Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:51 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Случайно ли е съвпадението?нови  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано03.03.13 10:44







Тема Re: Случайно ли е съвпадението?нови [re: JoroH]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано04.03.13 12:50



Съвпадение - имаш предвид че Неофит отдавна е бил кандидат за следващ патриарх?

А този брой е от октомври 1997, нали така?



Тема Re: Случайно ли е съвпадението?нови [re: нблдтл]  
Автор JoroH (ВРИД)
Публикувано04.03.13 20:40



През 1997 нямаше ясен фаворит за поста. Или аз поне така си мисля. Мисля, че има договорки по ченгесарска линия от край време. Съжалявам, ако звучи грубо. Това не е само в православието...



Тема Пореден опит за оправдание на статуквото ти, налинови [re: JoroH]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано04.03.13 22:17



Това е поредният ти опит да оправдаваш статуквото си, нали, Жоро ? Жалко, твърде жалко.

В отговор на:

През 1997 нямаше ясен фаворит за поста. Или аз поне така си мисля. Мисля, че има договорки по ченгесарска линия от край време. Съжалявам, ако звучи грубо. Това не е само в православието...




Какъв "ясен фаворит за поста" по време на Разкол, бре - ти чуваш ли се Сам какво говориш ? Аман от лукавщини. . .



. . .



Редактирано от Ежко на 04.03.13 22:28.



Тема Re: Случайно ли е съвпадението?нови [re: JoroH]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано05.03.13 11:06



Ами... Възрастни хора сме, време е да си говорим истината. Да, възможно е да е имало някакви договорки, за които не знаем. Дали е по "ченгесарска линия" също не знам. То дали има друга линия в нашата държава... А възможно е статията да е поукрасена журналистическа интерпретация.
Иначе дядо Неофит отдавна си е сред фаворитите за бъдещ патриарх. После църковно-народните борби между Кирил и Николай го оставиха леко в сянка.



Тема оффнови [re: Ежко]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано05.03.13 11:09



"ти чуваш ли се Сам какво говориш ?"

Ежко, лапсус се получи. Или имаш твърде високо мнение за Калин ;)



Тема Re: Случайно ли е съвпадението?нови [re: нблдтл]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.03.13 12:45



Не знам как журналистите разбират за разни договорки, може би подслушват?
Срещи между представители на патриарх Максим и разколниците няма как да не е имало след като политиците почти успяха да разделят БПЦ към 1997.
Но в 1998 започва процеса на преодоляване на разкола:
"30 септември - 1 октомври 1998 година. Разширен, Надюрисдикционен Всеправославен събор с участието на Предстоятели и представители от всички автокефални и автономни православни църкви, "Св. Александър Невски". Седем православни патриарха потвърждават легитимността на патриарх Максим и дават възможност на падналите в разкол клирици на Българската православна църква да се завърнат в единството на Каноничната Българска Църква, като се разкаят за поведението си. Сред тях са Вселенският патриарх Вартоломей (свикал и председателствал Събора), Антиохийският патриарх Игнатий VI, Руският патриарх Алексий II, Александрийският патриарх Петър VII, Сръбският патриарх Павле, Румънският патриарх Теоктист, Българският патриарх Максим и други представители на поместните патриаршески автокефални и автономни Православни църкви.

По крайно снизхождение Съборът приема разкаянието на пребиваващите в разкол и поради това низвергнати от Св. Синод митрополит Калиник (възстановен като Врачански митрополит) и "патриарх" Пимен (останал на разположение на Св. Синод с титлата бивш Неврокопски митрополит)."

Текста е



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Не е съвпадение, а вестникарска измишльотинанови [re: JoroH]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано05.03.13 15:09



Не е съвпадение, а вестникарска измишльотина, която си има точно наименование: клевета.

Да, това е долна клевета, щото видите ли, дядо Неофит толкова желаел да става патриарх, че тръгнал да сключва подмолни сделки с разколници, подчинявайки се на княза на този свят.

Такива смиреномъдрени люде като дядо Неофит, приятелю, живеят в (синовен) страх Божий, понеже дълбоко (сиреч в/с Бога) са осъзнали, че "начало на мъдростта е страхът Господен" (Прит. 1:7). И ако ти не си разбрал това или дори не си го усетил, то това съвсем не ти дава правото да ставаш проводник на журналистическите жълтеника(к)ви съблазни.


Патриаршеският кръст не е за всеки, той натоварва човека с огромна отговорност не само пред човеците, но най-вече пред Бога, без да му дава абсолютна никаква привилегия над св. Синод, с която да отстоява една или друга позиция.

Че дядо Неофит съзнава цялата тежест на този кръст - и с това фактически опровергава клеветата на в-к 24 часа от м. октомври 1997г. - го каза няколко пъти, и то на всеослушание - например:

"Тежък е кръстът, който църквата възлага на скромните ми плещи, но когато съм немощен, тогава съм силен"




И още:

"Не съм се стремял към печалба, но благочестивият клир и народ гласуваха свободно и точно, както те са пожелали, затова аз им благодаря за направения избор"
"Не вярвах, че се е случило толкова велико чудо", коментира той и допълни, че тежък кръст ще лежи на плещите му, "но с Божия помощ и с оказаното доверие, ще бъдем заедно в служението Богу
"


И дядо Гавриил, след като разбра за избора на дядо Неофит заяви, "."


. . .



Редактирано от Ежко на 05.03.13 15:26.



Тема Re: Случайно ли е съвпадението?нови [re: Metropolis]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано06.03.13 14:59



Да, такива преговори са си съвсем в реда на нещата. Пък и ако е имало такива договорки , дядо Неофит едва ли щял да тръгне с вестникарите да го споделя. Те подочуват нещо, предполагат, доукрасяват... за някои неща им плащат... За единия хонорар се борят горките.



Тема Re: Случайно ли е съвпадението?нови [re: нблдтл]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано06.03.13 19:05



И сред журналистите има различни хора. По онова време 1997 сегашният ни патриарх е сред доверените хора на дядо Максим. Естествено е той да е водил разговори с някои от изпадалите в разкол. Други са водили разговори с останалите, защото е предстоял Всеправославен събор в 1998. Хубавото е че с Божията помощ създадената тогава чрез външни намеси криза в БПЦ бе преодоляна.

Дано сега Бог дава мъдрост на политиците и народа ни за да се справим и с сегашната политическо-социална криза.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 06.03.13 19:06.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.