Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:03 25.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Българските свещеници  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано21.01.12 12:30



Вчера сутринта чух по БНР декларацията на свещениците от Неврокопската митрополия. В нея те изразяват нетърпимостта си към владишкия конформизъм и обявяват епархията за вдовстваща. Научих и че в София вчера по обяд е имало "покайно" шествие с участието на около шейсет свещеника около Халите.

Възхитен съм от тези хора. Бог да пази българския поп.

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Mъглишeв]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано21.01.12 12:52



аз ги засякох вчера на "Попа".



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Mъглишeв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано21.01.12 13:04



, плюс звуков файл. БНР имат добър сайт.

Но последното изречение:

"Хората с досиета, ако и облечени в расо, трябва да напуснат. Потвърди се вечната истина, че никой не може да се бори срещу нашия Бог и да остане неразкрит. Считаме, че поради това предателство стотици хиляди чада не можаха да видят пътя към Бога. Всеки, който защитава хората с досиета, е помагач на дявола. "

- не е ли малко крайно? Пък и свещеници срещу митрополити, кой има повече права, според каноните...

Редактирано от нблдтл на 21.01.12 13:06.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Mъглишeв]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.01.12 13:42



Друже Мъглишев,

Частично приветствам смелостта на неврокопските свещеници, но в крайна сметка изявата по улиците е каруцарска. Тя не се вгражда в каноните и в християнското благоприличие.

Истина е, че владишкото беззаконие е стигнало краен предел и че свещенството е онеправдано и смачкано в робска зависимост, крайна мизерия и т.н.

Площадните митинги и каруцарски викове не могат да бъдат норма или сила, която да управлява Църквата.

Църковната процедура е друга. Когато има нарушение, подава се жалба или иск към църковното съдопроизводство за разглеждане на нарушенията. В случая с досиетата, би трябвало да се иска незабавно свикване на събор и да се разгледат деянията от църковна комисия, имаща богословска и канонична грамотност, както и християнска добросъвестност.

Дори свещенството да успее с уличен натиск, да смени митрополитите, акцията няма да е църковна. Градежът на расоносните каруцари ще е на още по-песъчлива почва отколкото този на агентите. Грешката ще е една и съща, че по човешки начин и съображения се действа, потъпквайки каноничното право на Църквата, което е истинската ограда на църковния ред.

Прочее, ако хулиганските викове, а не църковното съдопроизводство и събор наложат нови митрополити, то участта на нановите ще е твърде незавидна. Те ще станат пионки в ръцете на площадното каруцарство и задкулисно масонство, което заменя ДС, и всеки път когато не угодят на някой поп, последният ще свика тълпата да крещи по улици и площади и да иска нов митрополит. Това е хулиганство, далечно на християнския дух.

Бих приветствал единствено желанието да се върне църковният кораб в евангелските води, но в светлината на каноничното право и според вековния ред, установен в Църквата Христова - чрез и на църковен събор.

Безбожниците принудили духовенството да забрави каноните и наложи свои любимци за митрополити. Новото време не намери християнска зрялост и богословска грамотност да изправи нарушенията. Сега грешката се задълбочава, че вместо ДС улицата и масоните започват да действат. Но тази процедура не може да заздрави устоите на Църквата и да утвърди авторитета й сред широките маси недуховен български народ.

Пак ще се повторя, че точно това нещо критикувах у моите някогашни събратя и се опитвах в няколко критични писма да предпазя Гервасий от скандална авантюра. Никой не пожела да ме послуша и скандалите не закъсняха. В сегашния случай катастрофата няма да закъснее. Точно така започна скандалният разкол во главе с Панкратий и Калиник някога. Затова се опитвах да внуша на митрополит Инокентий, че само църквовен събор е авторитетното разрешение, но уви. Гласът ми остана глас в пустиня, а ето че нищо ново под слънцето.

Църквата Христова е преди всичко в догматичната и канонична изправност, а не само във външния блясък. Младите епископи са хем неграмотни, хем без никакъв опит. Трижди Горко на България. После, ако следите новините, новите епископи са протежета на старите митрополити. Разлика кой знае каква няма.

Нямам нищо против еп. Киприан във Враца, но информацията е, че той няма богословско образование. Беше показан един клип от хиротонията му, свидетелстващ за ненормалната му хиротония в средата на храма, а не в олтара. Ето го едно от странно по-странно бъдеще.

Не на последно място трябва да се има предвид, че не само владиците са били вербувани. Болшинството свещенство също. Болшинството семинаристи са били вербувани в казармата. Нещата не са чак толкова прости както комсомолският Ви плам и жар ги интерпретира.

Паки и паки се преповтарям, че всяко човешко действие без Бога е обречено на крушение. И без друго Църквата се подмени с една видимост, сега видимостта рискува да стане същински вертеп.

Гневете се и не съгрешавайте!

Нека всеки изпита първом своята съвест доколко е християн и с какво морално право дръзва да изисква от останалите морал, ако самият той е неморален.

