Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:02 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Няма ли да се намери модератор...  
Автор Kossoman ()
Публикувано27.01.12 21:33



... който да банне идиота Тимотей? За срок до края на света.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Kossoman]  
Автор Дeя ()
Публикувано27.01.12 21:42



Всички сме идиоти.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Kossoman]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано27.01.12 22:20



Мислиш ли, че това би го променило?
Ще ти отговоря, както навремето Фамулус ми отговори, когато се възмущавах от реакцията на един от клуба: " След като Господ го търпи, кои сме ние,че да не го търпим?"



Тема Данови [re: Дeя]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано27.01.12 23:05



Но видимо, някои се имат за виждащи, а пък ние - за по-вече и даже най- виждащи

В отговор на:

Всички сме идиоти.







Тема А, ако Господ ни привика преди Тимотей ?нови [re: Kossoman]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано27.01.12 23:19



А, ако Господ ни привика преди Тимотей ?




Тема Фам, наблюдател,нови [re: Kossoman]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано28.01.12 01:30



най-малкото в темата за децата имаше много остра размяна на реплики, която би трябвало да се поизчисти. Ужасно е да има такива грубиянщини.

колкото до бановете - понякога това не е наказание, а полезна мярка и за самия баннат, когато почне да проявява форумна зависимост.

Както и да е, сега съм къркан, утре на трезва глава нещата може да изглеждат по-добре :) Сещам се, че като бях малък, баща ми казваше да се моля на ангела-хранител да бди над мен докато спя. Беше много уютна детска мисъл - че ти си се унасяш под одеялата, топло ти е, а някъде наблизо седи един здрав ангел и гледа мило към тебе, а строго наоколо. Дайте сега да спим и стига глупости, че да не изгоним ангелите.

Коля и беся



Тема Re: Данови [re: Ежко]  
Автор izz (пристрастен)
Публикувано28.01.12 01:54



Ежко, "повече" е една дума, без тире. Пишеш си я така навсякъде и ми вади очите.

"по" се пише отделно само ако е частица за образуване на сравнителна степен: "добър, по-добър, най-добър". Повече не е сравнителна степен на "вече".

Не се заяждам, просто искрено страдам

.Помогни ми!

Редактирано от izz на 28.01.12 01:56.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Kossoman]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано28.01.12 08:48



Дължа ви извинение, в последните два-три дни нямах време за форума.

Изтрити са две от скандализиращите реплики на Тимотей. Не искам да влизам в ролята на морален цензор. Но някои неща са абсолютно недопустими от чисто човешка гледна точка. Моля уважаемия Тимотей да внимава в изразите си.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: нблдтл]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.01.12 10:03



Аз всъщност го номинирам за бан не по конкретен повод, а за цялостното му форумно творчество. Смятам, че отдавна го е заслужил.



Тема Да, когато е наречие за временови [re: izz]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано28.01.12 10:44



Когато е наречие за време - да. Но когато е наречие за количество - сравнителна степен, то е същото като много, по-много, най-много. Така е било в старобългарския, такава е и логиката при степенуването.


Виж тук:



И

В казаното от мен: "Но видимо, някои се имат за виждащи, а пък ние - за по-вече и даже най-виждащи"

видимо става дума за степенуване. На мястото на "по-вече" (виждащи) спокойно можем да сложим "по-много", или "по-големи". Последните се пишат задължително с тире.


Редактирано от Ежко на 28.01.12 10:48.



Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Ежко]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.01.12 10:55



Ежко, понеже и аз съм ти поставял въпроса за спазването на съвременен български правопис, препоръчвам ти да обсъдим проблема с тирето, а и с използването на главни букви в съответния клуб -

. Там пишат някои много ерудирани и добронамерени специалисти. По-етично би било темата да я поставиш ти, но ако имаш някакви съображения бих го направил и аз.



Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Ежко]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.01.12 11:34




....самото то със значение „повече“

Фразеологични изрази
още повече - много повече, допълнително. Напр.: Това ме ядосва още повече.
още повече, че (съюз) - на по-голямо основание, тъй като освен това. Напр. : Никой няма право да се държи грубо, още повече, че той е публична личност.

Нищо, ти продължавай да се излагаш.



Тема Кауза Пердутанови [re: Kossoman]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.01.12 11:36



Синоними на думата упорит:

непокорен, непослушен, опърничав, неотстъпчив, непреклонен, корав, неумолим, неукротим, недисциплиниран, буен, вироглав, твърдоглав, ни се води-ни се кара, чепат, дебела глава, инат, като рак на бързей

непримирим, амбициозен, амбициран, твърд, самонадеян, настойчив, настоятелен, фанатичен, непоколебим, самомнителен, несклоним, безкомпромисен, непревиваем, самоуверен, решителен

усърден, ревностен, напрегнат, неуморен, неуморим

верен, постоянен

гранитен, коравосърдечен

груб, закоравял, практичен, трезв

мъчен, труден, тежък

усилен, изморителен

натрапничав, досаден, отегчителен, непоносим

делови, много бърз, енергичен, динамичен

непобедим, несломим

неподатлив, неподдаващ се

своеволен, догматичен, недопускащ възражение

издръжлив, с висок дух, траен, строг

категоричен, рязък

непоклатим

своенравен, неразбран

целеустремен, целенасочен


Кауза пердута





Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Kossoman]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.01.12 11:47



Благодаря за "Правопис"-а. Не съм и подозирал, че има такъв клуб. Изненадан съм, че все още има хора, които болеят за грамотното изразяване на български. Като гледам телевизия, чета пресата и следя дискусиите в някои форуми, оставам с чувството, че по-голямата част от съвременните българи не се притесняват от неграмотността си. Между неграмотните слагам и себе си, но се срамувам, а и както казва Аби, още повече не съм обществена личност или т.н. "културен трегер", какъвто израз имаше в моята далечна младост.

Струва ми се, че най-основателно се повдига този въпрос за сетен път в този клуб, защото ние, православните, имаме призванието да сме светлината и солта на света



Преди време останах шокиран от една интересна статия на един отец - университетски преподавател, публикувана в сайта, силещ се да представлява българското православие, но без никаква корекция на скандалните граматични грешки.

Струва ми се, че един грамотен българин ще прояви предубеденост към неграмотността по български език и няма да обърне внимание към същността на текста. Прочее, да внимаваме, когато съблазняваме другите с недостатъчната ни грамотност в правилата на родната реч.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: lezig]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано28.01.12 11:53



Има право Фам, кои сме ние за да съдим. И заедно с това имаме и друга заповед "ако и Църквата не послуша, нека ти бъде като езичник". Господ не ни е призовал да търпим абсолютно всички.



Тема за ангелите и бановетенови [re: Mъглишeв]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.01.12 11:57



За бановете, наистина могат да са полезни, когато човек стане зависим от виртуалното пространство и си въобрази, че е голям авторитет и без неговите мнения някой клуб ще загите или участниците му ще останат непросветени. Единствената ми забележка е, че при наложен бан, би трябвало да проявяваме човешка етика, когато християнската съвест не е чак толкова добронамерена и да не одумваме баннатият, който не би могъл да се защити. Това е, което лично мен най много ме е съблазнявало - демонстрация на липса на каквато и да е етичност.

Колкото до ангелите, спомням си една проповед на покойния архимандрит Горазд на една тържествена служба в "Св. Александър Невски". Той имаше особен стил на проповед и още по-странна дикция. Когато се има предвид, че проповедите се декламират пред микрофон, ефектът може да се разгадае. Та в този ден присъстваше в диаконика (абсидната част на храма, който е коридор зад олтара) покойният архимандрит Методий, автор на книгата "Отец Йоан Кронщадски". Последният юродстваше и изведнъж прекъсна разговарящите владици с думите: "Тишина, слушайте как Горазд се кара с ангелите"





Тема кои сме ние за да съдимнови [re: нблдтл]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.01.12 12:03



В отговор на:

кои сме ние за да съдим




В частния си живот, да.

Когато поемем някакво послушание или задължение пред другите, тогава християнската етика задължава да се прекъсне съблазънта и отговорността е голяма. Ако Промисълът Божи допусне да не сме като другите, тогава от нас се иска пребиваване на Божествена стража! Във Вашия случай, задължението е клубът да не става проводник на съблазън. Уважението да е към всеки, но не може всеки да съблазнява всички останали.

Редактирано от Prokimen на 28.01.12 12:07.



Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Ежко]  
Автор izz (пристрастен)
Публикувано28.01.12 13:00



Ежко моля ти се да не си говорим небивалици. Няма на български дума "по-вече" не съществува просто. И статията на уикипедия е озаглавена "повече" без никакви тирета. Думата "вече" няма сравнителна степен. "Най-вече" не е превзъходна степен на "вече", а значи нещо съвесем друго-"предимно".

Трябвало е да кажеш: "ние се имаме за по- и най-виждащи", сравнителна и превзъходна степен на "виждам" не на "вече".

Не се казва и "по-много". Казва се "повече".



Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Ежко]  
Автор latschistein ()
Публикувано28.01.12 13:03



Ежко, грешиш. Научи се да си го признаваш!



Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: izz]  
Автор geri® (циник)
Публикувано28.01.12 14:31



Ежко е новатор в българският език, не му отнемайте това удоволствие :)
Той търси смисъл в разчленяването на сричките. Къде ли другаде се е скрил смисъла...?



Тема Re: кои сме ние за да съдимнови [re: Prokimen]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано28.01.12 14:34



Напълно сте прав. Както често напоследък.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Kossoman]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.01.12 14:46



А според мен не е за бан.
Каквото и да е мнението му, кокото и да не ни харесва, не е нарушил с нищо правилата на клуба.
Мисля, че дори не помня да е нанасял целенасочени лични обиди някому. Нито е тролствал.

Не съм му фен на теориите, но не бих го баннала ако бях модератор. Не виждам основание.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: нблдтл]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано28.01.12 14:53



Къде е Църквата в случая? Нали не мислиш, че този форум има амбицията да е догматична институция?



