­ро­да."

. . .



Редактирано от Ежко на 21.07.13 16:39.



Тема Голословни обвинениянови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.07.13 16:25



В отговор на:

След като твърдиш, че в стиха:
Мат. 28 глава казва да се кръсти целият народ !!!!! абсолютно всички...


Не, не твърдя, че Първосвещеникът казва на Апостолите Си това. Той всъщност казва друго: "идете, научете всички народи, като ги кръщавате. . .".
В отговор на:

...то кажи ми:
Това ли направиха Апостолите ???
Създадоха ли апостолите Официална християнска Църква в Юдея ? или в Римската империя ?



Що за въпрос ? И що значи "официална" църква ? С Новия Завет започва и църковната История, където може да се види как Апостолите са създавали християнски общини по целия свят, ръкополагайки епископи и презвитери. Неслучайно изповядваме, че Църквата е и Апостолска. В Книга Деяния, глава 15-та, свидетелства, че не ап. Петър, например, а ап. Иаков прочита решението на Събора в Иерусалим, понеже той именно е пръв епископ там.

"Църковна история" на Евсевий Кесарийски е сред най-важните извори за ранната история на Църквата. От изключително значение за структурата на историята са епископските списъци за Рим, Александрия, Антиохия и Йерусалим. Като най-първо нещо в Евсевиета "Църковна история" се разглежда именно "Последователността на епископите, точната им хронологизация поне за по-важните общини. За християнските апологети апостолското приемство е от първостепенно значение за доказване на православния характер на съборната църква."


По-горе се каза - на което ти не обърна никакво внимание - че:

Църквата винаги е смятала, че е допустимо да се кръщават християнските деца. За това споменава св. Ириней Лионски (+ 202). „Христос дойде да спаси чрез Себе Си всички, – казвам всички, които се възраждат чрез Него за Бога – младенци, юноши и старци” (Против ересите 2, 22, 4; вж. също 5, 15, 3). Ориген говори за кръщаването на децата като за апостолско предание: „Църквата получи от апостолите предание да дава кръщение и на младенците” (На Рим. кн. 5, гл. 6).

През 252 г. Картагенският събор определи: „Не бива никого да отстраняваме от кръщението и от благодатта на Бога, във всичко милосърден, благ и снизходителен. Ако към това трябва да се придържаме по отношение на всички, още повече, както смятаме, трябва да го спазваме по отношение на новородените младенци, заслужаващи предимно нашата помощ и Божието милосърдие, защото още с раждането си с плача и сълзите си изразяват само моление” (цит. св. Киприян Картагенски 46 Писмо до епископ Фидий).

. . .




Редактирано от Ежко на 21.07.13 16:35.



Тема "кой съм аз, за да можех попречи Богу? "нови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.07.13 16:28



Ангелът казал на Корнилий, че ще бъде спасен ЦЕЛИЯТ МУ ДОМ (Деян., 10:6, 11:14) – значи и върху децата е слязъл Дух Светий и на Петър не му останало нищо друго, освен да извърши водно кръщение .

Свети ап. Петър възкликва удивено: "може ли някой да възпре да се кръстят с вода тия, които приеха Дух Светий, както и ние ?" (10:47)

Малко по-късно, обяснявайки случилото се на възмутените апостоли (които били в Иудея, виж 11:1-3) Петър възкликва пред тях:

"Ако, прочее, Бог им даде (НА ЕЗИЧНИЦИТЕ) равен дар, какъвто и нам, които повярвахме в Господа Иисуса Христа, кой съм аз, за да можех попречи Богу? " (11:7)

КОИТО ПОВЯРВАХМЕ , казва Апостолът - многознаменателно, нали. Значи напълно възможно е да е имало дечица, които не са повярвали, но заради вярата на бащата, на Корнилий, са се кръстили. Това е била волята Божия, и никой не може да `И попречи, "дори" и Петър, който сам свидетелства за това.

. . .




Тема Re: "Иисус, като п о в и к а младенците, рече:. . ."нови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано21.07.13 17:08



Насилствена съвест не може да бъде чиста - от там и народната поговорка "на сила хубост не става". И ако насилствено си пращате децата на училище, не се чудете после, защо бягат от часовете - съвсем естествен и очакван развой на събитията. Даваш примери от ежедневието по-горе на баща и дете - но като че ли не си разбрал урока от детето, а той е, че насилието е грозно и нечовешко, за това то не иска да убива комарите. Развивате гръмки теории за доброто и злото, а изпускате нещо толкова елементарно и очевадно, че насилието е зло .

Съвестта е форма на обществен консенсус, един ментален механизъм свързан със социалните норми - въпрос на друга тема, за това предпочитам гласът Божий. Още в юдаизма е заложено, че човекът сам по себе си не може да достигне Бог, за това освен, че човек търси пътя към Бог, така и Бог търси пътя към човека, но само към онзи, който вече го е повикал - не е във възможностите на един човек, да повика Бог за друг човек, за това и са зачеркнати всякакви гадатели и компания в християнската традиция. Съвсем на място си е примера с насилената жена - съжалявам, но Бог не е изнасилвач, не може да бъде така, първо ти, сам ти, не дядо ти, баща ти или селския поп, първо ти търсиш Бог, вътрешната необходимост те води към него, а не външните порядки. Просто сте го обърнали наопаки - ако нямаш гладът, храната по-скоро ще ти навреди и жаждата води към водата, а вие го гледате наобратно, пий вода, щото си жаден, яж храна, защото си гладен, а дали човекът е гладен и жаден, вие дори не знаете, а не знаете, защото не сте го питали, доброто намерение не е достатъчно, когато липсва знаене. Да Творецът знае какво е най-добре за нас, но това не означава ти да си играеш на Бог, при това насилствен Бог - всяка душа ще потърси Бог, но когато му дойде времето, когато се появи гладът, когато се появи жаждата, не преди това.