По тази площана каруцарска логика трябва да деканонизираме патриарх Фотий, защото е императорски ставленик, трябва да деканонизираме и разкритикуваме шпионската мисия на свв. Кирил и Методий, защото са били византийски шпиони.

Ако някога ДС е дърпала конците в Църквата, сега несъмнено масоните започват да ги дърпат. По логиката на площада старите митрополити трябва да напуснат катедрите си. Има само трима митрополита без досиета. Това ще рече, че един от двамата само има каноничното право да бъде избран за патриарх.

Въпросът ми е кой може да гарантира, че сред участниците на събора няма да има масони? Каква е гаранцията, че масонските сили няма да съумеят да сложат своя си кандидат за патриарх?

За себе си отдавна съм разбрал, че положението е неспасяемо и съм го писал не веднъж в частните си писма до патриарха. Но Вие сте млад и зелен и вместо да бдите над душата си, имате тенденцията да аплодирате каруцарщината, а сте педагог. Родителите очакват от Вас да възпитате грамотни и благовъзпитани българи, а не професионални каруцари.

Поздрави!
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Prokimen на 21.01.12 13:53.</EM></FONT></P>

Редактирано от Prokimen на 21.01.12 14:10.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано21.01.12 13:49



Отново сте напълно прав. И все пак - каноничния ред е, жалба към църковното съдопроизводство, т.е. към Неврокопския митрополит? Или в Синода, където има още десет ответници по тази жалба... Едва ли има прецедент по каноните.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: нблдтл]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.01.12 14:03



Правилно обръщате внимание за църковното съдопроизводство. В момента то е във владишки ръце. Трудно е да се дефинира процедурата, но така или иначе, крайно време е да се сложи начало на църковен ред.

Макар и да изглежда фиктивен, искът трябва да първо на епархийско ниво и не толкова досието на дядо Натанаил трябва да е главният мотив, а каноничността на избора. Аз съм убеден, че ще се намерят епархийски избиратели, които могат да кажат истината, че им е внушавано кого да избират за митрополит. Нека се отворят протоколите и съдопроизводството бъде по мащабно. Следващата инстанция е върховният църковен съд в Синода и съборното волеизлияние. За един ден тези съдбоносно важни неща не се решават. Това би било достоен урок за владиците, че свършва тяхното дерибейство и че Църквата, това са всички заедно. Владиката не може да решава без народа и клира.

С подаването на съдебния иск, би следвало да се назначи временно управляващ епархията и дядо Натанаил и другите митрополити, където се пристъпи към тази процедура, да се оттеглят от епархията, както епископите кандидати се оттеглят по време на митрополитски избор.

В такъв случай, искът трябва да е и своеобразен подарък за именния ден на патриарха днес.

Ако се започне чистка сред свещенството, което е било вербувано? Църквите съвсем ще се изпразнят. Аз съм убеден, че поне 50 процента от свещенството е вербувано.



Тема БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано21.01.12 14:23



- разказ за Левкийския епископ дядо Партений, който никога не е бил вербуван. Можеше ли някой от единадесетте владици да бъде като него...



Тема Re: Българските свещеницинови [re: нблдтл]  
Автор latschistein ()
Публикувано21.01.12 15:11



От километри си личи, че реакцията им е плод на дълго таен реваншизъм. Всичко друго е прах в очите.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: нблдтл]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.01.12 15:14



Могло е видимо, но в някакви загадъчни обстоятелства. Колкото до дядо Партений, епископската му хиротония (ако не се лъжа) е била преди комунистическия преврат и се смияташе от по-старото поколение. Той е духовно чедо на убития Неврокопски митрополит Борис. Като викарий на дядо Андрей, дядо Партений кръщава царските деца и затова бива отзован от С.А.Щ. Комунистите го подлъгват, че го викат да го наградят за неговия принос в старобългаристиката.

Според това, което ми е споделил неговият духовен брат - Проватски епископ Антоний, последният успял да му изпрати някакъв писмен сигнал да не се връща и да не вярва на комунистическата уловка. В наивността си, дядо Партений се почувствал поласкан и си въобразиил, че комунистите наистина са оценили неговите трудове по написването на богослужебни последования на църковно-славянски език и се завърнал. Тогава започват същинските му изпитания и опити да го убият. Ако няма досие, значи е съумял да се измъкне от зловещите лапи само със страдания. За мен е твърде малко веролятно, да не кажа невероятно, но щом фактите говорят, трябва да се приемат. така или иначе, дядо Партений беше в съвършено глуха линия и по милостта на патриарха пребиваваше в София, но без никакъв глас в църковните дела.

Ако той се е измъкнал по някакъв начин да не подписва, не вярвам, че родствениците му могат да се похвалят със същото. Затова могат да се гордеят само с родственика си дядо Партений

, но ако не са злепоставяли други хора и не са им причинявали страдания, не виждам причина да се срамуват.

Имам сведение, че един от неговите родственици в пийнало състояние говорел само за ДС полковници. Тази психологическа проява говори сама за себе си.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.01.12 15:31



В отговор на:

...реакцията им е плод на дълго таен реваншизъм




Ако архипастирят им не е бил духовен и любвеобилен отец, а човешки тиран, разбираемо е защо расоносните му роби правят опит да се освободят от ревността паче разума на техния робовладелец.

