Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:36 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Професорът отново изригва :)  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 15:36





Споделям патоса и извода на проф. Янакиев.

Не споделям само историческата му справка. Напротив, в историята огромен брой епископи е назначен от светските власти, а не избран от събратята си в епископата. Няма нужда от примери, защото ще са легион. Това, което би било справедливо да се отбележи като исторически факт, е, че по-скоро никога в историята светските власти не са били чак толкова открито противопоставени на вярата. Именно това прави повечето наши днешни митрополити лъжеепископи (зная, че това е нарушение на правилата тук, но е мое искрено убеждение). Както и всяко тяхно решение - по същество недействително. По икономия част от решенията им може и да се приемат като неизбежни, както сочат и отговорите на папа Николай към княз Борис.

Но и изводът му е недостатъчен. Призив към морала на лъжците... наивно. Разбира се, д-р Михайлов би се намесил с безкрайните си опасения, но да върви по дяволите здравият разум. Реформация! Витенберг в София! Веднага!
Вън търговците, sola fide, не сакаме гръчки и така нататък.

----------

Да чуем обаче и гласа на здравия разум:

Д-р Михайлов.

Тук мога само да се съглася с фактите, но не и с препоръките. Може би поради възрастта и недостатъчната въцърковеност. "От сърце препълнено говорят устата" и така нататък. Но според мен ножът е опрял до кокала. Сърцето е препълнено далеч не само с мръсотия и устата говорят далеч не само скверноти. Да се мълчи е не смирение, а примирение. Не кротост, а безразличие.

Харесвам, не, високо ценя протеста срещу архонтщините, организиран преди време от Горан Благоев. Може би е време за нещо в този дух, но много по-силно.

В крайна сметка ние, добри или лоши, сме лаосът, ние всички сме Църквата. Нашите души трябва да бъдат спасявани, а не съблазнявани. Нашите прадеди някога са прогонили гръцките владици от България. Дали не е време да се изпъдят и ченгетата, които обезличиха Църквата, които подмениха църковно-народните събори, които станаха причина за разколи и за намеса на другите патриарси в България?

Лично аз бих бил щастлив, ако може:
- митрополит Гавриил да бъде избран за патриарх;
- да се премахне позорното архонство;
- женените свещеници да могат да се издигат в епископата;
- повечето сегашни митрополити да свалят митрите или публично да изразят разкаяние за миналото си;
- да има действащ и независим свещенически синдикат.


Мисля, че сега е моментът Божият народ да поиска своето.

Повече лая

Редактирано от ъглишв на 15.11.12 16:12.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано15.11.12 15:55



Мъглишев,
въпреки коравия скепсис, който ме е обзел и мантрува в главата ми: O sancta simplicitas, те подкрепям.
Аман от рационално-подли хора.



Тема По-добре владиците да идват при теб на изповеднови [re: ъглишв]  
Автор Капернаум (EjCon/БаламЕж)
Публикувано15.11.12 16:17



В отговор на:

Лично аз бих бил щастлив, ако може:
- повечето сегашни митрополити да свалят митрите или публично да изразят разкаяние за миналото си;




Аз ти предлагам владиците да идват при теб на изповед и ти съответно да засвидетелстваш пред обществото покаянието им. Защото това, дето го искаш: публично покаяние под светлината на прожекторите - е искане за театралност, искане за шоу, и точно такова искане изобличават именно това, че от препълнено сърце говорят устата.

Това важи и за професора и за доктора. Важи и за предаването на Горан Благоев, което се пръверна в Предаване-Съблазън.

Може би малцина се замислят, че Българската Православна Църква - като Институция - е един от главните стожери на държавността и на сигурността, колкото и парадоксално да звучи в ушите на противниците на България, на Отечеството ни.

Защото онези, които се борят да подкопаят устоите на нашата поместна църква, всъщност се борят срещу държавността, срещу Отечеството ни. Те са онези "българи", които не смейки да произнесат "Родина", "Отечество", говорят за България като за "тази държава".

Разкриване на досиетата е прах в очите на предубедените, които се хващат да играят на това хоро, чийто крака се опитват да тъпчат съграденото, да мачкат Богоустановеното.

Мнозина нямат никаква представа, че борейки се "ен гро" срещу епископата, всъщност се борят срещу Божествената Йерархия, ритат срещу Бога. Ала както казва отец Серафим Роуз - перефразирам: всеки може да възстава срещу Бога - Той допуска и това - ала нали никой не си прави илюзията, че ще Го победи.

Прокимен дори стига по-далеч, с което се съгласявам:





Тема Теб те знам :)нови [re: Капернаум]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 16:26



Не мога да ти се сърдя, ти си, какъвто си. Но и аз съм, какъвто съм. Nulli concedo. Можеш да се помолиш за мен, ако смяташ, че съм в заблуда, прелест или нещо такова. Но Михайлов, Янакиев и Благоев са забележителни личности, честни вярващи и умни мъже, така че им вярвам. Споделям тревогата им.

Колкото до България - надали има по-запален националист от мен. И точно затова смятам, че Авгиевите отбори трябва да се чистят.
И не ритам срещу наличието на епископат. Естествено, че трябва да има епископи. Но не трябва да са такива, на които никой не се доверява. Мисля, че разбираш това.

Повече няма защо да се коментираме един друг. Нищо ново няма да си кажем. Бъди здрав и действай според съвестта си. Аз си имам моята, а кой е прав - това не ние решаваме.

Повече лая



Тема Фам рече:нови [re: ъглишв]  
Автор Капернаум (EjCon/БаламЕж)
Публикувано15.11.12 16:27



Рече Фам:

"Защо всъщност някой от София не иде да провери пустите досиета? Разбрах, че достъпът е напълно свободен. По повод дядо Неофит и аз като Ежко за ен-ти път да подчертая - във филма по "Вяра и общество" изрично казаха, че няма нищо писано от него в досието му. Та най-вероятно ще са протоколи от "събеседвания", когато са го привиквали.

Ето и за дядо Игнатий плевенски пише, че е вербуван преди да замине за Регенсбург на специализация и после нищо не е писал лично? Дядо Иоаникий също твърди, че не е донасял нищо, но там няма как да се провери. Аз обаче съм склонен да му вярвам.

Абе ясно, че на силите предприели тая офанзива им изнася да говорят за 11 митрополити "доносници", но май "доносниците" ще излязат 3-4 души.
"

За каква вербуваност на поне 9-ма говори професора. И че видите ли, това именно вербуване спомогнало да станат епископи.

Страшно е човек да клевети, но още по-страшно е ако такива като професора съблазнят дори една душа с внушението "

" - Една страшна Съблазън, която може да им пари във вечността.

Опомнете се най-сетне и се спрете да играете под свирката на Клеветника.



Тема Не, Глишев - не. Всички до един сме отговорнинови [re: ъглишв]  
Автор Капернаум (EjCon/БаламЕж)
Публикувано15.11.12 16:35



Не, Глишев - не. Всички до един сме отговорни за делата си, начиная от помислите ни, до видимите ни дела, в това число и казаното на всеослушание. Това последното може да бъде страшно оръжие. Факт. И тук не става въпрос за умност, а за разсъдителност. Първото често идва от суетата, от препълненото сърце на душевния човек, а второто - от Бога, Който единствен е Източник на здравия разум, просветляващ чистото сърце на духовния човек.

Господ не направи ли от едни прости, неуки рибари, най-мъдрите мъже на света.

Душевния вижда едно, докато духовния вижда и разбира не само това едното, но вижда и проумява истините.

