Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:17 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Абе тези да не са се побъркали?  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано23.04.13 23:24



Мярнах една тема в клуб 40-50 и се позачетох в линковете, за да стигна до тази новина:

Изложбата "Човешкото тяло - разкрито и реално"


Цитат от статията:

"Изложбата е с билети. Цените са от 10 до 18 лв. безплатно е само за деца до 5-годишна възраст. Отстъпки има за групи над 15 човека.

Странно е желанието на сайта pravoslavie.bg предварително да се предизвика скандал с твърдението, че става дума за изложба, която показва "колекция човешки трупове". Редакторите в сайта твърдят, че "труповете в изложбата са реални човешки останки, обработени с т. нар. метод на пластинацията - процес, при който се спира процеса на гниене на мъртвото тяло, а течностите в него се заместват с полимерни химични съединения".

Рravoslavie.bg цитира анонимни юристи и призовава Българската православна църква "да излезе с ясно становище и послание към вярващите както по отношение на недопустимостта на тази гавра с човешките останки от християнска гледна точка, така и с юридически коментар".

Преди години по подобен начин фанатици направиха опит да бъде спряно разпространението в България на знаменития филм на Мел Гибсън "Страстите Христови", а заради пропагандни акции на владиката Николай в Пловдивския театър беше отменена премиера на спектакъла на Иван Добчев "Антихрист" по Емилиян Станев. По-късно постановката се игра с успех в "Сфумато" в София.
"

Статиията в pravoslavie.bg е тази:



и още една от същия автор, написана по повод на предстоящата изложба:


Цитат от статията:

"Изложбата в ЦУМ обаче се организира не от института на Фон Хагенс, а от американската компания Premier Exhibitions със седалище в Атланта, Джорджия. Първата изложба с пластинирани тела американците откриват през 2005 г. в Тампа, Флорида, въпреки забраната на щатския Анатомичен Борд. От 2005 г. вестник Ню Йорк Таймс и телевизия ABC излизат с множество публикации и телевизионни материали, разкриващи съществуването на черен пазар на трупове и части от трупове от Китай, откъдето Premier Exhibitions доставя мъртъвците. Китайският произход на телата е посочен изрично от организаторите и на българската излжоба в интервю за в-к Труд от 18 април 2013, където се казва, че труповете са “на азиатци, дарени за научни и образователни цели на акредитирани медицински университети в Народна република Китай.”

В края на втората статия авторът Пламен Сивов е дал линкове към други източници на информация.
Няколко от тях са към статии, разкриващи търговията с органи и тела на концлагеристи от сектата Фалун Гонг.


Вече изобщо не се съмнявам, че на невинната софийска "образователна" изложбичка - безплатно за деца до 5-годишна възраст, отстъпки за групи над 15 човека - посетителите ще изучават чудесата на човешката анатомия от автентични модели, умъртвявани специално за тази цел. Ако не всички, то поне двама-трима са били изтезавани и убити, за да се порадват българските дечица - безплатно - на горките им тленни останки.

Китайските лидери са побъркани, но ние нормални ли сме?
Какво мислите за този абсурд?

За въпросното "изкуство" няма да ви питам, повръща ми се.



Тема Re: Абе тези да не са се побъркали?нови [re: Aлиca.]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано24.04.13 10:22



Сивов прекалява, и изложбата е още по-абсурдна. Сори, ама не ми се разсъждава на тази тема.



Тема Re: Абе тези да не са се побъркали?нови [re: Aлиca.]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.04.13 12:06



А някой постарал ли се е да види дали това е истина или не?



В края на краищата милиони студенти по медицина всяка година прават това - изучават трупове. В миналото са го правели и художниците.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Абе тези да не са се побъркали?нови [re: Aлиca.]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано24.04.13 12:37



Абе с толкова предразсъдъци всяка изложба ще ти се отще...

А Българската православна църква вместо да излиза със становища да съобрази, че пластинацията е съвременният метод за произвеждане на мощи.

И че изложбата на мощи не се счита за недопустима гавра с човешки останки, а е утвърдена църковна практика...