Хем не приветствам начина на реакцията им, но в същото време разбирам насъбралото се в душите им унижение и безправие.

Ако владиците имаха добросъвестност, би трябвало да вземат пример от дядо Калиник и сами да направят каноничен опит да извадят църковния кораб от създадената от тях ситуация на суматоха, защото десетилетия наред разчитаха, че се неприкосновени и никой не може да им търси сметка за нищо. Дерибействаха и беззаконстваха. Сега показват, че съвестите им са жигосани. Ако продължават да мълчат и бездействат, валекът, с който те смазваха всеки, който дръзваше да им възрази, ще ги смаже тях. Горко на забатацената Църква, защото пак няма да излезе от тресавището.

Имам чувството, че гледаме и обсъждаме реакциите на едните и другите, а сякаш никой не более за Църквата Христова. Никой не прявява църковно съзнание и загриженост за изход от сътресението. Богословите говорят несвързано, владиците мънкат под носа си и нямат адекватни обяснения, свещенството се разгорещява революционно, а народът за сетен път се обърква.

Утрешният ден може да познае нови лица, но пукнатината ще говори за себе си. Евентуалната външна мазилка няма да е достатъчно здрава за да изведе църковния кораб във водите на благодатна и душеспасителна мисия.

Бъдещата видимост - вертеп ще заговори с революционен проповеднически тон и закани, унищожавайки завинаги мира, защото не желаем Христовия мир.

Ако родителите не възпитават добре децата си, не могат да чакат от тях уважение. Ако духовните пастири не пасат стадото по евангелски, рано или късно стадото ще се овълчи и ще ги разкъса. Горко ни ако нямаме Евангелието за ръководен принцип, както миряни, така и клир, но без да се изключва и самозабравилата се иерархия.

Предизвикателството на днешния ден би трябвало да е тест по християнска зрялост за всички ни, но уви. Картината показва, че всички сме далече от Христа.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор latschistein ()
Публикувано21.01.12 15:36



Някак си ми е трудно да Ви чета непредубедено.
Ако стане реформа в БПЦ, Вие бихте ли се завърнал в лоното Й. И на каква цена? Кой трябва да се покае - една шепа отцепници или БПЦ?



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано21.01.12 15:42



Идентифицираш църквата с митрополитите?! Ако не си забелязал те не работят срещу никого, освен срещу своите - срещу редовите свещеници и вярващи. И ти ги приравняваш на БПЦ?



Това не го правя дори аз.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: нблдтл]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано21.01.12 16:47



Считаме, че поради това предателство стотици хиляди чада не можаха да видят пътя към Бога

Глупости са това.

При комунизма вярващите ясно си давахме сметка, че има информатори в клира, но това не е било решаващо дали да повярва човек или не. Всеки помни, че по ония години за изключените от Космосмола, за хора репресирани по лагерите и пр често пъти единствено убежище да следват или да си намерят работа оставаше Църквата. Помня в Доростолско Червенска митрополия през 70-те - репресирани бяха и секретарят на митрополията, и други служители. Ето и свидетелството на Прокимен как двама "дявола" (владици с досиета) го подстригват за монах на практика тайно, за да предотвратят пречките от страна на ДС. Предполагам, че повечето хора с досиета в БПЦ са именно такива.

По-скоро днес амбициите на поповете да си разиграват коня без владишки контрол ще нанесат удар на православието чрез нови разколи и разцепления. Защото и владишкия происвол в някои случаи е отблъскващ, но и някои свещеници са я докарали дотам, клисарите да проскомидисват. Който разбира за какво говоря...



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор latschistein ()
Публикувано21.01.12 16:50



Много добре казано.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано21.01.12 16:51



Аз съм убеден, че поне 50 процента от свещенството е вербувано.

Абсолютно.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.01.12 16:55



Тогава не си правете труд да ме четете. Ако съм използвал част от Ваша фраза за да споделя своето си виждане, това с нищо не Ви задължава да се затруднявате.

Колкото до мен, намирам за неетично да обременявам форума със себе си, но понеже в постинга Ви съзирам лукавство, ще дръзна да отговоря недвусмислено ясно, защото имам претенцията да съм бил всякога максимално открит човек, дори с неприятелите си.

Писал съм молба да ми се разреши да постъпя в един от ставропигиалните манастири като най-обикновен монах и нищо повече. Според дядо Иларион, лично патриархът е чел писмото ми, но не си спомняше за решението на Синода. Понеже дълго време не получавах отговор и не знаех как да усройвам делата си в чужбина, замолих дядо Иларион да провери. Той се ровичкал из архивите и не намерил следа (според неговото свидетелство).

Прочее, след една година чакане, оттеглих молбата си и писах на патриарха, че това неговото обкръжение не е никакъв Синод. Една институция, уважаваща себе си, дава някакъв отговор, макар той да е отрицателен.

След това мое писмо се получи едно копие на клозетна хартия. Копието е било смачкано и ксерокопирано, защото си личаха гънките, но нямаше нито печат, нито изходящ номер, нито номер на протоколното решение.

