Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:06 06.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Новият патриарх  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано24.02.13 14:24



Добър избор. Бог промисля. Дано дядо Неофит да преуспява в служението си!

Редактирано от нблдтл на 24.02.13 14:27.



Тема Re: Новият патриархнови [re: нблдтл]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано24.02.13 14:29



Честито и от мен!

Макар че според мен това е чисто политически избор, драмата да се отложи малко във времето...

Per warez ad scientiam


Тема Re: Новият патриархнови [re: нблдтл]  
Автор anb ()
Публикувано24.02.13 15:04



Добър и мъдър избор! И дано бързо да доближи църквата до хората и обратното-хората да бъдат привлечени за Христос чрез това. България има болезнена потребност от това!



Тема Re: Новият патриархнови [re: нблдтл]  
Автор izz ()
Публикувано24.02.13 15:05



Многая лета на новия патриарх.



Тема Re: Новият патриархнови [re: нблдтл]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.02.13 15:34



Не разбрах само полковник ли е или само майор?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Новият патриархнови [re: нблдтл]  
Автор loverrock ()
Публикувано24.02.13 18:04



Честито!



domino dancing

Тема Re: Новият патриархнови [re: нблдтл]  
Автор Дeя ()
Публикувано24.02.13 19:43





Да е жив, здрав и благочестив дядо Неофит!.

Много се радвам

Слава Богу!





Тема Re: Новият патриархнови [re: нблдтл]  
Автор Prokimen ()
Публикувано24.02.13 19:51



Забравеният в дискусиите Бог си показа волеизлиянието" Нека Всеподателят Бог в Троица съпътства светителските трудове на новия български патриарх, запазвайки го от лъжебратски козни и журналистически препънки за многолетно светителстване на родния виноград и облагородяване на българските души, както и църковният кораб да се върне в евангелските води на всеобщо душеплаване към Горния Иерусалим!



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор Дeя ()
Публикувано24.02.13 20:13



Амин!



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано24.02.13 20:48









Тема Новият патриарх; мнението на Прокимен!нови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано24.02.13 21:08



Честито на патриарх Неофит!

За голямо мое съжаление и в резултат на някаква хронична и дълбинна българска "проклетия", тези хора - делегати и избиратели, направиха по-недобрия избор. По този повод - избора на патриарх Неофит, си спомням за мнението на Прокимен преди време!

Редактирано от _maycal на 24.02.13 21:09.



Тема Re: Новият патриарх; мнението на Прокимен!нови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано24.02.13 21:50



В отговор на:

...направиха по-недобрия избор...




Защо мислите, че е направен "по-недобър" избор?

Редактирано от Prokimen на 24.02.13 21:53.



Тема Re: Новият патриарх; мнението на Прокимен!нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано24.02.13 22:03



Поздрави!





Тема Re: Новият патриарх; мнението на Прокимен!нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Prokimen ()
Публикувано24.02.13 22:20



Поздравите са за Русе, който снабди България с патриарх!





Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор latschistein (сатана)
Публикувано25.02.13 01:59




Редактирано от нблдтл на 01.03.13 07:11.



Тема По-твърд, по-сериозен и по-волеви!нови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано25.02.13 11:42



"
Защо мислите, че е направен "по-недобър" избор? "


По две причини -
1. Митрополит Гавриил определено прави впечатление на не по-малко духовен човек от Неофит, според мен. Разликата е, че той изглежда определено има и по-твърд, по-сериозен и по-волеви характер.
2. Няма досие (впрочем, счита се - вж. Горан Благоев, напр., че досието на неофит е "прочистено" - били останали само 16 страници, но се набляга само на факта, че "в досието няма донесения от Неофит").



Тема въпроснови [re: нблдтл]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано25.02.13 11:50



Първо - честито на всички вярващи, искрено желая успех на новия Патриарх.
Бих искал да попитам нещо по-сведущите от мен:
През цялото време Симеон беше третиран като миропомазан български цар. Това очевидно е канонично и т.н. Въпросът ми е смятате ли че от тук нататък ще има и други църковни заигравки по темата?

Try not. Do or do not. There is no try.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от hannibal на 25.02.13 11:54.</EM></FONT></P>

Редактирано от hannibal на 25.02.13 11:54.



Тема Re: Новият патриарх; мнението на Прокимен!нови [re: Prokimen]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.02.13 13:36



Но и за София, където се е родил.

