Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:03 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано02.09.12 11:10



Хм, значи ако попитам колко е 2+2, отговорът зависи с каква цел питам?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано02.09.12 12:40



Видели сте вие фанатизъм... ако православните бяхме фанатици като хората, в България щеше да я има само първата, покръстена третина от населението.

Повече лая



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: ъглишв]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано02.09.12 14:13



Е, той княз Борис Михаил каквото могъл, сторил по въпроса - обезглавените 52 боили със семействата им. Много е изписано за християнските светци, хвърлени на лъвовете, разпънати и т.н. но почти никой не казва, че християните са унищожили всички езически храмове и са налагали със сопи (като оранжевата гвардия на Стамболийски) новата религия или написаното от Теодосий II, че "предписанията на по-рано обнародваните императорски укази трябва да унищожат всички езичници, макар да смятаме, че вече няма такива" ... но такова е било времето и християните просто са отдали кесаревото кесарю или Божието Богу - не знам точно кое.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.

Редактирано от Beco_ на 02.09.12 14:15.



Тема "фанатик, като хората"нови [re: ъглишв]  
Автор Eжko Бeжko (Бодлидрешко)
Публикувано02.09.12 15:59



"""Видели сте вие фанатизъм... ако православните бяхме фанатици като хората. . ."""

"фанатик, като хората"

- това ме подсети за младежа Юсуф, който избягал от затвора, но после го хванали - ето какво казва в интервюто:

„Тия 5 часа не си струваха това нещо... Поне да бях избягал, нямаше да съжалявам, но сега ... сега съжалявам, щото не можах да избягам като хората, само за това съжалявам. Тъй като за 5 часа - да ми дадат година и два месеца не си струва”, казва Юсуф.

Виж от 3 мин. и 45-та секунда :



. . .




Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано02.09.12 16:07



Салиери на православието си ти Луцко и аз съм убеден, че Бог ще оцени пребогато делата ти. Забрави миналото и гледай напред.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.

Редактирано от Beco_ на 02.09.12 16:31.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано03.09.12 08:41



всичко започва от една единствена дума - ПОВЕЧЕ

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Beco_]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.09.12 11:54



Когато една религия твърди, че само тя е правилна, че само тя притежава истината от последна инстанция и нейното тълкуване говорим за религиозен фанатизъм. Когато една религия смята, че всички други са погрешни и вредни и трябва да се премахнат, когато предприема действия (вкл. насилие, преследвания, оклеветяване, настройване на обществото) срещу хората, които са различни, тогава говорим за религиозен фанатизъм.

Сигурно има и други признаци.

От тази гледна точка православието е суперкласически пример за религиозен фанатизъм.
Има ли почва у нас?

Опитва се да си направи почва. Но слава богу българите са народ в душата си нерелигиозен, скептичен към религията и дълбоко в душата си езически. Така че въпреки помощта, която държавата, медиите и някои модератори в Дира

оказват на опитите православието да задуши всичко различно, у нас православния фанатизъм не може да окаже такова влияние върху обществото, както примерно в Русия или Гърция.

Т.е. има доста силно демонстриране на прояви на фанатизъм, но няма пълни възможности той да окаже съществено обществено влияние.

Прочее, идеята, че на всички религии е присъщ фанатизъм изобщо не е вярна. Не на всички, далеч не на всички.
Има немалко религии, които казват "ОК, вашия бог също е истински и заслужава почит".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 03.09.12 12:36.



Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Гepиcъм]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.09.12 12:39



Ами от гледна точка на баш математиката (имам неколцина приятели, занимаващите с математика академично) 2+2 е 3,99 в период.



Това, което си мислиш за 2+2 е от гледна точка на елементарната аритметика.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Black Wolf]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано03.09.12 13:12



Е, 3.99 в период е просто друг начин за записване на 4. Стойностите са едни и същи. Така че от гледна точка на математиката отговорът е само един.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Православие и религиозен фанатизъмнови [re: Гepиcъм]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.09.12 17:41



Може. Аз като човек, далече от тази област така съм запомнил от разговорите.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.