И ако щеш от друг ъгъл - в този си вид ритуала има типичен езически характер, тъй като съдържанието му е изцяло символично: някаква молба отправена чрез вода, същото и за примера, който си дал по-горе, как някакъв твой познат предизвикал дъжд ..... молебен за дъжд WTF ще ти каже всеки един поганец, тъй като подобни изпълнения никак не се вписват с християнската школа.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Yepнови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано21.07.13 17:30



Ами като не е работа, тогава си спести определенията според кого, колко струвал детския живот - гати наглото и безочно същество си понякога. И като ти знае толкова много устата, като не си член на православната църква, какъв го дириш тука. И пак ти казвам - не си ти ментора и не си ти човека, който ще ми дава наклон, какво, къде и как мога да обсъждам, виждам, че се имаш за много важна, чак ми пишеш с главни букви, че и с цифри (смешница), но за мен не си и повтарям, крайно време е да ти стане ясно това, нямам и никога не съм имал намерение да се съобразявам специално с твоите изисквания имащи страховито-клоунски облик, и за в бъдеще е много вероятно това ми намерение да не се промени, така че свиквай, ако имаш нещо против, вече съм ти казал, какъв е съответния ред.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Yepнови [re: exaybachay]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано21.07.13 17:55



дрън-дрън





Тема Остави детето си "на произвола на съдбата"нови [re: exaybachay]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.07.13 18:20



Да не би да искаш да ни кажеш, че си питал детето си дали иска или не иска да ходи 12 години на училище ? Ако не, всъщност това точно се опитваш да внушиш, говорейки за насилие. Остави детето си "на произвола на съдбата" и тогава ще повярвам, че думитите ти не са високопарни.

Божието Слово свидетелства за онова, против което ти се инатиш. Ти дори не си вярващ - просто, си дошъл да си чешеш езика, опитвайки се да се правиш на много мъдър. Не си се променил ни на йота - отдавна бях спрял да те чета, нежели да ти отговарям. Като не искаш да примаш, твоя воля. И, отговорност.

. . .




Тема Re: Остави детето си "на произвола на съдбата"нови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано21.07.13 19:49



Значи, ако не е с насилие ще е "на произвола на съдбата" - само толкова ли можеш наистина?

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Остави детето си "на произвола на съдбата"нови [re: exaybachay]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.07.13 22:20



На казаното от мен в отговор към теб:

"Да не би да искаш да ни кажеш, че си питал детето си дали иска или не иска да ходи 12 години на училище ? Ако не, всъщност това точно се опитваш да внушиш, говорейки за насилие. Остави детето си "на произвола на съдбата" и тогава ще повярвам, че думитите ти не са високопарни.

Божието Слово свидетелства за онова, против което ти се инатиш. Ти дори не си вярващ - просто, си дошъл да си чешеш езика, опитвайки се да се правиш на много мъдър. Не си се променил ни на йота - отдавна бях спрял да те чета, нежели да ти отговарям. Като не искаш да примаш, твоя воля. И, отговорност.


ти, даваш следния (меко казано неадекватен) отговор:

"""Значи, ако не е с насилие ще е "на произвола на съдбата" - само толкова ли можеш наистина?"""

Стана въпрос за отговорностите на родителите - в частност, за възпитанието на децата. Ти (и не само ти) беше тоя, който постави - и продължава да поставя - нещата точно в тази именно единствена - според вас - плоскост:

- или детето решава, или има насилие над волята му. Щом детето не може да вземе решение, то значи трябва да се изчака да порастне, за да може да взема самостоятелно решенията си, да не би да бъде упражнено насилие спрямо волята му.

Все едно, че вие знаете каква е волята му, когато н а л а г а т е собствената си воля при възпитанието му, и въобще, при комуникациите с малкия/та - и, това е главното, което ви изобличава в тази лукавост, отиваща към цинизъм. Понеже не направихте никакъв опит да се спрете и замислите.

Затова - съвсем неслучайно - многократно те/ви провокирах именно връщайки обратно вашите лукави камъни, та белким усетите нелепостите си. Визирам най-вече Стефчо, на когото пригласяш не заради друго, а за да се правиш на Големия Умник без въобще да те еня за Истината. Факт.

Няма какво повече да говорим. Желая ти лека нощ, и нека Бог да ни е на Помощ.

. . .



Редактирано от Ежко на 21.07.13 23:13.



Тема обрязването ?нови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.07.13 10:16



Тук говори за бащите, НО
относно обрязването става дума за МЪЖЕТЕ.

май пак избяга от конкретния въпрос.

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Re: синът няма да понесе беззаконието на баща синови [re: Stephanus]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.07.13 11:24



Стефчо,

Ти разбираш ли какъв буквояд си?

Вадиш от контекста неща които ти харесват и си ги тълкуваш както искаш.

Според теб пророк Иезекил за кого е написъл това, за хора подвласни на Моисеевия закон или за езичници?

Ти Стефчо ако си христянин под какъв закон си?

И как си под закрилата на Изкупителя Христос ако не си се кръстил с вода и Дух?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: синът няма да понесе беззаконието на баща синови [re: Aлиca.]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.07.13 11:45



Да ,
кое буди съмнения ?

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Re: Остави детето си "на произвола на съдбата"нови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано22.07.13 12:44



Намали малко патоса, защото съвсем не е на място - никъде не съм казал, че кръщенето е насилие над детската воля, доколкото изобщо можем да говорим за воля при едномесечно бебе, но подържам тезата, че не е в съгласие със същата, а ако изключим ролята на съзнателния акт, то тогава за каква религиозност иде реч? Като те еня за истината, кажи според теб, една изкуствена механичност, доколко може да бъде истинна? Факта е, че правите една фалшивост, с която се опитвате да излъжете Бог и си вярвате, че това е възможно. - кръщенето на бебета, ни най-малко не отговаря на учението на Исус, в което като основа и база е заложена, личната осъзнатост, съответно и отговорност, а не някакви откровенно суеверни церемонии, които да разигравате пред Бог.

На Стефчо не пригласям, а сме просто на едно мнение, нещо което явно ти бърка в здравето, за да ми излизаш с подобни банални квазирелигиозни изтъркани клишета - и мое собствено мнение, не на някой друг, било то родител или свещеник, както може би е при теб, толкова ли те е страх да мислиш самостоятелно или още от кръщенето, караш все по инерция .... ако си възпитаван с урока, че някой ще мисли вместо теб, то горко ти мой човек и наистина дано Бог ти е на помощ, защото яко си я закъсал.

п.п. и ако един родител не е запознат с волята на детето си, то кой тогава - комшиите ли?

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Yepнови [re: vatanasov]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано22.07.13 13:27



Ти май нямаш опит тук, но ще натрупаш.

Каквото и да кажеш тук няма значение - каквото си баба знае, това ще си бае. Ако трябва от 50 кладенеца вода ще ти довлекат, за да оправдаят неразума си. И няма да ти отговорят честно защо не е необходимо съзнателно участие на кръщавания.



Тема Re: Yepнови [re: Metropolis]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано22.07.13 13:34



Интересен подход ... а какво ще кажеш за ограничаване на правата на другите религии в държавите, където църквата се е свързала с властниците?

