Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:48 07.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Православие и религиозен фанатизъм  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано01.09.12 14:42



Що е то православен фанатизъм и има ли той почва у нас? Добре дошло е всяко мнение с примери още от Йоан Златоуст, през ”една трета да се покръстят, една трета да се изселят, една трета да умрат” на Победоносцев до онова невинно божие творение с блеснал екстази поглед - Николайчо Пльовдивски.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано01.09.12 17:03



фанатизъм има във всички религии, защо само православен ?
По скоро бих казал, че православието е далеч от такива неща.
Кои религиозни фанатици имаш предвид ?

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано01.09.12 22:04



Здравейте

А, каква е целта ?

. . .




Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано01.09.12 22:15



Политика



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: silver.moon]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано02.09.12 06:18



1. Защото по обясними причини той ме интересува най-много.
2. Никоя религия не е засттрахована с/у фанатизъм.
3. Ами споменах някои. РПЦ според мен в последните години показва явни тенденции към обвързване с политиката и антиеврейска реторика.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано02.09.12 06:19



Здравейте,
споделяне на идеи.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано02.09.12 07:46



фанатизъм е да умреш за нещо, ти колко такива православни си видял ?
това не е фанатизъм, а лакомия - за пари и за власт .
повече пари - повече власт.
нищо общо с религията. Тя е само параван, зад който се крият, като при това използват не толкова почтени методи.

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: silver.moon]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано02.09.12 08:09



фанатизъм е да умреш за нещо, ти колко такива православни си видял ?

Всъщност може да умориш другите заради фанатизъм.

Можеш да се самозалъгваш като някой фанариот - добре, че не си като тях. И т.н.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Kaлoмaин]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано02.09.12 08:11



май се прав, това , да умориш някого заради твоята идея е същото.
напомня ми за падрето, дето е покръствал индианците в Перу.

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: silver.moon]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано02.09.12 10:20



фанатизъм е да умреш за нещо, ти колко такива православни си видял ?
Не, мисля, че фанатизъм е само убийствата на хора заради верски причини. Фанатизъм е когато проповядваш нагло триединството на църква, държава и батюшката цар и по липса на такъв, православни свещеници целуват ръка на Путин, въпреки конституционно уредения държавен строй. Фанатизъм е също така настройването на едни народности с/у други на верска и етническа основа, така както все по отчетливо се забелязва това в РПЦ. Фанатизъм е, когато нашите църковни ... хм... служители изказват крайни мнения п/в абортите, хомосексуалистите, Мадона та чак до членството ни в ЕС.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано02.09.12 11:10



Хм, значи ако попитам колко е 2+2, отговорът зависи с каква цел питам?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано02.09.12 12:40



Видели сте вие фанатизъм... ако православните бяхме фанатици като хората, в България щеше да я има само първата, покръстена третина от населението.

Повече лая



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: ъглишв]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано02.09.12 14:13



Е, той княз Борис Михаил каквото могъл, сторил по въпроса - обезглавените 52 боили със семействата им. Много е изписано за християнските светци, хвърлени на лъвовете, разпънати и т.н. но почти никой не казва, че християните са унищожили всички езически храмове и са налагали със сопи (като оранжевата гвардия на Стамболийски) новата религия или написаното от Теодосий II, че "предписанията на по-рано обнародваните императорски укази трябва да унищожат всички езичници, макар да смятаме, че вече няма такива" ... но такова е било времето и християните просто са отдали кесаревото кесарю или Божието Богу - не знам точно кое.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.

Редактирано от Beco_ на 02.09.12 14:15.



Тема "фанатик, като хората"нови [re: ъглишв]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано02.09.12 15:59



"""Видели сте вие фанатизъм... ако православните бяхме фанатици като хората. . ."""

"фанатик, като хората"

- това ме подсети за младежа Юсуф, който избягал от затвора, но после го хванали - ето какво казва в интервюто:

„Тия 5 часа не си струваха това нещо... Поне да бях избягал, нямаше да съжалявам, но сега ... сега съжалявам, щото не можах да избягам като хората, само за това съжалявам. Тъй като за 5 часа - да ми дадат година и два месеца не си струва”, казва Юсуф.

