Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:45 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Още ли смяташ това за вярно, Жабчо ?нови  
Автор Ежко Бежко (МладЕж)
Публикувано18.05.12 14:27



В една тема, в отговор към ASK2004, oldfrog казва:

В отговор на:

". . . А тук няма нужда и от тълкувание или каква да е екзегеза. Прости и ясни преки твърдения, казани от Апостолите и записани в Новия Завет:

--------------------------------------------------
1 Коринтяни 12:13- единството е в Духа, а не в Евхаристията.

Йоан 7:38- тази жива вода, която ще потече от утробата на християнина са плодовете на Светия Дух, а не на Евхаристията.

2 Коринтяни 1:22- Духът е Божият залог в нас, а не Евхаристията.
--------------------------------------------------

Апостолите ли да слушам или църковното предание? Явно твърдят две различни неща.

И сега удобен случай да ти покажа една разлика в нашите Богословия.

Обвинение-изобличение от Светия Дух на Жабока в грях-непростителност, разкаяние пред Бог в сърцето, изповед пред църквата, сила от Светия Дух да живееш в смирение и в резултат почитане на Господа в Евхаристията(Господната трапеза). Всичко започва и свършва със Светия Дух.

При вас, православните, решаването на тези въпроси е почти по същия начин, само че силата се търси в единението с Господа в Евхаристията при Светото Тайнство на Православната Църква.

Само че аз вярвам, че единението ми с Господа и придобиването на Божественото естество, за което говори Апостол Петър, става чрез Светия Дух.

Сега разбираш ли защо не послушах Тимотей, когато ме съветваше да си взема Свето Причастие? Ето ти разликата в богословията ни. За мен силата идва от Светия Дух, а за вас от Евхаристията. Може и да не съм го разбрал съвсем добре, но ще се постарая да вникна в разликите."





От светата Божествена литургия - Евхаристийният канон:

=========================================================================
"Свещеникът - възглас: Вземете, яжте, това е Моето тяло, което за вас се преломява за опрощаване на грехове.

Народът: Амин.

Свещеникът (тихо): А също и чашата подир вечерята, като каза гласно:

Възглас: Пийте от нея всички, това е Моята кръв на Новия Завет, която за вас и за мнозина се пролива за опрощаване на грехове.

Народът: Амин.

Свещеникът (тихо): И тъй, като възпоменаваме тази спасителна заповед и всичко, извършено за нас: кръста, гроба, тридневното възкресение, възнесението на небето, сядането отдясно и славното второ пришествие.

Взема светия дискос и светата чаша, издига ги и възглася: Тези Твои дарове от всичко, което е Твое, принасяме на Тебе, за всички и заради всичко.

Народът пее коленичил: Тебе възпяваме, Тебе благославяме, на Тебе благодарим, Господи, и молим Ти се, Боже наш, и молим Ти се, Боже наш, и молим Ти се, Боже наш.

В това време свещеникът тихо казва същата молитва и продължава:

Още ти принасяме тази словесна и безкръвна служба и просим, и молим, и умоляваме: изпрати Твоя Свети Дух върху нас и над тези предлежащи дарове.

Пресъществяване на светите Дарове

При пресъществяване на даровете, свещеникът с ръка посочва на светия хляб (Агнеца), благославя го (само него) като казва тихо:

И направ`и (Господи) този хляб драгоценно тяло на Твоя Христос. Амин.

Посочва на светата чаша, благославя я, като казва тихо:

А това, което е в тази чаша, драгоценна кръв на Твоя Христос. Амин.

След това благославя общо Даровете, като казва:

Като ги претвориш чрез Твоя Свети Дух. Амин, амин, амин.

Прави благоговейно три поклона пред пресъществените Дарове, след което тихо се моли:

За да бъдат на тези, които се причастяват, за бодрост на душата, за опрощаване на грехове, за приобщаване със Светия Дух, за наследяване на царството небесно, за дързновение към Тебе, а не за съд или за осъждане."


=========================================================================

Още ли, Жабоций, смяташ твърденията си относно Светите Божествени Животворящи Христови Тайни за правилни и, ако наистина не си разбрал добре, положи ли досега усилия за да разбереш, както си обещал в свое време ?


". . . Тогава иудеите се запрепираха помежду си, думайки: как може Той да ни даде плътта Си да ядем? А Иисус им рече: истина, истина ви казвам: ако не ядете плътта на Сина Човечески и не пиете кръвта Му, не ще имате в себе си живот. (От Иоан свето Евангелие, глава 6)


Редактирано от Ежко Бежко на 18.05.12 14:40.