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: *abi*]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано28.01.12 15:29



Тролствал е, но както и да е.

Коля и беся



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: *abi*]  
Автор Дeя ()
Публикувано28.01.12 15:47



Браво, Аби!



Браво!



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Дeя]  
Автор latschistein ()
Публикувано28.01.12 16:19



Добре, Дея, според теб тялото боклук за изгаряне ли е? Боклук -> за изгаряне. Простичко го е казал старецът. Тялото е боклук, който трябва да се изгори. Съвсем християнско ми звучи. А на теб?



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: latschistein]  
Автор Дeя ()
Публикувано28.01.12 16:33



Тимотей полага много грижи за своето тяло, дори тук във форума ни е казвал кое е здравословно и кое - не. Не допускаш ли, че всеки един от нас може да сгреши и да се отклони? Невъзможно ли е?



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Дeя]  
Автор latschistein ()
Публикувано28.01.12 16:45



Допускам, разбира се. Само че не такъв е случаят. Или не не четеш редовно Тимотей или робуваш на някакви твои си сантименти към него. Тимотей неведнъж е изказвал абсолютно недопустими от православна гледна точка твърдения. Като почнем от това, че католическата църква също можела да дава светци, минем през търдението, че постът е по-важен от молитвата и се стигне до скорошното откровение, че всъщност човешкото тяло, което е храм Божи, всъщност е просто един боклук за изгаряне.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: *abi*]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.01.12 17:00



Както казах по-горе - можеш да приемеш предложението ми като оценка за цялостното му форумно поведение. Личните обиди не е задължително да са целенасочени, за да са обидни. А при Тими мненията, съдържащи обидни квалификации никак не са рядкост. Вярно е, че в троленето не може да се мери с Ежа, но чак пък да не троли... Базисното основание е, че присъствието му на пиедестал в клуб Православие е обида за интелекта на православните. Което за теб може и да е забавно де.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: latschistein]  
Автор Дeя ()
Публикувано28.01.12 17:07



Не, нямам сантименти към Тимотей, но Тимотей е на 70 г., много неща е видял и преживял. Смяташ ли, че на тези години ще му промениш вярата или изобщо можеш да го промениш!?


Мене ме дразнят обидите, които се сеят. Много ли е християнско да наречеш някого "идиот"?
Вместо да говорим по братски ще си избодем очите. За каква любов говорим?



Тема Църквата и клубътнови [re: lezig]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.01.12 17:51



В отговор на:

Къде е Църквата в случая? Нали не мислиш, че този форум има амбицията да е догматична институция?




Да разбирам ли, че клубът би могъл да е бордел, т.е. "Православен бордел"?

Многократно се е подхващала дискусия и са се изразявали мнения, че клубът не е догматична институция. Частично това е така и предполага, че всеки може да изразява своите лични виждания, но във всичко би трябвало да има мярка. Това е моето лично мнение. Понеже е клуб за диалог, това пък предполага, че няма да се заинатяваме да налагаме своите си виждания, а като благовъзпитани хора и не на последно място като вярващи в Бога хора, ще се вслушваме в реакцията на другите.

В моята критичност не бях помислил, че тя може да съблазнява. Беше ми отправен суров укор, който не ми даде мира дълго време, но в крайна сметка, трябваше да уважа факта, че начинът ми на реакция не е полезен за всички. Реших за себе си да уважа критичността към моята критичност, макар последната да е свидетелствала за искреност и истина. Не всяко човешко ниво позволява да се казват "голи" истини и чистосърдечни критики.

Въпросът е много важен. Етимологичното значение на "църква" е събрание. Прочее, клубът е в известен смисъл събрание = църква.

Според Христа, където са събрани двама или трима в Неговото име, Той Сам пребивава между тях. Прочее, има ли място където Бог не пребивава? Можем ли да се скрием от Бога в клуб "Православие"? Ако съзнаваме, че каквото пишем и мислим не е скрито от Бога, тогава питанката се обезсмисля. В този контекст бях споменавал, че християнският живот е свещенодействие, навсякъде и непрекъснато. Църквата я разглеждаме като институция, като храм, като семейство (малка или домашна църква). Защо всеки християнски клуб да излиза от рамките на понятието "църква" щом като предполага събиране в името на Бога?

Ако не сте съгласен с мен, тогава ще отговоря отзад напред. Всеки клуб си има своите догми или правила. Доколкото тук споменаваме за Бога, то ако нямаме нужното християнско самосъзнание, влизаме в противоречие с Библията и се забавляваме да произнасяме името на Бога кощунствено или напразно. Такова нещо и безбожниците не са измислили, каквото могат да измислят самите вярващи - сфера, където да изключат Бога и да се поругават с името Му или да подлъгват случайните читатели, че това е клуб, отразяващ православни идеи, а в действителност да е трибуна за всеки да налага себе си, своите лични убеждения, всеки да обижда всеки който не е съгласен с него и в крайна сметка всеки да си отпочине от Бога, присъстващ навсякъде другаде, освен в клуб "Православие". Тогава заглавието ще е уловка за наивните душици, търсещи Бога, където ние се силим да Му забраним да присъства и си въобразим, че е възможно да не даваме отговор за писанията си.

Редактирано от Prokimen на 28.01.12 19:26.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Kossoman]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.01.12 17:54



Базисното основание е, че присъствието му на пиедестал в клуб Православие е обида за интелекта на православните. Което за теб може и да е забавно де.

Повярвай ми не е.
Никак не ми е забавно да чета щуротии.



Тема Re: за ангелите и бановетенови [re: Prokimen]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано28.01.12 19:11



Говори езици човешки и ангелски, казвате

За етиката също имате право.



Тема Re: Църквата и клубътнови [re: Prokimen]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано28.01.12 21:00



Отче, аз съм съвсем обикновен и по земному мислещ човек. За мен Църквата е общността на вярващите в реално общение, църквата с малко "ц" е сградата на почит към Бога, а това тук е клубче. Темата му може и да е Бог, но въпреки това не е нито Църква, нито църква. Някой може и да се "съблазни" (тоест да се заблуди и да се подразни, казано на човешки език, защото "съблазняавам" означава само да убедя някого да преспи с мен), но това ще си е негов проблем. Наистина.

Коля и беся



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано28.01.12 21:02



Тялото на една жена или на едно дете боклук ли е? Нашите тела са мъжки и ние самите често сме боклуци, но жените и децата?! По дяволите, който го казва!

Коля и беся



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано28.01.12 21:03



Аз също смятам, че може да има католически светци. Изобщо, Тимотей е варварин, но благороден варварин.

Коля и беся



Тема Re: Няма ли да се намери модератор... *DELETED*нови [re: Дeя]  
Автор latschistein ()
Публикувано28.01.12 21:19



Мнението е изтрито от lachistein

Тема Лъчо,нови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано28.01.12 21:20



не си прав - само чуждите тела са за изгаряне, това на Тими е нетленно ;)

Коля и беся



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: latschistein]  
Автор izz (пристрастен)
Публикувано28.01.12 21:28



Моля те не започвай с тази възмутителна лъжа, за "оротрексията". Хем знаеш, че не знаеш, дали е квалфицирано разстройство, хем го пишеш, все едно е истина. Не, не е квалфицирано разстройство и няма и да бъде. Няма такова разстройство изобщо. Орторексия е името, което гнъсни компании като Монсанто, Крап фуудс /Крафт/ и прочее, които искат да тровят хората с химическите си отпадъци наричат хората, които не желаят да им станат клиенти. Платиха на сумати продажни журналисти или по-точно на шевфовете им да прокарат една кампания по цял свят за измислицата, която нарекоха "орторексия". Всеки психолог и психиатър драйфа като го види това, но ето че са заблудили хората да мислят, че има такова нещо. Отвратително.





Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: izz]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.01.12 23:15



Каква е тази щуротия?


За първи път я чувам.

Редактирано от *abi* на 28.01.12 23:18.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: izz]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.01.12 23:19



Покъртително! Току що прочетох ето това например!

Напоследък медицината регистрира но заболяване, което се нарича орторексия. Това е мания за качествено хранене - да се яде само здравословна храна, да се измерва порцията с точност до грам, да се избягва всякаква "химия". Орторексиците са истинско бедствие за близките и компанията, те не могат да говорят за нищо друго овен за мазниини, въглехидрати, ферменти и витамини, винаги изчисляват калориите в менюто. Орторексиците приличат на хора, които страдат от нервно разстройство. Те съвсем малко се различават от своите братя по съдба - анорексиците и булимиците. И докато първите самотно воюват с храната, докато не попаднат при лекар, а вторите дразнят с безмерната си лакомия, орторексиците досаждат на околните с постоянните си беседи за здравословно хранене. Особено грешат в това отношение девойките и младите съпруги, които се опитват да превъзпитат любимия, поднасяйки му огромни, безвкусни салати, зеленчуци на пара и минерална вода.

В първия стадий на заболяването орторексикът чете много литература за здравословно хранене, с часове търси подобна информация в интернет. По-късно започва да купува само строго определени продукти и да се храни отделно от другите членове на семейството. Постепенно губи контрол над себе си и започва прекалено много да говори на тази тема. В последния стадий орторексикът не допуска никакво "прегрешние" даже по празници, отказва се от коктейли и ресторанти, ходи на гости със собствена храна.

Как да разубедим орторексика?

- Даже пълният преход на здравословна храна не спасява човек от другите вредни фактори на околната среда. Екологичното замърсяване в големите градове е такова, че на този фон стремежът към чиста храна изглежда смешен.

- Може ли да се различи месото и млякото на животно, хранено високо в планината или пасло край магистрала? От постоянното подозрение се възползват недобросъвестни производители, които пробутват каквото си искат под името "еко". Това не значи да се отгбягват магазините за диетични храни и екопродукти, само да не се изпада във фанатизъм.