И когато започнеш да настъпваш змии и скорпиони, които всъщност по принцип са доста плахи същества и по-скоро биха те избягнали, отколкото да те нападат, тогава ще говорим. Виж, ако настъпите някой мутрополит по-вероятно е да усетите змийска или скорпионска отрова.



Тема пробвай сенови [re: Metropolis]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.07.13 13:37



Айде пробвай се да кажеш този стих от Езекиил за кого се отнася и
да не забравиш да кажеш и стиховете от Изход 20 гл. , дето ги цитира и те за кого се
отнасят.

"Няма мир за безбожните, казва моят Бог"


Тема Re: пробвай сенови [re: Stephanus]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.07.13 14:09



Стефчо,

Първо ясно ли ти е какво означава беззаконие?

Второ;
Началото на гл 18 от която си извадил цитата който ти харесва:
1. И биде към мене слово Господне:
2. защо употребявате в Израилевата земя тая пословица, думайки: "бащите ядоха кисело грозде, а на децата зъбите скоминясаха"?
3. Жив съм Аз! казва Господ Бог, - занапред не ще говорят тая пословица в Израиля.
4. Защото ето, всички души са Мои: както душата на бащата, тъй и душата на сина са Мои: която душа греши, тя ще умре.
5. Ако някой е праведен и върши съд и правда,

Сега ясно ли е за кого говори БОГ чрез пророка?

1. Тогава Бог изрече (към Моисея) всички тия думи, като каза:
2. Аз съм Господ, Бог твой, Който те изведох от Египетската земя, от дома на робството;
3. да нямаш други богове, освен Мене.
4. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята;
5. не им се кланяй и не им служи, защото Аз съм Господ, Бог твой, Бог ревнител, Който за греха на бащи наказвам до трета и четвърта рода децата, които Ме мразят,
6. и Който показва милост до хилядно коляно към ония, които Ме обичат и пазят Моите заповеди.

Според теб, Живия БОГ, който Вечно Съществува и е сътворил небето и земята с какво се изменил в същността си?
Казал ли е БОГ, че след като сключва завет с наследниците по плът на Авраам, Исаак и Яков, ТОЙ не е БАЩА на всички хора?
Забележи кога е казал това за СЕБЕ ИХОВА на Моисей?
Дано сега сханеш за какво става дума.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 22.07.13 14:12.



Тема не позна.нови [re: Metropolis]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.07.13 14:15



На мен ми е ясно, но ти май не проумяваш ! :-)

ей тези стихове са валидни за всички хора:
Душата, която греши, тя ще умре; синът няма да понесе беззаконието на баща си и бащата няма да понесе беззаконието на сина си. Правдата на праведния ще бъде за него и безбожието на безбожния ще бъде за него.

А ти можеш ли да ми кажеш защо са употребявали тази поговорка,
"Какво употребявате вие тази поговорка за израилевата земя, като казвате: Бащите ядоха кисело грозде, а зъбите на синовете скоминясаха?"
която даже подсилва моето твърдение и обезсилва твоят цитат от 20-та глава.

\"Улавя мъдрите в лукавството им, на хитрите съветът се проваля.\"

Редактирано от Stephanus на 22.07.13 14:30.



Тема Re: синът няма да понесе беззаконието на баща синови [re: Stephanus]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.07.13 14:31



Нищо, само исках да уточня, преди да те питам дали ти се е случвало и намираш ли това за редно - да се молиш за други хора без тяхно изрично дадено съгласие за това?



Тема Re: не позна.нови [re: Stephanus]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.07.13 14:33



То кой не разбира е ясно.
Пак ти повтарям, това което ти ми цитира за беззаконника се отнася за юдеите които са били под Моисеевия закон.

А това че всяка грешна душа ще умре само подсилва моето твърдение, че греховете водят до смърт не само на конктретния човек, а ако не са били опростени, могат да се прехвърлят до 3-4 поколение.

А според теб Стефчо, кой от тези, които са били под Моисевия закон, освен пророк Илия, не е видял смърт? Кой се е спасил по Моисевия закон?

Поне един ми посочи?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Кой се е спасил по Моисевия законнови [re: Metropolis]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.07.13 15:11




"А според теб Стефчо, кой от тези, които са били под Моисевия закон, освен пророк Илия, не е видял смърт?
Кой се е спасил по Моисевия закон?

Поне един ми посочи?"


Въпросите са ти два. И ще отговоря.

1. Физическа смърт не е преживял само Илия, да. Но са се спасили всички праведни(по-скоро оправдани) - всички, които са се стремили да пазят Божиите заповеди.

2. Посочвам ти поне един: Мойсей

\"Улавя мъдрите в лукавството им, на хитрите съветът се проваля.\"


Тема Да не би някой старозаветен да е спасен прединови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано22.07.13 15:34



Въпросът ти

В отговор на:


Да разбирам ли че само мъжете ще се спасят преди христа или че кръщението е само за мъжете защото е заменило обрязването?



e меско казано неуместен. Защото никой старозаветен не е можел да се спаси преди Христовата Изкупителна Жертва. Защото ""

Обрязването се извършвало над младенци и точно то било знак на Завета между Бога и Неговия народ (Битие 17:11).

Апостол Павел казва: всички, които в Христа се кръстихте, в Христа се облякохте. Няма в е ч е иудеин, ни елин; няма роб, ни свободник; няма мъжки пол, ни женски; защото всички вие едно сте в Христа Иисуса. [3:27-28]

. . .




Тема Re: синът няма да понесе беззаконието на баща синови [re: Aлиca.]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.07.13 15:45



Да, молил съм се и това не ме притеснява, защото дори ние като хора може да бъркаме, например - аз да не съм бил прав че съм се молил, а пък моя познат е бил в правото си да не иска да се моля за него , НО Господ е справедлив и в случая може да удовлетвори молбата ми, така, че няма проблем.

\"Улавя мъдрите в лукавството им, на хитрите съветът се проваля.\"


Тема Напротив !!!!нови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.07.13 16:09



Защото никой старозаветен не е можел да се спаси преди Христовата Изкупителна Жертва.

Напротив !!!!
Вярващите в Господа са се спасявали именно заради бъдещата Христова жертва.

\"Улавя мъдрите в лукавството им, на хитрите съветът се проваля.\"


Тема Никой не се е спасил по Закона Моисеевнови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано22.07.13 16:17



Деяния на светите Апостоли ••
[13:39] и от всичко, от каквото не сте могли чрез закона Моисеев да се оправдаете, чрез Него СЕ оправдава всякой вярващ.