Тема Re: Още ли смяташ това за вярно, Жабчо ?нови [re: Ежко Бежко]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано19.05.12 15:39



Таралежко,
Знам че си интригантче и че рано или късно ще ми го отвориш този дебат. Търсиш да ме скараш с Православните, ако не можеш да спечелиш спора по други въпроси.

Да ти го кажа тежко.
Въпроси за Богородица и Евхаристията с Православни не коментирам.

Може да бягям, защото съм слаб, а може и просто да не искам да спечеля спора по причини, които само ние двамата с Бога си знаем.

Вече съм написал, че Православните ги приемам такива, каквито са. И тези въпроси ги намирам за маловажни, макар че за теб изглеждат суперважни.

В блога ми е написан модела на спасението. Осъзнаване на греховност, Покаяние от Вяра, новорождение, изпълване със светия дух, делата на освещението.

Дали си мислиш, че се спасяваш, както обикновено смятат православните, мен не ме засяга особено. В православието си има неща, които на практика довеждат нещата до изпълняването на модела, който току що изредих. Затова и не дискутирам тези въпроси.

Обяснявал съм на Аск нещата много по-подробно, отколкото тук си поместил, но реших, а е и Божия заповед повече да не го правя с Православни.

На да ти цепна една тесличка, така и така си решил да се натресеш:

Защо половината Цариградски Патриаси са Светии, а другата половина са низвергнати като Еретици, след като всичките са били в тази благодат, за която ми говориш.

И си помисли за думите на Апостол Павел как човек се присажда към тлъстия корен на Маслината, чрез Вяра, чрез тайнства, чрез други действия, чрез държане ума в Ада и тънъ.



Има разлика от православието в първи век, когато църквата е била община и църквата в четвърти век, когато трябва да стане имперска религия, която обхваща всички. При положение, че дори от Израилтяните само остатък ще се спаси е повече от ясно, че Богооткровената религия е религия на малцинството, а не на малцинството. Отците умно са се възползвали от това да използват християнството за надстройка, която обединява обществото, но и да запазят спасителните му идеи. Идеята за Евхаристията обслужва повече Православието като имперска релгия, отколкото като религия на малцинството. А аз и компания Възпоменаваме Господа по образеца в 1 кор. 11 глава.

Колкото и да ме изкушаваш, един страшен пост, който ти написах преди месец, нЕма да ти го пусна.

Православието е добре играещ отбор, в който нямам никакво намерение да правя каквито и да било смени. Толкоз. Пиши каквото си искаш, участието в тази тема се изчерпва с това. Просто знам силните му страни и с тях компенсирам някои други неща. И остави да си имам малките тайни, както съм споделил и на Аск.



Тема Re: Още ли смяташ това за вярно, Жабчо ?нови [re: oldfrog]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано19.05.12 17:26



Благодаря ти за отговора

В отговор на:

Защо половината Цариградски Патриаси са Светии, а другата половина са низвергнати като Еретици, след като всичките са били в тази благодат, за която ми говориш.




Същият подвеждащ (меко казано) въпрос бе задал и на Аск, който също ти отговори подобаващо.

В отговор на:

Вече съм написал, че Православните ги приемам такива, каквито са. И тези въпроси ги намирам за маловажни, макар че за теб изглеждат суперважни. . . Идеята за Евхаристията обслужва повече Православието като имперска релгия, отколкото като религия на малцинството. А аз и компания Възпоменаваме Господа по образеца в 1 кор. 11 глава.


"Маловажен въпрос", някаква си там "идея", казваш. . .

Светото Евангелие на Христа Бога

[Иоан, 6:51] Аз съм живият хляб, слязъл от небето; който яде от тоя хляб, ще живее вовеки; а хлябът, който Аз ще дам, е Моята плът, която ще отдам за живота на света.
[6:52] Тогава иудеите се запрепираха помежду си, думайки: как може Той да ни даде плътта Си да ядем?
[6:53] А Иисус им рече: истина, истина ви казвам: ако не ядете плътта на Сина Човечески и не пиете кръвта Му, не ще имате в себе си живот.
[6:54] Който яде Моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен, и Аз ще го възкреся в последния ден.
[6:55] Защото плътта Ми е наистина храна, и кръвта Ми е наистина питие.
[6:56] Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене, и Аз в него.
В отговор на:


Таралежко,
Знам че си интригантче и че рано или късно ще ми го отвориш този дебат. Търсиш да ме скараш с Православните, ако не можеш да спечелиш спора по други въпроси.



Когато Таралежът захапе главата на змията става интригант, а.

Нищо друго да нямаше, отношението ти по тази Тема е показателно, понеже те изобличава като човек_църква - поредният.