- Какво би станало, ако в екстремна ситуация на орторексика се наложи да яде "нечисти" продукти? Ако организмът е държан дълго време на определени храни, той трудно ще възприеме новите.

- Тряба да се щадят околните. Хранененто в компания с маниак на тема качествена храна е огромно изпитание, което не всеки може да понесе. Особено страдат мъжете. Нито един от тях няма сили дълго да издържи разговор за храна. Думи, като "полезно", "калории" и други диетологични термини им действат потискащо.

Мъжете са по-склонни да приемат по-лесно жена, страдаща от лакомия, отколкото дама с калкулатор и таблица за съвместимост и биологическа ценност на храните в ръка.

И се питат наум: "Как ще живея занапред с нея - скъпо, гладно и проблемно?"

КАК НЕ ГИ Е СРАМ! Все едно ни казват ТРОВИМ ВИ, ТРОВЕТЕ СЕ - ТОВА Е ДОБРОТО ЗА ВАС!
УЖАС!


Наглостта им няма граница!



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: *abi*]  
Автор izz (пристрастен)
Публикувано28.01.12 23:29



Е на, тва е!

Как да не му се доще на човек да ги затвори някъде и да ги храни с гмо макарони енд чийз докато не цовишат тия продажни и нагли до безсъзнание изродчета....



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Дeя]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано28.01.12 23:29



Благодаря. Мислех да ти пиша на бележка, но защо пък, може и друг да разбере нещо.

Днешното наше тяло от храм Божи се е превърнало в боклук за изгаряне, защото сме се отдалечили от този идеал прекалено много и опасно. И какво значение има дали тялото ни ще изгние в земята или ще бъде изгорено - то не става за нищо след смъртта.

Моята мисъл беше на наблегна на всички да пазим душата си, защото виждам, че всички пазим телата си и насладите му и лесно се обиждаме от лоша дума за нас. А лошата дума и обида даже е много полезна за душата ни и ние трябва душевно да се радваме, когато ни обиждат.

Тоест, ние сме обратното на християни! А не истински православни християни, готови още днес да отдадем тялото си жертва за Бог и за Неговия Закон. Каква жертва, ние не можем да понесем една дребна обида, една дума!

Разбираш ли? Един пост не можем да издържим, държим се и живеем като наркомани и ръцете ни треперят от липсата на наркотика ни - гнусим се от мръсния просяк и пр. и пр.

Ние днес сме боклук за изгаряне, но който смело го признае и викне силно към Бога и осъзнае окаяното си състояние, Бог ще му протегне веднага ръка и ще го спаси и от греха и от изгарящия огън!

Просто, нали?



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: izz]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.01.12 23:46



Побеснях...Направо побеснях, когато го прочетох!



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Tимoтeй]  
Автор latschistein ()
Публикувано29.01.12 00:02



Опитваш се да оправдаеш грозната си реплика, но не става. Хората с все телата си, макар и грехопаднали, не са боклук за изгаряне. И как иначе, щом Сам Бог благоволи да слезе при нас още докато бяхме в мрак, да слезе, приемайки плът като нашата, т.е. тленна плът. Можеш ли да кажеш, че тази плът, възприета от Самия Бог, е боклук за изгаряне?
Ние, православните християни, почитаме и тленните останки на нашите починали. Не одобряваме изгарянето им в крематориум. Нима не знаеш това? А какво ще кажеш за мощите на светците ми е интересно? Изобщо даваш ли си сметка, че освен грубо и жестоко говориш и неграмотно?
И бъди малко по-снизходителен към младите хора. Те са подложени на изкушения, за които ти дори не подозираш. Лесно е, когато си на 70 да се възмущаваш от младите.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: latschistein]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано29.01.12 00:04



И на 40 е лесно

повярвай ми!



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Дeя]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.01.12 08:45



Сестро, ще ти открехна, че и аз не съм в първа младост и Тими не е много по-възрастен от мен. Той вече поне два пъти със сигурност си е променял вярата, нищо не му пречи да си я промени още няколко пъти, но това си е негов проблем. Не си поставям за цел да му променям вярата. Но би било душеполезно за начинаещите във вярата да не четат потресаващите му простотии, които пише с тон на последна инстанция. В думата идиот въобще не влагам обидна конотация. Това е най-мекото определение за менталното му състояние.



Тема Косоманнови [re: Kossoman]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано29.01.12 14:48



прегледах темата, заради която произвеждаш Тимотей в "идиот". Тимотей е достатъчно опитен и тая плесница да приеме за духовна полза, но не мислиш ли, че клуба не допуска такива квалификации. Не знам колко деца си възпитал и какво си постигнал, ама и двайсе почтени сина и дъщери да имаш, не ти дава право да обиждаш така.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: *abi*]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано29.01.12 14:51



А на 55 направо вземаме паспорт за 'рая', или по-скоро за джендема. 40 години ех... златна възраст.



Тема Лъчищайннови [re: latschistein]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано29.01.12 14:56



във възкресението ще сме с духовни тела, по думите на Спасителя. нито се женят, нито посягат, а са като Ангели Божии. Много от свойствата на тия бъдещи тела виждаме у светиите: пренасяне на разстояние, пребиваване едновременно на няколко места, светозарност, благоухание, чудно заздравяване на рани у св мъченици, дълголетност и пр.
А сегашните ни тела подложени на тление, болести, старост са наистина боклук за горене. Христос прие такова тяло заедно с душата и волята му в Своята Ипостас и пострада точно да излекува човека - човека като психофизиологическа цялост, тяло и душа.



Тема Re: Косоманнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.01.12 15:17



Приемам мнението ти за сведение, но не и за изпълнение. Когато някой споделя публично кръгли идиотщини, думата идиот не би трябвало да го обижда. Ти ако си се откъснал и нямаш контакт с младежи, интересуващи се от православието, аз не съм и имам директни наблюдения как позиции като тимотеевите им влияят. Повярвай ми, ако поговориш с такъв младеж, интересуващ се, но незапознат и неукрепнал във вярата, тутакси ще забраниш на Тими да пише на друго място освен в тайното си дневниче.



Тема Re: Косоманнови [re: Kossoman]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано29.01.12 15:35



Идиот не идва ли от идея?





Тема Re: Косоманнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.01.12 15:42



Не, не идва от идея. Думата е дошла от гръцки през латински със значение на частно лице, мирянин. По-късно, естествено значението се променя.





Тема Re: Лъчищайннови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор latschistein ()
Публикувано29.01.12 16:05



Мислиш ли, че не знам за духовните тела? Всеки православен християнин знае за това, разбира се. Проблемът на Тимотеевото изказване обаче е съвсем другаде. Той е в това, че мисли тленното тяло като нещо дефинитивно, същностно повредено (нещо близко до протестантския фатализъм). А това изобщо не е така. Ако беше така, тленното тяло трябваше задължително да претърпи унищожение, а ние добре знаем, че живите по времето на Второто пришествие така и няма да са вкусили от първата смърт. Техните тела ще бъдат преобразени, без да възкръсват от гроб. Именно този момент убягва на повърхностното, философски нетренирано мислене, което се задоволява с грубата интуиция и си остава на ниво "кратък курс по вероучение". Ако кажем, че сегашните тела са действително боклук за изгаряне, но не и онези другите, духовните, правим една кардинална грешка. Тази грешка се състои в това, че отричаме континюитета на телесността, който лежи в основата на идеята за възкресението. Един вид приемаме, че човек има не едно, а две тела - едното тук, а другото за вечния живот. Тялото обаче е само едно и именно в това е чудото! Тялото не се унищожава, за да се замени с някакво друго, а се възкресява, за да живее вечно. Това ще бъде все същото наше тяло, само че изцелено, въз-пълнено, осъществено. Не тялото е за изгаряне, а неговата болест! Ти като лекар трябва да имаш много ясно съзнание за това, Фамулус! Недопустимо е подобно повърхностно разбиране за дългогодишен християнин! Всеки радикализъм като този, който Тимотей демонстрира тук от години, е плод на гордия, но груб разсъдък, който редуцира реалностите, за да ги направи по-лесно контролируеми за въображението. Така прави човекът, който вярва с ума си, а не със сърцето си, който иска да контролира положението, който иска на всяка цена да знае, че е спасен. Страхливият егоистичен човек, който няма сърдечна вяра, се изхитрява, като си служи с такива механизми на рационализация и самовнушение. От една страна той вече е спокоен за себе си, защото си е научил урока, а от друга вече има предостатъчно време, за да пренасочи вниманието си изцяло към другите, да ги назидава, поучава и прочие. Едно откровено самодоволство, което обаче е симптом за самопрелъстяване. Една много честа фраза на Тимотей е "Просто, нали?". Той е убеден, че всичко е много просто, затова и всякога представя истините на вярата в някакъв осакатен, опростачен, отблъскващ вид. Нещата действително са "прости", но те се постигат със сърдечна простота, а не с ограничен и същевременно дързък ум.



Тема Re: Косоманнови [re: Kossoman]  
Автор latschistein ()
Публикувано29.01.12 16:10



Абсолютно съм съгласен с теб.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Kossoman]  
Автор latschistein ()
Публикувано29.01.12 16:18



Старецът Паисий казва, че най-голяма вреда нанасят необразованите хора, "стиснали догматите в зъбите си". В случая обаче дори не става въпрос за догмати, а за откровено еретическо заблуждение.



Тема Re: Лъчищайннови [re: latschistein]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано29.01.12 17:41



Тялото не се унищожава, а се пресъществява. Връща се в първоначалното си състояние. Но в момента, тука и сега, то не е такова, каквото ще бъде у прославените праведници (дай Боже да можем поне да ги гледаме отнякъде). Спасителят е възстановил първоначалната Адамова човешка природа, но от нас зависи да се възползваме от това - да повярваме и да изпълняваме заповедите.