Никой старозаветен не се е спасил, защото няма оправдание чрез Закона Моисеев, който ражда за робство* и защото Христовата Изкупителна Жертва предстояла - Спасителет все още не бил станал човек заради нас, човеците, заради нашето спасение. Едва след Разпятието, в съботния ден Господ слиза в Ада, за да проповядва и там Евангелието Си и да изведе оттам не само праведниците но и всички онези, които са поварвяли в Него, Спасителя.

*"

(Колосяни 2:14)

. . .




Тема Ето ти 10 свидетелстванови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано22.07.13 16:21



Предоставям ти 10 свидетелства. Като начало - понеже говориш за вярващи - започни от 10-ото:


В отговор на:

Напротив !!!!
Вярващите в Господа са се спасявали именно заради бъдещата Христова жертва.




. . .




Редактирано от Ежко на 22.07.13 16:27.



Тема глупостинови [re: Ежко]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.07.13 16:22



Едва след Разпятието, в съботния ден Господ слиза в Ада, за да проповядва и там Евангелието Си и да изведе оттам не само праведниците но и всички онези, които са поварвяли в Него, Спасителя.

Е това е поредната ти глупост.

\"Улавя мъдрите в лукавството им, на хитрите съветът се проваля.\"

Редактирано от Stephanus на 22.07.13 16:23.



Тема Защо не четеш ?нови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано22.07.13 16:38



Предоставих ти материали да четеш за няколко месеца напред.



И това, от Книга Деяния на светите Апостоли ••

и от всичко, от каквото НЕ сте могли чрез закона Моисеев да се оправдаете, чрез Него СЕ оправдава всякой вярващ. [13:39]

- защо го подмина като малка гара

Ако Законът Моисеев е бил спасяващ, Стефчо, то нямаше да има нужда от Спасителя, от Ходатая на Нов Завет. Дори и за праведниците в онези старозаветни времена Дверите на Царството Небесно са били затворени. Това, че светите пророци Илия и Енох не са вкусвали телесна смърт, че ще се явят в края на времената за да бъдат убити, е друга тема.


Колкото до "това е поредната ти глупост":

"Христос, бидейки умъртвен по плът, а оживотворен по д у х; с който отиде да п р о п о в я д в а на духовете в тъмницата" (1Петр. 3:18-19) "Затова именно и на мъртвите беше благовестено, за да бъдат съдени по плът като човеци, а да живеят по Бога духом" (1Петр. 4:6).

Тоесть, Христос, след смъртта на пречистото Му тяло, слиза в Ада И като човек - с духа си - изпълнявайки всички закони на падналия свят: тялото умира, но не и духа. Чуй какво казва: "оживотворен по дух;" - понеже Христос никога не е преставал да е Бог (с това си съгласен, нали), и бидейки Господ Вседържител - никой не може да Го ограничи в пространство-времето,- то съвсем очевидно е, че този дух е човешкият Му. Ако Христос бе проповядвал в Ада "само" като Бог, ако не бе слязъл И като човек - както всички останали люде - то хората т а м нямаше да Му повярват, понеже така щеше да наруши Закона на падналата човешка природа, при който след смъртта на тялото, духа се отделя от него и продължава да пребъдва в небитието.

Сам Христос откровил и с т и н н о за слизането Си в Ада и за благовестието на Евангелието Си там, в това число и на праведниците:

"Истина, истина ви казвам: иде час, и дошъл е вече, когато мъртвите [телом] ще ч у я т гласа на Сина Божий [Неговото благо_вестие] и, като чуят, ще оживеят [с Него, бидейки Сам Той Живота]" (Иоан, 5:25)

". . . и гробовете се разтвориха; и много тела на починали светии възкръснаха; и като излязоха из гробовете подир възкресението Му, влязоха в светия град и се явиха на мнозина." [Мат., 27:52-53]

. . .




Редактирано от Ежко на 22.07.13 16:44.



Тема Re: Да не би някой старозаветен да е спасен прединови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано22.07.13 17:38



Защото никой старозаветен не е можел да се спаси преди Христовата Изкупителна Жертва.
това е най-голямата глупост, която съм чел от теб до сега - това ти изказване бие доста рекорди по дивотия, поставяни от всякакви фанатизирани и сдухани вярващи. Наистина уникална простотия написа, чак не мога да повярвам още.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: синът няма да понесе беззаконието на баща синови [re: Stephanus]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.07.13 18:22



Да, молил съм се и това не ме притеснява, защото дори ние като хора може да бъркаме, например - аз да не съм бил прав че съм се молил, а пък моя познат е било в правото си да не иска да се моля за него , НО Господ е справедлив и в случая може да удовлетвори молбата ми, така, че няма проблем.

Сега сравни:

Да, кръстих си детето и това не ме притеснява, защото дори ние като хора може да бъркаме, например - аз да не съм бил прав че съм го кръстил, а пък моето дете е било в правото си да не иска да се кръсти, НО Господ е справедлив и в случая може да зачете решението ми, така, че няма проблем.



Тема Re: Да не би някой старозаветен да е спасен прединови [re: exaybachay]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано22.07.13 19:03



След грехопадението дядо Адам и Баба Ева са били изгонени от Рая, от Божието Царство. Райските Двери се отварят отново едва след Изкуплението.

До Христовата Изкупителна Жертва душ`ите на мъртвите телом са пребивавали в Шеола, в частност, на старозаветните праведници в т.н. място не на мъка - място на покой, но не и в мястото на Райско блаженство.

Христос слиза в Ада, за да изведе не само праведниците, но и всички онези човешки души, които са пожелали да Го последват в Царството Му, в Рая, приемайки Го като Спасител, като Бог и Господ.

Апостол Павел свидетелства, че старозаветните „не получиха обещаното" (вж. Евр. 11:39, където се споменава и за Авраам - стих 17) - сиреч, спасението, което е невъзможно без Жертвата и Възкресението.

На учениците Си Сам Господ казва: „Блажени очите, които виждат това, що вие виждате. Защото, казвам ви, много пророци и царе искаха да видят, що вие виждате, и не видяха, и да чуят, що чувате, и не чуха" (Лука 10:23-24). Желаели и жадували да видят Деня на спасението - и не го видели, да чуят словото на спасението - и не го чули.

Това е така, защото до Изкуплението всички те били извън Божието Царство.