Виж от 3 мин. и 45-та секунда :



. . .




Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано02.09.12 16:07



Салиери на православието си ти Луцко и аз съм убеден, че Бог ще оцени пребогато делата ти. Забрави миналото и гледай напред.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.

Редактирано от Beco_ на 02.09.12 16:31.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано03.09.12 08:41



всичко започва от една единствена дума - ПОВЕЧЕ

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.09.12 11:54



Когато една религия твърди, че само тя е правилна, че само тя притежава истината от последна инстанция и нейното тълкуване говорим за религиозен фанатизъм. Когато една религия смята, че всички други са погрешни и вредни и трябва да се премахнат, когато предприема действия (вкл. насилие, преследвания, оклеветяване, настройване на обществото) срещу хората, които са различни, тогава говорим за религиозен фанатизъм.

Сигурно има и други признаци.

От тази гледна точка православието е суперкласически пример за религиозен фанатизъм.
Има ли почва у нас?

Опитва се да си направи почва. Но слава богу българите са народ в душата си нерелигиозен, скептичен към религията и дълбоко в душата си езически. Така че въпреки помощта, която държавата, медиите и някои модератори в Дира

оказват на опитите православието да задуши всичко различно, у нас православния фанатизъм не може да окаже такова влияние върху обществото, както примерно в Русия или Гърция.

Т.е. има доста силно демонстриране на прояви на фанатизъм, но няма пълни възможности той да окаже съществено обществено влияние.

Прочее, идеята, че на всички религии е присъщ фанатизъм изобщо не е вярна. Не на всички, далеч не на всички.
Има немалко религии, които казват "ОК, вашия бог също е истински и заслужава почит".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 03.09.12 12:36.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Гepиcъм]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.09.12 12:39



Ами от гледна точка на баш математиката (имам неколцина приятели, занимаващите с математика академично) 2+2 е 3,99 в период.



Това, което си мислиш за 2+2 е от гледна точка на елементарната аритметика.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Black Wolf]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано03.09.12 13:12



Е, 3.99 в период е просто друг начин за записване на 4. Стойностите са едни и същи. Така че от гледна точка на математиката отговорът е само един.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Гepиcъм]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.09.12 17:41



Може. Аз като човек, далече от тази област така съм запомнил от разговорите.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Black Wolf]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано03.09.12 21:01



Е, чак пък да е "суперкласически пример за религиозен фанатизъм" ...
За щастие православието никога не е било толкова тясно свързано със силна, експанзионистична държава. Най-кофти издънките на православието са при руския царизъм в края на 19 и началото на 20 век. Не случайно "погром" е една от малкото руски думи, значението на която е ясно на всеки културен човек. Другият опит е когато Сталин използва РПЦ за влияние в православието след ВСВ, но този опит за щастие е прекалено прозрачен в намеренията си.
Францискански исихазъм, :) това e пътя към новото възраждане на православието.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано03.09.12 21:35



Интересни аргументи.
Да не са те баннали от политиките бе Весо?

Редактирано от Пpaвocлaвeн ckoт на 03.09.12 22:28.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Гepиcъм]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано03.09.12 22:32



Щом и историческите и социални явления са ти 2 + 2, значи всичко е на 6





Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано03.09.12 23:13





В отговор на:

Щом [Гери] и историческите и социални явления са ти 2 + 2, значи всичко е на 6




. . .


Редактирано от Eжko Бeжko на 03.09.12 23:13.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано03.09.12 23:38



Истината е една, как тя ще зависи от мотива на питането? Това ми е въпросът на нематематически език, приложим и за исторически и социални явления.

Или си имате различни истини за всеки мотив?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано04.09.12 10:43



Не естествено, аз съм VIP, не помниш ли? :) А тук съм само за обмяна на мнения по темата която ме интересува и не целя конфронтация, защото смея да го заявя, аз също съм православен, вярно, не стъпвам в църква освен за сватби и кръщенета, но чета редовно Книгата.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.09.12 11:41



Да оставим историята, където всички разновидности на християнството имат толкова грехове, че ако християнството сега е на 2 хил. години, трябват още поне толкова само да ги изкупва (стига да не прави непрекъснато нови и нови, както се случва).