Намирам за необходимо да Ви припомня на Вашето тесногръдие, че не само Б.П.Ц. е Църквата. Има и други поместни юрисдикции.

Вие като арбитър бихте ли ми указали един нормален манастир, където бих могъл да водя пълноценен монашески живот и дали дядо Кирил ще благоволи да не се противопоставя? Ще съм Ви признателен, колкото и критично да съм настроен към Вашето мислене.

* * *
извинявам се за намесата, но молбата ми е да се въздържаме от крайности.

Редактирано от нблдтл на 22.01.12 05:43.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор latschistein ()
Публикувано21.01.12 17:02



Все си мисля, че ако истината беше на Ваша страна, не би било възможно да почувствате живота си "обезсмислен". Като че ли сам се издадохте. Преднамерената любезност, (почти винаги пропукваща се), високият стил и прилежността на коментарите като че ли не могат да маскират нерешения Ви личен, а далеч не "каноничен" проблем с БПЦ.
За разлика от мнозина съфорумци сигурно, аз нито знам, нито дори се досещам за истинската Ви самоличност. Водя се единствено от впечатленията и интуицията си. Може да греша, за което по презумпция се извинявам, но може и да съм прав. Просто рискувам и споделям мислите си. Все пак това е анонимен форум, тъй че не трябва да се засягаме прекалено много. И всичко това далеч не е лична нападка, защото мисля, че има ключово отношение към темата.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Prokimen]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано21.01.12 17:04



Аз бих се зачудил дядо Партений как е пратен по комунист време в САЩ, как са му дали властите изход, без да е вербуван, и то не през 89-та, ами през 65-та ли, кога.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.01.12 17:17



Не случайно в своето покайно обръщение дядо Калиник обръща внимание и подчертава, че е ръкополагал много свещеници "на своя глава" против волята на властите. Това е истина. Семинарският ми учител е разказвал, че някои семинаристи от паралелния курс не получавали разрешения за ръкоположение и дядо Калиник ги ръкополагал.

Искам да обърна внимание на един немаловажен детайл. В онова време, Синодът благославяше всяко свещеническо ръкоположение. Това предполага съгласованост със властите. При положение, че се говори за несъгласие на властите за този и онзи да бъдат свещеници, това означава, че за всеки кандидат се е произнасял т.н. "Комитет по вероизповеданията" и едва след това Синодът е огласявал благословението си. Възможно е тази практика да не е била за всички, но в много случаи е била валидна.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано22.01.12 06:27



Сигурно е така. Службите са били навсякъде по онова време, и едва ли е имало шанс да останеш незабелязан, особено ако си на някакъв пост.

Лично мнение - Горан Благоев изглежда свестен. Не ми се вярва да има други цели освен да промени нещо в Църквата. Да, може би примерът му с дядо Партений не е удачен.

Ама цялата работа е странна. Защо точно сега ги разсекретяват? Трябваше или през 90-а, или изобщо да не ги пипат. Пък и тия намеци за дванайсетия "сътрудник"... Дано всичко да не се окаже активно мероприятие, с цел да пробута дядо Николай.

Но най-малкото от уважение към възрастта им, не беше добре да ги правят на резил. Дядо Калиник, като го гледам, ми стана жал. Опита се да се оправдае човекът, и както каза и Прокимен - действал е и против волята на властта. Който е живял тогава знае колко беше опасно. Дядо Неофит пък, в самото досие го характеризират че нямал желание да работи с ДС. За ония години си беше равнозначно на присъда "неблагонадежден".

Виж, за дядо Кирил не ми е жал. Извинявайте, но собственоръчни агентурни донесения са друго нещо. Вероятно затова му дадоха орден от руското МВР. Нито за дядо Симеон ми е жал, дето все повече губел вяра в Бога, и все повече вярвал в комунизма. Щатен служител на ПГУ. То си е направо като евангелската притча, за слугата на двама господари.

Редактирано от нблдтл на 22.01.12 09:17.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: нблдтл]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 09:31



Крайно е, но и ситуацията у нас е крайна.

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 09:36



Що за грубост. И аз често не съм съгласен с Прокимен за едно или друго, но насреща ни е един, както изглежда, свестен възрастен мъж, сърбал попарата на Синода в продължение на години. От него вероятно можем да научим много.

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 09:39



Ако ти си успял да вярваш в Бога въпреки глупостите - браво. Но е вярно, че мнозина не са успели. Препънали са се във всякакви неща, които може и да са глупости, но са грозни и набиващи се на очи. Включително и в конформизма на водачите ни. Да не обвиняваме самите препънали се, а онези, които не са си свършили работата. Без значение колко добър християнин си самият ти, вярвам, че лично предпочиташ примера на владиката Борис, а не на днешните владици.