На Иконата на Възкресение се изобразява Слизането на Христос в Ада, където се вижда как Господ освобождава Адам и Ева, пророци, патриарси, царе, праведници. . .като и онези, които очакват Неговото идване с вяра. Може да се видят цар Давид и цар Соломон в царски дрехи и корони, св. Йоан Предтеча, Мойсей със скрижалите на Закона в ръце. . . Виждайки Спасителя да слиза в ада, всички те веднага Го разпознават и показват на другите Този, за Когото са проповядвали.

В отговор на:

това е най-голямата глупост, която съм чел от теб до сега - това ти изказване бие доста рекорди по дивотия, поставяни от всякакви фанатизирани и сдухани вярващи. Наистина уникална простотия написа, чак не мога да повярвам още.








. . .


Редактирано от Ежко на 22.07.13 19:11.



Тема Re: Да не би някой старозаветен да е спасен прединови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано23.07.13 01:57



Какво спасение бре човеко ..... и в двата цитата, които даваш за пример, става дума за Исус, а не за спасението, за нас човеците няма друг начин да видим Бог освен, ако не погледнем чрез сина,, чрез този, който е станал едно с Него, а преди Исус такъв човек .....

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Разликата енови [re: Aлиca.]  
Автор Stephanus ()
Публикувано23.07.13 11:20



че когато става дума за Вярата в БОГ !!!! съдбата на човека е САМО в неговите ръце т.е.

Който повярва !!!! ------> Ще бъде спасен.

Не мога аз да вярвам, заради сина си или дъщеря си.
Надявам се да е станало ясно.

Колкото до бебета, за чието кръщение говорим ----> там няма как невръстно бебе да има съзнанието Кох е Христос и за какво е умрял, нали ?

А колкото до напъните на т.нар. православни - да съм си заведял детето при Лекаря. Ми няма проблем водя го при Лекаря. Кой им е казал че воденето при Христос е непременно кръщаване.

Така: сега надявам се и пеленачетата разбраха.



а т.нар. православни го обръщат на: Който се кръсти ще се спаси т.е поставят каруцата пред коня и .....

"Улавя мъдрите в лукавството им, на хитрите съветът се проваля."

Редактирано от Stephanus на 23.07.13 11:22.



Тема anbнови [re: anb]  
Автор Kossoman ()
Публикувано23.07.13 11:49



anb, следиш ли развитието на основната и дъщерната теми? Някакъв коментар за възпитанието имаш ли?





Тема Как ще го приеме, ако не го занесетенови [re: vatanasov]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано23.07.13 15:33



Аналогията с лекаря е съвсем на място. Лекарят не идва да вземе детето ви, за да го лекува - Вие, като родител, вземате решение дали да го заведете, или не при лекаря. И лекарят не Ви връща, казвайки ви например: Хей, човече, да не си се побъркал - остави детето си да порастне, не виждаш ли, че то не знае нищо за тази болест, остави го да порастне, да се запознае добре с болестта и едва тогава да реши дали да се лекува или не.*

Вие, като родител, вземате решение детето Ви да ходи 12 години на училище. И съзнавате, че това именно е правилното решение за него, нищо че като поотрастне същото това дете може и да не му се влиза в часовете по математика, химия и прочие. Факт.

И това "налагане" на волята ви над детето се нарича възпитание и без съмнение е в съгласие с Божията Воля.

Да, Бог не налага Волята Си, но работата е там, че ние сме тези, които сме призвани да мислим и постъпваме съгласно Божията свята воля. Затова и съвсем неслучайно в Господнята молитва сме призвани да се обръщаме към Него с : . . .да бъде Твоята воля, Господи, както на Небето тъй и на Земята.

Защото небо_жителите живеят в пълно съгласие с Божията воля.

В контекста на дискусията: нека да бъде Твоята блага и свята Воля, Господи, а не моята, плод на падналото ми естество, която често клони към зло. Нека бъде Твоята Воля, понеже Ти най-добре знаеш кое е полезно за всички нас, в това число и за децата ни, защото Ти всичко знаеш и защото си Всемъдър, а ние сме духовно слепи и плътскомъдруващи. Амин.

В отговор на:

Само Бог взема решение да приеме ли бебе или не. На него не му трябват препоръки, топене във вода, Той може да приеме всяко бебе.




*Бог приема всички - нали не искате да кажете, че Изкупителната Жертва се простира само до някои хора, че дели бебетата на "ставащи" и "неставащи" ? Бог ще приеме всяко дете, но няма как детето да се кръсти само. Това става след като родителите му решат да го заведат при Лекаря, както го водят при лекуващия го педиатър. А и Лекарят Господ Иисус Христос е най-добрият Педагог. Вие положете основата, и Сам Бог ще помага - не посеете ли семето, няма как да се получи израстването.

П.П. . Съвсем хипотетично, моля, кажете ни честно: ако това дете бе Вашето и след като разбирате, че то няма шанс да живее - телом - не бихте ли взели решение да приеме свето Кръщение ? Нима Бог не иска това дете да бъде запечатано с дара на Святия Дух ? Без съмнение иска - Божията Воля е всички да бъдат христови, но няма да Ви насили да направите нещо против волята Ви.


. . .




Редактирано от Ежко на 23.07.13 15:50.



Тема Re: Разликата енови [re: Stephanus]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано23.07.13 16:07



Не им следя "напъните" на т. нар. православни, но са ми малко чудни твоите напъни и на другите т. нар. неправославни християни.

Православните и католиците не си кръщават бебетата сами и на своя глава. Кръщението се извършва в храм и от свещеник. Възможно е всички Православни и Католически Църкви да са се объркали - и така, вече 2000 години да правят все една и съща толкова елементарна грешка с кръщаването на младенци.
За да се поправи тази църковна заблуда, бива да се настоява пред вселенския патриарх и папата да свикат църковни събори, които да отменят традицията. Така клириците на заблудените Църкви ще отказват на още по-заблудените си пасоми да им кръщават децата. И логиката ще възтържествува.

Докато това не стане, всякакви препирни по темата кой прав, пък кой крив, са напразни.





Тема Главното в Кръщението е Дарът на Светия Духнови [re: Фиш Л]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано26.07.13 08:35



От

:

Главното в православното кръщение е - дарът на Светия Дух , за който говори св. апостол Петър (Деян. 2:38. ).

Кръщението за православните е Тайнство, докато за протестантите то е само обряд, в който те не признават тайнствеността.

В кръщението, протестантите виждат само образи или символи. Свети апостол Павел вижда в кръщението едновременно и символ и реалност, наричайки го "баня на възраждането и обновата от Дух Свети" (Тит. 3:5).