Да видим какво е днес положението. Има ли в Европа друга по-значителна християнска църква (да оставим някои маргинални фанатични протестантски групи), която да е толкова агресивно настроена към всички останали, към всяка друга религия, а и към всяка друга християнска разновидност?
Според мен няма. И католическата църква, и останалите по-крупни протестантски формации са приели един тон на толерантност към другите, който за православието е абсолютно непознат. То като начин на мислене е застинало в Средновековието.

Разбира се, за това си има причини. На запад християнски църкви действат от доста отдавна в условията на една демократична система, която е възприела индивидуалните свободи като висша ценност. От там в общество, което не само на думи защитава свободата на "съвестта и вероизповеданието" всяка църква, която дори само говори агресивно срещу другите е обречена на отхвърляне от обществото, а и на мерки от съдебната система примерно.

Православието присъства в държави, които в миналото са виждали демокрация само през крив макарон, а някои и сега (прим. Русия), или пък ако има някаква уж демокрация в наши дни, тя е силно заразена с балкански нрави и национализъм (Гърция, България и пр.).

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано04.09.12 16:45



Е, слава Богу, че четеш Книгата... малко православни го правят. А по темата много се е казвало тука, предполагам старите клубари са уморени да повтарят.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Гepиcъм]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано04.09.12 16:49



От мотива на питането зависи как ще тръгне разговора. Затова мотивът е съществен.

А че истината е една, по принцип е вярно, но за разлика от математиката, в политическите и исторически теми май колкото хора, толкова и истини. Зависи от осведомеността - която винаги е избирателна! - от достъпните източници и от 1001 неща още.

Например за тебе може да е "истина", че кръстоносните погоди са преди всичко проява на религиозен фанатизъм, за другиго те са икономическа последица от майората и наплодилите се хиляди бедни рицари без земи и замъци, за трети - трето и т.н.

Редактирано от Пpaвocлaвeн ckoт на 04.09.12 16:53.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано04.09.12 17:56



Ами причините обикновено са комплексни, както в случая с кръстоносните походи. Едното не изключва второто, третото и пр.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Black Wolf]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано04.09.12 19:14



Православието е неотстъпчиво в догмите си и затова може би ти се струва агресивно към другите конфесии. Недоразуменията като Николайчо Пльовдивски и това, че нарече папа Йоан Павел II "еретик" според мен са чисто медицински а не верски. По-скоро даже не бих го нарекъл агресивно с изключение на случаите които съм споменал по-преди. Много по-агресивни според мен са евангелистките църкви, които са ми дълбоко противни.
Католицизма за разлика от православието се променя с времето, вярно върви след него, понякога запъват краката, но папските енциклики показват, че нещо в него се случва и има движение.
На "Запад" има и друго - с няколко южни изключения всички държави в Европа са смесени - католици и протестанти и има битка на идеи и за всяка душа(е, или поне преди) докато у нас православието е обвързано с държавата и се чувствува в това отношение комфортно, даже прекалено комфортно.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Black Wolf]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано04.09.12 19:23



Е това го обясни на Геро Браконеро, за когото "истината е една".



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано04.09.12 19:26



Например за тебе може да е "истина", че кръстоносните погоди са преди всичко проява на религиозен фанатизъм
Онези от първия кръстоносен поход не кривнаха ли към Южна Франция за да избият малко неверници преди да се отправят към божиите земи?


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано04.09.12 20:34



И на мен ми е чудно как може истината да не е една.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: harish_chandra]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано05.09.12 13:31



Може да е една, но има много лица.

Не случайно в езическите времена (когато хората са познавали по-добре нещата), съществува образа на многоликия бог. В почти всички митологии го има.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 05.09.12 13:32.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано05.09.12 13:41



Смесваш нещата. Това с албигойците става малко по-късно и е обявен специален поход.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.09.12 13:48



Ами аз вас питам, значи вашата истина очаквам. Ако тя е само едностранно отражение на истината, ще се разбере :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.09.12 13:50



Ами ето, бъркаш причините с фактите произлязли от тях. Истината на фактите е една, независимо колко и какви са причините, и дали някой не загърбва някакви причини.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано05.09.12 13:54



Бе никой не им се меси на православните в догмите. Да си имат каквито щат догми, техен си проблем. Говоря за отношението към всички останали.

