Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:25 13.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Подписка с/щу миряните, които са против ктиторство  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано22.06.12 09:18



Днес връчват една посписка срещу

на св. Синод.

Мое грешно недостойнство си позволява - съвсем хипотетично, разбира се - да организира подписка, да не се (само)наричат православни християни онези хора, които не са отделили и 5 лева за храма и така де факто и де юре са против ктиторството и въобще против съществуването на Църквата Христова.

Онзи, който не милее и не е готов да пожертва и една десетохилядна от имАнето си за храмовете, няма абсолютно никакво право да се противи за това, че се отличават ктиторите на всички ктитори (отличени от една епархия на една поместна църква, каквато е БПЦ), които в наше време са малцина.

Да, имало е хора, които са опорочили - има и сега, които опорочават титлата "архиерей", но това съвсем не означава, че не трябва да има архиереи. Ако и някои (недостойни архиереи и съмнителни миряни) да опорочават званието "архонт", това съвсем не означава, че не трябва да се отличават достойните.

Съвсем резонно е Св. Синод на БПЦ "да дава църковни отличия (офикии);", понеже това е част от Правомощията му, приети в/с Устава на БПЦ в чл. 58, т. 23, - Устав на една поместна църква, който е независим от Устава на Вселенската Патриаршия и на всяка друга църква


Събиращите подписи против Решението на Синода де факто и де юре е организиране на подписка против Устава на БПЦ в частност - против Правомощията на св. Синод на БПЦ.


Сигурен съм, че на моята подписка най-малкото няма да се обърне почти никакво подобаващо внимание: по-скоро ще се оплюва и поругава, както - съвсем емоционално и предубедено - това се прави и с Устава на БПЦ, противейки се на богоустановената Иерархия.

Или някой ще каже, че не е необходимо да има Иерархия ? Всъщност, то точно това се случва: масово противене срещу Иерархията и проповядване на анархия.





Редактирано от Eжko Бeжko на 22.06.12 09:51.



Тема Re: Подписка с/щу миряните, които са против ктиторствонови [re: Eжko Бeжko]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано22.06.12 10:38



Няма да и се обърне внимание, защото е поредното ти лицемерие и пошлява манипулация.
На моменти ми се струваш по-зловещ и от Вишински. Слава на Бога, че все още не сме във вишински времена.

Със здраве.



Тема Ех, кандидат-архонте :)нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано22.06.12 10:52



Никой не е против ктиторството. Всички обаче са против фарисейщината.

Повече лая



Тема Re: Подписка с/щу миряните, които са против ктиторствонови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано22.06.12 11:36



"Или някой ще каже, че не е необходимо да има Иерархия ? "

Необходима е йерархия. Йерархия означава, че всеки - дори митрополитите - трябва да спазват общите решения, решенията на по-висшето ръководство - Светият Синод. В случая общото решение беше да не се дава титла "архонт". Но именно хора, за които йерархия е куха дума, зад която могат да се крият и да я използват за някакви частни цели, я нарушават и потъпкват. Демонстрират, че йерархия в Църквата вече не съществува. Демонстрират прикритата анархия, която властва там. А с това демонстрират, че Исус не им е никакъв.

Това от твоя страна е лицемерие и фарисейщина.Бъди сигурен, че на твоята подписка няма да се обърне никакво внимание. Защото тя не го заслужава.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Подписка с/щу миряните, които са против ктиторствонови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.06.12 12:10



Доносче?



Мое грешно недостойнство си позволява - съвсем хипотетично, разбира се - да организира подписка, да не се (само)наричат православни християни онези хора, които не са отделили и 5 лева за храма и така де факто и де юре са против ктиторството и въобще против съществуването на Църквата Христова.

Как ще докажеш кои не са отделили и 5 лева? В дискоса и в касичката за дарения на храма хората пускат анонимно пари. Не им издават разписки.

И, как ще докажеш ти колко си дарил? Питах те в другата тема, но нещо се направи на разсеян.
Като правиш дарения искаш ли официален документ и защо?
За да се хвалиш после пред невярващи какви суми си дал?
За да отбиеш 5% от данъци?
За да ти пишат името под някоя икона или стенопис като ктитор Ежко?

Ееееех, парица е царица!



Тема Горко на съблазняващитенови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано22.06.12 12:31



Темата за даването на отличия е една от най-маловажните.

Темата за съблазняващите, обаче - онези, които настройват хората против епископите, щото видите ли, "сите са маскари", щото послушанието на християнине е последното нещо, което се изисква . . . и прочие внушения на нищо по-малко от това ,че безчинството е не само оправдано, но и наложително - е най-важната, понеже дава повод да съблазни някои от най-малките, а с това и поводи за разколи и сектанство.

Горко, горко на на съблазняващите.


Редактирано от Eжko Бeжko на 22.06.12 12:37.



Тема Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: ъглишв]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано22.06.12 12:33



Фарисейщина е да си свидльо, а да пречиш на дарителите да бъдат отличени. Ето това е фарисейщина.




Тема Re: Горко на съблазняващитенови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано22.06.12 12:37



"щото видите ли, "сите са маскари""

Е според теб, Ежко, не е ли маскара епископ, който нарушава решение на Светият Синод да не се дава титла "архонт"? Трябва ли да се правим на мижитурки и да си мълчим? За да не си помислел някой (кой бе?) че обвиняваме сите за маскари? Че съблазняваме, показвайки нарушенията в Църквата? Не е ли по-голяма съблазън да си затваряме очите и да оставяме всеки да прави каквото си ще?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано22.06.12 12:38



Много по-голяма фарисейщина е да се награждават дарителите с несъществувщи награди.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Eжконови [re: Eжko Бeжko]  
Автор anb ()
Публикувано22.06.12 13:15



Ежко, мисля, че темата е зададена некоректно. Защото, никой през вековете не е бил против спомоществователството. Трябва да уточним, че "ктитор" или спомоществовател е почетно наименование на лица, дарили земя за изграждане на манастир, църква или параклис. И като знак на благодарност техните изображения се изографисвали в стенописите на църквата, построена с техни средства. В Боянската църква ще видиш образите на севастократор Калоян и съпругата му Десислава, и пр.





Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.06.12 13:44



Хайде, кажи колко пари си дарил, де.
Искам да сравня дали съм свидла в сравнение с тебе.

Ежко, знаеш ли какво е "ктитор" и къде в храма и при какви случаи се изписват имената на ктиторите или ликовете им?
А за анонимни /по изрично желание на дарителя/ дарения чувал ли си?



Тема Пак за съблазняващите. Велизар рече:нови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано22.06.12 14:10



Слава Богу, че и друг е усетил този мамлив дух, който се опитва да разединява и разрушава:

Велизар:

Където е епископът, там е и Църквата” Св. Киприян Картагенски
Много свещеници, богослови и философи, като прочетат това ще се разсмеят, свързвайки го с делата на нашите владици.
Истината е, че: На такъв народ като нашият, Господ е дал в това лъжовно време такива архипастири! И си го заслужаваме! Вярващи, на които в главите им са само ДС, комунисти, партии и т.н, не са свободни и Духът на истината бяга от сърцата им.
Какво предпочиташ, да удариш на владиката шамар както св. Николай Мирликийски на Арий, или да вземеш благословение. Предлагам ти смирено да направиш второто!
Колкото до тъй дискотираните архонти, не се палете толкова, те са временно явление: „... ще подухне вятър, отнесе ги, и ДЕНЯТ вече ги не помни”. Но божият храм остава за вярващите! Стига вътре да има свещеник с Дух! В противен случай ще последва „мерзостно запустение”.
Казвам, не съдете, защото съм сигурен, че от сърцето на всеки преждепишещ трудно ще се откъснат и 30 сребърника за строеж на храм, камо ли близо милион. Всеизвестно е, че много от новопостроени храмове са направени с пари на безбожници и масони и след освещаването и обирането на лаврите за пред света, тези „силни за деня си дарители” повече не влизат в храма. Там остават „ония малките”, отрудените и обременените, следващи тесния път. Те „изпират” всичко нечисто! Не знам дали така лесно един милион се дава само от славолюбие или от страх - за изкупуване на грехове, Господ знае. И само Той Веждесъщият може да позволи на някои от тези хора /наричайте ги, ако искате и мутри!/ да минат през игленото ухо. Припомни си, че разбойникът отдясно на Христос на кръста пръв влезе в небесното царство! За владиците ни не се грижете, всичко и за всички остава на съвестта им. Знай, много черноризци са паднали от лествицата на благочестието и ще продължават да отпадат...
А за нас, брате, важи казаното: „Блазе на този раб, който Господ намери буден”. Лука 12:37. Заработвай благодатта на Св. Дух в тайната си стаичка и не се занимавай с празни приказки и интелектуални дивотии! Всички те духовно хапят, обезкървяват неподготвената душа и я водят към падение
."




Редактирано от Eжko Бeжko на 22.06.12 14:12.



Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Aлиca.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.06.12 14:12



няма да ти отговори





Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: *abi*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.06.12 14:23



А ти 5 лева в православен храм оставяла ли си?