Ако искрено казваш: ". . . а кой е прав - това не ние решаваме." - тогава, не е ли редно да не заемаш никаква позиция, независимо колко умни ти се виждат (струват) въпросните 3-ма мъже и, следователно, да не пускаш теми, които не само че не са градивни, не са душеполезни, но и носят най-вече Съблазън ?

Редактирано от Капернаум на 15.11.12 16:41.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 16:38



То си е ваша вътрешна работа, но не си доразбрал д-р Михайлов. Ясно предупреждава за последствията човекът:

Разстоянията са важни, “братствата” - трудни. Не вярвам в осъществимостта на идеалния църковен ред. Бих се радвал просто на ред. БПЦ няма да понесе амбициозна реформа, за подобно мероприятие са потребни личности и контекст. И двете условия липсват, особено първото. Миряни искат участие в управлението на църквата, искат гласът им да бъде чут.

Това не е лошо, но не е ясно чий е този глас, дали на “миряните”, или на амбициозни хора с неясен мандат и преиграна публична религиозност. Духовното самозванство е опасно състояние, на аскетически език то се нарича “прелест”, самомнение. От него произлизат само безредия и благочестиви крамоли на “принципна” основа.


Как я виждаш тази "мирянска" революция организирано, с водачи и постигнат резултат?



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 16:45



Разбрах го, затова съм и написал, че от него приемам фактите, но не и предупреждението му.

Иначе не знам как я виждам. Знам само, че от нещо подобно просто има нужда.

Повече лая



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано15.11.12 16:51



Две изключителни попадения на доктора:

Фантазирането на православна “реформация” е ликвидационен копнеж, засекретена мечта за смяна на вероизповеданието. На другия полюс на илюзиите е изкушението да се имитира руският модел на съюз с държавната власт и едрия бизнес. Но победата по този път е чисто поражение - отблъскваща, монументална симулация.


Това не е лошо, но не е ясно чий е този глас, дали на “миряните”, или на амбициозни хора с неясен мандат и преиграна публична религиозност. Духовното самозванство е опасно състояние, на аскетически език то се нарича “прелест”, самомнение. От него произлизат само безредия и благочестиви крамоли на “принципна” основа.





Бих добавил - фантазирането на някаква Църква, която е пиетистки клуб (на всекуми според разбиранията) от благообразни полухора, полуангели, е тоже "засекретена мечта", "прелест" и "самомнение".



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 16:57



На доктора това му е професията - да търси аномалии. Извън тези неща съм съгласен с него. Човек трябва да е малко по-дързък от Добрия Доктор. Който наистина е за уважение.

Повече лая



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано15.11.12 17:18



Всеки може да си отговори, поради що се получава параграф 22 - мъдър ще е онзи човек, който коригира причините за това.

Но освен призива към морала на лъжците или събор от епископи извън диоцеза на БПЦ, другите решения какви са - споменаваш божия народ да си поиска своето ..... ?



Тема "Критикарството към висшия клир" нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Капернаум (EjCon/БаламЕж)
Публикувано15.11.12 17:32



Д-р Михайлов:

"""Не вярвам в осъществимостта на идеалния църковен ред. Бих се радвал просто на ред."""

Този ред започва от самите нас. Този ред няма нищо общо с безчинството, с което съблазнява той самият най-малките. Както и Двери, които също като "Вяра и Общество" целят не да градят, а да рушат, целят не да бъдат душеполезни, а да носят Съблазън (друг е въпроса доколко това се осъзнава от всеки един участник). Неслучайно Св. Синод отегли преди време благословията си за Двери.

В отговор на:

Бих добавил - фантазирането на някаква Църква, която е пиетистки клуб (на всекуми според разбиранията) от благообразни полухора, полуангели, е тоже "засекретена мечта", "прелест" и "самомнение".




Отец Станимир рече:

“Мисля, че основното, което ни липсва е смирението. И то в онази най-начална степен, за която говорих в предишната си публикация - това става ясно и от Вашето признание Тимотей. Вие казвате: "Как да се покоряваме на по-горните..." , а светите старци на Светата Православна Църква ни дават редица наставления в това отношение. Едно от тях е да гледаме да изпълняваме безукорно нашето лично предназначение спрямо Бога и ближния. Нашата гледна точка да е съизмерима с нашия духовен ръст -без подкрепата на гордостта.

Когато искаме да променим, да направим, да подобрим нещо, за да стане то по-добро - това е благородно желание. Когато искаме да привнесем нещо добро за възстановяване на общуването в Църквата и ангажирането на нейните пастири с по-дейна и съзидателна любов - това също е добро. И ако това добро е постоянно у нас като настроение и деятелност - тогава то се превръща в добродетел.

Да, драги Тимотей, добре е да се стремим към доброто, но само чрез добри постъпки. Не напразно в канона е речено, че обвинение спрямо клирик (т.е., епископ, презвитер или дякон) се приема само от християнин, който е доказал своята добродетелност пред Църквата и Християнското общество. Това е казано най-вече за обвинения от верови, догматически или нравствен характер. (Разбира се, ако клирикът е извършил, нарушение от друг характер тогава може да го съди всеки, дори и безбожник.)

Аз, Тимотей, когато прочетох този канон престанах да критикувам разпалено като Вас горестоящите, а за започнах да се вглеждам в своите постъпки и простъпки :-)) Зададох си въпроса: Аз какво правя за постигането на онова, за което критикувам старците? - както Вие се изразявате. Стана ми тъжно и рекох да престана. Още повече, че не е плод на християнска добродетелност КРИТИКАРСТВОТО. Градивната критика е полезна, а особено полезна е когато я насочим към нас. ИЗОБЛИЧЕНИЕТО е християнската градивна критика и тя е полезна за всеки един от нас (Пр.Сол.12:1). Ако изобличаваме и ни намразят - тогави утеха ни дава Светото Писание чрез думите на премъдрия Соломон за кощунника и праведника (Пр.Сол. 9:8).

Това важи и за Вас, драги Тимотей. Вие не харесахте едно непретенциозно изобличение и не го приехте. Кажете ми тогава как ще приемат своето изобличение онези, за които стана дума? Отговорът на този въпрос не е по нашите сили. В наша власт са нашите дела и те са тези, които ще свидетелстват пред другите за нашата загриженост и болка. “




"Това важи и за Вас, драги . . . "

"(на всекиму според разбиранията)"





Редактирано от Капернаум на 15.11.12 17:38.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: exaybachay]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 17:49



Решението е познато в нашата църковна и национална история: шествия, петиции и протести пред епископата. Искания от страна на вярващия народ към владиците.

Повече лая



Тема "сектата на монтанистите"нови [re: ъглишв]  
Автор Капернаум (EjCon/БаламЕж)
Публикувано15.11.12 17:51



Ще се самоцитирам - струва ми се твърде уместно :


"Един от основните белези на нашето време е, че всички виждат - всички смятат сами себе си за достойни да виждат и да изобличават и осъждат греха у другите.

Заблуда е схващането, че Църквата Христова трябва да се състои от съвършени хора и светци, и най-вече те да са сред висшия клир. Реалността е съвсем друга – и светите отци не са били безгрешни. В Църквата много по-голям е броят на грешните, несъвършените християни, отколкото на праведниците - истинските праведници, имащи дръзновение и подкрепа от Самаго Бога да изобличават епископата.

Сигурно знаете, че още в първите векове сектата на монтанистите заявява, че Църквата трябва да се състои от светци и съвършени. Църковното съзнание прозряло лъжливостта на монтанисткия максимализъм, който поставя високи изисквания не към себе си, а към другите, за което е изобличен и осъден. А Църквата се утвърждава като общност от спасяващи се грешници. Съвременните разколи в Православната църква са всъщност възраждане на тази стара, изцяло човешка претенция към другия и другите.