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 09:52



Отче, сигурен съм, че сте прав за процедурата, но искрено съчувствам на поповете ни. Може и да са каруцари, но са честни каруцари. Колкото до силата, която управляма Църквата... е, на нас ни се иска това да е само Бог, при това един опитомен Бог, изявяващ се цивилизовано чрез процедури. Но Църквата като всяка обществена институция се управлява от нас самите - и далеч невинаги по ред и закон. Изглежда, че Бог позволява това.
Както и да е, има достатъчно примери за намеса на улицата в църковните неща. И това са добри примери.
Щом сам казвате, че Синодът не спазва процедурите си, когато трябва да се погрижи за своите монаси, тогава защо да очакваме свещениците да спазват някакви процедури спрямо Синода?
Накратко - ако българите спазваха само процедурите, дали щяхме да имаме Екзархия? Може би Бог не е чак толкова опитомен и Се изявява и не само с процедури?

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 09:57



Дано да не е така!

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Prokimen]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 10:00



Да имаме предвид, че досие има вероятно всеки, който с нещо не е бил приятен на властите. Досието не е същото като декларацията за сътрудничество и папката с доклади в МВР.

Във всеки случай, както казват поляците - комунистите са свине.

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: нблдтл]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 10:38



Скоро чух, че в момента тече едва ли не активно мероприятие срещу Църквата. Да припомня обаче, че сега мина и списъкът с доносниците-учени. Факт е, че сегашната власт при целия си идиотизъм се опитва уж да покаже някакъв антикомунизъм и случващото се е част от тези опити.

За мен е жалко, че обществото обърна далеч по-малко внимание на учените-доносници. Ето тук им е мястото на подозренията за медийно-властова завера срещу БПЦ. Защо нямаше толкова шум около конформизма на историците, да речем?

Може би и защото на журналистите не им стига акълът да проумеят, че не само църковните неуредици са важни.

Ще си призная нещо като опущение. Лично аз проявих двоен стандарт. Няколко мои обичани преподаватели се оказаха доносници. Не ги осъдих, дори се опитах да ги разбера и оправдая в себе си. Защото познавам страхотните им научни постижения. Но не мога да се отнеса по същия спокоен начин към владиците ни. Може би защото не гледам на владиците ни като на личности, а само като на въплъщението на една голяма идея. Сега пред очите ми рухва един мит - митът за чистотата на Църквата. Разбира се, че този мит отдавна е съборен, но все пак е шокиращо да прочетеш такъв списък за свое време. Някак си от учените не очаквам друго освен наука и затова не съм толкова разочарован. Докато от владиците не съм очаквал друго освен морал и затова ми е толкова по-горчиво.

Но с какво право очаквам това или онова от други? Очаквам ли нещо от себе си? Надявам се, че да. И наистина се надявам, че по-свестните ни митрополити и свещеници ще намерят заедно начина да отърват Българската Църква от това петно. Може би някакви заявления, може би оттегляния, може би някаква промяна за добро. Във всеки случай е добре, че започнахме да говорим за тези неща. И че нещата са недвусмислени - документите са си документи.

Ще ми се да вярвам, че, както и при учените, има владици, които са подписали декларациите си колкото да не е без хич, че са докладвали зле, нередовно, заблуждаващо и направо саботьорски. Ще ми се да вярвам, че има и фалшиво попълнени декларации с цел един или друг владика да бъде злепоставен. Ще ми се да вярвам и в епизоди на тих героизъм, когато някой поп, монах или епископ просто заявява, че няма да подпише и спира да се издига в йерархията.

Ще ми се все пак да мога да вярвам в българите и в свещениците им. Радвам се, че поповете показаха някакъв глас. Ако ще и да е груб. Българите сме си груби и с грубост сме спечелили и Екзархията си някога. Може би пак е време за нещо подобно.

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Mъглишeв]  
Автор latschistein ()
Публикувано22.01.12 11:00



От Прокимен, в този форум, може да се научим само на мъртъв етикет и изтънчена язвителност. И да се осведомим за най-различни гадни клюки, разбира се.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор latschistein ()
Публикувано22.01.12 11:19



Ти си все по двойните стандарти. Последно грубостта добра ли е или не?
Не съм съгласен с почти нищо от това, което казваш. За теб всичко се свежда до романтическата страна на нещата. Някакво опиянение, което очевидно лесно се разсейва при срещната трудност. Докато си подвластен на тази твоя юнашка "доблест", няма как да правиш каквито и да било верни изводи за духовните неща, че и за другите.



Тема Изгледах филма внимателнонови [re: нблдтл]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано22.01.12 15:00



и се обнадеждих.