Щото аз скоро оставих 10 лева в един - хем православен, хем случаен, дори не ми е в квартала и дори не съм православна.



Следователно съм ктитор, и имам право да търся сметка на Ежко колко пари е дал той на православната църква.



Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Eжko Бeжko]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано22.06.12 14:26



Мухаха, Ежко явно знае добре състоянието на кесията и делата на всекиго :) Както казваше д-р Михайлов:
- Добър вечер, уважаеми слушатели, всички ме чувате, а някои може и да ме виждат...

Повече лая



Тема Георги Иванов Черганов рече:нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Eжko Бeжko (МладЕж)
Публикувано22.06.12 14:37



Георги Иванов Черганов рече:

Преди няколко месеца станахме свидетели на една доброплодна "перихореза " между "силните на деня" и Царквата. Най-великият архонт /неформално/ на нашето време Владимир Путин и един от най-известните атонски старци на нашето време Ефрем Ватопедски. Това е

, с парадигмално значение за нашето историческо настояще и ,без да изпадам в изкушението на футуризма, нашето проесхатологичн о бъдеще. Този модел ние трябва да адоптираме и да адаптираме в нашата Църква, според нашата мяра и мащаб. И в това се състои големия смисъл на прогресивните действия на митр. Николай. Но, пак ще повторя, това трябва да стане през правилата, които Св. Синод ще приеме тази седмица. И всички ние рябва да им съдействаме за това, най-вече молитвено, а не да се бонтува Църковния народ.
Призовавам всички братя и сестри, пишещи тук да не се поддават на квазидуховни, сиромахомилски лозунги, плод на липса на трезва и старчески отрефлектирана позиция, подхранвана от "подводната река на гордостта и щеславието" /св. Иоан Лествичник/. Нека подкрепим нашите митрополити в тези трудни за всички времена, като изпълним святата воля на нашия Господ Иисус Христос, изразена в последната Му молитва към Отца: да бъдем всички едно. Това, братя и сестри, е "по-добрият жребий", и това е на което "портите адови няма да надделеят", а имено единството и съборната воля на едната, цяла, честна, здрава, дългоденстваща, правоправеща словото истина Църква.




Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Aлиca.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.06.12 14:41



Да. Докато бях тъпа патица го правех.
Сега не им стъпвам в обирджйниците освен от чисто исторически интерес.



Тема Re: Георги Иванов Черганов рече:нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.06.12 14:45



Познаваш ли го лично?
Ако да, моля те попитай го извън протокола от къде си купува ганджата, защото очевидно е от най-добро качество и искам да се позапася с малко такава за отбрани гости.



Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: *abi*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.06.12 15:20



Значи също си ктитор и можеш да си антиархонтсваш, колкото си щеш. И да търсиш сметка на стисльовците даже.

Ежо като се праска за голям православен, що се свива да пише колко пари и за кой храм е дал?



Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Aлиca.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.06.12 15:40



скромничи





Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Aлиca.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.06.12 15:49



то и аз трябваше да си мълча, но от срам, че съм била тъпа патица изобщо да им давам пари...





Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: *abi*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.06.12 15:51



Щото не му стигат до милион ли?





Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Aлиca.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.06.12 15:56



ближиподметков



Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: *abi*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.06.12 16:23



Може пък да спестява за архонт човекът. Голяма тесла ще е тъкмо да ги донади париците и да отменят архонтските титли.
Влезте му в положението!





Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: *abi*]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано22.06.12 17:28



"Сега не им стъпвам в обирджйниците освен от чисто исторически интерес."

И аз почти не стъпвам заради недобрата атмосфера, общо казано, в тези сгради - дим от свещи, крясъци и т.н. (обичайните неща, с две думи)



Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Aлиca.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.06.12 22:25



Не се бях сетила за подобна хипотеза


В много кофти положение ще го поставим.
Ще му съсипем живота в такъв случай. Лошо...

Какво да правим? Да му купим титлата преди да са я изтеглили от рафтовете?



Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Aлиca.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано22.06.12 22:31



Разтревожих се...
Дали да не пуснем писмо до БПЦ да свика спешно заседание и да го титулова по следните параграфи?

"проявена изключителна гражданска активност в сферата на религиозното просвещение и значим интелектуален и творчески принос, при който удостоеният е вложил не материални, но духовни ценности, вложил е всичките си способности и таланти за прослава на Бога и ...благото на св. Църква."

Ще ги убедим, че Ежко "ще бъде за пример на останалите миряни, включително със смирение и скромност, да влага още по-голяма ревност в защитата на Православието, ще отстоява публично православните ценности и с примерен живот ще доказва, че е достоен за полученото отличие."

Както се вижда заседанията вече са спешни, явно титлите се изчерпват и за Ежко няма да остане ако не реагираме светкавично!



Редактирано от *abi* на 22.06.12 22:32.



Тема Re: Подписка с/щу миряните, които са против ктиторствонови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано23.06.12 14:04



Щото на тралежа не ми се отговаря, то мисля, че е удачно да го информирате за принципната позиция на Максим Изповедник, по отношение на Константинополския епископат от негово време, който едно към едно си прилича с... и в политиканството, и в еретизмите и тънъ.

По негов пример човек трябва да си има принципна богословска позиция и никакво общение с хора, които се различават в своята практика от нея.

Дори да е Патриарх, монотелитът и прочее еретик си е Еретик!

Така че отговарям и на тези, които наивно ще ми говорят "не пипай Господния Помазаник".

Върви се след хора, които вярно излагат словото на истината, а не след хора, които взимат пари, които миришат. Църквата има нужда от благодатта на Бога, а не от парите на силните на деня.

Това някои клубари едва ли ще го разберат някога.

Бъдете здрав!



Тема Жабок,нови [re: oldfrog]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано25.06.12 08:41



моите поздравления.

Повече лая



Тема Апостол Павел в Книга Деяния, глава 20-танови [re: ъглишв]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано25.06.12 09:08



Апостол Павел в Книга Деяния, глава 20-та, казва, че ще има лъжеепископи, но не се направил на праведник - както Жабоций, за да тръгне след себе си, да прави нова църква, събирайки само праведници.

Практически се получава нещо страшно: виждащият сам себ си праведник, е служител на външното благочестие, и на практика хич не му пука за останалите, понеже в неговите очи те са грешници и не заслужават спасение.

Виждащият се праведник не може все още да бъде християнин и не се явява такъв, въпреки и да се счита такъв.

Вярата е условие, но не достатъчно за да бъде основата на духовния живот - защото “и бесовете вярват и треперят” (Иак. 2:19). Основата на нашият духовен живот се състои в подвига на осъзнаване на нашата греховност, което става само в смирената душа, смирението ражда покаяние, покаянието пък води до очистване от греховете, което от своя страна ни отвежда към и с т и н с к и я стремеж за спасение и към правилната вяра.

Всеки подвиг. който не води към този резултат, се явява лъжеподвиг и духовния живот без него е измамна .

Тази мисъл казва св. Апостол Павел на Тимотей:

"Ако пък някой се и състезава, той не бива увенчан, щом се не състезава по правилата" (2 Тим. 2:5)




Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано25.06.12 10:04



В отговор на:

И аз почти не стъпвам заради недобрата атмосфера, общо казано, в тези сгради - дим от свещи, крясъци и т.н. (обичайните неща, с две думи)




Споделям Вашето мнение както и това на Аби, в който отговор пишете цитираното от мен.

Дръзвам да ви препоръчам и на двамата да се опитате да отделите малко от ценното ви време за да се черкувате в делничен ден в руската църква. Откакто зная руската църква от м. юли 1976 г., никога е нямало такова неземно пение на клироса. Въведен е през седмицата хор в миниатюрен състав, но с неповторимо за България молитвено качество. Би било същинско варварство да не се възползва човек от безплатната възможност да се наслади на неземното хорово изпълнение с някакъв фантастичен бас. (Басът сбърка само на едно ударение, пеейки "Символа на вярата" , но това може да се забележи единствено от професионални заядливци като мен).

В събота и неделя се черкувах в руската църква. В събота да е имало около 15-20 богомолци. Има движение, но ако човек е отишъл да се моли и знаейки последованието, следи духом и с ума си текста, може и да не забележи движенията. Ако човек отиде за музикално удовлетворение, храмът позволява изолация и остава единствено да литне духом из висините и от време на време да има реални тръпки от духовен възторг.

(Склонен съм да мисля, че възторгът е в пъти по-завишен и неописуем, ако човек познава текста и долавя всяка сричка и буква дори, изпълнената с дар божи и професионално умение всяка музикална нота. Дори и да не е вярващ човек, не може да остане безразличен към майсторското изпълнение и редкостния бас в обикновени условия. Докато в руската църква басът изтегля от адските глъбини, в "Александър Невски" сопраното държи полета и тласка във висините към светлината! - това не са заядливи към Майкъл изрази, а по-скоро за Аби, с която си говорехме някога на по-разбираем език)

Препоръчвам ви най-най-дружески и неотстъпно настоятелно да не изпускате тази възможност за неописуемо преживяване, докато хорчето не се е разтурило.