Нека ви попитам нещо: Смятате ли сам себе си за по достоен човек от дядо Максим, например - т.е., за по малко грешен от него и като такъв, значи и по-вече праведен ? Подвъпрос: можете ли да заявите със сигурност, че някога някъде не сте изказали публично еретическа мисъл, макар и да не сте я осъзнали ?
"



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 19:44



шествия, петиции и протести пред епископата. Искания от страна на вярващия народ към владиците.

Добре де, но какво ще искате?



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано15.11.12 21:46



Мисля, че по-горе съм посочил.
А и теб наистина колко те интересува?

Повече лая



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано15.11.12 22:06



Интересува ме механизма, по който бихте постигнали исканията си.
Списъкът ти е дълъг за скандиране в обсада на Синода.



Тема Re: Теб те знам :)нови [re: ъглишв]  
Автор Роко (FUCK EVIL)
Публикувано16.11.12 01:38



Хората с тоталитарно комунистическо мислене и то крайно фанатично като теб също са ми ясни. Наистина кой си ти -една писарушка в нета която въпреки мракобесната си мания за последна инстанция и висша нравственост си остава никому неизвестна в църковния живот. Защото ако реално приложиш своя начин на мислене ти не можеш да управляваш не църква,а дори баничарница.

Ти не си националист. ти си комунист-революционер. Ако беше националист щеше да знаеш, че Православната църква се крепи на канона и, че ако няма канон -няма и Православна църква.

Аз смятам, че не си прав. Но ето -пак тоталитарност -"ти не мислиш като мене за това да не си говорим". Ми това е обществен форум бе ъглишв. ако си въобразяваш, че само съгласни с тебе ще намериш си в голяма грешка. "генерал" без армия -такива много ги шляпа живота през грандоманските амбиции. Щял тезиси да окачва. За това трябват топки и акъл, а аз смятам, че ти липсват и двете.

Napoleon Bonaparte: Religion is what keeps the poor from murdering the rich


Тема Смятам, че си прав наполовинанови [re: Капернаум]  
Автор Роко (FUCK EVIL)
Публикувано16.11.12 01:53



"Адът- това са другите" е най-фалшивата песен. Обикновенно ср крепи на раздуто и хипертрофирано его. Няма никакво смирение и не е християнско. Особенно пък православно.

Но пък от друга страна не може най-недостойните да са начело.Някак си е противоестествено.

Napoleon Bonaparte: Religion is what keeps the poor from murdering the rich


Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор dnaunseq (ветеран)
Публикувано16.11.12 02:33



Църквата трябва да има скрита (защитена, недосегаема) част, примерно както на времето скритата част е била в Цариград и оттам са се предприемали различни ходове. Днес мафията си има скрита част - която може да е навсякъде. Дали разбираме правилно баланса на силите днес и значи мерките, които трябва да се предприемат.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор dnaunseq (ветеран)
Публикувано16.11.12 02:44



В отговор на:

Лично аз бих бил щастлив, ако може:
-
-
-


Да, но тези неща не могат да се решат по демократичен начин, ако допуснем, че църквата има някакъв план и го следва. Значи ние можем да тълкуваме външно нещата, без да схванем цялостната логика или определени замисли. Как да възстановим доверието в църквата? Примерно ако определени митрополити се асоциират с някакви среди, това може да цели някакво влияние върху тези среди, а не църквата да бъде повлияна на свой ред от тях. Как може да стане диференциацията. Ами това може да стане по следния начин: митрополитите винаги да стоят абсолютно настрана, чисти и неповлияни, като действат с междинни лица при повлияване на събитията?!



Тема Re: абсолютно точнонови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано16.11.12 03:40



"Бих добавил - фантазирането на някаква Църква, която е пиетистки клуб (на всекуми според разбиранията) от благообразни полухора, полуангели, е тоже "засекретена мечта", "прелест" и "самомнение"."

Същото е и с фантазирането на ап. Павел за "славна църква, която няма петно, или порок, или нещо подобно, но да бъде света и непорочна."



Тема Re: Не, Глишев - не. Всички до един сме отговорнинови [re: Капернаум]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано16.11.12 04:05



"Ако искрено казваш: ". . . а кой е прав - това не ние решаваме." - тогава, не е ли редно да не заемаш никаква позиция"

Напротив, именно тогава трябва да се заеме позиция и да се вършат действия, защото Бог върши делата си чрез хората. И хора които не заемат никаква позиция са непотребни Богу.

Per warez ad scientiam

Редактирано от Гepиcъм на 16.11.12 04:09.



Тема Не става въпрос за суетни мнениянови [re: Гepиcъм]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/БаламЕж)
Публикувано16.11.12 09:09



Не става въпрос за суетни мнения. В Армията си има Правила, и всеки войник е длъжен да пребивава на поста си съобразно тези Правила. Не може един редник да иска да взема решения, които са в правомощията на Генералния Щаб. Или още по-лошо: да подстрекава войниците към бунт. Анадън му ?

Редактирано от Kaпepнayм на 16.11.12 09:11.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор Prokimen ()
Публикувано16.11.12 09:21



Изволете да ме информирате откога този Янакиев е християнин? В годините на комунизма не съм чувал, а и не съм го виждал нито да говори, нито да се черкува.

Бог да е на помощ на бъдещия патриарх. Независимо кой ще е избран или наложен задкулисно, светителството му ще е твърде трудно и несравнимо по-трудно от това на дядо Максим.

Дядо Максим бездействаше, защото и българите не се изявяваха като християни и не показваха да имат други нужди, освен свещопаленето.

Днес се появиха всевъзможни дърдорковци, самовлюбени в себе си интелектуалци, които не знаят ни благоприличие, ни чувство на мярка в своите претенции да са "учители" църковни. Те ще предизикват непрекъснато цунами и дори патриархът да е земен ангел, ще му оскубят ден след ден перата за да не може да води църковния кораб към небесното.

Същинско мъченичество ще е да се светителствува на този див езически народ с идиотизираща интелигенция.

Идеята Ви за за женения епископат е същинска катастрофа или призив за църковен бардак. То и без друго си има свещеници многоженци или живеещи с неизброим брой любовници (визирам двама известни свещеника). Остава единият от тях да стане патриарх и да хиротониса любовниците си за епископки.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Prokimen]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано16.11.12 10:12



Прокимен,
бих искала да знам дали в православните общности освен неделното черкуване са популярни и сбирките на енориаши за духовни упражнения, неформални разговори, обсъждане на наболели проблеми и т. н.
Според мен проблемите на общността и съответната Църква е редно и конструктивно да се поставят на обсъждане първо вътре в общността.
Малко нездравословно ми стои атакуването на недъзи на личности и политика отвън, на мегдана, с тъпан и гайда, преди да са изчерпани всички други възможности.



Тема Re: Не, Глишев - не. Всички до един сме отговорнинови [re: Гepиcъм]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано16.11.12 10:26



"Защото си нито горещ, нито студен и ще те избълвам из устата Си."

Повече лая



Тема Re: Теб те знам :)нови [re: Роко]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано16.11.12 10:28



Ти че си трол и че нямаш никакво отношение към тукашния форум - си е ясно. Мненията ти не са ми особено интересни.

