Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:09 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема А за оня ден и час никой не знае, а само Отец  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано02.02.12 16:19



"А за оня ден и час никой не знае, нито небесните Ангели, нито Син, а само Отец." (Марк, 13:32).

Син Божий има две природи, а с това и две воли - Божествена и човешка. Той напълно и всецяло подчинил човешката си воля на Божествената, бидейки послушен до смърт, и то смърт кръстна. И макар че е можел да пожелае чашата да го отмине, и с това ние да не бъдем спасени, Той е пожелал със смъртта Си смъртта да победи зарада нис, човеците, заради нашето спасение.

Свети Иоан Дамаскин казва твърде интересни неща относно двете природи, двете воли в "Точно изложение на православната вяра". Ето едно оттях:

Глава 13. За свойствата на двете природи.

Като изповядваме, че Единият и Същ наш Господ Иисус Христос е съвършен Бог и съвършен човек, твърдим, че Той притежава всичко, което и Отец притежава, освен неродеността, и притежава всичко, което първият Адам е притежавал, с изключение на греха, тоест (притежава) тяло и словесна и разумна душа.

Твърдим също, че в съответствие с двете природи Той притежава двойни свойства, принадлежащи на двете природи: две естествени действия - божествено и човешко, и две естествени свободи - божествена и човешка, както и мъдрост и знание - божествени и човешки.

Бидейки единосъщен на Бога и Отца, Той свободно желае и действа като Бог. Но бидейки единосъщен и на нас, Той свободно желае и действа и като човек. Защото Негови са чудесата, Негови са и страданията.

"А за оня ден и час никой не знае, нито небесните Ангели, нито Син, а само Отец."

Затова, в този момент - времето преди Кръста, преди Възнесението - все едно не казва ли:

Аз, по човешки ви казвам, че не зная Деня и Часа на Второто Ми Пришествие, и човешката ми воля не ж е л а е да узнава,- понеже такава е Божията воля, на Която Съм послушен до смърт - за да може да Ми бъдете подражатели, та никой да не гадае върху това. Но като Господ знам всичко, но не ви казвам, за да бъдете постоянно будни вие, хората, от всяко едно поколение, та чак до свършека на света. Иначе, ако ви кажа, то няма да е за ваша полза. Сега ви давам признаците на Второто Ми Пришествие и това е предостатъчно. Ето, ида с к о р о.


И тъй, бъдете будни, понеже не знаете, в кой час ще дойде вашият Господ.[Мате,24:42]

- - -

Какво мислите по темата ?


Редактирано от Ежко на 02.02.12 16:29.



Тема Re: А за оня ден и час никой не знае, а само Отецнови [re: Ежко]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано02.02.12 16:26



Eжко,
една тем аили каквото и да е съчинение има тема,типология / източници / и проблематика.
Тема и типология си дал.
Къде е проблематиката?



Тема Понеже Му приписват незнание, това е проблематикатнови [re: lezig]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано02.02.12 16:32



Понеже, цитирайки точно тези думи голяма част от хора, смятащи се за християни, правят тълкувание, че Христос наистина не знае ДЕня и Часа на Второто Си славно Пришествие, а това е пълен абсурд. Това е проблематиката.




Тема Re: Понеже Му приписват незнание, това е проблематикатнови [re: Ежко]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано02.02.12 16:36



А, сега вече съм светнат.
Напълно се солидаризирам с теб.
Обратното твърдение го намирам за абсурдно или казано с терминологията на Църквата - плътско мъдруване.



Тема Re: Понеже Му приписват незнание, това е проблематикатнови [re: Ежко]  
Автор geri® (циник)
Публикувано02.02.12 17:07



"А за оня ден и час никой не знае, нито небесните Ангели, нито Син, а само Отец."

Лъже ли? Ако не лъже, какъв абсурд виждаш?

Лъже ли?



Тема Ако препишем незнание, то и Евангелиетонови [re: geri®]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано02.02.12 17:38



Син Божий, бидейки Господ Вседържител, как така пита: "кой се допря до Мене ?" (Лука, 8:45) - нима не знае ?

Или, за Лазар - когато отива във Витания, пита: "де сте го положили ?" (Ин.11:33) ?
Ала ето, още преди да отиде, казва: "Лазар умря; но радвам се за вас, че ме нямаше там, та да повярвате; но да идем при него и ще го възкреся."

Защо един път показва неща, които не само знае, че се случват, но и показва че знае неща, които предстои да се случат ? А друг път казва тъй, щото сякаш не знае, и пита ? После - при случая с Лазар - след като прави невъзможното за човеците: възкресява го, - после казва: "разповийте го и оставете го да ходи". Та нима Господ е безсилен да го разповие ?

когато Господ пита: "Адаме, где си ?", нима пита поради незнание ?

о. Г. Десподов казва :

Ако препишем незнание на Христос, то трябва да признаем, че Христос (Словото, Бога) не знае. Тогава внасяме потенциална възможност за извършване на грях от Бога и делото на нашето спасение е случайност. Христос никога не се е колебаел и никога не е извършвал избор с предшесваща борба на мотиви. Ако приемем, че Христос не е знаел, то Евангелието съдържа предположения, а не Божествената истина.




Тема Може ли онзи, Който е Отец на вечносттанови [re: Ежко]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано02.02.12 17:41



[Исаия,9:6] Защото Младенец ни се роди - Син ни се даде; властта е на раменете Му, и ще Му дадат име: Чуден, Съветник, Бог крепък, Отец на в е ч н о с т т а, Княз на мира.

Може ли Онзи, Който е "Първият и Последният", "Началото и Краят", "Алфата и Омегата" - Бащата на Вечността - Онзи, Който е извън времето - може ли да препишете незнание относно времето, което е само една част от Неговите творения ?


Редактирано от Ежко на 02.02.12 17:42.



Тема Re: Ако препишем незнание, то и Евангелиетонови [re: Ежко]  
Автор geri® (циник)
Публикувано02.02.12 18:01



Ежко, цитираш един текст в който е казано че не знае. След което почваш да си правиш свободни съчинения - как можел да не знае. Или текста е лъжа, или не знае - друг избор няма. Не виждам място за свободнии съчинения без смисъл.

Не допускаш ли че част от текстовете в Библията може да са лъжа?



Тема Re: Ако препишем незнание, то и Евангелиетонови [re: geri®]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано02.02.12 19:16



Не е лесен май тоя пасаж. Православието приема, че Бог Отец и Бог Син са тъждествени по същност, но имат ипостасни свойства. Например ипостасното свойство на Бог син е че е роден предвечно от Бог Отец. Може би не трябва да стигаме по очевидно грешната теза за взаимозаменяемост на Ипостасите. Догматът за Троицата е затруднявал и големите богослови...



Тема Re: Ако препишем незнание, то и Евангелиетонови [re: нблдтл]  
Автор geri® (циник)
Публикувано02.02.12 20:56



Отец и Син са тъждествени по същност, но са различни личности. Така както аз и ти сме тъждествени по същност, материални сме, но сме различни по фактология. Не виждам някакви проблеми тука.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.