Бог да му дава сили да започне да възвръща ролята на БПЦ в общестовото, отдалечило се толова много от християнските ценности през последните 60 г.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Новият патриархнови [re: latschistein]  
Автор Дeя ()
Публикувано26.02.13 20:57



Лъчи, спри се! Брат, брата си не припознаваш. Върни се назад, помисли и тогава раздавай правосъдие.

Редактирано от Дeя на 26.02.13 21:00.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Дeя]  
Автор Cardo (още по-непознат)
Публикувано27.02.13 00:25



А вие по какво припознавате братята си? По дългите бради или по набожните никове?



Тема Re:offнови [re: Cardo]  
Автор anb ()
Публикувано27.02.13 15:55



off: Лъч и Cardo, защо ???





Тема Re: Новият патриархнови [re: Cardo]  
Автор Дeя ()
Публикувано27.02.13 20:14



Припознавам ги по дух.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Дeя]  
Автор Cardo (още по-непознат)
Публикувано01.03.13 15:52



Вярвате в духове? Или сте екстрасенс?



Тема Re:offнови [re: anb]  
Автор Cardo (още по-непознат)
Публикувано01.03.13 15:57



Защо кое?



Тема Re: Новият патриархнови [re: Cardo]  
Автор Дeя ()
Публикувано01.03.13 20:51





Три в едно.





Тема Re: Новият патриархнови [re: нблдтл]  
Автор Kлacиkът (запознат)
Публикувано11.03.13 14:02



Добър избор е дядо Неофит.
Тези, които го познават от преди, знаят, че избирането му е добро за Църквата.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis (ревностен)
Публикувано15.03.13 13:33



Интересно е да се прочете подобно мнение от човек близък до монахиня Касиния.

Редактирано от Ioannis на 15.03.13 13:36.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Ioannis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано15.03.13 13:36



В отговор на:

Интересно е да се прочете подобно мнение и от човек близък до монахиня Касиния.




Не разбрах какво искате да кажете с това си изречение.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis (ревностен)
Публикувано15.03.13 13:48



Не е голяма тайна, че като протосингел на Софийска "митрополия" агент Симеонов изгони монахиня Касиния от "Св. Йоаким и Ана". "Мистериозното" и подпалване дали е толкова мистериозно всъщност?



Тема Re: Новият патриархнови [re: Ioannis]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано15.03.13 14:51



Да не е имало нещо между протосингела и монахинята, а?



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Новият патриархнови [re: Ioannis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано15.03.13 15:26



В отговор на:

...като протосингел на Софийска "митрополия" агент Симеонов изгони монахиня Касиния от "Св. Йоаким и Ана"...




Това не е вярно.

Тогава, през 1981 г. протосингел на Софийска митрополия беше дядо Йосиф, днешният Американски митрополит, но изгонването беше наложено от Дирекцията по вероизповеданията.

Според тогавашния викарий на Софийска митрополия, Левкийски епископ Партений, в основата лежал политически донос, направен от покойния отец Добромир, свещеник в с. Бистрица.

Колкото и да я ненавиждаше о. Добромир, според мен, политическата мотивировка на властта не ще да е била предопределена единствено от неговия чисто и просто попски донос, че в манастира се събирали руски белогвардейци.

В онези трагични дни, Анастасия Бойкикева (майка й не е кой да е) се опита против волята на мон. Касиния да я "спаси", но видимо волята Божия ще да е била друга, а и самата монахиня Касиния предсказваше детайли от насилствената си смърт.

В този контекст няма никаква загадка с пожара в къщата в кв. "Враждебна", където и умря Касиния поради нежеланието на "Бърза помощ" да я спаси. Вместо нея, "бързата помощ" е била дадена на хазайката й Мария, която се опитвала да гаси пожара, а не на стенещата все още монахиня Касиния. Другият факт, хвърлящ светлина върху "загадъчния" пожар е, че според свидетелството на инж. Вера Стойчева, отишла да вземе тялото от моргата, аутопсия не е правена.

За мен няма никакво съмнение, че независимо обстоятелствата около пожара, монахиня Касиния беше предузнала духом за смъртта си като ден и начин.

Доколкото упоменавате агентурен псевдоним, ще повторя, че Врачанският митрополит Калиник, макар и агентурно обвързан, (единствен) прояви смелост да предложи подслон на политически нарочената монахиня Касиния Везенкова.

