Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:39 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Косоманнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.01.12 15:17



Приемам мнението ти за сведение, но не и за изпълнение. Когато някой споделя публично кръгли идиотщини, думата идиот не би трябвало да го обижда. Ти ако си се откъснал и нямаш контакт с младежи, интересуващи се от православието, аз не съм и имам директни наблюдения как позиции като тимотеевите им влияят. Повярвай ми, ако поговориш с такъв младеж, интересуващ се, но незапознат и неукрепнал във вярата, тутакси ще забраниш на Тими да пише на друго място освен в тайното си дневниче.



Тема Re: Косоманнови [re: Kossoman]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано29.01.12 15:35



Идиот не идва ли от идея?





Тема Re: Косоманнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.01.12 15:42



Не, не идва от идея. Думата е дошла от гръцки през латински със значение на частно лице, мирянин. По-късно, естествено значението се променя.





Тема Re: Лъчищайннови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор latschistein ()
Публикувано29.01.12 16:05



Мислиш ли, че не знам за духовните тела? Всеки православен християнин знае за това, разбира се. Проблемът на Тимотеевото изказване обаче е съвсем другаде. Той е в това, че мисли тленното тяло като нещо дефинитивно, същностно повредено (нещо близко до протестантския фатализъм). А това изобщо не е така. Ако беше така, тленното тяло трябваше задължително да претърпи унищожение, а ние добре знаем, че живите по времето на Второто пришествие така и няма да са вкусили от първата смърт. Техните тела ще бъдат преобразени, без да възкръсват от гроб. Именно този момент убягва на повърхностното, философски нетренирано мислене, което се задоволява с грубата интуиция и си остава на ниво "кратък курс по вероучение". Ако кажем, че сегашните тела са действително боклук за изгаряне, но не и онези другите, духовните, правим една кардинална грешка. Тази грешка се състои в това, че отричаме континюитета на телесността, който лежи в основата на идеята за възкресението. Един вид приемаме, че човек има не едно, а две тела - едното тук, а другото за вечния живот. Тялото обаче е само едно и именно в това е чудото! Тялото не се унищожава, за да се замени с някакво друго, а се възкресява, за да живее вечно. Това ще бъде все същото наше тяло, само че изцелено, въз-пълнено, осъществено. Не тялото е за изгаряне, а неговата болест! Ти като лекар трябва да имаш много ясно съзнание за това, Фамулус! Недопустимо е подобно повърхностно разбиране за дългогодишен християнин! Всеки радикализъм като този, който Тимотей демонстрира тук от години, е плод на гордия, но груб разсъдък, който редуцира реалностите, за да ги направи по-лесно контролируеми за въображението. Така прави човекът, който вярва с ума си, а не със сърцето си, който иска да контролира положението, който иска на всяка цена да знае, че е спасен. Страхливият егоистичен човек, който няма сърдечна вяра, се изхитрява, като си служи с такива механизми на рационализация и самовнушение. От една страна той вече е спокоен за себе си, защото си е научил урока, а от друга вече има предостатъчно време, за да пренасочи вниманието си изцяло към другите, да ги назидава, поучава и прочие. Едно откровено самодоволство, което обаче е симптом за самопрелъстяване. Една много честа фраза на Тимотей е "Просто, нали?". Той е убеден, че всичко е много просто, затова и всякога представя истините на вярата в някакъв осакатен, опростачен, отблъскващ вид. Нещата действително са "прости", но те се постигат със сърдечна простота, а не с ограничен и същевременно дързък ум.



Тема Re: Косоманнови [re: Kossoman]  
Автор latschistein ()
Публикувано29.01.12 16:10



Абсолютно съм съгласен с теб.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: Kossoman]  
Автор latschistein ()
Публикувано29.01.12 16:18



Старецът Паисий казва, че най-голяма вреда нанасят необразованите хора, "стиснали догматите в зъбите си". В случая обаче дори не става въпрос за догмати, а за откровено еретическо заблуждение.



Тема Re: Лъчищайннови [re: latschistein]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано29.01.12 17:41



Тялото не се унищожава, а се пресъществява. Връща се в първоначалното си състояние. Но в момента, тука и сега, то не е такова, каквото ще бъде у прославените праведници (дай Боже да можем поне да ги гледаме отнякъде). Спасителят е възстановил първоначалната Адамова човешка природа, но от нас зависи да се възползваме от това - да повярваме и да изпълняваме заповедите.

Та това, сегашното тяло, с което се налага да се борим, по всички закони на аскезата трябва да разглеждаме като противник в духовната ботба, докато не го победим. Още от посланията апостолски и през безбройни светоотечески писания това минава, че трябва да подчиним тялото. А това е неотделимо и от душевните и духовни борби.

Но да заявим, че тялото е невинно, а духът е грешен, води до твърдо логичния извод - да следваме пожеланията на тялото като невинни, и така да си очистим душата. тая работа са я почнали николаитите на времето, после безбройни секти са я продължили. При езичниците цяла тантра йога има по темата...



Тема Re: Лъчищайннови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор latschistein ()
Публикувано29.01.12 17:55



Някога да съм казвал нещо против аскезата, Фамулус? Да съм казвал, че тялото е невинно? Не мисля. Тук ставаше въпрос за един конкретен израз на Тимотей, който е недопустим тъкмо от гледна точка на изцеляващата християнска аскеза, която няма нищо общо с бесовската флагелантщина, която мнозина неграмотни, но горди старостилци изповядват. Та няма защо да ми говориш неща, които са пределно ясни на всеки практикуващ християнин. Ти обаче дълбоко грешиш, като твърдиш, че духовните тела, които ще получим при Второто пришествие ще са като тези на Адам. Не, няма да са като на Адам, съвсем други ще са. Тялото на Адам се е нуждаело от храна най-малкото, то далеч не е било духовно, ако и да е било в по-тесен съюз с душата, отколкото нашите тела днес.
Вменяваш ми някакво мнение и тръгваш да го оспорваш. Не се прави така. Не се говори наизуст. В това си досущ като Тимотей.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: izz]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано29.01.12 18:40



"Моля те не започвай с тази възмутителна лъжа, за "оротрексията". Хем знаеш, че не знаеш, дали е квалфицирано разстройство, хем го пишеш, все едно е истина. Не, не е квалфицирано разстройство и няма и да бъде. Няма такова разстройство изобщо."

Е как!... Има някои, които са вманиачени на теза тема. Не става дума за хора, които не искат да използват изрични боклуци като мононатриев глутамат, аспартами и подобни, а за такива, които търсят абсолютна някаква..., чистота на храната, нещо като хранителни катари. Вероятно при тях има някаква модификация на либидинозните процеси и статус, общо казано, в "хранителни" такива.

Редактирано от _maycal на 29.01.12 18:41.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: _maycal]  
Автор izz (пристрастен)
Публикувано29.01.12 18:51



Има си ясно описани и реално съществуващи хранителни разстройства. Ако разстройството може де се включи към тях, значи е валидно, ако не, значи е измислица. Не е болест да не искаш да се тровиш. А кой решава кое е норма? Някой хора пият степчета и бухат кремвирши от 2 лв килото и сиренеподобни растителни продукти за 3лв килото. За тях човек, който не прави това е може би болен, а за мен те са страшно неосведомени и нискоинтелигентни. Но за да гърми световната преса с това измислено заболяване, нали се сещаш кой е платил? Моля ти се не намсевай либиднозни процеси, това е смешно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.