Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:57 08.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Общи правила за поститенови  
Автор Дeя ()
Публикувано15.11.12 20:38



"Човек, който се готви за изповед и причастие е необходимо предварително да уточни с изповедника начина на постене. Който е болен или има хронични заболявания да се посъветва също с изповедника и лекаря си./

1. В основата на поста е борбата с греха чрез въздържане от храна.
...Именно въздържанието, а не изнемогата на тялото, затова всеки трябва да съизмери своите сили, своята подготовка и готовност да пости с правилата за спазване на постите.


2. Постът е аскетичен подвиг, изискващ подготовка и постепенност.
Необходимо е постенето да започва постепенно.
Отначало се започва с въздържание от блажна храна в сряда и петък през цялата година.

3. Желаещите да постят трябва да се посъветват с опитен духовник, да му разкажат за духовното и физическото си състояние и да го помолят да благослови поста.


4. Болните задължително трябва да се посъветват с лекар. Бременните жени трябва да се отнасят много внимателно към постенето. На малолетните деца и пътешествениците се разрешава облекчен режим.


5. Заговява се (започва се приемането на блажна храна) след дълги пости в празничните дни след литургията, което също трябва да става постепенно.


6. При постите съществуват шест степени на строгост:


всичко, освен месо (Месни заговезни);
вкусване на риба;
гореща храна с растително масло;
гореща храна без мазнина;
студена храна без мазнина и без топли напитки (т.нар. сухоежбина);
пълно въздържане от храна.


В дните, когато се разрешава риба, е позволена и гореща храна, приготвена с растителна мазнина. За спазване на по-строг пост в определени дни е необходимо благословението на свещеник.


7. Пост телесен, без пост духовен, не допринася за спасението на душата, дори напротив, може да бъде и духовно вреден, ако човек, въздържайки се от храна, се протиква със съзнание за собственото си превъзходство. Истинският пост е свързан с молитва, покаяние, въздържане от страсти и пороци, изкореняване на лошите дела, прощаване на обидите, въздържание от съпружески живот, изключване на увеселителни и зрелищни мероприятия, дори гледане на телевизия.


Постът не е цел, а средство за смирение на плътта и очистване от грехове. Без молитва и покаяние постът се превръща само в една диета.

За православния човек постът е съвкупност от добри дела, искрена молитва, въздържане от всичко, включително и от храна. Телесният пост заедно с духовния образуват истинският пост.


Според църковния Устав по време на пост се забранява блажна храна — месо и млечни продукти; само в някои постни дни, се разрешава риба, а в дните на строг пост не се позволява не само риба, но и никаква гореща храна и храна, приготвена с растителна мазнина.

Повярвалите в Христа започнали да постят още от времето на апостолите. Първите християни постили твърде често и продължително, за да се подготвят по-добре за богоугодни подвизи. В първите векове всеки християнин постел не в определено време, а колкото искал и когато желаел. В ІV век намираме вече указания и наредби освен за съществуващите Велик и Петров пост, още и за Рождественския (Коледен) и Богородичен пост. Четирите поста били пригодени към четирите годишни времена.




КОИ СА ПОСТНИТЕ ДНИ?

Kогато към четирите многодневни пости се прибавят и еднодневните, постните дни в православния църковен календар са до двеста на брой.


ЕДНОДНЕВНИ ПОСТИ


Православната църква е наредила специални постни дни през седмицата. Те са:

всяка сряда - за спомняне предаването на Иисуса Христа на страдания;
всеки петък - за спомен на самите Му страдания и смърт;
срещу Богоявление – 5 януари (18 януари стар стил) - за достойно приготвяне за този велик празник;
на Кръстовден – 14 септември - за спомен на кръстните страдания на Иисуса Христа, и
в деня на Отсичане главата на св. Иоан – 29 август (11 септември стар стил).

Пост се изисква от християните и във всеки неделен и празничен ден до свършване на светата литургия.

Постът може да бъде общ – задължителен и личен – доброволен. Такъв доброволен пост е тримеренето — първите три дни от многодневния Велик пост се прекарват в пълно въздържание. Той се спазва от онези, които желаят и могат да го издържат.


Постът е въздържание с религиозно-нравствена цел от блажна храна при умерена употреба на постна храна.

В Стария Завет има много наредби за поста.

Моисей е постил 40 дни и 40 нощи (Изх. 34:28), за да се подготви да получи десетте Божии заповеди.

Пророк Илия след строг пост, душевна чистота и голяма ревност за Господа се удостоил да види Божията слава (3Царе 18:4 – 13).

Като най-велик и най-строг постник е известен свети Йоан Кръстител. Всички праведници са спазвали в малка или по-голяма степен поста.

От апостолско време светата Църква е наредила светото тайнство изповед и причастяването да се предшестват и съпътстват от тъй нареченото говеене. Това ще рече по-усилена и благоговейна подготовка чрез пост и молитва.