На свой ред мога ли да запитам какво Ви свързва с гръцките старостилци, наричани "матеити"?

Редактирано от Prokimen на 15.03.13 15:32.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis (ревностен)
Публикувано18.03.13 10:07



Напротив, именно агент Симеонов беше протосингел през 1981 г. Агент Николов е преди тази година.
Философстването за причините за смъртта на монахиня Касиния ги оставям на Вас, важното е, че ДС в лицето на "БПЦ" е главният виновник.


С "матеитите" ме свързва Православното изповедание на вярата.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор mcuivan (непознат )
Публикувано18.03.13 18:58



Прокимен или по правилно Прокейменон - има и други живи свидетели на събитията около монахиня Касиния Везенкова, а относно кой е подлецът или подлеците извършили мръсното дело по нейното прогонване и подпалване, не говорете без да сте проверили наличните материали в досиетата на държавна сигурност на всички около нея - имам предвид Драгомир, който като поп мирски, имал е интерес да ходят в неговата енория, а не в манастирчето, та с сигурност не е той...



Тема Re: Новият патриархнови [re: Ioannis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.03.13 19:36



В отговор на:

Напротив, именно агент Симеонов беше протосингел през 1981 г. Агент Николов е преди тази година. /quote]

Излиза, че сте прав за протосингелството на дядо Неофит. Не зная защо в съзнанието ми е останало впечатлението за дядо Йосиф. Аз не съм убеден, че тогавашният протосингел е имал власт да реши каквото и да било, след като самият викарен епископ не е можел. Дядо Максим внася въпроса за синодално разискване, което свидетелства, че нареждането на властите ще да е било в някаква ултимативна форма.

ЗАПОВЕД N° 78
София, 19 юни 1981 год.

На основание решение на Св. Синод в пълен състав в заседанието му на 18. VI. 1981 г., протокол N° 9, и постановление N° 253 / 1981 г. на подведомствения нам Софийски епархийски съвет, освобождаваме (курсив на оригинала) по целесъобразност Нейно Преподобие Монахиня Касиния Везенкова от длъжността Игумения на монастира "Св. Йоаким и Анна" при с. Бистрица, Софийско, считано от 20 юни 1981 година, от която дата се отчислява и от клира на Софийска епархия поради преминаването й на послушание във Врачанска епархия.

Назначаваме за ефимерий на Бистришкия монастир "Св Йоаким и Анна" Негово Високоблагоговейнство свещеноиконом Драгомир Янков Котев, пенсионер, от същото село, който да приеме монастирските сметки, дела, инвентар, библиотека и др. с акт, един екземпляр от който да се изпрати в Св. Митрополия.

Преписи от тази заповед да се дадат на монахиня Касиния и на свещеноиконом Драгомир Яеков Котев, за сведение и изпълнение.

+МАКСИМ
Митрополит Софийски и
Патриарх Български

Верно с оригинала,
На Софийска Митрополия
Секретар (п. - не се чете)

печат
Софийски Епархийски Духовен Съвет.



Тема Re: Новият патриархнови [re: mcuivan]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.03.13 19:52



В отговор на:

Прокимен или по правилно Прокейменон - има и други живи свидетели на събитията около монахиня Касиния Везенкова...




Аз да съм твърдял някога, че съм единствен свидетел?! Няма никакво съмнение, че има и много други свидетели, а и главно действащото лице по "спасяването" на м. Касиния беше Анастасия Бойкикева. Тя огласи разговора си с дядо Партений и неговите слова в адрес на о. Добромир. Аз зная единствено, че той не обичаше м. Касиния. Имал съм случай да се видя и разговарям с него след изгонването. Отецът не можеше да говори спокойно, споменавайки името й.

Няма никакво съмнение и съм изразил мнението си, че решението на властите не е продиктувано единствено от личностното отношение на отец Добромир, който ще да си е въобразявал, че ако има манастира в ръцете си, ще спечели златна мина, но не би.

Писмо на м. Касиния до Анастасия (Клер) Бойкикева, който проглуши света в опитите си да спасява Касиния.

=======

+
Возлюбленная о Господе Анастасия,

Очень тебя жду. Опять всякие новости.

Владыка Серафим часто любил повторять нам в назидание: "Иисус же молчаше". И эти слова сейчас все время звучат у меня в сердце.