Та това, сегашното тяло, с което се налага да се борим, по всички закони на аскезата трябва да разглеждаме като противник в духовната ботба, докато не го победим. Още от посланията апостолски и през безбройни светоотечески писания това минава, че трябва да подчиним тялото. А това е неотделимо и от душевните и духовни борби.

Но да заявим, че тялото е невинно, а духът е грешен, води до твърдо логичния извод - да следваме пожеланията на тялото като невинни, и така да си очистим душата. тая работа са я почнали николаитите на времето, после безбройни секти са я продължили. При езичниците цяла тантра йога има по темата...



Тема Re: Лъчищайннови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор latschistein ()
Публикувано29.01.12 17:55



Някога да съм казвал нещо против аскезата, Фамулус? Да съм казвал, че тялото е невинно? Не мисля. Тук ставаше въпрос за един конкретен израз на Тимотей, който е недопустим тъкмо от гледна точка на изцеляващата християнска аскеза, която няма нищо общо с бесовската флагелантщина, която мнозина неграмотни, но горди старостилци изповядват. Та няма защо да ми говориш неща, които са пределно ясни на всеки практикуващ християнин. Ти обаче дълбоко грешиш, като твърдиш, че духовните тела, които ще получим при Второто пришествие ще са като тези на Адам. Не, няма да са като на Адам, съвсем други ще са. Тялото на Адам се е нуждаело от храна най-малкото, то далеч не е било духовно, ако и да е било в по-тесен съюз с душата, отколкото нашите тела днес.
Вменяваш ми някакво мнение и тръгваш да го оспорваш. Не се прави така. Не се говори наизуст. В това си досущ като Тимотей.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: izz]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано29.01.12 18:40



"Моля те не започвай с тази възмутителна лъжа, за "оротрексията". Хем знаеш, че не знаеш, дали е квалфицирано разстройство, хем го пишеш, все едно е истина. Не, не е квалфицирано разстройство и няма и да бъде. Няма такова разстройство изобщо."

Е как!... Има някои, които са вманиачени на теза тема. Не става дума за хора, които не искат да използват изрични боклуци като мононатриев глутамат, аспартами и подобни, а за такива, които търсят абсолютна някаква..., чистота на храната, нещо като хранителни катари. Вероятно при тях има някаква модификация на либидинозните процеси и статус, общо казано, в "хранителни" такива.

Редактирано от _maycal на 29.01.12 18:41.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: _maycal]  
Автор izz (пристрастен)
Публикувано29.01.12 18:51



Има си ясно описани и реално съществуващи хранителни разстройства. Ако разстройството може де се включи към тях, значи е валидно, ако не, значи е измислица. Не е болест да не искаш да се тровиш. А кой решава кое е норма? Някой хора пият степчета и бухат кремвирши от 2 лв килото и сиренеподобни растителни продукти за 3лв килото. За тях човек, който не прави това е може би болен, а за мен те са страшно неосведомени и нискоинтелигентни. Но за да гърми световната преса с това измислено заболяване, нали се сещаш кой е платил? Моля ти се не намсевай либиднозни процеси, това е смешно.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Kossoman]  
Автор krokoem ()
Публикувано29.01.12 20:48



Понеже въпросът ти е риторичен, аз имам контра риторично предложение!
Защо пък да не си раздадем по един безсрочен бан, всеки на всеки, или всеки на себе си? Така ще освободим място за нови хора, не нови никове, нееее ;)
Нови клубари да дойдат и се пробват да направят нещо смислено в клуба, че в момента картинката е живи да ни оплачат...

В отговор на:

Няма ли да се намери модератор... който да банне идиота Тимотей? За срок до края на света.






Тема Отсега да е ясно:нови [re: Kossoman]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано30.01.12 12:26



10 сек. от момента, в който получа автоматичната бележка за бана на Тимотей, банът ще е махнат. Съвсем сериозно.



Ин витро си е прелюбодейство!! Това е смъртен грях.Щом не може да имате деца се покайте пред Бога!

Тема Re: Отсега да е ясно:нови [re: Kиpo]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.01.12 12:50



Много ясно. Не съм имал никакво съмнение в това.





Тема Re: Отсега да е ясно:нови [re: Kossoman]  
Автор KupoАдминистратор ( )
Публикувано30.01.12 12:58



Не мога да позволя клубовете да бъдат лишени от подобен колос!



Не оставяй детето си на мира, защото ще го глътне сатана!!!

Тема Re: Отсега да е ясно:нови [re: Kupo]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.01.12 13:01



Напълно те разбирам.



Тема Re: Отсега да е ясно:нови [re: Kиpo]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано30.01.12 17:09



Благодаря ти. Може да не си съвсем сериозен, но аз сериозно се бях замислил дали да не се банна сам за една година от дира... Сега, след твоя приятелски жест, веднага се отказах!

Ти си мъж на място. И аз съм сериозен...



Тема Киро, това е тъпо.нови [re: Kиpo]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано30.01.12 18:59



Ако модераторите решат нещо съобразно правилата на клуба, изобщо не им се меси.

Не че са тръгнали да банват някого сега, но е тъпо да се сещаш за админските опции просто заради едното забавление.

Коля и беся



Тема Бравонови [re: Kиpo]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано30.01.12 19:19



засрамете се бе, админът макар да не е особено вярващ, и той зьащитава правото на Тимотей да изкаже мненията си (мнения консервативни), а вие го нападате на тумби на тумби.



Тема Re: Киро, това е тъпо.нови [re: Mъглишeв]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано30.01.12 19:28



Не мисля, че е за забавление. Струва ми се, че според него Тимотей е типаж, образ на хора, които биха се идентифицирали с него, а не с теб или с Косоман примерно. И те също имат право на един вид "представител". Може да ти се струва, че Тимотей отблъсква хората от православието (и аз мисля, че е така), но той си е уникален по своему сред останалите, които пишат тук.



Тема Да, така е прието да се пише.нови [re: izz]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано30.01.12 19:28



Да, така е прието да се пише. Но е прието "повече" да се употребява и като сравнителна степен по отношение на количество, а не като наречие за време.

Не употребяваме ли масово

именно по отношение на сравнение за количество ? На мястото на "повече" резонно трябва да стои "по-много", нали.

В икономиката, по отношение на икономически анализи винаги се говори за "повече приходи", и "по-малко разходи" и никога не се казва "".

Де фактор има много случаи, когато "повече" се използва като сравнителна степен за количество, измествайки "по-много". Какъв е проблемът в тези случаи да се пише с тире, след като такава е практиката в лингвистиката, по отношение на степенуването ?


Редактирано от Ежко на 30.01.12 19:30.



Тема А после Тимотей с лечебния гладнови [re: izz]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано30.01.12 19:32



и въздържание от тия храни които цитираш бил такъв и онакъв



Тема Re: А после Тимотей с лечебния гладнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.01.12 19:44



и въздържание от тия храни които цитираш бил такъв и онакъв

Мен ме притеснява само задължителното предписване на светена вода за пиене като пенкилер.



Тема Re: Киро, това е тъпо.нови [re: Mъглишeв]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано30.01.12 20:03




Не мога да отрека на Киро, че хваща есенцията!

Не оставяй детето си на мира, защото ще го глътне сатана!!!


Това го бях пропуснала!



Тема Re: Да, така е прието да се пише.нови [re: Ежко]  
Автор latschistein ()
Публикувано30.01.12 20:05



Нямам думи просто. Очевидно грешиш, а упорстваш. Престани! Чуваш ли! Престани! Поне веднъж замълчи, когато си сгрешил!



Тема Re: Да, така е прието да се пише.нови [re: latschistein]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.01.12 20:09



Стига си викал, де. И от тебе не може да се размине човек, като те хване логореята.





Тема Re: Да, така е прието да се пише.нови [re: Aлиca.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано30.01.12 20:20



Той обаче си признава и носи на бой. Хванах го тези дни.
И му прави чест, наистина.
Такива опоненти много ги тача.



Тема Re: Бравонови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.01.12 21:45



Меко е да се каже, че админът не е особено вярващ. Той е голям фен на православието като цяло и в частност на светия синод. И на митрополит Николай още по в частност. Това е основната причина да държи на присъствието на Тими в клубовете. Отделно, че Тими го захранва с крилати фрази, които той използва за подпис. Абе Фам, и ти ли си сериозен?



Тема Аз не съм прав - просто, се интересувам.нови [re: latschistein]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано30.01.12 21:47



Подтемата я отвори друг, понеже се дразни от правописа ми. И не е за първи път се срещам с хора, да се дразнят от мен, търсейки какви ли не кусури.

Това ти го казвам от над 13 годишен форумен опит. През тези години съм се учил, и не съм държал всякогаш да бъда прав - не това е целта ми. Да, имало е и такива моменти, на изпадане в ревност не по разум. Но тук случаят въобще не е такъв.

Честно казано, все ми е тая, дали някой ще ме критикува за правописа, когато това идва най-първом от заядливост, от пристрастия, а не поради нещо друго, примерно поради някаква градивна цел, от загриженост към моята грешна особа.

Та, в течение на всичките тези години, Лъче, проумях, че дори и да не искам да съм прав, то понякога това се случва. И това дразни хората, въпреки че целта ми не е тази. Защо смяташ, че настоявам за "по-вече" ? Не, ни най-малко не настоявам - приели са хората така да се пише, приемам го и аз. Бъркам, и аз съм немощен човек, не мога ли да бъркам. Но и съм търсещ човек, това грешно ли е ? Предоставям нещо за размисъл, ти се сърдиш. Не, не се сърдиш: крещиш, понеже и ти искаш да ти пасна някак си на мирогледа, искаш да пасна в някакъв калъп, в който единствено би ме приел.

И ще ти кажа защо бъркам точно по тази тема: защото бях съвестен ученик, и съм запомнил от моята учителка, че като наречие, "повече" може да се употребява не само за време, но и в сравнителна степен - за количество. В тези случаи е уместно да се поставя тире, както това е изискването в тези случаи.

