Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:31 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Ежко]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.01.12 10:55



Ежко, понеже и аз съм ти поставял въпроса за спазването на съвременен български правопис, препоръчвам ти да обсъдим проблема с тирето, а и с използването на главни букви в съответния клуб -

. Там пишат някои много ерудирани и добронамерени специалисти. По-етично би било темата да я поставиш ти, но ако имаш някакви съображения бих го направил и аз.



Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Ежко]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.01.12 11:34




....самото то със значение „повече“

Фразеологични изрази
още повече - много повече, допълнително. Напр.: Това ме ядосва още повече.
още повече, че (съюз) - на по-голямо основание, тъй като освен това. Напр. : Никой няма право да се държи грубо, още повече, че той е публична личност.

Нищо, ти продължавай да се излагаш.



Тема Кауза Пердутанови [re: Kossoman]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.01.12 11:36



Синоними на думата упорит:

непокорен, непослушен, опърничав, неотстъпчив, непреклонен, корав, неумолим, неукротим, недисциплиниран, буен, вироглав, твърдоглав, ни се води-ни се кара, чепат, дебела глава, инат, като рак на бързей

непримирим, амбициозен, амбициран, твърд, самонадеян, настойчив, настоятелен, фанатичен, непоколебим, самомнителен, несклоним, безкомпромисен, непревиваем, самоуверен, решителен

усърден, ревностен, напрегнат, неуморен, неуморим

верен, постоянен

гранитен, коравосърдечен

груб, закоравял, практичен, трезв

мъчен, труден, тежък

усилен, изморителен

натрапничав, досаден, отегчителен, непоносим

делови, много бърз, енергичен, динамичен

непобедим, несломим

неподатлив, неподдаващ се

своеволен, догматичен, недопускащ възражение

издръжлив, с висок дух, траен, строг

категоричен, рязък

непоклатим

своенравен, неразбран

целеустремен, целенасочен


Кауза пердута





Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Kossoman]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.01.12 11:47



Благодаря за "Правопис"-а. Не съм и подозирал, че има такъв клуб. Изненадан съм, че все още има хора, които болеят за грамотното изразяване на български. Като гледам телевизия, чета пресата и следя дискусиите в някои форуми, оставам с чувството, че по-голямата част от съвременните българи не се притесняват от неграмотността си. Между неграмотните слагам и себе си, но се срамувам, а и както казва Аби, още повече не съм обществена личност или т.н. "културен трегер", какъвто израз имаше в моята далечна младост.

Струва ми се, че най-основателно се повдига този въпрос за сетен път в този клуб, защото ние, православните, имаме призванието да сме светлината и солта на света



Преди време останах шокиран от една интересна статия на един отец - университетски преподавател, публикувана в сайта, силещ се да представлява българското православие, но без никаква корекция на скандалните граматични грешки.

Струва ми се, че един грамотен българин ще прояви предубеденост към неграмотността по български език и няма да обърне внимание към същността на текста. Прочее, да внимаваме, когато съблазняваме другите с недостатъчната ни грамотност в правилата на родната реч.



Тема Re: Няма ли да се намери модератор...нови [re: lezig]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано28.01.12 11:53



Има право Фам, кои сме ние за да съдим. И заедно с това имаме и друга заповед "ако и Църквата не послуша, нека ти бъде като езичник". Господ не ни е призовал да търпим абсолютно всички.



Тема за ангелите и бановетенови [re: Mъглишeв]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.01.12 11:57



За бановете, наистина могат да са полезни, когато човек стане зависим от виртуалното пространство и си въобрази, че е голям авторитет и без неговите мнения някой клуб ще загите или участниците му ще останат непросветени. Единствената ми забележка е, че при наложен бан, би трябвало да проявяваме човешка етика, когато християнската съвест не е чак толкова добронамерена и да не одумваме баннатият, който не би могъл да се защити. Това е, което лично мен най много ме е съблазнявало - демонстрация на липса на каквато и да е етичност.

Колкото до ангелите, спомням си една проповед на покойния архимандрит Горазд на една тържествена служба в "Св. Александър Невски". Той имаше особен стил на проповед и още по-странна дикция. Когато се има предвид, че проповедите се декламират пред микрофон, ефектът може да се разгадае. Та в този ден присъстваше в диаконика (абсидната част на храма, който е коридор зад олтара) покойният архимандрит Методий, автор на книгата "Отец Йоан Кронщадски". Последният юродстваше и изведнъж прекъсна разговарящите владици с думите: "Тишина, слушайте как Горазд се кара с ангелите"





Тема кои сме ние за да съдимнови [re: нблдтл]  
Автор Prokimen ()
Публикувано28.01.12 12:03



В отговор на:

кои сме ние за да съдим




В частния си живот, да.

Когато поемем някакво послушание или задължение пред другите, тогава християнската етика задължава да се прекъсне съблазънта и отговорността е голяма. Ако Промисълът Божи допусне да не сме като другите, тогава от нас се иска пребиваване на Божествена стража! Във Вашия случай, задължението е клубът да не става проводник на съблазън. Уважението да е към всеки, но не може всеки да съблазнява всички останали.

Редактирано от Prokimen на 28.01.12 12:07.



Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Ежко]  
Автор izz (пристрастен)
Публикувано28.01.12 13:00



Ежко моля ти се да не си говорим небивалици. Няма на български дума "по-вече" не съществува просто. И статията на уикипедия е озаглавена "повече" без никакви тирета. Думата "вече" няма сравнителна степен. "Най-вече" не е превзъходна степен на "вече", а значи нещо съвесем друго-"предимно".

Трябвало е да кажеш: "ние се имаме за по- и най-виждащи", сравнителна и превзъходна степен на "виждам" не на "вече".

Не се казва и "по-много". Казва се "повече".



Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: Ежко]  
Автор latschistein ()
Публикувано28.01.12 13:03



Ежко, грешиш. Научи се да си го признаваш!



Тема Re: Да, когато е наречие за временови [re: izz]  
Автор geri® (циник)
Публикувано28.01.12 14:31



Ежко е новатор в българският език, не му отнемайте това удоволствие :)
Той търси смисъл в разчленяването на сричките. Къде ли другаде се е скрил смисъла...?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.