Повече лая



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано16.11.12 10:29



Дълъг е. Но ще видим, засега изглежда, че Благоев и Янакиев не спят :)

Повече лая



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Prokimen]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано16.11.12 10:33



Съжалявам, отче, аз съм на изцяло противоположен акъл. Помислете вие - а какво, да му се не види, да става с тия, дето все пак бихме искали да сме православни? Ние нужди нямаме ли? Духовни такива, макар и примитивни? Докога и с какво да се примиряваме? Уж за да сме кротки и образцови, а всъщност в изгода на хора, които предизвикват само искрено възмущение?

Повече лая



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано16.11.12 10:34



Такива неща съществуват. Винаги са без участието на епископ, почти винаги с присъствието на свещеник.

Повече лая



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано16.11.12 10:43



Мисля, че преди вероучение в училищата трябва да се въведе задължително изучаване на дао, дзен-будизъм и "Изкуството на войната".
Особено важни са съветите за опознаване и справяне с "врага"...щом се раздрънкват доспехи.





Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано16.11.12 10:50



Следователно, свещеникът е душеприказчик и проводник към по-висшия клир на състоянието на паството. Свещеникът от своя страна е натоварен с неблагодарната роля да комуникира двупосочно в полза и на двата края на "веригата".
това подсказва ли ти нещо?



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Aлиca.]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано16.11.12 12:42



Извинявай, мисля, че познавам системата по-добре от теб :)

Повече лая



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Prokimen]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано16.11.12 13:31



Само да не пропускаме момента, че благоприличието и чувството за мярка, от край време не малко от църковните учители ги нямат за нищо.

п.п. не заради друго, а за да се придържаме що годе към трезвия поглед.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: ъглишв]  
Автор starless (минаващ)
Публикувано16.11.12 13:49



Prokimen е прав. Но това, за съжаление, може да разбере само онзи, който разбира и "тебе терпех весь день" (Псалм 24, 5)
" терпящии же Господа, тии наследят землю "(Псалм 36, 9).
"Терпя потерпех Господа"
Истинското разбиране на това наставление са имали най-вече преподобните, понеже са изпълнили това на практика и са доказали с живота си. Всичко са търпяли заради Христа, непрестанно очиствайки сърцето си, украсявайки себе си с много различни добродетели. Върху тях са се стоварвали бури от страсти, а те са се борили както с помислите, така и с вражеските нападки, идващи както чрез хора, така и често директно посредством различни страхования.
Преподобните действително разбирали, че за да се наследи Царството Божие и за да не се окажат сред неразумните девици, за които входът към него е бил затворен, трябва особено усилно да се подвизават, да се стараят да живеят богоугодно, независимо от всички препятствия и изкушения. За дявола е важна победата над всички, но особено над онези, които се явяват "генерали" на Бога, а не просто войничета или даже хора, не взели още участие в духовната бран...
И думите на св.Игнатий Брянчанинов също потвърждават казаното от Prokimen за "противостоенето" на професори и богослови: „Зданието на Църквата ще се разтърси страшно и бързо. Няма кой да спре това, няма кой да се противопостави. Мерките за укрепване са взаимствани от света, който е враждебен на Църквата и те , по-скоро, ще ускорят нейното падане, отколкото да го спрат.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: starless]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано16.11.12 13:54



Боя се, че не вярвам в това. Тези думи са свети, но предупреждението, че зад тях се крие малодушие, е вярно.
Общност, която не желае да се обнови, загива. Тъжно. Човек може да почне да се съмнява дали Църквата все още наистина е православна. Дали е войнстваща Църква, дали е мрежата за лов на човеци.

Повече лая



Тема Мислят си че помагат, а всъщност рушатнови [re: starless]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/БаламЕж)
Публикувано16.11.12 14:29



Именно.

Такива люде неслучайно се появяват доста често под светлината на прожекторите, мислейки си че помагат, а в действителност разграждат, носейки страшни съблазни, и главната от тях е усилията им да внушат, че "

".

Перефразирайки Метрополис:

А че професори, богослови, психиатри и прочие учЕни опитват да се правят на морални стожери на Църквата от това за мен няма по-голяма отврат. За мен това е еквиваленто една действаща проститукта да дава морални съвети на що годе примерна съпруга, която е направила някой малък гаф.


Междувпрочем, не е ли знаменателно, че `и г-н Янакиев `и г- Михайлов живеят години наред в среда на политически пристрастия и, вместо след разочарованието си да се отеглят от тази заразителна, болнава среда, те твърдо останаха да слугуват на суетата в политиката, където в една или друга степен трябва да проявяват човекоугодничене.

Редактирано от Kaпepнayм на 16.11.12 14:47.



Тема Re: Не става въпрос за суетни мнениянови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано16.11.12 15:19



Но един редник може да се опълчи на генерала, който не спазва решенията на Генералният щаб. За такава ситуация говорим.

Опитваш се да изключиш разума от действието. А Бог не случайно ни е създал с разум.

И не случайно на съборите са провъзгласени апостолските правила - точно за такива неуставни ситуации.

Per warez ad scientiam

Тема Re: Не става въпрос за суетни мнениянови [re: Гepиcъм]  
Автор dnaunseq (ветеран)
Публикувано16.11.12 15:32



Говориш теоретично, трябва да кажеш в тази организация се опълчват, в тази организация не се опълчват - едните имат такива резултати, другите имат такива резултати.

Иначе в армията опълчването на генерала е интересен казус, но вероятно това става само при предотвратяване на престъпление и то по предвидена от закона възможност. А пък човек винаги може да наруши нещо, следвайки морала си, но не бива да се прекалява с това без да има нужда.

Има един виц, някакъв ученик 3 пъти питал равина да не е сгрешен талмудът и 3 пъти му отговаряли, че не е сгрешен.





Тема Re: Мислят си че помагат, а всъщност рушатнови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано16.11.12 15:33



"Междувпрочем, не е ли знаменателно, че `и г-н Янакиев `и г- Михайлов живеят години наред в среда на политически пристрастия и, вместо след разочарованието си да се отеглят от тази заразителна, болнава среда, те твърдо останаха да слугуват на суетата в политиката, където в една или друга степен трябва да проявяват човекоугодничене."

Нали пред стоте слепци трябва да има един с поне едно око?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Не става въпрос за суетни мнениянови [re: dnaunseq]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано16.11.12 15:36



Организацията се подразбира от примера на Ежко. И ситуацията в конкретният случай също е свързана с престъпление, визирано от 30-тото апостолско правило.

Иначе нарушение в рамките на разумното са допустими, когато не засягат много хора както е в случая. Тогава оправданията че са за морал не помагат.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Не става въпрос за суетни мнениянови [re: Гepиcъм]  
Автор dnaunseq (ветеран)
Публикувано16.11.12 15:50



"Правило 30. Епископ, който си послужи със светски власти и чрез тях получи епископска власт в църквата, да се низвергне и отлъчи, както и всички ония, които се съобщават с него."

Това е много интересно, защото в момента може да се окаже, че няма състав, който да изпълни това правило. Самото правило обаче не казва колко бързо да се низвергне дадения епископ. Така че евентуално може да се дочака подходящ състав, за да извърши действията.

Тук все пак не бива да мислим нещата за доказани. Защото не е ясно дали епископите са си послужили със светската власт или светската власт си е послужила с епископите. На по-дълбоко ниво правилото е писано с идеята, че епископите може да са активната и силната страна, но явно не предполага време, когато епископите са низвергнати и използвани.