И примерът: не само в старо време, но и до сега се употребява "по`вечко". (Нарочно слагам къде се пада ударението) Това никога не се употрябява като наречие за време, нали. А всъщност идва от "повече".

Нека не се дразним, толкова лесно, приятелю. Приемиме такъв, какъвто съм, а не какъвто се опитваш да ме натъманите в представите си, които са ограничени - за едни повече, за други по-малко.

Редактирано от Ежко на 30.01.12 21:55.



Тема Re: Аз не съм прав - просто, се интересувам.нови [re: Ежко]  
Автор latschistein ()
Публикувано30.01.12 22:02



Разбирам те, Наско. Знаеш, че почти винаги съм заявявал подкрепата си точно защото имам очи за правотата ти. Понякога обаче наистина създаваш впечатление на упорит човек. В случая можеше просто да провериш в някой речник и всичко да приключи. А и когато това става точно в тези дни на изпитание за теб, някак си ми е неприятно да те видя в такава светлина. Излишно затормозяваш и себе си, и обкръжението, което колкото и пристрастно да е, понякога все пак има безспорно право. И дори поводът да е бил заяждане, човек трябва да има великодушието да го подмине без излишни обяснения. Знам, че разбираш прекрасно какво имам предвид, затова и не се притеснявам. Други обаче няма да разберат и ти допълнително им даваш поводи, като се държиш така, както в този конкретен случай.



Тема Re: Аз не съм прав - просто, се интересувам.нови [re: latschistein]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.01.12 22:06



Няма да погледне в речника. Няма и да попита в клуб Правопис. Той винаги е прав, останалите се заяждат.





Тема Re: Църквата и клубътнови [re: Prokimen]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано30.01.12 22:08



Отче, бих искал да Ви отговоря, но Глишев ме изпревари - солидаризирам се с мнението му. Църквата, като събрание на вярващи, освен догмата, има и строго установена ритуалистика. Къде в клуба е ритуалът? Че то ако е тъй, някой може да реши да си направим дирбегейска църква / това последното в рамките на шегата /

.
Поздрави
П. С. Никога не ми е минавало през ума да гледам на този клуб като на бордел. Хора като вас ни освестяват, когато залитаме. Факт, а не подмазване.



Тема Re: Киро, това е тъпо.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано30.01.12 22:12



Според мене нашият админ просто се кефи сред православните да има и откровени перковци (бас хващам, че Киро си прави кодош с нас тука), та да изглежда клубчето като място за идиоти.

Нали, нищо лично против Тимотей, просто и аз като Киро и Косоман го имам за върло ексцентричен... Само дето Косоман от почтеност би му резнал ушите, аз бих му ги рязвал поне от време на време от чувство за приличие, а Киро иска на всяка цена да има шантавини тук, защото и бездруго смята православието за смехория.

Но нейсе, то се видя, че нашият малък сплотен колектив ще си остане в настоящия състав от модернисти, зилоти и прочие.

Коля и беся



Тема Re: Бравонови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано30.01.12 22:13



Ами щото знам що защитава това право. Не е от едната либоф към свободата на словото.

Коля и беся



Тема Казвам трети път - не съм прав.нови [re: Kossoman]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано30.01.12 22:23



"""Няма да погледне в речника. Няма и да попита в клуб Правопис. Той винаги е прав, останалите се заяждат."""

Виж, Косьо,

Това, което казваш, нали сам се сещаш, че е несериозно. Ще ти кажа и още нещо: по тази тема - за "повече" - съм изследвал часове наред, и то не отсега. Дадох ти пример за размисъл, с "по`вечко".

Приемам общоприетото - казвам ти го за сетен път. Но ти моите провокиращи въпроси, по които съм достигнал именно по пътя на истинно търсене, - часове наред - незнайно защо, не искаш да приемеш.

Ето, питам те директно: Какво е общото между "повече" и "повечко" в НЕетимологичен план ?

Ще ти кажа: общото идва тогава, когато излязат на полето на лингвистиката в контекста си като наречия НЕ за време, а в сравнителна степен, превръщайки се (без да бъде приета тази метаморфоза от лингвистите) в наречия за количество. Това е общото. Или ще кажеш, че "по`вечко" е само и единствено наречие за време, при все, че се употребява само и единствено в сравнителна степен като наречие за количество, в това число и по отношение на времето ? Ако имаш отговор, моля те, кажи. Аз съм добър слушател и не се срамувам да се уча.

П.П. Сега се сетих, че ако и да има "повече" и "най-вече", то за "по`вечко" липсва "най-вечко", липсва превъзходната степен. Липсва и "вечко".


Редактирано от Ежко на 30.01.12 23:14.



Тема Да, прав си, разбира сенови [re: latschistein]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано30.01.12 22:36



Да, прав си, разбира се - разбирам много добре, какво казваш.

И ти, обаче, не издържа теста - изпусна нервите си, и не се включи честно да дискутираш срещу провокиращите ми въпроси, а започна да ме нападаш, стигна дори да крещиш.

Да, това е тест за всички ни - дали дискутираме честно, или идваме тук в предубеденостите си, готови да разпъваме всеки, след като не ни пасне на мирогледа ни, па било то и епископи.

Помниш ли темата:

? Нека се върнем пак там, и се зачетем в тази тема.

Лека нощ.




Тема Re: Аз не съм прав - просто, се интересувам.нови [re: Ежко]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.01.12 23:07



Защо смяташ, че настоявам за "по-вече" ? Не, ни най-малко не настоявам - приели са хората така да се пише, приемам го и аз.

Ежоооооооо! Добре, че не си изкарваш хляба с филология! От глад щеше да умреш.





Тема Re: Киро, това е тъпо.нови [re: Mъглишeв]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано30.01.12 23:14



Няма лошо - луд на шарено се радва





Тема Не е добре това.нови [re: Kиpo]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано31.01.12 09:14



Киро, това изобщо обезсмисля модерирането. По-добре ни махни всичките тогава.

Не зная за другите, но не ми е приятно да участвам в клуб, който се превръща в резерват за девиации. Имам и по-смислени занимания. Извинявайте за откровеността.



Тема Казусът "Ежко"нови [re: Kossoman]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано31.01.12 09:40



Само да уточня пред съфорумците, че Фам пое попечителство да отговаря персонално за Ежко в "Православие". Моля по-нататъшни критики отправяйте към Фамулус.



Тема Re: Не е добре това.нови [re: нблдтл]  
Автор Kossoman ()
Публикувано31.01.12 09:51



Ето за това нещо говорих

. Виждам, че и ти започваш да споделяш опасенията ми.



Тема Казус до казуса :)нови [re: нблдтл]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано31.01.12 10:14



Тука казуси сме всичките, ама карай. Вярно е, че сме крайна шарения на православните явления - от абсолютно ирационални типове до досадни сухари.
Във всеки случай най-кофти казусът е, че Киро направо си прави кодош с клубчетата.

А лични протекции не бива да има. Не че е съдбовно важно, но за да можем да си говорим нормално по интересуващите ни теми, трябва всички юзъри да се съобразяват с едни и същи изисквания - и те да са предимно за неутрален тон. Иначе това тук ще си бъде място за писане на глупости.

Коля и беся

Редактирано от Mъглишeв на 31.01.12 10:35.



Тема Re: Казус до казуса :)нови [re: Mъглишeв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано31.01.12 10:24



Ами Киро може да си прибере който му харесва в Религия или Езичество, да са им постоянна атракция.



Тема Казус до казуса :)нови [re: нблдтл]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано31.01.12 10:37



Накратко казано, който иска, трябва да може да се оплаче на админа от модерите, ако иска, но и модерите трябва да могат да прилагат правилата на клуба, както сами умеят, без админът да им пречи. Това се отнася за всеки форум.

Коля и беся



Тема точно.нови [re: Mъглишeв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано31.01.12 10:42



И за горното имаш право, че не трябва да има лични протекции, и че е най-добре да поддържаме неутрален тон по темите - иначе наистина ще станем място за писане на глупости.



Тема Re: Казус до казуса :)нови [re: Mъглишeв]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано31.01.12 11:10



В края на краищата всеки има право да кодоши друг клуб. Аз бих спукала от кодош 40-50, за мен е сборище на 80%-ви олигофрени с няколко малки изключения, заради които списвам по нещичко чат-пат. Втрещих се когато открих, че има един елемент (да си го кажа, но за мен е просто кретен), който преподава на студенти!



Тема Re: Казус до казуса :)нови [re: *abi*]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано31.01.12 12:18



Може би, но идеята не е да се псуваме. Все пак като кодошиш хората, ти поне обикновено не ги наричаш с гадни имена.

Коля и беся



Тема Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата?нови [re: нблдтл]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано31.01.12 13:24



Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата, къдетоясно е казано, че са недопустими хули срещу БПЦ, Синода и Вярата ни като цяло. Едно голямо нищо стори. По-точно, участваше в хуленията, като поддържаше една псевдотолерантност, търсейки начини да копнеш само и единствено мен, понеже бях един от малкото, който се опитваше да отстоява на тази страшна Съблазън. И ако не вярваш на мен, вярвай на журналистите, които публикуват днес рейтинга на БПЦ, който от първо място, е отишъл на 3-то, и то при положение, че е правен преди да се започне да се прокарва Съблазънта с досиетата. Спадът от 10 процента в авторитета на епископите е поради простотиите около линкълна, поради тези с "тапетите" в катедралният храм в Пловдив, наглата измишьотина с циганетата в предаването на Карбовски, която се разпространи светкавично в Нета, и поради ред други простотии.

Едно е сигурно: след страшната Съблазън с досиетата - Съблазън, която се опита да внуши, че "сите са маскари", че "сите са доносници", че "всички са един дол дренки", доверието към епископите и въобще към свещенството е изчезнало от още хиляди българи, а с това е отсечен пътя им към Христос.