Черкувах се и в храма "Александър Невски". Той е предостатъчно голям и с много ниши, позволяващи човек да се изолира, ако реши да отиде по гореподчертаните две причини - било за молитва, било за музикална наслада. Входът е свободен и не струва дори една стотинка.

Радостното е, че и в двата храма забелязах млади хора с видима духовна култура, които познаваха богослужебния ред и неволно показваха на другите, че следят с разбиране богослужебното последование.

Да скъпим времето и онова, което ни се предоставя безплатно, за да богатеем духовно, а не само религиозно-суеверно или атеистично. Духовната красота е и за невярващи и вярващи, стига човек да има вкус към красотата.

Поздрави!

ПП. От разписанието видях, че ще има делнични литургии от сряда до събота

Редактирано от Prokimen на 25.06.12 10:18.



Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Prokimen]  
Автор enoriashka (непознат )
Публикувано25.06.12 11:19



OFF TOPIC:

Извинявам се, че ще се включа съвсем не по темата, но този постинг ме провокира.
Уважаеми Прокимен, хорът е поредното нещо, което игумен Филип ще съсипе на етнически принцип в този храм. Оказва се, че не е достатъчно да пееш добре - трябва и да си руснак, за да си на клира в Руската църква. А! И да си по-нисък от тревата, разбира се. Ако имате възможност, проследете движението на певците през седмицата и сам ще успеете да направите необходимите изводи.

По темата - ако следите публикациите в сайта на Патриаршията, можете да добиете доста добра представа за тоталната обърканост, която цари там - първо излезе решението, подписано от всички, освен отсъстващите; след това се появи писмото от дядо Натанаил; след изявлението на дядо Кирил подписите под решението изчезнаха; след това дядо Гавриил писа обяснение на решението, а след неговото обяснение писа Десислава Пулиева, за да обясни обяснението му, както и всичко останало. Сега очакваме обяснение на обяснението на обяснението. :)



Тема Апостол Павел в Книга Деяния, глава 20-танови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано25.06.12 12:00



Ти си по външното благочестие, аз почти нищо не спазвам. Само гледам да не си кривя душата.

Повече лая



Тема Re: Фарисейщина е да си свидльо, а да пречишнови [re: Prokimen]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано25.06.12 12:34



Ето нещо хубаво. Благодаря за постинга.

Повече лая



Тема Re: Апостол Павел в Книга Деяния, глава 20-танови [re: ъглишв]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано25.06.12 12:57



То и аз не спазвам. Но поне не си позволявам да се мисля за по-горен от епископи, за разлика от теб. Защото има предостатъчно оттях, които са достойни. И е предостатъчно това да затвори всяка уста, особено за онази, която търси Бога и спасение. Виж, ако не искаме да се спасиме, то можем да си вирим гагите до безбожие.


Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 25.06.12 12:59.



Тема Re: Апостол Павел в Книга Деяния, глава 20-танови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано25.06.12 13:08



Е, добрите от тях Бог ги знае. Явно са скрити от хората.

Повече лая



Тема Re: Апостол Павел в Книга Деяния, глава 20-танови [re: ъглишв]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано26.06.12 13:34



Не са скрити. Работат е там, че чомек търси сходното със себе си, и него иска да хули, понеже себе си жали.






Тема Значи е нормално да доминират българитенови [re: enoriashka]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано26.06.12 13:46



Значи приемате за ненормално това, че на клира в Руската църква са руснаци. Представете си как би това могло да се случи в Букурещ - румънци да са на клира в нашия храм. Е, де факто и де юре са правени опити за доминиране на румънците над българите. Това в някаква степен се случва и тук. Както са тръгнали нещата, сценарият в Букурещ е възможно да се се разиграе и в София.

след неотдавнашното земетресение нали е за ремонт - остава само храмът да се затвори за неопределено време, за да се извърши ремонта. Следващата крачка може и да е отнемане в полза на обновилия го.


Ето ви кратко описание на случилото се в Букурещ: (Източник: )

"В продължение на 55 години църквата при хана Колця е позната сред гражданите на Букурещ като "българската църква" (на румънски: Biserica Bulgară). През 2009 година Постоянният епархийски съвет на Букурещката архиепископия излиза с решение да назначи за първи свещеник в храма отец Габриел Григореску. Румънската патриаршия оправдава това си действие с мотива, че храмът според нея е в лошо състояние, и базирайки се на действащото закнодателство за връщане на конфискуваните имоти от комунистическия режим, отнема църква от българската общност.[4] Според същото решение българският свещеник Петър Тотев може "необезпокояван да продължи своята пастирско-мисионерска, литургична и административна дейност за православните български вярващи от Букурещ, наред с румънския първи свещеник". [4] Въпреки това обаче новата богослужебна програма на храма, съставена от Букурещката архиепископия, е променена и българското участие в нея е сведено до минимум.[5] По същото време българският иконом на църквата Петър Тотев е подложен на неописуем натиск от страна на Румънската патриаршия посредством непрекъснати заплашителни телефонни разговори и ултиматум за напускане на храма.[6] На 30 май 2009 българският свещеник предава кючовете от храма на специална комисия, назначена от Букурещката архиепископия.[5] Пред членовете на българската църковна общност представителите на Букурещката архиепископия обясняват отново мотивите на заповедта на румънския патриарх Даниил за отнемането на църквата с мотивите, че "храмът се нуждаел от спешен ремонт; множество били румънците, които желаели да се черкуват тук, но не разбирали български език, а и българската общност била малобройна"[5] Впоследствие иконом Петър Тотев е назначен за пети свещеник в бившата руска църква "Св. Николай", отнета по подобен начин от руската общност в Букурещ.[7]

Две години след отнемането на българската църква при хана Колця, за която се твърдяло, че има нужда от спешен ремонт, такъв не е започвал. От Румънската патриаршия обещават на българската общност да построят в двора на бившия руски храм "Св. Николай", сега водещ се студентски храм, помещение за събиране на българите. Това обещание също не е изпълнено."


Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 26.06.12 13:57.



Тема Re: Значи е нормално да доминират българитенови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор enoriashka (непознат )
Публикувано26.06.12 22:09



Това беше абсолютно ненужно излияние.
Това, което смятам за ненормално, е да се разтури цял, сработен и добър хор, за да се изгонят българите от него. Нали не мислите, че те пък са били назначени без знанието на руския настоятел там? Айде, стига толкова спам.
Архонтите рулират!





Тема Re: Значи е нормално да доминират българитенови [re: enoriashka]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.06.12 22:38



Нямам представа кой е изгонен от хористите или кой е напуснал, но по съвест свидетелствам, че малкото хорче, което чух в събота сутринта, пя великолепно.

Дано и в храмовете на Б.П.Ц. се намерят по неколцина хористи да украсят богослуженията през седмицата и им придадат молитвеност.

Молитвеността на богослужението зависи 99 % от певците. Това не бива да се омаловажава. За да се преобрази народът, трябва да се придаде молитвеност на богослуженията. Иначе ще е изслушване или по-скоро изстояване на службата без облагодатяване, необходимо за духовния напредък.



Тема Това всъщност ме убединови [re: Prokimen]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано26.06.12 23:11



Здравейте, Прокимен

Това всъщност ме убеди за всичките несъстоятелни обвинения: Хорът, за който Вие свидетелства(х)те. За което Ви благодаря.

Човек трябва да не слуша съвестта си, за да казва на бялото: черно.


Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 26.06.12 23:17.



Тема Re: Това всъщност ме убединови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.06.12 23:40



Драги Ежко,

Колкото по същността на темата, лично аз не приветствам архонтството, макар и да разбирам архиереите, че донякъде са принудени да чакат подаяния от богадашите, защото със жълтите стотинки на малкото богомолци в храмовете не се строят храмове.

Друг въпрос е доколко всичките нови храмостроителства са оправдани.

Като се има предвид колко държавни пари е хвърлил Бойко Борисов за ремонти на храмове и стоителството на манастира на отец Евгений, питанката е защо той не е архондисан все още?!

От достоверен източник зная, че Тодор Живков е възстановявал със собствени пари правешкия манастир. Остава да се помисли и за посмъртни прокатолически индулгенции.

Архонтите са последният проблем в Църквата за момента, макар в близкото бъдеще да се окажат силен фактор в отклонението на църковния кораб още по-далече от Бога.

За мен историята с т.н. "иподякони" е далеч по-смешна от тази с архонтите. В този контекст идва питанката за свещеноикономите, ставрофорните свещеноикономи, презвитерите и дяконисите.

Най-смущаващото е, че "Двери" публикува компетентна информация, но не обяснява как и защо проф. Иван Желев е приел да бъде архонт на Вселенската патриаршия.

Отново двоен стандарт.