Тема Re: Не става въпрос за суетни мнениянови [re: Гepиcъм]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано16.11.12 16:37



Може би някои хора имат други разбирания и представи за военните порядки. Вярно не е чак ген щаба, но редник се беше опълчил на цяло поделение, та имаше тихи преговори и молби, някои самозабравили се офицери да не бъдат поставяни пред военен съд.
Наистина все пак не е ген щаба, но в армията човек определено може да се опълчи на по-висше стоящ и случаите в историята съвсем не са един или два - което е нормално, имайки се предвид, колко власт притежава един генерал, неразумните решения, могат да доведат до наистина сериозни катастрофи. Абсолютната власт е отживелица - или поне разумните хора смятат така.



Тема Re: Мислят си че помагат, а всъщност рушатнови [re: Kaпepнayм]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано16.11.12 16:52



професори, богослови, психиатри и прочие учЕни ..... това е еквиваленто една действаща проститукта

бравос - такава красива изцепка, скоро не бях срещал .... такива люде, ако вземат по-често да се появяват под светлината на прожекторите, църквата ще я втаса хептем.



Тема Re: Не става въпрос за суетни мнениянови [re: exaybachay]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано16.11.12 17:16



Именно, и в случая абсолютната власт е на Бога, не на епископите.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Не става въпрос за суетни мнениянови [re: dnaunseq]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано16.11.12 17:18



Е, светска власт насила да те направи епископ, пък ти да не искаш, някак странно звучи :)

Това с липсата на състав който да изпълни това правило наистина в случая е сериозният проблем...

Per warez ad scientiam


Тема Re: Мислят си че помагат, а всъщност рушатнови [re: exaybachay]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано16.11.12 17:22



Това е казано от някаква неадекватна гордост



Per warez ad scientiam

Тема Re: Теб те знам :)нови [re: ъглишв]  
Автор Роко (FUCK EVIL)
Публикувано16.11.12 18:43



За мене ти си щраус с навряна в пясъка глава по нещата които не ти изнасят. Защитна реакция понеже подсъзнателно виждаш, че съм прав. Аз съм кръстен в православната религия и имам абсолютно същото право като теб да пиша във форума. Това, че искаш и него да присвоиш и всички да се съгласяват с теб говори само за тоталитарната ти нагласа към която аз чувствам органично отвращение.

Napoleon Bonaparte: Religion is what keeps the poor from murdering the rich


Тема Запитах се ...нови [re: ъглишв]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано16.11.12 22:11



... дали професор Янакиев знае, че:
* има епископи, които не са митрополити
* каноничният орган, който подхвърля в края на статията, всъщност е Светият Синод, а не някакъв епископски събор



Тема Re: абсолютно точнонови [re: нблдтл]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано16.11.12 22:17



Целият текст е:
Вие, мъжете, обичайте жените си, както и Христос обикна църквата и предаде Себе Си за нея,
за да я освети, като я очисти с водната баня чрез словото;
за да я представи на Себе Си славна църква, която няма петно, или порок, или нещо подобно, но да бъде света и непорочна.


И това няма нищо общо с воплите за "чисти" епископи, и то с с "чистота", така, както всеки си я разбира.
Забелязвам, че и интервюто на Н.Михайлов, всеки си го разбира както си иска. Само да добавя - той далеч не е този хунвейбин (с готови за заковаване на църковни порти тезиси), който мнозина искат да открият в него и много ясно е индивидуализирал една група прелитащи от медия в медия "църковни интелектуалци, каноници и богослови".

И понеже съвпада изцяло с моята позиция по въпроса, позволявам си да цитирам две мнения на Никола Антонов от Фейсбук:

Църквата е едно семейство, не е институция, в какъвто калъп я поместват светските коментатори и анализатори. Както във всяко семейство, в нея има всякакви. Пастирите са нашите родители. Невинаги родителите са за пример, всеки знае това от опит. Но проблемите с родителите не се решават с отцеубийство. Не всеки родител е любящ, жертвоготовен, положителен пример за децата си, но никой син или дъщеря ...няма да го споходи щастието в живота му, ако се изправи срещу родителите си. Докато не реши проблема с родителите си, той никога няма да намери отговор на въпроса защо прави всичко правилно в тоя живот, а не го спохожда нищо хубаво и трайно. Неслучайно има Божия заповед за родителите. Това са природни закони. Промяната в църквата не може да бъде нито внезапна, нито програмна, както мнозина утопично си го представят. В медиите се разпространяват и абсурдни идеи като тази да се отложи изборът на патриарх за 5-10 години, докато се появи подходящ кандидат. Това са изказвания на хора, които са извън семейството, не се припознават като негови членове (части от неговия организъм). Те стоят отстрани, гледат и играят роля на коректив. Никой дом не бива да остава без баща. А проблемът с досиетата се преекспонира по безобразен начин. Използва се основно като предлог за домогване но властови позиции.

Младото българско мирянство като че излиза от неофитския си период. Детето разбира, че баща му не е най-умният и най-силният човек на света. Нещо повече, оказва се, че понякога е послъгвал и покрадвал. Сега детето е обидено и го тресе пуберитет. Все нормални неща. Но, дайте да не убиваме бащите си. Законите на природата са такива, че точно това, което отричаш у родителите си и заради което ги нена...виждаш, един ден те застига като ураган и се оказва една от характерните черти на твоя нрав, която цял живот не си признавал. Точно това се случва с някои млади представители на нашия клир, които парадират с липсата си на агентурно минало. По-добре да си познаваме родителите и да живеем в реалността, отколкото да се залъгваме с някакви идеали за "чист клир". Това е утопия, служение на нов идол.



Тема Re: Професорът отново изригва :)нови [re: Aлиca.]  
Автор Prokimen ()
Публикувано17.11.12 02:11



В отговор на:

...бих искала да знам дали в православните общности освен неделното черкуване са популярни и сбирките на енориаши за духовни упражнения, неформални разговори, обсъждане на наболели проблеми и т. н. ..




Познавам православни енории, където сбирките на енорияшите за неформални разговори и обсъждане на всякакви проблеми са практика.

Колкото до т.н. "духовни упражнения", те са в практиката на римо-католицизма. Т.н. "духовни упражнения" са непознати в Православието. В друг форум споменах положителното си виждане за фоайетата на милосърдието като място за подобни упражнения или доограмотяване, но бях лошо разбран.

Редактирано от Prokimen на 17.11.12 02:28.



Тема Хареса минови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/БаламЕж)
Публикувано18.11.12 16:36







Тема Костовизма си отива - спете спокойно, децанови [re: Гepиcъм]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/БаламЕж)
Публикувано18.11.12 17:01



Оказва се, че доктора е напуснал ДСБ преди няколко месеца. Не знаех.

Костовизма си отива - спете спокойно, деца. Не го казвам аз, а сам доктора.

Д-р Михайлов:

- Нямам съмнение, че “Синята коалиция” ще рухне без Костов. Ще рухне и ако остане. Интригата не е дали това ще се случи, а кога. Без Костов веднага, с Костов – малко по-късно. И с него, и без него – пътуват към изхода, към историята. Следващото усилие да прескочат изборната бариера ще ги довърши по причина на взаимна неприязън и изтощително надлъгване.

“Синята коалиция” е шедьовър на дясното лицемерие. Но сметката е сбъркана.






Тема Re: Костовизма си отива - спете спокойно, децанови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано18.11.12 17:08



Някакво оправдание в политиката ли си търсиш? Спомни си притчата за гредата в окото преди да съдиш.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Костовизма си отива - спете спокойно, децанови [re: Гepиcъм]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/БаламЕж)
Публикувано18.11.12 17:57



Неслучайно на свещенослужителите е забранено да "влизат" в политиката.