Горан Благоев има критична тенденция към владиците, която в тая ситуация е обяснима. Независимо от желанието за критика обаче, явно не са могли да извадят нищо повече от досиетата.
И какво излиза - че дядо Неофит има досие, но няма декларация за сътрудничество, а инфото вътре ще е от 'събеседвания" когато са го привиквали в ДС. Какъв "агент" е бил тогава? А от цялата обемиста папка на дядо Калиник излязоха битови доноси и безценната за ДС информация колко били пълни църквите (щото ДС не ги заобикаляха църквите с "отрядници" по Великден и не следяха кой ходи редовно). Подобни неща извадиха и за Дометиан (на когото и баща му, и брат му са репресирани и е абсурд милицията да не го е натискала още от ученик).
С една приказка, никой от тия владици не е писал примерно: В епархията ми има група студенти вяращи - Иван, Драган, Мария и Сия - следете ги, или - еди кой си свещеник е антикомунист, гонете го. Отбивали са но'мера.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано22.01.12 15:05



Искам да обърна внимание на един немаловажен детайл. В онова време, Синодът благославяше всяко свещеническо ръкоположение. Това предполага съгласованост със властите. При положение, че се говори за несъгласие на властите за този и онзи да бъдат свещеници, това означава, че за всеки кандидат се е произнасял т.н. "Комитет по вероизповеданията" и едва след това Синодът е огласявал благословението си. Възможно е тази практика да не е била за всички, но в много случаи е била валидна.

Сигурно е била за всеки. Щом за да ме назначат асистент (по медицинска дисциплина, не по научен комунизъм) след издържания конкурс над една година ми разглеждаха анкетата, докато я одобри Парт комитет (т.е. ДС), а хората почнаха след 2-3 месеца... и анкети се попълваха при постъпване на всяка що-годе квалифицирана работа, какво да говорим за ръкополагане на свещеник. Така че явно дядо Калиник наистина си е позволявал за плагото на Църквата да действа без съгласуване с ДС, надявайки се именно на "добрите си отношения" с тая институция.

ПС В анкетите (за непомнещите онова време) се попълваше до трето поколение - имате ли роднини засегнати от "мероприятията на народната власт", имате ли роднини офицери в полицията и армията, имате ли роднини награждавани с ордени и медали преди 9 септ (!), имате ли роднини зад граница и пр и пр. Естествено може да пишеш на всичко "не", но после анкетата отива по родните места на майка ти, баща ти, почва проучване и пр.

Редактирано от Пpaвocлaвeн ckoт на 22.01.12 15:27.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Mъглишeв]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано22.01.12 15:38



Абе... живелите тогава знаят и бяха наясно, че със сигурност има внедрени информатори в църквата, вербувани свещеници и пр което единствено ни заставяше да сме потайни, особено като ученик ако те добарат че си вярващ - край.
Имаше обаче и друга история - хора изключени от Комсомола и училище за разни действително свинщини, хулиганства и пр като не могат другаде, набиваха се в Дух Академия... Там пък ги приемаха, защото наплив определено нямаше... По същия начин някои деца на репресирани, без да са вярващи, отиваха в Д Акад, и така се навъди един кадър църковен. Но - все пак не спря богослужението в България и още го има, има къде да се причастиш, па за другото всеки си отговаря.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Prokimen ()
Публикувано22.01.12 18:49



В отговор на:

От Прокимен, в този форум, може да се научим само на мъртъв етикет и изтънчена язвителност. И да се осведомим за най-различни гадни клюки, разбира се.




Приемам обвинението Ви и ще се съобразя с него от този момент нататък за да не въвеждам Вашето озлобление в движение. Все си мислех, че Абсентът е най-озлобеното същество срещу мен, се оказва, че Вие сте шампионът.

Останете си с Бога или с дявола в Силуановия ад.

Редактирано от Prokimen на 22.01.12 18:51.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано22.01.12 18:59



"Сега пред очите ми рухва един мит - митът за чистотата на Църквата. Разбира се, че този мит отдавна е съборен, но все пак е шокиращо да прочетеш такъв списък за свое време. Някак си от учените".....


Някак си дълбоко в себе си, започвам да стигам до извода, че всички "шокове" и "шокирания" от последните дни са или дълбоко неискрени и/или лицемерни, или просто хората, които се шокират, нямат представа в какво и къде сме живяли в периода 1944-1990 год.
Колкото до "митът за чистотата на Църквата", признавам си че аз за първи път чувам за него. Не знаех, че съществува такъв мит. Знам, че и портите адови не ще й надделеят, та какво остава за някакво си де-се, бе-ка-пе, це-ка, ме-ка и прочее. От изказването ти обаче в мен остава едно тревожно усещане, че за теб Църквата е дядо този, дядо онзи и въобще някаква бройка дядовци. Ако това е разбирането за Църквата на почитаемите Ани Цолова, Виктор Николаев или Мартин Карбовски, не бих обърнал внимание, но на твоето - не мога да не. А и не мога да свикна с мисълта, че интелигентни и чувствителни хора, продължават да смятат Църквата не като лечебница и кораб на спасението, а като клуб на ангелоподобни белобради същества, около които пърхат кротки вярващи и ученици. Това е същото като да бродиш по манастирите или да ходиш на Атон да търсиш благодатни старци, които да пълнят ушите ти с притчи и разтърсващо мъдри приказки. Тези усещания спокойно бихме могли да намерим и при някой лама, гуру или сиукски шаман. Това - според мен разбира се - е не само дълбоко погрешно, а и крайно опасно, защото дори и да се намери някъде този велик мъдрец, аскет или безкрайно благ човек, то рано или късно ще дойде момента, в който ще настояваме чуваме от него това, което искаме да чуем. И няма да му простим ако някъде съгреши или ни каже нещо, което не искаме да чуем. С две думи - за мен това да тропаме и да изискваме свещеника ни да е ангел, е опасно опрелестяване.

