Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:11 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Професорът отново изригва :)  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 15:36





Споделям патоса и извода на проф. Янакиев.

Не споделям само историческата му справка. Напротив, в историята огромен брой епископи е назначен от светските власти, а не избран от събратята си в епископата. Няма нужда от примери, защото ще са легион. Това, което би било справедливо да се отбележи като исторически факт, е, че по-скоро никога в историята светските власти не са били чак толкова открито противопоставени на вярата. Именно това прави повечето наши днешни митрополити лъжеепископи (зная, че това е нарушение на правилата тук, но е мое искрено убеждение). Както и всяко тяхно решение - по същество недействително. По икономия част от решенията им може и да се приемат като неизбежни, както сочат и отговорите на папа Николай към княз Борис.

Но и изводът му е недостатъчен. Призив към морала на лъжците... наивно. Разбира се, д-р Михайлов би се намесил с безкрайните си опасения, но да върви по дяволите здравият разум. Реформация! Витенберг в София! Веднага!
Вън търговците, sola fide, не сакаме гръчки и така нататък.

----------

Да чуем обаче и гласа на здравия разум:

Д-р Михайлов.

Тук мога само да се съглася с фактите, но не и с препоръките. Може би поради възрастта и недостатъчната въцърковеност. "От сърце препълнено говорят устата" и така нататък. Но според мен ножът е опрял до кокала. Сърцето е препълнено далеч не само с мръсотия и устата говорят далеч не само скверноти. Да се мълчи е не смирение, а примирение. Не кротост, а безразличие.

Харесвам, не, високо ценя протеста срещу архонтщините, организиран преди време от Горан Благоев. Може би е време за нещо в този дух, но много по-силно.

В крайна сметка ние, добри или лоши, сме лаосът, ние всички сме Църквата. Нашите души трябва да бъдат спасявани, а не съблазнявани. Нашите прадеди някога са прогонили гръцките владици от България. Дали не е време да се изпъдят и ченгетата, които обезличиха Църквата, които подмениха църковно-народните събори, които станаха причина за разколи и за намеса на другите патриарси в България?

Лично аз бих бил щастлив, ако може:
- митрополит Гавриил да бъде избран за патриарх;
- да се премахне позорното архонство;
- женените свещеници да могат да се издигат в епископата;
- повечето сегашни митрополити да свалят митрите или публично да изразят разкаяние за миналото си;
- да има действащ и независим свещенически синдикат.


Мисля, че сега е моментът Божият народ да поиска своето.

Повече лая

Редактирано от ъглишв на 15.11.12 16:12.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано15.11.12 15:55



Мъглишев,
въпреки коравия скепсис, който ме е обзел и мантрува в главата ми: O sancta simplicitas, те подкрепям.
Аман от рационално-подли хора.



Тема По-добре владиците да идват при теб на изповеднови [re: ъглишв]  
Автор Капернаум (EjCon/БаламЕж)
Публикувано15.11.12 16:17



В отговор на:

Лично аз бих бил щастлив, ако може:
- повечето сегашни митрополити да свалят митрите или публично да изразят разкаяние за миналото си;




Аз ти предлагам владиците да идват при теб на изповед и ти съответно да засвидетелстваш пред обществото покаянието им. Защото това, дето го искаш: публично покаяние под светлината на прожекторите - е искане за театралност, искане за шоу, и точно такова искане изобличават именно това, че от препълнено сърце говорят устата.

Това важи и за професора и за доктора. Важи и за предаването на Горан Благоев, което се пръверна в Предаване-Съблазън.

Може би малцина се замислят, че Българската Православна Църква - като Институция - е един от главните стожери на държавността и на сигурността, колкото и парадоксално да звучи в ушите на противниците на България, на Отечеството ни.

Защото онези, които се борят да подкопаят устоите на нашата поместна църква, всъщност се борят срещу държавността, срещу Отечеството ни. Те са онези "българи", които не смейки да произнесат "Родина", "Отечество", говорят за България като за "тази държава".

Разкриване на досиетата е прах в очите на предубедените, които се хващат да играят на това хоро, чийто крака се опитват да тъпчат съграденото, да мачкат Богоустановеното.

Мнозина нямат никаква представа, че борейки се "ен гро" срещу епископата, всъщност се борят срещу Божествената Йерархия, ритат срещу Бога. Ала както казва отец Серафим Роуз - перефразирам: всеки може да възстава срещу Бога - Той допуска и това - ала нали никой не си прави илюзията, че ще Го победи.

Прокимен дори стига по-далеч, с което се съгласявам:





Тема Теб те знам :)нови [re: Капернаум]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 16:26



Не мога да ти се сърдя, ти си, какъвто си. Но и аз съм, какъвто съм. Nulli concedo. Можеш да се помолиш за мен, ако смяташ, че съм в заблуда, прелест или нещо такова. Но Михайлов, Янакиев и Благоев са забележителни личности, честни вярващи и умни мъже, така че им вярвам. Споделям тревогата им.