Тема Re: Това всъщност ме убединови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано27.06.12 12:33



"Най-смущаващото е, че "Двери" публикува компетентна информация, но не обяснява как и защо проф. Иван Желев е приел да бъде архонт на Вселенската патриаршия. "

Имаше някакво пояснение, че титлата му всъщност отговаря на "първенец сред преводачите", т.е. нещо като старши преводач, но може би не чак толкова формално конкретизирано и ограничено.



Тема Re: Това всъщност ме убединови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано27.06.12 14:24



Останал съм с впечатлението, че при някогашния крнфликт между Желев като директор на вероизповеданията и митрополит Николай, последният бе разкритикувал първия, споменавайки за архонтството му, присъдено от Цариградската патриаршия. Възможно е да се лъжа. В онова време все още Б.П.Ц. не познаваше въпросното звание "архонт".



Тема Re: Това всъщност ме убединови [re: Prokimen]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано27.06.12 21:56



Повтарям казаното:

За мен лично е знаменателно и предостатъчно показателно следното: разигралата се трагедия в последното предаване на Вяра и общество. В това предаване учавстваха трима от Активистите. В един момент г-жа писателката - без да иска, разбира се, съвсем неосъзнато - и слава на Бога - започна да хули Дух Святий.

Аз, горделивият, многогрешният, бидейки на дъното на блатото, си позволявам да казвам кое е знаменателно и показателно. Затова Ви моля: обяснете ми Вие онова, което се случва най-вече след 20-та минута:






Редактирано от Eжko Бoдлидpeшko на 27.06.12 22:07.



Тема Re: Това всъщност ме убединови [re: Eжko Бoдлидpeшko]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.06.12 07:29



Ежко, благодаря за линка.
Ограниченото ми време не позволи да го изгледам и ще си позволя личен коментар за отрязъка между 16-та - 22-та минута.

Отново и отново подчертавам своето си лично виждане относно българската страна на архонтството, че не приветствам тази инициатива или по-скоро това наименование и създаването на особен орден.

В частни разговори съм изразил разбиране на владишкото решение и отново го повтарям. Със жълтите стотинки на редовните богомолци не се строи храм. Народът е на ръба на катастрофалната бедност и колосалните средства могат да се очакват от богатите.

Открай време Църквата е отличавала своите изявени ктитори, като не забравя в ежедневната си евхаристийна молитва и тук обидените благоукрасители, стига последните да не са еретици и да се черкуват редовно в православните храмове.

Аз имам особено негативно отношение от самовлюбения в себе си журналист, който оперира с особено, да не кажа най-голямо журналистическо лукавство.

Относно предаването, намерих изказването на митрополит Николай за възможно най-добро или най-смислено изразено.

Дядо Тихон лукавства не по-малко от журналиста и се оказва неспособен да прикрие манията си за величие или страстно желание за митрополитство за да решава съдбините на Б.П.Ц. Де факто точно еп. Тихон беше в основата на смута, вземайки най-дейно участие по съставянето на българското последование за въпросното архонтство.

"Двери" са обсебени да се заяждат с митрополит Николай и е крайно непочтено от тяхна страна да стават арена за толкова клюки и долнопробни интриги. Жалко, че каймакът на българското богословие става бесовска играчка и явно оръдие за национален съблазън.

Дядо Николай дава точен, недвусмислено ясен и верен отговор за гръцкото архонтство в лицето на проф. Иван Желев и неговата трибуна - "Двери".

При положение, че Цариградската патриаршия раздава на професионални комунистически агенти титлата "АРХОНТ", защо Б.П.Ц. да не раздава на храмостроители? Ако ще говорим за ерес, защо самовлюбеният журналист и високопарният професор с идиотски обяснениявкупом с компанията им женоря не заговорят за ерес в Цариградската патриаршия, а насъскват тълпата в България срещу срещу Църквата?!

При положение, че в "Двери" се мъдри АРХОНТ - агент Ангелов, изглежда крайно неморално точно този портал да обикаля вода и суша за да подвежда неориентираните българи и да ги въвлича в изкуствен съблазън.

Мислех си, че прехваленият иже нарекомый професор Калин Янакиев е грамотен човек, но останах изненадан от просташкия му стил на високопарност, преминаваща в идиотизъм.

Горко на България, ако интелектуалният й елит е от идиотизиращи простаци или професионални лукавци.

Колкото до другата жена, специалистка в духовете, струва ми се, че ключът за нейното душевно разбиране ни е дал Фройд.

Когато семейните отношения на някои са дестабилизирани, хората търсят да се самоудовлетворяват по площадите, мислейки че са център на Вселената.

Журналистът, шампион в гъделичкането на слухове, използва твърде лукаво иронията в своята фраза за "единомислие в Св. Синод". Единомислието е невъзможно и е далечно на християнската СЪБОРНОСТ. В един спор или дискусия на различни мнения може да се ражда истина. За сведение на лукавите богослови журналисти - било то от националната телевизия или от "Двери", трябва да се изясни на широката маса - тълпа, че спор е имало и между апостолите на събора. Съборността предполага болшинство мнения по даден спорен въпрос. В тази светлина, някой трябва да каже на тълпата, че идиотизираните професори и обсебените богослови я подвеждат със своята мания за известност и да дърпат конците в обществото, представяйки се като светли ангели, но служещи на своите лични интереси.

Екзалтираната дама (не й видях името) спомена за "ерес". Това е свидетелство по-скоро за неграмотност. Въпросът с архонтството не е догматичен, а чисто и просто административен.

Изненадан съм от нагласата на дядо Кирил. Че той и още някои не били съгласни, чест им, че не се увличат от болшинството, но някак си беше излишно точно той да говори за протокола на синодалното решение, когато самият той с дядо Наум са обработили протокол на Синода, който ме касае.

Когато едно общество опростее, търси си глупости за запълване на времето си и да забавлява опустошената си душа.

Искреното ми съжаление е за Златина. Тя говори и пише рядко интелигентно, за да не кажа ненадминато. Жалко, че се мъдри срещу люлеещите се тръстики и налива вода в мелниците на съблазънта.

Поздрави!

Редактирано от Prokimen на 28.06.12 07:47.



Тема Ето нещо сериознонови [re: Prokimen]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано28.06.12 08:32



Отче, сериозен човек сте и най-сетне се оказвате единственият, който написа нещо смислено за тая работа. Казвате, че храмове с жълти стотинки не се правят - и на това няма какво да се възрази.

Но тук опираме в същата глупост като тази на правителството ни. Не ни трябват особено много нови храмове, нито пък особено големи. България е пълна с черкви - те трябва да се поддържат.

А че Бинев и Манджуков са престъпници, е факт. Това дискредитира опита да се изскубне по нещо от парите им чрез титли - а да не говорим какво ще си помислят за нас далеч по-морализаторски настроените протестанти дори само заради факта, че си говорим такива неща.

Повече лая



Тема Ех, Прокимен,нови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано28.06.12 08:44



Не сте лош човек, разбира се, но за съжаление сте встрани от действителната проблематика - и светска и духовна, според мен. Освен това тънете в пориви към страсност от много естества и не знам колко от тях (поривите) получават ( и доколко) развитие.



Тема Re: Ето нещо сериознонови [re: ъглишв]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано28.06.12 08:51



"А че Бинев и Манджуков са престъпници, е факт. Това дискредитира опита да се изскубне по нещо от парите им чрез титли - а да не говорим какво ще си помислят за нас далеч по-морализаторски настроените протестанти дори само заради факта, че си говорим такива неща."

В голяма степен тази история идва от налудничавостта и одемонеността на Николай и от карикатурната байганьовска арогантно просташка уродливост на Галактион. Нека да бяха похвалени публично Бинев и Манджуков за дарения, да им беше изразена благодарност, но да ги нямаше тези маниакално-демонични истории с архонтисванията. Някой може да каже, че без архонтски титли нямаше да има толкова големи дарения. Дори и да е така - дори Манджуков без перспективата да получи титла да беше дал 200 000 лева, а не 1 млн., щеше да е по-добре за всички, а не като сега.



Тема Re: Ето нещо сериознонови [re: ъглишв]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.06.12 09:03



Изразил съм своето лично виждане по изкуствено създадения проблем. Възможно е да греша. Едно е ясно, че бидейки в тотално противоречие със Синода, не се опитвам да защитавам никой владика.

Няма съмнение, че за България, въпросното архонтство може да се окаже подводен камък, който да разбие или преобърне църковния кораб. Лично аз болезнено преживявам факта, че престъпниците заемат почетни места в Църквата.

Бих уважил реакцията срещу синодалното решение по въпроса, ако тя беше лишена от тенденционно лукавство и излишна разгорещеност.

Ако въпросът го разглеждаме само за Б.П.Ц., той е енщо ново и действително съблазнително.

Това не оправдава идиотските прокламации за ерес. Професорът и дамата от предаването вършат стократно по-голям грях, увличайки масите по тяхната простащина и насъсквайки тълпата срещу Църквата Христова.

За мен най-голямото зло в българската църковна действителност са "Двери". Точно те са трибуната за всякакви смутове и придаване на извратеност на църковната объркана действителност. Поведението им за сетен път е връх на наглост и неморалност защото сред тях се мъдри архонт на Цариградската патриаршия.