Праволавните навсякъде обясняват, че всички останали са едва ли не дяволски въплъщения и синове на Пъкъла.

Православната пропаганда е насочена към директно преследване - искат всичко, що не е православие да бъде забранено. И тъй като държавата, в пряко нарушение на законите, често им играе по гайдата се случва преследване на представители на други разновидности на християнството и други религии или при наличие на откровени насилия над такива хора държавата се прави на разсеяна.

Ето това са прояви на фанатизъм.

За ме фанатизма не е в идеите - всеки да си вярва и да приказва каквото иска. Приказки ала-бала, това е без значение, стига да не нарушава светските закони в държавата.

Евангелистите могат да проповядват "агресивно", но те не са поискали никой да бъде забранен, изгонен, затворен или недай си боже обесен. Поне аз не съм чул да искат такива неща.
А православните ги искат тези неща. Това е фанатизъм.

Фанатизма се проявява, когато нещата излязат извън сблъсъка на идеи - когато оклеветяваш някого, когато публично го заливаш с помия, когато искаш към него да бъдат приложени някакви репресии или когато го нападаш директно физически (у нас все още са единични случаи, но в други православни държави са чести). Това за ме е фанатизъм. Иначе да си приказват религиозни работи колкото искат...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Black Wolf]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано05.09.12 15:30



Ostavi ezichestvoto vij kakvo sa si pisali po gore. Ne ti li se struva stranno?



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано05.09.12 16:34



Весо, препоръчвам ти книгата Atheist Delusions



имам я на Киндъл, но се оказа, че не могат да я отварят от други компютри, като я пратя. Ако някой знае конвертор, може да ме упъти.

В тая книга покрай другото са разгледани и историята на кръстоносните походи, и "миролюбивите катари", които ни повече, ни по-малко са започнали открита война и са изтребвали католиците из Лангедок, и много други интересни работи



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано05.09.12 18:02







Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.09.12 18:13



"имам я на Киндъл, но се оказа, че не могат да я отварят от други компютри, като я пратя"

То това е идеята, Amazon печели от книгите и се е погрижила да не могат да се разменят. Авторско право :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Black Wolf]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано05.09.12 18:16



Мога да се съглася частично с теб, но имам две възражения:
- евангелистите са "гости" в България и е нормално да са предпазливи в действията си
- кога православието е предизвиквало религиозна война?


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано05.09.12 18:21



Имам десетки книги в електронен формат за кръстоносните походи, (това е тема която ме интересува) но чакам да се пенсионирам. ;) Малко импулсивно отговорих и май ще трябва да се допитам отново до единствената книга която съм чел по този въпрос - "История на кръстоносните походи" от Жан Ришар.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Истината; по въпроса на Весонови [re: harish_chandra]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано06.09.12 00:09



При социалните феномени истината определено не е една, защото е различна за отделните индивиди респ, групи индивиди.

Ако си послужа с кръстоносните походи пак - кликни на Аби мненията в Православие и намери прекрасния й постинг за кръстоносния поход на децата. Едни са били истинските мотиви на хилядите деца, тръгнали да освобождават без оръжие Иерусалим (и в тая група истините са сигурно десетки), други - на организаторите на похода, трети - на двамината венецианци (или генуезци?) които се ангажирали да превозят детската армия до Светата земя, а откарали оцелелите хиляди деца да ги продадат роби на мохамеданите.

Ако визираме въпроса на Весо, ясно е къде го стяга чепика.

