Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:53 23.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано05.01.13 18:20



Трябваше да продължиш обаче - минават години, децата порастват и разбират , че мама и тати са играли ролята на дядо коледа, като раздаващи подаръци, а дядо коледа е просто един фалшиФ герой, за забавление на малчуганите и нищо повече. Ако в схемата тази "длъжност" бе изпълнявана от Бог и след време, като се разбере, че Бог всъщност са били родителите, какво ли би се получило ....... (един не по-малко фалшиФ герой, за забавление на малчуганите и нищо повече - да не се чудите после, защо атеистите сравняват Бог с дядо Мраз)

Редактирано от exaybachay на 05.01.13 18:20.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор Cardo (новак)
Публикувано05.01.13 18:45



Нищо подобно. Тия схеми са измислени.

Религиозно поклонение не означава да пишеш писмо до Всевишния, че за нова година искаш влакче или зелен балон.

"Вдовицата Дъглас каза, че, ако искам нещо, стига само да помоля Бог, и Той ще ми го даде. Две седмици се молих за нова кукичка на въдицата ми. И нищо."
Цитирам по смисъл Хъкълбери Фин. Та добре, че го има дядо Коледа.



Тема Поначало - кич и простащина са същностнанови [re: *Paл*]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано05.01.13 20:05



част от облика на Бачковския манастир в наше време. Единственото хубаво нещо в него е онова от миналото - от материалната база,, което е останало незасегнато или е малко променено. Преди време бях отбелязал за отвращението ми от опушената почти до черно отвътре средновековна черква, от новопостроения кич-шадраван, от поп-фолка, който виеше страховито от колата на единия от охранителите, паркирана до вратата, от пошлите обноски на някакви официално делегирани цивилни (не монаси) екскурзоводи, от търговските сергии пред манастира.



Тема Re: Поначало - кич и простащина са същностнанови [re: _maycal]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано05.01.13 20:27



мале, мале - и на този фон надуваемата играчка "дядо коледа" бил проблем ....... освен да пожелая той да е проблема.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано05.01.13 21:54



Религиозно поклонение не означава да пишеш писмо до Всевишния, че за нова година искаш влакче или зелен балон.

Ти имаш ли си идея за какви неща се молят поклонниците дори не директно на Всевишния, а на кутийки с мощи, икони на светци и чудотворни икони, например, като сме на темата за безобидните детинщини в Бачковския манастир?

Ето пример за една съвсем не безобидна "детинщина". Чети внимателно:



Като прочетеш статията, ми обясни защо отказват да разрешат и да платят за реставрацията на въпросната икона.


Литийното шествие, водено от монаси, носещи иконата, потегля от местността Клувията всяка година. Процесията се следва от богомолците, които се надпреварват да докоснат Чудотворната икона. Вярва се, че по време на Възкресение Христово чудотворната сила на иконата е най-голяма. Според преданията тя помага на бездетните семейства и лекува болни, което е основната причина стотици миряни от цялата страна да преспят в манастира, близо до нея.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор Cardo (новак)
Публикувано06.01.13 00:32



Защо ли? Много просто. Надуваемият дядо Коледа е виновен.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано06.01.13 08:41



Без измъкванки с празнодумство, ако обичаш.
Надуваемият кич е черешката на сладоледа. За иконата питам сериозно.

Я, да питам и Рал - емблематичната икона на св. Богородица всъщност беше ли в църквата за празника и в какво състояние? Тайно се надявам все пак да са я реставрирали междувременно. Толко пари за ролекси, фонтани и надуваеми играчки им е изкарала...



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор Cardo (още по-непознат)
Публикувано06.01.13 20:20



"Ти имаш ли си идея за какви неща се молят поклонниците дори не директно на Всевишния, а на кутийки с мощи, икони на светци и чудотворни икони, например, като сме на темата за безобидните детинщини в Бачковския манастир?"
Нямам си идея. За какви?

Относно иконата, не съм запознат с конкретния случай. Какво да ви кажа, откровение ли? Мислете с главите си. В текста имате ключе.
Да, редно е Светият Синод да обсъди въпроса и даде разрешение. Никоя религиозна или културна институция не подхвърля светините си в ръцете на сулю и пулю. Отишли, погледнали през стъклото и казали “много е зле, дайте 10 бона да я оправим”. Ха! Имаме добри реставратори, но не мислете, че са някаква морално съвършена и отсекъде достойна за доверие каста. В допълнение, на бол от тях не им дреме за Църквата. Та малко здравословна подозрителност никога не е излишна.

Всъщност истинският проблем е, когато овластени простаци с лека ръка позволяват на други простаци да бърникат, реставрират, строят, рисуват и т.н. Резултатите са катастрофални и лесно забележими навсякъде из БГ.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано06.01.13 22:12



запознах те с конкретния случай. Въпросната светиня е в много лошо състояние.
Разбира се, доколкото е собственост на Бачковския манастир, кеф им да се погрижат за консервацията и, кеф им да си я държат в сандъчето, докато се разпадне. Надуваеми кукли и безотговорно отношение към културно-историческото надследство - това е.

Разбирате ли изобщо нещо от реставрация и иконопис или само си разменяме общи приказки?



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано07.01.13 00:01



Рали, напълно си права да се ядосваш. Обаче мисля, че подходът към децата по принцип е погрешен. Тези дни една приятелка ми разказа, как дъщеря й я е "светнала" за Аллах (омъжена е за турчин), религиите и т.н. Обяснила й, че човек няма как да намери Бог, защото той е пустотата, въпреки, че всичко е в него, а в човека пустота няма и затова няма как да я намери. Затова да не я занимават с това, защото има прекалено много друга работа (тя е на около 6 години). И приятелката ми вместо да започне да я просвещава, я попитала от къде знае всички тези неща. Малката била просто възмутена - "А ти защо не ги знаеш?!" Та мисълта ми е, че може би подценяваме децата. Това да се учим от тях не са просто красиви приказки. А дядо Коледа е нещо, на което децата "са научени", не с това трябва да се съобразява църквата. Но и Дея е права - това си отчаян опит да се вкарат децата в църква. Но не е разумен, нито правилен - тези, които ще го видят, биха отишли в манастира не заради дядо Коледа, а тези, които са отишли и са го видели, са по-скоро разочаровани. Да си призная аз се ядосах като теб на куклите на Царевец - при тези само ми дожаля.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.