Моето интриганство е бледа сянка пред твоето противене. Казвам ти го искрено, като на приятел.

Не се учудвам, че не разбра защо Господ е и Назорей на назореите. Както е и Цар на царете, Господар на господарите, Първосвещеник на първосвещениците, Светия на светиите . . . Защото, приятелю,
.

На една "проста тема" (по твоите думи) ти се препъна, и все още се смяташ за победител - понеже ти затова идваш, да демонстрираш знания, да покажеш превъзходство (факт!) и по тази причина (виждайки себе си в мене) смяташ, че Ежко влиза за да натрие муцуните на другите и ако не може, почва да интриганства и прочие (което не е така - и Аск не водеше дискусии с теб затова, друго му се щеше за теб. . .) - което също е показателно за виждащият се за непогрешим. Защото ако не бе така, нямаше да четеш избирателно и да приемаш онова, което ти пасва само и само за да оправдаваш статуквото си на човек_църква.

И виж, приятелю - аз не споря. Уповавам се Богу, затова и търся Истината, в това число и в дискусиите.

Впрочем, знаеш ли защо, Господ приел кръщение от човек - та нима Той има нужда ? Та нали "аз имам нужда да се кръстя от Тебе". . . ?

Ако наистина знаеме отговора на този въпрос, не биха ни съблазнили немощите на "поп Спас" и ще кръщаваме децата си по дадената нему власт, ще приемаме свето Причастие не поради ограничеността му, а въпреки нея, заради заповедта на Главата на Църквата и Господ наш Иисус Христос, чиято . "Защото у Бога няма да остане безсилна ни една дума." Амин.

Слава Богу за всичко

П.П. Благодаря ти, че се молиш за моята грешна душа.


Редактирано от Eжko Бeжko на 19.05.12 18:09.



Тема Надявам се да изпълниш обещанието синови [re: oldfrog]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано28.05.12 22:53



"""Може и да не съм го разбрал съвсем добре, но ще се постарая да вникна в разликите."""

Надявам се - и искрено желая - да положиш подобаващи усилия за да изпълниш обещанието си.

"Но иде час, и дошъл е вече, когато истинските поклонници ще се поклонят на Отца с дух и с истина, защото Отец иска такива да бъдат, които Му се покланят. " (Иоан, 4:23)





Редактирано от Eжko Бeжko на 28.05.12 23:20.



Тема Re: Още ли смяташ това за вярно, Жабчо ?нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано10.06.12 12:47



Плачеш си за боя!

На това:
Когато Таралежът захапе главата на змията става интригант, а.

Бих отговорил:
Когато Таралежът стане глава на змията, тогава става интригант.





Тема Re: Още ли смяташ това за вярно, Жабчо ?нови [re: oldfrog]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано10.06.12 14:09



В отговор на:

Плачеш си за боя!

На това:
"Когато Таралежът захапе главата на змията става интригант, а."

Бих отговорил:
Когато Таралежът стане глава на змията, тогава става интригант.



Приятелю,

Аз не съм си позволявал никога да отправям хулни, личностни нападки срещу теб, нали.

А тук ти не само обиждаш, но и се опитваш да ме наклеветиш като оръдие на сатаната, колкото и да се силиш да го завоалираш като безобидна на пръв поглед шегичка.


Редактирано от Eжko Бeжko на 10.06.12 14:12.



Тема Сподели кога и как облажава Богоматер за последнонови [re: Ежко Бежко]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано10.06.12 14:24



". . . и Елисавета се изпълни с Духа Светаго, извика с висок глас и рече: благословена си ти между жените, и благословен е плодът на твоята утроба! И откъде ми е това - да дойде при мене майката на моя Господ? . . . Ето, отсега ще ме о б л а ж а в а т всички родове; задето Силният ми стори велико нещо (Лук. 1:48, 49)

". . . ще ме облажават в с и ч к и родове з а д е т о Силният ми стори велико нещо"

Сторил й е велико нещо - Сам Бог я е удостоил, да стане вмещилище на Невместимия, Сам Той удостоил утробата й да се превърне в Святая Святих.


Кажи как се изпълнява при теб лично това пророчество на Святия Дух - сподели ни, в частност, кога и как точно облажава Богоматер за последно ?




Тема "Достойно есть"нови [re: Ежко Бежко]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано11.06.12 11:18



Всеки ден, на всяко богослужение - но особено днес, на 11 юни, на Празника "Достойно ест" :






Богородице Дево, радвай се!
Благодатна Марие, Господ е с Тебе!
Благословена си Ти между жените
и благословен е плодът на Твоята утроба,
защото си родила Спасителя на нашите души.


