Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:44 20.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Варна  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано04.03.13 11:35



Току що съобщиха че момчето, което се самозапали в протест срещу ТИМ, е починало.

Как трябва да гледаме на неговия протест като християни?

От една страна е самоубийството. Категорично забранено от Църквата.

От друга страна, знаем защо го направи. Никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели. Пламен Горанов направи именно това.



Тема Re: Варнанови [re: нблдтл]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано04.03.13 11:46



Не се е самозапалил, за да се самоубива на всяка цена. Просто е рискувал живота си заради кауза.
Бог да го прости!

Евала на варненци, скрихте шапката на всички с добра организация и ясни цели!



Тема Re: Варнанови [re: нблдтл]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано04.03.13 13:38



"От друга страна, знаем защо го направи. Никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели. Пламен Горанов направи именно това."

И, според теб, каква точно е причинно-следствената връзка при това самозапалване - нещо като: "Изгори за да светиш!", така ли?

... Моето мнение е, че този човек не се е запалил по традиционни алтруистични, така да се, причини. Неговият случай не може да се приравни със самозапалванията на тибетските монаси, напр. Според мен, направил го е поради това, че се "огънал" под натиска на социални и лични - най-вероятно с психопатологичен (общо казано) характер, причини.



Тема Re: Варнанови [re: нблдтл]  
Автор loverrock ()
Публикувано04.03.13 14:25



Съжалявам!
Постъпката му няма нищо общо с нормалното човешко поведение.

domino dancing

Редактирано от loverrock на 04.03.13 14:30.



Тема Re: Варнанови [re: loverrock]  
Автор anb ()
Публикувано04.03.13 15:36



loverrock, благодаря ти за смелостта! И аз мисля същото като теб. Това не е начинът!



Тема Re: Варнанови [re: anb]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано04.03.13 15:50



Абсолютно, това не е начинът. И все пак го е направил заради всички. Няма други подбуди. Можем ли в отговор да кажем поне една молитва за него? Мисля че каноните забраняват, за съжаление.

Ако просто се беше изправил лице в лице срещу мафията, щеше да бъде убит, може би жестоко за назидание на останалите. Тези хора не се шегуват. Но сигурно това би бил правилният начин за саможертва. Поне от християнска гледна точка. Не мога да преценя, защото - признавам си - нямам смелост да го направя. Нито по такъв "правилен начин", нито по неговия.

Пак като християни, не трябва да забравяме и друго. Нашата борба не е срещу плът и кръв, казва ап. Павел. А той е живял и в по-тежки и несправедливи времена от нашите.



Тема Re: Варнанови [re: нблдтл]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано04.03.13 16:08



времената винаги са били тежки и несправедливи. Кой знае, може би някой ден този човек ще бъде канонизиран. Иначе постъпката му за съжаление няма никакъв смисъл, тъй като кучетата си лаят, а керванът си върви.



Тема Re: Варнанови [re: нблдтл]  
Автор anb ()
Публикувано04.03.13 16:12



За съжаление, вече е твърде късно да направим нещо за него. Защото вече е преминал във вечността.



Тема Re: Варнанови [re: нблдтл]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано04.03.13 16:15



Признавам - точно това не го разбирам. Човек трябва да е много отчаян за да прибегне до такова нещо, но пък специално в този случай - какво го е отчаяло? Разбирам бедните хорица да са доведени до границата, но този млад човек е имал средства да ходи до Анталия, а и алпинизмът си е скъпо хоби.

Съжалявам, но наистина не мисля, че момчето е положило душата си за своите приятели. Не знам каква полза ще имат те от смъртта му и оставката на КЙ, но от живия Пламен биха могли да почерпят повече надежда и подкрепа. За мен този случай си е меко казано странен.



Тема Re: Варнанови [re: Kaлoмaин]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано04.03.13 16:23



И аз не зная. Вярно е че във Варна положението е тежко. Вярно е и че всичко се контролира от ТИМ. Но неговите подбуди няма да ги разберем напълно. Не зная доколко можем да направим паралел, но не разбирам и подбудите на Ботев да тръгне на обречена мисия. Не мога да разбера и онзи баща на пет деца, който се самозапали. Той наистина е бил отчаян, но това не е изход.

И все пак, това което е направил Пламен Горанов може да събори мафията във Варна. Трудно ми е да кажа че няма никакъв смисъл.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.