Следователно, архонтството съществува в Православието и далеч преди бизнесмените да са удостоени със суетността на званието герой на сапунените мехурчета, агентът на комунистическата разузнавателна система - Ангелов или професорът по Нов Завет в богословския факултет на СУ, бивш директор на кабинета на Патриарх Максим и главен редактор на в-к "Църковен вестник", директор на вероизповеданията в България - Иван Желев е удостоен с това звание от Цариградския патриарх.

Морално ли е ако една уличница заговори за плътско въздържание?
Морално ли е да се говори за догматика само в рамките на българската действителност и да се подвежда народа? Не е ли по-голям грях срещу Св. Дух точно това идиотско надприказване с куп лъжи и простотии?

Не би ли било далеч по-душеполезно и благоприлично да не се насъсква народа против Църквата Христова, а да се разгледа това нищо не означаващо звание, както и нищо не означава от логична гледна точка иерархичното звание "АРХИМАНДРИТ".

Кой духовник би могъл логично да бъде главатар на мандра и може ли един мандраджия да свещенодейства. Никаква логика, но е факт от православната ни църковна действителност.

Не е ли по-голям грях да се удостояват с това иерархично звание явни съблазнители и душегубци, за което става реч в темата в модерирания от Вас съсъеден клуб?

Къде догматиката допуска владичеството или деспотите в Църквата? Погледнато в буквалността си, това е в противоречие с евангелския принцип или примера, оставен ни от Самия Господ.

Не защитавам архонтството, но съм погнусен от демагогичното разпалване на страсти и тласкане на народа в тинята на душевния смут.

На фона на всичките тези църковни безсмислици с титлите, остава да създадем православно протестантство, лишено от всякаква суетност и се опитаме да заживеем чисто по Евангелието.



Тема Re: Ех, Прокимен,нови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.06.12 09:14



В отговор на:

... тънете в пориви към страсност от много естества и не знам колко от тях (поривите) получават ( и доколко) развитие.




Не знаех, че сте ясновидец. Че съм грешен човек, това никога не съм отричал, но не се виждам в логиката на Вашата претенциозна диагноза

Този въпрос с архонтството не ме вълнува ни най-малко. Дръзнах да се въвлека в надприказването единствено в отговор на Ежко.

Има къде по-големи безсмислици в църковната ни реалност от тази с архонтството, което не е български патент, а всякогашна практика на лукавите гърци. Странното в българската какафония е, че не митрополит Николай е камъкът на препъване, а лукавите фанариотски пионки - архонт агент Ангелов и компания.

Редактирано от Prokimen на 28.06.12 09:16.



Тема Re: Ето нещо сериознонови [re: ъглишв]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.06.12 09:29



В отговор на:

Не ни трябват особено много нови храмове, нито пък особено големи. България е пълна с черкви - те трябва да се поддържат.




Ето прекрасен повод да се направи допитване и клубно разискване на кого е нужно възстановяването на съборения в Русе храм "Всех святых", който се намира на метри от празната катедрала. При положение, че градските власти поемат по-голямата част от разходите, кой ще даде отговор къде отиват даренията, привеждани по банковата сметка на русенската митрополия?!

Оправдано ли е Русенска митрополия да лиши стотици деца от детска градина, събаряйки детската градина с намерение да строи бизнес център в града и на мястото на бившата детска градина да стои от години наред една голяма дупка?

Беше ли работа на игумен на манастир да купува цяла радио станция?

Оправдано ли е в един голям манастир да се прокарва изкуствено една вада с течаща вода за атракция на разголени туристи?

За какъв дявол се построи православният Дисней ланд в с. Гигинци, след като в прехваления манастир не се служи ежедневно?

Съществените църковни аномалии са неизброими и архонтството, което обременява националното съзнание, сякаш е най-последният проблем.

Така си мисля и не твърдя, че не греша в мислите си.

П.П.
Колкото до новите храмове, мисля си, че в новостроящите се квартали би трябвало да има и храмове. Недоумявам пред друга една църковна аномалия, която необяснимо не смущава никого. Преди години Лия - игумения Юлита беше писала за някакъв си новостроящ се храм в Южния парк. Ставайки почти съсед на Лия, когато си идвам за по седмица в Бг непроумявам, гледайки всеки ден рушащото се църковно начинание и медитирам над идиотщината да не се завърши започнатият от дядо Инокентий храм във въпросния Южен парк. Нали държавата отне парите на митрополит Инокентиевият синод. Къде са тези пари и по какви причини не са вложени поне в довършването на храма, а е оставено делото на саморазрушение при положение, че два огромни софийски квартала (ако не са повече) са бех никакъв храм?!

Не е ли далеч по-голямо престъпление това отколкото нищо не означаващите титли "архонт"?

Редактирано от Prokimen на 28.06.12 09:55.



Тема Re: Ето нещо сериознонови [re: _maycal]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано28.06.12 10:31



Близко е до ума, че всичко това вкарва нормалните хора в така наречената съблазън - тоест да си хулят владиците и да са скептични към Църквата. А грижата на пастира трябва да е първо за души и чак после за сграден фонд. Ама на - дошло е време българите пак да гонят фанариоти от митрополиите.

Повече лая



Тема Ето нещо сериознонови [re: Prokimen]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано28.06.12 10:48



За ерес не говоря. Според мен част от нашите така наречени владици са си чисти атеисти, абсолютни циници, така че не могат да бъдат еретици. Еретикът може и да вярва криво, но поне вярва.

Мисля, че личната реакция на повечето обикновени вярващи е далеч от всякакво лукавство. Ние сме нормални миряни, на нас са ни чужди тънките монашески сметки за това какви са дълбоките подбуди на мислите ни. Всеки що-годе разумен мирянин има доста ясен идеал за това какво би трябвало да е Църквата - и този идеал никак не е лош. Когато този идеал си остава само идеал обаче, изобщо не може да се очаква, че миряните ще си спестят горчивите приказки към нашите крайно недостойни владици. Не става дума за лукавство, а за здрав разум. Светски? Свръхкритичен? Самодоволен? Да, възможно е. Нормалният човек целува ръка само на някого, когото почита искрено. Така вървят нещата в света и наистина не разбирам защо трябва да вървят другояче и в Църквата.

Повече лая



Тема Re: Ето нещо сериознонови [re: Prokimen]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано28.06.12 10:51



Изобщо не грешите. Това са седемте осми на айсберга, които не се виждат. Мутрархонтите са само върхът на айсберга над водата.

Иначе нямах предвид, че новите квартали нямат нужда от черкви, разбира се.

Повече лая



Тема Re: Това всъщност ме убединови [re: Prokimen]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано28.06.12 13:32



Благодаря Ви за отговора. Беше ми изключително полезно да го прочета.

Поздрави




Тема Не хули онова, което не си видял, а само си чулнови [re: ъглишв]  
Автор ЕжЪ (МладЕж)
Публикувано29.06.12 11:16



За журналята и за всички лапнишарани дойде времето да чуят и възприемат златното правило, казано преди 1600 години от авва Исайя - перефразирани, те звучат така:

Не хули онова, което не си видял, а за каквото само си чул, не говори за него, като да си го видял.

Сравни с:




Редактирано от ЕжЪ на 29.06.12 11:16.



Тема Re: Не хули онова, което не си видял, а само си чулнови [re: ЕжЪ]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано29.06.12 12:16



Че ти себе си изобличаваш с тоя хубав цитат. Дебелоочие и половина.

Повече лая



Тема Само че, аз не съм в шайката на хулещитенови [re: ъглишв]  
Автор ЕжЪ (МладЕж)
Публикувано29.06.12 13:04



В отговор на:

Че ти себе си изобличаваш с тоя хубав цитат. Дебелоочие и половина.




Само че, аз не съм в шайката на хулещите. Анадън му ?


Редактирано от ЕжЪ на 29.06.12 13:04.



Тема Re: Само че, аз не съм в шайката на хулещитенови [re: ЕжЪ]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано29.06.12 13:09



Само че, аз не съм в шайката на хулещите. Анадън му ?

То е, защото не си религиозен.



Тема Re: Само че, аз не съм в шайката на хулещитенови [re: ЕжЪ]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано29.06.12 17:40



Хе, не бил. Абе, братче, всичко интелигентно заявява, че не ще да чуе за почетени мутри. А на теб работата ти веднага е да почнеш да ругаеш всеки, който е с тая позиция. При това да ругаеш на лична основа. Нахалник.

Повече лая



Тема Той е клубен архонт - нахалникнови [re: ъглишв]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано29.06.12 19:50





"
Хе, не бил. Абе, братче, всичко интелигентно заявява, че не ще да чуе за почетени мутри. А на теб работата ти веднага е да почнеш да ругаеш всеки, който е с тая позиция. При това да ругаеш на лична основа. Нахалник."




Тема Всичката интелигенция се има за виждаща ?нови [re: ъглишв]  
Автор Eжъ (МладЕж)
Публикувано29.06.12 21:58



Всичката интелигенция, казваш, се има д н е с за виждаща. Нощи ново под Слънцето.