Да се върнем на шока - не знам някой дали се заблуждава, че комунистическата власт би оставила клира да бъде извън нейния контрол. Бруталният болшевишки сатанизъм от революцията и следващите деситилетия е "произвел" стотици и хиляди изповедници на вярата. Бившият семинарист Джугашвили обаче променя курса от брутален сатанизъм в кадифен сатанизъм - без "производство" на изповедници на вярата, но с производство на квазидуховенство. Това идва и при нас.

Кога храбрите българи и още по-храбрите журналисти ще се поинтересуват и ще поискат да узнаят, кои са аджеба пък о.р.кап. Едикойси, о.р.подполк.Ненамсикойси и всички други, които са корумпирали клира и стотици хиляди българи. Няма да се поинтересуват. Няма сензация. Тези са били на трудов договор, щатни, работили са за рОдината.
Та пак за шока - аз лично не съм шокиран. Никак дори.
Това което ме шокира обаче, е не това, което е било, а това, което е. Сега.
Хората, които могат да се държат трагикомично, нелепо, обидно, и че "тия работи са уйдурми" , но не и да кажат едно простичко и кратичко: "простете", са нашите епископи! Това е.
Но както вчера завърши д-р Михайлов - така е било, така е, и така ще бъде.
Мит няма.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 19:04



Поразителна тъпащина.

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 19:04



Не се връзвайте.

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 19:06



Абе аз съм за това да не се говорят простотии за нормални хора и да не се защитават свине от псевдодуховни позиции. Иначе простотиите си можеш и на живо да опиташ да ми ги кажеш. Ще говориш кратко.

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 19:10



Някои сме родени в последните години на соца и не го имаме преживян. Пък и след като съм чувал за кардинал Вишински хи владиката Борис Неврокопски, митът за чистотата на Църквата и рухването му са си реалност за мене. Иначе реализъм на кило и оттам лесно опрощаване на свинщините може да има много. На мен почва да ми е все тая за реализма. Да, Църквата е дядо този и онзи. Не е само някаква висяща във въздуха идея. Без конкретни свестни хора тя се превръща в една глупост.

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано22.01.12 19:12



Твоя воля.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано22.01.12 19:17



Не е само някаква висяща във въздуха идея. Без конкретни свестни хора тя се превръща в една глупост.

Смяташ ли, че свестните хора изглеждат умни?



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Дeя ()
Публикувано22.01.12 19:21



Това можеше и да го премълчиш, за да не съблазняваш тези, които обичат Прокимен.

Защо изобщо пусна темата "Старецът Паисий за "разгласяването на греховете" ?



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Kaлoмaин]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 19:48



Доста често, да.

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Mъглишeв]  
Автор latschistein ()
Публикувано22.01.12 19:51



Виж какво, модераторът редактира по-горния пост на Прокимен, но ако ти беше тук снощи и беше прочел оригиналната версия и беше разбрал как е похулил Св. Синод, щеше да ти се наложи сериозно да се замислиш дали подобава да се обръщаш към този човек с "отче".
Разбирам възмущението, което пораждам у хора като Дея, но снощи за мен нещата минаха всякаква граница.

Редактирано от latschistein на 22.01.12 20:22.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор latschistein ()
Публикувано22.01.12 20:13



Няма озлобление, защото не Ви познавам. Това е просто форум и аз просто отбелязвам общодостъпното за четящите. Вие от една страна държите да си служите с неадекватни (според мен) обръщения като "Ваше Боголюбие", но в същото време не се свените да приказвате ужасни неща, за които знаете, че ще внесат смут в душите на много хора. Да оставим настрана изтънчения и недотам изтънчен присмех. Той понякога е дори забавен. Но общата картинка хич не е "благообразна".
Това е, нямам лоши чувства към Вас, защото за мен Вие сте просто анонимен форумен участник, т.е. не Ви, а и не мога да Ви възприема цялостно. Не се обиждайте, защото и аз не съм Ви се обидил нито веднъж досега. Това е хубавото на форумите.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано22.01.12 20:42



Да, Църквата е дядо този и онзи. Не е само някаква висяща във въздуха идея.

Не се отчайвай, виж пророкът като избяга в пустинята и казва на Господа: само аз останах верен и моята душа искат да вземат! - а Бог му отговаря знаеш какво "Имам си 7 000 мъже, които не са прекланяли коляно пред Ваал". Та и с Новия Израил така. Просто митрополиттите са старци, реагират бавно, а и са митрополити. Ако бяха равини, след изминалата седмица българската държава и общественост щеше да им се е извинила пред ООН и Вселената че ги е малтретирала, като ги е завербувала и още не е осъдила вербовчиците им. Трябва да знае човек как да се поставя.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано23.01.12 00:29



Не ме интересува. сега съжалявам, че не съм прочел думите на човека преди да бъдат редактирани. И аз не мисля никак ласкаво за Синода.