Если бы ты захотела исполнить мою просьбу, то это было бы - не шуметь. А воевать - молитвою. Ведь настоящее время есть время беззакония. И Митрополит Филарет не действовал там, где не ожидал успеха. Зачем нам лезть к "сильным мира сего", ведь Царство Спасителя "не от мира сего". И Сам Он "не от мира сего" и "Мир лежит во зле". И кое общение "света и тьмы - Христа и Велиара".


Ведь все равно я ухожу.
А весь суд давай предоставим Богу. Ну пожалуйста. А дальше мы будем храбро действовать вместе. Только без обращения к "сильным мира сего".

Ну их!...

С любовью во Христе,
Монахиня Касиния,
Во всем остальном я с тобою совсем согласна.

29.06.1981 г.


..............
=======

П.П. Каква е процедурата за да се консултира досието на м. Касиния Везенкова в архивите?

Редактирано от Prokimen на 18.03.13 19:56.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор mcuivan (непознат )
Публикувано18.03.13 23:46



в комисията по досиетата http://www.comdos.bg/ трябва да сте роднина по първа и втора линия или да се пишете историк и да изследвате рода й или ... - има там поместен правилник, закон, а също и досиетата на тия обкръжаващи я персони... доста по обем работа може да излезе и време...



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis (ревностен)
Публикувано19.03.13 10:57



"Аз не съм убеден, че тогавашният протосингел е имал власт да реши каквото и да било, след като самият викарен епископ не е можел."

В края на краищата за това си има водещи офицери от ДС, които да вземат решенията, а агентите да изпълняват.



Тема Re: досието на м. Касиния Везенкованови [re: mcuivan]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.03.13 20:20



Благодаря за линка. За съжаление, никога няма да мога да се запозная с обвиненията срещу монахиня Касиния Везенкова, защото не отговарям на изискванията. Искам да се надявам, че то (досието й) ще заинтригова някой неутрален историк, който да хвърли светлина по нейния случай. Лично аз съм в недоумение, че активната с издателската си дейност Анастасия (Клер) Бойкикева не написа нищо за нея, освен едно стихотворение, а ако някой може да има претенцията да е бил от близък по-близък свидетел на онези събития и приближен с монахиня Касиния (неин "сътаинник"), това е именно А. Бойкикева.

Любопитно ми е Вашето лично мнение за пожара в къщата на Маша (Мария), в която и намери смъртта си м. К. Мислите ли, че външни лица и напълно умишлено са запалили къщата или пожарът е причинен от самата монахиня Касиния?

Трагедията стана в навечерието на празника в чест на преп. Сергий Радонежки по стар стил. Информацията, която имам от Анастасия Бойкикева е, че пожарът е започнал от стаята, в която се беше настанила монахинята. Може да се предположи, че тя е чела правило при запалена свещ. Знаейки, че м. Касиния страдаше от сърце по рождение, може да се допусне, че е получила някаква криза и свещта да е причина за пожара. Според А. Бойкикева, книгите на етажерката не могат да горят, което изключва размаха на пожара.

Аз съм изправен пред затруднението да реша за себе си източника или причинителя на пожара. Така или иначе, още в манастира, м. Касиния ми е подхвърляла от време на време ни в клин, ни в ръкав: "Ах, колко много вода ще има на моето погребение", "на моето погребение ще плавате с лодки".

Когато се постави въпрос за моето пострижение, Анастасия се опълчи с всичката си енергия и ме уговаряше да не правя тази глупост. Касиния настояваше с всичките си сили да приема монашество и да ме види преди Покров Богородичен монах, критикувайки разубежденията на Анастасия(та).

Пострижението ми беше на 26 септември и на 1 октомври - Покров Богородичен по нов стил, след богослужението, можах да се видя с мон. Касиния за пръв път като монах. Срещата беше паметна, но по-странното беше нейното настояване да се видим в близките дни и то преди да съм отишъл в семинарията. Практически, това беше невъзможно, а тя настояваше на своето, че трябва да се видим. Разделяйки се, тя подчерта, че все пак, искам или не искам, мога или не мога, ние ще се видим до една седмица. Това ме подразни.