То и Господ бе разпнат именно от "разумния" елит, смятащ сам себе си за всезнаещ, за всевиждащ. . . Така Го разпъваме и досега ние, всезнайковците. . .

В отговор на:

Хе, не бил. Абе, братче, всичко интелигентно заявява, че не ще да чуе за почетени мутри. А на теб работата ти веднага е да почнеш да ругаеш всеки, който е с тая позиция. При това да ругаеш на лична основа. Нахалник.




Що, ти с какво си по-горе от г-н Манджуков ?

Ето ти и другата ми буза: давай, удряй, поредното си удряне.




Редактирано от Eжъ на 29.06.12 22:28.



Тема Кои, Глишев, са възрожденските ктитори ?нови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Eжkoнт (грехонтос)
Публикувано04.07.12 08:32





Свещениците от цялата пловдивска епархия единодушно приеха декларация в защита на Митрополит Николай и неговата позиция за архонството. Първи са сложили подписите си 45 свещеници от град Пловдив, следвани от колегите си от останалите енории. Пловдивският владика подчерта, че щом болшинстовото от Светия синод е взело решението за даване на почетното звание „архонт”, то останалите трябва също да го изпълнят.

Ето и пълния текст на декларацията:

ДЕКРАЛАЦИЯ

на свещенството в Пловдивска епархия
в подкрепа на Свeтия Синод на БПЦ и
решението на Пловдивския епархийски съвет за даване на почетното звание „Архонт на Пловдивската митрополия”


Решението на Пловдивския епархийски съвет да отличи с почетното звание „Архонт на Пловдивската митрополия” и награждаването му с него на основния ктитор и спомоществувател за построяването на храм „Свето Преображение Господне” в ЖК „Тракия” г-н Петър Манджуков предизвика поредната хулна, клеветническа и безцеремонна кампания срещу свещеноначалието на Българската Православна Църква.

За пореден път се показа, че в някои така наречени интелектуални среди у нас съществува една определена група, водеща открита война срещу авторитета на БПЦ в лицето на нейните архиереи. Това обаче засяга и нас, православните свещеници, които оставаме в смирено послушание, верни както на своя епархийски митрополит, така и на Светия Синод на БПЦ и със съзнание изпълняваме високоотговорното си служение в едни нелеки времена, замеряни постоянно с хули и злобни критики.

За пореден път става ясно, че обявяващият се за независим православен сайт „Двери на православието” и предаването „Вяра и общество”, водено от журналиста Горан Благоев, излъчвано по БНТ, открито са си поставили за цел дестабилизацията на църквата ни чрез подронването на авторитета на висшия клир и българското православно свещенство.
За пореден път става ясно, че създателите и сътрудниците на „Двери…”, както и на „Вяра и общество” не се притесняват да манипулират обществото, представяйки себе си като „ревнители” за чистотата на православната вяра и морал. В случая става дума за изцяло спекулативно и безпочвено очерняне на награждаването на г-н Петър Манджуков със званието „архонт” и решението на Светия Синод да приеме правилник за отличаването с това звание на православни християни, допринесли с делата си за душеспасителната мисия на БПЦ.

Преди всичко искаме да обърнем внимание на благочестивите православни християни, че поредните атаки срещу църковната йерархия имат своята предистория. Хората, възприемащи себе си за „живата съвест на църквата ни”, оставиха камъчетата, с които я замерваха и взеха в ръце големите камъни тогава, когато цял свят видя, че БПЦ е успяла да се изправи на крака и има своето голямо влияние сред обществото и неговото доверие. Силата на БПЦ пролича на 24 септември 2010 г., когато на литийно шествие в подкрепа на задължителното вероучение в България не друг, а родната ни църква в лицето на епархийските архиереи и свещенство свика в София хиляди свои верни чеда. Това беше ясен знак за враговете, явни и скрити на Църквата ни, че са я подценили, и че те трябва да използват всичките си сили и умения в това да сринат влиянието й и доверието в нея. Задача, която започнаха усърдно да изпълняват.

Достатъчно е да бъдат проследени ред материали, качени на сайта „Двери на православието”, изборното подбиране на теми, по които се знае, че ще дадат възможност на криещи се зад псевдоними хора да хулят и обиждат по най-срамен начин българското православно духовенство – висш и нисш клир.

За пример бихме искали да посочим материала в „Двери…” „Свещените Синодални Приоритети”, подписан с псевдонима Славка Божкова, зад който, верен на агентурното си минало, се крие проф. Иван Желев. Към него имаме няколко въпроса?
Кога сам той ще даде отговор за своето доказано сътрудничество на структурите на ДС? Напомняме, че в разкритията на агентурното минало на проф. Желев активно участва и г-н Горан Благоев, изнасяйки в своето предаване документи за това. Същият, който, що се касае за работа срещу БПЦ, е съмишленик на професора – агент.

Защо като смирен православен християнин не можа да потисне огорчението си от избора на Знеполски епископ Николай за Пловдивски митрополит и забравяйки, че е държавен служител, го приветства при избора му със слово, изпълнено със злоба и омраза. Не се ли засрами, че пред него стои Първойерархът на БПЦ Негово Светейшество патриарх Максим.
Не е ли липса не само на срам, но дори на елементарно възпитание да употребява за един дълбоко уважаван наш митрополит книжовник и молитвеник израза „вбабичосалия се свето – Сливенски митрополит Иоаникий”…

И накрая, ние, свещенослужителите на Пловдивска епархия се обръщаме към агент Ангелов - проф. Иван Желев с въпрос, на който настояваме той да отговори официално, а именно самият той, основният противник на българското архонство, архонт ли е на Цариградската патриаршия и ако е, би ли се отказал публично от това си отличие?

Тук е мястото да попитаме онези наши събратя, които редовно участват във форумите на „Двери…”, възприемат ли се такива, каквито описва българското свещенство един от участниците в дискусията за архонтството г-н Светослав Ангелов: „Свещенството в БПЦ понастоящем като цяло е без сериозно образование, без християнска доблест и дръзновение, трапезни събеседници с „широки разбирания” по коктейли и нисши жреци – работни пчелички, събиращи не души, а пари за свещи”. Същият господин с гордост се хвали, че бил нарекъл един свещеник мижитурка и осъжда друг, че защитил своя събрат.

Г-н Светослав Ангелов, за вас обидата на свещенослужител доблестна постъпка ли е?

Бихме искали да припомним няколко факта от църковната история и практика.
За начало на свободното и открито храмостроителство можем да приемем годините след приемането на Миланския едикт през 312 г., с който християнството става разрешена религия в Римската империя. И не случайно най- активното храмостроителство се извършва по светите места – Палестина и Иерусалим, свързани с живота и проповедта на нашия Господ Иисус Христос. Основоположник на това дело е св. равноап. царица Елена. Оттогава досега навсякъде, където има нужда и живеят православни християни, се изграждат православни храмове за прослава на Господа Иисуса Христа, Пресвятата Му майка и Божиите угодници – светиите.

В ктиторството участват всички – и бедни, и богати. Ценна е и последната лепта на вдовицата, но и по-значителното дарение на онзи, на когото Господ е наспорил.

Основни инициатори за построяването и създатели на старите пловдивски църкви са пловдивските чорбаджии. Богатите търговци и събирачите на данъци за кого?...за Османската империя…Ние днес се радваме на тези църкви и в тях се възнасят постоянно молитви за ктиторите им…

Разбира се, че в дарителството не бива да се търси земна награда, но не само в Рилския манастир, но и в много други наши манастири сред образите на стотиците светии, кротко в някой ъгъл можем да срещнем и ликовете на ктиторите. Никой никога не е възроптавал срещу
това.

Православната църква е постановила по време на Великия вход на Светата Божествена Литургия да се възглася молитвено прошение и за ктиторите.

Днес благодарение на ктиторството, а не на купуването на индулгенции, е налице православният храм „Преображение Господне” в ЖК „Тракия” на гр. Пловдив. Служещите в него свещеници, енориашите и всички, влизащи в него за молитва, също са добри православни християни. Смутени и огорчени, че за пореден път едно добро дело, значимо за много и хиляди миряни, каквото е изграждането на нов православен храм, е очерняно от хора, които претендират, че редовно се изповядват и причастяват със светите Христови тайни – Тялото и Кръвта Господни.

Обични братя и сестри,

Св. Синод на БПЦ – Българска патриаршия ясно е определил правилата по които да бъдат отличавани с, подчертаваме, „почетното звание „архонт” онези, които са допринесли с „видими, доказани и направени публично достояние заслуги по подпомагане дейността на Православната църква на територията на БПЦ. Такива заслуги могат да са: изграждане на нови храмове, обслужващи духовните потребности на голямо множество миряни…”…Такъв, какъвто е случаят с г-н Петър Манджуков и неговото дарение за построяването на храм „Преображение Господне”.
За всеки човек, лишен от злоба, завист и прелъстителна гордост, е видно какво е направено с неговото дарение. Новият храм е видим за всички.