Когато си обременен години наред с политическа обремененост, това няма как да не окаже влияние върху личността ти, казано по светски. Казано простичко: ако години наред смрадта е част от ежедневието ти, то идва момент, когато свикваш с нея дотам, щото тя ти се струва като нещо съвсем нормално. Аналогичен пример е този с филмите: ако си свикнал да гледаш екшъни, то героят на Брус Уийлис в "Умирай трудно" ще ти изглежда именно като герой, като "добрият", като "нашият човек", а убийствата му ще ти се струват като смачкване на муха - сиреч, като нещо нормално и невинно.



Редактирано от Kaпepнayм на 18.11.12 18:02.



Тема Re: абсолютно точнонови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано18.11.12 23:02



Разбира се, че е и институция.

Повече лая



Тема Re: Запитах се ...нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано18.11.12 23:03



Със сигурност знае.

Повече лая



Тема Re: Костовизма си отива - спете спокойно, децанови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 00:32



Кажи сега, сътрудничеството с Държавна сигурност влизане в политиката ли е, или бране на круши?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Костовизма си отива - спете спокойно, децанови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.11.12 07:29



Зависи от сътрудничеството. Ако е само на хартия, е бране на круши.



Тема 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/БаламЕж)
Публикувано19.11.12 08:26



Поне 4-ри пъти те попитах

?

На лукавия въпрос към дядо Иоаникий: - Агентурното минало на голяма част от висшия клир на БПЦ, съпричастността му към една репресивна власт защо не може да бъде страница, която да бъде лесно затворена?

, той отговаря ето така:

- Не мога да говоря от името на другите. Нямам това право. Що се отнася до мен: не съм правил никакви донесения за службите, не съм удостоверявал принадлежността си към тях с подпис. Спокоен съм вечер след вечерните си молитви, защото когато е спокойна съвестта, тогава сънят е спокоен. Една журналистка веднага след отварянето на досиетата ми казва: “Трябва да вярваме на държавните институции”. Аз отговарям категорично: “Аз вярвам на себе си”. Тя продължава с атаките: “Но те са ви завербували”. Отговарям: “Те може да са ме завербували, но аз не съм се завербувал. Така че съм чист”.


Кога, прочее, "православният" български народ ще го чуе ? .

Редактирано от Kaпepнayм на 19.11.12 08:27.



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Kaпepнayм]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.11.12 10:46



Променете си устава за гласуване по примера на коптите и нямате никакъв проблем.



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: *abi*]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 13:18



И да забранят телевизията и интернета :) Че като няма кой да те информира, какъв спокоен църковен живот щеше да има. Сега разбирам умилението пред далечното минало на църквата.

Per warez ad scientiam


Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 13:20



Ти остави Йоаникий, погледни Кирил. При него делата са ясни, а оправданието - същото. Значи има някакъв проблем във вярата в оправданието :)

Per warez ad scientiam


Тема Като за линкълна ли, са ясни.нови [re: Гepиcъм]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано19.11.12 13:28



В отговор на:

Ти остави Йоаникий, погледни Кирил. При него делата са ясни




Като за линкълна ли, са ясни ? И ти ли го обвиняваш в нещо за линкълна - ако да, давай в какво точно.

Ще ни осветлиш ли най-сетне в какво точно се е състояло сътрудничеството му. Давай фактите, моля ? Дотук само голословничене.



Тема . . . и да те дез_информиранови [re: Гepиcъм]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано19.11.12 13:35



В отговор на:

И да забранят телевизията и интернета :) Че като няма кой да те информира. . .




. . . и да те дез_информира. То толкова полуистини и "откровени" измишльотини можеш да чуеш, прочетеш, видиш... Факт е, че медиите търсят сензации, търсят пикантерии, търсят зрелища, понеже това търси и иска мнозинството. Поне 99% от хората няма да искат да чуят светото Евангелие, например, а ще предпочетата да им погъделичкат ушенцата с някоя пикантерийка, било за линкълни, било за нещо друго.



Тема Няма читав Устав щом "Сите са маскари"нови [re: *abi*]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано19.11.12 13:43



Когото има война към епископите от страна не само на светското Общество, но и от страна на хора, смятащи сами себе си за християни - война, целяща да омаскари (независимо доколко съзнателно се води), да опетни - не толкова личности, колкото п р и н ц и п н о- епископското достойнство и така да съблазни ( най-малките: немощните, слабите във вярата, още не обърналите се) внушавайки им максимата, щото видите ли, "Сите са маскари", тогава (за съблазнилите се) начинът на избора няма никакво значение, понеже който и да е избран, за тях ще е недостоен.

Редактирано от Kaпepнayм на 19.11.12 13:59.



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.11.12 13:54




И да забранят телевизията и интернета :) Че като няма кой да те информира, какъв спокоен църковен живот щеше да има.


То пъ едни информатори в телевизиите и нета...пали свещи, че не си им на мушката, да те разкостят, барабар с цялата ти фамилия. После има да обясняваш, че нямаш сестра.


Най ми харесват псевдонаучните "информации". Както сам знаеш, 90% от всичкото научно инфо е децка радост, шарени бонбонки, но патетата кълват. Та и с хорските гащи и бакии така. Докато има търсене, ще има и предлагане на всякакъв бъркоч.
А тебе какво те бъркат православните владици?



Тема Re: Няма читав Устав щом "Сите са маскари"нови [re: Kaпepнayм]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.11.12 14:08



Променете си устава за гласуване по примера на коптите и нямате никакъв проблем.


Променете си устава за гласуване по примера на коптите за четиримата или колкото там бяха, чистите и неопетнените, и нямате никакъв проблем.
Казах.



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.11.12 14:09



Както вече отбелязах коптите са си решили много добре проблемите.



Тема Случаят с в. "Новинар" и Джипси Кингснови [re: Aлиca.]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано19.11.12 14:34



Случаят с в. "Новинар" и Джипси Кингс даде началото на нова ера в българската журналистика: именно на писане на полуистини и дори на "откровени" измишльотини. ето го свидетелството на журналиста Симеон Гаспаров:


Като журналист в “Новинар” съм имал много комични истории. Например, по време на концерта на Джипси Кингс, вестника ни написа, че концертът е преминал с невероятен успех и т.н. Добре, но концерт изобщо нямаше. Заваля някаква пролетна буря и го отмениха за на другия ден. На следващия ден всички вестници написаха, че концертът е отменен, само нашия “Новинар” с подробен репортаж от събитието. Много смях падна.





Тема Re: . . . и да те дез_информиранови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 16:08



". . . и да те дез_информира. "

Точно така. Ще си караш на собствени представи, кво някой ще идва и ще те нарича еретик? :)

Медиите търсят сензации, но проблемът е че намират основания за това. Не всички са маскари, сещаш се. Това че не ти харесват фактите, не е на медиите проблем, нито те го създават.


"Поне 99% от хората няма да искат да чуят светото Евангелие"

Ами ако е толкова немощно за да не го чуят, как да го чуват? Как то ще се наложи като критерии за оценка и поведение, ако не може?

Per warez ad scientiam


Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Aлиca.]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 16:11



"А тебе какво те бъркат православните владици?"

Не ме бъркат, ама ако бяха читави, щяха да укротят поне някаква част от разюздалата се пасмина и щеше да се живее малко по-спокойно и без толкова шум. Така че от падението на Църквата всички страдаме, и атеистите също.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Няма читав Устав щом "Сите са маскари"нови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 16:30



За да се опетни нещо, то трябва да допуска "опетняване". Ако си бяха живяли църковният живот както им е проповядвано, нямаше да има почва за опетняване. Казва се - каквото повикало, това се обадило. Медиите че търсят под вола теле, търсят, ама голямата радост е като наистина го намерят...