"Православният фанатизъм" остана една от малкото идеологии, които противостоят на глобализацията. Православието за Весо е лъжлива система от убеждения, която пречи да се възцари истинната идеология - либералния капитализъм, "човешките права" и т.н. Вярващите православни не могат да възприемат поредната митологема за рай на земята. Защото след анабаптистките утопии, анархистките комуни, хилядолетния райх, комунистическото равноправие, хипарската "флауър пауър" - либералният капитализъм не е нищо повече от поредното обещание за рай на земята, който ще настъпи:

- когато се премахнат националните граници за транснационалните корпорации, да могат по-разумно да експлоатират иракския нефт, руския газ, калаените мини в Конго, добитъка на Аржентина
- когато почнат да се женят педерасите
- когато банките наложат фалит на цели държави, след като преди години са се конкурирали коя групировка да даде поредните милиарди заем
- когато по оплакването на един "дисидент", че не го пуснали да говори по националната телевизия НАТО започне война по въздух, суша и вода срещу "режима" на съответната държава, ама истинска война с ракети, супербомби, хипертанкове, ултракомандоси
- когато всички китайски олигарси си направят тоалетни от масивно злато (засега май само един хонгконгски милиардер си е позволил тоя жест) докато робите из фабриките им работят по 14 часа
- когато науката произведе чрез генетично манипулиране свиня, която се храни чрез фотосинтеза и произвежда два тона хамбургери за два месеца
- когато медиите станат способни да ти внушават "новините" дори и насън чрез някое хитроумно съчетание от радиовълни, действащи директно на хипокампуса
- и не на последно място, когато невярващите в поредния рай бъдат до един подложени не само на морален остракизъм, а на реална изолация из лудници и затвори...

Ей затова Весо е сърдит на православните фанатици от св Иоан Златоуст до днес, че не вярват на неговата истина за либералния капитализъм. Е - не вярваме, бате, изостанали сме...

Редактирано от Пpaвocлaвeн ckoт на 06.09.12 00:16.



Тема Re: Истината; по въпроса на Весонови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано06.09.12 05:06



браво
нали казах, че всички войни, религиозни или светски започват от една единствена дума - ПОВЕЧЕ
повече пари - повече власт.

Редактирано от silver.moon на 06.09.12 05:08.



Тема Re: Истината; по въпроса на Весонови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.09.12 06:04



Е, ти пък, съвсем игнорираш нормалните хора, а се фокусираш на някаква шепа религиозни люде дето нищо не зависи от тях, че били последна опора срещу нещо си.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Истината; по въпроса на Весонови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано06.09.12 14:30



В отговор на:

Вярващите православни не могат да възприемат поредната митологема за рай на земята.



Ти май не си научил уроците на историята и все още живееш с представите, че идеалният строй е божието царство, тук на земята на византийската теокрация, преди упадъкът и от 12 век нататък. За жалост православието се е затворило в догмите си и пропусна анализа на причините довели до този упадък, създаването на една нова категория хора - гражданите и свободните занятчии, индустриалната революция, капитализма и дори социализма, доколкото последният не ограничаваше ролята му. Аз не помня в православието да е имало сблъсък на мнения или самото то да е взело важно решение свързано с политическо събитие. И пак ще направя паралел с католиците, където в енцикликите на папите е вземано отношение по всички текущи обществени събития, особено от началото на 20 век нататък.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.

Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.09.12 23:24



Живеем в 21-ви век и вече няма домакини и гости. Светът е глобален, хората имат достъп до информация и могат за избират каквото си поискат. Едно време когато светът на вярващия е бил ограничен до неговото село и каквото му каже дедо поп това е истината е било различно. Сега вече все повече хора мислят със своята собствена глава, а не с това, което е написано в някоя "свещена" книга. И преценяват в какво да вярват или да не вярват.

Така че гости няма... Освен това и православните са гости, и то агресивни гости, с кръв и огън унищожили старата ни вяра.

Православието не е предизвиквало войни по ред исторически причини, а не защото е толкова миролюбиво. пък е имало достатъчно владетели, които често са размахвали православната хоругва при определени конфликти. Навсякъде, където православието е граничело с други религии (западни и източни), във войните се е разигравал и религиозния мотив.

Православието отрича, но и при него има прояви, твърде подобни с тези на светата инквизиция.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Животът ще покаженови [re: Beco_]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.09.12 23:34



Животът ще покаже кой е прав и кой крив. Животът не търпи неадекватни прояви - рано или късно това, което е непригодно и неадекватно изчезва.

Ако православието реши все пак да направи крачката от ХV към ХХІ в. - ще оцелее. Ако не - няма. Все повече ще се "свива" като последователи, все по-малко хора ще се интересуват...