Да, действително, всеки сам си носи отговорността, как търси - дали с дух и с истина - или пък, търси причини да обърне гръб на Христос. Това, обаче, не отменя отговорността на съблазняващите и горко на онези, чрез които тази Съблазън дойде, включително и горко на теб, който я толерираше до последно и направи всячески усилия да унижиш моето грешно недостойнство с този си ултиматум, без да се напънеш ни най-малко срещу онези, които искаха да изкарат на всяка цена всичките 11 епископи доносници, без да имат каквито и да било доказателства. И когато ги исках, те не само че не ги даваха, но и продължаваха да клепат. Продължават и днес. А ти, да мълчиш и да се взираш в немощите ми. Нещо, което се отдава и на други около теб - твои съмишленици - хора, които не им пука за нашите епископи, нежели да се молят за душите им. Ако не беше така, отдавна да бе взел мерки.

И нещо твърде съществено, което казваш в тоди си постинг. Ти, Косьо, всъщност казваш това: всеки модератор трябва да има пълната власт, такава, че дори и Администратора да не може да му се меси.

Няма как да не се сетя това, че се радвам, че не човеци, а Господ е Администратор на Вселената, че Той държи ключовете за дверите на ада и смъртта, че Съдът е Негов, а не човешки. Затова много правилно е казано: «Ин суд человеческий, ин суд Божий».


Редактирано от Ежко на 31.01.12 14:54.



Тема Re: Казус до казуса :)нови [re: *abi*]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано31.01.12 14:33



Няма защо да се втрещяваш. Нали сама разбра колко евтин е авторирета? Кой е казал, че само умните успяват?





Тема Re: Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата?нови [re: Ежко]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано31.01.12 15:52



Тихо, че при тебе и едно правило не се спазваше...

Коля и беся



Тема Re: Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата?нови [re: Mъглишeв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано31.01.12 16:00



Ne nourrissez pas le troll.



Тема Re: Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата?нови [re: нблдтл]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано31.01.12 16:28



Ah, bah, dis-donc. Il mord ou quoi?



Тема Re: Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата?нови [re: нблдтл]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано31.01.12 17:28



Vous avez raison, j'arre'te :)

Коля и беся



Тема Re: Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата?нови [re: нблдтл]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано31.01.12 17:47



Raisonnable :)

Коля и беся



Тема Re: Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата?нови [re: Mъглишeв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано31.01.12 18:03



Tout a fait :)



Тема Верно енови [re: нблдтл]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано31.01.12 18:20



При едно от редките ни разногласия с нблдтл аз категорично се възпротивих да се банва Ежко заради начина му на общуване, който дразнел някои хора.

Моля - отправяйте критиките към мене, съгласем съм на гранд-дискусия за недостатъците на Ежко и моите. "Сеанс по черна магия с пълното й разобличаване", както беше писал някой, а покрай Ежко и мене в сеанса ще можем седмица-две всички един други да се покритикуваме и самокритикуваме, все пак критиката и самокритиката са движещите сили в идеалното общество. А и ще поубием време...преди то да ни е убило.

Ако се случи да не съм до компа, а имате спешно оплакване - пишете на





Тема Re: Верно енови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано31.01.12 18:26



Ейц, че то основно начинът на общуване е повод за банване или небанване на когото и да било :)

Коля и беся



Тема Re: Верно енови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано31.01.12 18:34



Да, всъщност оригиналния мейл го държи Наско Шиников: armenian_priest@yahoo.com. Можно плакать ему в жилетку, сколько угодно...



Тема Re: Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата?нови [re: lezig]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано31.01.12 18:37



Il ne mord pas, mais il a toujours faim, et il devient plus gros...

Редактирано от нблдтл на 31.01.12 19:16.



Тема Re: Верно енови [re: Mъглишeв]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано31.01.12 18:39



Е, тука в Православие и съдържанието има значение. А и ако почнем банване по характер, идеални общуващи ще намерим ли? Колко спам се излива тука, колко преднамерена или не грубост, злоба.



Тема Re: Какво стори, за да се спазва точка 1 от Правилата?нови [re: нблдтл]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано31.01.12 18:42



Non, il est encore plus faible.



Тема armenian_priest@yahoo.comнови [re: нблдтл]  
Автор Prokimen ()
Публикувано31.01.12 19:41



Плохо, плохо, товарищи, друзья,
становятся здесь клубные дела
раз должны мы жаловаться у армянского попа,
дела-то будут прямо как сажи бела!



Quand je parlerais les langues des hommes et des anges, si je n'ai pas la charite, je ne suis plus qu'airain qui sonne ou cymbale qui retentit (1 Corinthiens 13:1)

If I speak in the tongues of men or of angels, but do not have love, I am only a resounding gong or a clanging cymbal.

Редактирано от Prokimen на 31.01.12 19:45.



Тема Re: Верно енови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано31.01.12 21:08



Кефи ме, че на това му викаш "начин на общуване". Защото аз го наричам терор.





Тема Re: Верно енови [re: *abi*]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано31.01.12 21:39



Мисля, че Ежко доволно удари инкасира. Стига вече. Това е човек със своята чувствителност. Не усещате ли, че с няколко думи презрително зашлевявате цяла човешка личност? Ежко не е тръгнал да пише из целия дир, неговата утеха е диалогът тук в клуба. Той се опита да пише по-лаконично, без много свои разсъждения - заклеймен беше, че само цитати поствал без свои думи. Хайде стига, клубът за гении определено не е в Дир-а...



Тема OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Prokimen]  
Автор Augustine (afrem)
Публикувано31.01.12 21:50



В отговор на:

Quand je parlerais les langues des hommes et des anges, si je n'ai pas la charite, je ne suis plus qu'airain qui sonne ou cymbale qui retentit (1 Corinthiens 13:1)




Имам въпрос, нямащ нищо общо с тази тема.

Йерусалимската библия ли се използва от православните във Франция в богослужението, където е на френски и за лична употреба.

Ubi caritas et amor, Deus ibi est

Тема Re: Верно енови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано31.01.12 22:15



Никой от нас не се има за гений Фам. Нито пишем из целия дир.


Ако смяташ, че нечия утеха е да нарича събеседниците си "служители на Клеветника", "обладани от зли духове", "клеветници", "безсъвестни", "злобари"...то нямам какво да коментирам.
Прав си.
Прекратявам. Наистина някой трябва да спре пръв.

Лека вечер!



Тема А теб, никой не те е нарекъл "идиот" ?нови [re: Kossoman]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано31.01.12 23:51



Теб никой никога не те е нарекъл "идиот, нали" ? А ти си позволи да нарушиш правилата, а пък модераторите се ослушват и те търпят.




Редактирано от Ежко на 01.02.12 00:01.



Тема О, ma petite fleur de vanilleнови [re: Mъглишeв]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано01.02.12 09:05



В отговор на:

Ne nourrissez pas le troll.




О, ma petite fleur de vanille. Ако бях следвал принципа на ощипаната селска мома, която ти и други следвате в модераторството си, то щяхме да пребъдваме в този камерен състав, в който сме в момента. Така пребъдва и "съседния" клуб от богоизбрани люде, на хора, смятащи само себе си за най-баш дъ бест, за единствените VIP, а другите - те, другите, "кучета ги яли". Успешно успяхте да прогоните няколко участника - ако не вярваш, попрелисти страничките от миналата година - от август 2011-та до септември 2010-та, когато мое недостойнство бе модератор тук.

И главното: аз такава Съблазън нямаше да търпя, нежели да подклаждам с продължения. Въобще, темата за "11 от 15 СА доносници", е най-страшната Съблазън, която някога се е просмукала в съзнанието на хорицата не само в България, но и по цялата Вселена. И Косьо, като модератор, дейно участва за прокарването на тази Съблазън тук, в този Форум, който е част от Вселената, пускайки продължения на Темата-Съблазън, бидейки сам деен участник в случващото се.

Да, аз такава Гнусота нямаше никога да търпя.


Редактирано от Ежко на 01.02.12 09:19.



Тема Re: О, ma petite fleur de vanilleнови [re: Ежко]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано01.02.12 09:43



християнство не е ВИП от няколко месеца.



Тема Мнението ми за Тимотей не е важно.нови [re: Mъглишeв]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.02.12 11:19



Както и дали аз се забавлавям или не. Важното е, че когато пише, макар понякога, според мен(и не само) откровен нонсенс и самородни идиотии, той не е дал повод да бъде банван. Няма директни обиди, няма флуд, няма флейм, няма лично инфо. Оттук насетне може да пише каквото си иска(спазвайки горното), независимо дали аз или Хасан смятаме, че той е забавен или пък притежава качества на учител.



Не оставяй детето си на мира, защото ще го глътне сатана!!!

Тема +1нови [re: Kaлoмaин]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.02.12 11:19





Не оставяй детето си на мира, защото ще го глътне сатана!!!


Тема Re: Бравонови [re: Kossoman]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.02.12 11:27



Колкото и да не ти се вярва, аз наистина съм фен на православието. Но в момента тези отци(попове или както ги водите), които уважавам, се броят на пръстите на едната ми ръка: Саръев, Иван с приюта, оня, чието име не знам(но е начетен и много умен мъж, възпълен, ЧИСТОПЛЪТЕН(може да се каже за не повече от 2-3 на сто от колегите му-не говоря за самото понятие, а за излъчването им), за пръв път го видях преди година-две в иначе втръсналото предаване на Ники Кънчев и четвъртият - Врачанския митрополит. Последния - от снощи. Когато го видях какво отговори на въпросите на наглите журналя: отговори смирено, логично, достоверно и със запазено достойнство, за разлика от НАГЛИТЕ ДЕБЕЛООКИ ШОПАРИ с Линкълни и прочее лимузини.
Всички останали, които ти спомена, при положение, че са 95 на сто представителна извадка, смятам за достатъчни, за да не дължа уважение на институцията. Не ми отговаряй, че не знам дали скоро ще се сетя да погледна насам, да не изляза неучтив. Хубав ден!