Редактирано от Eжko Бeжko на 11.06.12 11:26.



Тема Re: Още ли смяташ това за вярно, Жабчо ?нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано17.06.12 14:19



Таралежик,
Преди да ти пусна останалото, да ти кажа в какво се състои "Хулната ти интрига".

Изваждаш удобно думите ми от контекст, придаваш им някакъв различен, който ти е удобен, правиш ми някаква критика и смяташ, че си спечелил някакво спорче. Някои неща за характера ти и начина ти на разискване остават тайна само за теб. Пускам ти още някои неща, но смятам, че разискванията с теб занапред са изгубено време. Вероятно те очаква дълго запознанство със скрол бутона на мишката ми. Понеже имаш и право на отговор, то е сигурно, че ще го прочета от едното клубно уважение, но не очаквай повече от мен. Желая успех!



Тема Re: Още ли смяташ това за вярно, Жабчо ?нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано17.06.12 14:20



Таралежик,
За разлика от първия ми пост в тази тема, когато имах нула време, за да ти драсна няколко реда, сега разполагам с достатъчно време, за да ти отговоря, както трябва.

Както вече си разбрал, съм попаднал на същинския ти пост в другата тема и съм ти отговорил подробно. Обяснил съм ти достатъчно ясно какво сме дискутирали с Аск и какъв е бил крайният резултат.

По отношение на „подвеждащия ми въпрос”, той не беше въобще подвеждащ, а е подпомагащ екзегетичен въпрос, на който, ако му намериш истинския отговор, сам ще разбереш това, което искам да ти кажа, без да ти го казвам.

На теб ти го зададох, но почти ти подсказах и отговора, както ще видиш в обяснението ми в другата тема. И цялата ми поредица от 13 плюс 7 въпроса досега цели същото нещо, да си напънеш главата и да РАЗБЕРЕШ. Защото тръгнеш ли да намираш отговорите на въпросите, които съм ти задал, ще станеш способен да разбереш написаното от мен. Иначе, иначе са ми напразни трудовете. В тебе просто няма базова запознатост, която аз нямам как да ти дам наготово.


На това:
Нищо друго да нямаше, отношението ти по тази Тема е показателно, понеже те изобличава като човек_църква - поредният.

Моето интриганство е бледа сянка пред твоето противене. Казвам ти го искрено, като на приятел.

Бих отговорил:
Ако моята вярност към Божието Слово е свързана с противене на всичко, което е различно по смисъл от него, то това си го считам като акт на лоялност към Бога. И ако трябва да остана последният и единствен християнин на планетата или „човек_църква”, както казваш ти, готов съм да платя цената. Само че не ми се е наложило още.

На това:
Не се учудвам, че не разбра защо Господ е и Назорей на назореите. Както е и Цар на царете, Господар на господарите, Първосвещеник на първосвещениците, Светия на светиите . . . Защото, приятелю,
няма нито едно пророчество за г р а д Назарет, както има за Витлеем, например. Следователно, не градът е определящ, а самото име и по-точно з н а ч е н и я т а на името.

Бих отговорил:
В момента плещиш велики глупости с това че „Господ е и Назорей на назореите”. Цяла тема залепихме за екзегетичните правила и какво може да се намери на български език.

Ако Исус е Назорей, както твърдиш, то според Писанията ще излезе, че Исус е ЛЪЖЕЦ!

ТОВА ВИЖДАШ ЛИ ГО ДОБРЕ???????

Матей 5:17
Да не мислите, че съм дошъл да разруша закона или пророците; не съм дошъл да разруша но да изпълня.

Матей 5:18
Защото истина ви казвам: Докле премине небето и земята, ни една йота, ни една точка от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне.

Лука 7:34
Дойде Човешкият Син, който яде и пие, и казвате: Ето, човек лаком и ВИНОПИЕЦ, приятел на бирниците и на грешниците.

Числа 6 глава

1 Господ говори още на Моисея, казвайки:
2 Говори на израилтяните, казвайки им: Когато мъж или жена направи изричен обрек на назирейство, за да посвети себе си Господу,
3 тогава да се отказва от вино и от спиртни питиета, да не пие оцет от вино или оцет от спиртни питиета, нито да пие какво да е питие направено от грозде, нито да яде прясно или сухо грозде.
4 През всичкото време на назирейството си да не яде нищо, което се прави от лозе, от зърното до ципата.