Колкото до България - надали има по-запален националист от мен. И точно затова смятам, че Авгиевите отбори трябва да се чистят.
И не ритам срещу наличието на епископат. Естествено, че трябва да има епископи. Но не трябва да са такива, на които никой не се доверява. Мисля, че разбираш това.

Повече няма защо да се коментираме един друг. Нищо ново няма да си кажем. Бъди здрав и действай според съвестта си. Аз си имам моята, а кой е прав - това не ние решаваме.

Повече лая



Тема Фам рече:нови [re: ъглишв]  
Автор Капернаум (EjCon/БаламЕж)
Публикувано15.11.12 16:27



Рече Фам:

"Защо всъщност някой от София не иде да провери пустите досиета? Разбрах, че достъпът е напълно свободен. По повод дядо Неофит и аз като Ежко за ен-ти път да подчертая - във филма по "Вяра и общество" изрично казаха, че няма нищо писано от него в досието му. Та най-вероятно ще са протоколи от "събеседвания", когато са го привиквали.

Ето и за дядо Игнатий плевенски пише, че е вербуван преди да замине за Регенсбург на специализация и после нищо не е писал лично? Дядо Иоаникий също твърди, че не е донасял нищо, но там няма как да се провери. Аз обаче съм склонен да му вярвам.

Абе ясно, че на силите предприели тая офанзива им изнася да говорят за 11 митрополити "доносници", но май "доносниците" ще излязат 3-4 души.
"

За каква вербуваност на поне 9-ма говори професора. И че видите ли, това именно вербуване спомогнало да станат епископи.

Страшно е човек да клевети, но още по-страшно е ако такива като професора съблазнят дори една душа с внушението "

" - Една страшна Съблазън, която може да им пари във вечността.

Опомнете се най-сетне и се спрете да играете под свирката на Клеветника.



Тема Не, Глишев - не. Всички до един сме отговорнинови [re: ъглишв]  
Автор Капернаум (EjCon/БаламЕж)
Публикувано15.11.12 16:35



Не, Глишев - не. Всички до един сме отговорни за делата си, начиная от помислите ни, до видимите ни дела, в това число и казаното на всеослушание. Това последното може да бъде страшно оръжие. Факт. И тук не става въпрос за умност, а за разсъдителност. Първото често идва от суетата, от препълненото сърце на душевния човек, а второто - от Бога, Който единствен е Източник на здравия разум, просветляващ чистото сърце на духовния човек.

Господ не направи ли от едни прости, неуки рибари, най-мъдрите мъже на света.

Душевния вижда едно, докато духовния вижда и разбира не само това едното, но вижда и проумява истините.

Ако искрено казваш: ". . . а кой е прав - това не ние решаваме." - тогава, не е ли редно да не заемаш никаква позиция, независимо колко умни ти се виждат (струват) въпросните 3-ма мъже и, следователно, да не пускаш теми, които не само че не са градивни, не са душеполезни, но и носят най-вече Съблазън ?

Редактирано от Капернаум на 15.11.12 16:41.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 16:38



То си е ваша вътрешна работа, но не си доразбрал д-р Михайлов. Ясно предупреждава за последствията човекът:

Разстоянията са важни, “братствата” - трудни. Не вярвам в осъществимостта на идеалния църковен ред. Бих се радвал просто на ред. БПЦ няма да понесе амбициозна реформа, за подобно мероприятие са потребни личности и контекст. И двете условия липсват, особено първото. Миряни искат участие в управлението на църквата, искат гласът им да бъде чут.

Това не е лошо, но не е ясно чий е този глас, дали на “миряните”, или на амбициозни хора с неясен мандат и преиграна публична религиозност. Духовното самозванство е опасно състояние, на аскетически език то се нарича “прелест”, самомнение. От него произлизат само безредия и благочестиви крамоли на “принципна” основа.


Как я виждаш тази "мирянска" революция организирано, с водачи и постигнат резултат?



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 16:45



Разбрах го, затова съм и написал, че от него приемам фактите, но не и предупреждението му.

Иначе не знам как я виждам. Знам само, че от нещо подобно просто има нужда.

Повече лая



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано15.11.12 16:51



Две изключителни попадения на доктора:

Фантазирането на православна “реформация” е ликвидационен копнеж, засекретена мечта за смяна на вероизповеданието. На другия полюс на илюзиите е изкушението да се имитира руският модел на съюз с държавната власт и едрия бизнес. Но победата по този път е чисто поражение - отблъскваща, монументална симулация.


Това не е лошо, но не е ясно чий е този глас, дали на “миряните”, или на амбициозни хора с неясен мандат и преиграна публична религиозност. Духовното самозванство е опасно състояние, на аскетически език то се нарича “прелест”, самомнение. От него произлизат само безредия и благочестиви крамоли на “принципна” основа.





Бих добавил - фантазирането на някаква Църква, която е пиетистки клуб (на всекуми според разбиранията) от благообразни полухора, полуангели, е тоже "засекретена мечта", "прелест" и "самомнение".



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 16:57



На доктора това му е професията - да търси аномалии. Извън тези неща съм съгласен с него. Човек трябва да е малко по-дързък от Добрия Доктор. Който наистина е за уважение.

Повече лая




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.