Ако се признае, че в кръщението действува Сам Бог (или с други думи казано, да се съгласим със Светото Писание), то това означава, че е тайнство, т.е., човешко действие, изпълнено с Божия благо_дат.

Свети апостол Павел напълно ясно изповядва, че кръщението е дело на Светия Дух, а не просто човешко:

"... чрез един Дух всички сме кръстени в едно тяло...и всички с един Дух сме напоени" (1 Кор. 12:13).

Същата тази "напоеност" или благодатна изпълненост на новозаветното кръщение видял и свети Йоан Кръстител, казвайки:

"Аз ви кръщавам с вода за покаяние; но Оня, Който иде подире ми...Той ще ви кръсти с Дух Свети..." (Мат. 3:11).

Свети Кирил Иерусалимски говори: "Никой да не си помисля, че кръщението е само прошка на греховете, каквото било Иоановото кръщение, защото то (кръщението) е и благодат на осиновяване" (срвн.Ефес.1:5).


На децата се носят дарове още от най-ранна възраст по разни поводи, че и без поводи. Нека опониращите да посочат поне един основателен довод, поради който децата трябва да бъдат лишени от този най-голям Дар, от благодатта на осиновяването.

. . .



Редактирано от Ежко на 26.07.13 08:39.



Тема Защо умират дори и децата ?нови [re: Фиш Л]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано09.08.13 08:01



Цитат:

"На Православието е чужда представата за това, че потомците на Адам носят лична отговорност за греха на прародителите като за свой собствен грях. Така в постановленията на Картагенския Събор от 252 година е казано, че "не бива да се забранява да се кръщава младенецът, който едва родил се, не е съгрешил с нищо, а само произлязъл по плът от Адам, е възприел заразата на древната смърт чрез самото раждане" и че при кръщението му се прощават не неговите собствени грехове, а чуждите...

Първородният грях се явява наказание поради това, че получилият повредена природа човек не може да влезе в Царството Небесно (Йоан 3:5). Дори невинните младенци подлежат на това наказание, макар те, като нямащи лични грехове да са избавени от вечните мъчения. Картагенският събор е провъзгласил анатема за тези, които отхвърлят необходимостта от кръщаване на младенците, и е подчертал, че те, нямайки лични грехове, все пак се кръщават "наистина за опрощаване на греховете" (правило 124), тоест "първородният грях" или "родителската сквернота" в дадения случай по своя резултат се приравняват към престъпване на Божия закон, доколкото по силата на плътското раждане всеки човек вече подлежи на наказание - лишава се от Царството Небесно."



. . .




Тема Re: Главното в Кръщението е Дарът на Светия Духнови [re: Ежко]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано09.08.13 13:10



На децата се носят дарове още от най-ранна възраст по разни поводи, че и без поводи. Нека опониращите да посочат поне един основателен довод, поради който децата трябва да бъдат лишени от този най-голям Дар, от благодатта на осиновяването.

какво по свещенно от това, да ползваш кръщенето за детска играчка.

п.п. инак хубаво, че свещенниците на Картагенския събор са осъзнали, колко им е повредена природата - както сам го каза - но все пак нека имаме предвид, че в онези времена, медицината не е била толкова развита, като сега и не са могли да получат адекватна медицинска помощ, дори и от Бог, та за това така са гледали на цялата ситуация, но сега времената са други и когато едно дете е нещо повредено, няма нужда да го ръсиш с вода и без това този трик не работи, просто го заведи на лекар, там хората ще ти кажат, какво може да се направи.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Ти се лъжеш самнови [re: Stephanus]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано20.11.13 01:20



ДЕЯНИЯ НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ ...[2:38] А Петър им рече: покайте се, и всеки от вас да се кръсти в името на Иисуса Христа, за прошка на греховете; и ще приемете дара на Светаго Духа....

[2:39] Защото за вас е обещанието, за ВАШИТЕ ДЕЦА и за всички далечни, които би призовал Господ, Бог наш.

...[2:41] И тъй, които приеха на драго сърце думите му, кръстиха се; и се присъединиха в оня ден около три хиляди души. [2:42] И постоянствуваха в учението...

Не отваряй дума за децата, защото сам Апостолът го казва по-горе!

Христос не е казал първо научете всички народи, а след това ги кръстете, а е казал: "научете всички народи, като ги кръщавате... и като ги учите" и т. н. Думите като ги кръщавате ... и като ги учите говорят, че тези действия трябва да се извършват едновременно.


Бягай от протестантството не бавно, а с всички сили и на бегом!






<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от timotey-25734 на 20.11.13 01:21.</EM></FONT></P>

Редактирано от timotey-25734 на 20.11.13 01:26.



Тема Кое е първо ?нови [re: timotey-25734]  
Автор Stephanus ()
Публикувано20.11.13 17:00



Петър какво казва: "А Петър им рече: покайте се, и всеки от вас да се кръсти в името на Иисуса Христа"

Значи първо да се покая, нали ?????

Или може да ме кръстиш без да съм се покаял ?

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?


Тема Re: Кое е първо ?нови [re: Stephanus]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.11.13 18:29



Ти пък ако беше християнин, би трябвало да медитираш над другия новозаветен стих: "Идете научете… като кръщавате…". Какво място в класацията определяте на другия стих: "който повярва и се крхсти…"?



Тема Вярата не се налага насиланови [re: Prokimen]  
Автор Stephanus ()
Публикувано21.11.13 11:45



Християнин съм и текста е ясен. Апостолите отиват и проповядват Благовестието.
Който повярва се кръщава и бива спасен както Господ Исус Христос е уверил.

Вие обаче преиначавате думите му и така " ... затваряте небесното царство пред хората, понеже сами вие не влизате, нито влизащите оставяте да влязат."

Вярата не се налага насила. Вие обаче точно това проповядвате.

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?


Тема Re: Вярата не се налага насиланови [re: Stephanus]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.11.13 13:08



Какви са пък тези халюцинации? Каква власт имам за да не допусна този или онзи да влизат където си искат?

Кого съм насилил да вярва в каквото и да било?

Ако беше истина, онова, в което ме обвинявате, да бих бил протестант, но аз съм православно вярващ християнин, убеден, че всеки е отговорен за душеспасението си.

За разлика от вашите вярвания, Православието не смята, че кръщението е автоматично спасение, а че е обещание за благочестив живот, предписан от Писанията. Една само голословна вяра далеч не е достатъчна за спасението. Иска се малко пот на челото и постоянство.