Per warez ad scientiam

Тема Re: Абе тези да не са се побъркали?нови [re: Black Wolf]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано24.04.13 13:49



Кое дали е истина? Китайските концлагери, затвори и болници ли?
Колкото архипелагът Гулаг, нацистките и японските концлагери не са истина, толкова и новините от Китай.

Между милионите художници, които изучават човешкото тяло отвътре и на чаркове и филийки, съм и аз. Макар, изобилната информация в рисунки и снимки да ми е спестила практически упражнения в моргата. Рисуването на човешки череп и скелет от натура не ми се размина - искаш я тази професия, длъжен си да преминеш през етапа на обучение. Това още повече се отнася за медиците. Във всяка професия, пряко свързана с анатомията на човешкото тяло, човек не може да си позволи лукса да бъде гнуслив. Разликата между изучаването на мъртвите човешки тела по необходимост и преднамереното им дране, разпарчетосване, мумифициране и излагане в режисирани пози за забавление на публиката, е огромна. Мисля, че предназначението на един човешки труп не е да служи за авангардна пластика, за да обслужва нечия страст към драматични ефекти. А за оглед с образователна цел си има специализирани институции - болници, морги, природонаучни музеи.

Гинеколозите се сещаш какво изучават, но едва ли би допуснал майка ти, жена ти или дъщеря ти да се проснат посред някоя изложбена зала и всеки минувач да гледа и бърника с "образователна" или "естетична" цел. По твоята логика "милиони студенти го правят, защо не и Пешо комшията за 18 лева, а децата му - безплатно".

Редактирано от Aлиca. на 24.04.13 14:14.



Тема Re: Абе тези да не са се побъркали?нови [re: Aлиca.]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано24.04.13 13:54



Възмущението ти към кого е, изложбата, реакцията на православните или и към двете?



Тема Re: Абе тези да не са се побъркали?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано24.04.13 14:07



Аз не понасям мощепочитанието нито на православните, нито на католиците. За мен има нещо много сбъркано в това да се излагат на показ с окултна цел човешки останки.
И препарирани животни не понасям. Смятам, че ако човек уважава живота и материята във всичките и форми и се чувства като част от естествения биологичен цикъл, не е нормално да се надлъгва с природните закони. Мъча се да проумея каква точно вътрешна липса запълват авторите на подобни експозиции и каква точно потребност удовлетворяват посетителите им - а този вид изложби се били радвали на небивала посещаемост - и не мога да стигна до задоволително обяснение.

Становището на Православната църква вероятно донякъде се припокрива с моето, макар православните да се аргументират със Светото Писание, а аз - не. На мен просто не ми допада такова самоцелно безобразничене с телата на мъртвите. С акцент върху самоцелно.
И не мога да проумея истинските мотиви на авторите, организаторите, рекламиращите и публиката.



Тема Re: Абе тези да не са се побъркали?нови [re: harish_chandra]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано24.04.13 14:38



Заставам зад реакцията на православните. Моите и техните предубеждения спрямо такива комерсиални експозиции се припокриват.
Доста съм предубедена и към "идеологията" на родоначалника на пластинирани и монтирани в публични инсталации човешки трупове Гюнтер фон Хагенс.
Но, конкретната изложба, която ще гостува у нас, е на друга организация, имитатор на Хагенс, а телата са само на китайци. С недоказан произход на смъртта и посмъртната собственост над тленните останки, така да се каже. Фон Хагенс поне ползва за некрофилските си фантазии тела на доброволци, предоставени му от собствениците им приживе, чрез завещание.

А на това изложение посетителите ще си повишават образователната и естетична култура, съзерцавайки насилствено умъртвени хора - с много висока степен на вероятност. Точно както изисканите арийци са поддържали свежа и чиста кожа с най-качествен сапун от човешка мазнина.

Ето малко предварителна подготовка за какъв вид "образование" иде реч:



Редактирано от Aлиca. на 24.04.13 14:54.



Тема Re: Абе тези да не са се побъркали?нови [re: Aлиca.]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано24.04.13 14:52



Преди време гладах едно филмче, там Хагенс изрази неодобрение към изложбата с китайци.



Тема Re: Абе тези да не са се побъркали?нови [re: harish_chandra]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано24.04.13 14:57



От професионална завист или от морални съображения?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.