Аз не съм склонен да вярвам на сънища, но през нощта преди Евгения Мануилова да ми телефонира в Русе за да ме уведоми, че през изминалата нощ е починала мон. Касиния, имах повече от странен сън. Така или иначе, заминавайки за семинарията, трябваше да се отбия в София за погребението.

До ден днешен не мога да си дам недвусмислено ясен отговор. Била ли е м. К. прозорлива? Освен намеците за смъртта си, нищо друго не ми дава основание да мисля, че е имала дар на ясновидение, докато за игумения Серафима Ливен имам недвусмислено ясна увереност и многократни доказателства.

Според Вас, пожарът влизал ли е в сценария на държавните органи? Няма съмнение, че мон. Касиния е била особено нарочена защото при други обстоятелства бях предупреден от държавен служител да не споменавам никъде и пред никого за моя контакт с тази личност. Не че никой не го е знаел, но да не предизвиквам някакви реакции.
Единному Другу

На моята единствена духовна събеседница,
Сътайница, спътница и Другар в духовния живот
- монахиня Касиния (+25 IX / 8 X 1981 г. /

..............................Храбър воин на кръста Христов,
сътайница на звездите,
събеседница моя в нощите,
Другарка единствена в тежкия път.


С Вас умря половината от моята същност,
до смърт боледувам без Вашата личност,
страшно празно е тука без Вас
и ужаса на това не мога да засипя с безразличие аз.

Последна пустинница в последния век,
жива връзка със древната Църква,
на Божието Слово Воанергесова тръба,
неуморен глашатай на Страшния съд.

Няма го Вашето болно, любещо сърце,
мати духовна, след майка рожденна,
липсва ми Вашата пленителна лудост
на дивна подвижница и богословска премъдрост.

Пустинята Ваша беше предверие на Божия рай,
прозрачният въздух благодатен покров,
вековните дъбове шумяха с Вашия глас
и древните сенки се молеха заедно с Вас.

Подвижница и богослов, мистичка и воин Христов,
на Истината огнена мъченица,
любов неутолена към Бога и мен
- и с времето не мога да се излекувам.

Мали дол беше Вашият фронт,
на Божия глас велегласен амвон,
бойно поле на смъртна борба
с бесовете и разярения им сатана.

Руски дух с българска кръв,
апостолска същност и нежна душа,
офицерски пагон под окъсано расо,
с меча двуостър на Евангелието в ръка.

Мъртъв е вече, бездушен е Мали дол,
Вие бяхте там смисълът негов,
всичко заринах, погребах без жал,
с буци затрупах в земята скръбта си.

Спътница в вярата, Другарка в надеждата,
взаимно разбиране във любовта,
недоразумения и пререкания не угасиха
безмълвната обич на нашите съгласни сърца.

Все така ли сияят или в покруса помръкнаха
лампадите звездни над Мали дол?
Заглъхна ли звездният безмълвен хор,
та в тишината да плачат дъбове само?

Отидохте в боя и там изгоряхте,
с смъртни рани останах в окопа след Вас,
с размисъл тежък в духа си заменям
нашият вечен среднощен несвършващ разговор.

Епопеята Малидолски кой ще опише,
величавият подвиг на Вашта борба?
мекият пролетен полъх на нашата Пасха
и воят на зимните бури в нощта.

Светилник негаснещ, стълб огнен,
кандило запалено пред Божия лик
като нова звезда ли на небосвода лумнахте
за да преливат отново наште души в вечността?...

Мерзост оскверни любима пустиня,
като червей се гърча в калната тиня,
от безутешна безнадеждност във унила печал вцепенена,
с мътен поглед повдигам очи към звездите.

Бледи потрепват и в спомен припомнят
разкоша зелен на Малидолския рай,
епичната поема на житието Ви дръзко,
разточителното щастие на нашата връзка.

Тръгнах сама към Христа и пак съм сама
и все така сама ще вървя упорито,
мъртва, бездушно безразлична напред към смъртта,
с нея ще търся да Ви намеря и в вечността
сред звездите,
изкопняния Страшен съд да дочакаме двете,
за да посрещнеме заедно най-сетне Христа.

X I / XII 1982 – II / III 1983 г.
К. – А. Бойкикева



Тема Re: Новият патриархнови [re: Ioannis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.03.13 20:32



В отговор на:

В края на краищата за това си има водещи офицери от ДС, които да вземат решенията, а агентите да изпълняват.




Това е истина, но нека не забравяме, че и сред въпросните офицери е имало хора с прояви на относителна добросъвестност.