Не ми е интересно да влизам в стерилна полемика с Вас.
Поздрави

Редактирано от Prokimen на 21.11.13 13:10.



Тема Re: Вярата не се налага насиланови [re: Prokimen]  
Автор Stephanus ()
Публикувано21.11.13 13:58



"Една само голословна вяра далеч не е достатъчна за спасението. Иска се малко пот на челото и постоянство. "

То пък аз се скъсах да казвам, че "голословната вяра" гарантира спасението.

Православен си , пък хулиш Православната църква.

, ако искаш и ще те цитирам, та затова те питах християнин ли си.

Всъщност истината от Писанието си остава, че за кръщение са призовани ПОВЯРВАЛИТЕ.

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?

Тема Re: Вярата не се налага насиланови [re: Stephanus]  
Автор izz ()
Публикувано21.11.13 14:38



Какво "хулене"? И аз съм правславна, но да си затрая пред безобразията извършани от нашите митрополити, че и патриархът? То безобразието не е запазена марка на католици и протестанти, и ние си имаме.





Тема Re: Вярата не се налага насиланови [re: izz]  
Автор Stephanus ()
Публикувано21.11.13 15:08



и това ли :
"Бих Го запитал какъв е смисълът от Неговото Въплъщение и защо е създал най-опорочената организация - Църквата за да погубва човешки души и да обезсмисля Кръстната Му жертва.
"


ето го въпросният цитат

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?


Тема Re: Вярата не се налага насиланови [re: Stephanus]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.11.13 15:42



Когато написах това, давах си пределно ясна сметка, че думите ми могат да съблазнят лекомислените. Провокационната ми мъсъл не е за плиткоумни хора. Написаното е нарочно за да се поразмислят онези, които са Църквата и онези, които си мислят, че Църквата е православната администрация със строго определени граници. Това вече е догматика, а за Вас тя няма кой знае какво значение. Затова и няма какво да си кажем, защото не разбираме еднакво нещата. Евентуалната обмяна на мисли би било надвикване на глухи.

Поздрави.



Тема Re: Вярата не се налага насиланови [re: Stephanus]  
Автор izz ()
Публикувано21.11.13 17:35



И какво искаш да кажеш по цитата?



Тема Твърденията ти не се ли разминаватнови [re: Ежко]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано21.11.13 23:19



Разбираш ли, че твърденията ти нерядко се разминават с онова, кото ти/ни казва Самия Господ

Редактирано от Ежко на 21.11.13 23:26.



Тема коментарнови [re: izz]  
Автор Stephanus ()
Публикувано22.11.13 10:37



Нека някой по-дълбокоумен да обясни какво означава цитата, след като не означавал буквално това което казва.



Например Прикимен да си коментира думите.

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?

Тема равен дар, какъвто и нам, които повярвахме в Госпонови [re: Stephanus]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано22.11.13 15:01



"Ако, прочее, Бог им даде (НА ЕЗИЧНИЦИТЕ) равен дар, какъвто и нам, които повярвахме в Господа Иисуса Христа, кой съм аз, за да можех попречи Богу? " (11:7)






Тема Re: коментарнови [re: Stephanus]  
Автор izz ()
Публикувано22.11.13 15:21



Въпросът е какво като означава каквото казва.



Тема Re: коментарнови [re: Stephanus]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано22.11.13 17:43



Означава прискърбие - едни и същи изрази, казани от различни хора съдържат различен смисъл.

п.п. де да беше Прокимен хулител на християнството и православието - атеистите щяха да го боготворят. :Д



Тема Re: коментарнови [re: Stephanus]  
Автор Prokimen ()
Публикувано23.11.13 00:35



Ако владеехте православната гласолалаия, да бих Ви изложил съжденията си, но Вие не разбирате от православна догматика и богословска лексика. Намерете си харизматик, който да може да Ви преведе недвусмислено ясно съжденията и провоккационните ми предизвикателства щото хората да започнат да мислят със сивото си вещество за да проумеете какво искам да кажа с малкото думи. Засега не сме съзрели като пътниците за Емаус за боозарителни богословски събеседвания.

В момента времето и настроението не ми позволяват да отварям нова тема. Искаше ми се със сестрите и братята православни да разнищим въпроса за непогрешимостта на Църквата, който се е наложил в съзнанията ни като догмат, но богословските сили са слаби и не си струва да разлайвам кучетата.

За да хвърля светлина върху провокативното ми съждение - реторика, трябва да имате православното разбиране за Църквата, за благодатта, за тайнствата. Погледнете колко време и в колко теми предъвквате въпроса за кръщението. Дебил да би погледнал в клуба би разбрал какви са нашите разбирания по въпроса, само Вие не го проумявате. С фуния не се налива. Поразтворете стегнатостта на тесногръдието си и когато се окажете достатъчно отворен за обмяна на конструктивни мисли, може и да жертвам от времето си за да правя тълкувания на собствените си изречения.(стига да не опъна копита или както о. Флавиян казваше елегантно, "да изстина от двата края", че секирата е осезаема в подножието на безплодното сухо дърво което съм)

П.П. За Ваше сведение, аз не се боя от това което казвам, а как ще бъдат преиначени думите в главите и словата на другите. Прочее, не мисля да съм хулител на християнството или Православието. Когато съм отстоявал вярата, Вие сигурно сте създавали грижи на майка си с памперсите. По силата на Вашата логика излиза, че Христос е хулител на Троичния Бог, Който е установил старозаветната църква и свещенството. В контекста на моите провокативни думи остава да се медитира кои от проповядващите края на света ще разпознаят Антихриста когато той се появи без рога и копита.

Вие, който се мислите да сте християнин, спомнете си, че в самото начало на Библията е наредено да не се произнася напразно името Божие. Не мислите ли, че в дългите си препирни не богохулствате стократно повече от мен?

Редактирано от Prokimen на 23.11.13 00:57.



Тема май имаш нужданови [re: Prokimen]  
Автор Stephanus ()
Публикувано25.11.13 15:38



от хапченце, за да ти секне малко словесната ди..ия

Освен това няма нужда да се изразяваш префърцурено в стил Денди.
Колкото до хуленето - не очаквам прегорялата ти съвест да ти проговори за теми в които хулиш патриаршията и БПЦ, та дори и Христовата Църква, която според думите ти които не разбирам била погубителка на души.

пп: не е нужно антихриста да се появява с рогца и копитца. достатъчен критерий ще е , че ще говори подобно на теб против Бог и Църквата Му.

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?