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано23.01.12 00:31



А понякога трябва да знае и как да не се поставя, пардон, слага. Нашите, изглежда, успешно са се поставяли...

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Mъглишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано23.01.12 01:22



Еха, много е важна тази масова възхита, примесена с дистанцирано снизхождение, към честните нисши "попове". Не се умориха да я демонстрират през последната седмица искрени православни вярващи като Бареков, Кошлуков и пр., та и с назидателни проповеди да я придружават, нищо, че не могат правилно да произнесат дори механично привлечените за случая новозаветни цитати, колкото и да се блещят срещу аутокюто. И най-важното, тази възхита изобщо не е конформистка, ама хич сакън.


"Коля и беся"

Кога ще смениш тоя пуберски лаф с нов? Нещо от Рамбо 2 тоя път, ъм?



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: нблдтл]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано23.01.12 01:29



Действително, това е най-адекватната реакция - да се сравняват йерархично сравними случаи и на тази база да се даде насърчителен положителен пример, а не назидателно да се налагат митрополитите-доносници с опинците на дядо Добри, примерно.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано23.01.12 11:40



Добре го каза. И текстът на тая революционна декларация е странен. Най-малкото с погрешния евангелски цитат: "това което вършите тайно, ще бъде викано от покривите" (срв. Мат 10:27). И по-нататък - "непомръкващия образ на Христос и Светата Троица"... Май комитите пак намериха предател.

За йерархично сравними случаи - имаш предвид разказа за еп. Партений по БНТ?

Редактирано от нблдтл на 23.01.12 13:32.



Тема Re: Изгледах филма внимателнонови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано23.01.12 12:04



Абсолютно съгласен. Отбивали са номера, доколкото са могли. Можем да си представим какво е било, когато попаднеш в лапите на такава система.

Пък и напълно обяснимо е, че са им слагали псевдоними като на дядо Неофит. От елементарни съображения за класифициране поне. Тези документи са могли да попаднат и у неоторизирани лица.

Много са смели в комисията по досиетата, но никой няма да разсекрети икономическо досие на хора, свързани с прехода. Там стрелят. Виж, на духовник, или на учен, е лесно да извадиш папка.

Редактирано от нблдтл на 23.01.12 12:40.



Тема latschisteinнови [re: latschistein]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано23.01.12 12:38



Неудобно ми е точно на теб да казвам, но моля избягвай лични квалификации. Не е добре за клубната атмосфера.

Редактирано от нблдтл на 23.01.12 12:41.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано23.01.12 12:59



Дреме ми на мен какво ще кажеш.

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано23.01.12 13:31



Да, прав си за Вишински...



Тема Какво имаш предвид?нови [re: нблдтл]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано23.01.12 13:51



наблтл.:
"Ти си все по двойните стандарти. Последно грубостта добра ли е или не?
Не съм съгласен с почти нищо от това, което казваш. За теб всичко се свежда до романтическата страна на нещата. Някакво опиянение, което очевидно лесно се разсейва при срещната трудност. Докато си подвластен на тази твоя юнашка "доблест", няма как да правиш каквито и да било верни изводи за духовните неща, че и за другите."


Какво нередно е направил "Лъчо"?... Защо смяташ "личните квалификации" за недопустими, дори и когато не са обидни съобразно сериозни критерии (тези, предвидени в Наказателния кодекс)?... Най-малкото е нелепо да се разчита само на твоята преценка в това отношение и желанието ти за пълна стерилност откъм "лични квалификации, което се очертава с тази ти забележка!... Аз не съм учил реторика, но предполагам, че подходът на "Лъчо" в случая се вмества съвсем закономерно сред основните методи в тази сфера.



Тема Re: Какво имаш предвид?нови [re: _maycal]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано24.01.12 07:39



Имаш право, Майкал, стерилността не води до нищо добро. Latchistein е човек чието мнение уважаваме. Също и Глишев. И Абсентът. Както и Прокимен. И е неприятно, когато дискусията се превръща единствено в личен конфликт. Дето се вика - trust me, I'm an engineer



Редактирано от нблдтл на 24.01.12 08:29.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано24.01.12 09:17



Глишев, така е, но няма да загине православието. Бог промисля. А църквата често е минавала през кризи. Tough times, no big deal.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: нблдтл]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано24.01.12 14:10



Мда, така се надяваме.

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Mъглишeв]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.01.12 02:39



Що такъв страх от мен те гони бе, мъжки? Имаш ли "таратанци" или "топки" да ми отговориш по същество; или пак с кака ти Аби ще ме колите и бесите за назидание, че не споделям менливите ви юношески псевдорелигиозни увлечения?



Тема Именнонови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано14.04.16 23:05



Благодаря ти.

Слава Богу, за всичко.




Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: нблдтл]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано14.04.16 23:15



Въпросът е лукав.




Тема Ти, пъкнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано14.04.16 23:18








Тема Фамулус и Глишев отдавна не пишат тук.нови [re: tri-9084]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано15.04.16 15:13



И намирам повдигането на изчерпана и дълга тема за безсмислено. Явно няма да се разберем по този въпрос.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.