Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:53 27.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Априлско въ(з)стание  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано21.04.12 14:45



Бог да прости.

"...Почакахме около един час и като видяхме, че с хитрост не ще може да се направи нищо, аз обявих открито на възхитените каменски въстаници своята мисия и целта на дохожданието ни в селото им. Казахме им, че селото непременно трябва да се изгори, затова да си изнесат едно-друго, защото нямаме време да чакаме. Тая новина порази като гръмотевица нашите селски братя, които не можеха да си обяснят що значи това и дали сериозно говорим ние?

- Че и това имаше ли го в сметката - говореха тия нажалено и се споглеждаха един други. - Времето няма да бъде все така топло; утре ще дойде зима, где ще да се приберем с дребните си деца?...

Ние им разправихме, че имало уж кой да се грижи за всичко това, а те трябвало да слушат само какво им се заповядва; че свободата била по-скъпа от къщите и добитъка и че ако сме оставили селата здрави, щели сме да спомогнем на неприятеля. Празни приказки! Българинът не се лъже. Смърт е за него всякаква свобода, която не е свързана с къща, покъщнина, нива, лози и дърт пелин.

Не бях свършил аз още своята убедителна реч, когато един от присъствующмте селяни, човек на 60-годишна възраст, извика със сълзи на очите: „Да бъде!“ Това каза той и изтърси запалената си лула върху покрива на своята собствена къща, гдето, като духна няколко пъти, сухата тръстика пламна опустошително.

- Жертва на Бога и на християнията! - прибави той, когато заплющя вече зданието, и за да усили още потече огъня, плисна върху му котела с ракията, която държеше в ръката си и която беше изнесъл нас да черпи!..."



Тема Re: Априлско въ(з)станиенови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано21.04.12 23:07



Бог да прости.

Повече лая



Тема Re: Априлско въ(з)станиенови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано23.04.12 15:35



Навремето останах с впечатление, че апостолите - вероятно Бенковски на първо място, са лъжели съзнателно, че е уговорена решителна помощ от страна на Русия и от други (?) държави. Предполагам, че версията е била - да се започне въстанието, а външни сили да го използват като претекст за обявяване на война на Турция. Не знам каква е тезата на сериозните историци, които гледат на историята като наука, а не от позициите на патриотичен и героичен патос. Ако има истина в това, което пиша, тя не умаловажава подвига на въстаниците. Все пак, всякакви детайли в подобни грандиозни обществени и лични събития могат да имат решаващо значение. Друго, което е особено характерно е това, че по правило подбудителите и водачите на такива изяви са хора, които имат да губят по-малко, отколкото повечето от онези, които тръгват след тях.



Тема Re: Априлско въ(з)станиенови [re: _maycal]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано23.04.12 16:13



Идеята на въстанието не е някаква победа, а само това - да се окървави България до степен, че дори Англия да не може да възрази, когато Русия се нахвърли върху османците. В този смисъл въстанието успява.

Повече лая



Тема Re: Априлско въ(з)станиенови [re: ъглишв]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано23.04.12 20:36



Абе добре, че не е имало ББС и СНН тогава.



Тема Re: Априлско въ(з)станиенови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано24.04.12 02:45



да, иначе щяха да запазят на лента масови самоубийства пред погледа на учудения аскер..



Тема Re: Априлско въ(з)станиенови [re: _maycal]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано24.04.12 02:47



авремето останах с впечатление, че апостолите - вероятно Бенковски на първо място, са лъжели съзнателно, че е угов

Пропуснал си по-важното за Бенковски. Страстен кафеман бил (тамън по твоята част).



Тема Re: Априлско въ(з)станиенови [re: spanishcaravan]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано24.04.12 18:52



"Пропуснал си по-важното за Бенковски. Страстен кафеман бил (тамън по твоята част)."

Не съм го пропуснал - пише го в книгата на Юлиан Караджов. Пиел е по 20 кафета на ден и го е гонела параноя поради интоксикацията с кофеин!



Тема Re: Априлско въ(з)станиенови [re: _maycal]  
Автор ъглишв (Демодератор)
Публикувано25.04.12 23:45



Странно. Мен например от турски кафенца само на пашалък ме избива. А ако правех революция, сигурно и без тях щях да съм параноичен.

Повече лая



Тема Re: Априлско въ(з)станиенови [re: ъглишв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано30.04.12 18:54



Вярно си е. Все пак интересно, кой е замислил тази идея.

Пък и добре че не са я окървавили България колкото Армения. Все си мисля, че ако Левски беше останал жив, щеше по-умно да го организира.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.