Тема Re: май имаш нужданови [re: Stephanus]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано25.11.13 15:48



От гледна точка на юдеите, по същия начин - против Бог и църквата му - е говорил Исус.

п.п. интересна кауза се получи от две теми - в едната не стана ясно как ще разпознете Исус, в тази как ще разпознаете антихриста ......

п.п.2 религията е нож с две остриета!!!



Тема Re: май имаш нужданови [re: Stephanus]  
Автор Prokimen ()
Публикувано25.11.13 17:48



Хуля аз на баба ти хвърчилото. Ти няма ли с какво да си играеш, че си се хванал да ми досаждаш с твоите префърцунености ?



Ти не плачи на чужд гроб и на други си продавай префърцунената вяра на колхозен комбайнер.

Редактирано от Prokimen на 25.11.13 17:59.



Тема Re: май имаш нужданови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано25.11.13 17:52



Ох друже, колкото по-религиозен се изкарва някой, знайте от моя опит, че трябва да се бяга през десет баира от такова "религиозно" същество. Непредвидими реакции на гадории могат да се очакват от пишман религизни люде, които в името на своя си неясен бог на самовлюбеност са готови да принесат в жертва достойнството на всеки, които не им се връзва на шантавия акъл, мислейки, че инквизиционният им труд е благовонна жертва пред Бога.

Ако се вгледате по-отблизо в реалния живот, ще забележите, че хора, които не са способни да уредят личния си живот, се силят да уреждат религиозно живота на другите.

Редактирано от Prokimen на 25.11.13 18:01.



Тема Re: май имаш нужданови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано25.11.13 18:31



Прокимен - и този вътрешен конфликт има достатъчно свои си странности, та да не може да се разглежда еднозначно, тъй като се поражда от доста дълбоко ниво.

От една страна аз подържам тезата, че религията просто не е лъжица за всяка уста, не знам как вие мислите по този въпрос, но имам основания за това становище. За по- ясно можем да погледнем науката, която откри и създаде безчет блага за човеците, но въпреки всичко, попаднала в ръцете на лутащи се души, създаде и огромни беди. Религията е нещо толкова драстично и опасно, че виждам как на самия мен ми е трудно и да прозра някои неща, и да проява куража за безусловното упование - за мен е безспорен факт, че да следваш Исус е едно от най- трудните предизвикателства, които човек може да приеме, макар да прозвучи грубо, ще си позволя да кажа, че ходенето на църква, кръщаването, причастието, рецитирането на молитви, четенето на Библията са отбий номер, нито животът, нито любовта, нито Бог е толкова евтин ..... или поне не би трябвало да е така. Така, че от една страна действително не мисля, че религията е за всеки човек- според мен първо трябва да се породи необходимостта, инак пропускаш есенцията на религиозността.

От друга страна, тъкмо в религията е онова, за което жадуват всички души- може да е съзнателно, може и да е несъзнателно, това няма значение, така или инак, душата търси своя дом, а как да й откажеш, след като вътрешното ти чувство е такова, че не ти позволява. Има един анекдот, с който предполагам няма да се съгласиш, но в контекста на написаното от мен, смятам, че ще ясен акцента, който визирам: след като Исус се възнесъл на небето, архангел Гавриил го попитал "твоите ученици не успяха да те разберат - ти опита, но те пропуснаха, сега какво ще правиш?", а Исус отвърнал "ще правя това, което и до сега съм правил - ще продължа все така да ги обичам".

Редактирано от Exaybachay на 25.11.13 18:34.



Тема Re: май имаш нужданови [re: Stephanus]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (semper spamens)
Публикувано25.11.13 19:18



Уважаеми, Стефанус, хапчетата в този форум ги назначавам аз /пък и професията ми е такава/. Така че се въздържайте като потребител /а и пациент/ от непрофесионални съвети към ближните си. Най-често Вашата субективна загриженост Ви диктува да изисквате лечебна намеса в случаи, когато тя въобще не е наложителна. Така че по-спокойно се изразявайте и оставете преценката на модератора. Лека и ползотворна дискусия Ви пожелавам.





Тема Re: май имаш нужданови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Prokimen ()
Публикувано25.11.13 19:21



Аз не му се сърдя. Съжалявам, че нашето стерилно надприказване краде от личното Ви време.



Тема примернови [re: Exaybachay]  
Автор Stephanus ()
Публикувано27.11.13 16:11



От гледна точка на юдеите, по същия начин - против Бог и църквата му - е говорил Исус

Пример ?

Кой е повярвал на известието ни? И на кого се е открила мишцата ГОСПОДНА?


Тема Re: примернови [re: Stephanus]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано27.11.13 16:49



Юдейското вярване е зъб за зъб, око за две, но се появява Исус, който казва, ако те ударят от едната страна, предложи им другата - Мойсей им дал вярата, че са избрания от Бога народ, а се появява този човек и казва "бъдете последните", те смятат, че са родени да бъдат първи, че са избрания народ, а Исус им казва "бъдете смирени и кротки". Фактически Исус преподава точно обратното на техните убеждения и нагласи - Бог им е дал обещания, които явно няма да се изпълнят от Исус, изглежда че Исус говори против тези обещания. Дали е бил богохулник според тях - определено.

Иронията е, че фактически християнството има много по- общо с юдейското вярване, отколкото с учението на Исус - сега се подържа същата юдейска нагласа, но просто под друго име. Сега църквата - християнската църква - трябва да властва над земята, сега тя трябва да е първата, повтарят се абсолютно същите грешки, които е посочил Исус: църквата пак не отдава божието богу, а се прегръща с кесаря, пак е вертеп пълен с разбойници, пак е някакъв вид търговия, пак се стреми да властва. Разликата е само формална, по същество почти няма такава.



Тема Re: Кръщене 40-ти ден?нови [re: Фиш Л]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.11.13 10:39



И защо се прави на 40 ден специално опело за умрелите?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: има условиенови [re: anb]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано02.11.14 23:42



"""Водното кръщение е съзнателен акт на желанието на новоповярвалия да се идентифицира с Исус Христос. """"


Според това верую, глухите, немите, шизофрениците. . . -въобще, болните - каквито сме всички ние - нямат право да влязат в Царството. А светото Евангелие на нашия Господ е благовестие именно за Царстовто Му, а в него има място за всички. Парадоксално е, че някои искат да се курдисат на Трапезата, от позицията на забраняващи - тоест, съдейки, другите човеци. . .




Редактирано от tri-9084 на 02.11.14 23:48.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.