Най-благоприятно време за тази подготовка представлява Великият пост. Той, както и другите пости, започва с така наречените "заговезни" - т. е. ядат се вечерта блажни храни, а от сутринта на другия ден започват постите. При нормални условия говеенето трае една седмица, като първите три дни се прекарват в пълен пост, т. е. "тримерене". Тримеренето е доброволен пост, извършван от онези, които желаят и могат да го издържат. При особени обстоятелства като старост, тежка болест, предстоящо неотложно заминаване по служба и др., срокът на говеенето през първата седмица на поста може да се съкрати на три, или даже на един ден, като се препоръчна това да стане с благословението на епархийския архиерей, на енорийския свещеник.

Мнозина от говеещите смятат, че постенето трябва да се състои в отказ от блажни храни. Това е само едната страна на поста – телесният пост, който сам по себе си е недостатъчен без духовния пост. Православните християни, които искат да постят, трябва да знаят това и да го спазват."


Леки и спасителни пости!





Тема Re: Общи правила за поститенови [re: Дeя]  
Автор Prokimen ()
Публикувано16.11.12 09:37



Уважаема в Господа, Дея,

Защо мислите, че изповедта трябва да е свързана с поста? Църквата е определила постните периоди, но ако човек почувства потребност от усилена молитва, би могъл да я съпроводи с пост, независимо дали е църковен период на пост или не.

Колкото до изповедта, не е нужен никакъв пост за да очисти човек съвестта си или принесе покаяние за осъзнат грях.

Категорично не съм съгласен с виждането:"В основата на поста е борбата с греха чрез въздържане от храна."

Същността на поста е въздържание, всяческо въздържание, период на усилена борба със себе си, а храната е последното нещо, от което човек трябва да се въздържа. Очите, мислите, ръцете са многократно по-опасни от устата като орган за хранене. Устата могат да убият много души, произнасяйки злоречие по време на най-строг пост.



Тема Re: Общи правила за поститенови [re: Prokimen]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано16.11.12 16:01



"В основата на поста е борбата с греха чрез въздържане от храна."
Спокойно може да се смени греха със стомаха.

Постът е въздържание от определени храни и няма количествена стойност за позволените.



Тема Re: Общи правила за поститенови [re: Prokimen]  
Автор Дeя ()
Публикувано16.11.12 20:41



Здравейте, Прокимен!



Много ми се иска да е така, както казвате, но дали човек невъздържайки се от храна, може да очисти съвестта си!?

Ако ми е тежко, имам потребност от молитва, няма да помисля какво слагам в стомаха си, но не знам дали една пържола не би събудила у мен размисли за чаша червено вино и суетни страсти.

Сам Господ, подготвяйки се за Своето служение е постил четиридесет дни в пустинята.

"И като пости четирийсет дена, най-сетне огладня" (Мат. 4:2).



Тема Re: Общи правила за поститенови [re: *abi*]  
Автор Дeя ()
Публикувано16.11.12 20:50



И аз така мисля, Аби. Свещениците искат да постим минимум една седмица.
Е толкова ли е трудно по кое и да е време на годината да се въздържаме от някои храни?



Тема Re: Общи правила за поститенови [re: Дeя]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано17.11.12 07:22



Ако ми е тежко, имам потребност от молитва, няма да помисля какво слагам в стомаха си, но не знам дали една пържола не би събудила у мен размисли за чаша червено вино и суетни страсти.

Е, ако от едно парче месо ти идват суетни и греховни помисли, то причината не е в месото. Как се справяш със страстите, когато не са църковни пости?



Тема Re: Общи правила за поститенови [re: Дeя]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано17.11.12 14:18



Много ми се иска да е така, както казвате, но дали човек невъздържайки се от храна, може да очисти съвестта си!?

Чистата съвест няма нужда от хранителни прочиствания. Тоест, нямам нужда да постя поради такива причини. Отдавна съм си измела къщата.

Ако имаш нещо за чистене пробвай и сподели дали номерът става без пържоли. Следващият път ако съгреша няма да се покая (естествен процес в моралния човек), да си взема поука, а ще мина на зелен боб, стига да ми потвърдиш, че постът те е провокирал да се морализираш.





Тема Re: Общи правила за поститенови [re: *abi*]  
Автор Роко (FUCK EVIL)
Публикувано17.11.12 14:37



Постът тренира волята и това му е духовната част.

Материалната е освобождаването от холестерола.

Napoleon Bonaparte: Religion is what keeps the poor from murdering the rich


Тема Re: Общи правила за поститенови [re: Дeя]  
Автор dnaunseq (ветеран)
Публикувано17.11.12 14:44



Все пак внимавай с тежките пости, защото липсата на някои микроелементи може да нанесе необратими промени в организма. Мъжете също да внимават.



Тема Re: Общи правила за поститенови [re: dnaunseq]  
Автор Роко (FUCK EVIL)
Публикувано17.11.12 14:49



То да се постеше от завчера,а не от над 1000 години да разберем тази "загриженост". Аз всъщност постя целогодишно и не съм умрял още.

Napoleon Bonaparte: Religion is what keeps the poor from murdering the rich



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.