Ако под "офицери от ДС" разбирате висши духовници, мисля, че това не трябва да се отъждествява с безбожност. Сам по себе си въпросът е твърде сложен и никога няма да намери своето действително осветление. В крайна сметка Бог е сърцеведец и като Праведен съдия ще отсъди всекиму според сърдечното разположение.

Нека сме благодарни, че последният съд принадлежи на Бога, а не на човеците

Мога ли да зная Вас какво Ви свързва с монахиня Касиния?

Редактирано от Prokimen на 19.03.13 20:32.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis (ревностен)
Публикувано20.03.13 13:12



Ако под "офицери от ДС" разбирате висши духовници, мисля, че това не трябва да се отъждествява с безбожност."


А с какво трябва да се отъждествява?



Тема Re: Новият патриархнови [re: Ioannis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.03.13 13:30



"аще несть человек иже жив будет и не согрешит"

А Вие как гледате на приветствения адрес на РПЦЗ към Хитлер или словесната витиеватост на Филарет Възнесенски за атомната бомба над комунистическа Русия с православни християни?

Редактирано от Prokimen на 20.03.13 13:31.



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis (ревностен)
Публикувано20.03.13 13:58



"аще несть человек иже жив будет и не согрешит"
Колко удобно, само че богоборчеството не е обикновен грях. Споделям напълно думите на св. Теодосий Печерски: "Ние трябва да живеем в мир и съгласие не само съ своите близки, но и съ своите врагове, но не и с враговете на Бога".

"А Вие как гледате на приветствения адрес на РПЦЗ към Хитлер или словесната витиеватост на Филарет Възнесенски за атомната бомба над комунистическа Русия с православни християни?"
С добро око.



Тема Re: досието на м. Касиния Везенкованови [re: Prokimen]  
Автор mcuivan (непознат )
Публикувано20.03.13 15:48



Историк е всеки, който е решил да изследва даден проблем, така че вратички се намират, разбира се тук не се касае само за едно досие, а досиетата на хората около нея, темата за вас да е ясна: Гоненията срещу духовенството и религиозните хора, - ето пуснете си такава тема и изследвайте. За пожара си има специалисти-пожарникари, какви ти свещи, това е очевидна милиционерска измислица...



Тема Re: досието на м. Касиния Везенкованови [re: mcuivan]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.03.13 19:42



В отговор на:

...това е очевидна милиционерска измислица...




Да разбирам ли, че трябва да стана милиоцинер за да се запозная как се подпалват къщи по пожарникарски? :)

Благодаря Ви за идеята, която не ми беше дошла в ума. Остава да си уредя дълъг престой в София, защото от дадения от Вас линк разбирам, че се подава молба и се чака разрешение от комисията в кой ден и час да се ползват материалите. Българското законодателство разрешава ли да се огласяват някои истини, установени от евенталното досие на мон. Касиния?



Тема Re: Новият патриархнови [re: Ioannis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано20.03.13 19:51



В отговор на:

Колко удобно, само че богоборчеството не е обикновен грях. Споделям напълно думите на св. Теодосий Печерски: "Ние трябва да живеем в мир и съгласие не само съ своите близки, но и съ своите врагове, но не и с враговете на Бога".




А кои са враговете на Бога и каква форма на война с тях предлагате? Как обяснявате мълчанието на матеитите по отношение симонията в Цариградската патриаршия и протестантските възгледи на един Вселенските патриарси преди календарната реформа?



Тема Re: досието на м. Касиния Везенкованови [re: Prokimen]  
Автор mcuivan (непознат )
Публикувано20.03.13 23:21



имате ли достъп до досие или досиета - всичко което ви копират подлежи на оповестяване, ограниченията са от комисията



Тема Re: Новият патриархнови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis (ревностен)
Публикувано21.03.13 13:25



"А кои са враговете на Бога и каква форма на война с тях предлагате?"



"Как обяснявате мълчанието на матеитите по отношение симонията в Цариградската патриаршия и протестантските възгледи на един Вселенските патриарси преди календарната реформа?"
Опитвате се да сложите знак на равенство между симонията в Цариград и сергианството на Вашите агенти ли?



Тема Re: Новият патриархнови [re: Ioannis]  
Автор Ioannis (ревностен)
Публикувано03.04.13 15:50








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.