В заключение ние, долоподписалите се свещенослужители от Пловдивска епрахия, категорично заявяваме, че заставаме зад нашия достоен архипастир Негово Високопреосвещенство Пловдиския митрополит Николай и напълно подкрепяме решенията на Пловдивския епрахийски съвет и Светия Синод на БПЦ за отличаване на основния дарител на храм „Св. Преображение Господне” в ЖК „Тракия” г-н Петър Манджуков за „Архонт на Пловдивската епархийска църква”.
Свещенството на Пловдивска епархия,
/следват подписите/


Редактирано от Eжkoнт на 04.07.12 08:46.



Тема Съгласно Уставанови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Eжkoнт (грехонтос)
Публикувано04.07.12 08:39



Понеже множество пъти някои се опитваха да "докажат", че бил потъпкан Устава на БПЦ - а никой не каза как и къде точно - то нека тези хора най-сетне се запознаят с Устава, и в контекста на даването на отличия, особено с член 58, т. 23 и чл. 81.

Съвсем резонно е Св. Синод на БПЦ "да дава църковни отличия (офикии);", понеже това е част от Правомощията му, приети в/с Устава на БПЦ в чл. 58, т. 23, - Устав на една поместна църква, който е независим от Устава на Вселенската Патриаршия и на всяка друга църква

А, в чл. 81., е постановено, че:

(1) Епархийският митрополит като апостолски приемник има духовната, църковната и административната власт в епархията. Той има цялата пълнота на йерархическата власт в делата на вярата и нравствеността, свещенодействието и пастирската грижа.
(2) Епархийският митрополит управлява епархията си съгласно разпоредбите на свещените канони на Православната църква, настоящия Устав и решенията на Светия Синод.
(3) На епархийския митрополит принадлежи правото на инициатива и ръководство във всички области на епархийския живот.


Редактирано от Eжkoнт на 04.07.12 08:39.



Тема За храма в ж.к "Меден рудник" - по 6 стотинкинови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Eжkoнт (грехонтос)
Публикувано04.07.12 09:05



Гледах по телевизията предаване за строежа на храма "Св. Николай Чудотворец" в ж.к "Меден рудник" гр. Бургас. За довършването му са необходими още 2,5 милиона лева. Един мъж от настоятелството каза, че в квартала живеят около 90000 човеци. Подтекстът бе, че строежа на такъв голям храм е оправдан, понеже кварталът е голям, че е населяван от десетки хиляди християни.

Ако не 90000 - ако 40000 там са християни, и ако тези 40 хиляди са 10 хиляди домакинства, то за довършването на храма се падат по 250 лева на домакинство. От началото на строежа - 2 октомври 2008 - са изминали над 1000 дни (по-точно, 1300). Ако всяко домакинство бе заделяло по 25 стотинки на ден (след 300-я ден) - сиреч, по 6 стотинки на човек, досега - за 1000 дни - да си бяха построили храма.

И ако сега, се появи някой чОрбаджи - или, казано по новому, някой бизнесмен (мутра, биха просъскали някои) - който ще дари 1 милион лева, например, то най-малкото ще заграчат, че видите ли,

.

А да заделяш по 6 стотинки на ден за строеж на храм в продължение на 1000 дни, е много по-малко и от ухапване на бълха, особено, ако си загрижен, ако си съпричастен, ако те е еня за Вярата и за собственото си спасение. Ако не, то и 1 стотинка ще ти свиди да заделяш и ще те заболи, ако даряваш не от сърце, независимо че ухапването е далеч по-безобидно от това на бълха.


П.П. И нека никой не смее да твърди, че от тези 40000 души немалка част ще са дали своята лепта. Да, някои са дали подобаващо - те са малцинство - докато болшинството от дарителите са заделили много по-малко от 6 стотинки.


Редактирано от Eжkoнт на 04.07.12 09:23.



Тема Re: За храма в ж.к "Меден рудник" - по 6 стотинкинови [re: Eжkoнт]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано04.07.12 10:47



Очевидно този храм никому не е нужен.

Per warez ad scientiam


Тема Re: За храма в ж.к "Меден рудник" - по 6 стотинкинови [re: Гepиcъм]  
Автор Kossoman ()
Публикувано04.07.12 11:20



Не си прав. Очевидно не е нужен на въпросните 40000, щом не са отделили по 6 стотинки, но е нужен на някой, който е отделил доста по-крупна сума. За какво точно му е нужен е съвсем друг въпрос.





Тема Смехориинови [re: Eжkoнт]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано04.07.12 12:41



Подписали са, зер, защото владиката е феодал в епархията си и горките попове ги е страх за работните им места. Да имаха синдикат, щеше да види той една декларация без пукнат подпис отдолу.

А Манджуков е толкова възрожденски ктитор, колкото аз съм арменец.

Не, сериозно. Очарован съм от твоята лоялност към безумни каузи. Ако живеехме в шевернайсети-усурнайсети век, всичко щеше да си е на мястото.
Идва, значи, господарят деспот Манджукий в крепостта Пловдив, посреща го там господарят архиепископ Лимузиний, сядат на трапеза. После Манджукий подарява сума ти перпери на Лимузиний, а той пък обявява Мавджукий за велик дарител, приятел на Бога и братовчед на свети Мина (да речем). Някой от народа се подсмива на тия великонаграждения, идват хората на Лимузиний и го понабиват. Сетне всички попове от града ся собират в катедралата и шумно акламират владиката и господаря деспот. Най-слабо акламиращите попове също биват понабити. Накрая идва хронистът Таралежий, който е придворен на Лимузиний - и пише една блестяща повест по въпроса. Църквата - възвеличена, ктиторът - прославен, всенародно веселие, а от небето Бог кима доволно. И, вече обратно в двайсет и първия безбожен век, изучаваме това владикоугодно сочинение като връх на старобългарската книжнина и ценен извор за обичаите на прадедите.

За щастие на нормалните хора, не сме в ония времена. Впрочем, какви ги разправям? Още в Средните векове е имало презвитер Козма, който да изобличава лимузиниевци, манджукиевци и прочие лицемери.

Повече лая



Тема За храма в ж.к "Меден рудник" - по 6 стотинкинови [re: Eжkoнт]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано04.07.12 13:03



Нали нещата не става със стотинки? Сега пък по 25 щели да стигнат. Ти не можеш ли да твърдиш два пъти поред едно и също нещо?

Гледам и в съседната тема, че се позоваваш на Устава на БПЦ като адвокатин (нищо против адвокатите, впрочем). Спомням си как по подобен начин се позоваваше на правиата на клубчето, когато ти изнасяха и как ги пренебрежваше, когато не ти изнасяха. В единия случай трябваше да се спазват правилата , а в другия - който настояваше за същото, се оказваше "книжник и фарисей". Според мен същото се отнася и до Устава на БПЦ. Ти би го презрял, ако така ти щукне на гъвкавата сталинистка съвест.

Както и да е, не си ти този, дето ще прецени кой, кога и колко дава или не дава. Тук не ни е работа нито да се фукаме, нито да се самобичуваме. Никой от нас тук не е Манджуков (и слава Богу). Никой от нас не е и дядо Добри (и жалко за нас). Но съм сигурен, че всеки си плаща и свещите, и требите, а от време на време заделя по нещо и отгоре. Според възможностите. във всеки случай в Евангелието и Деянията пише ужасни неща за показно даващите богаташи и добри неща за бедните вдовици с двете стотинки. Пък и вярата или съвестта не опират до едните храмови постройки, колкото и да има защо да ги ценим.

Тъй че се засрами, млъкни и иди да се молиш заради всички простотии, които издрънка дотук.

Повече лая



Тема Re: За храма в ж.к "Меден рудник" - по 6 стотинкинови [re: Kossoman]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано04.07.12 13:14



За парлама. Частен параклис на обществено място - в стил "аз мога".

Повече лая



Тема Re: За храма в ж.к "Меден рудник" - по 6 стотинкинови [re: ъглишв]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано04.07.12 13:52



"Тъй че се засрами, млъкни и иди да се молиш заради всички простотии, които издрънка дотук." (ъглишв за Ежко)

Е как, за Ежко клубното му участие в подкрепа на архонтската афера е един от звездните мигове в живота му - на гребена на вълната на общественото клубно внимание е, верноподаник на Галактион и Николай, защитник (до саможертвеност - самооплюване) на архонтправославието!...



Тема Re: За храма в ж.к "Меден рудник" - по 6 стотинкинови [re: _maycal]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано04.07.12 14:15



"Архонтправославие" -> архонтославие

Per warez ad scientiam


Тема С един замах срина всичките свещенослужителинови [re: ъглишв]  
Автор Eжkoнт (грехонтос)
Публикувано04.07.12 17:09



Нали казваше, че уважаваш свещениците, щото измежду тях има добросъвестни, има истински христови мъже. Е, с това си изказване, ти просто натири пловдивдсиките свещенослужители като недостойни, като някакви си там мижитурки. точно такова изказване показва едно: че се имащ за виждащ, а всъщност слугуваш на пристрастията си, на предубеденостите си, и хич не те е еня, дали има и един доблестен свещенослужител в пловдивска епархия - за теб са някакви безгласни букви, някакви мижитурки, някакви отрепки. . .