Не оставяй детето си на мира, защото ще го глътне сатана!!!


Тема Re: Бравонови [re: Kиpo]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано01.02.12 11:37



В предаването на Ники Кънчев "Стани богат" ли? Там участваше братът на онзи свещеник, който беше анатемосал лекарите, които правят аборти. Той и жена му бяха обект на интерес от страна на Карбовски. Бяха приютили в двустайната си къща едно семейство наркомани за да не направи жената аборт. Доколкото знам в един момент наркоманите го бяха обрали и избягали.



Тема Re: Не е добре това.нови [re: нблдтл]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.02.12 11:38



Общувайте си в рамките на цивилизования тон(или ОК, нека е с едно стъпало на него) и няма проблем. Стига преиграва в тая героична поза:)
Ако някой, все едно Тимотей или балдъзата, бъде банната от теб, защото е нарекъл клубарката Х. "лека жена", но с по-разговорната дума, или е линкнал копие от личната карта с имена и ЕГН - естествено, че ще си носят бана. Но за "рожби ехиднини" или "католици ниедни" - примерно, извинявай!))


А все ми се чини, че някои искат да го накажат за нещо, казано от него във втория посочен смислов диапазон)

Не оставяй детето си на мира, защото ще го глътне сатана!!!

Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Augustine]  
Автор Prokimen ()
Публикувано01.02.12 11:41



Трудно е да се отговори. Преди 15-20 години нямаше голямо православно издателство и Руската архиепископия в Париж задаваше донякъде тон. Франкофонните енории към архиепископията изявяваха тенденция да се ползва

, тъй като са взели участие в превода и православни от старата школа. Този превод е известен по-скоро на протестантите отколкото на католиците, макар последните да са взели участие в превода.

Покойният архиепископ Георги Вагнер имаше лични симпатии към Иерусалимската Библия, макар да е имал протестантско възпитание.

Де факто, енориите се ползваха от една малка и много ценна книжка "Liturgikon", издаден oт Mgr Neophytos Edelby с благословението на мелкитския патриарх Максим IV. С една дума - от мелкитския превод . По-ценно издание от мелкитския литургикон едва ли може да се намери до ден днешен.

В момента нямам реална представа защото не общувам с франкофонни енории, но румънците промениха коренно ситуацията. Те си отпечатаха свои книги и предполагам, че ползват Иерусалимската Библия доколкото са силно обвързани с римо-католическата църква, която ги подпомага на едно завидно ниво. За 15 години румънците изместиха руската доминация в Европа и се налагат като най-живата православна църква с най-бързо растящи западно-европейски енории. Само митрополитът за Франция, от една нищожна енорийка с френски авантюристи сектанти организира стотици енории, 4 манастира и има двама викарни епископа, единият от които е французин (ако не се лъжа)



Тема Re: О, ma petite fleur de vanilleнови [re: Ежко]  
Автор Prokimen ()
Публикувано01.02.12 11:47



В отговор на:


О, ma petite fleur de vanille.


Разсмя ме.



Тема Re: Не е добре това.нови [re: Kиpo]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано01.02.12 11:59



Ха-ха, прав си, да

Ок.



Тема Re: Мнението ми за Тимотей не е важно.нови [re: Kиpo]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано01.02.12 12:07



И според мен не е давал поводи. Не нарушава правилата, колкото и да не се харесват някому мненията му. А когато види, че на другия не му се води повече диалог се оттегля при това със завидно достойнство. Последното му прави голяма чест!





Тема Снизхождение и не съвсемнови [re: *abi*]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано01.02.12 12:15



сериозно отношение към някои изяви на Ежко е една подходяща стратегия, според мен. Основанията ми са, че той, надявам се, е базисно положителен човек, а също така и това, че при него има някакво пак базисно объркване на идентичност, някакво хаотично и несъответно "станах всичко за всички" (вж. ап. Павел), изразяващо се и с безусловна и некоректна от гледна точка на реториката, защита на онова, което носи външен етикет "православно".



Тема Затова ли ме БАН-вате постояннонови [re: *abi*]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано01.02.12 13:10



В отговор на:

християнство не е ВИП от няколко месеца.




Затова ли ме БАН-вате постоянно




Тема Точнонови [re: Kиpo]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано01.02.12 13:13



Именно. Потвърждавам написаното, не да ти се подмазвам, нали го знаеш.






Тема А допустимо ли е, да нарича Тимотей "идиот"нови [re: нблдтл]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано01.02.12 13:19



А допустимо ли е, да нарича Тимотей "идиот" и ти да си затваряш очите ?




Тема Re: Мнението ми за Тимотей не е важно.нови [re: Kиpo]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано01.02.12 15:59



Това не е вярно.

Коля и беся



Тема Ежконови [re: Ежко]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано01.02.12 18:30



Въобще, темата за "11 от 15 СА доносници", е най-страшната Съблазън, която някога се е просмукала в съзнанието на хорицата не само в България, но и по цялата Вселена.

Това в кръга на шегата ли е, или...





Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Prokimen]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано01.02.12 18:34



За 15 години румънците изместиха руската доминация в Европа и се налагат като най-живата православна църква с най-бързо растящи западно-европейски енории. Само митрополитът за Франция, от една нищожна енорийка с френски авантюристи сектанти организира стотици енории, 4 манастира и има двама викарни епископа, единият от които е французин (ако не се лъжа)

е това е. А България със стотиците хиляди зад граница - не може да издържат (емигрантите) пет свещеника, защото трябва да сме разделени на партии... и така, да не се минат нашите велики християни.



Тема Re: Затова ли ме БАН-вате постояннонови [re: Ежко]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано01.02.12 18:46



А не знам. Питай модераторите защо те банват.

Аз не модерирам от няколко месеца нито имам каквото и да било намерение да модерирам.





Тема Говоря и за българите в чужбинанови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано01.02.12 19:36



Имам предвид и тези българи, които все още се чувстат българи и които са зад граница.




Тема Re: Казвам трети път - не съм прав.нови [re: Ежко]  
Автор Kossoman ()
Публикувано02.02.12 08:04



Наско, опитвам се да бъда най-добронамерен към теб, но трудно ми се получава. Предложих ти да попиташ специалисти, а не да се доверяваш на собствените си любителски познания. Прочети

, обсъдете защо е така, а не онака. Щом не се срамуваш да учиш, !Valencia и другите специалисти в този клуб биха ти помогнали в усвояването на съвременния български правопис.

Редактирано от Kossoman на 02.02.12 08:04.



Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Prokimen]  
Автор Augustine (afrem)
Публикувано02.02.12 09:58



Благодаря за отговора



Ubi caritas et amor, Deus ibi est

Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Augustine (afrem)
Публикувано02.02.12 10:37



е това е. А България със стотиците хиляди зад граница - не може да издържат (емигрантите) пет свещеника, защото трябва да сме разделени на партии... и така, да не се минат нашите велики християни.

Мисля, че положението в Западна Европа колкото и да е зле, не е като в Латинска Америка, където пък изобщо няма организирани български енории или църковни общини. Според

в Хондурас имало 10 хиляди българи, а пък българска православна църква там няма. В същото време православните араби или по-точно вече хондуразци от арабски произход имат църква, училище и т.н. Или пък българите в Аржентина или Бразилия, в по-голямата си част вероятно отдавна загубени и за православието, и за българското.

Ubi caritas et amor, Deus ibi est

Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Augustine]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано02.02.12 10:38



А в арабския свят какъв превод се използва, ако имате знаете? Доколкото съм чел, там има доста православни. Виждал съм издание евангелие на арабски. Май стана за отделна тема





Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: нблдтл]  
Автор Augustine (afrem)
Публикувано02.02.12 10:54



Има един протестантски превод, той е най-използваният в Египет мисля. Има и католически превод от йезуитите в Ливан, който го има и в ново ревизирано издание.

За богослужението най-добре ще каже Фамулус, но мисля, че се използват собствени преводи.

Ubi caritas et amor, Deus ibi est


Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Augustine]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано02.02.12 13:36



Да, за православните араби църквата е голям приоритет и ги сплотява.

При нас отдавна е изгубено религиозното чувство, колкото го е имало изобщо.



Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано02.02.12 18:26



Комунистите до голяма степен са виновни за това, не само за Латинска Америка, но и за самата ни България.



Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Tимoтeй]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано02.02.12 19:19



Точно в момента чета това:

А в лето 1796 нападнаха пазванските хайдути и изполниха вси села и касаби. Вече не можих да изляза нигде. Проваждах поповете да собират мирията, ала нужно половината не можаха да уземат. На тая са година повдигна Урумели-валиси Мустафа паша сас 40 хиляди войска верх Пазвантоолу. И держаха Видин много време на майсере, и не можиха да му сторят нищо. И като си пойде Мустафа паша, пазванските хайдути пак изполниха епархията моя все.

В лето 1797 смесиха са кърджалиите сас пазванските человеци и приидоша верх Враца и держаха я майсере осем дни, и бияха ся, ала не можиха да влязут внутре. А аз два дни по-напред, нощем, побягнах да пойдем на Рахово, та да преминем на Влашкая земля. Откъса ся тварнику кон наш у тая нощ и липса ми за двеста гроша нящо. И докле преминем на Дунава, колико ли страх потеглихме. Бог знай. И поидох на Арбанаси. Поседях мало, докле се махнаха кърджалиите от епархията, и пак поидох под есен на Враца.

В лето 1798 нак ся повдигна войска царская верх Пазвантоолу - множество многое, почто беше обладал до Русчук и до Варна. Повдигна са капитан паша от Цариград сас толкова войска и сас толкова топове и прехвалний Кара Османоолу от Анадолия, и другии двадесят и четири паши, и вси аяни от Урумели... Сказуваха, до триста хиляди войска ся била собрала верх Видин. И держаха го майсере шест месеци, и бияха ся, ала не можиха да му сторят нищо.