Впрочем това важи за всички християнски разновидности. Някои от другите видове християнство още преди много време са се усетили и правят опити за оцеляването си, но не твърде успешни.

Причината е, че все повече хора осъзнават, че съществуващите досега религии, поне в този им вид, дават само частични (а и често погрешни) отговори на основните неща. Че познанието на божественото и постигането на духовността е отвъд съществуващите религии, взети сами за себе си. Т.е. всяка една от тях е недостатъчна. Взети заедно често се допълват и си запълват взаимно "дупките". Може би това е начина, но човечеството е все още доста далеч от осъзнаване на идеята да обедини религиозното си познание.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Black Wolf]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано02.01.13 08:25



"Когато една религия твърди, че само тя е правилна, че само тя притежава истината от последна инстанция и нейното тълкуване говорим за религиозен фанатизъм. Когато една религия смята, че всички други са погрешни и вредни и трябва да се премахнат, когато предприема действия (вкл. насилие, преследвания, оклеветяване, настройване на обществото) срещу хората, които са различни, тогава говорим за религиозен фанатизъм. "

Абсолютно съм съгласен с Вълчо. По-добре и аз не бих могъл да го кажа.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Cardo (непознат )
Публикувано02.01.13 13:25



"....фанатизъм е само убийствата на хора заради верски причини. Фанатизъм е когато проповядваш нагло триединството на църква, държава и батюшката цар и по липса на такъв, православни свещеници целуват ръка на Путин, въпреки конституционно уредения държавен строй. Фанатизъм е също така настройването на едни народности с/у други на верска и етническа основа, така както все по отчетливо се забелязва това в РПЦ. Фанатизъм е, когато нашите църковни ... хм... служители изказват крайни мнения п/в абортите, хомосексуалистите, Мадона та чак до членството ни в ЕС."

Това ли било фанатизъм? Виж ти! И спрямо какво измерваш т. нар. "крайност" на мненията?

Редактирано от Cardo на 02.01.13 13:26.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Cardo]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано03.01.13 01:07



Я, виж ти, старата ми тема....
За да стане някаква нормална дискусия ще трябва да ми кажеш какво ти разбираш под религиозен фанатизъм. Не за друго, а за да знаем мнението на другия. Благодаря предварително!


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема а възможно ли енови [re: Beco_]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано03.01.13 09:19



- да отворите нова тема като продължение? Че в тази е писано доста и трудно се следи.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Роко ()
Публикувано04.01.13 04:14



Думите са синоними. Но, винаги има едно но. Няма много православни.Но които ги има са фанатици по Атон и силновярващите. Иначе набедените за такива т.н. миряни повечето са вътрешни атеисти и обредни православни т.е. могат да просъстват на някой друг обряд и да запалят някоя и друга свещ но заради традицията или за да не ги помисли някой за атеисти щото вече не е модно.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Роко]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано05.01.13 20:28



Мисля, че това е твърде опростено мнение. Има състрадание, любов към човеците и Бога, така като ни учи Библията и любов към църквата, така както ни я демонстрира онова недоразумение Николайчо Пльовдивски. А защитаваш ли църквата се забъркваш и в политиката, сиреч кесаревото. Доколкото си спомням, Христос никъде не споменава за църква в евангелията. Онова, за камъка Петър според мен е добавка и по-късна редакция.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Роко]  
Автор Cardo (още по-непознат)
Публикувано06.01.13 19:54



Пичове, имате ли навик да използвате главите си, докато с пръсти щракате по клавиатурките? Или две в едно и също време ви идва много? Главата е голямото (?) кръгло нещо, дето са разположени устата (в която пъхате кюфтетата), очите (с които гледате мачовете) и ушите (с тех слушате кючеци, разбираш ли). Понякога трябва да служи и за мислене.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Cardo]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано06.01.13 21:08



" Главата ..................... Понякога трябва да служи и за мислене.

Бай Роко Бароко май не е много по по-задълбоченото и отговорно мислене. И може да е прав, защото човек може и да се удави в дълбокото. Той, както се разбра, си пада (само?) по филми от типа на "Роки", а може би и по модни идоли.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.