Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:32 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: krokoem]  
Автор latschistein ()
Публикувано27.01.12 10:14



Отрекли са се от Христос? Ти чуваш ли се какви клевети отправяш? Нима ако се бяха отрекли, щяха все още да предават благодатта на вярващите? Ами ръкоположените от тях свещеници? Те ще трябва да са мнимо ръкоположени, а всички ние ще трябва да сме им искали благословение напразно. Така може да мисли само човек, който не разпознава благодатта, за когото духовният живот е едно самовнушение, което след след всяко изнасяне на "факти" се изпарява със задна дата.
Ако тези хора се бяха отрекли от Христа, Църквата щеше да ги изхвърли като чуждо тяло много преди днешния скалъпен водевил. Но как да го разберат това светските хора.



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано27.01.12 10:19



Това е и фактически невярно. В девети век папа Николай е заявил доста ясно пред княз Борис, че дори тайнството от фалшив свещеник може да принесе полза на наивния вярващ... но не и на "свещеника".

Колкото до изхвърлянето от Църквата - е, всъщност по съборните правила високопставените клирици не се отлъчват при нарушения. Само се низвергват. Но пък поне това трябва да се извърши.
Изхвърлят се само нахални миряни, такива като мене ;)

Тъй че залягай над каноничното право :)

Коля и беся



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано27.01.12 10:20



На мен. И на много други като мен.

Коля и беся



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: Mъглишeв]  
Автор latschistein ()
Публикувано27.01.12 10:21



Само че крокоем говори ясно за "отричане от Христос", а не просто за морално укоримо деяние, пък било то и достойно за низвергване.



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: Mъглишeв]  
Автор latschistein ()
Публикувано27.01.12 10:22



Болката си я причиняваш сам. Така е с всеки, който хваща вяра на клеветата.



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано27.01.12 10:28



Ами виж, аз примерно доста се шокирам, когато някой нарече например ересите "хула срещу Светия Дух".
Ти пък се шокираш, когато някой нарече подписа пред ДС "отричане от Христа".
Кой е по-прав? Кое е хула и кое не е? Кое е отричане и кое не е? Какъв ни е критерият?

Ето го моят:
- ересите не са автоматично хула срещу Духа, защото всъщност най-често са добронамерени грешки на верската представа, а не злонамерена обида срещу Бога;
- подписът пред ДС действително е отричане от Христа, защото е черно на бяло жест на лоялност към един буквално безбожен, богоборчески режим и неговия репресивен апарат. Същото като да запалиш свещ и да паднеш на колене пред статуята на някое антично божество, както това са искали римските езически власти от ранните християни.

Надявам се това да е достатъчно ясно.

Коля и беся



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано27.01.12 10:34



Не е така.
Искрено съм се възхищавал например от митрополит Неофит Русенски. Той в много отношения е впечатляващ човек. Сегашното му поведение обаче е на несигурно и гузно момче, хванато в някаква глупава простъпка и чудещо се какво да каже. Това е много разочароващо, наистина. Ако тоя човек е чист, поведението му би било друго. Защото той не е вчерашен, та да се притеснява от нищо. Ако пък не е чист, но съвестта му работи добре, сам би се похулил. И това би увеличило уважението ми към него. Нито едно от двете неща не се случва. Значи тук има нещо - хем гузен, хем не му се признава.
Ако това беше просто някое частно лице или някое професорче в Университета - майната му. Но това е човек с претенции за духовен авторитет. И то такъв, на когото съм се възхищавал.
Горчива работа.

За да се излекува тая горчилка, фактите трябва да излязат изцяло наяве. Кой, кога, кого и дали. Всяко шикалкавене ще забави и истината, и разбирането, и прошката.

Коля и беся



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: Mъглишeв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано27.01.12 10:37



Искам да те успокоя, че БПЦ съвсем не е най-овладяната институция. По начало тя беше доста в периферията на вниманието на службите и комитетите. За разлика например от многобройните научни, приложно-научни, образователни и културни институции, които заедно с външнотърговските организации бяха във фокуса на вниманието. Също така не унивай и за положението в НРБ, щото бяхме далеч от ситуацията в Албания, Румъния, та ако щеш и Полша.



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: Mъглишeв]  
Автор latschistein ()
Публикувано27.01.12 10:38



Както винаги казваш нещо гръмко и глупаво и се надяваш дързостта да заслепи опонента. Ереста е хула срещу Светия Дух, защото представлява плод на гордия човешки разум, който отвхърля Божественото просвещение и се опитва да го подмени с идола на абстракциите си. Всички ереси са опит за покушение срещу Тайната. А ако ереста не беше хула, ересиарсите нямаше да бъдат подлагани на анатеми. Но предполагм, че в твоето бунтарско съзнание и Светите Отци, участвали във Вселенските събори, са просто едни достопочтени "зилоти" с исторически заслуги.
От друга страна какъвто и да било административен акт не може да се сравни с култова практика. Метафората ти е просто нелепа ;)
Докато си такъв форумен проклетник (казвам го с известна симпатия, тъй че модераторът да не ме три), няма как да разбереш, защото не искаш. Впрочем вярвам, че след време ще преживееш този закъснял твой пубертет.



Тема Re: 11 от 15-те митрополити - II частнови [re: Mъглишeв]  
Автор latschistein ()
Публикувано27.01.12 10:44



Е, толкова си го и уважавал. Защо аз не се съблазних? За толкова ли тъп, с извинени, ме имаш. На теб ти изгежда, че се държи като гузно момче, защото съдиш по себе си сигурно. Всичките ти примери са някакви такива детински. На мен пък ми изглежда, че просто е учуден от изобретателността на злонамерените хора. Как да искаш прошка и да се похулваш, когато това би било един фарс, вкарващ верните в допълнително заблуждение и съблазън. Разсъждавайте малко и от тази страна.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.