Ако Исус има Назорейски обрек, то според казаното в Числа, Той не трябва да се докосва да гореизброените неща, от вино да какъв да е дериват на гроздето. По самите му думи в Лука 7:34 и другите неща описани в Евангелията е ясно, че Исус не е спазвал ограничението, което важи за Назореите. Да е Назорей и да пие вино означава, че Исус е разрушил закона и пророците и то преди определеното за това време, според цитираното от Матей. Или пък е в грях нарушавайки Закона в частта му за Назорейския обрек.

Ясно е, че в Исус няма грях, което означава, че Той е изпълнил казаното от Него, а това води само до едно заключение, при положение, че си е позволявал пиене на вино, Исус НЕ Е БИЛ НАЗОРЕЙ!

Търпях те, жалих те, не исках да те излагам, но като искаш всички да видят богословската ти некомпетентност, ето я....

На това:
На една "проста тема" (по твоите думи) ти се препъна, и все още се смяташ за победител - понеже ти затова идваш, да демонстрираш знания, да покажеш превъзходство (факт!) и по тази причина (виждайки себе си в мене) смяташ, че Ежко влиза за да натрие муцуните на другите и ако не може, почва да интриганства и прочие (което не е така - и Аск не водеше дискусии с теб затова, друго му се щеше за теб. . .) - което също е показателно за виждащият се за непогрешим. Защото ако не бе така, нямаше да четеш избирателно и да приемаш онова, което ти пасва само и само за да оправдаваш статуквото си на човек_църква.

Бих отговорил:
Както виждаш на „простата тема” не съм се препънал, а просто не исках да правя явно това, което вече няма как да не го направя.

И не демонстрирам знания и превъзходство, а ти отървавам кожата, Таралежко! Отървавам ти кожата от преизподнята, където те водят Силуан и Дяда ти Софрони. Чета всичко, но вярвам избирателно, така че хайде прецизирай си изказа.

И, да, приемам само това, което ми пасва, но което ми пасва по вътрешното свидетелство на Светия Дух за вярно според Писанията и Преданието.

Избирай, Силуан и Дяда ти Софрони или Теофан Полтавски и Серафим Соболев, защото това са две взаимоизключващи се погледа върху Писанията и Преданието! Ако едната двойка са А, а другата е НеА, като богословски твърдения, то по елементарните закони на логиката е ясно, че нЕма как да бъдат и двете едновременно верни.

Та и да скачаш, и да се тръшкаш, и по какъв и да е начин да се опитваш да изкараш Жабока като Инославний Еретик, пак ще ИЗЦАКАМ модернистите-сатанисти!

Достатъчно е да се преведат и направят публично достояние Апологиите по тези въпроси на Архиепископ Теофан Полтавски и на Архиепископ Серафим Соболев. От мен една обяснителна записка само, не че има и от нея някаква нужда. И съм загробил Силуан и Дяда ти Софрони, както си пише в изгорелите вестници.


Защото цялото това шоу е точно заради тях двамата, при положение, че за девет месеца буквално развлакнихме нещата. Ама Таралежкото си знае неговата. Няма човек личност, както е в Писанията, има човек принцип „Целия Адам”, както е в Кабала и както ни го насаждат Силуан, Софроний и прочее теософ-масони. Няма изкупление в Кръвта на Христа, както е записано в Евхаристийния канон и въобще е закрепено в цялата Православна Литургична книжнина, Октоиха и Постния триод, а има изкупление в Гетсиманската молитва на Исус и хайде в неоевхитианско съизкупване на творението и разтваряне в безлична първична монада на Източния Пантеистичен Монизъм при литургичната молитва на Дяда ти Софрони.

Таралежик, Таралежик,
Ти въобще православен ли се бе, момче?

Без молитва няма да те оставя, но в душата ми си остава огорчението на Архиепископ Серафим Соболев, който след доста братски увещания все пак е успял да убеди Антоний Храповицки поне да не разпространява учението, на което толкова много държиш, но въпреки това не е престанал да го вярва. По думите на Архиепископ Серафим, Антоний наистина е удържал на думата си, да не го разпространява, но неговите последователи са продължили с пагубното си за Православието дело да разпространяват тези езотерични небивалици и се налага да се яви вторият му знаменателен труд:
„Изопачаване на Православната истина в руската богословска мисъл” 1943г.

На мен като не вярваш, ще видиш как тези двама големи Православни богослови ще смелят на прах Силуан и Дяда ти Софрони!

И отново, за енти път ще те попитам:
Теофан Полтавски, Серафим Соболев, всички най-известни отци от древността, икуменисти-протестанти-схоластици и модернисти ли са???

И защото предпочитанията ми са към тях, ще ме обвиниш в нездрава избирателност ли? Защото като ме обвиняваш в избирателност, поне сподели пред аудиторията какво точно съм избрал!

Толкоз по темата!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.