Per warez ad scientiam


Тема Re: Като за линкълна ли, са ясни.нови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 17:11



"Ще ни осветлиш ли най-сетне в какво точно се е състояло сътрудничеството му. Давай фактите, моля ?"

Вече ти отговорих в другата тема.

Защо се правиш на малоумен?

Per warez ad scientiam


Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.11.12 17:26



Не ме бъркат, ама ако бяха читави, щяха да укротят поне някаква част от разюздалата се пасмина и щеше да се живее малко по-спокойно и без толкова шум. Така че от падението на Църквата всички страдаме, и атеистите също.

Моля????

Коя пасмина се е разюздала? Правоверни фанатици на тълпи и на сюрии ви чупят прозорците и ви заплашват с клане, ако не се покръстите ли?



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Aлиca.]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 17:29



"Моля???? Коя пасмина се е разюздала? Правоверни фанатици на тълпи и на сюрии ви чупят прозорците и ви заплашват с клане, ако не се покръстите ли?"

А, стреляй в друга посока, завърти се към чалгата и останалата деградация.

Per warez ad scientiam


Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.11.12 18:02



Чалгата и деградацията какво общо има с Църквата?



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Aлиca.]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 18:11



Ами ако Църквата си беше на мястото, щяха да са в по-поносими рамки. Или Църквата се е отказала от онова нещо, дето се нарича "морал" и гони само спасение?

Per warez ad scientiam


Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.11.12 19:07



Ти, като не понасяш чалгата и това, което определяш като деградация, отде накъде чакаш някой друг да ги вкарва в рамки?
Ново двайсет - Бог няма, религията е фантасмагория, ама религиозните водачи да оправт бакиите на нерелигиозните си подигравчии.
Църквата си държи на морала на своите, както и своите си държат на християнския морал. Който реве, че му била неморална околната среда, да заповяда в морална такава - вратите на храмовете са отворени.



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Aлиca.]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 19:27



"Ти, като не понасяш чалгата и това, което определяш като деградация, отде накъде чакаш някой друг да ги вкарва в рамки? "

Ами Църквата претендира за морален стожер на обществото, поне ако не друго да си отстоява тая позиция. Щото иначе няма смисъл от нея. Иначе аз някак си я карам и без Църквата, то се е видяло. Но ти питаше какво толкова ме вълнува Църквата, отговорих ти.


"Ново двайсет - Бог няма, религията е фантасмагория, ама религиозните водачи да оправт бакиите на нерелигиозните си подигравчии. "

Който иска да е фактор в живота на хората, трябва да го заслужи.


"Църквата си държи на морала на своите, както и своите си държат на християнския морал."

Ами ако е така, да им ограничим публичните изяви, дето има и "нетехни" по радио, телевизия, вестници и каквото още се сетим. Да си направят своя телевизия, свое радио, да си пуснат свой интернет... Тогава всяка жаба ще си знае гьола и няма да разчита на другите.


"Който реве, че му била неморална околната среда, да заповяда в морална такава - вратите на храмовете са отворени."

В крайна сметка не виждам такава. Иначе нямаше да я има тая ситуация която сега нищим.

Per warez ad scientiam


Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.11.12 20:03



В светска държава с конституционна свобода на вероизповеданията, Църквата да претендира за стожер на цялото общество...нещо си се пообъркал или не си доразбрал. Църквата призовава към морал, но няма механизмите зорлем да го налага в сегашно време. Стани християнин, пък запрятай ръкави да оправиш всички обществени бакии от името на Църквата, да видим колко ще ти се получи.

Който иска да е фактор в живота на хората, трябва да го заслужи.
Някой владика или правоверен християнин ти ходи по петите в реала и в клуб Физика, например, за да ти става фактор в живота ли? Май, ти кибичиш при християните доброволно, не обратното.



Ами ако е така, да им ограничим публичните изяви, дето има и "нетехни" по радио, телевизия, вестници и каквото още се сетим. Да си направят своя телевизия, свое радио, да си пуснат свой интернет... Тогава всяка жаба ще си знае гьола и няма да разчита на другите.

Не можеш да ги ограничиш от публични изявления в обществени медии - конституционно право на свобода на словото и печата.
Своя телевизия, да, бива да си имат, свое радио - също, в католическите страни си имат. Свои сайтове си имат, свои клубове - като този си имат, дори търпят чужди елементи в тях - гостоприемно.

В крайна сметка не виждам такава. Иначе нямаше да я има тая ситуация която сега нищим.

А търсил ли си я? Заседявал ли си се в някоя християнска общност, за да видиш морална среда? Или приказки наизуст?
Аз нищо не нищя, православните нищят, аз кибича, щото ми е мъчно, че нищят вън от общността неща, които са си вътрешен проблем. Айде, да не е вън, клубът е Православие, но пред очите на всякакви недоброжелатели и чужди на проблемите им хора. Според мен не е много редно неправославни да наливат масло в огъня по едната причина, че са ги пуснали да гледат през плета какво става в чуждия двор. Даже и камъни да мятат.



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Aлиca.]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 21:07



"Църквата призовава към морал, но няма механизмите зорлем да го налага в сегашно време. "

Тя че няма механизмите това е ясно, достатъчно е че претендира, оценявайки себе си като еталон. И ако си беше на мястото, още можеше да се представя за еталон, повличайки всякакви странични процеси край това. За това говоря като гледащ отстрани, че вече и за това не върши работа.


"Някой владика или правоверен християнин ти ходи по петите в реала и в клуб Физика, например, за да ти става фактор в живота ли?"

Не, просто ми искаше мнението.


"Не можеш да ги ограничиш от публични изявления в обществени медии - конституционно право на свобода на словото и печата. "

Ами тогава те се опитват да определят морала не само на собствените си вярващи, а и на останалите. Което ме засяга и мен. За което и ме питаш.


"А търсил ли си я? Заседявал ли си се в някоя християнска общност, за да видиш морална среда? Или приказки наизуст? "

От затворен морал няма полза. Него не го броим. Християнството се е славело с публично демонстрираните си добродетели навремето. Сега лицето му - митрополитите - не покриват този образ. А те трябва да са каймакът, нали? Върху тях са прожекторите, те са пътеводният фар и за тези, които имат по-малко време да търсят в забързаното ежедневие. Но той не свети, или трябва много специални очила за да видиш мъждукането му.


"Според мен не е много редно неправославни да наливат масло в огъня по едната причина, че са ги пуснали да гледат през плета какво става в чуждия двор. Даже и камъни да мятат."

Но могат да си казват мнението като болшинство от всички потърпевши. Иначе се връщаме на темата за собствената телевизия и интернет...

Per warez ad scientiam


Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.11.12 21:57



1. Посочи ми религиозно или духовно учение и практика, което да не оценява собствените си доктрини като морален и единствено правилен еталон за човешко поведение. Нали в това е смисълът на религиите?

2. Исках да знам що се бъркаш на православните с мнения и поучения в какво да вярват и в какво - не. Те идват ли в твоя клуб да ти се бъркат?

3. Ами тогава те се опитват да определят морала не само на собствените си вярващи, а и на останалите. Което ме засяга и мен. За което и ме питаш.
Ми и Азис се опитва да ми определя музикалните вкусове, ама не го слушам. Изборът четеш-не четеш, гледаш-не гледаш си е твой. Кой какво се опитвал да ти пробута, не е аргумент - свободно слово, свободен пазар, свободен избор.