Впрочем, стани първом презвитер, после стигни достойнството на презвитер Козма, и тогава се сили да изобличаваш. иначе, твоето "изобличение" не е нищо повече "от препълнено сърце говорят устата. . .".




Тема Re: С един замах срина всичките свещенослужителинови [re: Eжkoнт]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано04.07.12 17:23



Ами, напротив, жал ми е за поповете и знам, че много от тях са свестни мъже, но потиснати мъже. Бас държа (пък и го знам от първа ръка), че и на много от тях им кипи отвътре заради безчинствата на калугерската владищина, но, нали, пусто, семейства трябва да гледат...

Повече лая



Тема Майк,нови [re: _maycal]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано04.07.12 17:25



поздравления, ти роди нов безсмъртен лаф - архонтправославие. Дай направо да го съкратим до архонтославие. Привържениците му могат направо да се регистрират като отделно вероизповедание.

Повече лая



Тема Re: За храма в ж.к "Меден рудник" - по 6 стотинкинови [re: Гepиcъм]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано04.07.12 17:26



Направо нова религия. Мутрославие може да й е второто име.

Повече лая



Тема Re: За храма в ж.к "Меден рудник" - по 6 стотинкинови [re: ъглишв]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано04.07.12 17:51



Навремето руснаците даваха примери как лошите западняци им крадели откритията. Става с постепенна подмяна, например откривател на радиопредаването бил Попов, после в западната преса Попов-Маркони, после Маркони-Попов, и една крачка само до Маркони :)

Та и тук, от православие, с малки крачки стана архонтославие... И Бог отива в папката в архива. Но наш Ежко по навик се кланя на каквото му се подаде.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Смехориинови [re: ъглишв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано04.07.12 20:43



За съжаление в списъка видях имената на двама мои братовчеди и на един от племенниците ми. Подписали са се ради хляба, горките, че на село друг занаят си нямат.



Тема Re: Смехориинови [re: Kossoman]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано04.07.12 21:17



Това имам предвид. Разбирам ги, хората.

Повече лая



Тема Re: С един замах срина всичките свещенослужителинови [re: ъглишв]  
Автор Eжkoнт (грехонтос)
Публикувано04.07.12 21:35



Не познаваш сърцата на всичките свещеници, та да се пишеш за авторитет. Така че, както и да въртиш и сучеш, всичкото твое "виждане" си е чиста проба пристрастие - сиреч, мъгляви предубедености, "виждане" в суетня, в слепота. А и тези, които визираш, с които си говорил "на къс пас", като нищо ще да са си предубедени като теб - живуркащи хорица, които не смеят да говорят открито - не и лице в лице - а мижитуркат зад гърба, злословейки. Да, такива като вас са именно мижитурките, които нямат мъжеството, нямат смелостта да се изпарвят лице в лице срещу дядо Николай.

Впрочем, ако наистина си мъж, ако наистина си честен, ако наистина търсиш с дух и с истина, срещни се с дядо Николай и му кажи онова, което споделяш тук, в този форум. И не забравяй, да си сложиш табелката с надписа "Повече лая". Не, че ще му е необходима, за да те разбере, де.


Редактирано от Eжkoнт на 04.07.12 21:58.



Тема Re: С един замах срина всичките свещенослужителинови [re: Eжkoнт]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано04.07.12 21:55



Познавам достатъчно свещеници и не съм идиот. Колкото до това какво и пред кого говоря, то е като даването - не ми е работа да ти давам сметка, нито да се хваля, нито да се окайвам тук. А ти, драги, дрънчиш на кухо, както само зле усвоената реторика дрънчи.

Повече лая



Тема Срещни се с дядо Николай и му кажинови [re: ъглишв]  
Автор Eжkoнт (грехонтос)
Публикувано04.07.12 22:00



Редактирах постинга си.

Срещни се с дядо Николай и му кажи онова, което се осмеляваш да говориш тук зад гърба му. Така е честно.




Тема Re: Срещни се с дядо Николай и му кажинови [re: Eжkoнт]  
Автор starless (минаващ)
Публикувано04.07.12 22:12



Хахаха, лесно е да се каже "срещни се", но това е една осоооообено трудна задача, почти нямаш шанс, още едно доказателство, че въобще не си наясно за какво иде реч.



Тема Re: Срещни се с дядо Николай и му кажинови [re: Eжkoнт]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано04.07.12 22:21



Хехе, ти обаче пак си нахалстваш.

Повече лая



Тема Re: Срещни се с дядо Николай и му кажинови [re: ъглишв]  
Автор Eжkoнт (грехонтос)
Публикувано04.07.12 22:42



Ти се моли, ако наистина си мъж, ако наистина си христов, и тогава няма начин това да не се случи. Верую. А ти ?

П.П. Виж как нашите волейболисти - сега, в този час - се бият мъжки на терена срещу Германия - ето ни пример.


Редактирано от Eжkoнт на 04.07.12 22:56.



Тема Ами, слаба ни/ти е вярата,нови [re: starless]  
Автор Eжkoнт (грехонтос)
Публикувано04.07.12 22:49



Ами, слаба ни/ти е вярата. Ако търсиш да се срещнеш в суетните си предубедености, това няма как да се случи. Ако пък търсиш с истинска вяра, то Сам Господ казва: "Искайте, и ще ви се даде, търсете, и ще намерите, хлопайте, и ще ви се отвори. . . защото всеки който иска, получава, и този, който търси, ще намери, и на тогова, който хлопа, ще му се отвори. . ."

И още казва Господ: "В с и ч к о, каквото поискате в молитва с вяра, ще получите".

И на друго място казва, че З Л Е просиме - сиреч, лукаво.

Ако ти би бил истински ч и с т молитвеник застанал пред Всечестното Лице на Господа, то с лекота ще можеш и планини да преместваш, значи. Така че, нека не търсим проблемите другаде, а най-вече у себе си.

В отговор на:

Хахаха, лесно е да се каже "срещни се", но това е една осоооообено трудна задача, почти нямаш шанс, още едно доказателство, че въобще не си наясно за какво иде реч.








Редактирано от Eжkoнт на 04.07.12 23:01.



Тема Първи са сложили подписите си 45 свещеници от граднови [re: Kossoman]  
Автор Eжkoнт (грехонтос)
Публикувано05.07.12 13:33



"Свещениците от цялата пловдивска епархия единодушно приеха декларация в защита на Митрополит Николай и неговата позиция за архонството. Първи са сложили подписите си 45 свещеници от град Пловдив, следвани от колегите си от останалите енории. Пловдивският владика подчерта, че щом б о л ш и н с т о в о т о от Светия синод е взело решението за даване на почетното звание „архонт”, то останалите трябва също да го изпълнят."

Нищо друго да нямаше, това е предостатъчно. Оттук насетне всяко непослушание е проповед за О Т К Р И Т А борба за прокарване на анархия, на безредие, на безчинство.


Редактирано от Eжkoнт на 05.07.12 13:35.



Тема Re: Първи са сложили подписите си 45 свещеници от граднови [re: Eжkoнт]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.07.12 14:23



Мда, не ти ли прилича това на най-тъмните години на комунизма, когато всички вкупом гласуваха, и всеки несъгласен беше враг на народа?

И пак стои ктиторският въпрос - след като на Манджуков беше дадена несъществуваща титла, той архонт ли е или не е? И ти какво защитаваш - своеволието на Николай да раздава фалшификати?

Ежко, държането на статуквото вече почти е убило православието, поне в България. Останалото от него е силно беззъбо...

Per warez ad scientiam


Тема Re: Първи са сложили подписите си 45 свещеници от граднови [re: Eжkoнт]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано05.07.12 18:18



Нищо друго да нямаше, това е предостатъчно. Оттук насетне всяко непослушание е проповед за О Т К Р И Т А борба за прокарване на анархия, на безредие, на безчинство.



Не ти ли омръзна да лъжеш хората, че имаш нещо общо с вярата в Бога? Ти дори не я разбираш.



Тема Re: Първи са сложили подписите си 45 свещеници от граднови [re: Aлиca.]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.07.12 18:30



Той бърка робското чинопочитание с вярата в Бога май.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Подписка с/щу миряните, които са против ктиторствонови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Ejcon (Groscon/Галфон/)
Публикувано06.07.12 13:10








Тема Re: Първи са сложили подписите си 45 свещеници от граднови [re: Гepиcъм]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано06.07.12 14:03



Не, просто е суетен.



Тема Re: Първи са сложили подписите си 45 свещеници от граднови [re: Aлиca.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано07.07.12 19:24



+1





Тема Много обиди по адрес на Ежко са хвърлени туканови [re: Eжko Бeжko]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано07.07.12 20:43



които не би трябвало да допускам ама и аз дрема на моменти.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.