Ами аз тогива где не бягах! На една овчарская кошара седях на януар месеца двадесят дни, докле премине первая войска. Като са мало поослаби путя, нощем поидох на Тетювен. През гората вершините очите ми хочеха да извадят. И тамо седях два месеца. И като пойде войската первая къмто Видин близо, востанах от Тетевен да пойда на Враца за Воскресение Христово. И на пут хочеха някои турци в мале да мя убият заради една чуждая причина.

Тогива силихтар Хусеин паша, като отхождаше на Видин, изгори Габрово и Арбанаси разграбиша кърджалиите, що гиимаше сас себе. И нашея дом все разграбиша, и не остана ни лъжица, ни паница. И мои дрехи и книжа, що имах, все узеша, и всия дом разкопаша.А децата побягнали на Котел, а оттамо на Свищов поишле. А аз като не би возможно мене от войска да ходя по епархията моя, ами поидох сас терновския протосингел да собираме Терновская епархия. И после поидох на Свищов, найдох децата голи, седят на рогозина и аз пари не имах да им купя дрехи. Скорб голям!

По август месеца поидох на епархия моя. И все войска беше на Видин, бияха го да го уземат. Ами каков ли страх потеглих, като ходях по селата да собирам мирия! Връщаха са и бягаха турци делии от ордията, соблячаха селата. И субашите обираха. А аз ходях по селата. Най-после, като развали и разсипа Пазвантоолу по Святаго Димитрия царската ордия - аз бях по селата, - сипнаха са от Видин турци, от Видин по селата да бягат. Ами сас каков труд и страх пострадах, докле са добия веднож до Враца! Каковии ли гори и холми, и доли не обоколихме.

И тамо мало някой ден поседях. Прииде вест, како иде на Видин Алю паша сас пятнадесят хиляда войска. Нощем приидоша конакчии и аз като чух, востанах тая нощ на осем часа да бягам от Враца навон - нощ темна, време беше дождевно, а планина стръмна, висока. Колико ли крати падах на путю, докле поидем на Черепиш монастир. И като поидохме на монастир, не найдохме никого - калугери побягнали, монастиря затворен и не знаим где са. Хеле са случи един поп на пут, селянин, та ги знаял, како бягат у една пещера, и заведе ни при тях. И седях тамо при них у оная пещера двадесят и четири дни. И узех студ и разболях ся, и четири дни болен лежах тамо. После ся сгреях и мало по-оздравях.

Востанах да пойда у другий монастир, що е на Софийская епархия. Ала тамо планини високи, кон не може да са язди, а мене боляха нозете, не можах да ходя пеш, а возход и низход има два часа. И докле да возляза и да сляза, воистину сас слези оплаках живот мой. И тамо седях 14 дни.

И прииде ми писмо от Враца, како убил капитан паша Алю пашу на Рахово и войската му са разнесла, а на Враца приишел другий, Исуф паша, да зимува тамо. И пишат, како е епископия празна и Исуф паша добър человек, ами да си дойдеш на епископията. Ала беше сняг глубок, зима люта, десят часа ест оттамо, едвам за три дни поидохме.

И на Враца седях колко десят дни мирно. После приидоша у Враца десят байраци арнаути и като не имаше праздни хижи за конаци, наполниха епископията - колко петнадесят души да седят тамо, аз да ги храня. А одая имаше токмо една, имаше и друга, ала я бяха разсипали турци. Време зимное, студ голям, почто изпервен не било епископия, ами бил метох църковний за калугери да падат тамо. Ала докле найду време да побегна от них, колико лъжи не положихме! Ами у коя хижа да пойда, като са все изполнени сас турци! Побегнах при татар-агаси - аз сас зелен калпак. Питат мя, що си ти за человек? Да реку владика есм, не дава ми рука. Ами рекох - доктор есм. И они мя питаха за ля-кове. И мене, какво би возможно, дадох им ответ. После, като би вечер, поидох у едного християнина и прие ма при своя челяд, почто не имаше другая хижа праздна нигде. А слугите мои вон - гледах, како хочут да измрут от студ.

Искам да изляза от Враца навон, ала пашовии арнаути пазят капиите и питат кой отходили кой доходи. Ами какво да сторя? Пратих напред тварнику сас двоица турци тамошни, а аз завих главу мою сас шал и узех в руку камчик и подбрах напред сеизину. И като пашов татарин борзо излязох из капията и не познаха ме каков человек есм. И поидох пак на Черепиш монастир.

А на епископията удержаха онии арнаути все постеля и съдини, и жито, и ечемик, и вино - все изядоша и продадоша. И на тоя монастир не можихме да седим. Востанах да пойда на другий, що е по-далеч от Враца. Поидохме една вечер късно на едно село, а то ся разбягало, не има ни един человек, не има хляб, не има древа, а студ лют, нощ долга по декем. месеца. Хочехме от студ да измрем. На утре востанахме рано. Пут не има, сняг глубок, четири час място едвам за два дни поидохме на Карлуковския монастир. Тамо седях пят-шест дни и учинихме Рождество Христово. И тамо наченаха да прихождат турци от войската, почто, като са върнаха от Видин, по вси касаби наоколо имаше паши. По селата пашалии ходяха повише да са хранят и да соблачат селата.

И не би возможно да седя и на той монастир, но поидох пак на Тетевен - и тамо седях 40 дни. И приидоша някои человеци по февруария месеца и сказаша, како востанали капитан пашовите делии, що две хиляди зимуваха на Плевен. И аз ся зарадвах и поидох на Плевен. Ала ми не прииде на ум, како е на Враца Исуф паша, а на Лом - Гюрджи паша, а на Влашко, насрещу Лом - силихтар Хюсеин паша, що са най-лоши зулумджии. Ами ако поминат на Плевен, камо аз да бягам? Не бягах аз, како есм нещо зло сторил, ами име мое голямо, владика. А пашите зулумджии, да ме фати, сас десят кесии не е возможно да ся освободя. А аз при мене не имам сто гроша.

Довтасахме на Плевен на задушная субота и седях мирен до сирния петок. Довтасаха вечеро късно на Гюрджи паша делиите, изразбиха врати, приидоша и до нашия конак 11 делии сас коне. А ний не имаме ни хляб, ни ечемик, ни плява, ни сено. Паднахме на молба и подадохме пари, и поидоша у другий дом. И сказаша, како заутра иде Гюрджи паша сас четири хиляди войска. Ами аз камо да побягна - повон не може да са поиде нигде, а да седя у християнская хижа не е возможно. Но побегнах и скрих ся у един турецкий харем. Помислих, како он хоче да седи ден или два и хоче да си поиде. Ала не би тако, почто он седе десят дни. И като востана он, у той ден прииде и Хусеин паша сас шест хиляди войска. И не оставиха ни християнскии, ни турецкии доми праздни. Повдигна се един кадинский вик, писък, ала кой ги слушаше. Приидоша и на нашия конак, но не имаше тамо място за коне, та не аресаха. Ами докле ходиха и обикаляха ония дом, аз от страх побягнах при самая кадина, а она по нихное обичай обръщаше лице свое от мене да я не гледам.

И той паша седе 15 дни. И тако седях у ония турецкия харем 26 дни. Бяха великии пости, а у турчина не имаше за ядение нищо - чаршня заключена и всякий християнин имаше у дом свой турци. И кому дохождах аз на ум да ми принесе нечто ястие! И тамошни человеци не са толкова праксани да имат архиерея на почест. Да оставим ястие, ами много дни и без хляб останвах, почто ония турчин беше сиромах, повише кукурузний хляб ядяха. Но имаше малко зелие армея, а друго нищо. Ами колко ли страх имах да не иде някой да мя скаже, понеже много пари хочеха да ищат от мене, а аз като не имах, мни ми ся, како ме убиваха.


Наистина, религиозното чувсвто е убито добре че не сме се потурчили.
Добре и че Исмет Иньоню през 1943 г, когато на тайната среща в Адана Чърчил го кандардисвал да влезе Турция на страната на съюзниците и да открие фронт на Балканите, генерал Иньоню се уплашил от надигащата се руска сила и отказал на стария ни "приятел" Чърчил.

Че можеше да сме окупирани не от руси, а от турци и тогава вече щеше да си дойде масонкия пъзел на място. Ама не станало.



Тема Re: OFF - Йерусалимската библия ли се използванови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано02.02.12 22:25



На какъв език се води това?





Тема Послушах, съвета тинови [re: latschistein]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано02.05.16 23:42



Послушах, съвета ти, Лъчко. А и аз не търся "моя правота". Макар, и да бях се интересувал известно време точно по този въпрос, се позаинтересувах и отпосле. За което ти благодаря.







Тема Именнонови [re: lezig]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано02.05.16 23:52



В отговор на:

Ще ти отговоря, както навремето Фамулус ми отговори, когато се възмущавах от реакцията на един от клуба: " След като Господ го търпи, кои сме ние,че да не го търпим?"





Така е.
Една госпожа отишла при митрополит Антоний Сурожки (Бог да упокоява душата му) и почнала да каканиже: "еди коя си" прави "еди що си", чак не мога да я понасям. "Еди кой си" върши "еди що си", не мога да го търпя повече. И все, в този дух
нареждала още... Митрополитът я прекъснал, и й казал: Вижте, замислете се, че тези хора Господ ги приема и ги търпи. Търпи и мен, а също търпи и Вас. . .търпиионези, които Вие не можете да търпите. Нека се учим от Божието дълготърпение



Редактирано от tri-9084 на 03.05.16 00:09.



Тема Re: А, ако Господ ни привика преди Тимотей ?нови [re: Ежко]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано03.05.16 23:26



А ?


Е, Господ пак и пак прояви Милост и не ни привика

.




Редактирано от tri-9084 на 03.05.16 23:35.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.