4. От затворен морал няма полза. Него не го броим. Християнството се е славело с публично демонстрираните си добродетели навремето. Сега лицето му - митрополитите - не покриват този образ. А те трябва да са каймакът, нали?

Открай-докрай твое субективно мнение и оценка. Хайде, демонстрирай си публично твоя морал и твоите лични добродетели, за да преценя дали си пример за подражание или горкичка безпомощна жертва на неморални чужди авторитети и влияния. Щото можеш да си пишеш всичко, ама си анонимен и кой те знае какъв си в действителност!



5. Но могат да си казват мнението като болшинство от всички потърпевши.
Изсили се с позата на "потърпевш". Хем Църквата ти длъжна, хем ти виновна - хехе!



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Aлиca.]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.12 22:23



"1. Посочи ми религиозно или духовно учение и практика, което да не оценява собствените си доктрини като морален и единствено правилен еталон за човешко поведение. Нали в това е смисълът на религиите?"

Не мога да ти посоча. Но претенциите не трябва да остават само на думи, а в случая натам са тръгнали нещата. Затова и коментирам, иначе хвалбите на всяка религия са си в реда на нещата.


"2. Исках да знам що се бъркаш на православните с мнения и поучения в какво да вярват и в какво - не. Те идват ли в твоя клуб да ти се бъркат? "

Моля, да заповядат. Реципрочното действие ще бъде там да коментираме физиката :)

тя и религията не се стреми към самоизолиране, по всички показатели. Ако се стремеше, действително моето поведение щеше да е необяснимо.


"Ми и Азис се опитва да ми определя музикалните вкусове, ама не го слушам."

При Азис имаме пряко народно гласуване, а глас народен - глас Божи. Докато тука се почват едни задкулисни истории... Ако народът пряко си гласува религиозните работи, не мога да му се сърдя за избора, ще трябва да се съобразявам. Но случаят не е такъв. Щото за разлика от Азис се опитват да влязат официално и в училището на децата ми.


"Хайде, демонстрирай си публично твоя морал и твоите лични добродетели, за да преценя дали си пример за подражание или горкичка безпомощна жертва на неморални чужди авторитети и влияния."

Не съм пример за подражание, споко. Нито претендирам за такъв, за разлика от Църквата, която трябва да следва Исус. Досега ме питаше за мнение, що почваш и война?


"Изсили се с позата на "потърпевш". Хем Църквата ти длъжна, хем ти виновна - хехе! "

Те обикновено вървят ръка за ръка. Когато длъжникът е неизправен, е виновен.

Per warez ad scientiam


Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано20.11.12 07:07



Не започвам война, споко. Досмеша ме, че "отваряш очите" на Ежо.
Срещу ей това изказване, каква ти война, то си е за хумористичен стенвестник:

"А тебе какво те бъркат православните владици?"

Не ме бъркат, ама ако бяха читави, щяха да укротят поне някаква част от разюздалата се пасмина и щеше да се живее малко по-спокойно и без толкова шум. Така че от падението на Църквата всички страдаме, и атеистите също.


Феноменално!
И научно, и логично, и социологично.





Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Aлиca.]  
Автор Роко (FUCK EVIL)
Публикувано20.11.12 07:17



И научно, и логично, и социологично.
Социологията не е ли наука? Ако да -става тавтология. Ако не пак не е благозвучно -то е като да римуваш кофа с празна кофа.

Napoleon Bonaparte: Religion is what keeps the poor from murdering the rich


Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Роко]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано20.11.12 09:48



Все тая.
Запленена съм от толкова кривене на душата - обществото е гадно, защото Църквата е виновна.





Тема Re: абсолютно точнонови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано21.11.12 18:39



Да, знам мнението на Никола Антонов; той е убеден че Кирил е по-малкото зло от Николай. И сигурно е прав. Жалко че дядо Николай не чете фейсбук, защото това е насочено по-скоро към него.

Трудно е обаче да се приеме, че робуваме на илюзии за "чист клир". Най-малкото, в такива утопии може да бъде обвинен и ап. Павел (

. Пък и така бихме стигнали до очевидния нонсенс - че щом няма идеални хора, значи е все едно кого ще изберем за патриарх. Сори, но не е така.



Тема По-малко и от най-малкото зло.нови [re: нблдтл]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано21.11.12 18:53



Не знам кой от двамата е по-малко неприятен. Така или иначе, към момента владиката Николай просто няма правото да стане патриарх. А владиката Кирил вече достатъчно го обговорихме.

Във всеки случай, дядо Гавриил просто не е неприятен. Даже напротив.

Повече лая



Тема Re: По-малко и от най-малкото зло.нови [re: ъглишв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано21.11.12 21:14



Абсолютно. Дядо Гавриил е разумен и подходящ избор. И има доста привърженици на тази идея. Най-малкото във фейсбук

има към три хиляди поддръжници. И може би точно сега е моментът миряните да си кажем мнението.



Тема По-малко и от най-малкото зло.нови [re: нблдтл]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано21.11.12 21:44



Това имам предвид и аз. Пламен Сивов се е ангажирал, че Синодът ще бъде информиран за анкетата. До самия избор има време, ако нещата не вървят на добре, се надявам съвестните хора да не чакат да им се поднесе неподходящ патриарх.

Повече лая



Тема Re: 5-ти опит: в какво се състои сътрудничеството ?нови [re: Aлиca.]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано22.11.12 14:21



"...обществото е гадно, защото Църквата е виновна."

Изкривяваш ми мисълта. А тя беше съвсем противоположна, че обществото щеше да е по-читаво ако и Църквата си гледаше задълженията като част от него. Ама карай си с нагласите...

Per warez ad scientiam


Тема Re: По-малко и от най-малкото зло.нови [re: нблдтл]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.11.12 14:43



Брех! А ние се включихме скоро за подкрепа и бяхме не повече от 800.
На 30000 ще се успокоя.



Тема Re: По-малко и от най-малкото зло.нови [re: ъглишв]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.11.12 14:45



Да. Именно.
Изборъте важен, а да се правим на неангажирани куковци е повече от тъпо.

Защото тези дни ще пусна нещичко от една интересна книга.





Тема Ако бе единствено "гневете си но не грешете"нови [re: ъглишв]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано24.11.12 23:11



Ако тук се касаеше единствено до "гневете си но не грешете" д о т.н. "свещен гняв" - иди-дойди. Ала когато Атаката има за цел "Сите са маскари" (друг е въпроса кой доколко осъзнава това), когато Атаката цели да руши, а не да гради, то тогава никой от нас няма извинение.



Тема Благодаря ти за комплимента.нови [re: Гepиcъм]  
Автор Kaпepнayм (EjCon/АхмакЕжко)
Публикувано24.11.12 23:13



Толкова комплименти получавам - благодарен съм ти, Гери. И ни всички останали.

>

Редактирано от Kaпepнayм на 24.11.12 23:15.



Тема Re: Ако бе единствено "гневете си но не грешете"нови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано25.11.12 00:56



За да се гради нещо здраво, гнилото трябва да се отсече и изхвърли. Иначе на гнили основи, забрави... Тоест без рушене няма да се мине.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Благодаря ти за комплимента.нови [re: Kaпepнayм]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано25.11.12 00:57



А, някои оценки са обективни.

Per warez ad scientiam


Тема Ако бе единствено "гневете си но не грешете"нови [re: Гepиcъм]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано25.11.12 01:26



Това дори в Евангелието го пише. "Ако окото ти те изкушава..." и така нататък. И също: "Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери...".

Повече лая




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.